Geduld is een schone zaak Wiersma moet eerste plaats met Clerc delen Nederland moet wijken voor Italië IF trekt geding tegen KNVB in Nederlandse clubs laten het afweten KNVB heeft 'jeugdakte' voor oefenmeesters in de maak Menotti krijgt internationals Vijfde zege van Fries FIFA-voorzitter: Nederlands elftal belangrijker Sponsor van kernploeg helpt Van Helden Lidingö verrassend winnaar van Dynamo-toernooi Sovjet Unie gaat doping bestrijden John Newcombe uitgeschakeld VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet P 13 - RS 15 - H 19 AMSTERDAM Iedere betaalde club doet op zijn eigen, vaak bombastisch als uniek omschreven wijze aan de opleiding van jeugdig talent tot volwassen voetballer. Toch zijn alle vormen moeiteloos te herleiden tot één keihard principe: geduld zou een schone zaak moeten zijn. Slechts weinig clubs gunnen zich, al dan niet noodgedwongen, die tijd. In verval geraakte stichtingen proberen vla kunstgrepen nog enig houvast in het soppende moeras te vinden. Organisaties als AZ'67 en MW vangen iedere nederlaag met een even dure als zinloze aankoop op en weigeren zodoende de les te leren, die PSV en FC Twente hun hebben gedoceerd. 25.000,- (de kosten van het projekt) voldoende te hebben om het spelers- bestand te verversen. Tot het „exa men" blijven de beoogde talenten lid van hun amateurclub. Dit idee is op nagenoeg identieke wijze overgeno men door FC Utrecht. Jeugd heeft in het betaalde voetbal wel degelijk toekomst, wanneer aan een aantal voorwaarden wordt vol daan. Geduld is er dus één van, het niveau van de leermeester een ande re. Oud-bondscoach Frantisek Fadhronc heeft ooit gezegd: „Zet Je slechtste trainer maar bij het eerste elftal. De beste man daarentegen moet naar de Jeugd toe." Deze zwart- wittekening hangt aan de muur van slechts weinig bestuurskamers. De jeugd is, zeker in het amateurvoet bal, een peperduur stiefkindje, dat maar bitter weinig krijgt te eten. Goedwillende, maar vaak nauwe lijks deskundige vaders en leiders worden opgetrommeld om de toe komstige toppers bezig te houden. Ron Groenewoud, als KNVB-tralner belast met de uitvoering van het Jeugdplan Nederland: „Er is geen specifieke opleiding tot jeugdtrai ner, al zijn we bezig er één te creëren. Steeds meer clubs vragen een oefen- meester voor de jeugd. Zij moeten aan hogere eisen voldoen dan een trainer voor de senioren, omdat ze ook te maken hebben met de geeste lijke en lichamelijke ontwikkeling van het kind. Ik ben blij, dat er bij het jeugdplan mensen zijn betrok ken, die beroepshalve met kinderen omgaan. De praktijk leert evenwel, dat eigenaars van een D-diploma, dat vrij gemakkelijk te halen is, als jeugdtrainer bij een club gaan wer ken. Dat is Jammer, want zij missen iedere vorm van ervaring." De jeugd als sluitpost. Zelfs bij veel betaalde clubs wordt zij als zodanig gewaardeerd, maar daarover morgen meer. Er zijn ook (semi-)proforgani- saties, die de groei van de jeugd met tienduizenden guldens stimuleren. Het beginpunt is altijd gelijk. Scouts, veelal oud-voetballers, zwer men uit over de velden in de buurt en inventariseren het regionale potenti eel. Van FC VW is bekend, dat tal van Noordlimburgse jongens iedere woensdag in Venlo trainen. Wanneer ze de drie klassen met goed gevolg hebben doorlopen, krijgen ze een contract aangeboden. Op deze wijze denkt voorzitter Hovers jaarlijks aan KOSTSCHOOL VAN FC GRONINGEN: Een andere, veel duurdere manier om profvoetballers te kweken, is het oprichten van een internaat. De geestelijke vader van deze bio-indu- strie is oud-scheidsrechter en oud- manager (bij Go