rraanoogst van Ihina valt tegen 1 ladat wijkt niet Polisario hield Fransen op Algerijns gebied Strop voor jonge Schmidt steekt Sadat hart onder de riem Volksstemming Chili afgewezen irschijnlijk grotere importen nodig fl Pleidooi voor actieve rol EG Bomaanslagen in Frankrijk Arrestaties in Colombia Per briefkaart van dienstplicht afkomen voorlopig onmogelijk L GIRO 26655 s^JSDAG 28 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet KG KONG CUPI, Reuter) De Graanoogst in China is over afgelopen jaar tegengevallen. Voor het eerst sinds jaren kon ta geen verhoging van de opbrengst melden. In een rapport (gisteren verscheen wordt gezegd dat buitengewoon slechte rsomstandigheden de oogst van alle belangrijke graansoor- hebben bemoeilijkt. preVa geeft nooit exacte cijfers over J landbouwopbrengsten. Daar- S is het moeilijk precies vast te tn wat het effect van de Chinese tivaller op de wereldvoedsel- |ct zal zijn. Betrouwbare Ameri- e schattingen houden het er op hina in 1976 tussen de 285 en niljoen ton graan produceerde. [oogst was toen volgens China ;wee procent groter dan het jaar voor. De groei was daarmee ach- jebleven bij de behoefte van de lese bevolking die jaarlijks met miljoenen toeneemt. zing dat tot het laatste (meer Impor teren) is besloten. Vele rampen is november 1976 is China daar na jactief op de wereldgraanmarkt. lebben totnutoe ongeveer 12 mil- ton in het buitenland gekocht, ïamelijk in Canada en Austra- ran deze gekochte hoeveelheden ►t het laatste voor augustus 1978 Joh geleverd. 15. Wahande op wat China nu bekend ft gemaakt is in het gunstigste jtl de oogst van 1977 gelijk aan van 1976. Daartegenover staat bevolkingsgroei van tenminste ttien miljoen mensen. China zal rom zeer waarschijnlijk het ko- —nde jaar nog meer graan in het tenland moeten kopen om ieder- i te kunnen voeden. „Ze moeten of broekriem aanhalen, of meer Dorteren," aldus een Amerikaanse icialist. H feit dat China nu openlijk is 'ee^n klagen over de tegenvallende inrst wordt gezien als een aanwij Zir In het bericht van het Chinese pers bureau oyer de oogst wordt als enige oorzaak voor de teleurstelling het slechte weer genoemd. „China, met zijn uitgestrekte gebied en gevari eerd terrein, wordt onveranderlijk ieder jaar getroffen door natuurram pen. Dit jaar was, gezien de omvang van de rampen en het in totaal ge troffen gebied, één van de ergste in de 28 jaren sinds de bevrijding," al dus het persbureau. Met de bevrij ding wordt gedoeld op de communis tische machtsovername in 1949. Volgens het bureau was de droogte ln het voorjaar uitzonderlijk ernstig. In de centraal gelegen provincie Ho- nan zou het zelfs 200 dagen achter elkaar niet hebben geregend. Andere gebieden werden gétroffen door een erg strenge winter, overstromingen, wind en hagel, wervelstormen, insec tenplagen en plantenziekten. In het persbericht wordt de Chinese bevolking geprezen voor haar ijver om de gevolgen van de rampen te beperken. Alleen door „de standvas tige inspanningen van miljoenen en nog eens miljoenen communeleden" was het ergste voorkomen. Het pers bureau meldt dat met name in het noorden de hele bevolking en de strijdkrachten hadden deelgenomen aan de strijd tegen de droogte. Scho len, kantoren en fabrieken waren tij delijk gesloten geweest om de men sen te kunnen inzetten ln de bedreig de landbouw. Vervolg van pagina 1 en heeft reeds erkend dat het be- n van de onderhandelingen dat op ch een beslissende stap is, niet alle ;sti,oeilijke problemen vanzelf kan op- Dat werk is er nu voor de n hderhandelingspartners. Op vra- /oiin over de deelneming van Cyrus 'ance aan een bijeenkomst van mi- sullsterds van buitenlandse zaken lumtwoordde de woordvoerder dat hij an^reid is alles te doen wat hoopvol ebt steunverlenend is. T6€egin heeft op