Palestijnse kwestie onopgelost Duizenden gevangenen in Argentinië gedood Degelijk Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Politieke en militaire werkgroepen ingesteld deTijd Charlie Chaplin overleden Pagina 3 en 7 niet In deze krant Feyenoord uit de beker HET WEER Bewolkt 'Grootste schender mensenrechten' Schrijfster Harriët Freezer overleden Wie wordt de politicus van het jaar? Deze week in Weekblad Weer protesten tegen tv-film over Putten Achthonderd man bij vredesmars Trouw Je kunt er niet omheen Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u Trouw 35STE JAARGANG NR 10331 - DINSDAG 27 DECEMBER 1977 Uitgave trouw/kwartet b.v. hoofdredacteur j. tamminga directeur ing. o. postma postbus 859 Amsterdam abonnement 15,47 (Maandi- 46,40 (kwartaal» - 183,40 uaar» BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00 12 574 GEMEENTEGIRO x11000 losse VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.80. LUXEMBURG FRS 13. •ostgiro 660000 pagina 2: Uit de kerkbladen pagina 3: Kersttoespraak van koningin Juliana pagina 5: Kerstboodschappen Irak verdrijft duizenden Koerden Dolle vreugde in Veendam na de bekeroverwinning tegen Feyenoord. Rechts trainer Oldejans van de Groningse ploeg Van onze sportredactie AMSTERDAM Drie gerenom meerde klubs ontbreken in de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker. Nadat in een eerder stadium "X Twente was afgevallen en afgelopen woens dag PSV sneuvelde in de achtste finale, viel gisteren ook Feye noord af. De Rotterdammers ver loren bij het in de eerste divisie laag geklasseerde Veendam met 2-1. Overigens deden er zich in deze derde bekerronde die door AZ'67, Wageningen, Excelsior, Vitesse, Veendam, Sparta, Roda JC en Ajax werd overleefd nog enkele incidenten voor. Tijdens de pau ze van Vitesse-FC Utrecht kwam de (uiterst parate) politie oog in oog te staan met enkele vechters bazen uit de Utrecht-aanhang. Erger was het in Veendam waar Feyenoord supporters twee bus sen vernielden, een voor en een na de wedstrijd. De chauffeur van de tweede bus reed zijn pas sagiers rechtstreeks naar het po litiebureau waar er zestien wer den aangehouden. door James Dorsey ISMAILIA Israèls premier Menachem Begin en de Egyptische president Anwar Sadat zijn het bij hun besprekingen in Ismailia niet over een oplossing van het Palestijnse vraagstuk eens geworden. Dit hebben zij gisteren tijdens een gemeenschappelijke pers conferentie ter afsluiting van het werkbezoek van de Israëlische premier laten weten. Als concrete resultaten van hun besprekin gen konden zij slechts de instelling van een politieke en een militaire werkgroep in het kader van de conferentie van Cairo bekendmaken en de verhoging van deze conferentie tot het niveau van ministers. Begins toestel landde zondag om streeks elf uur op het militaire vlieg veld Aboe Sweir vlakbij Ismailia. Hij werd onder meer begeleid door de Israëlische minister van buitenland se zaken Mosje Dajan, de minister van defensie Ezer Weitzman en de minister van religieuze zaken Aboe Hatzeir. Ook bevonden zich in zijn gezelschap de hoofdredacteuren van alle Israëlische dagbladen en de echtgenote van de voormalige Israë lische minister van buitenlandse za ken Abba Eban, Suzi. Begin had Suzi uitgenodigd als gast mee te gaan naar Ismailia, waar zij oorspronke lijk vandaan komt. Omdat Aliza Be gin, de echtgenote van de Israëlische premier haar man wegens ziekte niet kon begeleiden kon mevrouw Jehan Sadat zich volledig aan de opvang van Suzi wijden. Begin en zijn gezelschap kregen een nogal koele ontvangst op het vlieg- Volgens het blad is het vorige maand overhandigd aan president Jorge Vi- dela van Argentinië, door de Ameri- Veel bewolking maar van het zuidwesten uit nu cn dan regen. Matige, af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Maxi mumtemperaturen omstreeks 7 graden. Morgen en overmorgen: Enkele buien, later met hagel of sneeuw en geleidelijk kouder. Morgen: onder: zon op: 08.48 IS. 34 Maan op: 18.49 Onder: 09.27 kaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Gezegd wordt dat de omstandigheden in de gevan genissen zó slecht zijn, dat ze kun nen leiden tot een verdere verslech tering van de betrekkingen tussen Washington