De beste film van Tati Slapstick vervangt romantiek 1 VERLIEFD, EEN ACUTEVERSTANDS VERBIJSTERING? FILM Klassieke comedie van Lubitsch Les Vacances de Monsieur Hulot The last remake of Beau Geste KINDERBOEKEN 'Abba' de Film Kinderlijkheid en commercie I To be or not to be Prolongaties - en reprises u S VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet door W. Wielek-Berg Nadat de Franse filmer Jacques Tati (van wie wij lange tijd niets hebben vernomen) in 1947 roem had geoogst met zijn „Jour de Fête", bracht hij in 1951 voor het eerst zijn befaamde kleinburger op het doek: „Les Vacances de Monsieur Hulot" („De vacantie van Monsieur Hulot") zou zijn beste film blijven Niet daarvóór en niet daarna heeft hij de absurditeiten van het menselijk ras in dit tijdsgewricht zo indringend en humoristisch geobserveerd. En hij maakte het zichzelf niet ge makkelijk: er wordt bijna geen woord in de film gesproken (de hoofdpersoon zegt maar éénmaal „Hulot" en zwijgt daarna als het graf) en de draad die de diverse gags verbindt is slechts zeer dun. Hulot trekt met zijn oeroude auto naar Bretagne om vacantie te vieren, hij wenst het iedereen naar de zin te maken doch door zijn wereld vreemdheid en onhandigheid komt het tot misverstanden, verwikkelin gen. kleine rampen. Toch doet hij Marty Feldman en Ann-Margret in „Beau Geste' „Beau Geste", de superromantlsche bestseller uit vervlogen tijden van P.C. Wren, verhalende over een verdwenen juweel, een ereschuld en barre ontberingen in het Vreemdelingenlegioen, werd voor het eerst verfilmd in 1926 met Ronald Colman als Beau en Noah Beery als de sadistische sergeant. In de beroemdste versie van 1939 werden die rollen respectievelijk ge speeld door Gary Cooper en Brian Donlevy en in 1966 werd alles nog eens dunnetjes overgedaan met Guy Stockwell en Telly Savalas. Nu heeft Marty Feldman. de Engelse komiek met de rare ogen. bekend van film en vooral van televisie, het thema gekozen voor zijn regie-de- buut. Nu ja. het thema wie Marty Feldman kent weet. dat hij zijn bo terham zoekt in de sectoren van de klucht en de slapstick en van roman tiek is in zijn „Last remake van Beua Geste" dan ook geen spoor te beken nen. Des te meer van bolle burleske en doodgewone malligheid. Beau Geste, de edele Engelsman die leven en moraal onberispelijk offert in vreemde krijgsdienst wordt nu ge speeld door Michael York, mooie braverik uit vele films en hij maakt een lang niet onverdienstelijke paro die van zichzelf. Hem is een miswas sen tweelingbroer ter zijde gesteld (Marty Feldman himself) die zo mo gelijk nog braver is dan zijn broer, doch door zijn vreemde hoofd steeds verkeerd wordt getaxeerd. Als kin deren zijn de twee knaapjes geadop teerd door een brullende Engelse vechtjas (Trevor Howard, ook al een De kinderboekenhoek van Gertie Evenhuls kwam gisteren helaas niet geheel volgens de tekst van de schrijfster in de krant Na: zelfs de ruzies met Kalle, die voortkomen uit zijn idealisering van zin moeder (met wie oma nu weer niet overweg kon) brengen de oude vrouw tot eerlijk nadenken over dit alles „de dood maakt een mens moest volgen: niet beter dan hij was. maar toch zal ik mijn best doen hem niet meer te kwetsen." Zij doen aan alle prijsvragen mee; bezoekt met Kalle een vriendin in een bejaardentehuis, en besluit dat zij daar niet in wil. Tenslotte wordt zij ziek. en geneest, maar met Kalle moet eerlijk gespro ken worden over de toekomst ..al zal zij zich voornemen zo lang mogelijk te leven, en zoiets helptOeef mij ook zo n grootmoeder' Vol humor, dit verhaal, vol melancholie, vol in nige liefde Het thema houdt mijzelf mijn hele leven bezig. Geen wonder dat ik Stefan en Stefan heb geschreven, waar een oudere jongen (13) die zijn vader door de dood verloren heeft. niet alles verkeerd: bij een tennis wedstrijd. bijvoorbeeld, speelt hij ie dereen van het veld hoewel hij het pas die ochtend heeft geleerd. Het feit