ascinerende avond met sjechows 'Platonow' West land Utrecht UNST Studie naar problemen van Nederlandse Antillen Internationale concoursen Kamerorkest wil niet opgaan in Residentie Orkest vee workshop-premières van Werkcentrum Dans afgifte 7pandbriefbiljetten aan toonder In coupures van 1.000,- en 10.000,- Resultaat werkbezoek Van der Stee Huishoudbeurs dicht na brand Centrales gaan overschakelen op stookolie Geen werk meer voor honderd man bij Akzo (Zout) Chemie ITET DAG 24 APRIL 1978 TROUW/KWARTET 9 r André Rutten 5TERDAM Het Publiekstheater heeft zaterdagavond in de Stadsschouwburg de première •ven van de door Hans Croiset geregisseerde voorstelling van „Platonow", het eerste van on Tsjechow bewaard gebleven toneelstuk, vertaald door Chiem van Houweningen en Ton roorstelling die om half acht begon omdat zij lang duurt (tien voor half twaalf uit), valt een •Ie keer ook wat lang. Maar niettemin is zij op zoveel manieren zo verbazingwekkend boeiend, het einde eigenlijk te vroeg kwam. i Tsjechow (1860-1904) was nog twintig jaar toen hij dit stuk lef. Zijn definitieve manuscript verscheurde hij omdat een be- aliilde actrice het niet ë°ed vond. ingeh m 1923 werd een vroegere versie t onju gepubliceerd. Daardoor is het die chter gelei dan ide maar oolc menselijke. De wordt et de mens Hij m als dt. na de ïrhoui i VOOI iding h ntact <f iel stuk n ma ikelljk jweliJI sl dan loeven irantw dens h beide oordin ist teg word zaak ït and hele v rind nderv» geste el b kc jliekstheater brengt première zoals al zijn latere stukken onder handen geweest van de itische censuur, die blijkbaar 'alleen kritische elementen Tsjechow is nu aan het woord. :t hem hebben Hans Croiset en nedewerkers de spelers, maar in eerdere fase ook andere ge- olden een levend contact mee te krijgen dat in de zaal op een cige manier herkenbaar is. Je in de zaal bij mensen betrok- bij de onderlinge verhoudingen de hele maatschappelijke situ- waarin zij verkeren, en dat alles en zo genuanceerde en gevari- jkhe e manier zo overtuigend gedaan, die atmosfeer om je heen is en je precies 'begrijpt en aanvoelt V die mensen in hun situatie erva- Maar merkwaardiger wijze zon- dat het je beklemt. Want de - stelling is ook zo, dat er toch een lapalde afstand blijft. Zij blijft hei- overzichtelijk en verschaft in- in hoe en waarom het zich zo fikkelt. RIJSWIJK In Toulouse zal van 1 tot 7 oktober het 24e Internationale Zangconcours worden gehouden. Deelname staat open voor zangers en zangeressen, geboren tussen 1 ja nuari 1945 en 31 december 1958. Aan melding vóór 15 september bij het secretariaat van het Concours Inter national de Chant, Thétre du Capito- le F 31000 Toulouse (France), waar ook inlichtingen kunnen wor den verkregen. Van 23 tot 29 juni zal in Treviso het 5e Internationale Zangconcours „Toti dal Monte" worden gehouden. Op dit concours zullen hoofdrollen uit de opera „Cavalleria Rusticane" van Pietro Mascagni en „Pagliacci" van Rugero Leoncavallo moeten worden vertolkt. De vertolkers van Santuzza, Turid- du. Nedda en Canio moeten geboren zijn na 31 december 1942 en die van Lola, Peppe en Silvio na 31 decem ber 1947. Aanmelding tot 6 juni bij Segretere dell'Ente Teatro Comunale Con- corso per Cantati Treviso (Italia), waar ook inlichtingen kunnen wor den verkregen. Annet Nieuwenhuyzen als de generaais-weduwe en Jules Croiset als (de schim van) Platonow in de gelijknamige voorstelling bij het Publiekstheater. vjderwijzer betrekkelijke afstandelijkheid It voor een belangrijk deel be door der precieze en enigszins rote uitbeelding van de vele zeer inlopende karakters. Zij