en Buenos Aires. Zeker 5000 gevangenen zijn vermoe delijk gedood, onder wie 500 die „bij vergissing" zijn aangehouden, en 100 gewone misdadigers. Volgens het rapport kan maar een zeer klein deel van de 13.500 politie ke gevangenen worden gezien als „echt gevaarlijk" en is de rest tegen de regering binnen een redelijk ka der. Meermalen zouden gevangenen in vereet zijn gekomen door honger stakingen en gevangenisopstanden, die met harde hand zijn neergesla gen. waarbij de leiders werden te rechtgesteld. Verwacht wordt een verheviging van het protest voor de komende maan den, waarbij het tot een grote, alge- veld van Ismailia door de Egypti sche vice-president Hosni Mobarak, premier Madoeh Salem, minister van defensie generaal Gamassi, de nieuwe volledig onbekende minister van buitenlandse zaken, Mohamed. Ibrahiem Kamel, en de oud-minister van buitenlandse zaken Boetros Ghali. Nadat men elkaar zonder ce remonieel de hand had gedrukt werd Begin onmiddellijk per heli kopter naar het presidentiële palels van Sadat gevlogen. Ruim een uur voor de aankomst van Begin, die de eerste Israëlische rege ringsleider is, die een officieel be zoek, al was het alleen maar een werkbezoek aan een Arabisch land bracht, landde op het Aboe Sweir een toestel van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al met 64 Is raëlische journalisten aan boord. Dag langer Al gauw na het begin van de bespre kingen tussen Sadat en Begin werd duidelijk dat het oorspronkelijk voor slechts enkele uren geplande bezoek met een dag zou worden ver lengd. Egypte en Israël wilden po gen gezamenlijk een politieke inten tieverklaring op te stellen. Na uren van overleg, waarbij Begin en Sadat vaak onder vier ogen met elkaar spraken bleek men toch geen over eenstemming over de verklaring te kunnen bereiken. Wel boekte men vooruitgang, aldus Sadat en Begin op hun gisteren gehouden perscon ferentie, vooruitgang ten aanzien van de Israëlische terugtrekking uit in 1967 bezet gebied. Wat deze voor uitgang precies Inhoudt hebben de twee staatslieden echter niet be kendgemaakt. Wel maakten zij bekend dat de poli tieke commissie van de conferentie van Cairo in Jeruzalem onder het wisselende voorzitterschap van Mosje Dajan en Mohamed Ibrahiem Kamel zal vergaderen, terwijl gene raal Gamassi en minister Weitzman ADVERTENTIE. Op het Leidseplein in Amsterdam hebben enkele Argentijnen en enkele Nederlanders een hongersta king van drie dagen gehouden, als protest tegen de militaire junta en de schending van de mensenrechten in Argentinië. De zoon van de vrouw in de lichte cape bijvoorbeeld, wordt al maanden vermist, maar de autoriteiten weigeren alle inlichtingen. washington (AP, UPI) Zeker 5000 van de 13.500 politieke gevangenen in Argentinië zijn dood. Dit blijkt een stuk van de Amerikaanse regering, dat is uitgelekt naar een Braziliaanse krant. mene gevangenisopstand kan ko men. Ter gelegenheid van Kerstmis heeft Argentinië 389 politieke gevan genen vrijgelaten, onder hen zijn geen bekende namen. Uit een overzicht van de Amerikaan se raad voor zaken van het westelijk halfrond een particuliere instel ling blijkt dat Argentinië de groot ste schender van de mensenrechten is in Latijns-Amerika. De raad houdt het zelfs op 18.000 politieke gevange nen, „meer onschuldige slachtoffers dan in geheel de rest van het wereld deel." Uruguay komt In het overzicht na Argentinië op de tweede plaats van de lijst van Zuidamerikaanse landen „die de mensenrechten schenden, zoals moorden, ontvoerin gen en systematische marteling dat in deze twee landen voortduurt on danks de internationale veroorde ling door de wereldgemeenschap". Venezuela een democratie is het enige Latijns-Amerikaanse land dat op het terrein van de mensenrechten „goed scoort", aldus het overzicht. UTRECHT (ANP) Na een korte ziekte is zondag in een Utrechts zie kenhuis de schrijfster Harriët Free zer overleden. Zij is 66 jaar oud geworden. Harriët Freezer (pseudoniem voor Wilhelmina Eybergen. haar meisjes naam) is vooral actief geweest in de emancipatiebeweging, onder meer in Man, vrouw, maatschappij Over de rol van de vrouw in de maat schappij heeft zij een aantal boeken geschreven en talloze lezingen ge houden. Zij Is als medewerkster ver bonden geweest aan onder meer Het Parool, het Algemeen Dagblad en het weekblad Vrij Nederland. Ook heeft ze meegewerkt aan een groot aantal radio- en televisieprogram ma's. Eén van haar boeken. 