Ontbinding: amateurfilm tegen discriminatie Vogels kijken aan de hand van veldgidsen Sadat boos op Carter FILM - M Naar omstandigheden redelijk geslaagd Hefcwgelljoek Bompakketten in Griekenland Indonesische jongens dood in cel gevonden VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 6 - RS 11 - H 1 i door Jan Sloothaak GRONINGEN ,,Er wordt een flikker verbrand nou, en" Deze slotzin uit de mond van een tafelgast vormt het veel betekenende einde van een amateurfilm die in cultuurcentrum D'Ooster- poort te Groningen in première is gegaan. In het begin had een rechter aan diezelfde tafel al gezegd: „Als ik zo'n sodomiet voor de balie krijg De film heet ..Ontbinding" en 300 amateurs hebben er twee jaar aan gewerkt. Regisseur Arnold Veenhoff hoopt er baanbrekend werk mee te hebben verricht, in die zin dat dit Groningse voorbeeld tot rijkssteun zal lelden van toekomstige produk- tles. Groningen en ook andere pro vincies zouden daarvan kunnen pro fiteren. In ieder geval heeft hij be reikt dat een delegatie van het mi nisterie van CRM de première heeft bijgewoond. De film is tot stand ge komen als een samenwerkingspro ject van het (amateur)filmproduktie- team ..008" en D'Oosterpoort te Gro ningen. De 16 mm film mengt een gruwelijk stukje geschiedenis over homofie lenvervolging en de tegenwoordige strijd doorelkaar. Op die manier wordt in beeld gebracht dat mensen die ..anders" zijn niet alleen toen maar ook nu nog worden gediscrimi neerd. Dat geldt voor homofielen maar volgens regisseur Veenhoff is hetzelfde van toepassing op Surina- mers of Zuidmolukkers. Verleden en heden De tegenwoordige tijd wordt uitge beeld door notabelen aan een rijk met voedsel en wijn beladen tafel. Remmingen vallen weg. Het woord ..flikker" valt. Oogjes glunderen, er wordt gegnuifd en spontaan ont staat een lallend gezongen eenrege lig lied „Flikkers in de fik flik kers in de fik Dan openbaart zich het verleden door de „verschij ning" van grietman Rudolf de Mep- sche (Jacob Dijkstra), de grietman (rechter) beschuldigde in 1731-1732 in zijn kleine rechtsgebied Het Faam enkele tientallen mensen van on tucht. Een twintigtal vermeende ho mofielen werden gruwelijk gemar teld en ter dood gebracht door wur ging. De film toont fragmenten van deze geschiedenis en vermengt die met de hedendaagse tafelpraat. De Mepsche laat de disgenoten voelen dat ze eigenlijk geen haar beter zijn dan hij. In de film komt ds H. C. Bijier (Eric Bos) uit de verf als de drijfveer ach ter dit hele gebeuren. Ala er twijfel is bij De Mepsche zegt de dominee dat men niet terug kan en dat de kans om het kwaad met wortel en tak uit te roeien moet worden aangepakt. (De predikant schreef indertijd een boek „Helsche boosheid en grouwe- lijke zonde van sodomie" en volgens de geschiedschrijvers zette hij De Mepsche steeds weer op - JS). De enige keer dat een stukje menselijk heid om de hoek komt kijken in deze bloedemstige en weinig relativeren de film, is wanneer mevrouw De Mepsche (Mirjam Jassies) zich af vraagt waarom een uit de stank van bloed en rottend vlees opsüjgend gebed niet wordt verhoord. Redelijk resultaat In aanmerking genomen dat de film geheel amateurwerk en bovendien een eerste experiment is (uitgezon derd overigens het onbezoldigde ca merawerk) dan is het resultaat rede lijk. De beeldtechniek is goed, het geluid (en daarmee de verstaanbaar heid van de dialoog) minder. Een mankement ls ook dat niet elk frag ment direct begrijpelijk is voor de genen die van bepaalde vroegere gebruiken (bijvoorbeeld een ont groeningsscène van een meisje in een dorpskroeg) niet op de hoogte zijn. In de film worden naakt- en liefdesscènes door de amateurspe lers ten toon gespreid. De scènes zijn op zichzelf niet storend, de veel vuldigheid ervan wel. De regisseur is er ook niet helemaal in geslaagd de dreiging van de homofielenjacht echt voelbaar te