Hockey- dames stunten opnieuw Laiape oogst 't nieuwe katoen. Beslissing uitgesteld Verrassend verlies HCKZ "69, West-Duitsland Akii-Bua stopt met atletiek Duitse selectie verder gekrompen in finale gedeklasseerd Gratis dagkaart bij 8-daags Kris-kras abonnement. Timman en Sosonko blijven op kop DINSOAG 2 MEI 1978 door Onno Zeisman AMSTELVEEN - Af en toe moeten de Nederlandse hoc- keydames elkaar In de armen knijpen om zeker te weten dat ze niet dromen. Voor de vijf tiende keer in successie bleef de ploeg ongeslagen en dat ter wijl de tegenstandsters steeds sterker werden. Vooral de laat ste maand is er een van triom fen: eerst de volle buit in het toernooi van Bedford, waar zelfs Engeland werd verslagen, nu de hoofdprijs in het eigen vierlandentoernooi. met achtereenvolgens winst op Oroot-Brittannië. België en Duitsland. De overwinning op de Westduitse dames was er een van bljzondre allu re Jaar op Jaar is het onderling krachtsverschil gering en dat kreeg zijn uitdrukking in de uitslag. Nu werd het 4-0 voor Nederland: wie tevoren als bookmaker deze uitslag had ingezet, zou er rijk aan zijn ge worden. Belangrijker is dat deze tweede toer nooizege werd behaald door een grondig vernieuwd team met ook nog een nieuwe coach. Maar veel van de verdienste schuilt in het verleden. Reeds lang bouwt het dameshockey in Nederland aan een degelijke on dergrond in de vorm van Jong Oran je Vanuit dat arsenaal kwam de meerderheid van de nieuwelingen voort, die nu de basis legden voor de zege Juist de jongere speelsters waren het die dit toernooi wonnen. Elf van de twaalf doelpunten, waarvoor dltpro- duktieve elftal goed was. werden ge scoord door vier leden van de nieuwe lichting. En de beste verdedigster, doelvrouwe Det de Beus. is eveneens een van de jongeren Dat vrijwel alleen voortkomen uit clubs die voorheen zelden of nooit een interna tional leverden, bewijst de breedheid waarop de scouting stoelt. De flitsende finale tegen Duitsland verliep in een hoog tempo De scheidsrechter Joukes (België) en Brown (Engeland» lieten meteen al merken de zaak zo grondig in de hand te willen houden, dat de vaak hardhandige Duitse speelsters er net zo min een spelletje van konden ma ken als hun soms ook niet zachtaar dige rivalen. Opmerkelijk was de snelheid en de manier waarop het spel keer op keer werd verplaatst. Zowel de Duitse als de Nederlandse verdediging kwam daardoor geregeld onder zware druk te staan. Bij Duitsland was die snelheid nogal eens funest. Doelverdedigster Behr en vrije verdedigster Müller zijn sa men nog ouder dan het drietal dat tegenover hen stond: Von Weller- Bleyenberg-Hillen Zij hadden dan ook alle hulp nodig van Duitslands meest belovende crack Christine Moser. De 18-jarige Berlljnse kreeg de taak 8ophie von Weller ..lam te leggen". Het gelukte haar vrijwel steeds, want slechts zelden kwam het Bossche meisje er toch door heen Het hield wel In dat de andere aanvalsters en de lijn die er achter stond, wat meer ruimte kregen Li- sette Sevens. Toos Bax en Cathy Woudenbergh profiteerden daar ge regeld van. MONCHEN - Bij een bezoek aan München heeft John Akii-Bua mede gedeeld. dat hij nog dit Jaar zijn atlet iekloopbaan definitief zal beëin digen De 28-jarige Oegandees zal tijdens de Gemenebestspelen. die in begin augustus In Canada worden gehouden voor de laatste maal aan de start verschijnen Ook de Afri kaanse spelen, eind juli in Algiers, staan nog op zijn programma. Politie-offlcier Akii-Bua won in MQn- chen 1972 tijdens de Olympische 8pelen de gouden medaille op de 400 meter horden In 1976 was hij in Montreal niet aanwezig door de boy cot van de Afrikaanse landen uit protest tegen de deelneming van Nieuw-Zeelandse atleten. r.r.wicMTMrrrr.N - Bulgaar Yanko Ruw h**ft hrt wereldrecord gewichtheffen tweekamp DIJ de lichtgewichten not 67 S kilogram* op 117 S kilogram gebracht Het vo.