'Wat doen we met moeder met de feestda gen', schreef ze naar aanleiding van een serie Vara-radioprogramma's over de gevoelens van onvrede over het doorbrengen van de feestdagen. Zie ook pag. 3. President Sadat en premier Begin komen lachend de trap af van Sadats buitenverblijf in Ismalia, waar zij hun gesprekken hebben gehouden de zittingen van de militaire com missie in Cairo zullen voorzitten. De Verenigde Staten en de Verenigde Naties, beide volwaardige deelne mers aan de conferentie van Cairo zijn van de militaire commissie uit gesloten en mogen slechts als deel nemers de bijeenkomsten van de politieke commissie bijwonen. De plenaire zittingen van de confe rentie van Cairo zijn gisteren voorlo pig geschorst totdat de belde nieu we commissies half januari aan hun werkzaamheden zullen beginnen. Ondertussen zijn Begin en Sadat geen nieuwe ontmoetingen overeen gekomen. Dit willen zij pas doen wanneer blijkt dat het nodig is. Negatief oordeel Met name de groeperingen in het Midden-Oosten, die zich de afgelo pen weken fel tegen het overleg van Sadat en Begin hebben verzet, wa ren gisteren negatief in hun oordeel. Het heeft niets opgeleverd, luidde de Syrische reactie. Begin en andere zionistische terroristen hebben Sa dat niet geboden wat hij van zijn nieuwe vrienden had verwacht, al dus radio-Damascus. Ook de PLO van Arafat en het radicale volks front voor de bevrijding van Palesti na noemden de top een mislukking. Leiders van de verschillende Pales tijnse bewegingen zulllen binnen tien dagen in Damascus bijeenko men om de recente ontwikkelingen te bespreken. Mogelijk zal een nieu we vorm van samenwerking ter sprake komen. Het Sowjetrussische regeringsblad Iswestia meent dat Sadat uit is op een afzonderlijke Van een onzer verslaggevers PUTTEN Na de gemeenteraad van Putten, hebben nu ook enkele fracties uit de provinciale staten van Gelderland zich tot de VARA gewend met het verzoek om de tele visiedocumentaire over Putten niet uit te zenden. Het zijn de fracties van het CDA. de SGP, het GPV en de Boerenpartij. In Putten zelf is een handtekeningenactie tegen de VA- RA-documentalre begonnen. Het plaatselijk comité wil de handteke ningen volgende week aan de voor zitter van de VARA, de heer Kloos, aanbieden. Onder het motto „Be spaar uw medemensen nieuw zin loos leed, laat uw film niet op de tv zien" worden vandaag in een aantal dagbladen advertenties geplaatst. vrede met Israël, ondanks zijn bewe ring van het tegendeel. De Russi sche media zien de besprekingen als een obstakel voor de hervatting van de Geneefse conferentie. (Voor een beschouwing over het overleg zie pag. 5) STEENWUK (ANP) Ongeveer 800 personen uit verschillende delen van het land hebben deel genomen aan een vredesmars naar de legerbasis op de Havelterberg waar verondersteld wordt dat er atoomwapens liggen op geslagen. De mars was georganiseerd door de afdelingen Steenwijk van de PSP, het interkerkelijk vredesberaad en andere verwante organisaties. Wordt er weer eens wereldgeschiedenis gemaakt ln het Midden-Oosten. Stuur Je dus, als beter ochtend blad, Je specialist naar Cairo en omstreken. Belt le nog door dat le het kort zal houden. En wat h&ngt er op Je telex? Lees maar, 't ls nog goed ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaal! (na twee weken de Krant gratis (er kennismaking te nebben ontvangen) 16,55 minder voor de eersle termijn. Schrijf op de envelop: DvHiw-KwarteU antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken post/.egel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling sen ice. adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: nieuwe abonnee: bataalt p«r kwartaal opgegeven door: tal: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indeiklapper voor telefoonnummers en adresgegevens.Handiaam formaat.Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie, i Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place mat In originele kleuren enafwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1