Sadat en Begin zonder VS en VN verder Qdeamroba jk tatokyo Irak verdrijft Koerden Gesprek Begin-Sadat beheerste rede paus —eiders Egypte en Israël houden informatie resultaten achter Regering -Funesië stapt op Chinese economie doet 't beter Britse vorstin blij over Ulster Ministers in Roemenië afgezet Madrileense politie jaagt stakers uiteen Linkse oud-president Peru overleden De kleur hout waaru P van houdt.. il L ISDAG 27 DECEMBER 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet5 or James Dorsey ILIA Egypte en Israel willen hun zaakjes alleen opknappen. Dit is het resultaat van de iprekingen van Israels premier Menachem Begin en Egypte's president Anwar Sadat in de ptische kanaalstad Ismailia. Voor pottekijkers zoals de Verenigde Staten en de Verenigde ies is er geen plaats meer. twarring en onzekerheid heerste psteren in Egypte na afloop van gemeenschappelijke persconfe- tie van de beide staatslieden. Ver- ihtingen, die door officiële Egyp- he en Israëlische woordvoerders laat de avond tevoren waren oed bleken onjuist te zijn. aangekondigde gemeenschappe- Je intentieverklaring, waarin bei- rtijen een aantal gezamenlijke ^Zïïcipes zouden vastleggen bleek ■rften het kader van het haalbare te ;en. Sadat en Begin kwamen niet rder dan het vaststellen dat er ge vooruitgang was geboekt over [kwestie van een Israëlische terug- jkking uit de bezette gebieden en men ten aanzien van de Pales- =hse kwestie maar niet" verder am. jrder, namelijk twintig minuten pat de beide heren elkaar zater- g in Ismailia voor het eerst had- ■m ontmoet, maakten zij bekend Jt de conferentie van Cairo ter jDrbereiding van de Geneefse vre- •%conferentie over het Midden-Oos- i tot ministersniveau zou worden l-hoogd en dat er twee werkgroe- p, een militaire en een politieke in t leven zouden worden geroepen. pets nieuws szeten in een zaal van het gebouw Dezen de administratie van het Suez- tukjenaal achter een tafel met een t tijdfyptische en een Israëlische vlag méénten Sadat en Begin gisterochtend hun persconferentie de es- „Hoentiële vragen onbeantwoord en de tegenstrijdigheden onop- be-lost. Zodoende werd het een histo- este-sche persconferentie waar niets juisteuws werd verteld. Aan het begin /ens-an de persconferentie maakte Sa- deat een korte gezamenlijke verkla- Hijng bekend waarin de werkgroepen aangekondigd en waarin ook ïanderklaard werd dat men het over de alestijnse kwestie in het geheel niet ns was geworden, fel verklaarde Sadat in de gemeen- chappelijke verklaring dat het Pa- "ijnse vraagstuk de kern van het onflict in het Midden-Oosten ormt. Uit het gemeenschappelijke de verklaring dat tijdens de irsconferentie juist door Begin ;rd benadrukt zou men kunnen leiden dat Israël voor het eerst het alestijnse vraagstuk niet als een de vele problemen tussen haar en haar Arabische buren heeft er kend, maar als het probleem tussen de beide partijen. Dit zou een sensa tionele doorbraak hebben betekend. Gistermiddag in Tel Aviv terugge keerd herhaalde Begin op een pers conferentie op het vliegveld Ben Goerion de door Sadat eerder voor gelezen verklaring maar liet hij het zinnetje dat het Palestijnse vraag stuk de kern van het conflict in het Midden-Oosten vormt gewoon maar weg. Werkgroepen In het midden lieten de heren Begin en Sadat eveneens of men in de gevormde werkgroepen, die binnen het kader vah de Caïrese conferentie op het niveau van ministers van buitenlandse zaken in Jeruzalem politieke zaken zullen bespreken en in Cairo op het niveau van ministers van defensie militaire zaken, op ba sis van het door Begin opgestelde vredesplan verder zullen praten. Im mers Begin kwam naar Ismailia om het plan aan Sadat voor te leggen als basis voor het verdere overleg. Het plan zal wel in de werkgroepen worden besproken en Egypte zal in deze werkgroepen tegenvoorstellen indienen. Wat betekent dit? Dat Egypte am- mendementen op het Begin-plan gaat indienen, dat in een plaatselij ke autonomie voor de Palestijnen in de bezette gebieden voorziet, maar niet in de stichting