Mij danken u uitnaam ran 30-jarig Israël. Meer optimisme over UCN-zaak Kreymborg Trouw 'Gedeeltelijke afschaffing Kroonberoep' Nieuwe boeken Sperti zalf en zetpillen 'Eden' in Amsterdams theater Partners toeschietelijker Albeda geeft geld voor verbetering van arbeidsplaatsen Boer neemt granaat mee naar zijn huis Advies aan minister Van onze parlementsredactie DEN HAAG De mogelijkheid om tegen bestemmingsplannen in be roep te gaan bij de Kroon moet slechts gedeeltelijk worden afge schaft. Tot dat advies komt een werkgroep van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. De raad ver gadert vandaag om het definitieve advies aan minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vast te stellen. De werkgroep stelt voor om het Kroonberoep te laten bestaan voor beroepen waarbij het gaat om alge mene belangen, zoals natuur en mi lieu. werkgelegenheid en volkshuis vesting. De beroepsmogelijkheid voor individuele belangen zou moe ten komen te vervallen. Voorts doet de werkgroep een reeks van sugges ties om de bestemmingsplan-proce dures. zoals die volgens de wet op de ruimtelijke ordening werken, te ver snellen. Het voorstel van het vorige kabinet om het Kroonberoep af te schaffen vond zijn oorzaak vooral in het feit dat de procedures tot vaststelling van een bestemmingsplan vaak zeer lang duurden, vooral als er sprake was van een bezwaarschrift bij de Kroon. Daardoor kan vaak een jaren durende periode van onzekerheid ontstaan, omdat, hangende het be roep, het bestemmingsplan niet van kracht kan worden. Volgens de werkgroep van de breed samengestelde raad van advies is het voor het versnellen van de bestem mingsplanprocedure niet noodzake lijk om het Kroonberoep in zijn ge heel af te schaffen. Het spook, heette Krina, roman van W. Bergman in de Spiegelserie van uitg. Zomer en Keuning, te Wagenin- gen. 221 blz. Prijs voor abonnees op de serie: 7.45. Bij dezelfde uitge verij in de serie Wina's culinaria: Sauzen/Dressings van H. Belterman en Vis/Mosselen/Garnalen, door L. van Pareren. Prijs per deeltje van 104 pagina's: 6.50. ELKE ZATERDAG IN advertentie; pagina's ONDERWIJZEND- VERPLEGEND- VERZORGEND- EN HOGER PERSONEEL Inlichtingen Advertentie exploitatie Tel. 020-913456 Toestel 794 reep. 763 en 750. Goed nieuws voor mensen met aambeien: V pijn kalmeert, jeuk stopt Er is ccn middel dal de eigenschap heeft de hinderlijke last van aambeien te verlichten. De pijn verdwijnt en de jeuk stopt. Dat middel heet Spcrti preparation H.' Sperti preparation H is een snel, direkt en afdoend" middel bij de behandeling van aambeien. Het bevat bovendien wecfselvernieuwende bestanddelen. Last van aambeien? Gebruik Sperti en vergeet ze. Uittluiltnd bij drofiit of apotheek. KENNISGEVING. Gedeputeerde staten van Utrecht maken bekend dat zij op vrijdag. 19 mei 1978 te 11.00 uur ten Provinciehuize, Achter SL Pieter 20 te Utrecht in een openbare vergadering van een commissie uit hun college zul len behandelen de tegen het bestemmingsplan „Petenbos" gemeente Veenendaal inge diende bezwaarschriften. KENNISGEVING Gedeputeerde staten van Utrecht maken bekend dat zij op maandag. 19 mei 1978 te 15.00 uur ten Provinciehuize. Achter SL Pieter 20 te Utrecht in een openbare vergadering var. een commissie uit hun col lege zullen behandelen de tegen het bestemmingsplan „Kaat- straat e.o." van de gemeente Utrecht ingediende bezwaar schriften. (ADVERTENTIE) Bij de 30ste verjaardag van Israël danken wij al die Nederlanders die met hun solidariteit en bijdragen meehielpen Israël op te bouwen. Vrede in het Midden-Oosten zou het meest passende geschenk zijn voor de jarige staat. Vrede die alleen tot stand kan komen wanneer alle Arabieren Israël zullen erkennen. En dan samenwerking, om gemeenschappelijk tot een welvarend Midden-Oosten te komen. Een rustig Midden-Oosten waar oorlogen en terreur plaats maken voor begrip. U noch wij kunnen Israël deze vrede geven. Maar de steun die Israël in de afgelopen 30 jaar van U heeft ontvangen en de continuering daarvan, is een onvergetelijk verjaarsgeschenk. Ncderlandsche Zionistenbond Stichting Collectieve Israël Actie Nederlands-Israelietisch Kerkgenootschap Joods Nationaal Fonds Portugees-Israelietisch