Ziekenhuisdirecties: Verkeerd beleid ICHTBIJ i liniek in Oirschot >or drugverslaafden OU IV commentaar sbeleid (1) 'Overheid werkt nijpend personeelstekort in de hand' -j sbeleid (2) :htij sbeleid (3) Kort geding tegen Meijer uitgesteld Gure buien m ^ruine buik van de koffie oud en nieuw DAG 28 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet jBg scharen de ministers uit de f economische sector van het t-Van Agt zich met vertegen- Igers van het bedrijfsleven tafel om over het prijsbe- [78 te praten. leen politiek anders gekleurd It aan het roer staat kan met pij ondernemers en ook bij de ïistand misschien de verwach- Joeien dat dit kabinet een wat prijsbeleid zal voeren. te hopen dat de ministers op korte termijn laten mer- Iit er van beleidswijzigingen punt geen sprake kan zijn. tor zijn een aantal geheel llende argumenten aan te ^litiek oogpunt is het gewenst ^t nieuwe kabinet zijn beleid jn ook andere meer economi- om het prijsbeleid nu veranderen lees te versoe- Uit de jongste gegevens van irganisatie voor Economische iwerking en Ontwikkeling I) die in deze krant zijn opge- blijkt dat alle verwachtingen >nomisch gebied die vorig jaar -*n geuit ook voor ons land, optimistisch zijn geweest. Éuwe lezer van deze kolom zal ijfeld herinneren dat wij bij eerst in het parlement uiteenzet en daarover op het Binnenhof van ge dachten wisselt alvorens een prijs beleid tegenover het bedrijfsleven uit te stippelen. Deze aanpak kan ertoe bijdragen dat met name uit de regeringsnota en het parlementaire debat duidelijk wordt hoe het kabi net het loon- en prijsbeleid onder ling op elkaar wil afstemmen. Nu kan men opmerken dat dit kabi net toch ook al een belangrijke stap heeft gezet wat loonbeleid betreft door het gevoerde debat tussen mi nister Albeda van sociale zaken en de Tweede Kamer over een strin gentere aanpak van de niet CAO- lonen. Op zichzelf is deze redenering juist, maar in dit geval betrof het een nieuw geheel onmisbaar, element in het loonbeleid dat geen langer uit stel kon gedogen. talrijke te fleurige voorspellingen een groot vraagteken hebben ge plaatst. En helaas kregen niet de optimisten maar de realisten, die dan uiteraard voor pessimisten wor den uitgemaakt, gelijk. Met hun blijkbaar wat meer nuchtere analy se van de economische toekomst verwachtingen. Een veel te hoge graad van werkloosheid, een te tra ge economische groei en een ont redderde geldmarkt vormen geen solide basis om veranderingen in het prijsbeleid aan te brengen. door Theo Koelé DEN HAAG Help, de zuster verzuipt! Met deze woorden geeft de Haagse ziekenhuisdirecteur P. Meijlis de kortst mogelijke samenvatting van den noodkreet-in-briefvorm, geslaakt door de Vereniging van verpleegkundig directeuren in ziekeninrichtin- gen. Meijlis, vice-voorzitter van deze vereniging: „de overheid werkt een nijpend personeelstekort in ziekenhuizen in de hand. De gevolgen worden steeds duidelijker: de begeleiding van patiënten schiet tekort, de verpleegkundigen maken vele overu ren die ze niet in vrije tijd terugkrijgen, er wordt geklaagd dat er slechts tijd voor werken en slapen is, het ziekteverzuim neemt toe". gj hénog een ander element dat niet iaitet oog mag worden verloren. '8ek de situatie zich nu laat aan Nederland in zijn gevecht de inflatie op de goede weg. b£ echter nog geen reden .tot -t voldoening. Dan moet de gul- siclna bijvoorbeeld een jaar ook e®j nog een gulden waard zijn. er is wel reden tot enige hoop. onwil zeggen dat Nederland als de wjge ontwikkeling van de geld- rde zich in 1978 zal voortzetten ■^t jaar opnieuw iets dichter bij grootste handelspartner, West- sland, kan uitkomen. """lzo zijnde zou het kabinet er -tandig aan doen het tot nu toe berde prijsbeleid te handhaven. Of in het andere geval te verlengen tot de lente van 1978. Het