hlet gaat erom de ewone mensen bereiken Onuitstaanbare mensen UW PROBLEEM OOK HET ONZE -pes van der Stoep geboeid door werk aan de basis —C Romantisch en makkelijk zomerschoeisel ANQAG 24 APRIL 1978 VARIA Trouw/Kwartet omg. !or- door Fred Lammers JTRECHT Nees van der Stoep heeft leze maand officeel afscheid genomen ran de zending. Maar dat betekent niet lat hij rustig thuis gaat zitten op de lovenste etage van de Utrechtse Stadi- inflat. Het is de vraag of hij daar wel ooit an toe zal komen, want reizen en trek en en zich ergens voor inzetten is nau- ïelijks meer weg te denken uit zijn leven. Sen paar dagen na zijn vertrek als chef Afrika van de ICCO (de Inderkerkelijke coördinatie- imissie voor ontwikkelingsprojecten) stapte alweer in een vliegtuig met bestemming ,bia. Na bezoeken aan Botswana, Zaïre en eroen hoopt hij 30 april weer in Nederland riveren. Afrikaanse reis maakt Nees van der Stoep >r het CESO, het Centrum voor de studie van t onderwijs in veranderende maatschappijen, ize instelling wist hem onlangs te strikken om iet symposium voor te bereiden dat onder het ïette „Onderwijs aan de basis in ontwikkelings- iden" van 5 tot en met 8 juni in Den Haag zal irden gehouden. rIet is een zaak die Nees bijzonder aanspreekt. Mensen die pas teruggekeerd zijn uitontwikke- ingslanden en gezaghebbende figuren uit die anden zelf zullen in Den Haag over hun ervarin- en komen vertellen. Dat onderwijs aan de basis de laatste tijd ook in de ontwikkelingslanden i elf enorm in de belangstelling gekomen. Je kunt eggen dat de tijd er rijp voor is. Het gaat erom ,A#le gewone mensen te bereiken, niet de boven- o aag die een goede opleiding wil volgen om er 15,- p.ra ater aan te kunnen verdienen." bur. unt ensd d. van 1 spraak. k B.V. ort piavi abriek, 0 cm. n* ij, iau lans ot eik 5 |aar. sten tafelt ING temmii Welei in ropenl ad In april :be vraag is waar je moet beginnen. Nees conclu- leert: „Mijn opvatting is dat je de opleiding van v^orpsonderwijzers moet vernieuwen. Daar moet het niet bij laten. Tegelijkertijd moet je cur- lussen organiseren voor al werkende onderwij- ers om die mensen andere ideeën bij te >rengen." Verkzaam zijn aan de basis is een begrip dat "4Nees van der Stoep al lang boeit. Toen hij nog o inderwijzer was in Rotterdam-IJsselmonde en later op de vglo-school aan het Noordeinde in loeiden, leefde hij zich wat dat betreft al uit. ,Toch wilde ik wat anders. In die vooroorlogse ld speelde ik al met de gedachte iets in de ending te gaan doen. In 1936 ben ik reeds in de ceer geweest om te worden uitgezonden, maar ar was toen geen geld voor. Die belangstelling pas van huis uit meegegeven, vooral onder in- rloed van mijn vader. Die werkte in de Rotter- lamse haven, waar hij al vrij jong is veronge- ukt. Vader praatte graag met zeelui en was laardoor goed op de hoogte van de situatie in illerlei tropische landen. Ik ben wel eens met ïem meegegaan en heb toen bewondering gekre un voor de manier waarop hij voor zijn opvat ingen uitkwam, met anderen over het geloof prak. je voelde dat hij meende wat hij zei. Vader ïad andere waarden in het leven ontdekt, waar- len die in het zendingswerk ook de voornaamste il spelen maar waarvoor in de denkwereld van Dnze consumptie-maatschappij geen plaats is." 