'Alimentatie tijdelijke plicht' LERAAR/LERARES Minister De Ruiter kreeg rapport waaraan hijzelf meegewerkt heeft Rechter moet duur kunnen bepalen Wel zon, niet warmer i Ive 13 Bang&Olufsen MAANDAG 24 APRIL 1978 door Cisca Dresselhuys DEN HAAG Minister De Ruiter heeft onlangs een rapport op zijn bureau gekregen, waarvan de inhoud hem wel erg bekend moet voorkomen. Het was afkomstig van de commissie alimen tatienormen. waarvan hij tot 29 december van het vorig jaar hij was toen al tien dagen minister voorzitter was. Het advies, dat nu door deze commissie aan hem. in zijn functie van minister van justitie, is uitgebracht, draagt dus ongetwijfeld de sporen van de heer De Ruiter, toen hij nog hoogleraar in het privaat recht aan de Amsterdamse Vrije Universiteit was. Het lijkt er dus op. dat het rapport In ieder geval bij de minister van justi tie een gewillig oor zal vinden. Want. hoewel minister De Ruiter al eens gezegd heeft, dat zijn verantwoorde lijkheid nu een andere is. zullen zijn denkbeelden over bepaalde zaken toch niet van de ene dag op de ande re als een blad aan de boom om draaien. Het rapport bepleit wel een voortbe staan van het verschijnsel alimenta tie (de commissie was trouwens al leen maar gevraagd adviezen uit brengen over hoe de bestaande situ atie verbeterd kon worden, niet om een geheel nieuwe regelling te be denken). maar komt toch wel tot enkele conclusies, die duidelijk af wijken van de praktijk tot nu toe. Als belangrijkste punt komt men met de aanbeveling de man nooit zo n grote alimentatie op te leggen, waardoor hij en zijn eventuele nieu we gezin niet of nauwelijks kunnen rondkomen. Men vindt het princi pieel fout. dat de man zoveel aan zijn ex-vrouw zou moeten betalen, dat hij daardoor zelf naar de bijstand moet. De commissie vindt het juister dat de man die kostwinner is. voor zichzelf zoveel mag behouden, dat hij daarvan redelijk kan leven. Wan neer er daardoor te weinig voor de ex-vrouw overblijft, moet zij naar de bijstand, hoe vervelend dat mis schien voor haar ook is. De commis sie vindt dat voorrang gegeven moet worden aan de behoeften van de man en zijn nieuwe echtgenote, hoe pijnlijk dit misschien ook voor de ex- vrouw. die hierdoor financieel naar het tweede plan wordt verwezen, ook mag zijn Geen verzekering Een ander belangrijk punt uit het rapport is de vaststelling, dat een alimentatie nooit een soort levens verzekering voor de vrouw kan en mag zijn. waardoor zij tot het eind van haar dagen verzorgd is. Alimen tatie mag. volgens de commissie, al leen maar gezien worden als een tij delijke plicht van de ene echtgenoot ten opzichte van de andere, wanneer een van beiden niet in staat is in zijn of haar levensonderhoud te vooralen. Alimentatie mag nooit beschowd worden als een soort boete, schade vergoeding of smartegeld voor de vrouw, meent de commissie. (Men is van mening, dat niet alleen sommige vrouwen, maar ook bepaalde rech ters het wèl als iets dergelijks zien, wat men volstrekt onjuist vindt). Hoogstens vijf jaar Juist omdat de commissie vond. dat zij wilde zij echt iets zinnigs kunnen zeggen over de problemen van de alimentatie, eigenlijk ook iets zou moeten zeggen over het instituut ..alimentatie op zichzelf", heeft zij in 1976 aan minister Van Agt, die als bewindsman van justitie de commis sie in het leven had geroepen, ge vraagd of hij de opdracht wilde uit breiden. De commissie wilde name lijk graag iets zeggen over de wense lijkheid om alimentatie aan een be paalde tijdsduur te verbinden, waar door een man niet automatisch zijn hele verdere leven hoeft te blijven betalen. De heer Van Agt voelde niets voor uitbreiding van de op dracht; hij liet dat de commissie in een brief weten, waarin hij nog eens benadrukte, dat de commissie zich alleen maar moest bezighouden met het gladstrijken van de plooien in het bestaaande systeem en niet met het bedenken van nieuwe systemen. Toch heeft de commissie in haar Minister De Ruiter: persoonlijke mening rapport iets gezegd over de tijdsduur van alimentatie; zij schrijft, dat het eigenlijk zo zou moeten zijn. dat een alimentatie niet langer duurt dan vijf Jaar. behalve