'Nieuwbouw bij NDSM zinloos' Eén op de tien komt van heroïne af Kamer neemt pensioenfonds in bescherming Majade bij, en de kat in de gordijnen Grote atlas voor nieuwe Amro spaarders. amro bank RSV wijkt geen duimbreed Deense vissers blokkeren havens Conferentie over zeerecht schijnt een stapje verder Onderzoek naar resultaten behandelingsmethoden Groningen krijgt opnieuw links provinciaal bestuur ■j OONDERDAG 11 MEI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET PRS 13 - H 15 DEN HAAG Rijn-Schelde Verolme blijft erbij, dat er geen toekomst is voor scheepsnieuwbouw op de Amsterdamse werf NDSM. Het plan van de NDSM-ondernemingsraad, gericht op verdeling van werk over de werven in Amsterdam en de Rotter damse regio, is door Stikker als „niet reëel" van de hand gewezen. De vakbonden zullen eind mei reageren. Volgens ir. Stikker Is het niet zinvol aan te sturen op „verdeling van de nog resterende productiecapaciteit over twee geografisch vrij ver uit elkaar liggende werven", namelijk NDSM en VDSM (waterweggebied). Door de vakbonden, de onderne mingsraad van NDSM, maar ook vanuit de Tweede Kamer is gepleit voor het gedeeltelijk behoud van NDSM, waar 2600 mensen werken. In een bijeenkomst van de beleids commissie scheepsbouw (overheid, vakbeweging, werkgevers) heeft Stikker gisteravond laten weten dat er geen betere opzet is dan die in het KOPENHAGEN (AP, DPA, UPI) Honderden Deense vissersschepen hebben acht uur lang 21 havens ge blokkeerd, waardoor alle scheep vaart met Oost- en West-Duitsland, Zweden en Noorwegen stil lag. De actie was bedoeld als protest tegen de beperkingen op de vangst van haring en kabeljauw in de Oost zee. Vorige week hadden de vissers de havens ook geblokkeerd om de regering te bewegen opnieuw te gaan onderhandelen over de akkoorden inzake de visvangst in die zee. Pre mier Anker Jprgensen verklaarde echter dat de vissers het kabinet niet onder druk kunnen z «tten. Wegens de blokkade besloot de rege ring haar overleg over verbetering van de arbeidsomstandigheden van de vissers op te schorten. „De rege ring kan haar werk niet voortzetten onder de druk van een blokkade of de dreiging van nieuwe blokkades", aldus Jprgensen. Door de vissersactie konden woens dag ruim 100.000 passagiers van veerdiensten niet verder. Ook West- duitse vissers protesteerden tegen de vangstbeperking in de Oostzee. Zestig kleine viss ersboten blokkeer den het Kanaal van Kiel, waardoor tien grote schepen vertraging oplie pen. Het Kanaal van Kiel verbindt de Noordzee met de Baltische Zee. en is één van de drukste scheepvaartroutes ter wereld. steunplan van de regering. Daarin wordt de reparatiesector van NDSM gebundeld met de Amsterdamse Droogdok Mij. Volgens Stikker kan wel onderaocht worden in hoeverre daar mogelijkheden zijn voor „een stuk toeleverende industrie." Stikker ziet bij NDSM geen moge lijkheden voor de bouw van koop vaardijschepen en off shore-materi- aal (bijv. booreilanden), zoals de on dernemingsraad bepleit heeft. Ten slotte heeft hij ook afwijzend gerea geerd op de suggestie om NDSM te laten mee-bouwen aan marinesche pen. Stikker heeft daarbij gewezen op het bestaan van gespecialiseerde werven en het geringe aantal orders. Ongunstig Ook op het ministerie van economi sche zaken zijn berekeningen ge maakt, die voor NDSM ongunstig zijn. Het behoud van nieuwbouw zoubij een teruglopend aantal werk nemers, in drie jaar tijd 150, miljoen gulden kos,ten. Daarna zou der werf jaarlijkse verliezen van tenminste enkele tientallen miljoenen guldens lijden. RSV zou die verliezen zelf niet kunnen dragen en