'ranse regering leest gerijnen de les I anemarken een z?er argwanend lid van de EG Communisten Italië raken geduld kwijt Leiding Chili over referendum verdeeld jlran stopt handel met (Denen en Italianen Bomaanslag in Israël Dlisario-hulp en perscampagne Carter op stap Explosieven in Spanje gestolen iuropese verkiezingen geven weer vuur aan afkeer HPAG 30 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet (tlJS (Reuter, UPI, AP) De Franse regering heeft Algerije gisteren scherp de les gelezen en leid dat de normale betrekkingen tussen beide landen gevaar lopen als de anti-Franse icampagne in Algerije wordt voortgezet. regering in Parijs heeft Algiers (onderhouden over het stilzwij- Ivan de Algerijnse regering over |ot van acht Franse burgers, die Algerijns grondgebied werden jgehouden door het Polisario, de hjdingsbeweging voor de weste- I Sahara, zo blijkt uit een verkla- I van het Franse ministerie van jenlandse zaken. etrokken bewindsman Louis de ingaud ontbood de Algerijnse assadeur op zijn ministerie om verbazing" van de Franse rege- over het gedrag van Algiers te x Frankrijk was onkundig ge- ™}en van het lot van de acht Poli- -gijzelaars tot president Tito [Joegoslavië Algerije bezocht. In erklaring wordt Tito met andere eldleiders openlijk bedankt voor pogingen de Fransen vrij te fraude" liddels komen op het binnen- Ks politieke terrein de fricties tus- fregering en oppositie steeds dui- jjker naar voren. Zo heeft de link- ppositie de regering beschuldigd j een poging tot verkiezingsfrau- |De klacht, voornamelijk van de It van Gaston Defferre, de mach- 1 socialistische burgemeester van .frseille, gaat over het gebruik van ij mogelijkheid om de naar schat- m 700.000 in het buitenland ver- fvende Fransen bij volmacht aan parlementsverkiezingen in maart laten deelnemen. Igens de oppositie worden de Jnsen in het buitenland, die over algemeen regeringsgezind zijn, igespoord hun naam te laten zet- n. ik op de kiezerslijsten in die grote steden waar de verkiezingsresulta ten kunnen afhangen van enige tien tallen stemmen. Wanneer met dit systeem nauwkeurig wordt gemani puleerd zou de huidige regeringscoa litie bepaalde bedreigde zetels kun nen behouden of nieuwe veroveren. Bomexplosies Frankrijk blijft op het ogenblik in de ban een een aantal mysterieuze bomaanslagen, waarvan niet duide lijk is of ze in verband staan met de komende parlementsverkiezingen. Zo werden er gisteren twee nepbom- men onderschept, die waren gea dresseerd aan de president van de republiek Gtscard d'Estaing. Eerder was er al een nepbom ge stuurd naar de leider van de Franse communistische partij Georges Mar- chais, wiens vakantiehuisje rond de kerstdagen al was beschoten. Op de verpakki^gv van de nepbommen stonden de letters MAM. Niemand weet waar deze letters voor staan. SANTIAGO (AP, UPI) Binnen de Chileense leiding bestaat onenigheid over het referendum dat president Pinochet voor 4 januari heeft uitgeschreven. Van militaire en burgerlijke zijde is er verzet gerezen tegen de volksstemming waarmee Pinochet zijn bewind de schijn van legitimiteit wil geven. Het Chileense orgaan dat toezicht moet houden op de naleving van de grondwet heeft het besluit tot het houden van een referendum onwet tig verklaard. Dit besluit is bekend gemaakt door het hoofd van dit or gaan, de controleur-generaal Hector Humerus. Hij zei dat het besluit niet door voldoende bewindslieden was ondertekend. Humerus had enkele dagen geleden al zijn ontslag ingediend als contro leur-generaal, maar of dat verband houdt met zijn bezwaren tegen het referendum is niet