werken aaldelijk humoristisch en zelfs isch en het tragische in één situ- do£t een bijzonder verhelderend ;ctief ontstaan. Tsjechow zeif daar ook alle mogelijkheden want hij laat heel wat alcohol uiken en daar worden mensen laaldelijk zeer dronken van. Er it niet geschroomd dat ook zeer tuigend te spelen, waarbij er zozeer komische acts ontstaan, el vlagen absurdistisch toneel, veel onthullen over wat er in mensen omgaat, zonder dat zij er raad mee weten. Platonow is in dat stukje wankelen de menselijke samenleving van slechts enkele tientallen jaren vóór de revolutie de centrale figuur, een welbespraakte, nuchter denkende onderwijzer, die de vinger op zeer vele plekken legt. Hij lijkt de sterke, de wetende figuur, aan wie velen zich vastklampen, maar hem, omdat hij een geladen gevoelsmens is. én van drank houdt, meesleuren in hun moeilijkheden, die hij ook niet kan oplossen. Met hem als centrale figuur zie je dus een hele wereld onafwendbaar instorten. Mogelijk is dat zo fascine rend herkenbaar, omdat je ook in onze samenleving wel het gevoel hebt, dat zij aan het instorten is. Toch maakt de voorstelling beslist niet somber. Niet dat Tsjechow weet wat er gedaan had moeten worden. Hij laat wél zien, dat de adel verarmt en in verval raakt, omdat de maat schappelijke functie van de vroegere heersende klasse vervallen is. Zij sleurt daarin mee de officieren, de ambtenaren, de doktoren, de onder wijzers althans voorlopig. Hij laat ook zien, dat de onderste laag van de samenleving, de vroegere lijfeigenen, kleine boeren, vooral in de handel naar een nieuwe maatschappelijke functie toegroeien. Maxim Gorki (1868-1938) zal dat in zijn stukken aanscherpen. Bij Tsjechow is het al lemaal aanwezig, maar in een kleine menselijke samenleving rond een vervallend landgoed, een samenle ving waarin iedereen iedereen kent en altijd al gekend heeft. Niettemin een weerspiegeling van de wijdere samenleving. Er wordt in deze voorstelling in een verrassend eenvoudig maar doeltref fend decor van Herman van Elteren verheugend goed gespeeld Annet Nieuwenhuyzen, Sigrid Koetse, Celia Nufaar, Jules Croiset (Platonow), Joan Remmelts, Lex Goudsmit, Al- bert Abspoel, Johan Ooms, Hugo Koolschijn, Carol Linssen, Pieter Lutz, Laurens Spoor, Jan van Royen. een )r Hans W. Ledeboer ITTERDAM De jonge danser John Wisman van het Werk- itrum Dans is voor zijn debuut als choreograaf meteen hoog de toren gaan blazen. tal „injecterende" akkoorden, bepa lend zowel voor muziek als dans. Als debuut interessant, met al direct in het begin een solo in heel scherp allegro. Vanzelfsprekend een mu- ziek-ballet, maar ook een bewegings etude, waarin belangwekkend is, dat Wisman dansers ook durft te laten stilstaan zonder beweging. Een klein beetje virtuositeit, een beweeglijk duet, dat overgaat in een veel „zach tere" passage. Enige motieven wat lang uitgewerkt, zodat tegen het gevoelde niet voor muzikaal betreden paden, er moest een tuk komen met speciaal daar- gecomponeerde muziek. Daar- zorgde de even jonge violist Boesschoten. Het produkt van beiden heet „Injecties" en het kcentrum Dans presenteerde het t kader van de „workshop"- rstellingen in het Piccolo ater. de naam wordt bedoeld een aan- eind de aandacht dreigt te verslap pen. Een abrupt „open" slotakkoord, zowel voor muziek als dans. Boes- schoten speelde zelf zijn vioolmu ziek. Tweede De tweede „workshop"-première was „Ritomello" van Lenny Westerdijk, bekend door haar dansloopbaan bij Scapino, het Nederlands Dans-Thea- ter en het Britse Ballet Rambert. Haar muziek: Concerto in D voor luit en strijkorkest van