'tl; Schok 'at laatste kwam, toen zij hier met verlof kwa men, als een schok over op Nees van der Stoep en zijn vrouw, de Nederlandse verpleegster Tine ïrouwer, die hij in 1947 op Nieuw-Guinea ont- noette, kort na door de hervormde zending te zijn uitgezonden. „Wij vonden in Nederland geen |J klankbord voor onze gedachten. De mensen hier haakten zich druk over dingen die wij volkomen onbelangrijk vonden. Dat vinden we trouwens nog. Het leven hier is zo gecompliceerd. Er wordt art neestal alleen gepraat over materiële dingen, I erwijl dat toch iets is van ondergeschikt belang. b tenminste zo zien wij het. Op Nieuw-Guinea en ater in Kameroen, waar we van 1963 tot 1973 in ienst waren van de presbyteriaanse kerk, heb- en we ontdekt dat menselijke contacten be- angrijker zijn." Toen Nees van der Stoep kort na de oorlog aan zijn familie en kennissen vertelde in de zending te gaan, waren de reacties niet bijzonder positief. „Ze zeiden tegen me: je bent gek, wie gaat zich nu begraven in so'n land als Nieuw-Guinea, waar krokodillen zijn en woeste inboorlingen en aller lei tropische ziekten je bedreigen. Denk toch aan je toekomst die hier bij het onderwijs voor Je ligt. Ik heb me er niets van aangetrokken. Ik wilde de wijde wereld in. Ik was ervan overtuigd dat ik in die verre landen nuttig werk kon doen door de mensen daar te vertellen dat er een betere we reld is die uitgaat boven alle materiële zaken, dat we naar die wereld mogen uitzien en dat er een Messias is, want dat is toch de achtergrond van zendingswerk. „Daar kwam bij dat het avontuurlijke me öok wel een beetje trok. Het grappige is dat sommige van degenen die me er destijds van probeerden te weerhouden naar de tropen te gaan, tegen woordig bij me aankloppen om te vragen of ik niet een goed woordje voor hun kinderen kan doen omdat die in ontwikkelingslanden willen gaan werken. Een aantal van hen zit door mijn toedoen nu in Ghana, Malawi en Kenya." Ndani-stam Na tien jaar aan de kust te hebben gewerkt kwamen de Van der Stoeps in 1957 in de binnen landen van Nieuw-Guinea terecht bij de Ndani- stam, die nog in het stenen tijdperk leefde. „Daar hebben we onze beste tijd gehad, hoewel we geen rooie cent hadden, daar we geen salaris kregen. Het heeft ons die zes jaar echter aan niets ontbroken, al spande het er wel eens om, vooral nadat de toverdokter van de stam ons in de ban had gedaan. De reden daarvan was dat hij niet kon verdragen dat wij steeds meer klandizie trokken. Die ban hield in dat niemand ons meer iets mocht leve ren. Zelfs de jongens die bij ons in de tuin hadden gewerkt draaiden hun hoofd om als ze ons tegenkwamen. We bestonden gewoon niet meer. Dat heeft ruim een week geduurd. Toen werd er 's avonds als het donker was wel eens iets voor ons op de galerij gezet. Nadat we een beroep hadden gedaan op een aangrenzende zendingspost, landde er op een dag een vliegtuig je dat. drie zakken zoete aardappels voor ons afleverde. De ban werd toen snel verbroken, want de inboorlingen waren bang dat de schel pen die wij als betaalmiddel gebruiken naar een andere stam zouden gaan, de stam die ons, naar ze dachten, aan die aardappels had geholpen." Wonder Langzamerhand werd de Ndani-stam met het evangelie in aanraking gebracht. Na vijf jaar was het grote moment daar dat de eerste eenendertig stamleden zich lieten dopen. „Door onderdom peling, want de zendeling met wie we samen werkten was baptist. Het was een onvergetelijke gebeurtenis. Er waren boden uitgestuurd over de bergen naar andere stammen om hem uit te nodigen. Een paar duizend mensen kwamen er. Dat hebben we toen als een wonder ervaren. De een zal gauwer iets als een wonder zien dan de ander. Wij zijn