een speciale zitting In het kabinet, die viereneenhalf ur duurde, de regering op de hoog- gebracht van het verloop van zijn liderhandelingen met de Egypti- !he president. Israëlische diploma- in verklaarden over de afloop van conferentie in Isma'üia dat klechts de persoonlijke vriend- fchap" tussen Begin en Sadat „een had voorkomen", isai Ov»e oorzaak van de moeilijkheden betrof het verschil van inzicht van in bide gesprekspartners inzake het van de Palestijnse kwestie, situatie had zich toegespitst toen v<adat in de aanvankelijk voorgeno men maar later achterwege geble- ••en gemeenschappelijke slotverkla- id<}ng voor de Palestijnen de formule Zelfbeschikkingsrecht" wilde opne men terwijl Begin slechts de formu- e"*ring „zelfbestuur" wilde toestaan. B. $et zou daarop tot een felle discus- Ie tussen de Israëli's en de Egypte- aren zijn gekomen. -^olgens kringen van het Israëlische ;abinet heerst er tussen beide par ijen overeenstemming over de op dat er „vredesverdragen" en —liet slechts „vredesovereenkom- ten" moeten worden bereikt. Israël 5 volgens genoemde kringen verder lereid onbder bepaalde voorwaar- len bijna het gehele Sinaï-schier- iland terug te geven. Terwijl Egyp- e een Israëlische terugtrekking bin 12 maanden voltooid zou willen ~™ien wil Israël daarvoor drie tot vijf ^ar de tijd hebben. cilinder geestdrift officiële stemming in Jeruzalem reerspiegelde niet de geestdrift die iremier Begin bij zijn terugkeer uit 6mailia maandag ten toon spreidde. Welingelichte kringen zeiden dat re- leringsfunctionarissen meer ge- waren de opvatting van de ninister van buitenlandse zaken, ^losje Dajan, te delen die maandag sprak van ernstige hindernis sen op de weg naar een regeling voor het Midden-Oosten. Nog voor het kabinetsberaad had premier Begin overleg gepleegd met de Amerikaanse ambassadeur ln Je ruzalem, Samuel Lewis. Naar ver luidt deden de Verenigde Staten in de afgelopen dagen hun best de Egyptisch-Israëlische verschillen in de Palenstijnse kwestie te overbrug gen. Het zou de bedoeling van de VS zijn geweest beide partijen er toe te bewegen het Israëlische voorstel tot zelfsbestuur voor de Westelijke Jor- daanoever als „proef en tussenoplos-' sing voor een periode van vijf jaar" te accepteren. Begin bereidt zich voor op wat wel genoemd wordt „een hectische" bij eenkomst van de Knesseth (parle ment) vandaag waarin gedebatteerd wordt over de jongste stappen. De oud-gevangenen van Polisario wijzen tijdens hun persconferentie in Parijs op een landkaart aan waar zij gevangen hebben gezeten. PARIJS (Reuter, UPI) Zes Fransen, die bijna acht maan den de gevangenen zijn ge weest van Polisario (de bevrij dingsbeweging voor de weste lijke Sahara) zijn ervan over tuigd dat zij al die tijd zijn vastgehouden op Algerijns grondgebied. De kampen waar zij verbleven lagen vol gens hen niet in de streek waar Polisario aanspraak op maakt. Het zestal dat eind vorige week, vlak voor kerst, werd vrijgelaten, gaf gisteren een persconferentie in Parijs. Twee anderen, die tegelijk met hen worden vrijgelaten maar veel korter hadden vast gezeten, namen niet deel aan de ontmoeting met de pers. Tegenover de pers ontkenden alle zes dat zij gewerkt hadden voor de strijdkrachten van Mauretanië, die in de Sahara in een guerrilla zijn gewikkeld met Polisario. De zes werden 1 mei gevangen genomen bij een aanval van Polisario op het Mauretaanse mijnstadje Zouerate. Zij gaven toe dat in de werkplaat sen van de mijnindustrie waarvoor zij werkten, wel eens militaire goe deren worden gerepareerd maar zelf waren zij daarbij nooit betrok ken geweest. Op de persconferentie trad als belangrijkste woordvoer der op de 27-jarige onderwijzer Da niël Balaude. Hij zei dat hij onder meer aan de plaatsnamen op de wegwijzers had kunnen zien dat zij in