Paardensport is in opspraak Laten we ophouden wonderen van onderwijs te verwachten □ij maakt nog even een kerststukje. Dan maak ik intussen een paar lekkere a kaastosti's. Met walvissen op ijsbergpatrouille Stam, 'jager op corruptie', lijkt toch draad te pakken te hebben Vrolijk Kerstfeest. lUto te water: ode en vermiste Knipkaart-idee lijkt zinnig, maar wekt ook bedenkingen Weet je wat Wie 't eerst klaar is. ilt Pa's goed eten. 53ÊRDAG 24 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 TERDAM „Als ik er- mijn tanden inzet, kan ik ,et mee ophouden, tot ik ot een goed einde heb ge- üt." Dit zei de nogal om doen vechter tegen misstan- ?ne in de paardensport, J. i diq (56) uit Soesterberg. een ln geleden. Hij beschuldigde Nederlandse Draf- tensport ervan mishande- ■*van paarden door pikeurs e laten. Maar Stam voerde ™ldoende bewijsmateriaal ze ii Ook zijn stelling dat het uik van doping bij ren den, toegediend door de 3erse arts B. F. Plagemann, l tierde op de Nederlandse anen, kon hij niet bewij- Toch bleef Stam, getrouw zijn uitspraak, „de tanden zetten", waardoor nu naar jptie riekende praktijken het daglicht lijken te en. fgelopen week maakte de AID. >sporingsdienst van het ministe- an landbouw en visserij, proces aal op tegen het voormalige ide-Kamerlid van de Boeren- j N. V., op grond van vervalsing officiële papieren voor dokter gemann. De in Maarn wonende ,genaar van de stal Rapid, wordt verdacht papier van de Twee- amer. ondertekend door een ge- baron Bentinck, aan de f;r te hebben verstrekt. Op het cftter stond een verklaring, dat Pla- ann in Nederland de diergenees- le mocht uitoefenen. Een ver- enng die de indruk moest wekken in de loop der jaren ook hééft bij tal van opsporingsambte- n) dat de Duitse dierenarts bij inklijk Besluit in Nederland ht werken. Volgens de Neder- ,se wet moeten dierenartsen die een buitenlandse universiteit ben gestudeerd, immers beschi'k- over een vergunning bij KB om Jederland de diergeneeskunde te nen uitoefenen. Loopgravenoorlog verdenking tegen V. is minder itig voor de NDR, de Nederlandse T- en Rensport: V. is bestuurslid de algemene eigenaarsvereni- van de NDR en zit ook in de lesraad voor het Drafwezen. Bo eien lijkt Stam, die door zijn loopgravenoorlog tegen tfDR vaak ervan is beschuldigd dwaze querulant te zijn. al die jaren toch op een goed spoor te heb ben gezeten. Want de AID. én de Dierenbescherming, werden door Stam geattendeerd op bepaalde mis standen en op het onbevoegd uitoe fenen van de diergeneeskunde door dokter Plagemann Stam: ..Ik wist de afgelopen zomer al van dat papier met baron Bentinck als ondertekening en ik wist dat Pla gemann in Nederland onbevoegd de diergeneeskunde uitoefende Ook wist ik dat Plagemann. die al zes jaar in Nederland renstallen bezocht, de paarden met doping inspoot. Hij heeft me dat zelf verteld, toen ik nog zijn vertrouwen had. Hij behandelde een paard van mijn zoon, die een stal heeft, en wilde spuiten. „Maar denk erom Stam," zei Plagemann toen. „we spreken over ..frisch macheh". niet over doping." Stam beschikte over tal van aanwij zingen. die hij met zijn geëmotio neerde natuur wel eens te gauw voor bewijzen aanzag, maar slaagde er tenslotte toch in de AID op de zaak- Plageuiann te zetten. Op 21 novem ber van dit jaar werd de Duitse dokter bij de Nederlands-Duitse grens in Berg aangehouden en door de AID verhoord. Tijdens dat ver hoor kwam het misbruik van papier van de Tweede Kamer aan het licht en werd ook een koffer met antibio tica in beslag genomen, die volgens Stam zou aantonen dat Plagemann een groot aantal Nederlandse pi keurs en eigenaars van stallen van dienst was met het toedienen van doping. Stam: „Ik heb berekend dat dokter Plagemann hieraan ongeveer 35 miljoen gulden moet hebben ver diend." Brief De NDR liet de uitspraken over cor ruptie van de heer Stam er niet bij zitten en spande in oktober