maken. Daar staan echter erg goede dingen tegenover. De film geeft namelijk uitstekend weer hoe de machinerie van vage scheldwoorden via kroegpraat, ge roddel en jaloezie, worden opgebla zen tot heuse beschuldigingen en hoe dan door marteling bekentenis sen en namen van andere ontucht- bedrijvers worden afgedwongen. Ook ls de regisseur er in geslaagd heden en verleden redelijk vloeiend in elkaar te laten overlopen. Al met al een film die de toeschouwer best een uur kan boeien, vooral omdat de makers er in zijn geslaagd te voorko men dat de film een wat „vertelle- rig" karakter kreeg. Omstandigheden Bij dit alles moet in aanmerking worden genomen dat de film onder betrekkelijk moeilijke omstandig heden ls gemaakt. Het kostte heel wat werk om de rechtbankverslagen over de Faamprocessen en alles wat er daarna over geschreven is over deze zaak door te nemen. Ook was de medewerking nodig van diverse instellingen en wegens het open luchtdecor moesten delen van die film worden opgenomen in Drente. Provincie en stad Groningen gaven samen 30.000 gulden. Daar begin je niet zoveel mee. Beeld uit amateurfilm I,Ontbinding' De opnamen moesten doorgaans in de weekeinden of 's nachts worden gemaakt en ze moesten in één keer goed zijn want de volgende dag moesten de amateurs weer naar hun werk. Volgens Arnold Veenhoff was het overigens niet moeilijk om aan amateurspelers te komen. Er meld den zich 800. In enkele gevallen kwa men hele toneelgezelschappen zich met een bus presenteren. De film zal in de maanden januari en februari acht keer in d'Ooster- poort worden gedraaid. Er wordt gewerkt aan een verdere roulatie in de provincie Groningen zowel als in de randstad. Inmiddels is alweer een nieuwe pro- duktie in voorbereiding. Deze film zal „Turf" heten en handelt over de emancipatie van met name 4 vrouw in de Groningse en Drents veenkoloniën. Arnold Veenhot hoopt daarvoor subsidie van CRI te krijgen. Zijn bedoeling is voora om te laten zien dat mensen, die niei beroepsmatig met het medium filn bezig zijn, in staat zijn om via dl film toch tot individuele en groeps gerichte expressie te komen. wc «Wj/' Si,- «f r --- üW:. «SXMOT&H Telelenzen maken het mogelijk vogels te fotograferen bij hun dagelijks gedrag, zonder gebruik tc maken van een schuiltent. Deze jonge kokmeeuw en een wijfjes-huismus werden betrapt op een kampeerplaats bij een vuilniskuil. Foto: Henk van Halm. door Henk van Halm De beginnende vogelwaame- mer heeft het heel wat makke lijker dan in de tijd dat wij ermee begonnen, vlak na de oorlog. Wij leerden vogels ken nen op de moeilijke manier: luisteren naar vogelgeluiden en dan voorzichtig dichterbij ko mend ontdekken welke vogel dat geluid maakte. Ter identificatie stond ons aanvan kelijk alleen „Wat vliegt daar?" ter beschikking, een herkenningsboek met kleine, onduidelijke, gelukkig wel gekleurde plaatjes. Later kwam er van het krappe zakgeld bijeenge- spaard „Zien is kennen" bij, toen het summum als vogelgids en nog steeds een van de aardigste vogelboekjes die ik ken. Wat een herinneringen zitten niet aan het exemplaar, dat ik nog altijd koester, vol potloodaante keningen, in de brede marges. Aan een kijker viel nog niet te denken: de goedkope Japanse waren nog niet op de markt. Je knipte artikelen van publicerende vogelkenners uit kran ten en bewaarde die in plakboeken om zo aan meer boeken met informa tie te komen. De aanschaf van een kijker ls tegen woordig nauwelijkes een financieel bezwaar. Vogelgeluiden kun je nu leren in de luie stoel, via grammo foonplaten, die even goed bruikbaar zijn als „naslagwerk" als je een ge hoord vogelgeluid wilt vergelijken. tl' .