een beroep moe ten doen op de overheid. De overheid zou bovendien 100 miljoen gulden- moeten steken in nieuwe investe ringen. Later tijdstip GENéVE (Reuter) De zeerecht conferentie van de Verenigde Naties die in Genève wordt gehouden en die zich al lange tijd voortsleept, schijnt op een van de neteligste punten tot een doorbraak gekomen te zijn. Men zou het namelijk eens zijn geworden over de kwestie van de exploitatie van onder de zeebodem liggende delfstoffen. De afgevaardigden van de grootste consument en de groot ste producent, de Verenigde Staten en Canada, zouden hebben inge stemd met een plafond voor de win ning van nikkel uit de zeebodem. Canada en de Verenigde Staten vechten nu al weer vijf jaar met elkaar over de winning van nikkel. Canada wil niet dat de nikkelmarkt in het ongerede raakt door plotselin ge vergroting van de produktie, ter wijl de Verenigde Staten Ameri kaanse bedrijven wil aansporen zo veel mogelijk nikkel uit de zeebo dem te halen. Beide landen zouden het nu eens zijn geworden over een plafond, waarvan men hoopt dat het de instemming zal krijgen van de overige deelnemers aan de confe rentie. De ministers Van Aardenne (econo mische zaken) en Albeda (sociale za ken) hebben enkele kamercommis sies gisteren laten weten, dat de peri ode van vier maanden, waarbinnen geen scheepsbouw-werknemers ont slagen worden, op een later tijdstip Ingaat. Aanvankelijk zou die periode op 1 mei aanbreken, maar het over leg tussen werkgevers, vakbeweging en overheid ovec de reorganisatie van grote scheepsbouw en metaalin dustrie duurt langer dan voorzien was. Pas als dat overleg (onder meer in de beleidscommissie scheeps bouw) uitmondt in concrete plannen treedt de periode in voor werkne mers, wier arbeidsplaatsen verloren gaan. In de vier maanden mogen geen ge dwongen ontslagen vallen, de werk gevers betalen de lonen door en er wordt begonnen met arbeidsbemid deling. Daarna zal de overheid de loonkosten overnemen ten behoeve van de werknemers, voor wie de be middeling nog geen nieuwe baan heeft opgeleverd. De bemiddeling gaat door naar verwachting blijft een „restvroep" van 150 man over, voor wie onder meer vervroegde uit treding uitkomst moet bieden. Val len de bemiddelingspogingen tegen, dan meent minister Albeda de werk nemers te kunnen vragen een stukje loon in te leveren. KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN Een verhaal dat door de tee vee weer nieuwe bekend heid krijgt is dat van „Maja de bij", schepping van Wal- demar Bonsels, die wij reeds op de HBS in de ge daante van Die Biene Maja moesten lezen, én ontleden, want Bonsels is niet alleen een scherp observator van het insektenleven (zijn boek is vergelijkbaar met Bo- man's Erik) maar verstak heel wat menselijke ge dachten en gevoelens in zijn boek, terwijl Je bovendien van insekten heel wat te we ten komt. Ook van hun grootste vijanden: de hoor naars en de wespen. De dieren worden geperso nifieerd, en er zijn heel wat bodems in dit prachtige ver haal. Tijdens een opstand der bijen komt de kleine Maja ter wereld, en de ver zorgster Kassandra merkt dadelijk dat het hier om een zeer apart bijtje gaat. Dat blijkt maar al te waar: reeds op de eerste dag. wanneer er eigenlijk alleen van binnen- vluchtjes sprake zou mogen zijn gaat Maja ervandoor, zonder aan teruggaan met ,de begeleidende honingbij te denken. Het vooruitzicht werkbij te worden lokt haar minder dan de zon en de wereld en het leven waar van te genieten valt. Zij slaapt in een boom, en ont bijt bij Tuppie de rozenke- ver, in zijn rozen-huis. Bij het bosmeer ontmoet zij