Drie christelijke romans e Personalia Deur-naar-deur-vervoer bepleit in Overijssel Multiple Sclerose en buurtsanering Eis 18 maanden wegens poging tot doodslag Scheuring in partij van Gandhi FAMILIEBERICHTEN Turks kabinet steeds zwakker «S Meer salaris Amsterdamse orkestleden Russisch tijdschrift hekelt acties voor Sjtsjaranski WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 TROUW/KWARTET „Vertel nog eens van vroeger" On der deze titel, tevens een vraag die kinderen altijd aan hun ouders en grootouders zullen stellen, heeft An nie Oosterbroek-Dutschun tien ver halen bijeen gebracht, die men met een glimlach zal lezen. Ze gaan over mensen en gebeurtenissen uit het dorps- en plattelandsleven van we leer. in het Oosten des lands. Ze spelen zich al in een tijd toen de maatschappelijke- en ook kerkelijke verhoudingen anders waren, de fol klore in betrekkelijk gesloten ge meenschappen een plaats had En ook het grondig kennen van elkaar, met zijn voordelen en nadelen Cen traal stond de kerk, mede als een sociale, sterk traditionele ontmoe tmgsplaats na het einde van de werkweek De schrijfster laat ons meekijken in een boek der herinne ring. duldt een tijd aan. die vrijwel volledig aan het verleden Is meege geven Dat ..vroeger" had z'n roman tiek. Haar verhaal over de stovenzet- ster de kennismaking van een boerenzoon en de dochter van de koster is van een ontroerende een voud Streekverhalen, die Jongeren een onbekende, wereld binnenlei den. nostalgisch voor ouderen, die een schim of meer dan dat. van een typisch, vrijwel onaangetast platte- landsgebeuren. nog hebben ervaren. Met twintig sfeervolle karakteristie ke tekeningen van Henri Hanze. Een uitgave van Kok-Kampen, ze kost 14.90 Roman over M.S. Bij dezelfde uitgever publiceerde de produktieve schrijfster Jos van Ma nen Pie ters een roman Een pad door de wildernis waarin een ver woestende ziekte Multiple Sclerose, een rol speelt Het is een eigentijds verhaal waarin de jonge vrouw. Frouke Beckers, ziekenverzorgster van beroep, in wezen reeds een ge remde figuur, nog sterker in haar isolement geraakt door de ervaring die zij ppdoet tijdens het verplegen, ook intensief begeleiden, van een man, die in de kracht van zijn leven door Multiple Sclerose wordt ge sloopt De auteur heeft gepoogd de tragiek, die deze ziekte veroorzaakt, zowel voor de betrokkene als voor zijn omgeving, te beschrijven. Daar bij toont ze aan hoe in levens een wildernis kan ontstaan Het is een door en door menselijk verhaal, waarin de godsdienst mede. in ge sprekken. een facet vormt Het is de verdienste van de schrijfster, dat ze op terughoudende wijze, maar toch openhartig en aanvaardbaar, het in veelzijdige, kwetsbare situaties, het geloof positief incalculeert. Na een actueel begin, dat in een ontmoe ting met een student tijdens een Spaanse vakantie een begin vormt van een hernieuwde opening op het leven voor Frouk. is er een langdurige terugblik, waarin de be ïnvloeding van karakters als gevolg van de aanwezigheid van de patiënt, centraal staat. Een roman, die zeker voor velen aanspreekbaar zal zijn. niet alleen vanwege zijn realiteitszin. De prijs is 14.50, verschenen bij eerder genoemde uitgever. Bedreigde buurt Aart Romijn heeft met z'n laatste, lijvige, roman Bedreigde Buurt een actueel probleem behandeld. Het is een beslist onderhoudend ver- AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam. mr A M Fransen, heeft tegen een 25-Jartge Turk en diens 31- jarige broer wegens poging tot doodslag anderhalf jaar gevangenis straf geëist De broers gingen op 24 september in hun woonplaats Hilversum een landgenoot op straat te lijf om een familievete te beslechten Het slachtoffer werd onder andere met een ijzeren staaf en een eind hout op het hoofd geslagen, en liep een steekwond in de rug op. waarbij een long werd geraakt De achtergrond van de vete is niet helemaal duidelijk Volgens de raadsman van de verdachten speel de de levenswandel van de vrouw van het slachtoffer een belangrijke roL Haar geëmancipeerde gedrag zou wrevel hebben gewekt omdat het niet strookt met de godsdiensti ge voorschriften van de Turkse leef gemeenschap De verdachten ontkenden dat zij bij het gevecht ook een mes hadden gebruikt Volgens hen had de ander zelf de vijandelijkheden geopend door met de ijzeren staaf op hen af te komen Hun raadsman verzocht de rechtbank daarom te volstaan met een straf gelijk aan het voorar rest Hij achtte niet bewezen dat de broers de opzet hadden gehad de man te doden De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. NEW