Algerije waren tijdens hun ge vangenschap. Balaude vertelde ook dat hij samen met de 28-jarige Yves Harsltoy in oktober een ont snappingspoging had ondernomen. Na een wandeling van ongeveer veertig kilometer door de woestijn waren de twee vluchtelingen weer opgepakt door twee strijders van Polisario en twee Algerijnen in uni form. Gevraagd hoe hij wist dat het Algerijnen waren zei hij: „Zij gaven orders in het Frans en wij herken den onmiddellijk het accent. Daar is geen twijfel mogelijk." Bij hun aahouding waren Balaude en zijn metgezel geschopt en geslagen. La ter in het kamp hadden zij opnieuw slaag gekregen, nu met een van elektrische koorden gemaakte ge sel. Ook hun medegevangenen wer den gestraft omdat zij de ontsnap ping niet hadden voorkomen. Overigens wilde Balaude de indruk wegnemen alsof zij voortdurend waren mishandeld. „Het moeilijkst te verdragen was de verveling en de morele mishandeling tijdens onze gevangenschap," zei hij. Het zestal verklaarde wel sympathie te heb ben voor de bevolking van de wes telijke Sahara, wier grondgebied is opgedeeld tussen Mauretanië en Marokko. „Wij kunnen sypathlse- ren met hun strijd, het doel is goed, maar de middelen zijn dat niet al tijd," aldus Balaude. CAIRO (Reuter, UPI) De Egyptische president Anwar Sadat heeft West-Europa opgeroepen een „actieve rol" te spelen in de Midden Oosten-kwestie want zo'n rol is meer dan ooit nodig". Sadat deed zijn oproep bij gelegenheid van het bezoek van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt aan Egypte. De bondskanselier, die tien dagen ln Egypte zal blijven en daarna bespre kingen zal hebben met de Roemeen se partijleider Ceaucescoe, heeft vo rige week al gepleit voor een actieve rol van West-Europa. Sadat prees hem daar gisteren voor en zei dat Schmidt hiermee aangeeft een goed inzicht te hebben in de problematiek en de positie van de Arabieren. Sa dat zei dat er geen enkele rechtvaar diging is voor het pleidooi dat de wereld zich afzijdig houdt en een toeschouwersrol aanneemt. We heb ben de stemmen, die om recht en gerechtigheid roepen nu hard nodig, aldus de Egyptische president. Volgens diplomatieke kringen ln Cairo is het doel van 8chmidts be zoek tweeledig. In de eerste plaats moet er steun aan Sadats politiek worden verleend door mee te helpen de Egyptische economie te verster ken. Ten tweede is Schmidt van plan zich te scharen in de rij van landen, die proberen een brug te slaan tus sen Egypte en de andere zich tegeno ver Sadat kritisch opstellende Arabi sche landen. Volgens kringen ln Bonn za] Schmidt de hulp aan Egypte verho gen van 300 miljoen gulden tot 400 miljoen gulden en zal hij Egypte meer uitvoerkredieten in het voor uitzicht stellen. Schmidt heeft on langs tegenover een verslaggever van Egyptische dagblad Al Achrara verklaard dat hij wil bijdragen aan een beter onderling begrip in het Midden-Oosten. Israël heeft zich fel verzet tegen inmenging van West- Europa, en dan met name de Euro pese Gemeenschap, in de Midden- Oostenkwestie. SANTIAGO (AP) De christen-democratische en de socialisti sche partij van Chili hebben de bevolking opgeroepen „nee" te stemmen bij het referendum dat de militaire Chileense leiders voor 4 januari hebben uitgeschreven. De militairen willen bij die gelegenheid steun krijgen voor het bewind van generaal Augusto Pinochet. ten-democraten vormden tot maart van dit jaar de grootste politieke partij van Chili. Sinds die tijd is de organisatie verboden. De Egyptische vice-president Moebarak (rechts) verwelkomt op de luchthaven van Cairo de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en diens vrouw Loki. „De politieke activiteit verplaatst zich naar het binnenlandse front" aldus het Israëlische dagblad Ma'ariv in zijn belangrijkste kop. Politieke kringen zeiden