«jet» PWifatr» «a&lin. 4 NU»!'» mitrtiitcu. De reeks vogelgidsen, allemaal even uitnemend, die momenteel te koop zijn, biedt alles wat je maar voor herkenning nodig hebt. In mijn boe kenkast tel ik er zo al tien, die geheel Europa bestrijken, twee ervan zelfs bovendien Noord-Afrika en het Mid den-Oosten. Het aantal informatieve boeken over vogels is niet meer te tellen en er komen er steeds meer bij. Philip Burton en Peter Hayman: Het vogelboek. Uitg. Zomer Keuning, Wageningen. 260 blz. 57,50. Een vogelboek, geheel in kleur, voor een prijs die hoog lijkt, maar het Vervolg van pagina 1 van Carter verrast ls het negeren van het belang van de Palestijnse kwes tie. de kern en het hart van het gehele vraagstuk. Zonder oplossing van de Palestijnse kwestie. kun nen wij geen vrede vestigen, zei Sadat 1978 beslissend Hij weigerde zijn voorspelling te her halen dat een regeling slechts een zaak van een paar maanden zou kun nen zijn en zei dat een regeling mo gelijk voor enige tijd zou worden vertraagd. ..Maar," zo voegde hij er aan toe. ..ik geloof te kunnen zeggen dat lk niet overdrijf als ik zeg dat 1978 een Jaar van beslissing is." Ook herhaalde hij dat Israëls voorstel tot zelfbestuur een grote vooruitgang en een grote sprong was in vergelijking met de eerdere Israëlische aandui ding dat de bezette Westelijke Jor- daan-oevcr en de strook van Gaza „bevrijd Israëlisch gebied" zijn. Ondanks de opstelling van Carter heerst er aan alle politieke fronten in het Midden-Oosten grote activi teit- Egypte werkt aan tegenvoor stellen na het vredesplan dat de Israëlische premier Begin heeft voorgelegd Minister Mohammed Kamel zal deze meenemen naar Je ruzalem waar half Januari het over leg van de voorgestelde politieke commissie begint waaraan zijn Is raëlische ambtgenoot van buiten landse zaken. Mosje Dajan. en de Amerikaanse minister Cyrus Vance zullen deelnemen. Tegelijkertijd be gon Egypte een diplomatiek offen sief om de steun te krijgen van 35 gematigde Arabische staten en an dere landen in Europa. Azië en La- tijns-Amerika. President Sadat zond o m. boodschappen aan de lei ders van Saoedi-Arabié en de Golf staten waarin hij hen inlichtte over de Israëllsch-Egyptische top en voortdurende steun beloofde voor de Palestijnse zaak. Jordanië Zijn Arabische tegenstanders beij veren zich daarentegen om hun ver zet tegen de vredesinitiatieven te versterken. Volgens welingelichte kringen in Beiroet sprak de leider van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO. Jasser Arafat, gisteren in Bagdad met hoge Iraakse rege ringsvertegenwoordigers. Het linksgeoriënteerde blad As Safir schreef dat de Iraakse president. Achmed Hassan El-Bakr. in per soonlijke boodschappen aan het Sy rische staatshoofd. Assad, en andere Arabische leiders uitnodigingen stuurde voor besprekingen in Bag dad. De Jordaanse regering liet we ten dat Jordanië niet wil meewerken aan een vredesregeling die „Ara bisch land aan Israël uitlevert" Arabische leiders op de bezette Wes telijke Jordaanoever reageerden gis teren uiterst koel op het plan van de Israëlische premier voor beperkt zelfbestuur. „Wij verwerpen de voor stellen" zei burgemeester Fahd Ka- wasma van Hebron. Zijn ambtge noot in Bethlehem, dat de zetel zou moeten worden van de voorgestelde bestuursraad, Elias Freij, verklaar de: „Wij kunnen de Israëlische mili taire aanwezigheid niet aanvaar den". Freij staat bekend als een van de gematigdste leiders op de Weste lijke oever. De harde-lijn-burge- meester van Ramallah, Karim Kha- laf, gaf als commentaar: „WIJ allen verzetten ons tegen de voorstellen en wij toonden onze steun aan de PLO bij de gemeenteraadsverkie zingen". Beroep op EG De secretaris-generaal van de Arabi sche liga, Machmoed Riad, heeft in Cairo er bij de Westeuropese landen, op aangedrongen hun inspanningen voor het bereiken van een recht vaardige en blijvende vrede in het Midden-Oosten te intensiveren. Hij deed dat aan een lunch ter ere van de Westduitse bondskanselier, Hel mut Schmidt. Schmidt onderstreep te in zijn antwoord de beginselen van de EG-poiitiek inzake het Mid