A rovincie wil minder nieuwe ;rpleeghuizen in Den Haag =s -{unschoten _jint het -^an Haaften iïeuwe Haagse trams uilen in 1980 rijden ROND DE KERST Fracties Zoetermeer verdeeld over 'kleur' nieuwe burgemeester iQ sc/tfveningen b.v.,chevenln9en 9,® »t eens met plannen van gemeente KORT NIEUWS KERSTDINER TAMPAT-SENANG iAttfAI SSftAftG "C/lê cXausc of Vt r w T-J iv. iAG 23 DECEMBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 15 een onzer verslaggevers HAAG De Provinciale en afbraakplannen van iente. ^ll dan ook binnenkort de ge- te met klem aanraden haar len te herzien, rekening hou- met de landelijke toetsingscri- voor verpleeghuizen. Tevens de provinciale raad gezegd positief advies omtrent de plan- jan Den Haag te kunnen uit ten aan het ministerie van gezondheid. Ie maanden geleden kwam het l;e van b. en w. van Den Haag I plannen om de verpleeghuizen istede. Op de Laan. Cromvliet I tlena te sluiten. Huize Strange- I en Zwedenburg moeten een re- I tie ondergaan, terwijl voor Hui- •anenburg nieuwbouw ter plaat- gepland. IN Houtwijk wil de Raad voor Volksgezondheid is het in het geheel niet eens met de de gemeente Den Haag, wat betreft de verpleeghuizen in deze llNSCHOTEN/HAAFTEN - 9 trgemeester H. A. van Willi- in van de gemeente Haaften, isluit zijn loopbaan niet met 1e, maar met twee records. In ize editie van 20 december eldden wij dat hij destijds, j zijn optreden de jongste argemeester van Nederland as (27 jaar) en dat hij thans, j zijn afscheid de oudste is 1 ,-jaar). Dat zijn dus twee icords. Maar het derde record irvalt. Burgemeester Van filligen heeft er 43 jaar als Urgemeester opzitten, en voor >ver bekend was een dergelij- i termijn in het burgemees- irsschap nimmer overtroffen, schreven wij. Maar de ge- leente Bunschoten belde gis- ïren op en legde de vinger op wonde plek. kinschoten heeft ooit ene bur- meester W. Beukers gehad aan 25 september 1847 tot 10 ebrurari 1896), die zo lijkt iet de onbetwiste en absolu- recordhouder is en blijft: 49 aar burgemeester. Tegen een lergelijk record is anno 1977 een kruid meer gewassen. gemeente een nieuw tehuis bouwen met 150 bedden, evenals in de Morse straat. Eveneens zijn er plannen voor de nieuwbouw van een tweede ge meentelijk verpleeghuis, waarbij ge dacht wordt aan de Schilderswijk. Huize Vrederust-West kan naar de opvatting van de gemeente nog aan gepast worden. De totale kosten van dit project zijn geraamd op 1Ö0 mil joen gulden. De Provinciale Raad stelt hier in een onlangs uitgegeven nota tegenover dat de gemeente Den Haag voldoen de heeft aan vier (in plaats van de geplande zes door de gemeente) ver pleeghuizen. Met de sluiting van de eerste vier huizen kan de provinciale raad akkoord gaan, evenals met de nieuwbouw van Huize Kranenburg. De mening dat huize Vrederust-West gerenoveerd moet worden, deelt de provinciale raad met de gemeente. Maar nieuwbouw van twee gemeen telijke verpleeghuizen, naast de nieuwbouw in Houtwijk, vindt de provinciale raad onnodig. Tevens staan zij op het standpunt dat ook huize Strangeduin gesloten moet worden. Grotere tehuizen Dat de provinciale raad genoeg heeft aan vier huizen tegen zes huizen van de gemeente ligt voornamelijk aan het feit dat de provincie uitgaat van grotere tehuizen. De gemeente Den Haag heeft toen zij haar plannen op tafel legde gezegd uit te gaan van zo klein mogelijke verpleeghui zen. omdat daardoor de leefbaarheid zou worden bevorderd. Hierbij werd de capaciteit van de te bouwen ver pleeghuizen maximaal op 150 ge steld (een cijfer waarmee ook de Twee jaar cel voor zware mishandeling DEN HAAG (ANP) De rechtbank in Den Haag heeft een 21-jarige Haagse huisschilder tot twee jaar cel veroordeeld wegens een poging tot zware mishandeling, valsheid in geschrifte en het kopen en verkopen van paspoorten en rijbewijzen. De vriendin van de verdachte kreeg vijf maanden cel wegens medeplichtig heid. De Hagenaar had in Januari van