dat Begin kan uitzien naar de steun van afge vaardigden van een brede reeks po litieke partijen. Zij zeiden dat het felste verzet ver wacht wordt van extremisten uit zijn eigen Likoed-blok. Terwijl op positieleider Sjimon Peres (arbei derspartij) voorstander is van vre- desstappen vreest hij dat de eventu ele vestiging van een bestuursraad van gekozen Arabieren van de wes telijke Jordaanoever en Gaza het begin kan blijken te zijn om de vorming van een Palestijnse staat. De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Yasser Ara fat, is voor een officieel bezoek in Joegoslavië aangekomen. Hij zal daar proberen steun te krijgen voor zijn standpunt na de Jongste vredes initiatieven van president Sadat. Syrië noemde de stappen van Sadat jegens Israël een mislukking. Het door de regering gecontroleerde dagblad Tisjrin deed een beroep op de Egyptische president af te treden om plaats te maken voor een nieuw regiem „omdat zijn beleid doodliep nu hij niet de geringste van zijn beloften kon waarmaken". Belde partijen, die verboden zijn in het huidige Chili, vinden dat het referendum geen eerlijke opiniepei ling kan zijn. De christen-democra ten hebben een verklaring uitgege ven waarin zij uitleggen dat de vraagstelling niet deugt. De militaire leiders wordt verweten dat zij de begrippen vaderland en regering door elkaar halen. Zij doen alsof een „nee" tegen de militaire regering een „nee" tegen Chili betekent en dus onvaderlandslievend zou zijn. Pinochet, die Chili sinds de staats greep van 1973 met ijzeren hand re geert, schreef enkele weken geleden een volksstemming uit als reactie op de zware kritiek die de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties op zijn regime uitte. Op 4 Januari mogen alle Chilenen van 18 Jaar en ouder zich uitspreken over de vol gende stelling: „In de confrontatie met de internationale agressie die is ontketend tegen de regering van ons land steun ik president Pinochet in zijn verdediging van de waardigheid van Chili en ik bevestig de wettig heid van de regering van de repu bliek om het proces van normalise ring van het land op soevereine wijze te leiden". De christen-democraten vinden dat de militairen op deze wijze inspelen op nationalistische gevoelens van de Chilenen om steun te krijgen voor hun regime. De chris- PARIJS (Reuter, AFP) Een bomexplosie heeft gisteren de Parijse woning van Michel Zollinger, rechter in het Franse hooggerechtshof vernield. In de kerstperiode zijn in Frankrijk meer dan vijftien bomaanslagen gepleegd, waarvan de meeste in Parijs. De politie gaat na of zij onderling verband houden. Tot dusver heeft het Corsicaanse Bevrijdingsfront verklaard één van de aanslagen, op een station ln Parijs, te hebben gepleegd. Bij de aanslag op de woning van rechter Zollinger raakte een vrouw gewond. Zollinger heeft in zijn loopbaan verscheidene belangrijke drugszaken in Marseille behandeld. In 1965 leidde hij het onderzoek naar de ontvoering van Ben Barka, de Marokkaanse oppositieleider, die nimmer is teruggevon den. Van de andere aanslagen trokken de meeste belangstelling die op het buitenhuisje van de communistische leider Georges Marchais, de beroemde delicatessenzaak Fauchon en de luxueuze nachtclub Raspoutine. In totaal zijn dit jaar in Frankrijk 548 bomaanslagen gepleegd tegen 480 in 1976. Jaarlijks verdwijnt in Frankrijk meer dan drie ton explosieven uit opslag plaatsen of bij steengroeven. BOGOTA (UPD De Colombiaan se politie heeft dinsdag de arrestatie bekendgemaakt van zeven mannen. Zij zegt dat deze arrestatie het begin zijn van de ontmanteling van een pas opgerichte guerrilla-organisatie die de naam had „strijdmacht voor de zelfverdediging van het volk." Deze was van plan een van de groot ste radio-omroepen, met 54 stations door het hele