bekend. De rege ring heeft inmiddels bekendge- TEHERAN (Reuter, AP) Het Iraanse bedrijfsleven heeft giste ren zijn handel met Denemarken en Italië stopgezet in verband met de afwikkeling van aanvallen door Iraanse studenten op de di- I plomatieke missies in beide j J landen. Het is nog een raadsel waar men in het geval van Italië op doelt maar bij Denemarken is er meer duidelijkheid. Twee weken gele den vielen 16 Iraanse soldaten de ambassade van Iran in Kopenha gen binnen. De politie haalde de groep er weer uit en de Deense justitie liet de zaak met een sisser aflopen. Dit nu zint Teheran hele maal niet. „De verantwoordelijke autoriteiten in beide landen heb ben geen blijk gegeven van we derzijds respect en begrip voor de internationale diplomatieke tra dities", aldus de Iraanse kamer van koophandel gisteren in een verklaring. De ruzie kwam aan het licht door dat drie dagen geleden Iran uitbe talingen stopzette en officiële in voervergunningen voor Deense goederen weigerde af te geven. Een vertegenwoordiger van de Iraanse ambassade in Denemar ken zei gisteren tegen het Ameri kaanse persbureau AP dat „Iran zich niet langer verplicht voelt om zijn betrekkingen met Dene marken op dezelfde voet voort te zetten als in het verleden." De Iraanse minister van voorlichting heeft gezegd dat de boycot vrij willig is en niet door de regering in Teheran wordt verplicht. Dene marken voert ieder jaar voor on geveer 300 miljoen gulden uit naar Iran. In februari van dit jaar deden zich al moeilijkheden voor tussen Ne derland en Iran in verband met een in Amsterdam gehouden bij eenkomst van Amnesty Internati onal, waaraan Iraanse tegenstan ders van het bewind van de sjah meededen. De Iraanse consumen tenorganisatie, een semi-over- heidsinstelling, dreigde toen met een boycot van Nederlandse goe deren. maakt dat hij per 1 januari zal wor den vervangen door Sergio Fernan dez die nu 'minister van arbeid is. Verwacht wordt dat Pinochet het nu verworpen besluit onmiddellijk zal voorleggen aan de nieuwe contro leur-generaal en dan wel goedkeu ring zal krijgen. Junta-leden Het besluit over de volksstemming is ondertekend door staatshoofd Pino chet en de minister van binnenland se zaken. Opvallend is dat het be sluit ondertekend is door slechts één lid van de vier man tellende militaire junta, namelijk Pinochet zelf. Dat duidt er waarschijnlijk op dat er binnen het militaire viermanschap geen overeenstemming bestaat over de volksstemming. Normaal zou zijn dat een zo belangrijk decreet door alle vier leden van de junta was ondertekend. Het vermoeden van onenigheid bin nen de militaire top wordt nog ver sterkt door het bericht over een brief van de bevelhebber van de Chileense luchtmacht, generaal Gustavo Leigh. Volgens niet-officiële bronnen heeft Leigh in die brief aan Pinochet geschreven dat volgens hem het refe rendum iedere wettige basis mist. Het omstreden referendum is door Pinochet uitgeschreven in reactie op de scherpe buitenlandse kritiek op zijn bewind. Hij wil de buitenwacht bewijzen dat hij voldoende steun heeft bij het Chileense volk. •TEL AVIV (Reuter, AFP) - Twee mensen zijn gisterochtend om het leven gekomen en een ernstig ge wond bij een bomontploffing in Na- tanya, een badplaats aan de Middel landse Zee, ten noorden van Tel Aviv. De Amerikaanse president Carter is gisteren begonnen aan zijn negen- daagse reis die hem naar zes landen zal voeren. Vandaag is hij in Polen, morgen gaat hij naar Iran, zondag naar India waarna hij via Saoedi- Arabië terug keert naar Europa waar Frankrijk en België de president zullen mogen