Christoffel de huisvlieg. Tot haar ontsteltenis wordt deze evenwel opgevreten door de libelle. Als Maja de libel haar wreedheid verwijt, krijgt zij de raad eerst maar eens naar haar eigen soort te kij ken, die elke zomer alle dar ren in de korf van kant helpt. Dat is maar één van de vele vinnige dreunen die de vredelievende Bonsels uitdeelt naar de mensen maatschappij: „Dan is de rest van de wereld veront waardigd." Tot grote verba zing van Maja regent het de volgende ochtend, want evenals kou en honger is de regen nieuw, voor wie hem niet kent. Zij denkt aan de veiligheid van haar verlaten huis. Van haar schuilplaats uit ziet zij hoe kever Keef de krekel het hof maakt en wordt afgewezen, hoewel hij tegen Maja heel veel praats heeft. Door Puck de huis- vlieg leert Maja de mens en zijn hebbelijkheden ken nen. Vóór zij haar nieuws gierigheid naar hem kan be vredigen wordt zij eerst nog door spin in een web gewik keld. van waaruit Keef de kever haar bevrijdt. Vanuit de holte in de boom be spiedt zij nu vele dieren en hun leven. Schorskever Fri- so leert haar Hannibal de hooiwagen kennen, die één been mist omdat een mens, een schrijver nog wel (hier neemt de auteur zichzelf op de korrel) hem die heeft uit getrokken. Dit soort inci denten zijn het hele boek door te vinden. De bloemenelf belooft Maja haar eindelijk de mens te laten zien wanneer hij op zijn mooist is: namelijk wanneer hij liefheeft. Maar hierna beginnen de rampen: Duizendpoots waarschu wing omtrent de hoornaars (zoek zelf maar op!) komt te laat, en zij wordt opgesloten in de burcht van deze reu zenwespen, die al vol slacht offers ligt, een macaber ge zicht. Er wordt een aanval op de bijenkorf beraamd. Dit nu doet het gevoel haar volk te moeten redden bij Maja ontwaken, en ze doet het ook. na heel wat frustre rende en hinderlijke avon turen. Als koningin blijft zij voortaan bij haar volk. Mo raal: je vindt pas rust als je terugkeert naar je eigen volk dat Je in de steek gela ten hebt. De vertaling van Rob de Bruine is ver van soepel. „Maja. wier beleve nissen ik Jullie ga vertellen" en dan het meest romanti sche moment van het ver haal het waren een meisje en een Jongeling. Zij had haar hoofd op zijn schouder en hij zijn arm om haar heen gelegd." Dat is krompraat Trouwens, die hoornaars bevielen me ook al niet. Daar moet een ander woord voor te bedenken zijn. Milltaristischer Toch blijft het een mooi verhaal. De Engelsman John Leeming heeft in „Claudius de Bij" een veel mannelijker en vooral mill taristischer toon aangesla gen bij zijn verslag van een bijenleven. In een landhuis ligt een bij dood te gaan, een hommel eigenlijk, en meneer Twaney weet geen ander middel de stakker op te krikken dan een paar druppels honing. Bij wrijft zijn poten en ontwaakt, vliegt terug naar zijn huis. waar hij sedert drie uren wordt vermist, en de derde zoekploeg zojuist verwel komd wordt. Dan ver schijnt Claudius, de vader aller bijen, die vindt dat Os- medo's redding minstens gevierd moet worden met een feest waarop Tawney de gast zal zijn. Daar deze een grote man is van rond tien jaar zal hij het toegangsgat niet in kunnen, men zal hem dus verkleinen (met een vloeistof) tot 2 centimeter. Hier komt dus wel een zeer bekend motief het verhaal in. Dat loopt nog best leuk af, omdat de vloeistof die- het verkleinen moet bewer ken niet op de kleding is berekend, die de arme Taw ney dan ook letterlijk van het lijf valt. zodat die spier naakt gangen en holen van het onderaards verblijf rondrent („een soort onder grondse stad in een berg die u een berm zou noemen") en eindelijk