den-Oosten Er mag geen gebied door geweld verkregen worden en alle staten van het Midden-Oosten, met inbegrip van Israël, hebben het recht binnen erkende en veilige grenzen te leven. President Jaffar Nimeiry van Soe- ATHENE (Reuter) Een pakket- bom geadresseerd aan een ambte naar van de Bulgaarse ambassade in Athene ls gisteren in handen van een postbeambte die aan het sorte ren was, ontploft. De man liep ver wondingen aan een hand en een oog op. Pakketbommen werden ook toe gestuurd aan de Amerikaanse am bassade. de Israëlische kolonie en een Griekse Journalist. Zoals in het verleden heeft de „nationaal socia listische organisatie van Grieken" gezegd dat zij de afzendster is. In de pakketbom voor attaché Ser gei Trohin van de Bulgaarse ambas sade werd een brief van de organisa tie gevonden. Er stond in dat deze tegen het communisme is en een beroep doet op de Bulgaren, „te helpen bij het opruimen van de Griekse communistische partij". Een postbeambte die de pakketbom voor het Israëlkantoor in Athene openmaakte, liep bij de ontploffing lichte brandwonden op. dan heeft een boodschap van presi dent Carter ontvangen waarin dank werd uitgesproken voor de steun van Soedan voor de vredesstappen van president Sadat. In Chartoem heeft de Noordjemenitische minis ter van buitenlandse zaken, Abdal- lah Al Asnaje. na een ontmoeting met het Soedanese staatshoofd ver klaard dat zijn land het huidige Egyptische beleid steunt. Noord-Je- men en Soedan zullen gezamenlijk pogen de Arabische solidariteit te herstellen. zeker niet is in verhouding tot wat de inhoud biedt. Een boek waarvan we vroeger alleen hadden kunnen dro men. Stel Je voor: driehonderd vogel soorten die in West-Eruopa voorko men, eigenlijk alle behalve de dwaal gasten die ons land maar een dood enkele keer aandoen. En deze dan niet eenmaal afgebeeld in een min of meer karakteristieke houding, maar van dichtbij en veraf op diverse ma nieren, waardoor kenmerkende ge dragingen aanschouwelijk worden gemaakt. Van de koolmees bijvoor beeld: van nabij een zittende kool mees op een herfstig eiketakje, een koolmees dreigend tegen een andere koolmees, de een op de rug gezien, de andere op de buik met de karakteris tieke zwarte stropdas, een koolmees die een nootje onder de poot tegen de grond houdt en dat openpikt, twee mezen aan een pindaslinger, en van verderaf een zingend mannetje boven in een sparretje, een troepje verschillende mezen in een winterka- le struik, een koolmees kijkend uit een nestkastje en een die erheen vliegt; elke tekening vooizien van exact en bondig commentaar. Zo - vullen voor elke vogelsoort tekenin gen, een verspreidingskaartje, een visuele groottecode, een kalenderco de waarop in kleur broed- en trektijd zijn aangegeven en de tekst vol bij zonderheden een hele pagina van groot (28,5x 20 cm) formaat. Te groot om als veldgids te dienen, maar zeer waardevol om thuis na te kijken wat men buiten gezien heeft. Voor begin ners is dit boek het best te gebruiken nóést een goede zakgids, kenners genieten van Peter Hayman's rake uitbeeldingen van hun bekende hou dingen en gedragingen. Lars Johnsson: Vogels in hun omge ving 2 delen Wad en kust, 128 blz. Tuin en park, 126 blz. Uitg. Thieme, Zutphen. Per deel 16,50. Ik heb nooit onder stoelen of ban ken gestoken dat ik afwijzend sta tegenover vogelgidsen die geschre ven zijn met maar een bepaald ter rein voor ogen. Een vogel is zo mo biel dat hij veelvuldig in terreinen kan voorkomen buiten zijn favoriete leefgebied, zijn biotoop. Door alleen de kenmerkende soorten van een biotoop in een gids op te nemen is de kans groot dat een gebruiker die alleen die gids op zijn tochten mee neemt, vogels waarneemt die niet in het boek voorkomen. Dit bezwaar blijft overeind staan, ook bij deze boeken, waarvoor ik overigens door de knieën ga vanwege de opmerke lijk artistieke illustraties. Minder gedetailleerd werkend dan Hayman, maar even trefzeker geeft Jonsson, die zelf ook de tekst schreef, de houdingen weer. Hij tekent levende vogels, zoals je die in het veld ont moet. De tekst vermeldt alle karak teristieken waaraan de vogels te herkennen zijn, op een sobere maar welsprekende manier. De bewerking voor ons land is van Jaap Taapken, een naam die elke vogelaar in Ne derland kent. Dr. W. Thiede: Vogels zien en leren kennen. Uitg. Thieme, Zutphen. 