Propjesschieten vanaf het paleisbordes De eerste vijf 'Zwart' Z-Afrika wil eigen dagblad Inwoners van Helmond schonken jarige vorstin unieke luiklok DESSQ brengt meer kleur in Wolmerk tapijt. H.HdeKlerk geeft er een extra vrolijk tintje aan. HHDE KLERK Vroegere kliniek in Utrecht door brand verwoest Spaargeld 73.000) weg bij inbraak ^%-Mm Financiële actie voor krant moet weerbaarheid versterken HNSDAG 2 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Prins Willem-Alexander was gisteren wel wat ondeugend, toen hij met propjes papier speelde. Hij kreeg hier een berisping van zijn moeder voor, hoewel de defilégangers het best leuk vonden. Prins Friso krijgt hier een standje, omdat hij net als zijn broer prins Willem-Alexander aan het propjes- schieten was. Koningin Juliana kwam gisteren speciaal naar beneden om een praatje te maken met bewoners van Het Dorp, die baar een bloemenhulde brachten. door Fred Lammers SOESTDIJK Al hadden de zoons van prinses Beatrix en hun oudste neefjes maandag voordat in de paleistuin van Soestdijk het défilé ter ere van hun zondag 69 jaar ge worden grootmoeder begon een fikse partij propjes ge maakt, na daarmee de defile- renden en de fotografen een tijdlang te hebben belaagd raakte de voorraad in hun broekzakken uitgeput. Willem-Alexander en Friso vonden er wat op door op de rode steentjes voor het bordes eerder afgeschoten projectielen te gaan inzamelen. Elastiekjes waren er genoeg te vin den: om de bloemen die de duizen den bezoekers van deze jaarlijkse openluchtreceptie hadden meege bracht. Evenals voorgaande jaren was de jongste Oranjegeneratie weer druk in de weer om de padvindsters te helpen bij het rangschikken van het voorjaarstapijt op de borde- streden. „Moet het hier ook vol?" riep Maurits met een arm vol bloe men tegen een van de padvind sters. „Ik heb hier een hele bos" vertelde Carlos, de oudste van prin- ses Irene vol trots. Intussen vlogen hem de elastiekjes om de oren. Jonge schutters Prinses Beatrix had al een paar keer een beetje bezorgd naar bene den gekeken, de koningin was ook niet helemaal gelukkig met de steeds joliger wordende schutters. Prins Claus liet tenslotte zijn va derlijk gezag gelden. Dat hielp maar even. De fotografen zagen er wel brood in en moedigden de prinsjes, om aan mooie plaatjes te komen, aan goed te mikken. Het resultaat daarvan liet zich raden. Veel defilerenden zullen tevergeefs naar de kleinkinderen van de jarige hebben uitgekeken. Ze waren va ker onder aan het bordes, temidden van de menigte te vinden dan keu rig in het gelid boven aan de trap pen. De eerste vijf minuten van het koninklijk verjaarsfeest lukte dat nog aardig. Alle 22 leden waaruit de koninklijke familie nu bestaat wa ren toen compleet, ook de tien maanden jonge Bernardo, de zoon van prinses Christina. Toeter De enige kleinzoon van koningin Juliana zonder titel keek een beetje verbaasd naar de drukte in de tuin, veilig gezeten op de arm van zijn vader. Prinses Christina probeerde haar zoon later in de stemming te brengen door een toeter met oran jelinten voor zijn neus heen en weer te zwaaien. Het interesseerde Be rnardo maar matig. Er werden dit jaar naast de groe pen, waarvan vooral de ruim 800 deelnemers tellende deputatie uit het dit jaar acht eeuwen bestaande Helmond niet over het hoofd kon worden gezien, opvallend veel bur gers binnen de paleishekken gelaten. Spandoeken Dat bevorderde de spontaniteit van het gebeuren al leidde het af en toe wel tot enigszins chaotische ta ferelen. Maar iedereen had plezier en daar ging het uiteindelijk toch om. De Hindoestaanse en Creoolse vrouwen in hun kleurrijke kos tuums dansten voorbij, luid zin gend. „We shall overcome". Er werd trouwens heel wat afgezongen en gemusiceerd. Het „Happy Birth day" was daarbij favoriet. Spandoeken waren er weer tiental len. Sommige particulieren lieten op die manier weten dat ze al meer dan 25 jaar op de verjaardag van de landsvrouwe naar Soestdijk kwa men. ..God zegene U" stond kort maar krachtig op een ander bord. Een groep inwoners uit het Utrechtse Montfoort herinnerde er door middel van een meterslang spandoek aan dat de Koningin ook „vrouwe van Montfoort" is. Een paar meter lang was