Nonsens als jaaroverzicht Amerikaanse defensie-uitgaven Ondernemer heeft ook sociale doelstelling Vrijdag Spa Orange Brochure van christelijke werkgevers gee nieuwe kijk op 30 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet P 11 - RHS13 Stelt u zich eens voor. dat u gedurende het jaar 1977 in het buitenland verbleef. U hebt u daar niet op de hoogte gehouden van wat er allemaal in Nederland gebeurde. U weet dus nergens van. maar komt gelukkig juist op tijd terug om op de televisie de jaaroverzichten nog te volgen. Zo neemt u op dinsdagavond 27 december plaats voor het scherm, want Tros-Aktua komt met een overzicht van het nieuws van 1977. Is dat even mooi meegenomen? In het tijdsbestek van ongeveer één uur bijgelicht over de stand van zaken in het moederland. Wat een geluk, dat u nog op dinsdag met dat vliegtuig meekon. Misschien ls het verstandig, denkt u, om even een verslagje te maken van wat Tros-Aktua allemaal laat zien. Dan heeft een ander er ook nog wat aan. U pakt vlug een schrijfblok en noteert Na één uur'hebt u niet alleen vijf velletjes volgeschreven met aantekeningen, maar ook kramp ln de vingers. Wat heb ik dit jaar veel gemist, denkt u, wat een land, wat een land. Nederland heeft, zo blijkt dan uit de beelden, een kabinetscrisis meegemaakt, maar waarover de strijd nu precies ging is kennelijk niet zo belangrijk, want daar komt niets over. Als we daar nog over nadenken want zo'n kabinet moet toch ergens over gevallen zijn zien we ondertussen een vliegtuigramp op Tenerife. een brand ln een Amsterdams hotel, een opgewonden-pratende arbeider over looncompensatie. een te dik iemand, die zijn kaken op elkaar heeft laten binden en een Miss Holland, die zegt, dat ze voor trut wordt uitgemaakt. Dat is natuurlijk de menselijke noot in het programma, de „human interest", zoals de Engelsen dat zo mooi zeggen. Een analyse van de kabinetscrisis moet natuurlijk even worden ingeleid door te laten zien, dat er nog meer leed ln de wereld ls. Maar het wordt nog even uitgesteld, de spanning blijft erin. Eerst zien we nu Steenkamp en dan Van Agt, die Den Uyl een bewogen, maar ook een vermoeiende man noemt. Den Uyl vindt Van Agt heel knap, ook ontwapenend, maar toch een mysticus in de politiek, van wie Je niet weet welke kant hij opgaat. En daar is Wiegel, die vindt Den Uyl een harde werker, maar niet iemand die boven de partijen staat. En alwéér Van Agt. Nu zegt hij, dat Wiegel niet alleen een goede spreker ls, maar ook een goede tafelgenoot Zou de kabinetscrisis ontstaan zijn door onenigheid over wat ze zouden eten? Daar zou het wel eens wat mee te maken kunnen hebben, want even later zien we Van Agt ijsjes uitdelen. Den Uyl was daar natuurlijk tegen, dé&r gaat het conflict om. Een rare crisis. Wat toch Jammer, dat t Je zo'n heel Jaar in het buitenland zit, denk Je even. Maar dat is gauw over, als Je vervolgens die treurige beelden ziet van verlaten fabriekscomplexen. De economische opbloei is uitgebleven, duizenden mensen kwamen op straat te staan. Een stem achter de beelden zegt: „Den Uyl maakte zich daar voorlopig geen grote zorgen over". Wat een minister-president, dat is toch schandalig. HIJ denkt alleen maar aan de verkiezingen. Een opgewonden tante, Ien, roept heel hard, dat Joop weer premier moet worden. Daar moet Je toch lef voor hebben om dat vóór de verkiezingen te roepen. Wat een raar mens, die kan de verkiezingen niet eens afwachten. Als haar partij nou tien zetels gewonnen had, dan had ze enig recht van spreken. Maar wie de verkiezingen nu uiteindelijk gewonnen heeft komen we niet te weten. En dat hoeft natuurlijk ook niet, want als ze dat bij Tros-Aktua verteld hadden, zouden we het badpak van Enlth Brigitta, twee komieken ln Torremolinos, Gert en Hermlen. de dood van Elvis Presley, de geboorte van een zeekalf, Johan Cruyff en de zesling van zijn schoonvader gemist hebben. Want dat zijn tenslotte de hoogtepunten van het jaar. Politici zijn er om grappen mee uit te halen. Zo zien we Wiegel Ineens achteruit lopen, zo'n leuke fllmfoef, waar