van een Pales tijnse staat of gaan Egypte en Israël hun respectieve vredesplannen in de werkgroepen naast elkaar leggen? Niemand weet het. Sadat en Begin lieten in het midden in welk door Israël bezet gebied men vorderingen had gemaakt ten aan zien van een Israëlische terugtrek king. Sadat herhaalde zijn eis niet dat Israël zich uit alle in 1967 bezet te gebieden moet terugtrekken, en over de Golan-hoogvlakte heeft men in Ismailia niet gesproken. Is men het over Sinai eens geworden? Nie mand weet het. Laat men Syrië links liggen en praat men voortaan hele maal niet meer over de Golan? Nie mand weet het. Reden genoeg om het pessimisme onder de aanwezige journalisten aan te wakkeren. „De meningsverschillen tussen Egypte en Israël zijn hemelsgroot. Men kan het niet eens over de problemati sche Sinai-woestijn eens worden," zuchtte een bekende Midden-Oos tenkenner. PLO Duidelijk leek in ieder geval dat men het over de Palestijnen en de Westelijke Jordaanoever niet eens kon worden. Begin herhaalde nog eens dat Israël nooit met de PLO zal praten omdat deze organisatie op de vernietiging van de staat Israël uit is. En Sadat meende dat de PLO zich in het kamp van de verwerpers van een vreedzame oplossing van het conflict in het Midden-Oosten heeft opgesteld en dat het zich daar mee zelf buiten spel heeft gezet. Niettemin spraken beide staatslie den de hoop uit dat de overige geno digden voor de Caïrese conferentie Syrië, Palestijnen, Sowjet-Unie, Jordanië en Libanon in de nu komende „fase van de meest serieu ze onderhandelingen" zich als nog zouden aansluiten bij het vredespro ces en Begin bevestigde dat men met „onze Egyptische vrienden en met de echte vertegenwoordigers van de Palestijnse Arabieren over het Palestijnse probleem wilde praten. Hij verklaarde dat dit over enkele weken, als de werkgroepen, vermoedelijk half januari bijeenko men, al zal gebeuren. Hij liet echter in het midden of er nu daadwerke lijk Palestijnen zijn gevonden die de PLO als belangenbehartigers van de Palestijnen kunnen vervangen. De Caïrese conferentie heeft inmid dels gisteren een laatste voorlopige zitting van twaalf minuten gehou den. Egypte en Israël deelden de VS en de VN het resultaat van de be sprekingen tussen Sadat en Begin mee. Daarna werd de conferentie geschorst totdat de werkgroepen half januari bijeenkomen. Een ple naire zitting van de Caïrese confe rentie zal worden gehouden zodra de politieke commissie, waarin politie ke problemen, waaronder het Pales tijnse vraagstuk worden besproken en de militaire commissie gereed zijn om verslag uit te brengen over hun vorderingen. Vreemde opzet? Een nogal vreemde opzet leek dit toen deze procedure door Sadat en Begin gisterochtend bekend werd gemaakt. Want de commissies zul len worden voorgezeten door de President Sadat en premier Begin lichtten hun ontmoeting toe voor de vanuit alle windstreken aangestroomde pers Egyptische en Israëlische ministers van buitenlandse zaken (politieke werkgroep) en de Egyptische minis ters en Israëlische ministers van de fensie (militaire werkgroep). Dat zou op het eerste gezicht betekenen dat men straks in de plenaire Caïrese vergadering aan elkaar verslag gaat uitbrengen. Gisteravond werden de misverstanden door de woordvoer der van de Israëlische delegatie bij de Caïrese conferentie Dan Pattir en de woordvoerder van de Egyptische delegatie dr Moursi Saad al Din op gehelderd. Noch de VS noch de VN zijn welkom in de militaire commis sie, die een puur Egyptische-Israëli- sche zaak zal zijn. De VS en de VN, beiden volwaardige deelnemers aan de Caïrese conferentie mogen in de politieke commissie hooguit als waarnemers deelnemen. George Sherman, woordvoerder van de Amerikaanse delegatie in Ca- ïpijro raakte duidelijk in verlegen heid toen journalisten hem in aan wezigheid van Moursi en Pattir vroegen of de Amerikaanse rol is uitgespeeld. Met „nee, dat is niet zo, het is alleen een kwestie van woor denspel" werd de voor Sherman be doelde vraag door de Israëlische en de Egyptische woordvoerder