kleine krant l Passie - Muziek STAATSLOTEN? Trouw de X Voorjaarsbeurs O O IF Relatie'78 Bijlmerbajes vandaag open Soepfabriek bezet KUNST Billy Joel: onversneden muzikaal 'The Academy' op tournee in Nederland Nederlandse films naar Cannes De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. Samenwerking in Beethovencyclus Man neergeschotc Rapport voor de leraar? O o Het eerste kievitsei DINSDAG 7 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE ®zo 5 t/m do 9 maart/beatrixgebouw DINSDAG gebruiksgoederen K openingstijden: zo 5 maart 10-18 uur MÊ DONDERDAG openingstijden: zo 5 maart 10-18 uur overige dagen 9-18 uur til ma 6 t/m do 9 maart/beatrixgebouw-parterre beurs voor relatiegeschenken, reklame-en toegiftartikelen, premiums openingstijden: dagelijks van 9-18 uur AMSTERDAM Wat de popmu ziek van deze dagen kenmerkt, is enerzijds een massale hang naar een zeker pseudo-intellectuallsme in de teksten en een overwegend theatra le vormgeving van de muziek; en aan de andere kant kabbelt dan het collectieve onbenul van het corps der vaderlandse discjockeys onge hinderd voort. door Willem Schrama Niet zo onlogisch dat deze twee ui tersten bijna het zicht ontnemen op dat handjevol artiesten dat zich nog bezighoudt met het schrijven van songs op een hoog muzikaal niveau, en dat ook nog voortref lelijk weet uit te voeren. ROTTERDAM, woensdag 8 maart. De Doelen 20.15 uur. Johannes Passion. K.C.O.V. Halleluja, Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Henk Heins. ZEIST, vrijdag 10 maart. Evangelische Broedergemeente, 19-38 uur, Matthaeus Passion. Cantorij Baarn o.l.v. Louis Mol. VLAARDINGEN, zaterdag 11 maart. Grote Kerk 20.00 uur. Johannes Passion. C.O.V. Gloria in excelsis Deo en Toonkunstkoor. ABCOUDE, zondag 12 maart, Ned. Herv. Kerk 14.00 uur. Matthaeus Passion. Cantorij Baarn o.l.v. Louis Mol. ROTTERDAM, dinsdag 14 en woensdag 15 maart, De Doelen 19.30 uur, Matthaeus Passion. Philharmonisch Koor Toonkunst en Utrechts Symfo nie Orkest o.l.v. Jan Eelkema. AMERSFOORT, vrijdag 17 maart, St. Joriskerk 19.30 uur, Matthaeus Passion. C.O.V. Noord West Veluwe en Rotterdams Jongenskoor met Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Willem Hülsmann. AMSTERDAM, vrijdag 17 maart Concertgebouw 19.00 uur en zondag 19 maart 12.00 uur Matthaeus Passion. Nederlands Kamerkoor, Collegium Vocale, Gent, Jongenskoor St. Bavo Haarlem, Concertgebouworkest o.l.v. Nikolaus Harnoncourt. ROTTERDAM, zondag 19 maart, St. Laurenskerk 10.30 uur, Johannes Passion. Laurenscantorij en instrumentalisten o.l.v. Barend Schuurman. AMSTERDAM, maandag 20 en dinsdag 21 maart, Concertgebouw 19.15 uur, Matthaeus Passion, K.C.O.V. Excelsior, Jeugdkoor Toon Vranken, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Meindert Boekei. BREDA, dinsdag 21 maart Grote Kerk 19.30 uur, Matthaeus Passion- Philips Philharmonisch Koor, Tivoli Jongenskoor, Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans. BARENDRECHT, donderdag 23 maart, Ned. Herv. Dorpskerk 20.15 uur Johannes Passion, Kamerkoor en instrumentalisten o.l.v. Kees Glaubitz. Amsterdam, vrijdag 24 maart, Westerkerk 19.30 uur, Johannes Passion. Westerkerkkoord en Bachorkest o.l.v. Simon C.Jansen. AMSTERDAM, vrijdag 24 maart. Concertgebouw 19.00 uur, Matthaeus Passion. Toonkunstkoor en Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes. AMSTERDAM, zaterdag 25 maart, Concertgebouw 20.00 uur, Johannes Passion. Zang en Vriendschap en Nederlands Symfonie Orkest o.l.v. Nico v.d. Linden. Zo'n enkeling is de Amerikaan Billy Joel, die zondagavond zijn eerste Europese tournee begon in de Am sterdamse Sonestakoepel. In de Ver enigde Staten behoort hij al tot de top, maar in het land van de Smur fen kwam hij tot nu toe nauwelijks aan de bak. De oorzaak daarvan is wel duidelijk: zijn muziek is veel kiener gecompo neerd en geïnstrumenteerd dan het gemiddelde pop-prakkie en vereist daarom op zijn minst een getraind oor. Perfecte balans De discipline in zijn groep, waarvan de kern wordt gevormd door de klas se-drummer Liberty DeVitto en de multi-instrumentalist Richie Can- nata (sax, clarinet, fluit, orgel, ac cordeon), berust voornamelijk op een perfecte balans. Veel, zo