wanneer er duide lijke redenen zijn om deze voort te zetten. Maar dan moet de vrouw zelf opnieuw de zaak aanhangig maken bij de rechtbank, die dan kan bekij ken of de toestand nog steeds van dien aard is. dat de vrouw een nieu we termijn alimentatie toegewezen moet krijgen.Of de heer Van Agt hier veel voor zal voelen, is zeer de vraag; hij heeft zich altijd doen kennen als een fervente voorstander van het ge zin en van de moeder-bij-de-kinde ren in plaats van buitenshuis wer kend. Maar de heer Van Agt is geen minister van Justitie meer. En zijn opvolger denkt over deze dingen toch wel heel anders. Vlak voordat hij minister werd had ik een gesprek met hem over echt scheiding en alimentatie. Hij sprak toen nog vrijuit, niet gehinderd door politieke overwegingen. „Puinruimen" Hij zei toen. dat de commissie waar schijnlijk niet met hemelbestormen de voorstellen zou komen (wat ook niet gebeurd is), omdat men maar een beperkte opdracht had gekre gen. „Je bent op dit gebied natuur lijk altijd alleen maar bezig met puinruimen. Echt goeie oplossingen krijg je nooit. Je kunt immers niet voorkomen dat de verkeerde mensen met elkaar tróuwen, waardoor er al tijd relatiestoornissen en echtschei dingen zullen blijven voorkomen. Het gaat hier om een groot probleeir met emotionele, sociale, financiële en juridische kanten. Wat wij kun nen doen is alleen maar wat meer lijn en rechtvaardigheid brengen in de financiële en Juridische kant van de zaak, in de hoop dat Je daarmee ook iets bereikt op het emotionele en sociale vlak. Van juristen is natuur lijk nooit een oplossing van het hele probleem te verwachten," zei hij toen. Duur Verder zei hij persoonlijk een voor stander te zijn van een regeling, die de rechter de mogelijkheid geeft om definitief te bepalen hoe lang de ali mentatie moet duren, waarbij een aantal omstandigheden in acht ge nomen moeten worden, zoals: zijn er kinderen, hoe lang heeft het huwe lijk geduurd, hoe oud is de vrouw, heeft zij een baan of zijn er mogelijk heden dat zij in de toekomst een baan kan vinden? In het rapport is deze persoonlijke mening van de heer De Ruiter duide lijk terug te vinden, niet als zijn privé-overtuiging, maar als mening van de hele commissie. Men zegt hierover: „Wanneer de kinderen na de scheiding bij de vrouw verblijven, zal het veelal in het belang van de kinderen zijn, dat de vrouw niet of slechts in zeer beperkte mate bui tenshuis gaat werken. Wel zou de vrouw in deze tijd bij voorbeeld een cursus of opleiding kunnen volgen, die haar in staat stelt, weer te gaan werken wanneer de kinderen groter zijn. Wanneer een vrouw Jong is. zal zij vaak zonder meer weer kunnen gaan werken. Van een vrouw van gevorderde leeftijd, in het bijzonder wanneer het huwelijk vrij lang heeft geduurd, kan niet meer worden ver langd, dat zij nog pogingen doet in het arbeidsproces te worden opgeno men. Overigens zijn hier geen alge meen geldende normen voor te ge ven, veel hangt af van het opleidings niveau van de vrouw en het soort werk, dat zij, gezien haar sociale sta tus, eventueel zou kunnen verrich ten. Ook haar gezondheidstoestand zou een belemmering kunnen zijn om te gaan werken. Verder de situa-| tie op de arbeidsmarkt, die op het ogenblik beslist niet rooskleurig is. vooral niet voor vrouwen zonder of met eeh geringe beroepsopleiding. Wanneer moet worden aangenomen dat de vrouw, ondanks haar bereid heid, geen betrekking kan vinden, is zij in redelijkheid niet in staat zich voldoende inkomsten te verwerven. Zij heeft dan recht op alimentatie." vloeren dweilen, om de man te ver lossen van zijn alimentatieplicht. Ook hier wordt het begrip „passende arbeid" ingevoerd. De commissie vindt het niet Juist, dat de vrouw, die vroeger vanwege haar huwelijk of het krijgen van kinderen, haar oplei ding heeft afgebroken of haar be roepswerkzaamheden geruime tijd geleden heeft beëindigd, gedwongen zou kunnen worden een of ander ongeschoold baantje te accepteren. Zij moet dan in staat worden gesteld, onder andere via de alimentatie, haar opleidingsniveau of reeds be staande vakbekwaamheid op te vij zelen tot een niveau dat zodanig is, dat zij gezien haar