we op de lagere school ook altijd zo om moesten lachen. De verkiezingen blijken overigens wel geweest te zijn, want later ln het Jaar wordt geprobeerd een regering te vormen. Eén en al treurigheid is dat. Terwijl de grote problemen maar blijven liggen, voeren de politici, zoals ons duidelijk wordt gemaakt, hinderlijke welles-nletes-spelletjes op. Daar moet een einde aan komen, die problemen moeten toch eens worden opgelost. Gelukkig worden die problemen nauwelijks uit de doeken gedaan, dat houdt het Jaaroverzicht tenminste gezellig. Amsterdam 1$ weliswaar onveilig, maar verder door Koos van Werlngh vernemen we, dat er ln 1977 ruim 500 000 auto's bijgekomen zijn, dat trimmen een rage ls geworden, dat de plezierjachten de havens uitbarsten en dat méér dan één miljoen mensen nu met vakantie zijn. Dat was het zo'n beetje. U vraagt zich nog af hoe dat kan. dat diepzinnig praten over die grote problemen en die welvaart aan het eind? Dat is onnodige moeite, want nadenken doet de Tros voor u. We zouden ons wel eens moeten afvragen hoe het mogelijk is, dat een omroep, die de gebeurtenissen van één heel Jaar terugbrengt tot een uurtje nonsens, zo'n vlucht kan nemen. Een uur verloren tijd, weggegooid geld, geen enkel Inzicht ln wat voor gebeurtenis dan ook. subtiele verdachtmakingen. Televisiemaken schijnt een vak te zijn, maar u en lk, die er geen bal verstand van hebben, zouden er meer van maken dan deze voor de kijker beledigende uitbarsting van clichés en ander onbenul. De Tros ls er niet voor mij. In de politiek weegt de politieke werkelijkheid niet meer, maar het antwoord op de vraag wat er ge beurd zou zijn als er iets gebeurd was dat niet is gebeurd. Ex-minister Irene Vorrink Het is beter verbreiding van wijs heid te bevorderen dan spreiding van kennis De criteria, die de kerken vanuit haar specifieke ervaringen, opge daan op het gebied van de ontwik kelingssamenwerking. hebben op gesteld voor ontwikkelingsprojec ten, namelijk kleinschaligheid, ac tieve deelname van de allerarmste bevolkingsgroepen, vergroting van hun zelfstandigheid en bevorde ring van sociale gerechtigheid, zijn eveneens van belang voor de ontwikkelingssamenwerking, die op regeringsniveau wordt geboden. Stellingen van ir J. F. Hoogcboom in het proefschrift, dat hij aan de TH Delft verdedigde. De uitspraak dat slechts drie Ne derlanders produceren wat veer tien consumeren is tendentieus, discriminerend en kortzichtig. Stelling in proefschrift van P. H. Benders, verdedigd aan de TH Twente door H. J. Neuman Toen in Philadelphia de debatten gaande waren van de Constitutional Convention van 1787 deed, zo wil althans het verhaal, Elbridge Gerry een voorstel om het staande leger van de Verenigde Staten zodanig te beperken, dat er nooit meer dan 5000 man tegelijkertijd onder de wape nen mochten zijn. Generaal George Washington, die niet aan de gedach- tenwisseling mocht deelnemen om dat hij de voorzittersstocl bekleedde, wendde zich fluisterend tot een van zijn vrienden en drong er bij hem op aan een amendement in te dienen, waarbij het iedere buitenlandse mo gendheid verboden zou worden de Verenigde Staten met meer dan 3000 soldaten per keer binnen te vallen. Elementen van deze discussie waren vorig jaar nog steeds aanwijsbaar in de woordenstrijd tussen de beide kandidaten voor het presidentschap, de republikein Gerald Ford en de democraat Jimmy Carter. De zitten de president rangschikte zijn tegen stander tot de „forces of retreat", aangezien hij de wapenhandel wilde beperken en de stijging van de de fensiebegroting met zo'n vijf a zeven miljard dollar wilde verminderen. Aldus zou Carter, volgens Ford, de vrijheid van Amerika en zijn bond genoten in gevaar brengen. Kort voor Kerstmis werd bekend, dal Carter inmiddels al bijna een jaar president de door het Penta gon voorgestelde begroting van bijna 130 miljard zodanig wil laten kort wieken dat er „nog slechts" een bedrag resulteert van 126 miljard. Landmacht, vloot en luchtmacht zullen, aldus de verhalen uit Wash ington, allemaal een forse stap