IMF-plan bedreigt DO arbeidsplaatsen Ritme als dwang Verdrinking Turk bedoeld als 'grap' Verrassend spel van invallend pianist itgeleverde Ier nu ilitiek gevangene Kippenfusie: 500 ontslagen Rechter bekent £)rd prostituée ^Amsterdam ind in pension Ondernemingsraad KSH ongerust over leveringscontract Schrijver Frank Thiess overleden akte Nederland ernstige fout? Wetsontwerp van Lubbers bevalt werkgevers niet Celstraffen geëist tegen vijf jongens "Een (Meljjlwjoiige** VERHOEVEN JONGE DUBBELE GRAAN-GENEVER die bekende jonge uit 't Gooi 23 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet «UT De kippenslachterij- 1 (van Cebeco) en Bekebrede eneba) hebben een fusieplan vaijl gelegd, dat voorziet in de ievplng van het personeelsbe- iekfiet éénderde. Omdat Frikl en aapede samen ongeveer 1.500 hebben, verliezen Tui man hun baan. ïtro ,era£t merendeel van de betrok- lal gedwongen ontslag onver- mljdelijk zijn. De voedingsbonden en de Unie BLHP hebben twijfels over de opzet van het fusieplan. Ontslag op zo'n grote schaal vinden ze bovendien niet noodzakelijk. De fusieplannen hebben betrekking op de sector diepvrieskuikens, die drastisch wordt ingekrompen. In tact blijven de produktie van verse kuikens en van diepvriesdelen en kalkoenen. De ontslagen zullen val len in Boxmeer (300 van de 500 ar beidsplaatsen), in Barneveld (100 van de 220) en de vestiging in Venlo (35 man), die helemaal dicht gaat. Verder zullen ontslagen vallen op de hoofdkantoren van de twee bedrij ven (50 man). ün A zijn iele lamcHT/VELSEN De VMF-dochterbedrijven Stork-Velsen 2%nswerk-KAB in Utrecht hebben bij het ministerie van jnische zaken een saneringsplan ingediend, dat in totaal füm'beidsplaatsen op de tocht zet. Van de overheid wordt eexjële steun gevraagd om de operatie mogelijk te maken, ïogan is onderdeel van een herstructurering in de Nederland- dei^aratenbouw, welke bedrijfstak met moeilijkheden rond ïent>duktie kampt. ;ling is, dat de VMF-bedrij- gaan concentreren op de van zeif ontworpen appa- oor-1 che onzer verslaggevers ^jtlRDAM - Een 38-jarige in1" heeft bekend de 18-jarige ^damse prostituée Ingrid e hebben vermoord. Het meis van? op 6 september gewurgd en fjVlijk ontkleed gevonden op efe]uwpoortkade in Amsterdam- am- [ener beweging meldde de nu R (teerde man zich op dezelfde de Utrechtse politie en ver een verward verhaal dat hij r inaamse prostituée had ver- Dit verhaal bleek niet te maar enkele details in het lm- pasten wel in de zaak Deen. isterdamse politie, die het on- iff k, overnam, raakte ervan rde'gd dat de man In6rid Deen, vanord bad' De officier van )usti- Ui jjft een gerechtelijk vooronder- 3nr^evorderd' Als motief voor het van Ingrid Deen heeft de man g raakactie tegen vrouwen ge- 1 omdat hij problemen zou met een vriendin die prosti- ;ou zijn geworden. en onzer verslaggevers 'ERDAM In een pension in msterdamse Eerste Schinkel is gisterochtend vroeg op de verdieping brand uitgebro- De buitenlandse werknemers, i het pand woonden, konden leerd wegkomen. ension stond op de nominatie p last van de gemeente, geslo- worden wegens brandgevaar. Ie Gemeentelijke gezondheids- zou al op sluiting van het lebben aangedrongen, wegens jis in het pension. raten. Voor de bestaande activitei ten op dit gebied zijn momenteel bij Stork-Velsen 125 man ingeschakeld en bij Bronswerk-KAB zal voor de veranderde aanpak een personeels bestand van 310 man nodig zijn. In totaal werken bij Stork 290 man en bij Bronswerk 450, zodat bij elkaar meer dan driehonderd arbeidsplaat sen in gevaar komen. Als uitgangspunt voor het overleg hierover tussen werkgevers en vak bonden is afgesproken, dat wordt geprobeerd de werkgelegenheid zo veel mogelijk in stand te houden en dat de vermindering van het perso neelsbestand geleidelijk zal worden doorgevoerd. De Industriebonden van de FNV hebben bovendien aan gekondigd te willen komen tot een arbeidsplaatsenovereenkomst, waarbij 1,5 procent van de prijscom pensatie voor de werknemers wordt ingeleverd in ruil voor garanties van werkgeverszijde voor de werkgele genheid. Bij de sanering van de Nederlandse apparatenbouw speelt ook nog een rapport mee van de Nederlandse her structureringsmaatschappij (Ne- hem), dat betrekking heeft op de activiteiten van deze bedrijfstak van VMF, de Hollandse Betongroep en het Rijn-Schelde-Verolme concern. In het Nehem-rapport wordt een voorkeur uitgesproken voor het be houd van de HBG- en RSV-appara- tenfabrieken in Goes en Breda, die zich in de toekomst moeten toeleg gen op produktie van apparaten voor de petro-chemische industrie, waarvan de ontwerpen zijn gemaakt door derden (de zgn. „integrated job bing"). De overige apparatenfabrie- ken van de drie concerns zouden de aandacht vooral moeten richten op het vervaardigen van zelf ontworpen apparaten, zo opperde de NEHEM. Het VMF-concern is nu als eerste met het saneringsplan op de prop pen gekomen. De voornemens van RSV en HBG worden binnenkort bekend gemaakt. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Hoewel de aardap- pelgroep van KSH officieel nog niet is overgenomen door de AVEBE heeft dit laatste aardappelconcem al een leveringscontract aangebo den aan de boeren die nu nog hun goederen leveren aan KSH. Zoals bekend onderhandelt de AVEBE nog over de overname van de fabrie ken van het in moeilijkheden verke rende KSH-concem. De gekozen leden van de onderne mingsraad van KSH in Foxhol en Veendam maken zich ongerust. Ze maken uit de gang van zaken op dat de overname al veel verder gevor derd is dan officieel wordt toegege ven. Bovendien heeft KSH zelf al een brief klaarliggen waarin staat dat de contracten met de boeren niet zullen worden verlengd. De OR- leden eisen nu dat deze brief niet gestand zal worden gedaan en dat er een gesprek plaats zal hebben met de boeren alvorens die overgaan naar de AVEBE. De OR-leden hebben een verklaring toegezonden aan onder meer de mi nisteries van landbouw en verkeer en waterstaat en gedelegeerd-com missaris Van Heusden. Hierin wij zen zij er ook op dat moet worden volddan aan een intentieverklaring die indertijd is gedaan door de direc ties van de AVEBE zowel als KSH, over het veiligstellen van de werkge legenheid. Ze willen daarover open lijk en volledig ingelicht worden. De OR-leden vrezen een herverdeling van de aard appel vermaling waarbij vermindering van de werkzaamhe den of zelfs een geheel stilleggen daarvan bij KSH-fabrieken het ge volg kan zijn. Ook de boeren zijn niet gerust op de gang van zaken. Het contract dat de AVEBE hen aanbiedt geldt voorlo pig voor een jaar. Gebruikelijk is dat contracten voor vijf jaar worden afgesloten. De vijf spelers met de vier tafels in .Tafel in kwint" Mimeteater Termiek met „Tafel in kwint" h, - Door Dirkje Houtman AMSTERDAM „Tafel in kwint" van het „Mimeteater Termiek" is nog tot en met 24 december in het Shaffytheater te zien. De groep bestaat sinds kort en is ontstaan vanuit een samenwerkingsverband bin nen de theaterschool. „Tafel in kwint" is de eerste in een reeks van drie projecten die Termiek dit seizoen uitbrengt. Per pro duktie wil men tot een struc tuur komen, waar beweging, stem, ritme en ruimte deel van uitmaken. Bij „Tafel in kwint" vormt met name het ritme een belangrijk onderdeel. •En ritme is dan te vertalen in dwang matigheid. die steeds doorbroken wordt en eindigt in chaos. De ruimte waarin dit zich afspeelt is aan de drie zijden bespannen met wit laken, be vat vier tafels en vijf spelers. Niet iedereen heeft zijn eigen tafel en hiermee wordt de zuiverheid van de kwint al doorbroken. De spelers komen één voor één op, maken zich meester van een tafel en tonen overeenkomstig het type dat ze uitbeelden een aantal handelin gen. Een zelfingenomen Jongeman plaatst een lucifersdoosje op zijn ta fel, een vrouw legt haar snoepgoed in speciale structuren neer, een padvin der wrijft zijn tafel glimmend schoon, een onzeker, verlegen meisje kijkt in haar spiegel en een geslaagd zakenman is driftig met zijn papie ren in de Weer. De herhaling van die bewegingen toont de dwangmatig heid ervan aan. Die dwangmatigheid wordt weliswaar doorbroken door het verplaatsen van de tafels, groe peren en hergroeperen van de spe lers maar door het navolgen van eikaars bewegingen, die agressief, af fectief en ook wel komisch zijn. neemt men hierin alras een soortge lijk patroon aan. Tot de verstarring: ieder ervaart dan zijn eigen onvrij willigheid. Hierdoor mondt het ge heel ten slotte uit in een slapstick achtige chaos, ondersteund door een tango, waarmee de spelers hun eigen handeling en zo zichzelf ironiseren. DARMSTADT (DPA) - De Duitse schrijver en essayist Frank