wat dat betreft echte realisten, maar we kunnen toch wel zeggen dat we wonde re dingen hebben meegemaakt. Bij voorbeeld op die dag toen de stamoudste naar de zendings post kwam om te vertellen zoveel over de Ko ning van de vrede te hebben gehoord dat hij en een paar andere stamhoofden hadden besloten geen oorlog meer te voeren. Kort erna kwamen de stamleden met hun speren, pijlen en bogen. Die werden allemaal ingeleverd bij de grote tovenaar, die ze één voor één brak en op een hoop gooide. Die werd vervolgens in brand ge stoken, de as werd verstrooid op de rivieren. Wij vonden het maar griezelig, het deed onwer kelijk aan die stamleden zo vriendelijk met elkaar te zien omgaan, terwijl ze altijd strijd met elkaar hadden geleverd. Het was als een voetbal match. De doden werden er geteld alsof het goals betrof. Als de stand 4-3 was kon je er zeker van zijn dat de stam die in de meerderheid was wat het aantal doden betreft niet zou rusten voordat de gelijkmaker er was. Er werd na die grote verzoening echter niet meer gevochten, en wij NEES VAN DER STOEPmense lijke contacten (foto: Jaap Herschel) begTepen toen: de Heilige Geest heeft hier ge werkt." Fouten Er is tegenwoordig nogal kritiek op de wijze waarop in het verleden zending is gedreven. Nees van der Stoep wordt daar ook mee geconfron teerd." Er zijn ongetwijfeld fouten gemaakt. Er zijn zendelingen geweest die ergens zo lang ble ven dat zij zich met een bepaalde stam gingen vereenzelvigen, er een zeker gezag kregen. Ze gingen zich koninkjes voelen en bouwden op den duur een monument voor zichzelf. Maar dat geldt hooguit voor één op de vijfentwintig zende lingen. Je mag die andere vierentwintig niet over één kam scheren. Voor het gros van de mensen die in de zending werkzaam zijn geweest moeten we groot respect hebben. „Wat een zendeling voor mensen ksm betekenen heb ik in 1948 gezien. Toen heb ik met een oude zendeling, ik geloof dat hij Agter heette, in een prauw een tocht gemaakt rond het eiland Biak. 's Avonds hield hij spreekuur in de desa's. Veel mensen kwamen hem om raad vragen. De hele dorpsgemeenschap luisterde mee. Niemand schaamde zich ervoor dat anderen hoorden wat men te vertellen had of het moest om heel persoonlijke zaken gaan. Dan werd er een af spraak gemaakt voor de volgende ochtend. Daar heb je het weer: menselijke contacten. Hier is men vaak zo bang dat men te veel van elkaar afweet Daar hebben de mensen echte belang stelling voor elkaar. Het komt niet voor dat men niet weet wie er naast je woont. De mensen praten met elkaar, maken onderling grapjes, iedereen heeft plezier. Vandaar dat mensen van daar opvalt als ze hier komen dat je maar weinig geloofsblijheid ziet, dat zelfs christenen liefde loos met elkaar omgaan. Nu moet je het leven daar ook niet idealiseren. Mensen blijven men sen. Ook daar heb Je soms allerlei spanningen. Het is zoals zendeling Agter tegen me zei: „Ze zijn nog niet het type christenen dat wij zouden moeten zijn." Nees van der Stoep heeft er nooit spijt van gehad in de zending te zijn gegaan. „Ik heb een rijk en compleet leven gehad. Ik weet het, op sommige punten heb ik het niet goed aangepakt. Achteraf denk ik vaak: je had er nog meer van kunnen maken, je hebt kansen laten liggen. Maar ik heb toch mogen getuigen, in woord en daad, het zendingsbevel zoals het in de bijbel staat: gaat dan heen onderwijs alle volken in Mijn Naam, mogen opvolgen." door Mink van Rijsdijk Een medemens discrimineren mag niet. Iedereen