beant woord. Na afloop van hun persge- sprek kon Sherman tegenover Pat tir niets anders doen dan stellen. „Wij zullen tenminste in Jeruzalem aanwezig mogen zijn". In één slag werd het de aanwezige journalisten duidelijk. Egypte en Is raël willen hun zaken alleen opknap pen. In deze fase doet het er niet zoveel toe of men nu wel of niet een vergaande overeenstemming of vor deringen tijdens de onderhandelin gen heeft bereikt. Egypte en Israël willen geen vreemde eenden in de bijt, zeker niet wanneer deze ook nog eigen belangen, wat zeker juist is in het geval van de VS, te verdedi gen hebben, over de Golan werd in Ismailia niet gesproken. Sadat heeft herhaaldelijk laten doorschemeren dat hij Syrië weliswaar naar Cairo heeft uitgenodigd maar dat hij geen tranen zou laten als president Assad het blijft laten afweten. Met de PLO wil Israël onder geen beding onder handelen en volgens Sadat heeft deze verzetsorganisatie zich zelf bui ten spel gezet. Om nog eens veilig te stellen dat geen van belde partijen alsnog op de gedachten zou komen aan de onder handelingen deel te nemen besloot men om de belangrijkste zaken, de politieke, in Jeruzalem te bespre ken, waar noch Arafat noch Assad heen zou reizen. De VS en de VN moesten gezien de opzet de laan worden uitgestuurd omdat het juist zij zijn die op een uitbreiding van het aantal deelnemers aan de Caïre se conferentie aandringen. Heeft weinig mogen baten. Begin en Sadat hebben Carter en Waldheim schaak mat gezet. Ondanks het feit dat men de in druk wekt dat Cairo en Jeruzalem het op een onderling akkoordje willen gooien hebben zowel Begin als Sadat gisteren benadrukt dat slechts een algehele regeling het Midden-Oosten tot vrede tussen Israël en de Arabieren zal leiden Jordanië Op hun gemeenschappelijke pers conferentie liet Sadat weten dat hij de Jordaanse koning Hoessein over de resultaten van zijn besprekingen met Begin zal inlichten. De presi dentiële verslaggever van het be langrijkste Egyptische dagblad Al Achram hecht veel waarde aan deze mededeling. Hij weet te melden dat Begin en Sadat het helemaal niet zo oneens zijn. Terugtrekking uit de bezette gebieden, veiligheid voor de staat Israël of de oplossing van het Palestijnse vraagstuk zijn volgens hem niet het probleem. Het probleem is slechts de vraag van een militaire aanwezigheid van Israël op de westelijke Jordaanoe ver en in de Sinaï. Dit wordt door Israël geëist, maar Egypte wil slechts een civiele aanwezigheid van Israël in deze gebieden aanvaarden. Volgens Egypte moet Israël zijn mi litaire veiligheid zoeken in het be veiligen van de grenzen aan de Is raëlische kant van de grens en niet aan de Arabische kant. Op de weste lijke Jordaanoever. aldus het Egyp tische voorstel, moet Jordanië poli tionele functies vervullen, waarmee Sadat feitelijk met demilitarisatie van het gebied akkoord gaat. Dit voorstel, aldus deze Al Achram- verslaggever moet nog met Hoes sein worden doorgesproken en daar om konden Sadat en Begin de pun ten waarop overeenstemming is be reikt niet bekendmaken. Men zal volgens hem tenminste moeten wachten tot Hoessein en de Ameri kaanse president Carter elkaar vol gende week in Teheran ontmoeten. Hoe het ook mag zijn. Afgaande op de persconferentie van Begin en Sa dat kan men alleen concluderen dat de verwarring groot is, Onduidelijk is of er daadwerkelijke resultaten zijn geboekt of dat de ontmoeting tussen de beide staatslieden een fi asco is geworden. Men heeft door middel van de formele aspecten van het bezoek van Begin geen grote verwachtingen willen scheppen. Be gins vliegtuig, een El Al Boeing 707 was het eerste Israëlische vliegtuig dat officieel op Arabisch grondge- bied landde. De Egyptenaren be reidden hem een uiterst koele ont vangst. Geen erewacht, geen para des. geen volksliederen, geen be groetingstoespraken. de enige vlag gen waren de Israëlische en de Egyptische die snel na de landing voorop het El Al toestel werden ge hesen. Ismailia was bont versierd met spandoeken, maar geen vlaggen en geen portretten van