een kort geding wegens belediging tegen hem aan. dat Stam uiteraard wel moest verliezen. Stam heeft tegen de uitspraak nu hoger beroep aange tekend. In het kort geding werd ter verdediging van Stam een brief voorgelezen van de pikeur en ren stal-eigenaar J. J. Glimmerveen uit Woudenberg, die op z'n minst op merkelijk mag heten. Glimmerveen verklaarde in de brief dat dokter Plagemann in 1970 en 1971 twee paarden van hem had behandeld, röntgenfoto's had gemaakt en als diagnose stelde dat het griffelbeen tje van de dieren was gebroken. Pla gemann ging tot een operatie over en moest hiervoor totaal duizend Duitse mark hebben. Toen de paarden weer gingen sukke len liet Glimmerveen röntgenfoto's maken in de dierenkliniek van Em- meloord, waarbij bleek dat er bij de twee dieren nimmer een griffelbeen tje was gebroken noch bescha digd Een ander merkwaardig feit was dat de dokter een van zijn paarden, dat twee dagen later moest lopen in Duindlgt, een injectie gaf en toen verklaarde dat dit paard zou winnen. Het paard won ook. maar Glimmer veen vond het na deze twee ervarin gen gewenst elk contact met de die renarts te verbreken. Glimmerveen: „Als een arts zegt dat bij een paard een beentje is gebroken en later blijkt dat dit niet zo is. dan noem ik zo'n arts een oplichter. Ik ga niet achter Stam staan als deze zegt dat Plagemann gif in de paarden spoot, maar wel heb ik tijdens een algeme ne vergadering van de eigenarenver- Door Huib Goudriaan eniging van de NDR openlijk ge waarschuwd voor de praktijken van dokter Plagemann." 'Oplichter' „Bij die gelegenheid heb ik gezegd dat hij een oplichter en charlatan is, die naar mijn oordeel als dierenarts is gespeend van elke ethiek tegeno ver het paard en voor wie alleen het economisch motief telt." aldus Glimmerveen. Renstal-eigenaar Glimmerveen (55), die vijfentwintig paarden bezit, vindt dat Stam „met een goede zaak bezig is en veel heeft losgepeuterd, maar zijn tong niet voldoende in toom heeft en vaak dingen zegt die hij niet bewijzen kan." Glimmerveen ziet Stam als een jager, die op alles schiet wat ritselt." „Er gebeuren dingen, die niet door de beugel kunnen, maar het is de NDR boven het hoofd ge groeid. Wat is de NDR boven het hoofd ge- grodid? Glimmerveen: „De NDR treedt al vijftien jaar tegen het gebruik van doping op. De meer progressieve ADVERTENTIE We komen samen. Van heinde en ver. Met vrienden en familie. Om samen het feest te vieren. r- Ons autootje W -" brengt ons wel. artsen gebruiken pijnstillende mid delen, waarvan Je Je kunt afvragen of dat doping is. Een pijnstiller wordt vergeleken met een aspirien tje voor een mens. als je een kreupel paard zo'n middel geeft, komt hij in de race op een toppunt, dat hij zon der dat middel niet zou bereiken. Het zijn middelen waarmee Je paar den gevoelloos en pijnloos kan laten lopen. En het is duidelijk, dat in deze sport, waarin zoveel geld om gaat. deze middelen gretig aftrek vinden. Maar de NDR vist te vaak achter het net. omdat die stof niet aangetoond kan worden en de che mische industrie voortdurend met nieuwe middelen komt, waardoor de NDR achter de feiten blijft aanhol len. Ik vind dat Stam in eerste in stantie meer serieus had moeten worden benaderd en dat wat de do ping betreft er een nationaal do- pingsinstituut moet komen, waar alle sportbonden voor onderzoek te recht moeten kunnen. De NDR moet vergrijpen ook niet met het tuchtrecht benaderen. Wij hebben de wet op de dierenmishandeling en als het toedienen van doping dieren mishandeling is moet dat voor de rechter worden uitgevochten", con cludeert Glimmerveen. Beschuldiging De juridisch adviseur van de Dieren bescherming, mr. A. J. Jungslager, is het wat dat betreft met Glimmer veen eens; „Ernstige gevallen van dierenmishandeling horen bij de strafrechter thuis en behoren niet door de NDR met het tuchtrecht in de hand te worden afgehandeld". Mr. Jungslager