weet dat. Een heel stel medemensen op een grote hoop gooien en die dan met kwalijke vooroordelen bejegenen is van zelfsprekend een nog groter kwaad. Soms echter ontkom je daar niet aan, dan zijn de kenmerken van zo'n groep zo irritant, zo stuitend dat je je wel moet afwenden. Je zwijgt dan ook niet meer over hun onhebbelijkheden. Zo heb ik de laatste weken een afkeer gekregen van mensen die niet roken. Hiermee haal ik natuurlijk de razernij van horden over me heen wel, het zij zo. Niet-rokers zijn geen echte rotlui, ze zijn alleen stikvervelend omdat ze zo'n air hebben. Kijk, mannen en vrouwen die van huis uit niet roken ach, daar is nog wel mee om te gaan. Een beetje star van principes zijn ze wel, maar ze proberen tolerant te blijven. Ze missen dat fanatieke van mensen die net gestopt zijn. Die zijn werkelijk onmogelijk. Gekweld door schuldgevoel of angst voor ziekte namen ze geheel vrijwillig het besluit nicotine-vrij te worden. Daar is op zichzelf niets tegen, als ze er maar niet te pas en te onpas zo nodig over moeten praten. Maar het is hun niet gegeven hun mond te houden over hun beslissing en zo word je herhaaldelijk op hun heroïsche verhaal getracteerd. Ze dachten zus, beslo ten zo en roken nu al vier dagen niet. Ondertussen weten ze niet waar ze hun handen moeten laten en frummelen ze met hun vingers aan een paperclip. En ze kauwen kauwgum. Je hebt altijd een redelijk goéde relatie met hen gehad, maar ineens wil het niet meer. Een normaal gesprek kun je nauwelijks meer met hen voeren, ze zijn ongeconcentreerd en staren wat glazig langs je heen. Eens heel gezellige mensen veranderen in droogstoppels, zodra ze roken taboe hebben ver klaard. Het begin van hun onthouding tellen ze in uren. dan in dagen, daarna pas in maanden en als ze de eerste niet-rook-verjaardag halen, lopen ze naast hun schoenen van eigendunk. Wie zichzelf overwint. is sterker dan wie een stad inneemt dat soort taal hoor je dan. Of je nou grote persoonlijkheden ontmoet of confec- tiefiguren, ze slaan met hun abstinentieverschijnselen allemaal dezelfde taal uit: „Ik vlieg tegen de muur", zeggen ze en je denkt: je vliegt maar.Of: „Ik ben cr niet echt af hoor, na de koffie bij voorbeeld, dan is mijn hele lijf één gil naar een sigaret. Mijn werk lijdt eronder en ik ben als een idioot gaan snoepen." Van jou mogen ze gillen en zich zes onderkinnen bij elkaar eten. als ze hun mond maar houden. Maar dat doen ze niet. Ze zagen maar door. Eerst uitputtend over hun eigen kommer en kwel en vervolgens kiezen ze de wenende toer. Smiechterig wijzen ze je erop dat jij eigenlijk ook zou moeten stoppen, dat alles zoveel beter smaakt en dat je gegarandeerd 's mor gens veel fitter wakker wordt. Alsof dat al niet genoeg is merken ze met een nuffig mondje op: „Brr. wat stinkt die asbak." Hoe durven ze. De onthoudingsellende spuit ondertussen horizontaal uit hun ogen en hun handed strelen de oude aansteker waar ze maar geen afstand van kunnen doen. Zonder gekheid, mensen die met roken zijn gestopt moet je gewoon afschrijven.In ieder geval mijden. Stuk voor stuk zijn het sjagrijnige, misselijke figuren geworden waarmee geen goed garen meer is te spinnen. Laat niemand zeggen dat ik overdrijf, dat ik generaliseer en goedwillende mensen verkeerd beoor deel. Kom me ook niet aan boord met het praatje dat ik wat meer moet relativeren. Ik relativeer niks en neem geen woörd terug. U hoeft ook geen sikkeneuri ge brieven te schrijven, want mijn standpunt