144 blz., 13,50. Ik zou dit niet direct een vogelgids willen noemen, al doet de titel dat wel vermoeden. De redelijke tot goe de kleurenfoto's in deze paperback in zakformaat tonen 107 vogels die op de raaf na alle in ons land kunnen worden waargenomen. Het is nog geen derde deel van wat tot onze Op veilige afstand van de vogel kun je met een telelens goede opnamen maken. Deze ransuil kijkt al verontrust naar de camera op tien meter afstand, maar dichterbij komen is niet nodig, zodat de uil zich niet gedwongen hoeft te voelen zijn rustplaats te verlaten. Foto: Henk van Halm. avifauna gerekend kan worden. Daar zou je nog vrede mee kunnen hebben als het de 107 algemeenste vogels betrof, maar daar mag men draaihals, grijskopspecht, ooievaar, havik, wouw, kraanvogel, kerkuil, klapekster, waterspreeuw, Europese kanarie en notekraker, en in minde re mate appelvink, grote gele kwik staart. nachtzwaluw en grauwe klauwier, toch niet onder rekenen. Foto's lenen zich minder goed voor herkenning dan duidelijke kleuren tekeningen en geven waar flitslicht werd gebruikt niet zelden een totaal verkeerde indruk van de kleur. Er zijn veel foto's opgenomen van vo gels bij het nest, vaak met jongen, voorbeelden voor jonge vogelfoto grafen die geen navolging ver dienen. C. Harrison: Elseviers broedvogel- gids. Uitg. Elsevier, Amsterdam7 Brussel, 430 blz., 45. Nog bonter maakt het de „Elseviers broedvogelgids", een zakboek met beschrijvingen en kleurenafbeeldin gen van nesten, eieren en jongen van alle in Europa, Noord-Afrika en het Midden-Oosten broedende vo gels. De uitgever beschouwt het als een waardevolle aanvulling op „El seviers gids van de Europese vo gels", en uit zuiver wetenschappe lijk ornithologisch oogpunt is dat zeker waar. Maar de uitvoering als redelijk goedkope gids in een popu laire serie bergt het gevaar in zich dat het een stimulans zal zijn voor niets ontziende „soortenjagers", die het welzijn van een vogel minder achten dan weer een bijzondere waarneming aan hun lijstje te kun nen toevoegen. Dit soort „vogellief hebbers" is algemener dan men denkt! Wat heeft zo'n boek als zakgids voor zin, als men niet actief op zoek gaat naar legsels en jonge vogels, zoals geen enkele consciëntieuze vogel minnaar meer zal doen? Een uitvoe ring in groot formaat, niet mee te nemen op excursie, maar als naslag werk voor hen die zich beroepshalve bezighouden met de voortplantings- bioiogie van vogels, had meer „bird- minded" geweest. Als zodanig blijft het bij mij ook in de kast staan. Op de inhoud valt weinig aan te mer ken, of het moest de determineerta- bel zijn die de gidsfunctie van het boek nog versterkt. Dat de bewer kers Jaap Taapken en Henk J. Lich- tenbeld zich bewust zijn van de ge varen aan deze gids verbondea blijkt uit hun voorwoord „Voor het gebruik eerst dit lezen", waarin zij opmerken dat het „bijzonder te be treuren zou zijn wanneer de uitgave van dit boek nadelige gevolgen zou hebben voor de vogels en hun jon gen. Of het helpen zal? JAKARTA (AFP) In een cel van het politiebureau van Tanjung Lu- buk op Zuid-Sumatra zijn zes jon gens van 10 tot 16 jaar dood aange troffen. Dit heeft het persbureau Antara gisteren bekendgemaakt, j De jongens waren opgepakt, toen zij bezig waren een barricade op een weg op te richten. Waarschijnlijk zijn zij gestikt, doordat de cel H klein was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 18