zegt over bewijzen van dierenmishandeling op de ren baan te beschikken en beschuldigt de NDR ervan geen medewerking („zo niet tegenwerking") te geven aan inspecteurs van de Dierenbe scherming, die voor controle soms op de renbanen verschijnen. Mr. Jungslager. die ook druk op de AID uitoefende om dokter Plagemann in de gaten te houden, zegt dat de Dierenbescherming nu ook een ge val, waarbij waarschijnlijk is gespo ten, in onderzoek heeft. De NDR heeft als commentaar op )udf~ in i aarui ben in i weel u dat veel kerkewerk In 94" Indonesië en In Atrika in Nederlandse glroboekies begonnen Is 3orr Jisschien wordt er straks wel benzine of vudieboeken voor gekocht. Het kan ook -Qjt zijn dat er een bijbel ot melkpoeder voor Tcocht wordt Weet u dat er studenten zijn die via uw girokaart verder kunnen mm studeren? uw bijdrage kunnen er mensen bereikt en geholpen worden Zending is zeggen dat er hoop is U kunt het ook in bedragen uitdrukken giro 6074 van het Zendingsbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk OEGSTGEEST in een onzer verslaggevers lEMEN De 39-jarige in Diemen E lende Marokkaan Amar Bitari is dronken in de Weespertrekvaart n de auto waarin hij zat na een p in het water terecht kwam. De t #litie neemt aan dat de eigenaar Vin de auto. de 33-jarige Tunesiër Syoum ook in de wagen heeft geze- n Hij is namelijk spoorloos. Aan- Sien een hele dag dreggen geen jkerheid heeft gegeven over het lot ln de Tunesiër. door Piet Hagen De wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid heeft het woord deze week laten vallen; „wederkerend onder wijs". En daarmee hebben we dan weer een nieuwe toverfor mule in het onderwijs. Wederkerend onderwijs houdt in dat je op je zestiende of achttiende een knipkaart krijgt voor verdere scholing. Een soort couponboekje, waar je een bonnetje uit kunt scheuren elke keer dat je weer een stukje onderwijs wilt volgen. Hoe komt de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid (ver der afgekort als WRR) erbij dit overigens niet nieuwe idee te propageren? De suggestie staat in een dik rapport over sociale onge lijkheid. De raad komt daarin tot de conclusie dat het gewone onder wijs nauwelijks in staat is de onge lijkheid van kansen te verminde ren. En zo wordt dan gegrepen naar het wondermiddel van het weder kerend onderwijs. In het rapport van de WRR wordt het begrip sociale ongelijkheid breed opgevat. Ongelijkheid in op leiding, arbeid, inkomen, vermogen en macht blijken nauw met elkaar samen te hangen Centraal staat daarbij de arbeidsplaats die ie mand inneemt. En bij de toedeling van arbeidsplaatsen speelt het on derwijs een sleutelrol. Die „sleutel macht" van de school blijkt zeer ver te reiken. De vroeger genoten opleiding is niet alleen bepalend voor de baan die je krijgt, maar indirect ook voor inkomen en macht. De WRR constateert dat de be staande sociale ongelijkheid in toe nemende mate tot spanningen leidt. De vernieuwingen in de jaren zestig en het beleid van achtereen volgende kabinetten (met name het kabinet-Den Uyl) hebben de verwachting gewekt dat de sociale ongelijkheid minder zou worden. Maar nu de grenzen van de econo mische groei zichtbaar worden en er bezuinigd moet worden, wordt het toch dringen in de sfeer van de welzijnsvoorzieningen. Niet wezenlijk Als we naar het onderwijs kijken is er nog een andere factor die deze spanning kan vergroten. Het stre ven naar gelijke kansen (wat iets anders is dan gelijkheid van alle mensen) heeft in de afgelopen jaren weinig zichtbaar resultaat gehad. Er traden wel verschuivingen op. De leerplicht werd verlengd en ook de vrijwillige deelname aan het on derwijs groeide. Meisjes liepen iets van hun achterstand op jongens in. De lagere inkomensgroepen zijn een heel klein beetje beter verte genwoordigd in de hogere onder wijsvormen. Maar wezenlijk is de ongelijkheid niet aangetast. De ongelijkheid