Hoogovens wil bedrijfsschool sluiten Hooqhoudt If evoluon tekening van een lezer ouw commentaar f Speel eens met 'n koff ieroeper. Cr•- ^Aantjes Zestien- tot achttienjarigen vallen in het gat van de mammoetwet contract met je vader r dollar goochelen pop in polen |SDAG DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 A-fractie in de Tweede Ka- me mr Aantjes een onge il keus te hebben gemaakt opvolging van haar vroege- j zitter Van Agt. Aantjes im- V|ehoort tot de zeven christen- 3aten in de Kamer die het kkoord van CDA en VVD or hun parlementair-politie- intwoordelijkheid willen ne- den zou simpelweg kunnen dat als het aan de heer had gelegen, dit kabinet- gt er niet zou zijn gekomen. met deze achtergrond, dan eerst aangewezene om als van de grootste regeringsge- actie een zware verantwoor- id te dragen voor het reilen :n van de coalitie Van Agt- leilijkheden die hier rijzen liveel is wel duidelijk, niet in 4ndomdraai op te lossen. Het wens niet verwonderlijk dat ^legcnheid waaruit het kabi- Agt is geboren zich doet gelden nu de CD A-fractie, die aan vankelijk zo duidelijk maar ver^ geefs een andere coalitie had ge wild, haar eerste woordvoerder heeft moeten kiezen. Dat de heer Aantjes het is gewor den, vloeit enerzijds zeker voort uit het federatieve karakter van het CDA. Het is duidelijk dat na de „toedeling" van belangrijke be stuursfuncties aan de KVP, thans de ARP en haar eerste man niet kon den en mochten worden gepas seerd. Maar enerzijds mag Aantjes' verkiezing niet uitsluitend worden verklaard uit het loutere feit dat zijn volgnummer nu eenmaal aan de beurt was. Zeker nu hijzelf zijn moeite met de politieke ontwikke ling zo onbewimpeld heeft uitgedra gen, dient zijn verkiezing tevens te worden beschouwd als een erken ning van de geldigheid van de on vrede met een situatie die niet is gezocht maar opgedrongen. Het ka binet-Van Agt is daarmee trouwens zeker niet slechter af. door Hanneke Wijgh IJMUIDEN Staatssecretaris K. de Jong heeft begin december bij de opening van een nieuwe LTS in Utrecht aangekondigd, dat experimenten met onderwijsvoorzieningen voor de groep zes- tien- tot achttienjarigen niet meer op l augustus volgend jaar kunnen beginnen. De langdurige kabinetsformatie heeft alles op een laag pitje gezet; ook de voorbereidingen voor dergelijke experimenten. /ADVERTENTIE! In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. Direct aan de Rondweg In Eindhoven. Open: maandag t/m vrijdag van 9 30 - 17 30 u; zaterdag 10.00 - 17.00 u: zon- en feestdagen 1?00 - 17 00 u. ie Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten Ook voordelige NS-atlraclie! De mededeling van de staatssecreta ris lijkt weinig schokkend, maar voor de direct betrokkenen is het uitstel een grote tegenslag. Want met name de categorie zestien- tot achttienjari- gen dreigt bij voortduring uit de boot te vallen. Zij zijn en blijven in hoge mate de dupe van wat men in onderwijskringen „het gat in de mammoetwet" pleegt te noemen. Wat is er precies loos? Al enige jaren komen zo'n 100.000 jongeren per jaar niet aan de slag als ze van school afkomen. Ze worden niet opgenomen in een van de vele leerlingstelsels, die ons land kent. Ze komen ook niet in aanmerking voor een vervolgstudie, omdat ze de mavo of een opleiding in het Lager Be roeps Onderwijs niet hebben afge maakt. Nog vaker komt het voor dat de opleiding wél is afgemaakt, maar dat het vakkenpakket onvoldoende is om voor doorstroming in aanmer king te komen. Veel LTS-leerlingen bijvoorbeeld hebben de praktijkge richte opleiding gevolgd, waardoor ze geen toegang krijgen voor de MTS. Tot voor enige jaren konden deze jongeren in het