ook de kren- tenwegge, door een deputatie uit het Limburgse op een brancard het bordes opgezeuld. Verse aardbeien, Hollandse kazen, Friese wafels en een flinke hoeveelheid roomboter werden daarna het paleis binnen gedragen. Fries paspoort Koningin Juliana heeft sinds giste ren ook een Fries paspoort: proble- ROTTERDAM B.nr*n»e9tn«.n ui*a»r> BaqcrUnOMiaan G'oM Us**imonce Een gelukkige prinses Christina was ook voor het eerst met haar jongste kind op het bordes aanwezig. Zo te zien vond de kleine Bernardo, op de armen van vader Jorge Guillermo, het best leuk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als alles volgens plan verloopt heeft zwart Zuid-Afrika over ongeveer twee jaar een eigen „zwart" dagblad, geheel geschreven en gefinancierd door de zwarte bevolking. De werk groep „Krant voor zwart Zuid-Afrika". wil om dit doel te verwezenlijken een actie beginnen die het salaris voor twee zwarte journalisten moet waar borgen. Daarvoor is ongeveer veertigduizend gul den per jaar nodig De werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van on der meer Kerk en Vrede, het Centrum voor geweldloze Weerbaarheid, de Doopsge zinde Vredesgroep, de Quackers en de stichting Voorlichting Aktieve ge weldloosheid. Uitgangs punt van de werkgroep is om via het nieuwe dagblad de weerbaarheid van de zwarte bevolking In Zuid- Afrika te versterken. Het nieuwe dagblad dat de naam The Nation krijgt be staat eigenlijk al. Het ver schijnt thans met een opla ge van ongeveer 50.000 als maandblad. De bedoeling is om over ongeveer een half jaar, als weekblad en later als dagblad uit te komen. Controle De situatie van de pers in Zuid-Afrika is niet roos kleurig. Er wordt een voort durende scherpe controle uitgeoefend door de blanke minderheidsregering. Op ie dere publikatie en ook op welk dagblad dan ook kan een verschijningsver bod komen, zonder dat daartegen beroep kan wor den aangetekend. De ont wikkelingen van de laatste tijd geven geen reden tot tevredenheid. Vorig jaar ok tober werd het dagblad The World, gemaakt door zwar ten, maar met „blank" kapi taal, verboden. Als reden daarvan werd de te radikale koers van het blad opgege ven. De hoofdredacteur van de Daily Dispatch, Donald Woods, vluchtte na de dood van Steve Biko en gaf on langs in een weekblad te kennen dat hij de ontwikke lingen in Zuid-Afrika met lede ogen aanzag. Dit alles is voor de werk groep geen reden om aan het nut van de actie te twij felen. Zij kan dan ook in Zuid-Afrika rekenen op een brede sympatie van onder meer de geweldloze culture le vrijheidsbeweging „In- katha", waarvan de onge veer 130.000 leden worden geleid door Gatsha Buthe- lezi. Vanuit deze beweging is vorig jaar het maandblad in het leven geroepen om de miljoenen mensen in Zuid- Afrika te informeren via een eigen zwarte pers waarin een geweldloze visie de bo ventoon voert. Het maandblad, dat straks dagblad moet worden, draait met een fulltime staf van vijf zwarte mensen; één journalist, één fotograaf, één manager en twee chauf feurs. Daarbij zijn nog drie part-time blanke krachten, waaronder de hoofdredac teur. Op korte termijn wil men het blad eenmaal in de veertien dagen laten ver schijnen en het aantal pagi na's uitbreiden. De blanke mensen zijn in de beginfase bedoeld om de zwarten in te werken. Voor de overgang naar dag blad is er echter behoefte aan twee nieuwe redacteu ren: iemand die hoofdredac teur kan worden en een an der die de buitenlandse nieuwsvoorziening op zich gaat nemen. Voor velen zal het nieuwe daglbad een nieuw teken van hoop zijn en een belangrijke factor bij het ontwikkelen van het zelfbewustzijn van de zwar te bevolking van Zuid-Afri ka. Steun Beyers Naudé, tot voor kort commissaris bij de drukke rij waar het nu verboden dagblad The World werd vervaardigd, heeft zijn steun aan het totstandko men van The Nation toege zegd. In een brief aan de werkgroep zegt hij dat er ruimte is voor meerdere dagbladen voor de zwarte bevolking. Somber consta teert hij echter dat het poli tieke klimaat in Zuid-Afri ka dermate slecht is dat in dien er niet snel een zwarte krant van de persen rolt het men om de2e noordelijke provincie binnen te )romen zal zij dus nooit krijgen. Temidden