^eyenoords seizoen verloren jeen hoofdrol voor Henk Bosveld \jax mag even opveren >endam zorgt voor sensatie op de „Langleegte" 'itesse ronde verder ondanks off-day van spelmaker Cindhoven legt Amsterdammers maar weinig in de weg 24 landen Loting voor kwartfinale Supporters Feyenoord opgepakt na vernieling DAG 27 DECEMBER 1977 pAG SPORT Trouw/Kwartet r Johan Woldendorp INDAM „Jongens, even stil", schreeuwde de geblesseerde doelman Johan Krol door het ershome. „Een AOW-er uit Den Haag heeft 200 geschonken". „Mansveld zeker", grapte »nd terug. Maar dat zou te eel van Feyenoords vrije verdediger zijn gevraagd. De beide punten van Veendam kwamen immers al dankzij zijn medewerking tot stand. En waar de pclub er slechts één treffer tegen overstelde, werd de derde ontluistering in successie een dogenloos feit: 2-1. noords kortstondige beker- tuur mislukte in een stadionne- jat getooid is met de lugubere n Langeleegte, waar een club It, die in de asgrauwe staart- p van de eerste divisie zijn be- nsrecht probeert te bewijzen en het kwik in de toeschouwers- •nometer maar net boven de mensen per wedstrijd uit komt. eren waren er noodtribunes no un de 13.500 belangstellenden te ïen bergen. „En dat werkt door de volgende thuiswedstrijd", spelt parttime manager Jan de 5. Het in diep verval geraakte moord straalt nog steeds zo veel i uit, dat een eenvoudige eerste jieclub daardoor de dubbeltjes minder vaak hoeft om te draai- voordat ze geïnvesteerd kunnen ien in risico-arme projecten. een zijn dood zo de ander zijn »d. Want Feyenoord heeft op ede Kerstdag een punt achter opnieuw teleurstellend seizoen it. Internationaal voetbal lijkt haalbare kaart meer voor een delmatig, uitgeblust elftal, dat eens de klasse bezat om een vlot tregen 1-0 voorsprong uit te bou- i en een tactische miskleun van thuisclub hard af te straffen. Iner Joop Oldejans namelijk, had doelman Dik Ploeger ingefluis- I dat het gevaar vooral van Clyde it zop komen. Een ernstige misre kening, omdat de donkere Ameri kaan er al moeite mee heeft om een bal eenvoudig terug te plaatsen na een opkomende medespeler. Hij wor stelt evenals trouwens Dick Schneider en Aad Mansveld met een gigantisch gebrek aan zelfver trouwen. Slechts Willie Kreuz en (af en toe) Gerard van der Lem speelden zonder schroom en hadden daarmee Veendam de voet nog dwars kunnen zetten ook. Ploeger was in de eerste periode zichzelf niet na het snelle openings doelpunt van Kreuz en tijdens de talrijke inswingende corners van Van der Lem. Op zijn sterkste punt hoge voorzetten faalde hij kin derlijk. „De vorige week heb ik er nog extra op getraind. Ik pakte toen alles. Nu niets. Toen ik bovendien een doelpunt tegen kreeg, zonk de moed me in de schoenen. Kan ik nou niets? vroeg ik me af. Alles mislukte in de eerste helft, ook al omdat ik me volledig op Best had geconcen treerd. In de rust heb ik gersteld: ik ga er hoe dan ook tegenaan. Alles of niets. En het ging goed," vulde Joop Oldejans terecht aan. „Toen heeft hij een klasse partij gespeeld". Het oer-stereotype „als dat en dat niet was gebeurd was het heel an ders gelopen" is waarschijnlijk wel van