ditJaar in Amsterdam een Fransman met een dolkmes in de hals gestoken. De verdachte had de Fransman kattebakvulsel verkocht in plaats van heroïne, hetgeen de buitenlander niet nam. In de achter volging stak de Hagenaar zijn bela ger in de hals. Centrale raad en het ministerie re kent) en in andere gevallen werd zelfs een omvang van 60 bedden per verpleeghuis voorgesteld. Hiertegen is nu de provinciale raad in het geweer gekomen. Zij stelt dat de voorzieningen, die nodig worden geacht voor een verpleeghuis dusda nig zijn dat kleinere huizen niet ac ceptabel zijn. „In verpleeghuizen heeft men te maken met mensen, die niet-mobiel zijn in tegenstelling met bijvoorbeeld bejaardentehui zen. De kapper, een groenvoorzie ning dicht bij huis enz. moeten dus naar het verpleeghuis komen. Zou men nu zo'n verpleeghuis verkleinen (naar bijvoorbeeld zo'n 60 bedden) dan wordt daarmee tevens de we reld van de verpleegden verkleind". Aldus de mening van zen aantal leden van de provinciale commissies van advies en bijstand voor de gees telijke volksgezondheid en voor de ziekenhuisvoorzieningen, die zich gistermiddag over het rapport van de provinciale raad bogen. Tevens is het plan van de provinciale raad aanzienlijk goedkoper. De kosten van de bouw van één verpleeghuis kunnen worden uitgespaard. Vertraging Een aantal commissieleden was wel van mening dat afwijzing van de plannen van Den Haag het geheel weer aanzienlijk zou vertragen. Daarom werd uiteindelijk ook aan gedrongen op een snel openen van een overleg met alle betrokkenen, waaronder de gemeente Den Haag en particuliere iniatiefnemers. Men is tevens overeengekomen dat aan de staatssecretaris bericht zal wor den dat over individuele plannen nog geen advies kan worden gege ven (en door hem dus ook nog geen beslissing zou dienen te worden ge nomen) voordat de iniatiefnemers hun plannen in het totaal hebben aangepast. Hierbij doelt de provin ciale raad onder meer op de plannen van de stichting Katholieke Ver pleegtehuizen en Verzorgingstehui zen. die een gecombineerd verpleeg huis wil stichten met 2 x 100 bedden De provinciale raad zegt hierover in haar nota dat „gelet op de andere plannen en op grond van de uiteen gezette uitgangspunten aan het ini tiatief van deze stichting geen be hoefte bestaat", waarbij wordt aan getekend dat dit standpunt nog wel herzien kan worden. Tegenover de plannen van de Alge mene Haagse Stichting, die haar verouderde tehuizen wil vervangen door nieuwbouw staat de provincia- Over huize Op de Laan in Den Haag zijn de gemeente en de provinciale raad het wel eens. Dit verpleeghuiz zal moeten sluiten. Wat betreft de nieuwbouw en enkele renovatieplannen voor andere tehuizen is er echter een duidelijk meningsverschil tussen beide overheidsinstanties. Ie raad wel positief, hoewel zij wel van mening is dat een uitbreiding van de nieuwbouw met een afdeling voor somatische zieken gewenst is. Ook over de vervanging van het verpleeghuis van de Stichting Me- chropa op het terrein aan de Scheve- ningse weg denkt de raad wel posi tief. Op de vraag van de stichting Bronovo-Nebo of het mettertijd vrij komende Nebogebouw (na de fusie van het Bronovo- en Nebo-zieken- huis) tot verpleeghuis moet worden bestemd, spraken de commissiele den zich uit voor het starten van een nieuw overleg zodra het Nebo-zie- kenhuis leeg kwam. Van het feit dat er in Den Haag snel iets van de grond moet komen was men duidelijk doordrongen. De nota zal dan ook snel aan de gemeente Den Haag worden aangeboden, zo dat ook een overleg over de diverse standpunten snel kan plaatsvinden. Ie komende jaren zal een aan tal van deze trams worden vervangen door belgclede tramstellen. !N HAAG (ANP) De minister van verkeer en waterstaat ïft de gemeente Den Haag toestemming verleend voor de Hschaf van twintig dubbelgelede trams. nieuwe tramstellen komen in de Hts van veertig PCC-trams van de 0 serie. De minister is het met de oeente