Vivaldi. Ritomel lo als muziekterm betekent „terug keer", dus een thema, dat telkens op een andere manier in de beweging wederkeert. Ook hier een muziekbal let. Een heel mooie harmonische op bouw met zelfs „melodieuze" dans. Bewegingen,' die mooi worden over genomen, een heel krachtig gedanst mannenduet. Soms wat romantisch, maar altijd fleurig en boeiend. Voor de dansers niet altijd even gemakke lijk maar heerlijk om er in te werken. Ook hier een abrupt slot, dat even verrast, maar de toeschouwer blij achterlaat. De aankleding echter wat saai met de eenkleurige gele kostuums. Als algemene indruk: er is in het Werkcentrum Dans heel hard ge werkt en dat is te zien aan de techni sche en artistieke prestaties van de dansers, die duidelijk boven de mid delmaat geraken. Hypotheekbank nv Met ingang van 21 april 1978 stellen wij verkrijgbaar (Effectief rendement 7,25%) Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 4'/.% na 2 jaar tot na 5 jaar. Volgens samengestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Tegelijkertijd is de afgifte van onze 8% pandbriefbiljetten gestaakt. Kantoren door het gehele land. Hoofdkantoor: Amsterdam. Suiphalistraat I 020 - 252525, Ut. 41 cn 42. AMSTERDAM - Het met opheffing bedreigde Nederlands Kamerorkest voelt er niets voor te worden inge lijfd bij het Residentie Orkest. Het NKO heeft dit laten weten in reactie op een nota van B. en W. te Den Haag, waarin samenvoeging van de twee ensembles wordt voorgesteld. Het college verwacht dat door deze ingreep het NKO althans gedeelte lijk intact zal kunnen blijven „met behoud van eigen identiteit". Het voortbestaan van het Kameror kest is weer twijfelachtig geworden sinds minister Gardeniers van CRM heeft aangekondigd dat zij de nota- „Orkestenbestel" van haar voorgan ger Van Doorn in grote lijnen zal navolgen. Daarin is voor het NKO geen plaats ingeruimd. De kamer muziek wordt gezien als onderdeel van het „takenpakket" van de grote orkesten. Het NKO noemt de suggestie van B. en W. sympathiek, maar wijst deze toch van de hand: „Er is voor de minister geen enkele reden de subsi die aan het NKO stop te zetten. De belangstelling voor kamermuziek is de laatste jaren sterk toegenomen. Het is dus niet meer dan logisch dat de grote orkesten dit onderdeel over laten aan een gespecialiseerd ensem ble." Het NKO is wel bereid als zelf standig element te worden opgeno men in de concertseries van de grote orkesten. „In die zin valt er over samenwerking met het Residentie Orkest te praten," aldus de reactie van het Nederlands Kamerorkest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog deze zomer zal een werkgroep worden ingesteld ter bestudering van alle problemen van de Nederlandse Antillen niet alleen de problemen van de verhouding tussen de Antillen en Nederland, maar ook de problemen van de verhou ding tussen de zes eilanden van de Nederlandse Antillen onder ling en Nederland. Dit is besloten aan het slot van het oriënterende werkbezoek, dat minister Van der Stee de afgelopen weken aan de Neder landse Antillen heeft gebracht. Het besluit werd genomen tij dens een bijeenkomst in Wil lemstad van de centrale Antil liaanse regering, minister Van der Stee en een delegatie van het Arubaanse eilandbestuur. Minister Van der Stee zei zaterdag op Schiphol bij zijn terugkeer dat de problematiek doorzichtiger is gewor den: ze is volgens hem uit de slogan- sfeer gehaald. Daarom mag. meent hij. het bezoek als een succes worden gezien. Croes tevreden Betico Croes, de leider van de Aru baanse partij MEP (die streeft naar het losmaken van de banden tussen Aruba en