dat men nooit precies weet of een sketch nu goed of slecht voor de hoofdpersoon zal aflopen behoedt de film voor grove slapstick. Boven dien is alles in voortreffelijke balans: het einde van de ene gag betekent het begin van een andere, de pointes worden lang voorbereid en werken lang na. Grote aandacht is ook be steed aan bijfiguren: de man die onder de plak zit van zijn vrouw en die men het toch aanziet dat hij zonder haar geen weg zou weten in het leven; de kleine bedoeninkjes van kinderen op het strand en in het hotel; de tics en trucs van het ver veelde personeel. Voeg daarbij de voortreffelijke geluidsband (allerlei klanken zijn veelzeggender dan woorden) en men kan van een ju weeltje spreken. Kostelijk en mild vermaak, een klassieke film. Amsterdam City 5, a.l. karikatuur van zichzelf, het kan niet op) en nadat er vele blaadjes door de storm van de tijd van de kalender zijn gescheurd vinden zij eikaar weerom in het verre Marokko, waar de slechte sergeant Markow (Peter Ustinov) met zijn ene been, het Vreemdelingenlegioen terroriseert en Lady Flavia (Ann- Margret), de schone doch ondeugdelijke gade van hun pleegvader die zijn sterfbed door de jaren trouw blijft, op zoek is naar het verdwenen juweel en ten slotte goede sier maakt met de ge heel tot het slechte pad bekeerde Beau Een van de aardigste gedeel ten in een leuke film, waar de ene onzinnige situatie de andere ver jaagt. is Marty Feldman's Fata Mor gana. Hij ontmoet dan zijn illustere voorganger Gary Cooper, die sloom en lispelend een lesje geeft over moed en moraal en deze kennisma king (door knap werk in de oude film van 1939 getoverd) is zowel voer voor cinefielen als voor gewone mensen die van goede grappen houden. Amsterdam-Cinema International, Saskia en Leidsepleinth.; Den Haag, Calypso; Rotterdam-Calypso; Eindho ven-Studio M; Utrecht-Studio; Gro- ningen-Studio; Leiden-Studio, a.l. op zoek is naar zijn grootvader, die hij na veel bizarre verwikkelingen in een land waar men totaal anders leeft en reageert en denkt, ook vindt, in Roemenië, samen met zijn zusje Rina. Geen kus Moeders komen er in de literatuur niet altijd goed af: Geen kus voor moeder doet het ergste vrezen. De begaafde Toni Ungerer. die ervan uit gaat dat kinderen ook mensen zijn. en die dus met zijn kinderboe ken op hetzelde hoge niveau zit als met zijn cartoons voor (Amerikaan se) volwassenen, heeft na „Het Beest van Monsieur Racine" en „De Maanman" nu dit kattenverhaal ge schreven. De hoofdpersoon heet Pij per Poot. Een ochtendkus van zijn moeder vindt hij onaangenaam; tandenborstelen en wassen laat hij na. of doet alsof als Moe Bemoeial staat te luisteren, klaargelegde kle ren wil hij niet aan. die kiest hij liever zelf En zelfs zijn vader beves tigd hem in een gesprek van man nen-onder-mekaar dat zijn moeder óók aan die kleffe bemoeizucht leed. Tati in zijn beste film: „Les vacances de monsieur Hulot" Rondom het fenomeen van de Zweedse popgroep ..Abba" lag er na het verschijnen van de vele platen- successen en verschillende goed ver kopende boeken nog maar een ter rein braak: de speelfilm. De mana ger van de groep. Stig Andersen, heeft dit gat in de markt opgemerkt en door Lasse Hèillström, de man die al jaren de promotiefilmpjes rond het viertal produceerde, een film over Abba laten maken. Het resul taat is vanaf vandaag in zeventien Nederlandse bioscopen te zien „Ab ba: de Film". Ondanks de zwakte ervan moet toch worden verwacht dat de film vele gezinnen naar de bioscoop zal zuigen. Abba: de Film is een toonbeeld van totale oppervlakkigheid. De speel film is rijk aan beelden waarin schijn-romantiek, naïeve kinderlijk heid van met name de vrouwelij ke helft van het kwartet en kei harde commercie hand in hand ge gaan. Het woord speelfilm is eigen lijk wat overdreven. In de film wordt niet gespeeld of het zou met de toeschouwer moeten zijn. De film toont fragmenten van een concert dat vorig