-ige record een combinatie van «toten »n trekken «tond op naam van Roberto Urntje ui' Cuba met 315 ki'ogrsm Riv. ve«tnrde he' nieuwe «ere ld record tijden* de Bulgaarse kampioen«ebappen in Weven honk aai Voor de honkbalcompetltie r. m de eer>«e k!a**e A een «red»tri ld «re* pee ld BASKETBAL Tijden* het jaarlijkv ha* tetbalyala in Amsterdam i« Arthur Collin* van leider n'yemeprn tol bavkethaüer »ar bet taar Hu wa« niet alleen de beate achut ter in het «runen niet een nieuw record van mee- dan 1000 punten maar ook de meent «aardevolle pe)e- heVe ieurd«peler a* Edk van Solm van Trarvaol RZ Tim Park* van Donar «ara* de Drate roach FRANKFORT De Westduitse bondscoach Helmut Schön heeft uit de veertig spelers die hij had geselec teerd voor het toernooi om het we reldkampioenschap in Argentinië, een groep van 26 man samengesteld, waarmee hij zich van 1 tot 7 mei in een trainingskamp zal terugtrekken. Van deze groep maken de volgende spelers deel uit: doelverdedigers: Sepp Maier (Bayern München). Bengd Franke (Eintracht Brauns chweig). Rudi Kargus (Hamburger SV) en Dieter Burdenski (Werder Bremen); verdedigers: Manfred KaJtz (Hamburger SV). Berti Vogts (Borussia Mönchengladbach). Rolf Rüsmann (Schalke '04), Bemhard Dietz (MSV Duisburg), Oeorg Schwarzenbeck (Bayern München). Herbert Zimmermann (FC Köln), Karl-Heinz Förster (VfB Stuttgart), Franz-Josef Tenhagen (VfL Bo- chum), Harald Konopka (FC Köln) en Oerd Zewe (Fortuna Düsseldorf); middenvelders en aanvallers: Rainer Bonhof (Berussia Mönchenglad bach). Erich Beer (Hertha BSC), Heinz Flohe (FC Köln). Manfred Burgsmüller (Borussia Dortmund). Bernd Hölzenbein (Eintracht Frank furt). Rüdiger Abramczik (Schalke 04). Klaus Fischer (Schalke '04». Hansi Müller (VfB Stuttgart). Karl- Heinz Rummenigge (Bayern Mün chen). Ronald Worm (MSV Duis burg). Rudi Seliger (MSV Duisburg) en Bernd Cullmann (FC Köln). Sophie van Weiier (midden) tracht de Duitse doelvrouw Behr te Aan de overzijde hield Nederland de Duitse spitsen goed on bedwang. Dat gebeurde nogal eens met geluk of met steun van een scheidsrecht ster maar als geheel liet de defensie zich niet kennen. Het feit dat Duits land voor de rust slechts één keer mocht aantreden voor een corner en in de tweede helft alleen in de laatste minuten, toen het er allemaal niet meer zo op aankwam, bewijst vol doende. Suzan Bekker stond weer ausputzer. Een verbetering, al weet de jubilerende Hilversumse de bal maar niet gericht weg te werken: zelfs vijftig interlands blijken niet genoeg om de zenuwen de baas te zijn. Maria Fikkers als linker verde digster. die van plaats had geruild, kwam daar veel beter tot haar recht Al na vijf minuten verkreeg Neder land een verrassende voorsprong toen de na een strafcorner uitlopen de Duitse verdedigster een niet te hard schot van Fieke Boekhorst fout beoordeelde. Een misverstand tus sen de dames Behr en Müller. die toch sinds mensenheugenis samen spelen. gaf de snelle speelsters Mar griet Bleyerveld en Elsemiek Hillen de kans samen op het lege doel af te gaan, waar de bal bijna in lag. Mar- De eindstand: 1. Nederland 3 3 0 0 6 12-1 2. West-Duits Land 3 2 0 1 4 5-5 3. Gr.