verwelkomen. De reis die Carter nu onderneemt is een verlate en sterk beknotte versie van het oorspronkelijke plan. Volgens dat eerste plan had de president ook Zuid-Amerika en Afrika nog zullen bezoeken. Die reis werd echter uitgesteld omdat Carter eerst zijn energie beleid door het Congres geloodst wilde hebben. In die opzet is hij maar zeer gedeeltelijk geslaagd. Omwille van de tijd is het nieuwe reisschema nu drastisch beperkt. De bedoeling is dat hij er over enkele maanden weer op uittrekt. Op de foto: het echtpaar Carter vlak voor zijn vertrek en Polen voor een vitrine met foto's van de Amerikaanse president in Warschau. door J. den Boef In Italië beginnen de communistische leiders hun geduld te verliezen nu gebleken is dat de al anderhalf jaar bestaande politieke situatie in Rome alleen in het voordeel van de christen democratische partij werkt. De val van het minderheidskabinet van Giulio Andreotti is niet meer denkbeeldig. De communistische partij (PCI) onder leiding van Enrico Berlinguer die het kabinet van Andreotti nu al sinds juli van het vorige jaar heeft „geduld", krijgt het met deze hou ding steeds moeilijker omdat het verzet in eigen kring voortdurend toeneemt. De gematigden in de PCI, die totdusver ondanks alle kritiek de politiek van „geen wantrouwen" te genover het minderheidskabinet konden doorzetten, beginnen aan het kortste eind te trekken. De voor de christen-democraten gunstige re sultaten bij de verkiezingen van schoolraden, vormen voor deze ge matigden een nieuwe tegenslag. Ook de communistische vakbond CGIL onder aanvoering van Luciano Lama. die in Italië tot voor kort een machtige positie innam, is in grote verlegenheid gekomen als gevolg van haar pogingen om samen met de christen-democratische CISL en de socialistische UIL het regeringsbe leid een goede kans te geven. Verlies van leden en invloed aan uiterst link se autonome vakbonden hebben de CGIL er toe gebracht, zich van de regeringsplannen voor 1978 te dis tantiëren en (in samenwerking met CISL en UIL) een grote algemene staking voor te bereiden, die van 10 tot 18 januari a.s. moet worden ge houden. Stakingsdreiging Of die staking werkelijk zal door gaan, moet nog worden afgewacht. Uiterlijk volgende week zal een defi nitieve beslissing worden genomen. Bepalend zal het antwoord van de christen-democraten zijn op de door de PCI, de socialistische PSI en de Republikeinse partij gestelde eis, dat een kabinet moet worden ge vormd, waaraan ook door de com munistische partij wordt deelgeno men. Er worden begrippen als „noodkabinet" en „kabinet van nationale eenheid" genoemd. Grote verdeeldheid Van groot belang is dat de commu nistische partij niet langer openlijk pleit voor de vorming van een vol gens het „historisch compromis" van Berlinguer noodzakelijk kabinet van christen-democraten en communis ten. Ook de PCI is thans voorstander van een kabinet van nationale een heid. De voornaamste reden hier voor is waarschijnlijk, dat een „his torisch compromis" in de nabije toe komst onmogelijk te verwezenlijken lijkt. De grote verdeeldheid onder de christen-democraten maakt het op het ogenblik nog vrijwel onmogelijk om aan te duiden, in welke richting een oplossing zal worden gevonden. Premier Andreotti, die met grote bekwaamheid de steun van commu nisten, socialisten en republikeinen wist te verkrijgen voor een versobe ringsprogram om te voorkomen dat de chaos in Italië nog groter zou worden, stuit in zijn eigen partij op grote moeilijkheden. Want partijge noten, die anderhalf Jaar lang min of meer aan de kant hebben gestaan, proberen