sociale positie, op Juiste wijze ih haar levensonderhoud kan voorzien. Dit brengt met zich mee, dat een vrouw in een dergelijke situatie aanspraak moet kunnen ma ken op alimentatie, wanneer zij ten minste wel bezig is te werken aan een oplossing,, waardoor ze later weer onafhankelijk wordt," aldus het rapport. grote gevaar liep. dat haar alli de, tie onmiddellijk werd ingeh P 1 De commissie vindt dat onjuj® 8' meent dat juist iemand die lukking op dit gebied achtei heeft, de rust en de gelegi moet krijgen om een proef- aan te gaan. zonder dat dan ld( dellijk de alimentatie wordtf houden. In het gesprek, dat ik met de Ruiter had. vroeg ik hem naar zijn mening, als mens Jurist, over alimentatie. Hij dat hij het als mens en als volkomen redelijk vindt, man zijn ex-vrouw ook na de ding nog een tijd onderhout financiële band hoefde vooi niet gelijk met de scheiding pen te zijn. Zelfstandig Deskundigen Het is dus duidelijk, dat de commis sie vindt dat een vrouw binnen be paalde tijd men denkt aan een jaar of vijf eigenlijk weer een geheel zelfstandig leven, ook financi eel, zou moeten kunnen leiden. Ie dereen zal het met deze gedache wel eens zijn, wanneer maar goed in de gaten gehouden wordt, dat het voor vrouwen op het ogenblik vaak erg moeilijk is om aan de slag te komen. De commissie vindt overigens niet. dat een gescheiden vrouw maar elk baantje moet aannemen, al was het De commissie vindt, dat de rechter niet te gauw moet afgaan op verkla ringen van de man of zijn ex-vrouw over het al dan niet kunnen werken van de vrouw. De man zal te gauw roepen dat dit kan en de vrouw dat het niet kan. De rechter moet dan onpartijdige deskundigen, zoals een arbeidsbureau of een keuringsarts, kunnen inschakelen, vindt men. Tot nu toe was het altijd zo, dat een gescheiden vrouw, die ging samen wonen met een nieuwe vnend, het Verantwoordelijkhe „Wie trouwt neemt een stuk woordelijkheid op zich en ik x niet aangaan, dat een ma vrouw eerst in een afhankelijk tie brengt (wat het huweli heel vaak is) en daar dan gevolgen niet van zou hoeven dervinden. Je hebt verantwtv lijkheid voor elkaar tijdens 1 welljk, maar je draagt beide wel degelijk de verantwoordin een behoorlijke afwikkeling v huwelijk. Ik ben er beslist teg vrouwen na de scheiding meer naar de bijstand word stuurd. Zo mag je die zaak niet afkappen. Maar het and terste, dat een man z'n hele v leven moet betalen, vind fout" Tsject hjntaci t hen nedew >n eert olden - te kr cige i in de bij de de he waarir en zo mani die atr je pret me Maar i iJlSuïl 'fpalde a overei in ho fikkelt HET WEER door Hans de Jong Het schijnt in april vaak een hele toer te zijn om zuivere lente-tempe raturen op de buis te krijgen. Vooral in de Jaren zeventig blijkt ons voor- Jaar veel meer geneigd restanten van de winter op te ruimen dan een voor- proef te geven van warm zomerweer. Ook tijdens de huidige mooiweerpe- riode is het kwik bezig aan een lang- zaamaan-actie. Zo lukte het zater dag zelfs niet eens de vijftien graden binnen te slepen en was het zondag met vijftien tot zeventien graden wel bekeken Verder is het niet waarschijnlijk dat het vandaag belangrijk warmer zal worden bij aanhoudende wind uit het oosten. Min of meer schuldig daaraan ls het hogedrukgebied dat. door boven in plaats van ten oosten van ons sijn hoofdkwartier te instal leren. geen armslag wist te geven aan een armere zuidoostelijke wind. Het bleef net iets te lang boven de Noord zee hangen. Nu het maximum wel daarvandaan naar midden-Europa uitwijkt is het feitelijk te laat omdat er juist ruimte komt voor een kou front-uitloper. behorende bij een zuid oostwaarts koersende depressie boven mldden-Noorwegen. Dit vrij brutale front brengt de wind boven de Noordzee in de west- tot noord west hoek en dat is ook een beetje fout, vooral voor Groningen. Tries- land en de kop van Noordholland. Niet omdat er nu neerslag van bete kenis zou vallen, maar in hoofdzaak doordat de bewolking de tempera tuur er op een lager plan zal houden. De hoogste maxima zullen op de Waddeneilanden vandaag dan ook circa twaalf graden celsius zijn. De computers geven aan dat een de pressie uit Ierland in