gekleed wordt in een kostuum gemaakt van snippers stof die „mevrouw uw moeder" bij het naai werk in de tuin had laten vallen zo nu en dan. Er wordt met militair élan ge scholden op de stoethaspel die de vloeistof verkeerd kookte, overigens. Het feest wordt georgani seerd, er zijn hinderlijke streken als van Zwarte Mi chlel, die hoogverraad pleegt door de wespen (die ook al in Maja de Bij voor kwamen immers) de weg naar het Nest te wijzen. Na veel vechten volgt toch het feestmaal en men reist per schip naar huis. Maar als alle namen Engels zijn (te recht) kan het schip beter niet Vandijck heten en in- plaats van „Aye Aye me neer" kun je dan net zo goed „Aye Aye Sir" zeggen. Dit verhaal (voor jongere kinderen) wordt door de uit gever een klassiek verhaal genoemd, maar dót is Maja de Bij. Alleen: tekeningen als die welke Ivo de Weerd hierbij leverde zul je niet vaak tegenkomen! Formi dabel. door Gertie Evenhuis Jonge kinderen Dolf Verroen komt weer met een nieuw boek in zijn geheel eigen genré voor Jon ge kinderen: „De kat in de gordijnen". In prima korte zinnen voor vier-, vijf-jari gen vertelt hij over spin, Ade, Piet en Leo met zijn krassende viool Ook over vadertje en moedertje spe len. wat niet kan als Miep vadertje wil zijn omdat va ders nu eenmaal een piemel hebben. Over tekenen, jon ge poesjes, vloeken van de papegaai en het in Je broek doen. wat iedereen wel eens overkomt Over Juf die zegt dat moeder fout praat als zij zegt „loopt eens voor me naar de bakker". Over bril- dragen en kinderlokkers, en heeft vader wel eens een kinderlokker gezien? Jaze ker wel. vroeger. Door het praten erover brandt trou wens het eten aan. Eenvou dige tekeningen van The TJong Khing begeleiden de simpele verhaaltjes die wer kelijk niets uit de weg gaan, maar waarbij, denk ik soms. best eens wat meer gelachen zou mogen worden. Tenslotte een prachtig, groot, dierenboek met ver zamelde verhalen (door Jo- han van Nieuwenhuizen die ze zelfs opnieuw vertelde) en met tekeningen van Car ta Hartjesveld: „Dierenfa bels de wereld rond." De verhalen komen uit Rus land, Arablê, Polen, Afrika. India, en ze vertellen nooit geweten dingen van hyena en ezel. stier en leeuw, zalm en roodbaars, arend, kat en zwijn, lynx en leeuw en ha zelhoen. Ook hoe de koe probeert een haas te vangen. Maja de Bij, Waldemar Bonsels. Die Biene Maja und Ihre Abenteuer. v Hol- kema Warendorf, 14.90. Claudius de Bij, door John Leeming, Leopold, 14,90. De kat in de gordijnen, door Dolf Verroen, Leopold. 12,90. Dierenfabels de wereld rond. J. v. Nieuwenhuizen. Ultg. Holland, 24,50. Als toegift een feestelijk Sendak-boekje: Wat een hondje (of: een huisdier: waar begin je aan? Ploeg- sma, 12,50. Gebruiksboek voor hondenmensen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Slechts één op de tien heroïne-verslaafden slaagt erin na een behandeling drug-vrij te blijven. Na verloop van enige jaren zouden drie op de tien verslaafden, na één of meer terugvallen, van de drugs af zijn. Dit is gebleken uit een onderzoek naar de resultaten van de bestaande behandelings methoden, dat is ingesteld door het wetenschappelijk onderzoek en documentatiecentrum van het ministerie van justitie. De thans toegepaste methoden om intensieve heroïnegebruikers, Jun kies, van hun verslaving af te helpen, geven nauwelijks enig verschil in re sultaten. Volgens het gisteren ver schenen rapport met de uitkomst van het onderzoek met op grond van de magere resultaten van de huidige programma's naar nieuwe wegen worden gezocht om heroïne-verslaaf den te behandelen. De onderzoekers zien wel heil