DELHI (Reuter) De scheu ring binnen de Indiase Congres-par tij van oud-premier Indira Gandhi inu oppositie) is dinsdag compleet geworden met het vertrek van zeven leden van de partijraad. Onder hen zijn de oud-ministers Kamlapati (van spoorwegen) en Syed Mir Qa- sim (zonder portefeuille» Eerder trad mfevrouw Oandhl al uit de raad. De zeten leden zeggen hun ontslag te nemen uit protest tegen de schor sing door voorzitter Reddi van pre mier Devraj Ure van de staat Karna- taka De partijleiders Reddi enTsJa- van deden bovendien dinsdag hun scherpste aanval in het openbaar op mevrouw Gandhi door een verkla ring uit te geven waarin zij zeggen dat een politieke impasse in de par tij is ontstaan door pogingen van mevrouw Gandhi de partij weer te beheersen en om te vormen tot een «aan haar) onderdanige organisatie Zij noemen een nationale conventie die aanhangers van mevrouw Gand hi voor volgende week hebben geor ganiseerd „rebellerend". haal geworden over mensen in een buurt, rondom een stamcafé, waarin de in Amsterdam geboren en geto gen auteur gepoogd heeft de harde werkelijkheid te benaderen Hij heeft, maar dat was uit een vooroor logs verleden weet van het leven in hoof stedelijke volsbuurten toen hij daar als piepjong onderwijzer werkte. In Bedreigde Buurt heeft hij zich wat terughoudend opgesteld, het realisme toch wat gecamou fleerd. minder schokkend overge bracht. Wie een volledige, levensech te roman over. bijvoorbeeld de ver krottend Oosterparkbuurt of de Staatsliedenbuurt, met inbegrip van het jeugdbendewezen, indringend wil beschrijven, moet in zo n buurt hebben gewoond, dan wel er een grote betrokkenheid mee hebben. Dat laatste heeft de waarnemer Ko mijn tot op zekere hoogte en stellig voor wat z'n persoonsbeschrijvingen betreft, maar hij heeft z'n pen be hoedzaam gehanteerd Natuurlijk kan dit een verdienste zijn. het gaat er maar om hóé men een dergelijk gecompliceerd, sterk sociaal getint onderwerp, belicht. Dat alles neemt niet weg. dat deze nieuwe Romijn informatief van opzet van moed getuigt om de vinger op wonde plek ken in de samenleving te leggen. Het bij Kok - Kampen verschenen boek zal andermaal een lezerskring vinden. Prijs 27.50 Rfs Ik denk wel dat wij eeuwig leven Want eens gegeven blijft gegeven Martinus Nijhoff Wij danken God dat Hij ons Opnieuw een kind toever trouwde Frans Auke broertje van Jan Tibbe B romer en Froukje Voorschoten. 27 december 1977 Paganinidrref 28 Tijd verblijf Ziekenhuis Smi Antoniushove. kamer 204. Letdschcndam OVERLEDEN Mr. A J. Fonteijn. loco-secretaris-generaal van het mi nisterie van justitie en hoofd van de directie van politie, is op 61-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Fon teijn kwam in 1933. na zijn middel bare schoolopleiding, bij het minis terie van Justitie. Tijdens de tweede- wereldoorlog zat hij lange tijd in Duitse gevangenissen. Op 6 juli 1945 ging hij weer aan het werk op de hoofdafdeling privaatrecht van het ministerie van justitie. In 1952 stu deerde Fonteijn af in het Indisch recht. In 1956 werd hij benoemd tot hoofd van de hoofdafdeling vreem delingenzaken en grensbewaking. In 1967 volgde zijn aanstelling tot loco secretaris-generaal. in welke functie hij belast werd met een deel van de leidinggevende taken. In 1973 werd hij bovendien aangesteld als secre taris-generaal van directie politie. Mr Fonteijn heeft onder meer de MS onderscheidingen officier van Oran je Nassau, ridder in de orde van de Nederlandse leeuw, commandeur in de Kroonorde van België gekregen. ANKARA (Reuter) De Turkse minderheidsregering van premier Soeleyman Demirel is gisteren ver der in de problemen gezakt doordat het parlement met grote meerder heid een procedure aanvaardde, die eind deze week zal uitmonden in een motie van wantrouwen. Bovendien is de minderheidspositie van het ka binet versterkt door het vertrek uit de fractie van de Gerechtigheid- spartij de eigen groepering van Demirei van weer een vertegen woordiger. Het is de elfde parlementariër uit het regeringskamp, die er de brui aan geeft. Demirel kan nu nog maar rekenen op 218 van de 450 volksver tegenwoordigers in het Turkse par lement. Het begin van de procedure tegen de regering, die gisteren in werking is gezet, bestaat uit een actie, waarin Demirels kabinet in stabiel en onverantwoordelijk wordt genoemd. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE In Overijssel is een amb telijke nota uitgebracht, waarbij wordt uitgegaan van de stelling dat elke Nederlander redelijkerwijs ge bruik moet kunnen maken van ge motoriseerd vervoer om die plaatsen te kunnen bereiken waar gemeen schappelijke voorzieningen zijn sa men gebracht. Om mensen op het platteland, die geen eigen auto bezit ten. te kunnen gerieven, zou er een soort deur-naar-deur-vervoer in het leven moeten worden geroepen. Juist om het openbaar vervoer op het platteland te verbeteren, moet er volgens de samenstellers van de nota. die voorlopig als een discus siestuk wordt beschouwd, een nieuw systeem komen, dat bestaat uit twee delen. Het eerste is een plaatselijke ophaaldienst, die reizigers na telefo nisch verzoek van huis haalt. Bij het tweede, dat daarop aansluit, gaat het om een ..stamlijn". Dit systeem bestaat uit snelle, frequente lijnbus sen en treinen. Een computer zal de hele zaak moeten coördineren. Op het platteland, aldus de nota. werkt het openbaar vervoer „niet optimaal". Bij het deur-naar-deur- vervoer, waarvoor volgens de plan nen korte wachttijden gelden, zal ook aan auto-forensen een concurre rend alternatief worden geboden. De kwestie wordt urgent geacht omdat het voorzieningenniveau van het openbaar vervoer nog steeds acjf p uit gaat. pn Gezegd wordt dat het nieuwe^, teem van vervoer als demonsti^j, project over langere tijd behoo^ worden beproefd. Alleen op dez£}e ze zal een betrouwbaar beeld va^g reactie van het publiek verkr»(j( kunnen worden. Wordt er met .jj^( ne stapjes" gewerkt, dan geefU^ veel ongerief en wordt het vert^ wen in het openbaar vervoer miw, lijk voor lange tijd geschaad. Iu nota wordt opgemerkt dat de kojg van het nieuwe vervoersysteem vergelijkbare orde lijken te zijqS( de huidige kosten. u Vredesdag: \Tl Nee tegen geweld? ja tegen vrede ri VATICAANSTAD - Wereldvret"" dag, 1 januari heeft ditmaal als (t ma 'Nee tegen geweld, ja tegen ije de'. Dit thema is vastgesteld doous paus. die ter gelegenheid van de een speciale vredesboodschap rc^ 'stuurt. In ons land zal aan de (3; geen speciale aandacht worden^ schonken, omdat de katholieke kg( voluit meedoet aan het interker^ lijk vredesberaad, dat ééns per jy£ een hele week aan de vrede wijt^ Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gemeente vindt het gerechtvaardigd dat de salarissen van de musici van het Amsterdams Philharmonisch Or kest gelijkgeschakeld worden met die van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest en het Residentie Or kest De salarissen van de musici zullen dan met 10 procent verhoogd moeten worden De gemeente zal deze verhoging, op verzoek van het bestuur van het Philharmonisch Orkest, pas goed keuren als het Rijk. de mede-subsi- diént van het orkest, bereid is daar in mee te gaan. De gemeente blijft op het standpunt staan dat het verschil in artistiek niveau tussen het Concertgebou workest en het Rotterdams Philhar monisch Orkest en het Residentie orkest ook in het salarisniveau moet worden uitgedrukt. Het Rijk wil het verschil in salaris terugbrengen tot 10 procent, de gemeente vindt dat het op 20 procent moet blijven. „De unieke positie van het Concert gebouworkest als nationaal en inter nationaal toporkest komt onvol doende tot uitdrukking in de voor gestelde salansverhouding. aldus de gemeente in het begrotingsontwerp voor het volgende jaar. Muziektheater Met de bouw van het Muziektheater aan de Ferdinand Bolstraat kan vol gens de gemeente pas begonnen worden als het Rijk „een bevredi gende bijdrage" levert in de bouw kosten. In 1964 was afgesproken dat de gemeente de lasten van het ge bouw op zich zou nemen en het Rijk die van de bespelers (Nederlandse Opera Stichting en het Nationaal Ballet) In de ontwerpbegroting wordt opge merkt dat sindsdien de omstandig heden zodanig zijn veranderd dat het niet bij de afgesproken lasten verdeling kan blijven Een ambtelij ke werkgroep onderzoekt wat de fi nanciële gevolgen van de bouw van het muziektheater zijn. onder meer voor de Stadsschouwburg. MOSKOU (UPI) - Het gezagheb bende Sowje truss lsc he tijdschrift Literaire Gazet heeft het Westen dinsdag gewaarschuwd dat zijn in spanningen voor de gevangen dissi dent Anatoli Sjtsjaranski. „ge doemd zijn te mislukken" De 29-jarige Sjtsjaranski zit sinds negen maanden m de gevangenis, in afwachting van de afronding van het onderzoek dat tegen hem is inge steld omdat hij „verraad" zou heb ben gepleegd. Langs deze weg willen wij onze oprechte dank betuigen voor de belangstelling Ujdens het leven en na het overlijden van mijn lieve man en onze dappere vader Wim Vermeijden A Vermeijden-Ploemacher Rotterdam, december 1977 Schiedamseweg 44a

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10