terug moeten zetten. Dat geldt vooral voor de marine, die nu maar 15 van de voorgenomen 20 nieuwe schepen zal kunnen bouwen. Een hoge militair op het Pentagon vertrouwde aan Bernie Weinraub, de militaire correspondent van de New York Times, toe, dat men zich in zijn kring ernstige zorgen gaat maken over de vraag of men de be staande paraatheids- en sterkte-ei sen kan nakomen. Vooral de paraat heid zou er, volgens deze zegsman, onder lijden. Het Amerikaanse be lastingjaar begint op 1 oktober van het voorafgaande kalenderjaar. Zo ging het Amerikaanse Congres vorig jaar vrijwel geheel akkoord met een defensiebegroting ten belope van 112,7 miljard voor het belastingjaar 1977. De strijd om de hoogte van de defen siebegroting voor het belastingjaar 1978 droeg een sterk politiek karak ter. In verband met het aflossen van de wacht in het Witte Huis kreeg eerst president Ford de gelegenheid zijn opvolger een defensiebegroting in de maag te splitsen, die hij zelf niet meer hoefde te verdedigen en die tegelijkertijd een getuigschrift zou lijken van zijn voorbeeldige zorg voor de landsverdediging. Het moet gezegd worden, dat Ford de zaak niet overdreven heeft. Of schoon het Pentagon goochelde met bedragen in een orde van grootte tussen de 128 en 133 miljard dollar, ^miktc de aftredende president op "een zodanig bedrag, dat Carter daar eigenlijk moeilijk nog op bezuinigen kon. liet werd een begroting met een eindcijfer van 123 miljard. Mede werkers van Carter erkenden met een, dat zij dit bedrag niet verder konden reduceren, wilden zij ten minste de bestaande taken van de Amerikaanse krijgsmacht en de ge vestigde belangen daarbinnen onge moeid laten. Niettemin verklaarde de president elect in december 1976, tijdens de pers conferentie waar hij de uitverkiezin gen van dr Harold Brown als minister van defensie bekendmaakte, dat hij de post Defensie met 5 tot 7 miljard zou verminderen bij „de eerste begro ting die ik indien". Politieke waarne mers zeiden toen dadelijk, dat Carter kennelijk niet doelde op de amende menten die hij wenste aan te brengen op het werkstuk van zijn voorganger, maar dat hij naar alle waarschijnlijk heid de begroting op het oog had voor het belastingjaar 1979. De regering-Ford had bijna twee jaar tevoren de vuistregel ontwikkeld en het Congres was daar vrijwel zonder morren mee akkoord gegaan dat de defensiebegroting ieder jaar met 2 pro cent in constante prijzen moet stijgen. Meteen nog, tijdens bovenge noemde persconferentie, maakte dr Brown duidelijk, dat hij er niet over piekerde die vuistregel ongedaan te Na afloop van Carters eerste samen komst met zijn kabinet op St. Simons Island (28 december 1976) zei dr Brown ook nog, dat een absolute besparing van 5 tot 7 miljard op defensie uitgaven hem een onmogelijke opgave leek, zeker voor wat betreft het belas tingjaar 1978. Eind januari van dit jaar kondigde minister Brown reeds aan, dat de regering-Carter de begroting van Ford voor het belastingjaar 1978 in dier voege wilde amenderen, dat er een eindcijfer overbleef van 120,1 mil jard. Deze amendementen werden in februari gepubliceerd onder de naam „Fiscal Year 1978 Budget Revisions". Daarin werd ook meegedeeld, dat er een grootscheepse herbeschouwing van het defensie-beleid en van de mili taire programma's in gang was gezet en dat de resultaten van dit onderzoek hun weerspiegelingen zouden vinden in de begroting voor 1979. Uiteindelijk ging het Congres akkoord met een eindbedrag van 116,8 mil jard. Voor de goede orde merk ik op, dat het hier telkens gaat om machti gingsbedragen („authorizations") en niet om door het Congres goedgekeur de toewijzingen („appropriations"). Begin november begonnen geruchten de ronde te doen, dat minister Brown zijn voorlopige goedkeuring had ge hecht aan een defensiebegroting van minstens 130 miljard. En dit betrof dan dus de eerste begroting, die presi dent Carter geheel zelfstandig sou In dienen. In het Congres en elders had den de defensie-deskundigen natuur lijk wel verwacht, dat de begroting sou uitgaan boven