de Israëli sche premier. De bevolking van Is mailia, die in groten getale ondanks de enorme veiligheidsmaatregelen de straat opging moest zich tevre den stellen met het enthousiast zwaaien naar de bezoekende journa listen. Autorit Begin mocht niet met de auto rei zen. Met een helikopter werd hij zaterdag vanaf het militaire Aboe Sweir-vliegveld bij Ismailia, dat in 1973 tijdens de oktoberoorlog zwaar door de Israëli's gebombardeerd werd, onmiddellijk naar het presi dentiële paleis van Sadat gebracht. En bij zijn vertrek mocht hij geen blik werpen, zelfs niet van uit de lucht op de pvramides van Gizah. Daar had hij uitdrukkelijk om ge vraagd. ADVERTENTIES Irote sociale onrust >lan leer lijft het als het den »em TUNIS (Reuter. UPI, AP) ïadat een aantal zwaarge uit de regering was hli ipgestapt, heeft president Ha- [ers )ib Bourgiba van Tunesië een ien- lieuw kabinet gevormd. Achterliggende oorzaak is de golf /an betogingen en stakingen die )ver het land stroomt. Premier Hedi Mouiras had gezegd, dat de sociale bnrust koste wat het kost onder drukt moet worden, wat een aantal fan zijn ministers niet met hem eens was. Habib Chatti (buitenlandse za ten) en Abdelaziz Lasram (economi- iche zaken) dienden vrijdag hun mtslag in, terwijl minister van bin nenlandse zaken Tahar Balkhodja werd ontslagen. Gisteren legden nog iens drie leden van het kabinet hun baan neer. omdat zij het niet eens fraren met het harde optreden van premier Nouira. president Bourgiba heeft inmiddels Een aantal nieuwe ministers be- loemd, die allen een harde lijn te- ;enover de stakers voorstaan. Deze /illen hoger loon en betere sociale oorzieningen, maar het zit er niet in at zij dit na deze regeringswijzigin- ;en zullen krijgen. Bourgiba heeft ;ijn zoon Habid Bourgiba benoemd t speciaal adviseur van de presi- ent. Eerder was hij minister van iuitenlandse zaken, en tot op heden irecteur van de Investeringsbank Tunesië. President Bourgiba leeft een slechte gezondheid, en ver- loont zich zelden of nooit buiten zijn waarbewaakte paleis. De afgetreden ministers zullen later leze week laten weten of zij zich uilen aansluiten bij de oppositie in Tunesië. Deze kwam eerder deze maand een stuk sterker te staan, na de terugkeer van oud-minister* van buitenlandse zaken Mohammed Masmoudi. Deze had 3'/, jaar in zelf gekozen ballingschap in Frankrijk gezeten, maar is nu weer in zijn moederland waar hij heeft aange kondigd nauw te zullen samenwer ken met het vakverbond UGTT en de eisen van de stakers en de jonge ren die amper werk kunnen vinden) zal steunen In een vraaggesprek uitte Masmoudi de vrees dat het leger in Tunesië het 21 -jaar oude regime van Bourgiba aan de kant zal schuiven en zelf een greep naar de macht zal doen. Klopt. Ook in Japan. Dank zij onze vertegenwoordiging aldaar. Adres: Yurakucho Denki Building. 7-1, Yuraku-cho 1-chome. Chiyoda-ku, Tokyo. Nadere informatie: Amro banken of telefoon: 020-282679. PEKING (Reuier, UPI) - De Chi- nese economie doet het beter, na het aan de kant zetten van de Bende van vier. De industrieproduktie zal dit jaar 14 procent hoger zijn dan in 1976, aldus het persagentschap Nieuw China, en er wordt een goede oogst verwacht. Nieuw China noem de 1977 een „keerpunt" in de Chine se geschiedenis omdat na de „terug gang", veroorzaakt door de Bende van vier, nu weer een tijdperk van groei is begonnen. Op het ogenblik staat economische en technologi sche ontwikkeling weer bovenaan, terwijl de radicalen van de Bende van vier de „zuiverheid" van de re volutie voorrang gaven. Thans is er weer een neiging naar „loon naar werken", mogen boeren eigen stuk jes land bewerken, en is kennis van zaken in het onderwijs belangrijker dan kennis van de leer. „Het geeft niet of een kat wit of zwart is, als hij maar muizen vangt" (als er maar geproduceerd wordt). Ook wordt er een grote nadruk ge legd op sparen, zo meldt Nieuw Chi- na. Dit volgt op de eerste loonsver hogingen sinds jaren, die in de Chi nese industriestad Sjanghai werden gegeven. In Sjanghai zijn zeker 400.000 