bedrijfsleven te recht. Met een leer- en arbeidsover eenkomst werd dan een opleiding binnen een van de leerlingenstelsels gevolgd, waardoor ze na twee of meer jaren in het bezit kwamen van een landelijk erkend vakdiploma. Wildgroei Die situatie is aan het veranderen.' Veel werkgevers zijn niet meer zo happig op deze categorie jongeren,, omdat ze slechts drie dagen per week aan het arbeidsproces deelna men. De andere twee dagen volgen ze vorming of vaktheorie op het vor mingscentrum of de streekschool. Wel krijgen ze het minimum jeugd-, loon uitbetaald. Om- toch iets te doen aan de opvang van de zestien- tot achttien jarigen die tussen de wal en het schip drei gen te raken, zijn diverse initiatieven ontplooid. Bijvoorbeeld experimen ten met het participatie-onderwijs, waar ex-minister Van Kemenade een voorstander van was. Maar hoeveel geld, moeite en energie er aan wor den gespendeerd, de experimenten zijn grotendeels mislukt. De Algeme ne Bond van Onderwijzend Perso neel heeft dat vorige week nog eens in een resolutie vastgesteld. Erger is de wildgroei die hier en daar aan het ontstaan is. Dit jaar bijvoor beeld volgen bijna 30.000 geslaagde LTS-ers nogmaals de vierde klas, de zogeheten kopklas, om op deze wijze aan een diploma op C-niveau te ko- menl waardoor ze alsnog het recht krijgen op vervolgonderwijs. Een enkele MTS is op eigen houtje een cursus gaan organiseren op een la ger niveau dan het eigen onderwijs. Een noodoplossing is ook het pseu- doarbeidsplaatsenplan, dat door het ministerie van Sociale Zaken is ge creëerd. Jonge werklozen worden' met behoud van hun WW-uitkering op een bedrijfsschool geplaatst, zo dat ze toch een vakopleiding kun nen volgen. De vakbeweging heeft zich fel tegen deze laatste maatregel gekeerd, omdat op deze wijze het minimumjeugdloon wordt ont doken. Noodverbanden De chaos dreigt. Noodverbanden worden gelegd, maar een beleid op langer termijn ontbreekt. Op het ministerie van onderwijs is lang ge werkt aan een nota, maar de langdu rig demissionaire status van de be windslieden heeft ook hier een snel le oplossing vertraagd. Uit de tot dusverre gepubliceerde versies blijkt een voorkeur voor uitbouw van het middelbaar beroepsonder wijs. Aan scholen als de MTS, de MEAO. MNHO en de MSPO zouden aparte vervolgcursussen van twee tot drie jaar moeten komen. Het accent binnen deze cursussen zou moeten liggen op de vakopleiding. De ABOP heeft zich vorige week in zijn algemene vergadering met gro te meerderheid uitgesproken voor verbreding van het MBO door mid del van de al genoemde vervolgcur sussen. De uitspraak van de ABOP is be langrijk, omdat de oplossing van de problemen wordt gevonden binnen de structuur van de mammoetwet. Doorstroming naar andere onder- Door sluiting van de bedrijfsschool van Hoogovens kunnen honder den jongeren de dupe worden. Wijsvormen blijft te allen tijde mo gelijk. Aan dat laatste punt wordt binnen de onderwijsvakbonden veel belang gehecht. Zij staat dan ook afwijzend tegen de oprichting van het Voortgezet Technisch Onder wijs, een vorm van eindonderwijs, zoals die door Algemene Besturen Bond is uitgedacht. Hoogovens De gehele problematiek van vervolg onderwijs voor zestien tot achttien jarigen staat centraal in de discus sies die in de IJmond worden ge voerd. De aanleiding hiervoor is de aankondiging van de Hoogovens dat de bedrijfsschool met ingang van 1 augustus 1978 zal worden gesloten. Het gaat Hoogovens slecht. Nog on langs werd werktijdverkorting ge vraagd voor 17.000 man. Op korte termijn moeten nog eens 2250 men sen afvloeien. De bedrijfsschool van de Hoogovens is de grootste in Nederland. Dit jaar volgen 350 jongeren de opleiding