land, over te nemen, haar boodschap uit te zenden en vervolgens de zendtoren in Bogota op te blazen. door J. den Boef Er is in West-Duitsland veel deining ontstaan over een tijdelijke beschikking van het Federale gerechtshof In Karlsruhe, waardoor het in elk geval tot 1 maart a s. niet meer mogelijk zal zijn, eenvoudig per briefkaart te laten weten dat men niet voor militaire dienst ln aanmerking wil komen. Te edelmoedig "3- ADVERTENTIE bevrijdingsfonds g komitee' kzuideujkrf FAFRIKAl Oe bevrijding moet doorgaan Ook in 1978! Steun daarom nu ANC SWAPO en Patriottisch Front OA COSTASTR 88 AMSTERDAM Een groot deel van de Israëlische publieke opinie, waaronder enkele kabinetsleden aLsook parlementsle den, beschouwden de concessies als al te edelmoedig. Politici die op de hoogte waren van Begins voorstel len voordat hij naar Ismailla ging, waren van mening dat zijn aanbod niet door Sadat zou kunnen worden afgewezen. Het feit dat hij dat wel deed en een staat voor de Palestij nen eiste kwam voor veel Israëli's als een schok. „Zelfs een bouwer die een genie is zal het onmogelijk achten een brug over een dergelijke kloof te maken," aldus een hoofdartikel ln het Israëli sche blad Yediot Acharanot. Het Engelstalige blad „Jerusalem Post" was echter van mening dat men slechts naar „het geraaskal" van de Arabische afwljzers hoeft te luiste ren om te waarderen hoeveel dichter Egypte en Israël elkaar nu genaderd zijn dan zelfs de grootste optimist slechts korte tijd geleden had kun nen hopen. Van 1 augustus jl. af was het inder daad mogelijk om op deze bijzonder eenvoudige wijze van militaire dienstplicht af te komen. Men moest dan wel genoegen nemen met een vervangende burgerdienst, die drie maanden langer zou duren dan de militaire dienst van 15 maanden. Het feit echter dat de zgn. „burgerdienst plichtigen" maar zeer spaarzamelijk als zodanig te werk gesteld konden worden, leidde er toe dat zich in West-Duitsland op 1 december onge veer 100.000 dienstplichtigen ophiel den, die geen militaire, maar ook geen burgerdienst deden. Voor het Federale gerechtshof ln Karlsruhe, dat de wetgeving ln het parlement aan de grondwet moet toetsen, was deze ontwikkeling de voornaamste aanleiding om de wet op de burgerdienstplicht tijdelijk buiten werking te stellen Een andere belangrijke reden was voor het Hof dat er een situatie dreigt te ontstaan, waarin er niet meer voldoende man schappen beschikbaar zullen zijn voor de Bundeswehr en een beroep gedaan zou moeten worden op oude re jaargangen of dienstplichtigen, die minder „gekwalificeerd" zijn dan wenselijk wordt geacht. Het Hof nam zijn besluit omdat het een klacht behandelt van de chris ten-democratische oppositiepartijen in de Bondsdag en van de door chris ten-democraten geregeerde deelsta ten Baden-Württemberg, Beieren en Rijnland-Palts, volgens welke de ln augustus van kracht geworden wet ln strijd met de grondwet zou zijn. Op een verzoek van de christen-de mocraten (reeds in augustus gedaan) de wet in afwachting van de uit spraak niet van kracht te laten wor den, ging het Hof destijds niet in. Blijkbaar gaf het er de voorkeur aan, de praktische uitwerking van de wet geving af te wachten. Felle kritiek Er is in de afgelopen weken heel wat kritiek neergedaald op de rechters in Karlsruhe, die overigens hun besluit met algemene stemmen hebben ge nomen. De grote vakbond I.G. Me- tall meent dat het Hof „het vertrou wen van jonge mensen in de demo cratie van de Bondsrepubliek Duits land ernstig heeft geschaad". De vakbondsleiding vindt het „onge hoord dat het Hof opnieuw de oppo sitie steunt" en zegt dat „geen Jonge man in West-Duitsland het zou be grijpen. als het Hof het grondrecht op dienstweigering op grond van ver moedens van militair-politieke aard zou inperken." Dat is nogal