van kansen in het onderwijs is verklaarbaar uit drie factoren: erfelijke aanleg, milieu (omgeving en opvoeding» en de school zelf. Het onderwijs kan niet zoveel aan de reeds bestaande situ atie veranderen als men weieens gedacht heeft. Maar wel iets. De verschuiving waar we het net over hadden is daarvan een zeer be scheiden teken. Een procentuele verschuiving in de verdeling van onderwijskansen be tekent echter nog niet dat daarmee de sociale ongelijkheid minder wordt. Als iemands latere positie nu minder wordt bepaald door af komst dan vroeger en meer afhan kelijk is van iemands scholing, wordt de eerder genoemde sleutel macht van de school groter. Maar de op diploma's gebaseerde onge lijkheid wordt niet minder, eerder erger. Andere uitweg Geconfronteerd met deze harde fei ten heeft de WRR een andere Uit weg gezocht. En die heet: wederke rend onderwijs. Onderzocht zou moeten worden, aldus het rapport van de raad. of het knipkaart-sys- teem niet een goede mogelijkheid is om de bij het einde der leerplicht vast liggende ongelijkheid te door breken. Het lijkt een zinnig idee. en wel om twee redenen. In de eerste plaats lijkt het rechtvaardig om iedereen na zijn zestiende of achttiende een gelijk aantal jaren in staat te stel len verder onderwijs te volgen. Als een deel van de jeugd na het uitzit ten van de leerplicht niet verder wil leren, is het eerlijk voor hen een paar couponnetjes te reserveren voor later, als ze weer zin krijgt. Een tweede aantrekkelijk punt in de redenering is dat zo ook de onge lijkheid wordt recht getrokken die nu zichtbaar is in het onderwijs voor volwassenen. Want hoezeer die voorzieningen ook bedoeld zijn om mensen gemiste kansen te la ten inhalen, in de praktijk blijkt toch vaak dat de reeds hoger ge schoolden daarvan het meeste ge bruik maken. Vragen De gedachte aan wederkerend onderwijs ligt dus voor de hand. Maar is het een bruikbare gedach te? Er zijn op z'n minst een paar bedenkingen aan te voeren die een al te groot enthousiasme over de nieuwe toverformule afremmen. 1. Het rapport van de WRR presen teert het wederkerend onderwijs als „een volwaardig alternatief voor het traditionele onderwijscon cept. dat wel wordt aangeduid met jeugd-onderwijs." Maar om een compleet nieuw onderwijsstelsel te baseren op één aspect van de maat schappelijke werkelijkheid (het streven naar grotore sociale gelijk heid) lijkt nogal gewaagd. 2. Het is naïef te denken dat het wederkerend onderwijs nu ineens de oplossing zal bieden voor de problemen waartegen tot nog toe geen onderwijshervorming opge wassen bleek, en waartegen vol gens de WRR zelf ook een mid denschool niet tegenop kan. (Waar mee een middenschool nog niet is afgewezen). 3. De WRR hoopt dat het werk zo gereorganiseerd kan worden, dat ook zij die nu geestdodende arbeid verrichten gestimuleerd zullen wor den tot hernieuwd leren. Er moet, zo zegt de raad, een wisselwerking ontstaan tussen werken en onder wijs. Aangaande die hervorming van de werksituatie is de WRR rijkelijk optimistisch. En wat de relatie met het onderwijs betreft, de eerste ervaringen met participa tie-onderwijs voor werkende jonge ren en het stage-beleid geven wei nig hoop op verbetering. 4. Laten we ophouden van het on derwijs wonderen te verwachten. Het is al mooi als we al te grote onrechtvaardigheden kunnen cor rigeren. Bijvoorbeeld door het ver beteren van de doorstroming in het bestaande onderwijs. Misschien door verbreding van het voortgezet onderwijs via de middenschool. In ieder geval door voortzetting van het stimuleringsbeleid (extra geld voor kinderen met een sociale ach terstand». Ook door krachtige steun aan het door de WRR ver smade tweede-kans-onderwijs (vooral Open School en moeder mavo's). 