moet niet worden uitgesloten dat met name de ondernemers in de zwakkere bedrijfstakken en de mid denstand zullen wijzen op de nog veel te lage rendementen lees winsten. Zakelijk gezien is deze constatering juist. Als het kabinet hier evenwel verbetering in wil aan brengen en dat is onvermijdelijk, moet een verbetering primair in de lastenverlichting worden gezocht. Terwille van de eenheid van beleid lijkt het verstandig dat het kabinet hiermee wacht tot na de regerings verklaring in het parlement. Meijlis waarschuwt: „De zusters la ten de patiënten niet in de steek. Maar de overheid profiteert al te lang van dit plichtsbesef. De toe stand wordt gaandeweg onhoud baar, het duurt niet lang meer of er komen toch acties". De kritiek richt zich op het Centraal orgaan ziekenhuistarieven. Zit COZ, ingesteld door ziekenhuisorganisa ties, ziekenfondsen en verzekeraars van ziektekosten, „bevordert de vaststelling van verantwoorde zie kenhuistarieven". Het COZ moet de voorgestelde verpleegprijzen Voor leggen aan het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne. Door gaans keurt het ministerie de voor stellen goed. Het COZ werkt aan de hand van normen, die het aantal verpleegkundigen per patiënt bepalen. Te star Op de toepassing van die normen nu hebben de ziekenhuisdirecteuren het niet begrepen. Meijlis: „Die nor men zijn te star. Als er al veranderin gen worden aangebracht zijn die heel klein. En dat, terwijl de taak van de verpleegkundigen aanzienlijk zwaarder is geworden". Een hele reeks ontwikkelingen in dé gezondheidszorg heeft het werk moeilijker gemaakt. In de eerste plaats is de verpleegduur in veel ziekenhuizen bekort. Het verblijf in een ziekenhuis is per patiënt gemid deld met enkele dagen afgenomen. Ernstig zieken vormen daardoor het grootste deel van het patiëntenbe stand, en dat betekent veel zorg en bewaking. „Makkelijke patiënten", die geen intensieve behandeling no dig hebben, zijn er in de Nederlandse ziekenhuizen steeds minder. Verkorting van de verpleegduur is van overheidszijde keer op keer be pleit, ten behoeve van een goedkope gezondheidszorg. „Per ziekenhuis zijn besparingen van vele miljoenen guldens mogelijk" aldus Meijlis. Vol gens hem is er sprake van een „wijs overheidsbeleid" als er tegenover die forse besparingen een meer beschei den verhoging van de personeelkos- ten zou staan, bijvoorbeeld vier of vijf ton. Echter, er komt geen extra geld voor nieuw personeel, dat de taak verzwaring in de ziekenhuizen zou kunnen opvangen. „Integendeel, het COZ straft een besparend zie kenhuis juist af. Lege bedden wor den door het COZ niet geduld. Min der patiënten dan ook minder perso neel. Dat levert een ziekenhuis grote problemen op, die slechts overwon nen kunnen worden door een onno dige verlenging van de verpleegduur. De verpleegkundige kan dan immers wat vrijer ademhalen. Maar de doel stelling van de overheid, kostenbe sparing via kortere verpleegtijden, loopt gevaar". In de visie van de heer Meijlis is het COZ te veel een „papierwinkel", waar te weinig aandacht wordt ge schonken aan allerlei ontwikkelin gen in de gezondheidszorg. Zo wordt er, aldus Meijlis, geen rekening ge houden met de sterke uitbreiding van specialismen in de ziekenhui zen. Het aantal onderzoeken wordt daardoor sterk uitgebreid. Zo ook het aantal behandelingsmogelijkhe den. Een duidelijke taakverzwaring voor de verpleegkundigen is het ge volg. Dat geldt ook voor de verschui ving van klinische naar poliklini sche behandeling (waarbij de pa tiënt kort na de medische verrich ting weer naar huis kan). Het aantal ernstig zieke patiënten in zieken huisbedden neemt daardoor, ver houdingsgewijs, toe. Ook de snellere wisseling van patiënten en uitbrei ding van de opleidingen maakt het werk er niet eenvoudiger op, wat in het laatste geval