Ahead, Vitesse, Gooiland en FC Groningen) Wim Beltman. Welke ravages hij ook aan richtte, de voetbalscholen van Go Ahead Eagles en FC Groningen heb ben alle stormen moeiteloos door staan. Zij het, dat de kazerne-achtige facades van deze instituten vakkun dig zijn gesloopt. Henk Wessels, „vader"-trainer van het Groningse internaat: „Dat laat ste vind ik een rot woord, omdat het geen internaat is. We hebben ge woon een groot gezin, waar iets meer discipline heerst dan de jongens thuis gewend waren. En dan ook nog discipline op het vlak van het zorgen voor eigen spullen. Voor het overige krijgen ze de opvoeding, die ze thuis ook zouden hebben. De pure inter naat-gedachte zou hier niet levens vatbaar zijn. Beltman wilde de jon gens alleen maar laten voetballen. Die mensen krijg Je niet. Echte profs bestaan niet in Nederland. Kijk maar naar DWS, Go Ahead en Feyenoord. Bij die clubs heeft men geprobeerd volledig beroepsvoetbal te spelen, maar het is gebleken dat een Nederlander niet de' hele dag met voetbal bezig kan zijn." Het internaat van FC Groningen kost in de oorspronkelijke opzet twee ton per jaar. Deze zware post op de begroting is terug gebracht tot de helft door de minimum-leeftijd grens te verhogen en contractspe lers, die er gehuisvest zijn, kostgeld te laten betalen. Het echtpaar, dat het jeugdhuis (in tegenstelling tot de voetbalschool van Go Ahead Eagles niet bij het stadion, maar noodgedwongen in een buiten wijk gelegen) runt, drukt niet op de exploitatie. Immers, Henk Wessels fungeert tegelijkertijd als assistent- oefenmeester van Theo Verlangen. Overigens wordt de toegangslimiet weer teruggeschroefd naar zestien jaar. Vanuit de ogen van de clubbestuur ders kent het internaat als voordeel, dat de stichting de vorming van junior-voetballers in eigen hand heeft. Een belangrijk nadeel is na tuurlijk, dat de vereniging zichzelf tot hofleverancier van topclubs de gradeert. Een jeugdhuis kan alleen maar rendabel worden gemaakt, wanneer de beste „eindprodukten" voor grof geld over de toonbank gaan. Wat dat betreft ziet het er naar uit, dat FC Groningen de ko mende zomer goede zaken kan doen. De bekwame middenvelder Jan van men van de A-selectie door de jeugd langzamerhand het karakter van een stroomversnelling te krijgen. Hoe de betaalde clubs de jeugdige talenten ook aan zich binden, in bijne alle gevallen zijn ze afkomstig van amateurverenigingen. De sa menwerking met de liefhebbers, niet in het minst veroorzaakt door oud zeer, heeft in het stoffige verleden veel te wensen overgelaten. Te vaak gingen profbestuurders in het gecul tiveerde amateurbos als wildeman nen te keer. Nu wordt er begrip voor eikaars situatie getoond. Henk Wes- Dijk is al een paar keer serieus door seis: „Doordat de jeugdselectie uit Feyenoord geobserveerd, terwijl AJax dat overigens belangstelling heeft voor het halve ledenbestand van de FIFA het oog op zijn technisch begaafde collega Henk Veldmate heeft laten rusten. Daar bij moet overigens worden aangete kend, dat Van Dijk en Veldmate slechts één Jaar zonen van pa en moe Wessels zijn geweest en zodoen de niet als typische internaatpro- dukten gekwalificeerd kunnen wor den. Desondanks begint het bestor- BUENOS AIRES Cesar Luis Menotti, de coach van het Ar gentijnse nationale voetbalelf tal, heeft van de Argentijnse voetbalbond gelijk gekregen inzake de beschikbaarheid van de geselecteerde spelers voor het nationale elftal. De bond heeft namelijk besloten, dat al die spelers van 15 februari tot aan het WK-toemooi onder Menotti's leiding zullen staan. De Argentijnse voetbalcompe titie is