van de bonte stoet die voorbijschuilelde, getooid met grote kokardes, oranjestrop dassen en orar^jehoofddoekjes wa ren er deelnemers die extra aan dacht op 2ich wisten te vestigen. Het vroegere strandvondersecht paar Buschman uit Noordwijker- hout, dat een paar antieke fietsen met carbidlampen meevoerde en de man die onder aan het bordes ineens de geest kreeg en luidkeels „Juultje, Juultje" begon te roepen. De Hollandse St. Bernard Club uit Meerssen stal de show bij Willem- Alexander. Hij liep zelfs een eindje mee met de 60 defilerende St. Be- rnardhonden. Koningin Juliana kwam tijdens het défilé ook een keer het bordes af om een praatje te maken met een groepje bewo ners van Het Dorp. Ridderspel Na het défilé, dat weer behoorlijk uitliep, voerde de jeugd van Hel mond op het gazon voor het paleis een ridderspel op. Tussen het pu bliek stonden ook de als miniatuur ridders vermomde kleinzoons van de koningin. Voor de jarige was er het eerste exemplaar van de Hel- mondse Helmdaalder, een herden- kingsmunt uitgegeven ter gelegen heid van het achtste eeuwfeest van deze Brabantse stad. Het geschenk zal ongetwijfeld naar het konink lijk huisarchief verhuizen. Dat zal niet gebeuren met de bron zen. 28 kilo wegende, luiklok, die Helmond de vorstin aanbood De klok. gegoten bij het bekende klok- kengietersbedrijf Petit en Fritsen B.V uit Aarle-Rlxtel draagt de na men van alle leden waaruit de ko ninklijke familie op het ogenblik- bestaat. Het klokje hangt in een smeedijzeren gevelstoel met afdak je en kan met de hand worden geluld. De Oranjejeugd zal dat tij dens visites aan grootmoeder onge twijfeld uitproberen. Een door allen in de paleistuin meegezongen, „Lang zal ze leven" besloot even over half een het fes tijn. In de hal van het paleis sloeg de koningin een paar minuten later, haar armen om prins Bernhard. die niet was mee gegaan de tuin in. Haar zoveelste défilé zat er weer op. UTRECHT (ANP) - De voormalige Emmakliniek, de kraaminrichting van het diaconessenziekenhuis aan de Koningslaan in Utrecht, is voor een groot deel door brand verwoest. Het zestig iaar oude, vijf verdiepin gen tellende gebouw is vorig jaar voor drie en een half miljoen gulden gekocht door Eurowoningen bv in Rotterdam, die er plannen voor heeft ontwikkeld, om hetzij binnen de oude muren, hetzij na sloop, er 55 appartefnenten te bouwen. Toen de brandweer arriveerde, ston den het. dak eji de bovenverdieping al over de:volle lengte ln lichterlaaie. ADVERTENTIES Fleurop voor.. wie niet lekker is Dort 'n mem gord: cm bloemrnnfrwH MjA keus uil het f Iruiop tdrevnhork u» btoemol fleurop Inter Hor stut ei ROTTERDAM - Een 44 Jarige chauffeur in Rotterdam is de dupe geworden van zijn gewoonte zijn spaargeld in huis te bewaren. BIJ een inbraak raakte hij 73.000 kwijt. Het geld lag ln een plastic mapje onder een kleed onder zijn bed. De inbre kers sloegen 's nachts hun slag toen de chauffeur niet thuis was. De man is niet verzekerd. VENRAY (ANP) Een felle brand heeft gisteravond het Chinees-In disch restaurant „Pom Lai" in Ven- ray volledig in de as gelegd. De scha de zou in de honderdduizenden gul dens lopen. Over de oorzaak van de brand, die op de bovenste verdieping is begonnen, is nog niets bekend wellicht voor de hele bewe ging te laat zal zijn. De werkgroep en ook het zwarte deel van Zuid-Afri ka, dat achter het verschij nen van de Nation als dag blad staat, legt sterk de na druk op de geweldloosheid van de hele onderneming. „Door velen binnen en bui ten Zuid-Afrika wordt het bloedbad van Sharpville ge zien als het einde van de mogelijkheden van de ge weldloze strijd tegen de apartheid", zegt de werk groep in een verklaring. „Er zijn echter ook groepen die wel heil zien in een geweld loze strijd. Zij doen dit, om dat het ene geweld het an dere oproept en omdat zij geweldloze acties effectie ver vinden dan tegenge weld. Zeker als de situatie op langere termijn wordt gezien; aldus de werkgroep „Krant voor zwart Zuid-Af rika". Het adres van de werkgroep is: Utrechtseweg 159, Amers foort. Gironummer: 3772359. De werkgroep legt éénmaal per jaar financiële verant woordelijkheid af. 11. VEEN WAGENINÜEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3