wat. Het feit dat het Hof met algemene stemmen zijn besluit nam, staat er borg voor dat geen „politieke" beslissing werd genomen en dat er evenmin ook maar sprake kan zijn van een'buiging naar de oppositie. Men kan zelfs stellen, dat de afwachtende houding van de Westduitse regering van sociaal-de mocraten en liberalen, die geen voor stander was van de omstreden wet (het ontwerp werd door de fracties van de regeringspartijen Ingediend) het Hof in een positie heeft gebracht, waarin dit meende niet anders te kunnen handelen dan het gedaan heeft. De omstreden wet werd in augustus van kracht, ondanks het feit dat de Bondsraad (vertegenwoordiging van de deelstaatregeringen, enigs zins te vergelijken met onze Eerste Kamer) er zijn fiat niet aan had willen geven, omdat zij het ontwerp ln strijd met de grondwet achtte daar militaire en burgerdienst met elkaar gelijk gesteld werden. Sinds augustus heeft de indruk bestaan, dat de regering in Bonn geen moeite heeft gedaan om de wet tegen te houden, omdat zij sterk rekende met de mogelijkheid dat het Hof de oppositie in het gelijk zou stellen. Kansen gemist Zelfs een blad als de Frankfurter Rundschau, lipksliberaal en zeer re geringsgezind, komt ln een hoofdar tikel tot de conclusie dat de regering ln Bonn het Hof dat de omstreden wetgeving ook beziet ln het licht van de „verdedigbaarheid" van de Bondsrepubliek Duitsland als grondwettelijke els in de richting van zijn besluit heeft gedrongen. Zij de regering heeft geen moeite gedaan om meer plaatsen voor bur gerdienst beschikbaar te stellen en daarmee onbedoeld voor tiendui zenden Jongeren de verleiding groot gemaakt om een briefkaartje op de post te doen om zowel van militaire als van burgerdienst af te zijn. BIJ de behandeling van de klacht van de chrtsten-democraterf'liet de regering in Bpnn zich slechts door twee hoogleraren en enkele ambte lijke adviseurs vertegenwoordigen. Deze konden geen politieke verkla ringen afleggen over de toekomstige ontwikkeling van de burgerdienst en over de gang van zaken binnen de Bundeswehr. De oppositiepartijen lieten ministers van de deelstaten, .volksvertegenwoordigers en rechts geleerden opdraven. Daarmee werd veroorzaakt dat het Hof op zijn el- gen bevindingen moest afgaan en tot de conclusie kwam dat het uit eigen verantwoordelijkheid moest handelen Uit het feit dat het Hof de werking van de omstreden wet heeft opge schort, meent men ln Bonn te moe ten opmaken dat het oordeel van de rechters in Karlsruhe over de klacht van de oppositie eveneens ln het nadeel van de wet zal uitvallen. Als dat zo ls. mag echter ook worden verwacht dat het Hof zal aangeven, aan welke voorwaarden moet wor den voldaan om de wetgeving be treffende weigering van militaire dienst in overeenstemming met de bepalingen van de grondwet te bren gen. Dit laatste behoort dan tot de taak van de regering in Bonn. Discriminatie Het zou vanzelfsprekend mooi zijn als het mogelijk zou zijn om vla een „brlefkaartwet" zowel van militaire als van vervangende dienst af te komen, ook al heeft men werkelijk geen gewetensbezwaren. De discri minatie onder de jongeren zou ech ter nog groter worden dan zij al was. omdat er ook nog onderscheid zou komen tussen degenen die de pech hebben, gedurende anderhalf Jaar burgerdienst te moeten opknappen en de vele tienduizenden die wegens plaatsgebrek ook deze dienst ontlo pen en zich ln de „gewone" maat schappij kunnen inburgeren. Het zal niet gemakkelijk zijn om een» regeling te vinden, die principiële dienstweigeraars meer recht doet wedervaren, zonder dat nieuwe on gewenste situaties ontstaan. Toch moet er een oplossing worden ge vonden. zelfs al zou het Hof in Karls ruhe de omstreden wet niet in strijd met de grondwet verklaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7