5. Weet de WRR zeker dat je alle mensen een dienst bewijst met we derkerend onderwijs? Zoals er nu jongens en meisjes van veertien, vijftien zijn die balen van alles wat naar onderwijs riekt, zo zullen er in de toekomst mensen zijn die geen cent geven voor dat wederkerend onderwijs. Moet je hen dwingen hun couponnetjes op te maken? Of is het dan rechtvaardiger alle acht tienjarigen een vast startkapitaal mee te geven? Wie dat wil gebrui ken voor onderwijs (nu of later) kan dan zijn gang gaan. Maar wie liever een winkeltje of een tuinhuisje koopt is vrij de zegeningen van het onderwijs naast zich neer te leggen. 6 Tenslotte een detail. Wie betaalt de kosten van levensonderhoud van de werknemers (en hun gezin nen) die er een jaar tussenuit gaan voor wederkerend onderwijs? de aantijging van de heer Jungsla ger. dat de inspecteurs van de Die renbescherming geen medewerking krijgen, dat dit „beslist niet waar" Is. Ds woordvoerder van de NDR. de heer C. Berg: „Ik ben een van de officials die het meest op de banen aanwezig zijn en heb in zeker vijf entwintig jaar geen inspecteurs op de banen ontvangen. Afgelopen zo mer hebben in Drachten onze offici als alle medewerking gegeven, toen de heer Stam onverwacht met een inspecteur op de baan verscheen". Kan de heer V.. nadat zo'n proces verbaal is opgemaakt nog wel wor den gehandhaafd als bestuurslid? Berg: „We moeten de uitspraak van de rechter afwachten. Het is ook mogelijk dat hij wordt ontslagen van rechtsvervolging. Maar V ken- fende geloof ik dat. mocht het ver keerd voor hem uitpakken, hij zelf de consequenties zal aanvaarden". Wat weet de NDR van het gebruik van doping en van de praktijken van dokter Plagemann? Berg „Daar is ons niets van bekend Dat dokter Plagemann bepaalde praktijken zou uitoefenen is een zaak van de eigenaar van de paar den zelf en voor toezicht is er de rijksoverheid Als een trainer een dierenarts haalt belt hij ons niet op. U moet niet denken dat wij Plage mann in bescherming nemen. Maar het is niet onze zaak". ADVERTENTIE Kaastosti Van een verslaggever ROTTERDAM Een ijsberg van twee miljoen ton. die op wind en stroom van het noorden uit afzakt en op zijn route een booreiland ontmoet, zou van dat booreiland niet veel heel laten. Het eiland zou onder dat geweld worden verplet terd. Vandaar dat drie bevoorradings schepen van Smit-Lloyd (een on derdeel van het Rotterdamse sleep- en bergingsbedrijf Smit) al enkele maanden op „ijsbergpa trouille zijn in de buurt van Groenland. Met behulp van radar (omdat in die streken, zeker ln de winter, een zicht van enkele me ters geen uitzondering is), worden ijsbergen opgespoord en uit de buurt van de booreilanden ge houden. De Smit-Lloyd-48, 106 en 116 heb ben deskundigen aan boord die de bewegingen van de ijsbergen volgen en berekenen. Bij een eventueel sleepkarwei wordt ge bruik gemaakt van een net dat uit kettingen is vervaardigd Zo'n net wordt om de ijsberg heengevaren, waarna de sleepdraad kan wor den bevestigd. Met een snelheid van een halve mijl per uur worden de kolossen dan uit de gevarenzo ne weggehaald. Overigens variëren die ijsklom pen natuurlijk sterk in grootte, en per dag in aantal. De grootsten zijn zo'n twee miljoen ton Als men bedenkt dat slechts het acht ste deel boven de zeespiegel uit steekt. kan men enigszins bevroe den welke massa's daar onder wa ter ronddrijven en hoe groot het gevaar daarvan is. De schepen worden dikwijls om ringd door robben en walvissen Het is de bemanning van de sche pen opgevallen dat de lucht die walvissen uitblazen niet bepaald plezierig ruikt, maar dat Is mis schien niet zo'n geweldige ont dekking, temeer daar de vraag wat lekker en minder lekker is hier eenzijdig wordt uitgemaakt Als de schepen voor anker liggen nemen de bemanningsleden wel eens waar dat walvissen de anker kettingen gebruiken om parasie ten van de huid af te schuren Een wat huiselijk onderling verkeer dus. daar in het noorden Simpkins „Eindelijk een baantje, waar hij geknipt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9