-Brittannlë 3 1 0 2 2 6-6 4 België 3 0 0 3 0 3-14 griet Bleyerveld kreeg de eer om te scoren: 2-0. Deze voorsprong, die tot de rust be houden bleef, betekende een gewel dige steun in de rug. Maar geen mo tief om te verslappen, want de Duit sers gingen stug door. Alleen slaag den ze er maar niet in. ook tot een doelpunt te komen. In de tweede helft leek er een nog grotere afstand te kopen toen Elsemiek Hillen een straf bal mocht nemen. Maar Christel Behr weerde die krachtig af. Korte tijd daarna werd de Haagse benja- omspelen min gevangen door Nel van Kollen burg. Dat dwong de Duitsers tot maatre gelen. Bewaakster Moser verliet So phie von Weiier en-stapte over naar de nieuwkomster. Voor de eindelijk vrijgelatene een kans om op te ko men totjn de cirkel en via een terug gekaatste bal krachtig te scoren (3- 0». Een minuut nadien mocht Ne. van Collenburg voor het eerst de bal aanraken bij een strafcorner. Ze gaf prachtig aan en Fieke Boekhorst ko gelde in (4-0). De Duitse coach wisselde nog twee speelsters tegelijk voor wat meer aanvallende invalsters, maar erg veel leverde dit niet op, In elk geval niet genoeg om de zelfverzekerde Nederlandse toernooiwinnaars slechts bij benadering te bedreigen. Op de laatste dag van het vierlanden toernooi in Amstelveen hebben ten slotte de Britse dames een 5-2 zege geboekt op het team van België. Bij de rust was de stand nog 3-1. Van onze sportredactie DEN HAAG De derby tussen Klein-Zwitserland en AGC heeft een verrassende zege voor AGC opgele verd (2-1). Voor het competitiever loop betekent dit dat Klein-Zwitser- lands voorsprong belangrijk is inge krompen en dat de hockeytitel toch nog langer uitblijft dan tot in alle zegeroes was gedacht. De wedstrijd ging gelijk op. Aanvan kelijk had Klein-Zwitserland wat meer greep op het spel en dat leidde tot een treffer van Hans Krulze uit een vrije slag van broer Ties na tien minuten. Deze laatste liep overigens een knieblessure op en werd na de rust vervangen door Vredegoor. De wedstrijd was interessant om de persoonlijke duels tussen internatio nals als Wouter Leefers en Tim Steens, die meestal werden gewon nen door Leefers. Hij scoorde vijf minuten na de hervatting de gelijk maker uit een vrije slag van Koore man. Daarna werd HGC steeds ster ker: het vocht voor de overwinning om aldus nog enige aansluiting te houden. Twee minuten voor tijd luk te dat dank2ij een door Kooreman ingeslagen strafcorner. Klein-Zwitserland heeft nu nog drie punten voorsprong met vijf te spelen wedstrijden. De leidende Hagenaars hebben evenwel een zwaar program ma af te werken met wedstrijden tegen Schaerweyde, Oranje Zwart, Amsterdam en twee keer tegen Kampong dat met 3-1 van Groninger studenten won, een teveel aan ach terstand heeft om nog kampioen te worden, maar nog wel graag de oude rivaal de voet wil dwarszetten. Het programma van HGC, dat momen teel in topvorm verkeert, is aanmer kelijk lichter. HOOFDKLASSE Schaerweyde-Amsterdam 1-3. Vietorta-Laren 2- 2. Hattem-Bloemendaal 0-1, HOC-HCKZ 2-1. Grons Studs-Kampong 1-3, Tilburg-Oranje Zwart 2-0. ADVERTENTIE TROUW/KWARTET PRSH2Jj^ Goed nieuws voor reislustige land genoten. Wanneer u in mei een 8-daags Kris kras abonnement koopt, krijgt u er van NS een gratis dagkaart bij. Daarmee kunt u iemand uitnodigen een dag lang gratis met u mee te gaan. En dat terwijl een Kris-kras abonne ment tóch al zo'n voordelige