niet alles, staat in dienst van Joels niet geringe kwaliteiten. Als zanger onderscheidt hij zich door een rillingen verwekkende in tonatie, en los daarvan toont hij keer op keer als pianist zijn grondi ge opleiding en onversneden muzi kaliteit. ff door Jac Kort Billy Joel AMSTERDAM „The Academy of St. Martin-in-the Fields", het sinds zijn oprichting in 1959 vermaarde Londense kamerorkest is op tournee door Nederland en gaf zondagavond een concert in de Grote Zaal van het Concertgebouw, waarbij werken van H&ndel, Mozart en Bartók ten gehore werden gebracht. Het ensem ble stond deze avond niet onder leiding van de dirigent, die het heeft opgericht, Neville Mariner, maar had de nog jonge violiste Iona Brown als aanvoerster. Een alleszins voor deze taak berekende dame, die haar groep krachtig leidde en bo vendien in Handel en Bartók voor enige fraaie solopassages tekende. Handel's Concerto Grosso in A groot zette krachtig en wel omlijnd, in en behield zijn gespierde karakter vrijwel in alle vijf de delen. Mozart daarentegen kreeg een bijzonder milde en charmante interpretatie. Zowel de Franse pianist Jean-Ber- nard Pommier als het kamerorkest hieldt het klankvolume binnen enge grenzen in het Pianoconcert in A groot (K.V. 414; Het feit dat men, hetgeen geoorloofd is, afgezien had van het gebruik van hobo's en hoorns, zodat slechts de vijftien strijkers de pianoklank begeleid den, werkte uiteraard mede aan het intieme karakter van deze vertol king, die buitengewoon fraai ge noemd mocht worden. Na de pauze opnieuw een Mozart-werk: zijn Di vertimento in D groot (K.V. 136), een driedelig jeugdwerk van grote schoonheid, waarin de „Academy" wederom getuigenis aflegde van zijn perfecte samenspel, maar ook van de warmte waarmede wordt gemusi ceerd. Een compositie van g andere aard besloot dit con Bartóks Divertimento uit 1939 vereist een totaal andere inst van de spelers om dit bars inzt de stuk met zijn gecompliceerd mes en harde samenklanken op te wijze te vertolken. Dat het ka orkest ook hierin uitstekend s de, pleit voor de kwaliteit e veelzijdigheid van deze groep met enigszins anders samenges programma's nog uitvoeringen in Rotterdam (7 maart), Groni (9), Arnhem (10), Haarlem (11), sterdam (12) en Valkoog (13). Groot genot Uit de vijf langspeelplaten, die hij tot nu toe maakte, bleek bovendien nog een wondermooi programma sa men te stellen. De groei van zijn kunnen werd tijdens dit concert ge honoreerd met een vrijwel integrale uitvoering van zijn laatste lp „The Strangerdie andermaal een toon beeld is van zijn werkwijze: mooie liedjes schudt hij uit zijn mouw en de teksten schieten hem zomaar te binnen, en verder geen pretentieus gezeur. Dat zoiets wel degelijk tot groot genot kan leiden, bleek niet alleen uit de glimmende gezichten in de zaal, maar bovenal uit de staat van .opperste verrukking waarin zijn be geleiders zich bevonden. Dat al dit moois beperkt bleek tot de kleine Sonestakerk, was eigenlijk maar jammer. Een man van deze klasse verdient Carré. U KUNTZE NU KOPEN. Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 6S395S. AMSTERDAM De twee Amster damse symfonie-orkesten: het Con certgebouw Orkest en het Amster dams Philharmonisch Orkest zullen samen de Beethovencyclus verzor gen die van 20 april tot en met 30 mei in het Concertgebouw wordt gegeven. Van de zeven concerten in deze cyclus zal het Concertgebouw orkest onder leiding van Bernard Haitink er drie verzorgen. Het Am sterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes neemt de overi ge vier concerten voor zijn rekening. Uitgevoerd worden de negen symfo nieën, de vijf pianoconcerten en het vioolcpncert. Gouden filmbeer voor Spaanse inzending WEST-BERLIJN (DPA) De grote prijs van het 28e internationale film festival in West-Berlijn, de Gouden Beer, is zondag door <ie internatio nale jury verleend aan de Spaanse inzending in haar geheel. Het was voor het eerst dat de prijs niet naar een afzonderlijke film ging. Spanje had twee speelfilms ingezonden: De woorden van Max en De Forellen. De film „A queda" uit Brazilië kreeg als speciale prijs een zilveren beer. AMSTERDAM (ANP) - Niet al P „De mantel der liefde", maar oo films Dr Vlimmen, Rembrandt, torale en vrijwel zeker Pinkeltje e' len worden ingezonden naar he ternationale filmfestival in Car Dit heeft een woordvoerder van ministerie van CRM maandag tend meegedeeld. Hij verklaarde, dat in tegeni ling tot wat Tuschinski Film DiZl bution donderdag bekendmaak! het ministerie „De mantel der de" niet als officiële Nederlaij2' inzending heeft uitgekozen. Mantel en de andere films woi ingezonden op verzoek van de ducenten. CRM regelt alleen transport en zorgt voor douane liteiten", aldus de CRM-woordv der. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 31-jarige terdamse chauffeur L. A. de Blot voor zijn woning in de Parelsti neergeschoten, waarbij hij ern gewond raakte. De Block kreeg ruzie met een onbekende man die tegen zijn stond te plassen. Nadat hij opmerkingen over had gems vuurde de onbekende drie kogel die De Block in buik, borst en troffen. De kleine krant Medewerkenden Brieven en readies, naar Trouw. Postbus 859. Amsterdam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ondanks een heleboel protesten tegen de bouw van de „Bijlmerbajes" wordt de nieuwe gevangenis In Amsterdam vandaag ln ge bruik genomen. 1 ■Li Deze week komen de vrou wen. die tot nu toe in Rotter dam gevangen hebben geze ten, en in de loop van dit en volgend jaar volgen de man nen Al die gevangenen, bij elkaar zo'n 600, komen te zit ten in zes witte torens, die elk dertien verdiepingen tellen. Lang voordat het gebouw er stond, heette het in de volk smond al „Bijlmerbajes", hoewel dat eigenlijk een ver keerde naam is. Het is wel een „bajes" (zoals een gevan genis in dieventaal wordt ge noemd), maar hij staat niet in de Bijlmermeer. Die zes hoge torens staan op een indu strieterrein langs de spoorlijn van Amsterdam naar Utrecht. Vanuit de trein kun je ze zien. Protest Vlak voordat met de bouw werd begonnen, waren er al mensen die vonden dat Je ui *i': 11 11 m luiii', li|| |M»' S ÏMIIII"'1 til ii»:1 I! iM 7,ii:Bt»l I) in »"!,!l mm UllllijiMiiilH niet zoveel mensen in zo'n groot gebouw op een afgele gen terrein moest „wegstop pen". Het protest haalde niet veel uit. De regering gaf toe dat je beter kleine huizen van bewaring kunt bouwen, maar zei erbij dat die duurder zijn, en dat daarvoor geen geld was Nu die „bajes" er staat, wordt Kip Voetballer Jan van Hars kamp uit Sassenheim schopte vorig jaar in grote woede de mascotte (de kip) van z'n tegenstanders het veld af. Hij moest voor de rechter verschijnen we gens dierenmishandeling en werd veroordeeld. Zijn straf: hij moest zelf voor de kip gaan zorgen. Schaatsen Wie toch wil schaatsen, al is het niet meer op het ijs, kan uit twee mogelijkhe den kiezen. Rolschaatsen of het schaatsbord. Op het plaatje zie je een schaats bord, waarop een meisje kunsten Uithaalt. Maar er gewoon op staan is al moeilijk genoeg. Dat schaatsen op zo'n plank hard kan gaan, blijkt wel uit de valhelm, die het meisje bij voorbaat heeft opgezet. Het schaatsbord of schaatsplank raakt aar dig populair. In Amerika zijn er al twee boeken over deze sport verschenen. 11 ii t> gezegd dat al die zes torens toch eigenlijk allemaal kleine huizen van bewaring zijn. Maar de regering heeft ook toegegeven dat het, achteraf gezien, niet zo'n goed idee was om zoveel gevangenen bij elkaar te zetten. Die ge vangenen „zitten" daar mooi mee. Van een onzer verslaggevers KOOG AAN DE ZAAN „Dit bedrijf is bezet" staat er sinds vrijdag op het hek van een grote fabriek in Koog aan de Zaan. De arbeiders hebben het hek op slot gedaan en bewaken hun fabriek dag en nacht. Je komt er alleen in als je het met de bezetters eens bent, dat er geen arbeiders ontsla gen mogen worden. Behalve in Koog aan de Zaan zijn nu ook fabrieken bezet in Foxhol, Veendam, Nijmegen, De Krtm, Rotterdam, Utrecht en Tilburg Al die fa brieken horen bij het grote bedrijf van de Koninklijke Scholten-Honig Alleen In Nederland werken daar wel vierduizend mensen. In het buitenland heeft Scholten- Honig nog meer fabrieken. Scholten-Honig is vooral be kend als fabrikant van le vensmiddelen: Honig-soep bijvoorbeeld, en pudding en macaroni. Verder worden al lerlei dingen gemaakt uit zet meel. zoals kleefspul voor