in de in Amerika beproefde methode om meerdere behandelingsvormen naast elkaar te gebruiken. Op deze wijze kan voor de verslaafde de meest geschikte therapie worden ge kozen en Is de kans dat de verslaafde afhaakt geringer. In ons land kan een dergelijke aanpak worden gerea-. llseerd door de regionale selectiecen tra op te richten en een grotere on derlinge samenwerking tussen de be staande hulpverleningsorganisaties, aldus het rapport. Andere mogelijk heden die worden aanbevolen, zijn experimenten met acupunctuur, elektrosleep, biofeedback, hypnose en meditatie. Bij Biofeedback krijgt men een training om de lichaams processen te herkennen en onder controle te houden. Methoden Volgens het rapport zijn sommige bestaande behandelingsmethoden wel geschikt om het gevaar voor de gezondheid van de gebruiker en de omvang van de criminaliteit te ver minderen. Met name de methadon- onderhoudstherapie leidt tot een aanmerkelijke daling van crimineel gedrag. Bij deze methode krijgt de verslaafde dagelijks een dosis van de vervangende drug methadon. Het nadeel van deze behandeling is. dat de ene verslaving voor de andere wordt ingeruild. Sommige deskundi gen menen bovendien, dat het moei lijker is van een methadon-versla ving af te komen dan van een versla ving aan heroïne. Blijkens het rapport slaagt geen van de bestaande behandelingsmetho den er in de verslaafde maatschap pelijk weer op de been te helpen, in die zin dat hij weer een baan gaat zoeken of naar school gaat en minder afhankelijk wordt van bijstand. Evenmin hebben de huidige thera- plën effect op jeugdige verslaafden. Het onderzoek is Ingesteld op ver zoek van de ambtelijke werkgroep van het ministerie van justitie, die de drugprobelemn bij het gevange niswezen Inventariseert. In de hui zen van bewaring was vorig Jaar tien procent van de prevenüe gehechten heroïne gebruiker Volgens het rap port moet een verslaafde over onge veer vijftienduizend gulden per maand kunnen beschikken om één gram heroïne per dag te kunnen ko pen. Het is duidelijk, aldus het rap port, dat slechts weinig verslaafden langs legale weg aan zo'n groot be drag kunnen komen. ADVERTENTIE Hier kowfr de. v>ooV uiV Ijvnuidevi aavt. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In Groningen zijn delegaties van de PvdA, PSP, CPN en D'66 het in principe eens gewor den over de vorming van opnieuw een links provinciaal bestuur; er is overeenstemming over een kernpro gramma. Volgens fractieleider Roel Vos van de PvdA ligt het in de be doeling, dat de PvdA vier gedepu teerden krijgt. CPN en D'66 elk één en dat de PSP als eenmansfractie geen gedeputeerde levert, maar wel volop meedraait in het overleg. Ove rigens moeten de fracties en de le denvergaderingen nog hun fiat geven. Eén van de dingen die de PvdA zeker heeft gesteld, is het industrialisatie beleid. D'66 is akkoord gegaan met petrochemische industrie bij de Eemshaven en de CPN zal zich niet verzetten tegen de zuiveringsheffing, die volgens deze partij eigenlijk uit de algemene middelen moet worden betaald. Fractieleider Jan van der Ploeg van het CDA zegt, dat het in de lijn van de verwachting lag. dat de vier partijen zouden proberen het eens te worden. Hij vraagt zich ech ter wel af. of het niet verstandiger zou zijn geweest, wanneer de PvdA ook eerst met andere partijen had gepraat. De vier partijen kunnen sa men rekenen op dertig van de vijfen vijftig stemmen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer wil voorkomen, dat de pensioenfondsen ln een moeilijk financieel parket komen door de nieuwe wet Investeringsrekening (WIR). De werkgeversorga nisaties VNO en NCW hebben de kamer gewaarschuwd, dat de „toch al kostbare pensioenvoorzieningen verder onder druk gezet worden". In het uiterste geval zou dat pensioenfondsen kunnen nopen tot verhoging van de premies Minister Van Aardenne (economi sche zaken) sprak gisteren nog niet de verlossende woorden, waarop de werkgevers hadden gehoopt. De tweede Kamer behandelt deze week de WIR. Op het laatste nippertje hebben de werkgevers de Kamerle den gewaarschuwd, dat de WIR on gunstig uitpakt voor pensioenfond sen. Met name bij de WD, maar ook in de CDA-fractie vindt de bezorgd heid van de werkgevers weerklank. Het was gisteren echter nog zeer de vraag of er een Kamermeerderheid is. die de wensen van de werkgevers geheel bijvalt. Het ziet er wel naar uit. dat de Kamer althans voor een deel aan die wensen tegemoet wil komen. Daarbij gaat het om de vraag in hoeverre de waarschuwing van de werkgevers hout snijdt, zo werd ook in PvdA-kring gezegd. Heffing Rtfvaal formaat 24,5 x 34J cm. Royaal formaat, vol kaarteenheden en fraaie foto's, 176 pagina's kleur - van de makers van de Bosatlas. Kortom; dit is de atlas die u altijd al wilde. Hoe komt u aan deze atlas? Nieuwe spaarders die in de acticperiodc een spaarrekening openen (minimale inleg f 15,-) kunnen deze atlas kopen voor slechts f 19,50. Bovendien ontvangen ze ook nog f7,50 spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt t/m 2 juni. Dus wees er snel bij, want voor de atlas geldt: zolang de voorraad strekt 3k nog l /,50 spaarpremie (deze premie Dit unieke aanbod geldt f"l Pensioenfondsen kunnen geen aan spraak maken op overheidspremies uit de WIR, omdat zij geen vennoot schapsbelasting behoeven te beta len. Pensioenfondsen in de randstad moeten echter wel, bij de nieuwe opzet van de WIR, een heffing beta len. Volgens VNO en NCW leidt dat tot kostenverhogingen, die het „nor male investeringspatroon van pensi oenfondsen ingrijpend verstoren". Daarom moeten, aldus de werkge vers, pensioenfondsen vrijgesteld worden van de bewuste heffing. Mi nister Van Aardenne zei, dat zo'n maatregel „op gespannen voet" zou staan met de bestaande wetgeving. Hij noemde een halvering van de omstreden heffing „veel reielijker maar wilde niet toezeggen of zo'n halvering er ook komt. VVD en CDA denken sterk in de richting van die maatregel. Kamer en regering zijn het nog niet eens over premies voor de handel in bestaande gebouwen. Met name bij het CDA bestaat nog steeds de angst, dat daarmee de kans op mis bruik van overheidsgeld vergroot wordt. Volgens staatssecretaris Nooteboom (financiën) is dat gevaar door de laatste wijzigingen in het wetsontwerp zoveel mogelijk terug gebracht. Minister Van Aardenne kon de PvdA-fractie niet de hoop geven, dat er in de tweede fase van de WIR een speciale toeslag komt voor investe ringen. waarmee nieuwe arbeids plaatsen gemoeid zijn. „Er zijn zowel technische als principiële bezwa ren", hield de bewindsman de Ka mer voor. De PvdA wil, net als een meerderheid in de sociaal economi sche raad. nu al een (voorlopige) ar beidsplaatsentoeslag De suggesUe van de 8ER-meerderheld, ingegeven door het kroonlid prof Jelle Zijlstra. past volgens Van Aardenne niet in de WIR De minister gebruikte het zelfde argument als de werkgevers in de 8ER: de suggesUe komt neer op een loonkostensubsidie en heeft wei nig of niets te maken met het bevor deren van investeringen. Het al dan niet invoeren van een arbeidsplaat sentoeslag is nog een kwestie „van overweging"^ besloot Van Aardenne.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15