zaak is. Voor f 68,- (le klas f 102,-) kunt u er 8 dagen lang mee door Nederland treinen waarheen u maar wilt.Op tijden dat het u schikt. Bovendien rijdt u voor half geld op alle interlokale buslijnen. Zo kom je nog es ergens. HCKZ HGC Amsterdam Kampong Bloemendaal Tilburg Oranje Zwart Laren Schaerweyede Hattem Gron Stud Victoria 17 14 1 17 12 2 17 11 3 17 10 2 17 8 4 17 8 1 18 7 3 18 3 8 17 4 5 2 29 63-21 3 26 38-13 3 25 43-25 5 22 35-20 5 20 43-37 8 17 41-40 8 17 29- 0 7 14 27-36 8 13 30-40 11 9 13-39 12 7 21-43 12 7 20-42 door Max Pam LEEUWARDEN Pas vandaag in de laatste ronde zal beslist worden wie zich schaakkampioen van Nederland mag noemen, want nog steeds staan Jan Timman en Genna Sosonko samen op kop. Enigszins teleurstellend was gisteren in de twaalfde ronde de snelle remise tussen Timman en Böhm. De partij duurde 13 zetten en hoewel Timman zwart had was de algemene verwachting dat hij het nog wel even zou proberen. Misschien komt het omdat Timman zo goed bevriend is met Hans Böhm dat een winstpo- Sierlijke jurk van puur katoen, waarvan de rok met stroken. Strikjes op de schouder. In meloen, bleu en roze. Mt. 361m 42. ging al te veel een beroep zou hebben gedaan op zijn gevoel van kameraad schappelijkheid. Sosonko kreeg daardoor de kans alleen op kop te komen, maar daarvoor had hij met zwart Donner moeten verslaan. Wel iswaar kreeg Sosonko na een nlmzo- Indiër een licht voordeel, maar de oude grootmeester zorgde ervoor dat de remisemarges nergens werden overschreden en zo moest Sosonko op de 29ste zet in remise berusten. De ronde van gisteren was trouwens een niet al te opwindende aangele genheid. De partijen Hofland-Ree, Hartoch-Scheeren en Kuijpers-Van der Sterren eindigden zonder noe menswaardige complicaties in remise. Alleen bij Langeweg-Baljon en Van der Vliet-Ligterink was het publiek getuige van „hartverscheurende ta ferelen". Langeweg stond tegen Bal- jon lange tijd goed. Hij won zelfs een pion maar inmiddels had Baljon het initiatief overgenomen. In tijdnood werd Langeweg echter het slachtof fer van een vlaag van verstandsver bijstering, want door een totaal in correcte combinatie gaf hij pardoes een stuk weg. Door deze overwinning is Baljon, die in dit toernooi uitstekend voor de dag komt. opgerukt naar een vierde plaats. Mogelijk krijgt Baljon nog gezelschap van Ligterink, maar heel waarschijnlijk is dat niet. Aanvanke lijk leek Ligterink zijn tegenstander Van der Vliet onder de voet te lopen toen hij een kwaliteitsoffer bracht. Maar Van der Vliet vérdedigde zich hardnekkig. In de afgebroken stand heeft Ligte rink nu weliswaar één stuk meer, maar aangezien Van der Vliet een aantal ver opgerukte vrijpionnen heeft ziet het er naar uit dat Ligte rink zichzelf heeft uitgeschakeld voor een hoge klassering. Twaalfde ronde: Langeweg-Baljon 0-1. Hartoch-Scheeren Vj-V», Hofland-Ree j-'/j, Kuijpers-Van der Sterren llt-'li. Van der Vllet-Llgterink a(g„ Bóhm-Tlm- man »/*-•/*, Donner-Sosonko Stand: 1/2 Sosonko. Timman 8Vj. 3. Donner 7,4. Baljon 6'/:. 5. Ligterink 6 1 afgebroken. 6 8 Kuijpers. BOhm. Ree 6. 9. Hartoch 5' 2. 10. Lan geweg 5,11 Van der Vliet 4'/2 1 afgebroken. 12' 14. Van der Sterren. Scheeren. Hofland 4'/j. Wijde katoenen jurk Fleurige katoenen niet schouderbandjes. jurk met gebloemde Twee ruime opgestikte biesjes. In écru, roest en zakken. In bleu enlichtroest. Mt. 38 écru met kaneel. Mt. 36 rir\ t/m 42. C/7 t/m

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8