stickers, produkten voor sui kerwerk en frisdranken, en nog veel meer. Het bedrijf van Scholten-Ho nig heeft de laatste jaren met verlies gedraaid. Dat had al lerlei oorzaken. Een groot plan om suiker uit maïs te maken werd een flop. er moest steeds meer betaald worden om de vervuiling door afvalwater te verminde ren en verder hadden veel bedrijven gewoon een moei lijke tijd Dat is allemaal wei zo, zeggen de bezetters nu, maar we ma ken toch produkten die de mensen nodig hebben. En duizenden mensen werken in deze fabrieken en willen hun baan niet verliezen. Als de banken het geleende geld te rugvragen, moet de regering maar helpen. Elke leerling in Nederland kent het rapport. Soms is het een doodgewoon papiertje, soms een mooi gekleurd boekje. Maar een paar keer per jaar krijgt elke leerling een rapport mee naar huis. Daarin staat precies hoe de vorderingen zijn op school. Op sommige scholen krijgen niet alleen de leerlingen een rapport. Ook de leraren wor den gewogen (en soms te licht bevonden). Dat rapport wordt geschreven door de an dere leraren, maar ook door de leerlingen. Zij zeggen of de leraar of de lerares goed les geeft, of er orde in de klas is, of de lessen aantrekkelijk en en of het contact tussen de klas en de leraar goed ver loopt De leerlingen die een rapport schrijven over hun leerkrach ten doen dat erg serieus. Dat moet ook, want voor de le raar hangt er veel van af. Stel dat alle leerlingen zouden schrijven dat de man of de vrouw er niets van kan, dan zou de leraar beter op kun nen stappen. Net zoals de leerlingen kun nen de leraren van hun rap port leren. Er staat in wat ze goed doen en wat minder goed. Of vinden jullie dat leerlingen niet over hun le raar mogen oordelen? 7 maart 1978 Kermis De kermis in Eindhoven wordt goedkoper. Komen de zomer zal een rit in de draaimolen zo'n 35 cent tot twee kwartjes minder kos ten. Ouders hadden vorig jaar bij het gemeentebe stuur geklaagd dat de kos ten de pan uit rezen. De gemeente heeft nu dure at tracties van de kermis ge weerd. Ook zal de draaimo len langer draaien, zodat de kinderen dubbel waar voor hun geld krijgen. Sinds mensenheugenis wordt er ge zocht naar kievitseieren. In Friesland kun je het gerust een nationale sport noemen. In 1957 is er zelfs een klein boekje van 16 bladzijden verschenen „De kunst van het eieren zoeken" ge schreven door Fokke Atzes Dijkstra te Oldeboom. De liefhebbers kunnen de kneepjes van „het vak" eruit leren. On der meer wordt het verschil tussen mannetje kievit (hijke, zeggen ze in Friesland) en het vrouwtje (sijke) aan gegeven. „Het wijfje is kleiner dan het mannetje en bleker van kleur. Zij is rustiger en vliegt stiller. Het mannetje is ijverig en vrolijk, zwaait in de lucht of tuimelt over de kop". Wie. gewapend met een polsstok (om over de sloten te springen) in de vroege morgen de weilanden ingaat en ook maar een tikkeltje natuurgevoel bezit, raakt er nooit meer van los. Geoefende zoekers kunnen aan het gedrag van de kievit zien of er eieren zijn. Zo'n kievit is natuurlijk ook niet van gisteren en doet bij naderend onraad een tegenzet. De vogel verlaat het nest. maar vliegt niet direct op. Hij tippelt een eindje, on zichtbaar voor de zoeker, door het gras en gaat pas op flinke afstand van het nest, dat op de grond tussen het gras is verscholen, op de wieken. Die truc is bedoeld om de vijand om de tuin te leiden. Elk voorjaar weer is het een spannende aangelegenheid en wordt er druk ge gokt wat betreft de dag waarop het eerste ei geraapt zal worden. De Leeu warder Courant schrijft onder de lezers zelfs een prijsvraag uit. Wie de datum raadt of het dichtst benadert ontvangt een veldkijker. Het allervroegste kievitsei in deze eeuw werd op 25 februari 1976 in Best bij Eindhoven gevonden. Dit record werd bereikt na een zeer zacht verloop van de winter. De meest gevorderde datum, die in de Friese kranten is te vinden, was 3 april 1883. Die record late datum kwam tot stand na uitzonderlijk late winter kou in vrijwel de hele maand maart 1883. En wanneer zal dit jaar het eerste el gevonden worden? Het wordt door de deskundigen tussen de 7 en 14 maart verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8