toepassing op Veendam-Feyen- oord. De Rotterdammers lieten de thuisclub uitrazen, scoorden kli nisch koel 0-1 (Ploeger vergat de voorzet van Van der Lem te onder scheppen, zodat Kreuz kon doelpun ten) en leken de wedstrijd in hun greep te krijgen. Veendam was lam geslagen, maar veerde op toen Mansveld de bal aan de terriërachti ge Geert Meyer verspeelde. Die fa briceerde heel simpel de gelijkma ker. Oldejans: „Dat doelpunt van Kreuz was natuurlijk een tegenval ler. Ik had op een in eerste instantie meer behoudend Feyenoord gere kend. Maar gelukkig kregen we een presentje terug." De basis voor de tweede bekersensa tie in de derde ronde was gelegd. Feyenoord puurde geen rendement uit de weifelende houding van Ploe ger voor de rust en bezat niet de moed om zich te revancheren voor het doelpunt van Brouwer, na de hervatting. Een wissel Best-Van der Korput, waardoor Mansveld in de voorste linie kon opduiken, ten spijt. „We hebben een banale over winning geboekt," stelde Oldejans -Iets hooghartig. Maar of dat het startschot voor meer bekerroem is. dat wilde dezelfde Oldejans later wel betwijfelen. „In de dubbele be kerronde, die we nu krijgen, is iedere eerste divisieclub in het nadeel. Stel, dat wij uit en thuis tegen Feyenoord hadden moeten spelen, dan waren wij er onderdoor gegaan. Feyenoord maakt niet twee keer dezelfde fout." Feyenoord had dan waarschijnlijk in zijn eerste optreden ook minder Doelman Ploeger van Veendam maakt stijlvol een einde aan het gevaar bij een van de vele Feyenoord- hoekschoppen. verkrampt gespeeld. Het zwaard van Damocles dat boven de Rotter damse club hing, was nu vlijm scherp. En dus kroop Feyenoord angstig in een stil hoekje en durfde het niet met ridderlijke moed te strijden. „Je kon zien dat die jon gens angstig waren," analyseerde Joop Oldejans de wedstrijd. „Het was een laatste kans op Europees voetbal." Zijn collega Vujadin Bos- kov zal zonder twijfel dezelfde con clusie hebben getrokken. „Ik kan echter geen commentaar geven", hakkelde hij. „Daarvoor Is de teleur stelling te groot." or Matty Verkamman UNHEM Vitesse viert een voortreffelijke terugkeer op het logste voetbal-niveau, dat staat vast. Buiten verwachting teren de Arnhemmers op dit moment de eredivisie-midden- vDot aan. Heel Arnhem steunt de ploeg ruimschoots en van fte. Het voetbal is doorgaans spectaculair en in achttien npetitiewedstrijden goed voor negentien winstpunten geble-. Geen wonder dus, dat er zaterdamiddag voor de bekerwed- [ijd tegen FC Utrecht opnieuw 10.000 toeschouwers op Nieuw- ènnikenhuizen zaten. Gezien het allerminst aantrekkelijke Jer, was dat een alleszins royaal bezoek. Die klanten zagen tesse dit keer bepaald niet imponeren, maar, niet geheel diend, na verlenging toch winnen: 4-3. -^Jesse's inzet was, als altijd, opti- I tal. FC Utrecht was eveneens fu- us geïnteresseerd in de kwartfina- maar had daarnaast een betere- irm-van-de-dag. Het wedstrijd- b«jeld was dat van een karakteristie- i bekerwedstrijd. Niet zo mooi Bar toch leuk. FC Utrecht voetbal- i beter, miste geluk en kwam in de (merkelijke verlenging de stand negentig minuten was 1-1 ten- Dtte tijd