nieuwe spaarrekeningen geo pend, met een hoge gemiddelde in leg. Onder de spaarders, zo laat het persagentschap weten, zijn veel jon ge arbeiders. Zij verbeteren niet al leen hun matcriepjjle en culturele leven, maar zetten ook de „schitte rende traditie" van soberheid voort door geld te sparen. Op Mao's geboortedag werden in China twee verklaringen van wijlen^ partijleider Mao Tse-toeng gepubli ceerd, die goed in de kraam van de nieuwe partijtop te pas komen. Mao roept daarin op tot het gebruik van moderne technieken (wat aansluit bij de huidige nadruk op technologi sche ontwikkeling) en tot meer cen trale planning in de landbouw (in plaats dat verschillende landbouw- communcs zelf hun beleid bepalen). Sowjet-Unie Het nieuwe Chinese beleid spreekt de Sowjet-Unie niet aan. Het ma- oipijsme wordt op het ogenblik ont daan van zijn meer „verfoeilijke kanten", maar de belangrijkste erfe nissen worden in ere gehouden, al dus het blad Problemen van het Ver re Oosten. „De politiek van vervol ging en onderdrukking gaat door." In andere verklaringen neemt Mos kou een soortgelijke, betrekkelijk harde lijn in tegenover Peking, dat de toenaderingspoging na de dood van Mao Tsc-tocng van de hand heeft gewezen. Problemen van het Verre Oosten haalde de bekende paarden van stal: de Chinese leiders die de eigen bevolking en het buiten land zand in de ogen strooien, de militaire krachtsopbouw, en de drei ging met „methoden van de culture le revolutie" tegen hun tegenstan ders. BEIROET (UPI) Duizenden Koer den zijn door Irak van hun grond verdreven, en tientallen dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt in een poging de Koerden onder de duim te krijgen. Die beschuldiging wordt geuit door de Patriottische unie voor Koerdis- tan, die kantoor houdt in de Syrische hoofdstad Damascus. De Koerden zagen hun hoop op een eigen, onaf hankelijk Koerdistan in rook ver vliegen na een overeenkomst tussen Iran en Irak. De Koerden leven aan beide zijden van de grens tussen de twee landen, die lange tijd als kemp hanen tegenover elkaar stonden, waardoor de Koerden ze konden uit spelen. Na het akkoord keerden dui zenden gevluchte Koerden uit Iran naar Irak terug, maar hun lot is onzeker. Volgens een verklaring van de Pa triottische unie willen de autoritei ten in Bagdad de Koerden weg heb- ROME, BETHLEHEM (Reuter, UPI) Kerkelijke en wereldlijke leiders hebben in hun traditionele kersttoespraken een ook bijna traditioneel pleidooi gehouden voor vrede in gebieden als het Midden-Oosten en Noord-Ierland. ben uit hun geboortestreken, en ver drijven naar het zuiden van Irak. Ondanks de schijn „onafhankelijk heid" die Irak de Koerden had toege zegd, gaan schermutselingen tussen Koerdische troepen en Iraakse mili tairen door „Er is geen sprake van onafhankelijkheid, maar slechts van voortgaande vervolgingen door de machthebbers in Irak", aldus de ver klaring. In Bagdad wordt van de Iraakse autoriteiten weinig meer over de Koerden vernomen; de zaak schijnt voor hen te hebben afgedaan. Paus Paulus VI stelde het gesprek tussen de Egyptische president An war Sadat en de Israëlische premier Menachem Begin tot hoofdmoot van zijn toespraak op eerste kerstdag. Tot de ongeveer 20.000 gelovigen, die zich op het Sint Pietersplein hadden verzameld zei de paus; we zullen onze kerstboodschap in de eerste plaats richten tot de mensen in dat land, dat geestelijk ook ons land is en wij hopen dat vrede en gerechtig heid daar opnieuw zullen bloeien. Het hoofd van de katholieke kerk zei er op te vertrouwen dat de gesprek ken tussen de twee leiders in het Midden-Oosten zullen bijdragen tot meer concrete hoop op vrede in dat gebied. „U weet dat juist vandaag er een nieuwe fase is aangebroken in de onderhandelingen in het lange con flict dat op verschillende manieren en met verschillende uitbarstingen de heilige plaatsen zo tragisch heeft aangetast." Met de woorden „nee, zo mag het niet zijn" veroordeelde de paus het handhaven van de vrede door verschrikking. Mensen zijn nog steeds eikaars