voor het Bemetel-diploma. Dat zijn er al 120 minder dan in voorgaande jaren. De duur van de opleiding vari eert van twee tot drie jaar. Gedurende de opleiding worden de jongeren niet ingezet in de normale produktie. Wel krijgen ze het mini mumjeugdloon uitbetaald. De kos ten van de bedrijfsschool bedragen jaarlijks een kleine twintig miljoen. Maar hierbij zijn ook de kosten inbe grepen van de cursussen, die tussen tijds aan volwassen werknemers worden gegeven. De Hoogovens wil de bedrijfsschool om twee redenen afstoten. Ten eer ste vanwege het geld. Per Jaar wordt 25.000 gulden per leerling geïnves teerd; een bedrag dat Hoogovens niet langer denkt op de kunnen bren gen. Belangrijker nog is de tweede reden. Hoogovens is van mening dat de opleiding voor het Bemetel-diplo ma in feite een gewone onderwijs voorziening is, die door de overheid betaald moet worden. De meningen over de afstoting zijn verdeeld. De vakbeweging is tegen omdat op deze manier de kosten van het onderwijs op de gemeenschap worden afgewimpeld, terwijl Hoogo vens er wel het profijt van blijft trekken. De verwarring is extra groot, omdat de nieuwe opleiding, in welke vorm dan ook. in het pand van de bedrijfsschool van Hoogovens zal worden ondergebracht. Studiecommissie Sinds augustus opereert in de IJ mond een breed samengestelde stu diecommissie die zich over de pro blemen moet buigen. Op voorstel van een van de partners, het NW- jongerencontact, heeft het Kohn- stamm-instituut in Amsterdam zijn licht laten schijnen over de IJmond- problematiek. In de studie, die half januari zal verschijnen, is uitvoerig gekeken naar alle facetten. Zoals de doorstroming van het LBO naar het MBO, de jeugdwerkloosheid en de wenselijkheid van een apart insti tuut, die de vakopleiding moet gaan verzorgen. Alle discussies, die landelijk aan de orde zijn, komen in deze studiecom missie nog eens op tafel. Moet er een VTO komen? Een verbrede MBO? Wat doen we met de kopklassen op het LBO? Hoe is de doorstroming? De directeur van de streekschool heeft in een discussiestuk gepleit voor een korte termijnoplossing, dat in de richting van het plan van Hoog ovens tendeert. Op 6 januari zal bin nen de commissie opnieuw uitvoerig worden gesproken. Dat is ook nood zaak want voor 1 augustus van het volgende jaar zal een oplossing moe ten worden gevonden, willen niet op nieuw de jongeren van zestien tot achttien jaar de dupe worden. (ADVERTENTIE) m r? Jekenir 'ekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ziel 1 hi ond veg us er li spel -M tspi mi Piau- ieni r dl kwj op cho mi n n ag schJ n 1 e z gaf aft n -u.,m<uu- dcJc WO.S vroeger HET WEER door Hans de Jong 'Nachtjes strengen' Het euro-hogedrukgebied on verwoestbaar zo het lijkt met minus vijftig graden op 9000 me ter hoogte boven onze omgeving tegenover minus 66 graden bo ven de Noordpool is ons sinds gisteren toch ter wille met wat meer zonneschijn. De opklarin gen hielden verband met een zwakke aanvoer van wat droge re lucht uit oost-Frankrijk. Maandagmiddag was het weer in de Ardennen al zo zeer opge klaard, dat de temperatuur daar tot twaalf dertien graden kon stijgen (vlak in de buurt overi gens bleef het de hele dag licht vriezen in een dikke mistlaag), gisteren breidde het opklarings- gebied zich langzaam verder over Nederland uit vooral over het zuiden en oosten. De NOAA5-satelliet verklapte dat de zon ongestoord en vrolijk scheen in een langgerekte zuid oostwaarts lopende zone van Wales via noordoost-Frankrijk en zuidwest-Duitsland tot over geheel Italië, de Dalmatische kust, Albanië en een klein stuk je van Griekenland. De drogere lucht heeft als uitwerking op het Nederlandse