te kort. fet meest opmerkelijke in deze wed- rijd was dat de Utrechtse midden- ilder Ton de Kruyk ten koste van |n directe tegenstander Henk Bos- ild de uitblinker was. De 36-jarige e een week eerder in verband met In glanzende vorm tegen PSV in e media nog luid werd bezongen, ld gewoon één van zijn mindere igen. Bij een raspaard als Bosveld, het tegenspel van zijn rechtstreek- i opponent waarschijnlijk van het botste belang voor zijn eigen pres- itie. Bosveld is sterk wanneer hij In „schoppend klevertje" enkele alen nadrukkelijk op zijn plaats fin wijzen. Hij groeit wanneer het agressieve gedrag van „die piepel tjes" (zoals hij ze zelf noemt) wanho pige kenmerken krijgt. Tot dergelijke acties liet De Kruyk zich nu net niet verleiden. In de eerste helft verijdelde hij tot drie keer toe dat Bosveld hem door de benen zou spelen. Vervolgens nam hij brutaal zelf het initiatief: liep van hem weg wanneer hij de bal had, of wilde hebben nauwelijk achter volgd door Bosveld en was weer bij hem, wanneer Vitesse de aanval zocht. Vitesse-trainer Henk Wullems erkende de minderde beurt van de door hem zo gekoesterde aanvoer der. „Hij heeft steeds veel positieve kritiek gekregen. En terecht. Maar er wordt wel eens vergeten dat er nog een paar lopen die wel iets kunnen. Charley is zelf ook niet zo gelukkig met al die publiciteit" Overigens verwacht Wullems dat Bosveld definitief nog een jaar zal bijtekenen. „Hij blijft", zegt hij zelf verzekerd. Zelf onderhandelt Wul lems in de komende weken over con tractverlenging. Maar dat (waar- Ton Wickel neemt de bal mee terwijl Charley Bosveld tevergeefs een sliding uitvoert. schijnlijk) te continueren verblijf in de Gelderse hoofdstad, staat volgens hem los van Bosvelds plannen. Naast het goede spel van De Kruyk viel bij FC Utrecht voorts het gede gen vakwerk van laatste man Ton Wickel op. Wickel heeft zijn draai gevonden. Hij organiseerde zaterdag bekwaam, hoe weinig invloed dat op het eind kennelijk op de ongelukkig spelende Wim Flight had, en zorgde bovendien voor talrijke offensieve impulsen. In aanvallend opzicht maakte de Utrechtse lijn Van Veen- Van Maurik-Hulshorst te weinig ge bruik van het onzekere Vitesse-blok Mulderij-Heezen. Van Maurik profi Oor Erik Oudshoorn .MSTERDAM De Ajax- oorhoede is in feite net zo wis- flvallig als het Hollandse eer. Vier weken lang vocht de pnsterdamse frontlinie tegen en doelpuntensyndroom. In Öe periode bleven overwinnin- ten uit en veroverde PSV een ijkans onaantastbare positie p de ranglijst. De formatie hn Tomislav Ivic kan volgens RIO DE JANEIRO Aan de eindronden van hel toernooi om het wereldkampioenschap voet bal die in 1982 in Spanje worden gehouden, zullen 24 landen deelnemen. Dit heeft F1FA- voorzittcr Joao Havelange in Rio de Janeiro verklaard. De Braziliaan deelde mede dat de Spaanse organisatoren ak koord waren gegaan met het Fl- FA-voorstel om het aantal lan den in de eindronden met acht te verhogen. insiders daardoor de prolonga tie van de landstitel wel ver geten. Zaeterdagmiddag veerde Ajax, als door een adder gebeten, plotseling weer even op. Slachtoffer was Eind hoven, die juist in