in het laatste stadium, maar de clubs willen hun ster spelers graag daarna laten uit komen in vriendschappelijke wedstrijden en de Zuidameri- kaanse bekercompetitie. De hoop van de clubs werd door de verordening van de bond, dat alle selectiespelers op 15 februari voor training beschik baar moeten zijn vernietigd. League NEWCASTLE Nottingham Forest heeft zijn positie aan de top van de eerste divisie in de Engelse league versterkt. De nieuweling in de hoogste klas se won met 2-0 bij Newcastle United en heeft nu vijf punten voorsprong op Everton. dat dinsdag bij Leeds verloor, en Arsenal. Newcastle blijft door zijn nederlaag voorlaatste in de eerste divisie. Onderscheiding MONCHEN - Gerd Müller en Sepp Maier van Bayern Mün- chen, worden door de presi dent van West-Duitsland, Wal ter Scheel, onderscheiden met het kruis van verdienste. Het Beierse ministerie van cul tuur heeft meegedeeld, dat de twee voetballers de onder scheiding op 16 januari uit handen van de Beierse minis ter van cultuur, Hans Maier, zullen ontvangen. De enige Westduitse voetballers, die tot nu toe het kruis van verdienste hebben ontvangen, zijn Fritz Walter. Uwe Seeler en Franz Beckenbauer. Posthumus NIJMEGEN Hans Posthu mus. de 28 jarige spits van ere divisieclub NEC heeft in Nij megen een hernia-operatie on dergaan Het herstelproces zal stellig enkele maanden vergen. AMSTERDAM Twee buitenlanders hebben de laatste zetten gedaan in het damtoernooi in Amsterdam, Gurvich en Hisard. Met het negende toernooi is de serie afgesloten. Het is geëindigd zoals het is begonnen. De eerste keer, in 1969, werden twee Nederlanders gedeeld eerste: de gevestigde Ton Sijbrands met de opkomende ster Harm Wiersma. In de laatste dagen van 1977; Wereldkampioen Harm Wiersma met Rob Clerc. Nederlanders hebben het toernooi beheerst, waarin de laag geklasseer de buitenlanders Gurvich en Hisard het laatste werk leverden. Achter de twee winnaars die ieder 3250 gulden rijker werden, eindigde Hans Jan sen, met een achterstand van een punt als derde. Pas daarna kwam de eerste buitenlander, de Malinees N'Diaye en vervolgens Kaplan en Frank Drost. In de sfeer van het nationale succes paste ook het jeugd-wereldkampi- oenschap van Bouke Bies. De acht tienjarige Fries versloeg in de laatste ronde Guinard en behield zijn punt voorsprong op Vladimir Odintsov. Bies neemt de titel over van Sklia- rov, die derde werd op twee punten. Sterkste dame was. volgens traditie, Jelena Michailovskaja. De remise te gen Nederlands beste speelster Bar bara Graas was voldoende voor haar vierde wereldkampioenschap in suc cessie. Harm Wiersma heeft zijn laatste gro te hap uit de pot moeten delen met Rob Clerc. Het betekende zijn vijfde eerste plaats in de serie van negen, want ook in 1974, 1975 en 1976 werd hij winnaar en in die jaren alleen. Het zal bij die vijf eerste plaatsen blijven. De sponsor had een aantal jaren geleden al kenbaar gemaakt dat het toernooi een „aflopende" zaak was. Men wil het voor de organi satie benod;ide geld, de kostprijs per toernooi lag gemiddeld boven de 100.000 gulden, op een andere ma nier gaan gebruiken. Rob Clerc, tot de voorlaatste ronde alleenheerser, behandelde een inge- RIO DE JANEIRO Joao Havelan ge, voorzitter van de internationale voetbal federatie (FIFA), verklaarde in Rio de Janiero. dat Italië volgens hem één van de vier geplaatste lan den zal zijn tijdens de eindronde om het wereldkampioenschap in Argen tinië (volgend jaar juni). Havclange bevestigde dat titelhouder West- Duitsland en gastheer Argentinië eveneens elk een groep zouden aan voeren. De andere