de 9 116,8 miljard. Men wist, dat er in en door het Penta gon grote drnk werd uitgeoefend om meer geld uit te geven voor logistiek, luchtverdediging, tanks en andere wa pens voor de NAVO. Wilde Amerika zich met zijn herhaalde pleidooien in de Noordatlantische alliantie voor ho gere defensie-uitgaven niet volstrekt belachelijk maken, dan sou het ook zelf iets meer moeten doen. Maar bijna 14 miljard meer? Was dat nog wel in overeenstemming met de herhaalde toezeggingen van Jimmy .Carter aan zijn kiezers? President Carter heeft nu in eerste instantie het snoeimes gehanteerd. Het lijkt alsof hij met één pennestreek 4 miljard heeft bespaard. Maar ook na deze korting vertoont de defensie begroting een stijging ten opzichte van vorig jaar met 2 procent in constante prijzen. Wederom is bewezen dat het aanvaarden van politieke verantwoor delijkheid niet altijd bevorderlijk is voor het nakomen van verkiezingsbe loften. fADVERTENTIE met Spa bronwala- bereid Drink de natuur door drs Harry van de Kamp „Problemen van eflectieve zeggenschapsverhoudingen, kwali teit van de arbeid, aanvaardbare Inkomensverschillen, milieu en schaarste kan men niet langer beschouwen als randvoor waarden die de ondernemer ln acht moet nemen wil hij verantwoord ondernemen. Wat tot nu toe vaak als randvoor waarde wordt beschouwd zal de ondernemer als zijn uitdruk kelijke verantwoordelijkheid moeten gaan zien. Hij moet niet „rekening houden" met een groeiende behoefte aan inspraak, openheid en zinvolle arbeid. Het is zijn taak en opdracht mee te werken aan de oplossing van deze problemen." Dit ls de kernstelllng van de nieuwe NCW-brochure „Verantwoordelijkhe den voor onderneming en onderne mer". Onder de kop „NCW bepleit openbaarheid van salarissen" werd door Trouw op deze brochure geat tendeerd. De klemtoon viel op de NCW-visie Inzake het te voeren inko mensbeleid. De brochure bestrijkt echter een breder terrein. 'Ideeënbeweging' Bij de vormgeving van ons sociaal- economisch bestel heeft het NCW een tweeledige taak. Het verbond verte genwoordigt op centraal niveau de aangesloten bedrijfstak- en regionale organisaties. Als zodanig ls het NCW een christelijke werkgeversorganisa tie met het karakter van belangenbe hartiger. Daarnaast wordt door de ca. 4000 persoonlijke leden van het NCW verwacht, dat het verbond evenals de christelijke zusterorganisaties in de wereld, werkzaam ls als bezinnings- en ideeènbeweging. Het NCW dient zich vanuit een chris telijke visie op mens en maatschappij voortdurend rekenschap te geven van de plaats en de taak van onderne mer en onderneming in de samenle ving. Vanuit die opdracht heeft het NCW in 1976 onder de titel „Onderne men in Verantwoordelijkheid" een discussieproject georganiseerd. De onderhavige brochure is daarvan het resultaat. Dienstbaar Blijkens deze brochure en dat is zeer bemoedigend voor de christelljk- sociale beweging in Nederland heeft de christelijke visie op de in richting van ons sociaal-economisch bestel niets aan waarde Ingeboet. In tegendeel het mens- én maatschap pijbeeld van het christelljk-sociale denken wint in onze tijd alleen maar aan actualiteit. Ook het NCW wijst zowel de „gecen traliseerde verantwoordelijkheid" van het dogmatisch socialisme als de „gedecentraliseerde vrijheid" van het liberalistisch kapitalisme van de KGGrDUnt hand. dan voorheen moeten zij zich bij hun beslissingen rekenschap geven van de gevolgen die deze hebben voor de verschillende probleemgebieden in de samenleving". Met deze passage maakt het NCW op eigen wijze duide lijk wat het onder vermaatschappelij king van de onderneming verstaat. Niet de onderneming aanpassen aan maatschappelijke ontwikkelingen, „die Je toch niet kunt tegenhouden". Het bepleit een actieve opstelling, waarbij het ondernemingsbeleid uit drukkelijk wordt gericht op het maatschappelijk nut. Vandaar dat bij de uitwerking van de sociale on dernemingsdoelstellingen telkens wordt gewezen op de maatschappelij ke context In de brochure worden dan de volgen de doelstellingen genoemd meer mensen