tegenstanders, aldus paus Paulus. Granaat De menigte, die de regen had getrot seerd om naar de toespraak te luiste ren en de zegen Urbi et Orbi te ontvangen kon hem in dertien talen aanhoren, waaronder het Chinees en het Russisch. De pauselijke bood schap werd via de tv uitgezonden naar 37 landen. Op kerstavond woonden ongeveer 20.000 mensen in Bethlehem de viering van Christus' geboorte bij. Tijdens de plechtighe den op het plein van de Kribbe ont plofte in een nabijgelegen steeg een granaat, maar volgens de politie werd geen schade aangericht. Engeland De Britse koningin Elizabeth ver klaarde ln haar toespraak dat de hoop op vrede in Noord-Ierland in het afgelopen Jaar is toegenomen. Volgens de vorstin is 1977 een jaar van verzoening geweest. Zij meende dat verzoening nergens harder nodig is dan in Noord-Ierland. Niemand durft te geloven dat er spoedig een einde zal komen aan de moeilijkhe den, maar het lijdt geen twijfel dat de mensen van goede wil in Noord- Ierland, net als zij in de rest van de natie en het gemenebest zijn bemoe digd, aldus de koningin. Irak De christelijke gemeenschappen in Irak hebben geen kerst gevierd en zullen ook de jaarwisseling onge merkt voorbij laten gaan. dit uit protest tegen de besprekingen van Sadat en Begin. In een verklaring werd zaterdag gezegd dat de Iraakse christenen hiermee duidelijk willen maken dat zij achter de strijd tegen „de imperialistisch-zionistische plannen" staan. BOEKAREST (AFP) De Roe meense minister van industriële bouw Vasile Bumbacea is samen met drie onderministers, twee van zijn ministerie en een van het minis terie van handel van zijn functie ontheven door het „Uitvoerende po litieke comité" van de Roemeense communistische partij. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan daden „die grote schade hebben berokkend aan de nationale econo mie" en zijn van hun functies onthe ven hangende een onderzoek door de partij naar hun activiteiten die „niet in overeenstemming zijn met de financiële discipline". Het ministerie van industriële bouw is een van de departementen die het nauwste betrokkeh zijn bij de grote werken die ln gang zijn gezet na de aardbeving van 4 maart die een schade van bijna vijf miljard gulden veroorzaakte. MADRID (Reuter) De Spaanse oproerpolitie heeft gistermiddag in het centrum van Madrid demonstre rende stakers van een groot waren huis uiteengejaagd. Vervolgens wer den politiewagens gestationeerd buiten een aantal supermarkten in Madrid. Het winkelpersoneel was in staking gegaan na een oproep van de anar chistische Nationale Arbeids Fede ratie. Deze eist een minimumloon van 900 gulden per maand, een werkweek van 40 uur en een vrije zaterdagmiddag. Door de staking v/erden de inwoners van Madrid ge confronteerd met veel gesloten wa renhuizen. Communistische en soci alistische arbeiders hadden van hun bonden het advies gekregen niet aan de staking deel te nemen. LIMA Oud-president Juan Velas- co Alvarado van Peru is op 67-jarige leeftijd overleden. De directe dood soorzaak was bloedvergiftiging na een tweetal zware buikoperaties. Generaal Velasco kwam ln oktober 1968 aan de macht als leider van een groep linkse militairen die een Ingrij pende hervorming van de Peruaanse maatschappij nastreefde. Daarmee werd ook een begin gemaakt, maar al vlug bleek een groep conservatie vere topfiguren in het militaire appa raat dwars te liggen. De Peruaanse revolutie die vergezeld was gegaan van een reeks nationalisaties en de vorming van arbelderscoöperaties verzandde en leidde ln augustus 1975 tot een onbloedige staatsgreep on der bevel van de huidige president, generaal Franscisco Morales Bermu- dez. Deze draaide een groot deel van Velasco's hervormingen terug, een proces dat nog steeds voortduurt. ADVERTENTIE Bepaal /elf dc houtklcur van Uw piano. Zonder extra kosten passen wc hem aan bii Uw interieur In donker, licht of wat U wenst, 't I» maar net waar U van houdt. RIJKEN ïl LANGE IWTE LUM8AAN 28.AOT1EROM4 IEL lOIOl 119400

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5