Kerkgenootschap Verbond van Liberaal Religieuze Joden in De B'nai B'rith Loges Nederland correspondentieadres: Johannes Vermeerstraat 22, Amsterdam. AMSTERDAM Dat er niet alleen radicale botsingen voorkomen tus sen blanken en zwarten, maar ook tussen zwarte bevolkingsgroepen on derling, laat de Amerikaanse schrij ver Steve Carter zien met zijn stuk „Eden". Dit ging in 1976 bij de Negro Ensemble Compagnie ln première en wordt nu tot en met zondag ln het Soeterijn-theater gespeeld door het Keskidee Centre uit Londen in de regie van Rufus Collins. „Eden" speelt in 1927 in Manhattan, New York. Twee zwarte families wo nen in hetzelfde flatgebouw. Hopwel ze dezelfde huidskleur hebben ver schillen ze van elkaar. Het gezin Bar ton is Jamaicaans en vader Barton tracht met harde hand het Jamai- caanse zelfbewustzijn bij zijn vier kinderen te voeden. De andere fami lie bestaande uit een tante met haar neefje Eustace Baylor is af komstig uit het zuiden van Amerika en heeft zich de Noordamerikaanse gewoontes eigen gemaakt. door Dirkje Houtman Als Annetta Barton, de Jongste dochter en Assepoester van de fami lie, haar prins vindt in buurman Eus tace Baylor, zal haar vader dat Idee er wel eens hardhandig üitrammen. „Zij zijn Immers geen nikkers", meent hij. En dat sorteert natuurlijk een tegengesteld effect. Daarbij komt nog dat de moeder het lot van haar dochter ter harte gaat. Zelf een leven vol gemiste kansen met een tiran als bedgenoot, wil ze haar doch ter dit lot besparen en schept voor Annetta de gelegenheid haar gelief de heimelijk te ontmoeten. Dit alles gaat van kwaad tot erger. Annetta raakt zwanger, de vader buiten zin nen en beladen met schuldgevoelens stapt het meisje het huwelijk in. Een larmoyant verhaal dat men nog eens extra aanzette ln een nadrukke lijke speelstijl, omlijst door een sterk realistisch decor. Geen onderliggen de emotie maar een breed gebaar waardoor de problematiek veelal ten onder ging aan de pathetiek. Het had veel weg van patronaatstoneel, waarin de dochter verstoten wordt door haar harteloze vader, die zelf ook een zielepoot blijkt te zijn. Ge noeg aanleiding voor het emotioneel betrokken publiek om zijn ongenoe gen te laten blijken met mondelinge reacties, gejoel of opgelucht lachen. En zo was de sfeer in het Soeterijn- theater ook, en dat maakte het tot een genoeglijke avond. DONDERDAG 11 MEI 1978 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet Van Agt bespreekt vrijdag opnieuw de ultracentrifuge-problematiek, nu de Britse regering heeft gereageerd op de brief van enkele weken geleden van premier Van Agt met voorstellen over verscherpte voorwaarden aan de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Ook van de andere partner in de Almelose ultracentrifugefabriek, West-Duitsland, wordt dezer dagen een antwoord op Van Agts voorstellen ver wacht. Informatie uit diplomatieke kanalen doet Haagse kabinetskringen vrij positieve verwachtingen hebben over de inhoud van de reacties van de partners. Leken aanvankelijk de Nederlandse nadere eisen voor meer veiligheidsgaranties aan de Brazili aanse levering bij de partners op zeer grote moeilijkheden te stuiten, nu zijn er aanwijzingen dat de voor stellen van premier Van Agt aan de regeringsleiders van beide landen toch enig succes gaan boeken. Eén van die aanwijzingen is het optimis me dat Van Agt zelf sinds anderhal ve week weer tentoonspreidt. Garanties In Den Haag is nog steeds niet pre cies duidelijk welke voorstellen Van Agt aan zijn collega-regeringsleiders heeft voorgelegd. Wel staat vast dat een zeer belangrijk element in de brief is het voorstel dat de drie part ners gezamenlijk trachten om we reldwijde veiligheidsgaranties te krijgen, waaraan dan automatisch ook de Braziliaanse leverantie zal moeten voldoen. Die wereldwijde ga ranties zouden er dan moeten zijn voor 1981, het Jaar waarin volgens contract Brazilië het eerste verrijkte uranium vanuit Almelo zou moeten ontvangen. Ook in de Tweede Kamer begint men de indruk te krijgen dat de ultracentrifuge-zaak niet meer zo muurvast zit als hij enige weken geleden leek te zitten. CDA-kamerlid Van Houweiingen legde er gisteren nog eens de nadruk op dat voor de CDA-fractie regelrecht overeind blijft staan dat er voor 1981 niet geleverd mag worden als Brazilië niet voor die tijd akkoord is gegaan met strengere waarborgen voor de opslag van het plutonium, dat vrij komt na verwerking van het verrijk te uranium ln kerncentrales. Van Houweiingen is de indiener van de februari-motie, die de oorzaak is van de nu door de Nederlandse regering geëiste nadere waarborgen. „Er is een hard feit, en daar zal niet aan getornd worden: het opslagregime voor plutonium moet er zijn op het moment van levering aan Brazilië." Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken heeft 57 miljoen be schikbaar gesteld voor bedrijven die de kwaliteit van hun arbeidsplaat sen willen verbeteren. De precieze subsidieregeling, die al eerder was aangekondigd, Is gisteren gepubli ceerd. Dit soort subsidie was in 1975 voor het eerst beschikbaar gesteld, en bleek al meteen een groot succes. Het gaat om maatregelen tegen hit te, stof, vuil, lawaai, zwaar werk. weersinvloeden, eentonig werk, ge brek aan werkoverleg, en te éénzijdi ge taken. Ruim tweeduizend bedrijven heb ben zich al gemeld voor de nieuwe pot voor 1978. Juist vandaag klaagt het NCW (christelijke werkgevers) in zijn weekblad dat het veel te lang duurt voordat de precieze subsidie regels afkomen, waardoor bedrijven met goede plannen in onzekerheid blijven. Vorig jaar werd de regeling ook niet voor juni afgekondigd. Het NCW hoopt dat „de blunders van 1977 en 1978" volgend jaar voorko men zullen worden. 't Bijzondere van Moulinex is dat Moulinex altijd wel wat bijzonders heeft. Zo ook voor Moederdag. Neem dat Moulinex Espresso apparaat nou bijvoorbeeld. Speciaal voor al die momenten waarop je een kopje lekkere pittige Espresso wilt in plaats van gewone koffie. Als de kinderen naar school zijn. Als je zo'n volle bak teveel vindt van het goede. Dan is er het Moulinex Espresso apparaat. En omdat je nooit meer koffie zet dan je direct nodig hebt, is de Moulinex Espresso nog zuinig ook. 't Is bovendien snel gezet. Eén of twee kopjes Espresso zijn in een minuutje klaar. Kopje voor kopje wordt vers gezet. En dat proefje. Welk Moulinex apparaat u ook pakt er valt altijd wel iets speciaals aan te ontdekken. Iets eigens. Dat wilden we u nog maar weer even zeggen. In verband met Moederdag. De advies ver- A* koopprijs is f 179,50 maiUHW Moulinex Esprezso apparaat Speciaal voor al die momenten waarop je een kopje pittige Espresso wilt in plaats van gewone koffie. Advies verkoopprijs f179,80 Do koffiozetter 5000 Raiend populaire serie Laag van pnjs. Hoog van kwaliteit. Advies verkoopprijs vanaf f57.80 (8 kops). De koffiemolen Super junior S maalt tn één keer genoeg voor 6 kopjes Met veiligheidsdeksel Vors gemalen kotlie is wel zo geong Advies verkoopprijs fatso TROUW/KWARTET 9 Prof. dr. L. van der Horst Ovrrledrn Op 85 Jarige leeftijd Is in Amsterdam overleden de emeri tus-hoogleraar in de psychiatrie en de neurologie aan de Vrije Universi teit en de gemeentelijke universiteit dr L. van der Horst. Dr. Van der Horst is jarenlang directeur van de Valeriuskliniek in Amsterdam ge weest: en tevens was hij verbonden aan paviljoen 3 van het Wllhelmina Gasthuis. In 1963 gaf hij zijn af- scheidsvollege en bij die gelegenheid werd hij benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau; eerder was hij benoemd tot ridder in de Nederlandse Leeuw Professor Van der Horst heeft gepubliceerd op psy chiatrisch. neurologisch en psycho logisch gebied. Hij is onder meer ook voorzitter geweest van de psycho- pathenraad en van de Nederlandse Vereniging sociale zorg voor minder- validen AVO. Hij introduceerde in Nederland de electro-en-cefalograp- hlsche onderzoek-methode. VOOR8T (ANP) - Een landbouwer uit het Oelderse Voorst heeft giste ren. niet bedacht van het gevaar, een brisantgranaat mee naar huis geno men. Bij het eggen op het land was hij op een „roestig voorwerp" gestuit en had dit op zijn wagen geladen. Eenmaal thuis gekomen kreeg de landbouwer argwaan en waarschuw de hij de politie. Toen bleek dat het voorwerp een brisantgranaat was~ werd de explosievenopruimings dienst gewaarschuwd. Deze maakte het projectiel onschadelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9