twee geplaatste landen zouden Brazilië en Italië zijn. de overige acht Europese landen worden ingedeeld overeenkomstig hun plaats op de wereldrangrijst. Een ..sterk" en een ..zwak" Euro pees land zal worden ingedeeld in de vier groepen, respectievelijk gesitu eerd in Buenos Aires, Mar del Plata. Cordoba en Mendoza. De overblijvende landen zijn vol gens deze gedachtengang Mexico. Tunesië. Iran en Peru. waarbij Mexico en Peru niet de groepen van Brazilië of Argentinië terecht mogen komen. Al vele malen is verondersteld dat Ook Egydio Basile. een official van Nederland, tweede in het vorige het organisatiecomité, verklaarde toernooi achter West-Duitsland, ge- dat Italië de groep in Mendoza zal plaatst zou worden. Uavelangc zei aanvoeren. Brazilië zou in Mar del echter, dat ditmaal het organisatie- Plata spelen. Wereldkampioen West- comité voor de indeling zorg zou Duitsland krijgt Cordoba als basis dragen, waarbij rekening wordt ge- en Argentinië staat voor de hoofd- houden met de economische belan- stad Buenos Aires geboekt. Volgens gen. De Braziliaan, die een lezing Basile is Spanje ingedeeld bij West- hield voor een sportseminarium. Duitsland en speelt vrijwel alle wed- voegde er aan toe vernomen te heb- strijden in Rosario. Uit Spanje (in ben dat Italië nummer één zou zijn Argentinië beschouwd als het moe derland) zullen naar men aanneemt vele voetbalvolgelingen meekomen. Basile zei, dat Nederland als aan voerder van de groep in Mendoza De loting wordt gehouden op 14 ja- plaats had moeten maken voor Ira- nuari in Buenos Aires. Havelange lië, omdat de Zuideuropeanen tot nu gaf aan dat, indien de vier geplaatste toe twee keer wereldkampioen zijn landen officieel bekend zouden zijn, geweest. in Mendoza, hoofdstad in een streek derland) zullen naar men aanneemt met inwoners van Italiaanse afkomst. twintig man bestaat, organiseer ik buiten de competitie vriendschap pelijke wedstrijden tegen amateur clubs uit het noorden. Vroeger moesten ze niets van ons hebben, nu melden ze zichzelf aan." Dit was het tweede deel van de serie „heeft de jeugd de toe komst?" Gisteren stond het eer ste artikel in de krant, morgen volgt de derde aflevering. Harm Wiersma observeert de mede-winnaar van het damtoernooi, Rob Clerc (1), nomen opsluiting door Frank Drost foutloos. Clerc kwam met een schijf winst uit de situatie en liet zijn Friese opponent als vijfde in de eindstand, samen met Kaplan, vol doende voor hem om de titel inter nationaal meester te verwerven. De eindstand in de grootmee»ter(?roep 1 Clerc en Wiersma 15 pnt3 Jansen 14 pnt4 N'Diayc 13 pnt5 Kaplan en Drost 12 pnt 7 Sy 11 pnv. 8 Hisard 10 pnt .9 Nimbi 9 pr.t 10 Soumaoro en Gendlennan 8 pnt 12 Ourvich S pnt Van onze sportredactie DEN HAAG Het commerciële be middelingsbureau IF ziet af van het kort geding, dat het aanvankelijk in opdracht van een weekblad tegen de KNVB had willen aanspannen. Het bureau, dat op 3 en 4 januari samen met het tijdschrift in Rotterdam een zaalvoetbaltoernooi organiseert, had van Dé Stoop, een oud-be stuurslid van de sectie betaald voet bal, toestemming gekregen om de deelnemende clubs onder een spon- sornaam en met shirtreclame te la ten spelen. De KNVB trok deze belofte in. om- DEN HAAG Hoewel Hans van Helden zich individueel gaat voor bereiden op het Europees en wereld kampioenschap schaatsen en dus geen deel uitmaakt van de kern ploeg van het duo Tjaart Klooster boer en Egbert van 't Oever, krijgt hij wel de gebruikelijke vergoedin gen wegens loonderving. De reis- en verblijfkosten bij de verschillende kwalificatiewedstrijden worden ge dragen