de richting van de Golf van Biskaje uitwijkt. Een bijbehorend koufront verplaatst zich langzaam in noord noordooste lijke richting naar west Frankrijk en zuidwest Engeland. Verder komt er ten zuidwesten van de Golf van Biskaje een nieuwe wat actievere storing tot ontwikkeling. Als gevolg daarvan zou zich boven Frankrijk aan de oostkant van het koufront weliswaar regen- of warm- testoring kunnen vormen, die nader hand ook ons land niet ongemoeid zal laten. Dit te meer. nu de lucht stromingen op vijfduizend meter hoogte voor woensdag een duidelijke transportlijn te zien geven van noordwest Spanje via west-Frank rijk. west-België naar oost-Engeland. Ook al waait er aan de grond rond het midden van de week bij ons een oostelijke wind, dan nog kunnen zich natte lagen met die noord-noor doost gerichte bovenstroming naar onze omgeving bewegen. Met dit al les heeft De Bilt nog steeds niet zijn eerste dag van twintig graden. Het laatste tijdstip in deze eeuw waarop het twintig graden werd voor het eerst was 20 mei 1909. Op 17 maart 1961 gebeurde het juist recordvroeg. Vorige week vrijdag nam medewer ker P. A. Kentle in Roosendaal de eerste gierzwaluw waar. Peter van Wely in Zoetermeer deed gisteren een zelfde waarneming van zo'n Weerrapporten Weerrapporten van gisteravond acht uur. maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag 8- 30 uur. voorloper. Het was de vroegste waar neming van een gierzwaluw in Zoe- termeer in de laatste zestien Jaar. Bart Rahder in Bilthoven hoorde in Stellendam tijdens het weekeinde zowaar de eerste nachtegaal zingen, ook al op een vroeg tijdstip. HOOOWATER dinsdag 35 april. VlLsalngen 4.04- 16 27. HaringvUetsluizen 4 30-16 52. Rotterdam 6 13-1 ft 49 Scheveningen 5 34-17 47. IJmulden 5 58-18 21. Den Helder 10 18-22 39. Harlmgen 0 12-12.31, Delfzijl 2 12-14.37 Amsterdam onbewolkt 18 0 De Bilt onbewolkt 18 0 Deelen onbewolkt 18 0 Belde onbewolkt 13 Eindhoven onbewolkt 17 Den Helder onbewolkt 13 0 Rotterdam onbewolkt 18 0 Twente onbewolkt 15 0 VUaaingen onbewolkt 18 0 Zd Limburg onbewolkt 18 0 Aberdeen zwaar bew 15 0 Athene half bewolkt 17 0 Barcelona half bewolkt 16 0 Berlijn Ucht bew 18 0 Bordaux zwaar bew. 19 0 Brussel onbewolkt 18 0 Frankfort Ucht bew 17 0 Oenëve geheel bew. 15 0 Helsinki geheel bew. 7 0 Innsbruck regenbul 18 0.1 KJagenfurt Ucht bew. 17 0 Kopenhagen onbewolkt 14 0 Lissabon Ucht bew. 17 1 Locarno regen 13 8 Londen onbewolkt 15 0 Luxemburg onbewolkt Madrid zwaar bew. 23 0 Malaga Ucht bew 19 0 Mallorca zwaar bew. 19 0 MQnchen onbewolkt 15 0 Nice onbewolkt 17 0 Oslo onbewolkt 13 0 Parijs onbewolkt 18 0 Rome onbewolkt 19 0 Spilt onbewolkt 20 0 Stockholm regen 15 0 I School voor Chr. Mavo Veenhoopsweg 60 9422 AD SMILDE GEWIJZIGDE OPROEP Met ingang van 1 augustus 1978 zoeken we een voor het vak Nederlands voor ongeveer 20 uur. Van desbetreffende wordt verwacht dat hij/zij het christelijk onderw overtuiging wil dienen. Enige ervaring bij het voortgezet onderwijs wordt op prijs gestelèel b kc Inlichtingen bij en sollicitaties aan de direkteur van bovengeno iet school, tel. 05927-3268 (school) of 05927-2325 (huis). Afblijven in NewYork. Aanraken Een speciale Bang Olufsen expositie in het Museum of Modern Art in New York! Waar alle industriële vormgevers van dromen is B&O overkomen Liefst 32 B&O apparaten worden geëxpo seerd. Hier ziet u er twee, de meest recente. Waarom B&O deze eer te beurt viel? Ongetwijfeld om het subtiele samenspel van techniek en vormgeving, het sobere, tegelijk solide karakter, de toepassing van hoogwaardig materiaal Maar misschien wel het meest omdat de bedoeling meteen duidelijk is. B&O apparatuur is voor huiskamergebruik, dus logisch praktisch en gemakkelijk B&O als bijzondere "museumstukken" in New York. En het aardige is dat u alles gewoon in Nederland kunt zien. aanraken, horen en kopen voor thuis. Als geavanceerd kunstwerk. Of vanwege de weergaloze techniek. Of omdat u muziekliefhebber bent. viV 3 jaargarantie De Deense vormgevers van beeld en geluid exposeren in het Museum of Modern Art, in New York en bij alle Nederlandse B&O dealers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8