moeten zich geroe pen voelen Invloed uit te oefenen op hun eigen omgeving en daarvoor ver antwoordelijkheid op zich nemen. de ondernemer moet ook een ant woord geven op kwesties van zeggen schap. spreiding van bevoegdheden, openheid van beleid, kwaliteit van arbeid en andere maatschappelijke Wagen de ondernemer moet tegemoet ko men aan de gestegen behoeften aan Inspraak en openheid, maar ook aan zinvolle arbeid. Zo wordt meegehol pen aan de oplossing van het pro bleem van kwalitatieve verschil tus sen vraag en aanbod op de arbeids markt Ook de doelstelling van „aan vaardbare Inkomensverschillen" komt aan de orde. Gepleit wordt voor een „open" beloningsbeleid. Als doelstellingen buiten de onderne mingen worden genoemd samenwer king met de consumentenorganisa ties. met de vakbeweging en politieke partijen om een consumptiepatroon te bevorderen, dat bewuster rekening houdt met de nieuwe schaarste. In de ene samenleving dreigt de vrij heid te worden verstikt, ln de andere loopt de gerechtigheid gevaar. In bei de stelsels dreigen vrijheid en gerech tigheid elkaar te vernietigen. Daarom kiest het NCW voor de samenleving van de gedecentraliseerde verant woordelijkheid. Daarbij hoort een economisch bestel, dat gekenmerkt wordt door de vrijheid van het parti culier ondernemen. Maar deze vrijheid heeft alleen be staansrecht. wanneer ze tevens dienstbaar wordt gemaakt aan de (nieuwe) verantwoordelijkheden die de onderneming en ondernemer heb ben ten aanzien van mens en samen leving. Dat bedoelt het NCW met de hierbo ven geciteerde kernstelling. De rand voorwaarden van vroeger (zoals effec tieve zeggenschapsverhoudingen, zinvolle arbeid en nieuwe schaarste) zijn geworden tot de uitdrukkelijke verantwoordelijkheid van onderne ming en ondernemers. Deze constatering heeft diepingrij pende gevolgen voor het te voeren ondernemingsbeleid. De onderne ming kan niet meer volstaan met het nastreven van de specifieke doelstel ling „het rendabel produceren van goederen en diensten De onderneming moet haar doelstel ling verbreden tot het rendabel pro duceren van goederen en diensten „op zodanige wijze dat ze tevens een bijdrage levert aan de oplossing van de maatschappelijke problematiek, waarvoor de samenleving zich ziet gesteld". Naast economische doel stellingen dienen onderneming en on dernemer ook sociale doelstellingen te formuleren en te realiseren. „Maatschappelijk nut" Dit vereist ook een nieuwe Instelling van ondernemers. „Uitdrukkelijker De NCW-brochure verschijnt op een tijdstip dat discussies over de inrich ting van ons sociaal-economische be stel niet meer vrijblijvend worden gevoerd. Allerwege wordt een koers wijziging ln onze economie bepleit Over de richting daarvan zou men het nog wel eens kunnen worden. Maar wat de Instrumenten betreft bestaan fundamentele tegenstellingen. Im mers. wie er in slaagt op de sociaal- economische problematiek het eigen politieke instrumentarium toe te pas sen. realiseert tevens een stuk maat schappijvisie. Daarom Juist zoekt het socialisme de oplossing in een sys teem van gecentraliseerde verant woordelijkheid (centraal richten van de kapitaalstromen, centraal sturen van de investeringsbeslissingen, cen traal herverdelen van inkomens. Maar het chrlstelijk-soclale denken vertrouwt zoals bijv. Goudzwaard niet, dat de noodzakelijk heroriën tering van onze economie tot stand komt via „grootscheepse blauw drukken."*). Een „christen-sociaal keerpunt." in de economie moet gedragen worden door levende eenheden van gedecen traliseerde verantwoordelijkheid, zo als de consumptiehuishouding „ge zin" en de produktlehulshouding „onderneming" Dan ontstaat een rentmeestereconomie die ook recht doet aan ieders persoonlijke ver antwoordelijkheid De actualiteit van de nieuwe NCW-brochure ls. dat deze hiertoe een bijdrage kan leveren. prof, dr B Goudzwaard. Kapita lisme en Vooruitgang, p. 264 e.v. Drs. Harry van de Kamp is secreta ris sociaal beleid van het Nederlans Christelijk Werkgeververbond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13