de eerste divisie aan een indrukwekkende opmars be zig is. Maar de bekerstrijd is voor de ploeg van Rinus Gosens verleden tijd. Ajax toonde aan de vooravond van de winterpauze een ongekende aanvalsdrift, die in cijfers uitgedrukt een 7-0 overwinning opleverde. De hele aanval van Ajax poetste daarmee haar geschonden reputatie weer enigszins op. Met name Ruud Geels, die met vier treffers een leeu wenaandeel leverde. Maar echte ver strekkende conclusies vielen er uit dit duel niet op te maken. Eindhoven toonde zich immers zo mak als een lammetje. Ndat Tscheu La Ling Ajax twee punten voor sprong had gegeven, door evenzo veel solo's te verzilveren liet EVV het hoofd maar helemaal hangen. Rinus Gosens over zijn futloze equi pe: „Voor ons was het geen pro bleem geweest om Ajax op 3-0 te houden. Hadden we gewoon met z'n allen fanatiek moeten gaan verdedi gen. Dan was het echter voor het publiek wel een rotmiddag ge worden." Met publiek bedoelde Gosens waar schijnlijk zichzelf, een aantal offici als. fotografen en journalisten. Want het toeschouwersaantal was zater dagmiddag te verwaarlozen (1500). Voorzitter Jaap van Praag moest tot zijn onsteltenis ontdekken dat hij ter afscheid bijna iedere betalende bezoeker persoonlijk plezierige feestdagen had kunnen wensen. Het is dan ook niet vergezocht om te denken dat de Ajax-praescs met de aankoop van Joe Jordan een laatste poging wilde ondernemen om zijn beschimmelde tribuneplaatsen weer eens bezet te krijgen. Eigenlijk is het waanzinnig dat een Ajax-delega- tie wekenlang soebatte om de komst van de Schot. Dc aanwezigheid van een nieuwe spits bij Ajax is immers overbodig. Goed. Ruud Geels begeeft zich de laatste weken op een beschamend niveau. Maar het zou te ver gaan om hem dan maar gelijk af te danken. De scherprichter vormt nog steeds een ommlsbare bouwsteen in het Ajax van Tomislav Ivic. Scoort Geels niet, dan scoort Ajax ook niet. Het duel tegen Eindhoven was daar van een schoolvoorbeeld. Gezegd moet worden dat de Haar lemmer dit keer vanaf de vleugels op zijn wenken werd bediend. Met name Tscheu La Ling voelde zich in zijn element nu de aanval als enig gerecht op de menukaart van Ivic voorkwam. Maar ook linkerspits Si mon Tahamata speelde geen onver dienstelijk duel. Het onderdeurtje zou wellicht een kans moeten krij gen om een vaste plaats te verove ren in het team van de landskam pioenen. Tot nog toe heeft Ivic de linkervleu gel steeds als een knutselhoekje be schouwd. Lerby, Arnesen en de im mer tegenvallende Meyer mochten het op deze plaats proberen. Lang hielden ze dat echter nooit vol. De zwakke plekken kwamen zater dag bij Ajax niet onder druk te staan. Daar voor waren de plaagsto ten van Eindhoven te gering. Maar desondanks lijkt Van Dord als alter natief voor de vakante rechtsback plaats van Wim Suurbier geen ge lukkige keuze. En het middenveld mist natuurlijk nog steeds een per soonlijkheid. Kortom, als de bejaar de Ajax-delegatie weer op stap gaatuitkijken naar een verster- Tschcu la Ling passeert Eindhoeven doelman Adjanski op weg naar het tweede Ajax-doelpunt. king op het middenveld op de In de oreis e o, 87 