zowel opleiders als leerling-verpleegkundigen betreft. Een personeelsvermindering valt met deze ontwikkelingen niet te rij men, aldus de heer Meijlis. De vak bonden, die de werkers in de gezond heidszorg onder hun leden tellen, horen ook steeds meer klachten. Over de al te strenge toepassing van COZ-normen voor zwakzinnigenin P. Meijlis, verpleegkundig directeur van het Haagse zieken huis Bronovo. richtingen hebben de bonden al bij de overhëid aan de bel getrokken, over de moeilijkheden in ziekenhui zen nog niet. De brief van de verpleegkundig di recteuren aan regering en parlement zal volgens Meijlis zeker niet het laatste „alarmsignaal" zijn. Hij ver wacht dat ook de arbeidsinspectie aandacht zal vragen voor de ver: slechterende werkomstandigheden in de ziekenhuizen. Volgens enkele leden van de vaste Tweede-Kamer commissie voor volksgezondheid is het zeker de bedoeling „op korte termijn" met de nieuwe staatsser- cretaris van volksgezondheid over de COZ-normen te gaan praten. Naar de mening van bestuurder K. Hofman van de NCBO (CNV-bond met enkele duizenden leden in wel- zijns- en gezondheidszorg) staan de COZ-normen op gespannen voet met de toepassing van de moeizaam tot stand gekomen, eerste zieken- huis-CAO. Zo verplicht die CAO die ziekenhuizen overwerk van ver pleegkundigen te compenseren in vrije tijd; de krappe personeelsbe zetting laat dat echter niet toe. „Voor het Centraal Orgaan Zieken huistarieven moet de CAO een gege ven zijn. Aan de inhoud mag niet getornd worden", aldus de heer Hof man. Hij betreurt het ook, dat de COZHnormen een goed personeels beleid in de ziekenhuizen in de weg staaa. Voor Meijlis en Hofman staat vast, dat de „starheid" van het COZ een slechte zaak is. „Er zal flink en snel aan de normen gesleuteld moeten worden, „aldus de heer Meijlis. Van groot belang daarbij is. dat ook het aantal leerling-verpleegkundigen weer mag worden uitgebreid. Ge beurt dnt niet, dan dreigt uiteinde lijk een tekort aan gediplomeerde krachten. Hier en daar zoeken zie kenhuizen al hun toevlucht in het aantrekken van verpleegkundig per soneel uit Engeland. Een allerminst aantrekkelijke situatie, gelet op de grote belangstelling voor de oplei dingen in eigen land, gelet ook op de extra kosten. De komst van „Engel se zusters" kan dan ook, aldus de heer Meijlis, niet meer zijn dan een noodverband. Van een verslaggever AMSTERDAM Het kort geding tegen de journalist Ischa Meijer (die de mensen van het verzet uit de oorlogstijd zou hebben beledigd) is uitgesteld. Meijer heeft toegegeven dat hij in een radio-uitzending van 11 november eeti onjuist beeld heeft gegeven van het Nederlandse verzet in de tweede wereldoorlog. Het geding, dat was aangespannen door vier organisaties van oud-ver zetsstrijders, zou morgen dienen voor de president van de rechtbank in Alkmaar. De verzetsstrijders ver weten Meijer denigrerende opmer kingen aan hun adres. Hij had over het verzet onder meer gezegd dat het bestond uit een „handjevol men sen, dat zich hoe dan ook verweerde tegen de bezetter en van wie het overgrote deel bestond uit halfgare avonturiers, die onder andere om standigheden gewis in het gevang of gesticht zouden zijn beland." Meijer zegt die uitlating te betreuren en de kritiek als „terecht" te beschouwen. Maar hij blijft wel van mening dat het beeld van de totale oorlogssitua tie in Nederland „ongenuanceerd" overkomt. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten (SCHOT (ANP) Aan de in Oirschot zal bin- enkele weken een begin gemaakt met de ver- Etfving van een boerderij tot jlapeutisch centrum voor ejjverslaafden. Deze „drug- "Jek" komt tot stand op ini- kJef van de stichting hulp t£i druggebruikers uit Eind- ertn. lei n/terbouwing van de boerderij in Dhot tot therapeutisch centrum acht en een halve ton kosten, oa bedrag wordt gesubsidieerd Rijk. Ook de exploitatie zal hins stichtingsvoorzitter mr. F. leriKemenade in de toekomst wor- aagesubsidieeerd. Op welke wijze ta#g niet bekend. Verbouwing zal ongeveer een jaar in. In die tijd hoopt de stichting w^indhoven een pand te hebben dat dienst kan doen als Verblijf. De gemeente Eindhoven O© daarbij naar de mening van lwfeitter Van Kemenade een be delende rol kunnen spelen of zelf pand beschikbaar kunnen l%n. nk Lirf— De stichting wil in Eindhoven ko men tot een volledig hulpverlenings- ciruit voor druggebruikers. Daarom zoekt het stichtingsbestuur in Eind hoven zelf nog naar een pand dat dienst kan doen als dagverblijf voor druggebruikers. Voorts ligt het in de bedoeling in Eindhoven ook nog een zogeheten halfweghuis te stichten. Via een dergelijk huis kunnen ver slaafden die een ontwenningskuur hebben ondergaan weer langzaam werken aan hun terugkeer naar de maatschappij. Aanvankelijk wilde de stichting hulp aan druggebruikers een thera peutisch centrum in een boerderij in Eindhoven inrichten. Dit pand bleek achteraf echter ongeschikt te zijn omdat de lawaaioverlast, veroor zaakt door het vliegveld Welschap, onaanvaardbaar hoog was. Daarna werden besprekingen ge voerd om een pand in Budel aan te kopen. Aan die besprekingen kwam een eind toen de eigenares van het bewuste pand ontdekte waarvoor het in de toekomst zou worden ge bruikt. Zij weigerde verder met de stichting hulp aan druggebruikers te onderhandelen. Gisteren is het gebeurd. Koudere lucht is Nederland binnen gevallen. Dit vond plaats achter de lijsttrek ker van de koude formatie: een sterk uitdiepende depressie die met baro meterdalingen van vijf tot zeven millibar in drie uur in noordoostelij ke richting over ons land trok. In de nu aangevoerde poollucht stapelen zich buienwolken op. Die brengen regen en als het zo uitkomt ook hagel en sneeuw. Gistermiddag viel er al natte sneeuw in 't Zandt (noord-oost Groningen) als onder deel van dertien millimeter neer slag. Zeeland, west-Brabant en Zuid-Holland moeten niet vreemd opkijken van onweer. Bij koude noordwestelijke tot noordelijke win den wil dat in deze tijd van het jaar echt wel boven de zuidelijke Noord- zee-trechter met relatief warm water. Er is gisteren lang niet overal veel wind geweest, doordat zich achter een koufront geen sterke luchtdruk stijgingen van bijvoorbeeld vijf tot acht millibar in drie uur tijdvoorde den, maar de barometers achter het front bleven aarzelen en gingen zelfs weer dalen, zoals in noordwest- Frankrijk en zuid-Engeland. Achter af bleek de bescheiden Biltse och tendprognose van harde wind (radio Hamburg sprak toen van wind kracht negen tot tien boven de Noordzee met orkaanachtige stoten in buien) voor maandag overdag toch niet zo gek geweest te zijn. Alleen..vertel dit niet aan waarne mer P. A. Kentie in Roosendaal. Daar schoot de wind tegen acht uur gistermorgen wel degelijk tot storm kracht: snelheid 100 km/u. Op de 13 uur-weerkaart gaf Malin-Head in Noord-Ierland ook een stormstoot. Een guur weertype dus met een noordwestelijke wind die bereid schijnt tot nog enige ruiming. Gis termorgen hingen alweer de eerste ijsbedelaars aan mijn telefoon. Ik heb hun voorgesteld, nog in gemoe- de eerst eens af te wachten, of er al of niet een windei zal worden uitge broed. Ik heb hen wel even lekker gemaakt met de mededeling, dat de barometers in noord-Scandinavië stijgen: Kuussamo in noord-Finland dinsdagmiddag ruim 1.025 millibar en dat het daar maar liefst 34 graden vroor in Fins en Zweeds Lapland bijna dertig graden maar dat toch beslist de ontwikkelingen op de oce aan niet uit het oog mogen worden verloren. Vergeet niet, dat er niet al te ver van de Azoren af een hogedrukgebied van 1.047 mb. is (positie 47 graden NB 30'WD en dat dit maximum, ondanks