door de KNSB. Dit is het resultaat van een overeen komst tussen het dagelijks bestuur en de sponsor van de allrounders enerzijds en anderzijds tussen KNSB-voorzitter Herman van Laer en Hans van Helden zelf. Als Van Helden zich houdt aan de reglemen ten van de KNSB en aan de voor waarden van het sponsorcontract wordt hij in principe vanaf heden tot aan het einde van het seizoen gesponsord. Van Helden heeft hier mee duidelijk een streepje voor op de wel kernploegleden, die alleen financiële steun blijven genieten als zij zich kwalificeren voor het Euro pees- of wereldkampioenschap. De sponsor heeft deze uitzondering ge maakt, omdat hij zeer tevreden is over de wijze, waarop Van Helden in het vorig seizoen de belangen van de sponsor heeft behartigd. door Koos Hamer APELDOORN Geen Neder landse volleybalploeg in de fi nale van het vijfde internatio nale Dynamo-toernooi; een beetje in strijd met de traditie van de club. die tot volleybal- eerst in de keuzefinale tegen de Poolse finalist Resovia en later tegen Honved, was een duide lijke misser. Missers komen bij de Nederlandse top-volleybalclubs wel meer voor Bekend Is de weigering van de Blok- keer-spelers voor het nationale team Het had allerlei gevolgen In de hoek van de secüe technische vereniging van het jaar werd ^kenTanTe' NeVoBo«KES uitgeroepen. Nu was de echte Nederlandse top bij de heren alleen vertegenwoordigd door het Amstelveense A.M.V.J. en de voor het Franse nationale team ingevallen eredivisiede butant Orion. AMVJ werd vier de achter het Hongaarse Hon ved en voor Orion, Dynamo en 1860 München, de huidige Duitse lijstaanvoerder. De ne derlaag van de Amstelveners. crisissfeer. Er moest toch een team naar de Europese kampioenschap pen in Finland. De oplossing werd gevonden door de spelers van AMVJ alsnog In te schakelen. Het hielp niet veel. want het Nederlandse team moest genoegen nemen met een schrale twaalfde en laatste plaats en liep daarmee een reis naar de wereld kampioenschappen in Italië mis De weigering van de Blokkeer-spe- lers werd één van de grootste rellen in de NeVoBo. Allerlei geruchten de den de ronde. Niet alleen de spelers groep, maar ook de sponsor was een weigering om in Finland te spelen, zeer welkom. Het stellige gerucht is nooit officieel ontkend. Wel werd van de kant van de sponsor onmid dellijk gereageerd, toen het Blok- keer-bestuur de weigerende spelers een berisping gaf Het uitdelen van die berisping was een misser op zich. Het maakte duidelijk, dat de Blok- keer-sponsor niet afkerig van de wei gering van de spelers was Duidelijk werd ook. dat het Blok- keer-bestuur behoorlijk geïmpo neerd was en onmiddellijk de beris ping introk, toen de sponsor dat eiste. Er werd inmiddels nog meer over deze zaak duidelijk Na afloop van de door Blokkeer gewonnen be ker-finale verklaarde manager Nico Ros: „De Blokkeerspelers waren zo gemotiveerd omdat er in het officië le orgaan van de NeVoBo een voor hen lasterlijk artikel stond Er werd onmiddellijk uit geconcludeerd, dat de leiding van de spelers blijkbaar niet meer tot die motivatie in staat was. Dat zou er weer op kunnen dulden, dat enkele spelers de dienst uitmakea" In ieder geval verscheen Blokkeer niet op het Dynamo-toernooi. Even min als Zaan '69 De Zaanse ploeg had zich voor het laatst in de huidi ge formatie kunnen presenteren Jan Snippe vertrekt namelijk per 1 januari naar Groningen en gaat daar voor Lycurgus spelen. Geert Molenaar gaat eveneens weg bij de Zaandammers. Hij wil liever lager bij zijn oude ploeg, US. dat in de eerste divisie uitkomt, spelen Ben Krysik, de Pool, die. toen