Thiess is in de nacht van woensdag op don derdag op 87-jarige leeftijd in Darm stadt overleden. De schrijver van o.a. de romans „Thushima" en „Das Reich der Dae- monen" werd op 13 maart 1890 in. Letland geboren. Zijn laatste boek „Der Zauberlehrling" (De Tove naarsleerling) wordt als het bijzon derste boek van zijn gehele werk beschouwd. Thiess was lid van de Oostenrijkse schrijversbond en werd vele malen voor zijn werk on derscheiden. door Adr. Hager een onzer verslaggever ISTERDAM. DUBLIN Alles wijst erop, dat de Ier Patrick igher (38), die op 14 november door de Nederlandse regering ierland is uitgeleverd, wel degelijk door de Ierse autoriteiten olitieke gevangene tegemoet wordt getreden. Tijdens de traditionele Kerstfeestviering van de koninklijke familie en haar personeel, gistéren in pa leis Soestdijk, schonken Pieter van Vollenhoven, prins Willem-Alexander, prins Constantijn en prin ses Beatrix chocolademelk it vast in de IRA-gevangenis ortlaoi, wordt beknot in zijn ingsvrijheid en is inmiddels eleid voor een bijzonder ge- hof, dat zich met name bezig- met politieke rechtszaken, eeft zijn vrouw Theresa be- emaakt in een brief, die zij via oerier naar Nederlandse kran- eeft laten brengen. Eerdere n met informatie over de situ- an haar man hebben Neder- nooit bereikt. Het vermoeden t dan ook dat deze zijn onder door de geheime Ierse politie, ar brief beschuldigt mevrouw !her de Nederlandse regering het met de Ierse autoriteiten i akkoordje te hebben gegooid n onder het mom van „gewone diger" aan Ierland te hebben everd. Nu echter blijkt, dat de egering Gallagher wel degelijk en politieke gevangene be- wt, gezien alle maatregelen die hem zijn getroffen. fval ;her, voormalig lid van het Ier- )ublikeinse leger IRA. wordt verdacht in 1974 een gewapen- erval te hebben gepleegd op ostkantoor in Dublin. Na die al vluchtte hij op een vals pas- naar Nederland, kreeg werk als veger in Amsterdam en werd jaar in de hoofdstad gearres- Om uitlevering aan Ierland te omen ging hij in hongersta- maar politiek asiel werd afge- en de Hoge Raad achtte uitle- toelaatbaar. Ook ex-minister 'ustitie ad interim De Gaay an was deze mening toege- Evenals de Haagse rechtbank, de beslissing van de minister aangevochten door Gallaghers advocaat mr W. J. van Bennekom, die zei dat de overval beschouwd moest worden als een politiek delict. Inmiddels heeft Gallagher zijn hon ger- en dorststaking, die hij in Neder land was begonnen en die hij in Ierland nog tien dagen heeft voort gezet, opgegeven. Dit op aanraden van zijn advocaten die hem erop wezen, dat hij onherroepelijk zou sterven en dat daarmee ook zijn klacht bij het Hof in Straatsburg zou zijn afgelopen tegen de Nederlandse regering. In haar brief doet mevrouw Gallag her, die verontwaardigd is over de manier, waarop haar man wordt be handeld door Ierland een beroep op Nederlanders hiertegen te proteste ren en de Nederlandse regering te attenderen op de fouten die zij in deze zaak heeft gemaakt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De grootste werkge versorganisatie, het VNO, is bepaald niet blij met het laatste wétsplan van minister Lubbers, waarmee de overheid meer greep kan krijgen op prijsafspraken tussen bedrijven. Lubbers heeft vlak voor zijn vertrek als minister van economische zaken voorgesteld prijsafspraken aan een vergunning te binden. Een fabrikant bij voorbeeld zou geen minimum verkoopprijs mogen voorschrijven aan een winkelier zonder vergun ning van de overheid. Ook zal een vergunning vereist zijn voor regelin gen tussen fabrikanten onderling. „Een ingrijpend voorstel," aldus het VNO. „Een langdurige vergunnings procedure brengt voor het bedrijfs leven grote bezwaren mee. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als ze geen groep hadden gevormd, zou het niet in hun hoofd zijn opgekomen een willekeurige voorbijganger in het water te gooien. Deze stelling legde mr. S. Slagter gisteren bij wijze van vraag voor aan vijf jonge Amsterdammers die zich voor de Amsterdamse rechtbank moesten verantwoorden we gens hun aandeel in de verdrinking van een Turkse gastarbeider. Geen van de verdachten sprak de president tegen. DEN HAAG In de muziekpraktijk komt het regelmatig voor, dat een dirigent of een solist moet invallen voor een ziek geworden collega. Me nig musicus dankt juist daaraan zijn carrière. Zonder de griep van pianist Stephen Bishop, had men in ons land wellicht nooit van Justus Frantz gehoord. Niet geheel aannemelijk overigens, omdat deze pianist zodanige kwali teiten bezit dat zijn licht niet onder de korenmaat kon blijven. Dat ont dekte reeds Von Karajan, die hem twee maal uitnodigde voor,het ma ken van een tournee met de Berliner Philharmoniker. Ook „over the oce an" kent men, dankzij Bernstein, deze leerling van Wilhelm Kempff. Aan Frantz de gelegenheid zich te bewijzen aan het Haagse publiek in het concert door het Residentie Or kest woensdagavond o.l.v. Willem van Otterloo. Wat wil een talentvol pianist nog meer danizo'n kans en dan nog wel in Beethovens vijfde pianoconcert. Een kans die hij met beide handen heeft aangegrepen. een pianist met grandeur, met ver bluffende technische vaardigheden en met een fascinerende muzikale verteltrant. Er was dan ook alle reden het con cert te openen met de Academische Fest-overture van Brahms, dat glansrijke werk dat als basis diende voor het voetbalvolkslied: „en er is geen club in Nolland die kan ver slaan". In meer academische termen bezingen de blazers „Gaudeamus Igitur". Minder reden tot uitbundigheid geeft de tweede symfonie van Schu mann omdat de componist in 1846, tien jaar voor zijn dood, eigenlijk al tekenen vertoonde van zijn ziekte. Deze symfonie is daarvan een weer spiegeling, al ontbreken toch ook niet om met Beethovens negende te spreken de „Freudevollere Töne". Van Otterloo en het Residen tie Orkest hebben hun oude relatie weer bestendigd en daarvan plukte de uitvoering van deze symfonie de vruchten. ADVERTENTIE Het vijftal maakte deel uit van een groep jongens die op 9 september op de Singel in Amsterdam bij wijze van „grap", zoals ze zeiden, de daar B lopende 44-jarige Ibrahim Uysal Vernieling beetpakten en over een brugleuning in het water gooiden. De man, die niet kon zwemmen, kwam door ver drinking om het leven. gegooid. Dit slachtoffer kon net op tijd van de verdrinkingsdood wor den gered. Simpkins „En nu laten vallen, Ed Twee verdachten, een 20 jarige stof feerder en een 20-jarige beroepsmili tair. die het slachtoffer aan diens- armen naar de brugleuning hadden getrokken, hoorden drie jaar en zes maanden, respectievelijk drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. De officier van justitie, mr. R. J. Man schot, hield bij zijn eis tegen de militair onder meer rekening met diens blanco strafblad. Een 17-jarige verdachte, die het slachtoffer daadwerkelijk over de brugleuning gegooid zou hebben, zal in verband met zijn minderjarigheid achter gesloten deuren terecht staan. Een 21-jarige straatmaker, een 20- jarige onderhoudsmonteur en een 18-jarige straatmaker, die ook deel hadden uitgemaakt van de groep, hoorden gevangenisstraffen tegen zich eisen van respectievelijk vier maanden, vier maanden waarvan twee voorwaardelijk en twaalf maan den waarvan zes voorwaardelijk. De 18-jarige straatmaker was aanwe zig geweest bij een ander groepsop- treden, waarbij, twee dagen eerder, eveneens een man in het water was De groepsleden die van de dood van Ibrahim Uysal werden beschuldigd, hadden eerder op de bewuste avond de ruiten van een Amsterdams café ingetrapt en ingegooid, nadat een van hen de toegang was geweigerd^ De 21-jarige straatmaker en de 20-' jarige onderhoudsmonteur was deze vernieling ten laste gelegd, hoewel de officier van justitie ook sprak over hun „morele schuld" aan de dood van Uysal, bij wiens verdrin king zij toeschouwers waren geweest. In zijn requisitoir legde de officier er de nadruk op dat de groepsleden die hadden toegekeken, de slachtoffers te hulp hadden moeten schieten. In plaats daarvan waren zij er snel van door gegaan. Pogingen van derden Uysal te redden, leden schipbreuk. De Amsterdammer die op 7 septem ber wel gered kon worden, had zijn leven niet aan de leden van de groep te danken. Opmerkelijk was dat de officier van justitie, tot voor kort advocaat in Amsterdam, in zijn requisitoir ver halen als zou je in Amsterdam, met name 's avonds, niet meer veilig over straat kunnen gaan, als overdreven bestempelde. Hij voegde eraan toe dat gevoelens van onveiligheid voor al te wijten zijn aan bepaalde publl- citèitsorganen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9