schoenaker 7 o Tocachouwera; *- •««•-«-• - - i5oo Scheidsrechter Draalsmn Ai»*: Schrijver*. Van Dordl. Krol. Lerby. Ever- «c iLamair.i, Schoenaker. Erken*iMeyeri. Arne sen. Unt(. O eels, Th ham*Ui Eindhoven Adjan .ki Jonkers: Wamaar. Dljk- alra. Bruinen. Sulkers. Blijdervei-n <Feijc-ni. Soers, Schapendonk. Kreckcl*. Peepels defensie lijkt zinvoller dan het krampachtig zoeken naar een opvol ger van Joe Jordan KNVB Beker DERDE RONDE Yitcsse-FC Utrecht 4-3 (na verl.) Ajax-Eindhoven 7-0 Sparta-Go Ahead 1-0 AZ'67-FC Amsterdam 1-0 Vccndam-Feycnoord 2-1 Roda JC-Haarlem 1-0 Excelsior-FC Groningen 2-1 Lotto Winnende getallen: 2 17 - 21 32 - 36 40, reservegetal 38 Aantal deelnemers 835 583 Inleg ƒ3 422 882. Pnjzenbedrag 1 680 152 Eerste prijs itaclu- siel Jackpot) 623 310 Tweede prijs 162 587. Derde prijs: 243 880 Vierde en vijfde prijs: ƒ325 174 DUITSE LOTTO In de Westdultse lotto van saterdag 24 decem ber 1977 zijn de volgende winnende getallen getrokken 8-18-23-25-38-42 Reservegetal 49 In het Westdultse 'Spiel T7' ts op zaterdag 24 december 1977 als winnende cljlercomblnaue getrokken 0358134. Sporttoto Toto 52: Een Juiste kolom 3-1-1-1-1-1-3-1- 2-3-11-1 Aantal deelnemers 190 718 Inleg ƒ616 031 Prtjzenbedrag 408324 Eerste pnj» (inclusief Jackpol) 232 755 Tweede prijs: 73 154 Derde prijs: 102.415. Jeugdcom petitie Bekerronde SC Cambuur-Veendam 2-2: FC O ronlngen-Heerenveen O-O: SC Amersfoort- PEC Zwolle 12. FC Utrecht-Heracles 2 2. Oo- Ahead Eagles Vitesse 3-1. Volendam-FC Am sterdam 1-0; FC Den Haag-Haarlem 0-1; FC Vlaardtngen-Sparta 1-3; Feyenoord-Wage- ningen 3-0. FC Dordrccht-Excelslor 2 1: FC WV-Willem II 1-3; NAC-NEC 3.0. MW RO DA JC 0-1. Amateurvoetbal Veendam-Feyenoord Z-l (1-1). 10 Kreuz 0-1, 16 Meijer 1-1, 58; Brouwer 2-1 Scheidsrechter: Wee rink Toeschouwers: 14.000. Veendam: Ploeger, Lodensteln, Boiten. Lubber man, Wlerenga; Brinkman. Swarte (Tiklakl, Korte; Van der Land. Brouwer. Meijer. Feyenoord: Treytel; 8chnelder, Mansveld. Rijs- bergqi. Wijnstekers; Notten, Budding iSnoeck), Kreuz; Van der Lem. Best (Van de Korpuli, Melis. ZONDAG HOOFDKLASSE A DWV Ellnkwljk 11. Unltas-CW 1-2. HOOFDKLASSE A VUC 15 10 5 Blauw/Wit 15 10 3 EDO 15 9 4 AFC 16 8 4 UVS 16 7 4 Aalsmeer 15 6 5 DWV 15 4 6 RVC 15 4 5 Ellnkwljk 15 2 9 CVV 16 4 5 De Spartaan 15 2 6 Xerxes 15 2 6 Neptunus 16 3 4 Unltos 15 1 4 VUC kampioen eerste periode 0 25 33-15 2 23 29-16 2 22 36 19 4 20 30 21 5 18 21-20 4 17 25-18 5 14 16 18 6 13 20 18 4 13 16 22 7 13 17 26 7 10 1520 7 10 18 21 9 10 13-27 10 6 13 35 Korfbal teerde koppend slechts één keer van de hem ten onrechte gegunde vrij heid. Dat bleek uiteindelijk niet genoeg. Vlak voor rust maakte Joop Heezen aan een complete ralley een einde door hard in te schieten: 1-1. Twee minuten voor tijd legde Vitesse-doel- man Nijhuis de doorkomende Van Tamelen, op het oog binnen het strafschopgebied, onbehoorlijk hard neer. De warrige fluitist Geurds was kennelijk zo zeer met het raadsel wel-of-geen-penalty bezig, dat hij vergat om een gele kaart aan Nijhuis te tonen. Geurds is typisch zo'n scheidsrech ter die zijn beslissingen op grond van „sfeer" in plaats van op de