nu zelf weer aan bod te komen. Eén van deze partijgenoten is Ami- tore Fanfani, de voorzitter van de Senaat en een vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de Demo- crazla Crtstiana. Merkwaardig ge noeg was hij de man. die meer dan vijftien Jaar geleden met zijn „aper- tura sinistra" (opening naar links) samenwerking op regeringsniveau met de socialisten mogelijk maakte. Nog eigenaardiger is de buiteling die Fanfani kort geleden heeft ge maakt. Hij heeft zich ontpopt als voorstander van een coalitie met de communisten. In een rede in Milaan verklaarde hij: „Het algemeen be lang laat niet toe om vormen van samenwerking af te wijzen die nut tig kunnen zijn." Sollicitatie Duidelijker had Fanfani niet naar het premierschap kunnen sollicite ren. Op tegenwerking bij de commu nistische partij zal het streven van de Senaatsvoorzitter niet stuiten. Partijssecretaris Berlinguer ver klaarde desgevraagd, niet naar per sonen, maar naar programma's te kijken. Het is echter de vraag, of de Democrazia Crlstlana bereid is Fan fani te volgen. De christen-democratische fractie voorzitter in de Kamer van afge vaardigden, Flamlnio Piccoli heeft een sociaal pact voorgesteld tussen de partijen die het huidige minder heidskabinet van Andreotti steu nen. Dit zou een looptijd van drie jaar moeten hebben. De „gedogen de" partijen hebben laten weten dat zij daar wel wat voor voelen, maar stellen de voorwaarde dat dan eerst overeenstemming moet worden be reikt over de vorming van een kabi net, waarin ook de communisten zitting hebben. En Juist die toezeg ging kan Piccoli niet doen. Een andere suggestie is afkomstig van de vroegere premier Aldo Moro, behorend tot de linkervleugel van de DC. Hij is van oordeel dat gepro- beèrd moet worden nieuwe afspra ken met de gedogende partijen te maken en de communisten gelegen heid te geven, enige vakministers aan een nieuw te vormen kabinet te leveren. De te maken afspraak zou een Jaar geldig moeten zijn, name lijk tot de presidentsverkiezing van volgend jaar december. Tegen die tijd moet het overleg worden her nieuwd, omdat het parlement geen president kan kiezen, als de PCI geen der kandidaten steunt. BILBAO (Reuter) Vijf gewapende mannen hebben gisteren bij het stadje Gallarta in Noord-Spanje een vrachtwagen beroofd van 275 kilo explosieven, zo is vernomen in krin gen van de politie. Het was de twee de maal in twee dagen dat onbeken den explosieven stalen in Noord- Spanje. Woensdag beroofden drie gewapende mannen een vrachtwa gen van 900 kilo dynamiet. Gallarta ligt ongeveer 30 kilometer ten zuiden van Bilbao. Volgens Bas- kische kringen zit waarschijnlijk de Baskische afscheidingsbeweging ETA achter de diefstallen. Jloor Bert van Panhuis j de Europagezindheid van EG-lidstaten ter sprake komt wordt vaak snel geconstateerd dat Sritten en Fransen niet bepaald de meest opbouwende deelnemers aan de Europese Gemeen schap zijn. Vaak wordt vergeten dat er nog een land is waar, als men de opiniepeilingen mag jeloven, bijna de helft tegen het EG-lidmaatschap is. Een land, waar in 1972 nog twee van de drie pensen vóór toetreding waren: Denemarken. Denen zijn voor een niet zo groot el aanhangers van de Europese dachte, voor een groter deel zal luropa hen een zorg zijn en voor een log weer groter deel zijn ze tegen. iDie weerstand van veel Denen tegen Jle EG valt niet meteen af te leiden lit de stemverhouding in het Folke- |lng (het Deense parlement) als Brusselse" zaken aan de orde zijn. kostte het de regering van Anker 1'örgensen begin deze maand weinig lnoeite om een meerderheid te vin- lien