Den Haag eens dat deze e beter vervangen kan worden, aanschaf van de nieuwe tramstel- is veel goedkoper dan het op- tppen van de verouderde PCC- t woordvoerder van de H.T.M. •/acht dat de dubbelgelede trams Itreeks 1980 in gebruik genomen Inen worden. De veertig oude tos zullen in de loop der jaren uit Haagse straten verdwijnen. minister heeft overigens bij zijn stemming het voorbehoud ge- fckt dat het nieuwe materiaal pas kan worden besteld nadat de Haagse gemeenteraad definitief beslist heeft over het al dan niet aanleggen van tramlijn 2 naar Groot-Loosduinen. Wanneer die verbinding inderdaad tot stand komt kan namelijk een grotere serie van de nieuwe tramstel len worden besteld, waardoor ze per stuk goedkoper worden. Het is de bedoeling dat de Haagse raad zich in februari van het volgend Jaar gaat uitspreken over de aanleg van de tramlijn. De nieuwe trams voor Den Haag lijken op de trams zoals die te zien zijn in Amsterdam en Rotterdam. Het is overigens nog niet bekend welke fabriek met de order gaat slepen. In het vrijetijdscentrum „De Ridderhof," Kerklaan 20 te Kou dekerk aan den Rijn, is zaterdag avond om 7 uur een door de inter kerkelijke evangelisatiecommis sie georganiseerde volkskerst zang. Medewerkenden zijn het Chr. Gem. Zangkoor „Soli Deo Gloria" o.l.v. Rob de Vogel, de heer Miedema en burgemeester G. Zwaan, die het kerstevangelie zal voorlezen In de Youth for Christ-koffiebar, Lage Nieuw- straat 6 te Den Haag, is zaterdag avond om 8 uur een reii-disco- show. De toegang is gratis De Haagse Ekklesia houdt zaterdag onder het motto „Licht opsteken" een kerstviering. Om 8 uur wordt er bij de Kloosterkerk op het Lan ge Voorhout een kop koffie ge dronken, waarna men een aantal mensen, groepen en organisaties gaat bezoeken, die „lichtgevend" zijn, om hun een kerstgroet over te brengen en hun te danken voor de inspiratie en de hoop die zij geven. Bezocht worden o.a. de Ja cob Marisgroep en de Kleine Zus ters in de Schilderswijk, het Inter kerkelijk Vredesbèraad, de actie groep „Stop Neutronenbom." de Wereldwinkel en de telefonische hulpdienst SOS. Om 10 uur vindt op de middenstrook van het Lan ge Voorhout een gezamenlijke slotviering plaats, waama om streeks 11 uur in de Kloosterkerk de kerstnachtviering begint In de koffiebar Ruchama, 2e Louise de Colignystraat 125 te Den Haag, wordt zaterdagavond om 8 uur het kerstfeest gevierd In de Nieuwe Badkapel te Schevenin- gen zijn morgenavond twee kerst nachtdiensten. Voorganger in bel de diensten is ds J. H. Hartzheim. De aanvangstijden van de dien sten zijn 8.30 uur en 10.30 uur. Medewerking wordt verleend door de Chr. Gem. Zangvereni ging „Volharding leidt tot het doel" o.l.v. Nico Wesstein (eerste dienst) en het Chr. Mannenkoor Scheveningen (tweede dienst). Verdere medewerkenden: Gerard Brëas (orgel), Th. Schuppers (trompet) en Hans van der Zwan (trompet) In de Remonstrantse Kerk aan de Oude Delft 102 te Delft is zaterdagavond om 9.30 uur een kerstwijdlngsdienst. Voorganger is ds G. Bloemendaal. Medewerking verlenen de orga nist Kees Edelenbos en Willy Boumari (dwarsfluit) In de ge restaureerde Gereformeerde Kerk van Koudekerk aan den Rijn is zaterdagavond om 10.30 uur een kerstnachtdienst. Voor ganger zijn ds H. J. Swierts en de 'neer C. Stroo. De dienst gaat uit van de Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk In de Ko- ningskerk, Br. Ingenheeslaan te Voorburg, is zaterdagavond om 10.30 uur een Time-Out-Kerst- nachtdienst. Medewerking verle nen o.a. ds J. Bosman uit Noord- wijk, het Chr. Gem. Koor ..Da Pacem" en het Cypreskerkkoor o.l.v. Jan Hagg. Sletse A. Strating bespeelt het orgel Het Leger des Heils, korps Den Haag, heeft morgenavond op een viertal plaatsen kerstsamenkomsten ge organiseerd: de diensten in Den Haag worden gehouden in de Congreszaal aan de Prinsegracht en in het gebouw Steijnlaan 150- 154. In Rijswijk kan men terecht in de Haverschmidtstraat 57 en in