Curagao) is erg tevreden. Hij noemde de werkgroep „een con crete stap om gezamenlijk de onaf hankelijkheid van Aruba te verwe zenlijken." Croes legde er in Willemstad de na druk op dat er in de toekomst alleen sprake kan zijn van een volkenrech telijke band tussen Aruba en de an dere eilanden, dus dat Aruba onaf hankelijk zal zijn. Premier Rozendal van de Antillen echter beklemtoon de dat de werkgroep niet de onaf hankelijkheid van Aruba zal voorbe reiden. Van de eilandbesturen uit de Antil len was alleen Aruba vertegenwoor digd bij de slotbesprekingen in Wil lemstad. Het eilandbestuur van Cu rasao had enkele dagen voor het begin van de^slotbesprekingen ge vraagd te mogen meedoen, maar voor inwilliging van dit verzoek was de tijd te kort en bovendien hadden dan ook de andere eilanden bij het gesprek moeten worden betrokken. Uitvoerig overleg Zowel minister Van der Stee als pre mier Rozendal legde er echter de nadruk op, dat niet met voorbijgaan van de andere eilanden met Aruba is onderhandeld. Er is uitvoerig en langdurig overlegd over procedures, die er in voorzien dat alle eilanden volledig betrokken worden bij de staatkundige ontwikkelingen in de Antillen, aldus premier Rozendal. Overigens houdt Betico Croes vast aan de eerder door hem genoemde datum van 18 maart 1981 voor de onafhankelijkheid van Aruba. Tij dens de rondreis van minister Van der Stee heeft hij al gedreigd „goed schiks of kwaadschiks" de onafhan kelijkheid van Aruba op 18 maart 1981 te zullen realiseren. NIJMEGEN (ANP) Een brand, waarvan de politie vermoedt dat zij aangestoken is, heeft in de nacht van zaterdag op zondag zo zware schade aangericht op de Nijmeegse voor- jaars-huishoud-beurs. dat de organi satoren gisteren besloten hebben de beurs te sluiten. De beurs zou vol gens de plannen tot en met dinsdag open blijven. Het vuur heeft twee houten hallen met stands en inven taris verwoest. De inventaris be stond voornamelijk uit huishoudelij ke goederen Van een onzer verslaggevers ARNHEM Een aantal elektrici teitscentrales gaat versneld over schakelen van aardgas op stookolie als brandstof. In het kader van het energiebeleid waren al beperkingen afgekondigd van de toekomstige le verantie van gas aan grote stookin- stallaties. Maar in overleg met de ministeries van economische zaken en van volksgezondheid en milieuhy giëne heeft een aantal elektriciteits bedrijven besloten, op korte termijn over te schakelen in produktie-een- heden waarvoor contractueel nog ge ruime tijd aardgas ter beschikking zou staan. Dit blijkt uit de agenda voor de vergadering voor de vergadering van de raad van commissarissen van de Samenwerkende elektriciteitspro- duktiebedrijven (SEP). Omdat de betrokken installaties gebruikt wor den voor onderlinge leveranties tus sen de bedrijven, moeten de daar voor gehanteerde vergoedingen wor den bijgesteld. AMSTERDAM/DEVENTER - Akzo zal de produktle van acetyleen en van vinylacetaat-monomeer in haar bedrijven in Europoort niet hervat ten. Ook de produktle van citroen zuur in Deventer wil het concern per 1 mei beëindigen, zo blijkt uit de „Akzo Chemie Reporter". Door de maatregelen zullen 60 ar beidsplaatsen in de bedrijven in Eu ropoort komen te vervallen cn 40 arbeidsplaatsen in Deventer. Akzo zal proberen gedwongen ontslagen te voorkomen OOSTSTELLINOWERF Het der tienjarige meisje Pietje Zijlstra uit Oosterwold (gemeente Ooststelling- werfis zondagmiddag in haar woon plaats met haar fiets onder een auto gekomen en overleden. Een zevenja rig jongetje, dat bij haar achterop zat, is zwaar gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9