blijft ongewijzigd. Voor de slordige lezers en lezeressen zal ik het nog even herhalen: Mensen die met roken zijn gestopt zijn niet te pruimen en volledig onuitstaan baar. Ik weet waar ik over praat. Vijf weken geleden ben ikzelf gestopt en sindsdien is er niet meer met mij te leven of te werken. Graag wil ik u onder vier ogen vertellen- hoe vreselijk de aanvechtingen zijn om gewoon weer te beginnen. Maar ik voel op mijn klompen dat het u geen biet kan schelen, u kent de verhalen al van al die andere onuitstaanbare mensen. Het „modecentrum voor schoen- en lederbranche"' constateert een steeds sterker wordende splitsing tussen formele kleding en vrijetijds kleding. Het „zondagse" paar schoe nen kan niet meer in de vrije tijd worden afgedragen. Informele schoe nen, zoals veredelde gymschoenen en touwschoenen, staan nu eenmaal niet bij het nette pak. Het gevolg is dat men kiest voor verschillende ty pes schoeisel.en daardoor ook be wuster koopt Deze zomer wordt de mode nog meer dan anders bepaald door de acces soires. De laars is zo ingeburgerd de laatste jaren, dat hij zelfs in de zo mer niet meer weg te denken is. De winsterse uitvoering van bont en leer maakt plaats voor linnen en canvas in lichte tot witte tinten. Wit schoei sel is voor het eerst sinds seizoenen weer bijzonder populair. Roest, bri- que en zand sluiten aan bij de mode kleuren van dit seizoen. Nieuw zijn de felle transparant kleuren voor kunststof zomerschoentjes, die ook in het najaarsbeeld zullen doorzet ten. Leest en belijning van schoenen worden steeds slanker, de hakken hoger. Sandaletten in pastel paarle moer kleuren, met ragfijne bandjes en met een minimum aan materiaal behoren deze zomer bij de topmode. Verder zijn er veel makkelijke schoentjes met sleehakken en enkel bandjes. Het voorblad is meestal voorzien van gaatjesmotieven zoals bij ouderwetse kindersandalen De illustratie op deze pagina is het resultaat van een eindexamen opdracht tot samenstellen van een persmap, van het „modecentrum voor de schoen- en lederbranche" aan de leerlingen van de Academie Voor Beeldende Kunsten „Artibus" in Utrecht. U van jdersi )verwe begri ht, dt I en invulling bij antwoord over elektri totpche apparaten in Canada. Amerike in Engeland: Wij verwezen onze vra VR AGEN uitsluitend in rnvrlnp sturen naar postbus 507.2270 AM Voorhurg. Ter \raag een gulden in postregels. het liefst in Haarden san 55 en 45 ets. bijsnegen, en heslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding serzekerd. Briefkaarten ssorden terzijde gelegd. "in bes gensteller naar een Philipszaak nlan Iwaar hl^ een en ander had gekocht. p v Ongetwijfeld zal men hem daar ook n g< gei ingelicht hebben, voorzover hij dit d. wc niet reeds wist, na de publikatie on- enmg; (jer meer jn Wereldnieuws van sep tember '77, dat hij gebruik moet ma- n besl"jken van de in alle grote zaken ver- nr.57. mjgbare verloopstekker (adapter), lat een 0ok kan hlJ een elektrisch snoertje w met contrastekker hier kopen en in or hei het buitenland de daar gebruikte door platte stekker daaraan (laten) beves- seDlein tlgen Uit de Vele reacties van onze plants ®ers maken wij op, dat er heel wat ans, de familiebezoek, ook in onze kring, aan Vijzeist Canada en Amerika wordt gebracht. racht, 1 bij <f agCmetp>DR. Het heeft wel heel lang ge- is aa duurd, maar eindelijk kunnen we de bezitters van de blauwe borden en het kaststel vertellen hoe oud geveer hun spulletjes zijn: Het indien valt wel een beetje