voor het wetje op de Europese jierkiezingen. Van de 154 aanwezige Parlementariërs waren er 120 vóór, ||5 tegen en 9 onthielden zich. Die iegenstemmers zaten in de drie ui- Ijerst linkse fracties, die van de com munistende volkssocialisten en de nkssocialisten, en in de rechtse lechtvaardigheidspartij; de onthou ders behoorden tot Jörgensens eigen >ciaal-democraten. )p één hoop Die EG is er de oorzaak van dat llörgensen onlangs om een kleine re volte in de eigen achterban te be dwingen. de vorming moest toestaan Van een partijcommissie, die een stu die gaat maken van de voor- en na pelen van het Deense lidmaatschap tan de EG. Een rapport is zeker niet ►oor de Europese verkiezingen te [ferwachten. zei meteen de voorzitter ►an de commissie, de hoogleraar eco- fcomie en maatschappijleer Anders olgaard. Het zijn echter juist de EG- verkiezingen die tegenstanders van de gemeenschap op één hoop heeft gedreven. Zo kwam de bij het refe rendum van 1972 ook zeer actieve „Volksbeweging tegen de EG" enige weken geleden weer bijeen om een handtekeningenactie te beginnen. De groep wil namelijk als niet in het parlement vertegenwoordigde „par tij" meedoen aan de Europese ver kiezingen. Maar daarvoor zijn 62.000 oftewel twee procent van het aan tal kiezers bij de jongste parlements verkiezingen handtekeningen no dig. De anti-EG'ers zijn van plan een kieslijst op te stellen met 20 kandi daten van verschillende politieke kleur, die bij verkiezing in het Euro pese Parlement Denemarken krijgt 16 zetels de Europese sa menwerking en eenwording zoveel als mogelijk is zullen afremmen. De tegenstanders van de gemeenschap hebben overigens de ontwikkelingen niet aan hun zijde want als er ooit een anti-eenwordingssfeer in de EG heeft geheerst, dan is dat nu wel. Dèt argument is hen dus uit handen ge slagen. Leidende anti-Marketeers in Denemarken zijn ook wel bereid dit toe te geven. Een uittreden van Ko penhagen uit de EG is voorlopig een droombeeld. Controle In vergelijking met andere EG-lan den mogen de Denen niet klagen over de wijze, waarop het parlement de beslissingen van de Europese mi nisters in de gaten houdt. Denemar ken kent zelfs een speciale parle mentscommissie voor EG-zaken. Onder leiding van de liberaal Arne Christiansen komen wekelijks 17 parlementariërs uit alle partijen bij elkaar om de ontwikkelingen in Brussel op de voet te volgen. Volgens kenners hebben de Denen de effec tiefste greep op althans de deelname van hun ministers aan het reilen en zeilen van de Europese Gemeen schap. De minsiters worden dan ook zeer strak gehouden. De commissie kan op elk moment als zij dat nodig acht een vakminister laten opdraven om zijn zegje te doen over een beleidsonderdeel dat de EG raakt. Bovendien moet een vakminister voor hij naar één van de vele raden in Brussel vertrekt de agenda heb ben doorgesproken met de commis sie en vaak vertelt die commissie hem hoe hij zich bij ieder van die agendapunten moet opstellen. Ook na afloop van een ministerraad moet de bewindsman verantwoording ko men afleggen. Die parlementscommissie is, door de pro-EG-opstelling van het over grote deel van het Folketing, geen inquisitie maar laat zo nu en dan duidelijk weten wie de baas is. In 1973 moest bijvoorbeeld minister Fr ederiksen van landbouw aftreden omdat hij zijn mandaat had over schreden zonder daartoe bevoegd te zijn. Met name de landbouwminis ter heeft veel met de commissie te maken. Tijdens de landbouwmara- thons in Brussel moet hij om de haverklap de commissie raadple gen, die voor die gelegenheid in con claaf bijeen is. Sceptici zijn van