spelregels neemt. Een typerend voorbeeld: in de vierde minuut van de verlenging werd Bursac door Flight keihard te gen het gras gesmeten. Vitesse had kort daarvoor dankzij Das echter een 3-1 voorsprong genomen. De ploeg was nog blijk, het publiek ook en FC Utrecht teleurgesteld. Dus toonde Geurds „begrip" voor Flight en floot niet af. „Geurds floot als een krentebol, maar was niet van invloed op de uitslag," zei FC Utrecht-trainer Han Berger later nog. Vile»se-FC l'lrecht 4-3. na verlenging. EindMand M (l-l) 25 Van Mourik 0-1. 43 Heesen I-I, 92 Blcyenbcrg 21. 93; Das 3-1, 97 Van Stoa 3-2, 99. Bursac 4-2, 110: Hamberg 4-3. Scheidsrechter: Geurts. Toeschouwers 8000. Viietsr: Bcukhof: Zaaycr, Heesen. MulderlJ. Boeve, Das. Bosveld. Veenstra (MeUaardi. Gcrdsen (Bleyenbergt. Bursac. Meyers. FC Utrechi: Istatov. Tcrvoort (Hamberg), Schu bert. Wickel. Flyght. Van Staa. De Kruyck. Cabo; Van Veen. Van Maurik. Hulshorst (Van Tamelen). MICROKORFRAL HOOFDKLASSE A: Deto-PKC 10-9. Fortuna- DOS'46 11-10. Overg»ng»kl«»*e A: LDO ROO 24-5. Asko-Stanfries II 3. AKC-SCO 12-9, B: SOS SSS 13-13, C: BEP-OWO U-7. D: Achil les MIK U-O. HOOFDKLASSE A DBTO 7 5 0 2 10 77-83 LUTO 6 4 11 9 67 57 PKC 7 4 12 9 78-69 Ons Eibernest 6 4 0 2 8 65-57 Wordt Kwiek 6 3 12 7 69-68 HKV 6 12 3 4 65-71 ROHDA 6 114 3 45-61 Trekvogels 6 0 0 6 0 57-77 HOOFDKLASSE B Allen Weerbaar 6 5 0 1 10 68-54 Blauw Wit 6 4 11 9 75 56 Fortuna 7 4 0 3 8 70-77 Dectos 6 3 12 7 59-50 Archipel 6 2 13 5 39-41 Die Haghe 6 2 0 4 4 54 68 DOS'46 7 12 4 4 82 79 DKOD 6 114 3 56 69 Van onze sportredactie AMSTERDAM Vitesse speelt z'n thuiswedstrijd in de kwartfinale van het KNVB-bc- kertoernooi tegen Sparta, in het Nijmeegse Goffert-Stadion. De Arnhemse eredivisieclub be schikt zelf niet over een lichtin stallatie. De loting voor de kwartfina les, die op 1 en 15 februari voor het eerst via dubbelwedstrijden worden afgewerkt, had gister avond het volgende resultaat: Veendam-Excelsior, Vitesse- Sparta, Roda JC-Ajax, AZ'67- Wagcriingen. Van deze clubs beschikken naast Vitesse, ook Wageningen en Excelsior niet over licht. Van onze sportredactie VEENDAM Een groep Feye- noord-supporters heeft gisteren na de wedstrijd van hun club legen Veendam, voor moeilijk heden gezorgd. De veelal dron ken fans brachten in twee auto bussen van de lijndienst Veen dam-Assen vernielingen aan. De verlichting, zittingen en rui ten moesten het ontgelden. De politic van Veendam arres teerde 16 supporters. Zij moes ten de nacht op het bureau door brengen. Mogelijk worden zij nog enkele dagen vast gehou den en dan direct voorgeleid aan de officier van justitie. Dit snelrecht werd twee weken geleden voor het eerst op voet balsupporters toegepast. Het betrof toen supporters van FC Utrecht die in Eindhoven voor, tijdens en na de wedstrijd PSV- FC Utrecht voor moeilijkheden zorgden. Zaterdag hield in Arnhem bij de wedstrijd Vitesse-FC Utrecht een grote politiemacht de in middels beruchte Utrechtse lans in de gaten. Desondanks kwam het in de rust van deze wedstrijd tot vechtpartijen tus sen de verschillende groepen supporters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9