tegen. Het merk, waar we naar vroegen, werd gebruikt n ditw van 1900 tot 1948. De decoraties 1588 ar>voot en '®9 werden ongeveer in 1920 en gebied n^t vroeger uitgevoerd. Na 1948 i werd de ekster, die op de achterkant hreveojvan het fabrikaat van Elsterwerda nteraaolyooricomt, gemoderniseerd en is ook eruf^" ontwerp en de vormgeving van -tari serviezen en andere artikelen zeer rken.k|gewijzigd. Wij ontvingen een aantal Dooie foto's, die we als troost voor ii i97«j het lange wachten aan onze vragen- voorn^tteUter hebben gezonden. (verzamelaars van prentbriefkaar ten-niet charitatief). Zo ja, wat is het adres? Antwoord: Wij kunnen u slechts noe men het adres van de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar", secre tariaat L. L. G. Schlösser, Groningse straat 9. Heerlen. De door u genoem de vereniging komt zelfs niet voor in Pyttersens Almanak. Het is niet de bedoeling, dat wij nu brieven krijgen van lezers, die wél voor liefdadige doelen kaarten sparen of wensen te ontvangen. Vraag: Een grammofoonplaat, die helaas niet meer in de handel is. heeft per ongeluk enige tijd in de zon gelegen en nu is de plastic hoes er op verschillende plaatsen aan vastge plakt. plaat aantast, lijkt het me een hope loze zaak. Nog iets erg naars: Een zeem die keihard is na een wasbeurt in heet zeepsop. Antwoord: Weken en in het water met de handen knijpen en fromme len (niet wringen) en de zeem, na het drogen over de ronde rand van een stoel of van een aanrecht heen en weer bewegen, zoals men dat doet met een zelf geprepareerd konijnen vel. Helemaal zacht wordt de zeem mijns inziens niet meer en wat heb je er dan aan? Een goede zeem is een dure aanschaf en daar moet men zuinig mee omspringen. Dat geldt ook voor de lezeres, die het bontje van haar wintermantel in de wasma chine mee liet draaien. Zij schreef niet met welk wasmiddel en op wel ke temperatuur deze beurt werd ge Vraag: Bestaat er in Nederland een Antwoord: Aangezien het middel om «erieuze vereniging van deltiofielen het plastic te verwijderen ook de geven. Dat schreef ook niet die ande re lezeres, die haar pruik in de was machine had gestopt. Ik verdenk er beiden van dat ze een goede reden zochten om jas en pruik op te rui men. M.i. is die reden aanwezig. Vraag: Wat is er te doen aan mosvor ming op een wit marmeren grafzerk? Antwoord: Hoogstwaarschijnlijk be treft het een liggende steen, die niet nauwkeurig gepolijst is. Heeft men thuis een marmerentafel of iets der gelijks, dan kan men zelf polijsten en regelmatig in de was zetten, maar het onderhoud van een zerk lijkt mij niet het werk van een nabestaande. Spreek er eens over met de beheer der van de begraafplaats. Vraag: Het is voorjaar, dus schoon maaktijd en tevens komt de schoor steenveger. (Lees er uw brandverze keringspolis nog eens op na!) Con dens hangt samen met slechte venti latie èn schoorstenen, die niet goed trekken. Altijd moet er ergens een ventilatiemogelijkheid zijn, in keu ken of toilet en 's nachts de kamer deuren open. De ramen houdt u on beslagen door ze regelmatig af te nemen met uw autodoekje (in autos hop of garage te koop). Zelf maakt u zo'n doekje door een lap te weken in een afwasmiddel en dan kletsnat en ongespoeld op te hangen tot het droog ls Klemmende ramen en deu ren als het kurkdroog is, in de zomer, met een vochtwerend middel invet ten .kaarsvet bijvoorbeeld). VRAAG: Hoe moet ik een no te boom behandelen? Wij hebben een boom van 16 m hoogte en een diameter van 15 m. Hoeveel