Scheveningen is er een dienst in de Wassenaarsestraat 2 c. Alle diensten beginnen om 10.30 uur De kerkeraden van de Geref. Kerk te Monster en de Herv. Kerk van Terheyde organiseren mor genavond om 11 uur een kerst nachtdienst in de Gereformeerde Kerk van Monster. Medewerken den zijn ds C. Wismeyer, ds A. Hansen, de Chr. Harmonie Ver eniging Concordia o.l.v. A. Wijger- se, het Geref. Kerkkoor Monster o.l.v. G. Boesveld en organist C. Kuyvenhoeven. Thema: „Het be gon met een goed besluit" Za terdagavond om 11 uur is er een Citykerstnachtdienst in de Lut herse kerk aan de Lutherse Burg wal te Den Haag. Voorganger is ds J. W. Huisman over „Hij komt de schaduwen beschijnen!" Mede werking wordt verleend door de zangeres Helen Sheperd en door organist Sander van Marlon In de hal van „De Bron" in Alphen aan den Rijn is zaterdagavond om 12 uur een kerstavondviering met muzikale medewerking van de Gospelgroep „The Travellers." De viering is het eerste onderdeel van de Kerst-Inn die dit jaar ge houden wordt in de zalen van het kerkcentrum. De deuren van het centrum staan tot de avond van Tweede Kerstdag toe voor ieder een open. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, zal het nog moeilijk krijgen met de burgemees tersvacature die in februari in Zoetermeer ontstaat Weliswaar hebben de fracties in de Zoetermeerse raad een profielschets van de opvolger van burgemeester Wegstapel gegeven, maar uitein delijk vinden alle drie grote stromingen dat er in hun gelederen wel een geschikte kandidaat te vinden is. De nieuwe burgemeester moet ruime ervaring hebben op het gebied van het gemeentelijk of provinciaal be stuur. Hij of zij moet gevoel hebben voor modern bestuur, zich positief opstellen tegenover intergemeente lijke samenwerking en zich snel kun nen inwerken in de specifieke pro blemen van een groeigemeente als Zoetermeer. Hij of zij moet boven de partijen staan, maar mag wel poli tiek herkenbaar zijn- Tot zover mocht nestor Kamphuis namens alle raadsfracties het profiel van de nieuwe burgemeester schet sen aan mr. Vrolijk, die daarvoor deze week naar Zoetermeer was ge komen. De politieke kleur van de nieuwe man/vrouw is echter niet dui delijk. Hij mag uit elke politieke hoofdstroming (PvdA, CDA, VVD) komen, zei Kamphuis wel, maar de PvdA-fractieleider Groene vond dat zijn partij (met 8 raadszetels tegeno ver VVD en CDA elke zeven) het meeste recht had op de post die per 16 februari vacant wordt omdat de heer Wegstapel dan president-direc teur van de Luchthaven Schiphol wordt. Bovendien vond hij dat de PvdA vooral in het gewest onderbe deeld is met burgemeesters. Dat argument voerde de VVD-frac- tievoorzitter Kuyper ook aan ter on dersteuning van zijn opvatting dat er na Wegstapel opnieuw een VVD-er in Zoetermeer aan het hoofd diende te komen. De VVD voelt zich in Zuid- Holland bovendien ook tekort ge daan. Gezien de geringe stemmen- verschillen bij de raadsverkiezingen in 1974 vond mevrouw Van Leeuwen (CDA) dat de komst van een chris tendemocraat evenzeer te rechtvaar digen is. Op een vraag van mr. Vrolijk naar de „tweede keus" van de partijen sprak het CDA zich uit voor een VVD-er. omdat de liberalen met Zoetermeer en Leiden verder geen burgemees tersposten bezitten in plaatsen bo ven de 50.000 inwoners. De VVD ver koos een CDA-kandidaat, de PvdA een lid uit een progressieve partij. De SGP-er Van Dorp pleitte voor een partijgenoot of een CDA-er van pro testantse huize, mevrouw Molen kamp (Open Groepering) nog het liefst een progressieve burgemeester of een PvdA-er. Twee sollicitanten hebben inmiddels gereageerd op de advertentie in de Staatscourant. Leegstaande panden LEIDEN Het PPR/D'66-raadslid Frits van Oosten heeft in de Leidse binnenstad 34 woningen opge spoord, die één jaar of langer leeg staan. Van Oosten somt ze op in een brief aan B. en W. van Leiden, die de woningen volgens het raadslid op korte termijn moeten vorderen. Van Oosten