hij trainer van het Nederlandse team was. zo veel furore maakte met opleiding van Jonge spelers, wordt er moede loos van „Ik zie maar regelmatig spelers weggaan Zij vertrekken óf naar buiten óf Je merkt dat ze naar een andere vereniging in de buurt gaan." Een voor hem onverteerbare zaak. Voor het niet deelnemen aan het Dynamo-toernooi kreeg hij overi gens wel een compensatie: het Zaan se team speelt nu een toernooi in België Men kreeg daar wel de ge vraagde vergoedingen, die bij Dyna mo geweigerd werden Opvallend was. dat AMVJ. dat aanvankelijk dezelfde eisen had. alsnog wel bij Dynamo verscheen. De grote sym pathie van de liefst ruim tiendui zend toeschouwers, die afgelopen dagen de kassa van de Apeldoornse sporthal passeerden, was voor het Zuidkoreaanse nationale dameste am. dat door een 3-0 zege (15-7. 15-11 en 15-101 op het Poolse Spojnia eer ste werd Bij de heren werd de ver rassing van het toernooi, het Zweed se Lidingö. eerste door met 3-1 te winnen van het sterke Poo'se Reso via met de setcijfers 10-15. 15-9 15- 12 en 15-8 dat het in strijd is met de reglemen ten. Vice-voorzitter Jo van Marle van het bondsbestuur „Wat de heer Stoop belooft, komt volledig voor zijn verantwoordelijkheid Hij ge bruikte daarvoor ook zijn eigen briefpapier. Men weet al lang. dat shirtreclame verboden ls. Wij moe ten de reglementen volgen." IF, dat op basis van Stoop's uitlatin gen de organisatie voorbereidde, voelt zich nu verraden door haar zakenrelatie en stemde aanvan kelijk gretig in met het verzoek van het weekblad om tegen de KNVB te procederen. Toen IF zich herinnerde, dat het op andere, veel belangrijkere punten een boezem vriendschap met de voetbalbond heeft gesloten, deed het plotseling alsof zijn neus bloedde en toverde het de volgende hypocriete tekst uit de koker „WIJ willen veel voor een klant doen. maar wensen niet op bevel naar de rechter te lopen. Wij willen wel vasthouden aan de toe stemming, die wij hebben gekregen van het sectiebestuurslid Stoop i, dat op dat moment binnen het be stuur belast was met zaken, die het zaalvoetbal raken. Het is echter niet onze bedoeling ons op last van ande ren op te stellen tegenover de KNVB. wanneer wij Juist met de bond tot overeenstemming zijn ge komen over een zaak. die volgens ons van groter belang is MOSKOU De staatscommissie voor cultuur en sport in de Sovjet- Unie gaat officieel het gebruik van anabole steroïden (splerversterken- de middelen) bestrijden In „Sovietski Sport", het orgaan van deze commissie, zegt vice-president Anatoli Kolessov. dat het niet alleen aan alle Russische sportorganisa ties verboden wordt anabole stero ïden te gebruiken, maar dat zij bo vendien een waterdicht controle-ap paraat moeten instellen om clandes tien gebruik te voorkomen. Daar naast zullen tijdens alle nationale kampioenschappen en competitie wedstrijden van enig belang contro les worden uitgevoerd Volgens Ko lessov is dit de enige manier om het gebruik van deze verboden midde len tegen te gaan en zouden andere landen dit voorbeeld moeten volgen. MELBOURNE John Newcombes poging om op 33-jarige leeftijd het Australische tenniskampioenschap op zijn naam te brengen, is in de kwartfinales gestrand De tien Jaar jongere Brit John Lloyd versloeg hem met 3-6. 6-3. 7-5, 7-5 na een strijd, die twee uur en 22 minuten in beslag nam. Lloyd ontmoet vandaag in de halve eindstrijd de Australiër Bo Oiltamn Diens landgenoot John Alexander, die Ken Rosewell. eveneens uit Au stralië, elimineerde, stuit in de demi- finale op Vitas Gerulaitis (V8).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19