me ning dat een dergelijk systeem wei nig effect heeft op het totale beleid van de EG omdat Denemarken als klein land toch maar weinig heeft in te brengen, maar aanhangers stellen dat in ieder geval aangegeven wordt dat van echte controle wel degelijk sprake kan zijn. Wat bijvoorbeeld als alle negen EG-landen een derge lijk parlementair controle-orgaan hadden? Chaos Met hun voorzitterschap van zes maanden zullen de Deense minis ters ongetwijfeld revanche willen nemen voor de mislukking van eind *73. De toen net toegetreden Denen maakten er deels door onervaren heid deels door ontwikkelingen bui ten haar machtsgebied de Jora Kippoeroorlog en de daarmee ge paard gaande oliecrsls een grote chaos van en die periode wordt nog steeds als voorbeeld gesteld voor hoe het niét moet. Zoals het er nu uitziet zijn de Denen van plan zich met drie aspecten van het EG-beleid bezig te houden. Ten eerste is minister K. B. Ander sen van buitenlandse zaken vastbe sloten de strijd aan te binden tegen de be- en afscherming van de natio nale economieën. Zo heeft hij al met de Europese Commissie afgespro ken dat er een rapport zal worden opgesteld, waarin de nationale steunmaatregelen die concurrentie vervalsend werken in kaart worden gebracht. Daarna zullen de volgen de stappen worden overwogen. De nemarken zelf is zeer terughoudend in het geven van overheidssteun en steekt daarbij nogal af tegen landen als Noorwegen en Zweden. De enige staatssteun in Denemarken wordt gegeven in de vorm van rentesteun, die het bedrijfsleven in staat stelt op gelijke voet met buitenlandse be drijven te concurreren. De rente kan in Denemarken namelijk oplopen tot 17 procent. „Groene valuta" Het tweede aspect is het landbouw- en visserijbeleid van de EG. De De nen kunnen zich vinden in de huidi ge landbouwpolitiek al zou men de „groene valuta", die speciaal zijn ingesteld voor het consumentenbe leid in de verschillende EG-landen willen afschaffen. Zonder die groene munten zou de concurrentiepositie van de Deense boeren waarschijn lijk verbeteren. Grote moeilijkheid is echter dat de groene valuta een wezenlijk onderdeel vormen van de officiële EG-landbouwpolitiek. Meer problemen kan het visserijbeleid ge ven, zeker nu Kopenhagen de ver langens van de Britten wat wil into men ten gunste van haar eigen vis sers. Daarnaast zal Denemarken zich sterk maken voor verbetering van de positie van de Groenlandse visserij want anders is de kans groot dat Groenland in 1979 als het zelf bestuur krijgt de EG van zich zal stoten. Het derde onderdeel is de poging van Kopenhagen om de EG en de EFTA, de Europese vrijhandelasso ciatie, dichter bij elkaar te brengen. De Denen zijn wel voorstander van uitbreiding van de gemeenschap Een cynisch „Welkom in de Europese Gemeenschap" van een overduidelijke tegenstander. Al is het al vijf jaar geleden dat Denemarken lid van de EG werd, men heeft zich er nog niet bij neergelegd. met Griekenland, Portugal en Span je maar vrezen daarnaast dat de nadruk te veel op zuidelijk Europa zal komen te liggen. Daarom wil het meer samenwerking met de EFTA, waarin naast Zwitserland en Oos tenrijk ook de Scandinavische lan den zitting hebben, bijvoorbeeld om de economie meer op elkaar af te stemmen. Met name Zweden. Fin land en IJsland hebben echter nog maar lauw gereageerd op de Deense Ideeën omdat ze er weinig heil van verwachten. Jörgensen en Andersen is er veel aan gelegen die houding te veranderen. Dit is het laatste van twee artikelen over Denemarken. Het eerste plaat sten wij gisteren.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7