concludeert dat het meren deel van de woningen in goede tot redelijke staat verkeert en dat een klein deel gerenoveerd behoeft te worden. De minder goede woningen hebben vooral zwaar te lijden door de langdurige leegstand, aldus het raadslid. Ook buiten de binnenstad staan goede woningen leeg. meent hij en stelt dat de gemeente zich zeer actief moet gaan opstellen, wanneer een pand een half Jaar leeg staat. Zakencentrum LEIDEN De Stichting Leidse Bin nenstad heeft er bij de Projectgroep Leidse Binnenstad aangedrongen op de noodzaak van een zakencen trum op het Schuttersveld. De Stichting betreurt het dat dit gebied in de ontwikkelingsschets voor de binnenstad wonen als hoofdfunctie krijgt. In de toekomst zal er een grotere behoefte aan kantoorruimte ontstaan, aldus de Stichting. Leidse weg-Noord DEN HAAG De provincie Zuid- Holland wil ruim een miljoen gulden bijdragen aan de reconstructie van de Leidseweg-Noord in Voorscho ten, op voorwaarde dat de gemeente Voorschoten de weg in eigendom overneemt. De statencommissie voor financiën is akkoord gegaan met een voorstel van Gedeputeerde Staten. Culturele Raad LEIDEN - Het dagelijks bestuur van Leiden neemt de taken van de Culturele Raad waar, zolang het be stuur van de Raad niet bemand is. B. en W. van Leiden schrijven dat in antwoord op vragen van het PPR D'66-raadslid Van Oosten. Aanlei ding tot de vragen was het ontslag, dat het bestuur van de Culturele Raad twee maanden geleden indien de. De bestuursleden waren het on eens met het terugdraaien van het B. en W.-besluit om het beheer over de subsidiepot „stimulering van plaatselijk amateurisme" van de volksuniversiteit K &l O over te dra gen aan de Culturele Raad. In het antwoord aan Van Oosten noemen B. en W. het besluit van de Culturele Raad „merkwaardig" omdat zij niet zien waarom het beheer van de sub sidiepot voor de Raad van zo'n groot belang is. Gereformeerde Kerk KOUDEKERK - Gereformeerd Koudekerk aan den Rijn neemt op eerste kerstdag zijn 65 jaar oude kerk weer in gebruik na een renova tieperiode van drie maanden. De werkzaamheden omvatten onder meer het vernieuwen van een deel van de fundering, van een groot ge deelte van de lambrizering. het stu- cen en sauzen van de wanden en het schilderen van het gehele interieur. Er kwamen nieuwe glas-in-loodra- men, de verlichting werd aangepast en de ingang vergroot. In de toren werd een luidklok gehangen, die af komstig is uit de nu buiten gebruik gestelde Zwaantjeskerk in Hazers- woude. Mallegat KATWIJK - De begroting van het open Jongerencentrum 't Mallegat is door de raadscommissie voor sport en jeugdzaken in Katwijk goedge keurd: bijna 38.000 gulden krijgt het centrum van de gemeente, al is de SGP het daar niet mee eens. U kunt nu reeds reserveren voor Uw Toezending menu's op aanvraag. Restaurant „JOEGOSLAVIË" NOORDEINDE 138A TEL. 60 64.13 OEN HAAG exclusief rijsttafelrestaurant ind restaurant Op veelvuldig verzoek van onze gasten hebben wij gedurende de winter maanden, vrijdag, zater dag en zondag weer le vende muziek, door op treden van het ensemble RUDI WAIRATA de directie Keuken geopend dagelijks van 17-21 30 uur. Voor reserveringen teleloon (070) 636787 LAAN VAN MEERDERVOORT 6 OEN HAAG Prijs per couvert minimaal 35,.pp „/•vHt-ll uniek gelegen aan de rV)(/f UI II//5 2e binnenhaven te VlarMtiqrtnt ducdalf dr. lelykede S UI. 070 - 55 70 S3 't Kokkeltje dr. UJykade 11 UL 070 - 10 »110 1MII1U VtotMtaormr pub Ir. Ulytude 1) I. 070 60 13 M CULINAIR ANDERS Iedere avond gele genheid tot dansen met Herman Wege- wlja aan de plano. Vrijdags 'Sn zaterdags wordt hij verge zeld door een violist. S-gangrn mrnu'i f 42.50 (M.apérWef «n koffie) tevens la carte Tafelreserveringen: Tel. 070-644771 Hotatraal 4, Oen Haag Zondag* ge*loton DEZE RUBRIEK VERSCHIJNT EENMAAL PER TWEE WEKEN Inlichtingen Kantoor Oen Haag Lia Meloen, tel. 070-469445. '1 4?

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15