lichte zuidwaartse uitwijk manoeuvre, nog niet zonder meer bereid blijkt, het heft uit handen te geven. Zolang dat niet het geval is, staat het sein voor depressies uit Canada op groen. Volgens de com puters zal een zich bij New-Found- land ontwikkelend minimum van 995 mb. zich eerst naar het noord oosten verplaatsen, maar daarna bijdraaien in oostelijke richting. Het wordt in de tweede helft van de week (donderdag/vrijdag) met 968 mb. in de kern boven de Noorse Zee verwacht. Dat de bijbehorende fronten: eerst een warmtefront met regen en daar na een koufront met buien (het tweede zal het eerste wel inhalen) het Noordzee-gebied op kousenvoe ten zullen passeren, lijkt wel uiterst onwaarschijnlijk. Aanhoudende on standvastigheid met buien dus en dit jaar geen winter van enige bete kenis meer, hoogstens een graadje lichte vorst tijdens wat langer du rende nachtelijke opklaringen on der een hogedruk-uitlopertje. „Washington" verwacht ook voor oud- en nieuwjaar in onze contreien geen wezenlijke verandering: het blijft „van de koude" en veelal wind tussen noordoost en noordwest, kortom een wintertje k la Groenlan- dia. De Londense weerdienst ziet tot half januari de wisselingen van zachte westelijke weertypen met kouder weer en oostelijke winden doorgaan. Vergelijkingsjaren qua luchtcirculatie op het Noordelijk Halfrond zijn geweest: 1896, 1942 en 1963, jaren met winters aan de zach te, hoogstens aan de koude kant (in casu het seizoen 1963-1964 met een vorstgetal volgens IJnsen van 32). onweer 9 5 onweer 9 1 hagelbui 8 3 half bew 8 7 regenbul 9 1 regenbul licht bew. 7 9 8 02 zwaar bew. 8 2 regenbul licht bew 9 4 0.1 0.3 onbewolkt 9 0 zwaar bew. 14 0 regen 6 7 regenbui 11 5 regenbul 9 1 regen bul 7 9 geheel bew. 9 11 sneeuw -8 0.1 geheel bew 7 0 zwaar bew. 2 0 regen 5 3 half gew. 16 0 regen 4 1 regenbul 7 06 hagelbui 7 8 geh bew. 10 0 half bew 19 0 zwaar bew. 15 0 regen 8 8 zwaar bew 13 0 sneeuw 0 12 half bew 0 1 geh. bew 9 0 onbewolkt 15 0 motsneeuw 0 0 1 zwaar bew. 5 0 regen 8 6 regen 18 0.1 zwaar bew 6 0 onbewolkt 22 0 onbewolkt half bew. 17 0 onbewolkt 17 0 Amsterdanf De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllsslngen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenivc Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Münchon Nice Oslo Parijs Rome 8pl!t Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanca Istanbul Las Palm as New York Tel-Avlv Tunis HOOO WATER 29 DECEMBER - Vllsslngen 4.07-16 27. Harlngvlletalulzen 4 14-16 27. Rotter dam 5.35-18 24, Schevenlngen 5 17 17 28. IJmul- den 5 54-18 05. Den Helder 10 01-21.57. Harlln- gen 12 28- -. Delfzijl 1.45-14 17 kinderen krijgen een bruine als ze koffie drinken, zeiden vroeger. Andere moeders JJden: rood haar. Maar in de kop tn Noord-Holland was het een ^uwe buik, groene oren en een neus, en in de Achterhoek jlJpmme benen. Dat zijn een paar e^altjes van nogal onschuldig bij- dat zelfs in ernstiger vor- tfn in onze tijd nog welig tiert, en 32frkelijk niet alleen in hetspraak- Tbruik. like gezegden en gewoonten immen soms van vele eeuwen r. Maar ook als er iets nieuws in t leven kwam, zijn vaak de hijge rige waarschuwingen niet van de cht. Werd niet in de achttiende uw in alle ernst gewaarschuwd or het „doodelijk en verderfelijk iffij- en theewater?" En moest en niet om in de kerk te worden •genomen, beloven „het fenijnigh uyt toeback. een werek ende in- ntie des satans, te vlieden als een stlocht"? Wellicht zou het dokter Meinsma niet verdrieten als die be paling nog bestond, maar zij heeft indertijd nauwelijks gewerkt. Wie het aardige boek van Ton de Joode leest, dat onder de titel Folk lore in het dagelijks levenvele ge woonten en gebruiken in de lage landen beschrijft, komt onder de indruk van de vele en diepe sporen die heidendom en bijgeloof (psy chologen zullen zeggen: angst en onzekerheid) in ons volksleven heb ben getrokken. Er zijn natuurlijk ook vele éérdige gebruiken, maar vaak zijn traditionele gewoonten en gezegden toch vooral bedoeld om onheil te bezweren. Hoeveel mensen hechten niet nóg altijd In alle ernst waarde aan ongeluksge tallen en ongeluksdagen, aan hoe fijzers en klavertjes-vier, aan ge morste suiker en gemorst zout, aan zwarte katten en ladders, aan zwa luwen en spinnen, aan paarde bloempluizen en vossestaarten, aan mascottes en amuletten? En dat zijn dan nog maar heel duidelij ke vormen van bijgeloof. Doch hoe veel verborgen folklore, hoeveel „mythen in kleingeld", zit er in ons gedrag met de jaarwisseling met wagenwielen en palmpaasstokken, met vlierstruiken en rozen, gebaks- vormen en bruidssuikers, beschui ten met muisjes en duivekaters, hanen en klokgelui te veel om op te noemen, maar het staat wel alle maal in dat aardige boek van Ton de Joode, en wat niet in zijn tekst staat, komt wellicht in de overvloe dige illustratie voor. Het boek is eigenlijk een verzame ling wetenswaardigheden op het gebied van folklore, gezegden, sym bolen en oude gewoonten. Het is geen folklore-encyclopedie, geen verzameling volksverhalen. Je mist grotendeels de klederdrachten, de volksdans, je zou veel meer willen weten over Sinterklaas, Sint-Maar ten, Sunderkloas en carnaval. Maar in dit boek ligt de nadruk op het dagelijks leven, en het is het goed recht van de schrijver het daarbij te laten. Soms gaat hij wel een beetje mak kelijk op de filosofische toer, als hij haast in één adem noemt: flower power, belangstelling voor mys tiek, puur natuur, naaktrecreatie, de kruidendokter en de open haard. Soms kan het trouwens anders? is de lezer geneigd zijn vraagtekens te zetten bij stellige uitspraken, en men zou dan wel wat meer „bewijs" willen. Bijvoor beeld voor de bewering dat het ongelukskarakter van het getal dertien is terug te voeren op Jezus' laatste avondmaal met zijn disci pelen. Dat ons kerstfeest in de plaats gekomen is van het ger- maanse midwinterfeest, is wel een wijd verbreide opvatting, maar lijkt toch niet helemaal correct immers vierden de christenen reeds in de vierde eeuw te Rome op 25 december het kerstfeest in plaats van het Romeinse zonnewende- feest. Folklore in hel dagelijks leven, 128 bladzijden dik, is een uitgave van A. W. Sijthoff en ligt in de winkel voor 24.50. De Meiboom heeft altijd gegolden als een symbool van vruchtbaarheid. Daarom werd er ook duchtig omheen gedanst. (Illustratie uit het hierbij besproken boek) Er zitten kwade geesten in de lucht, in deze laatste dagen van het jaar. Ton de Joode noemt in zijn boek over folklore het inluiden van het nieuwe jaar als goed voorbeeld dat men nog altijd vuur en lawaai te baat neemt om de geesten te verja gen. „Als op oudejaarsavond de oliebollen naar binnen zijn gewerkt (door de vorm alleen al mogelijk ook een duidelijk vruchtbaarheids symbool) loopt de wijzer naar de twaalf. Naar het meest griezelige uur van het etmaal. Want om twaalf uur komen de geesten tot actie, de heksen, de spoken, kort om alles wat er aan griezeligs door het luchtruim kan zweven. Speci aal bij een belangrijke gebeurtenis als de Jaarwisseling zijn ze in de weer om waar mogelijk kwaad te stichten. Maar ze krijgen veel min der kans dan vroeger om hun boze praktijken bot te vieren. Daar zor gen de knallen en de flitsen van een mlljoenenkapitaal aan vuurwerk voorHet is natuurlijk altijd mo gelijk dat er één geest is blijven zitten in het glaasje drank, dat we heffen. Daarom klinken we even de glazen tegen elkaar, wat voor de boze geest zo'n schrikwekkend ge luid oplevert, dat hij terstond het geestrijk vocht verlaat." Het is maar dat u het weet. straks.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5