jaar in het Australische Sidney werd gegeven. Pover Het verhaal dat rondom dit optre den is opgebouwd en als rode draad door de film loopt, is uiterst pover van opzet. Een disc-jockey uit Au stralië (gespeeld door de auteur Ro bert Hughes) krijgt van zijn chef opdracht een programma over Abba te maken. De show moet ook een interview met het viertal bevatten. De platendraaier is echter geen ver slaggever. Hij vergeet zijn pers kaart. komt te laat op persconferen ties. arriveert juist bij een hotel als de groep door een achterdeur is ge loodst en mist tenslotte ook een concert. Maar hij vliegt de groep achterna. Ondertussen wordt Abba als groep vertoond; op een perscon ferentie waar de jongens het woord doen en de meisjes maar wat gieche len. tijdens het rondhangen in een hotelkamer en tijdens de voorberei dingen op het concert. De disc-joc- key krijgt na lang aandringen toch zijn gesprek. Op het afgesproken tijdstip echter ligt hij nog in zijn bed te dromen hoe de groep hem als vriend omringt. Hij komt jammer lijk te laat. Om het verhaal niet al te triest te laten beëindigen, het is ten slotte vermaak voor jong en oud, loopt de dromer het viertal plots in een lift tegen het lijf. Toch een inter view. Eind goed al goed. Ster-reclame Zoiets duurt anderhalf uur. Tussen alle bedrijven door worden wat nummers van de nieuwe langspeel plaat van de groep opgevoerd. De visuele omlijsting ervan heeft echter niets te maken met de filmbeelden en men krijgt de indruk dat deze promotiespots er even tussengemof- feld zijn. De filmpjes die zijn nieuwe hits vergezellen zouden ook promo tie-films kunnen zijn voor wittere tanden, een frisdrankje, een nieuw sigarettenmerk of een wasmiddel. De film van Abba is een uitgebreide Ster-reclame, waarin de groep zich zelf loopt aan te prijzen. De onecht heid. de overdreven welvaart, het goud en de glitter doen sterk denken aan een enorme luchtballon die drijft op succesgas. Over de verdere bedoelingen van de film rijst het vermoeden dat die nauw aansluiten bij de hits die de groep uitbracht: Money. Money. Money en The name of the game Ên het spel van Abba is zogenaamd Uefel'jk maar puur com- merciëel. Peter van den Berg Amsterdam: Calypso, n lestien andere bioscopen a.l. „To be or not to be", in 1942 gemaakt door de geniale, in Duitsland geboren en in Ameri ka beroemd geworden regis seur Ernst Lubitsch, werd bij de na-oorlogse vertoning in de tijdens de oorlog bezette Euro pese landen niet zelden met wenkbrauw-gefrons ont vangen. Geen wonder: de wonden waren nog vers en de film speelde niet alleen in Polen, het land dat het zwaarst door de nazi-terreur werd getroffen, maar hij ging bovendien de bezetters niet met verontwaardiging of heilige toorn, maar met humor te lijf. De nazi's werden er belachelijk in ge maakt en dat kon alleen door ze niet verschrikkelijk maar belachelijk voor te stellen. Het is wel zeker, dat de Amerikanen in 1942 de nationaal-socialistische gruwel niet in zijn volle omvang be seften. maar het pleit voor Lubitsch dat zijn brutale comedie. die tegen zoveel zere plekken kon schoppen, met een maximum aan tact is ge maakt, zodat geen met gevoel voor humor begaafd mens toen en nu er echt door gekwetst werd en kan worden. Hij begint in 1939, wanneer een Pool se toneelgroep een anti-nazistisch stuk instudeert. Het stuk wordt van het repertoire genomen om de drei gende Duitsers niet te prikkelen, doch de costuums komen de leden van de toneelgroep goed van pas als ze later, na de bezetting van Polen, in het veraet gaan. Een verrader uit Londen wordt door list en verlei dingskunsten van de prima donna ontmaskerd en uit de weg geruimd, tenslotte weten ze, door een valse Hitier te creeëren, met des Führers eigen vliegtuig naar Engeland te vluchten, alwaar ze schrik en ont steltenis zaaien onder het eenvoudi ge landvolk („eerst Hess en nu hij"). Beroemd zijn de scènes waarin de echte Hitler zichzelf