kunstmest moet daar nu per Jaar bij? De noten zijn de laatste jaren vaak zwart en als men ze openmaakt, zijn ze vaak beschim meld. ANTWOORD: Klachten over zwarte en beschimmelde noten hadden wij in het afgelopen jaar vaker. Wij na men contact op met het Ministerie van Landbouw, waar men ons eigen lijk niet veel kon vertellen; maar men gaf ons wel het adres van een man, die volgens mijn zegsman op het ministerie er wel het meeste van weet. Deze meneer heeft zelf een paar notebomen voor zijn plezier en ze doen het goed. U zou hem, als u hem belt. eens kunnen vragen, of hij z'n bomen wel eens „slaat". Van ver schillende kanten hoorde wij, dat men de takken van de noot wel eens flink aframmelt, met een eind hout, want anders „doen ze het niet". Bij geloof (walnoten, vrouwen en hon den worden er volgens dat bijgeloof beter van, als ze nu en dan eens een flink pak slaag krijgen) of zonder meer een methode om oud hout uit de boom te slaan, dan wel om de noten eruit te krijgen, voor ze te rijp worden en kans op schimmel bieden. Een noot groeit het best op voedza me niet te natte lichte grond. Wat hoogte en omvang betreft, doet de uwe het best. VRAAG: Wat is er waar van dat inmaak, slacht en boter maken mis lukt als de vrouw die er mee bezig is, menstrueert? ANTWOORD: Vaak heeft volksge loof een diepe achtergrond: Uit de interessante gesprekken hierover, waarbij allerlei meningen naar voren kwamen, wil ik een paar punten noe men: In de Mozaïsche wetten en ook in de literatuur over wat wij natuur volken noemen, kan men uitgebreid lezen over cultische onreinheid. Ri tuele voorschriften, die met hygiëne nauwelijks te maken schijnen te hebben, hebben vaak diepe beteke nis. Als voorbeeld: De rechterhand heeft met eten te maken (eten bete kent leven) rechts is dan eervol, ter wijl de linkerhand gebruikt wordt om het lichaam te reinigen. Links is oneervol „vies", maar ook levensge vaarlijk want vies hoort bij besmet ting, vergiftiging. In de tempels, maar ooi: op plaatsen waar (heilig) voedsel bereid wordt, hoort de on reinheid niet thuis. Een moderne op vatting is: Uit statistische gegevens blijkt, dat vrouwen, die^menstrue ren. die hormonaal in labiel even wicht verkeren, in die tijd meer (auto) ongelukken veroorzaken, dan zij buiten die tijd zouden doen Bij de slacht, inmaak, boterbereiding, enz. op plaatsen waar van de punctu aliteit het uiterste wordt gevergd, zou men de kans kunnen lopen on nauwkeurig te zijn. Wat de zuur ge worden erwtensoep betreft, waaro ver onze vragensteller ook schrijft, geloof ik aan een andere oorzaak. Als de erwtensoep goed gemaakt is, gaat de pan de eerste of tweede dag we) leeg Volgens een oud gezegde wordt erwtensoep pas goed op de derde- dag, als alle ingrediënten pas echt te- proeven zijn en toch een eenheid vormen. De vierde dag stinkt de boel het huis uit. VRAAG: Waar zou men dikke bam boe (diameter 10 cm) kunnen kopen? ANTWOORD: Het was wel even zoe ken. maar via het KIT (Koninklijk Instituut voor de Tropen kwamen we terecht bij de firma Frens BV. Kanaalzuid 120, Apeldoorn: Bamboe voor 20 gulden per suk van ongeveer 3 4 m, dikte variërend van 100-800 mm. Denk eraan dat de bovenkant dunner is dan de onderkant Infor meer bij de bestelling hoe hetzit met BTW en verzendkosten. REACTIE over rondgebreid tricot. Schiltmans Self Service Rietvelder- weg 70. Postbus 2145, 's Hertogen bosch. verkoopt dit katoen en zelfs In twee maten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7