groet („Heil My self") en waarin de valse leider de piloten van het vliegtuig achteloos beveelt naar beneden te springen, hetgeen ze prompt doen. Doch daarmee is nog geen tiende van de verwikkelingen verteld, waar uit „To be or not to be" is opgetrok ken. Ze volgen elkaar op met de snelheid van het licht, zodat men nauwelijks tijd heeft op adem te komen. Toch sluit alles in elkaar en wordt de intrige nooit onoverzichte lijk. Briljant vakwerk, waarom men recht hartelijk kan en mag lachen. Er worden glansrollen in gespeeld door Jack Benny en Carole Lom bard. Het was haar laatste film: kort daarna kwam ze bij een vliegtuigon geluk om het leven. Amsterdam Alhambra 2,12 jr. Scène uit „To be or not to be" en Providence Magistrale film va»l Alain Resnais over creatievpii capriolen van een oude. ziekte schrijver en de verwisselbaar^ heid van menselijke verhouée! dingen. De gehele week in Tu) i schinski 5. Amsterdam; Metro- pole 4, Den Haag en Reraet brandt. Eindhoven. sa or- Que la Fête commence Voor beeldige historische film mi dubbele bodem van de Franst regisseur Bertrand Tavernier, De gehele week in Studio Amsterdam. Padre Padrone Prachtige filnfl van de Italiaanse gebroeders I Taviani over de macht van de I taal die een ongeletterde Sar*J dijnse herdersjongen uit zijn isolement verlost. De gehele week in Cinetol II. AmsterdamC en Filmhuis Rotterdam en 2ikr dec. Filmliga Lelystad. n L'Affiche Rouge Briljante filnj^ van Frank Cassenti over eenlë verzetsgroep in de oorlog,a: waarin heden en verleden^ vloeiend in elkaar overlopen^ 28 dec. Tilburgs Filmhuis. La Dentellière Tedere liefdes-p, geschiedenis van de Zwitserseih regisseur Claude Goretta ovetyj, twee mensen die niet tezamen kunnen komen omdat de woor-"" den hen scheiden. De gehele week in Tuschinski 4, Amster-0 dam; Select. Utrecht; Studio '62, Rotterdam; Studio FAi Leeuwarden. Casanova Fellini plaatst in zijn^ nieuwste film de legendarische vrouwenheld als een soort sex-gi machine tegen een achter-p, grond van bizarre en barbaarse^ schoonheid. De gehele week iir! H5. Heerlen. Annie Hall De beste film van? de geniale komiek Woody A1-' len, vol speelsheid en droefe nis. De gehele week in Alham bra I. Amsterdam. u n Les Enfants du Paradis. Ro-f mantische „evergreen" uil 1944 van Marcel Carné mei Jean-Louis Barrault, Arlettj en Pierre Brasseur in de hoofd rollen. De gehele week in Thei Movies. Amsterdam en Film huis Delft. ls ir Het Zout der Aarde Voortreffe-: lijk, zeer sociaal geëngageerde!" film uit de jaren vijftig vanS! Herbert Biberman, die de tijd; ongeschonden heeft door staan. 28 dec. Volkshoge school, Havelte. j ADVERTENTIE Het treft je als een donder slag bij heldere hemel. Je wordt beurtelings warm en koud, zegt en doet de gekste dingen. Het lijkt wel of je aan een acute verstandsverbijstering lijdt: je bent verliefd! Wat is verliefdheid, waarom worden we verliefd en wat gebeurt er als je het ineens niet meer bent? Het antwoord leest u in het nieuwe nummer van Mensen van Nu. Nog een paar voorbeelden: Je bent getrouwd, je hebt twee kinderen en toch allebei een baan. Hoe moet dat, hoe gaat dat? Hoe krijg je dat georgani seerd? Mensen van Nu sprak met een echtpaar dat daar ondervinding mee heeft. Misschien wilt u tussen het scrabbelen, monopoliën en dammen door wel eens weten, waarom mensen - jong en oud gek zijn op spelletjes? Lees daarover in het nieuwe nummer. Ook deze maand gaat Mensen van Nu door met de verhelderende serie over psychotherapie, belang wekkend is een heel duidelijk artikel over borstkanker - o.a. hoe je door zelfonderzoek de kans op tijdige ontdekking vergroot -en natuurlijk zijn er weer vele verhalen, artikelen, nieuwtjes en tips over jezelf en anderen. Het januari-nummer van Mensen van Nu ligt nu al vóór de kerstdagen in de winkel. Voor f3.50. Voor inlichtingen over een abonnement, bel 030-32 8411

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8