weer, dat de mist geleidelijk minder uitgebreid zal zijn en de nachtelijke tempera turen tot enkele graden onder nul kunnen dalen. Een inval van een mini-winter vanuit het zuid oosten dus. Ook de middag waarden blijven wat lager met circa vier graden celsius tegen over daarvoor zes tot zeven gra den. Gisteravond was overigens de mist in westelijk Friesland uitzonderlijk dik: mijn mede werker in Bolsward rapporteer de het kleinste zicht van de laat ste tien Jaar: hooguit tien twin tig meter, die enkele voetgan gers zelfs bijna deed verdwalen. Nu we de langste nachten bele ven is de warmte-inbreng van de zon op z'n kleinst en het warm teverlies 's nachts en 's morgens het grootst: de warmtehuishou- ding gaat dan gemakkelijk iets verder in de richting van de rode cijfers. „Als met Sint Thomas de dagen lengen, beginnen de nachten te strengen", houdt de volksweerkunde ons voor. Sint Thomas valt op 21 december (vandaag) dushet lijkt er een beetje op. Overigens blijft de luchtdrukverdeling ondanks .hogedruk boven het continent en een tot de Noordzee reikende uitloper plus een smalle corridor vla Scandinavië naar een hoge- drukgebied boven Groenland (tussen 1040 en 1060 millibaar) "I weinig verandering Weerrapporten niet representatief voor echte winterkou in onze omgeving, laat staan voor een pak sneeuw Witte kerstdagen? Daar zullen we vermoedelijk ook dit maal weer alleen van kunnen dromen. Schuld hieraan heeft ook een bere-diep lagedrukgebied van 956 millibaar midden op de Oce aan dat daar het anker heeft uitgeworpen. Het verhindert dat het Groenlandse maximum een uitloper kan ontwikkelen op de oceaan die eventueel later kou de noordelijke winden naar Schotland en het Noordzeege bied zou kunnen voorstuwen. Geen hagel- en sneeuwbuien dus voor ons op korte termijn, eerder krijgen de isobaren over Frankrijk alweer een wat meer cyclonaal verloop, wat op wat langere termijn wijst op aanvoer van weer wat zachtere lucht via west-Frankrijk naar België Neerslag is er de laatste dagen vooral rondom IJsland gevallen. Uit Stockholm ontvangen neer slagkaartjes voor maandag ga ven voor zuid-west-IJsland hoe veelheden van 20 tot 25 mm in 24 uur. Verder ook over uitge breide gebieden neerslag op de oceaan, veelal 10 mm over twaalf uur. Een agrarische lezer uit Fries land waarschuwt tegen het nu al conclusies trekken over de aard van de winter alleen op grond van het zachte december-weer. Veranderingen, zegt hij, „doen zich altijd onverwachts voor, en wie had bijvoorbeeld kunnen denken dat het na een decem bermaand met weinig vorst in 1941 nog zo hevig kon toegaan in Januari en februari 1942 (zeer koud en veel sneeuw). Hij zit wat dit betreft op dezelfde golfleng te als IJnsen te Stiens, die graag spreekt van „de vlam ln de pan". IJnsen heeft dus nagegaan wat nu juist precies de gevoeligste periode voor vorstinval is en daarover krijgt u morgen het een en ander te horen evenals de mening van een lezer uit Dor drecht, die meent te weten wan neer koude-golf op ons af zal komen. Amsterdam geheel bew 6 De Bilt 6 0.1 Deelen mist 3 Eelde onbew 6 Eindhoven 6 Den Helder Rotterdam geheel bew 6 Twente onbew 4 VUssingen onbew 6 Zd. Limburg 3 Aberdeen licht bew 10 Athene 12 Barcelona 13 Berlijn 6 Bordeaux zwaar bew. 12 Brussel onbewolkt 3 Frankfort •0 Oeneve -1 Helsinki 1 Innsbruck Klagenlurt geheel bew -5 Kopenhagen zwaar bew 5 Lissabon regen 16 Locarno 7 Londen 7 Luxemburg onbew 1 Madrid regen 10 Malaga half bew 17 Mallorca huif bew 16 München mist -1 Nice onbew 14 Oslo zwaar bew -2 Parijs onbew 3 Rome onbew 13 Spilt onbew 13 Stockholm onbew Wenen zwaai bew -3 Zllrlch -4 Casa Blanca geheel bew 24 Istanbul regen 9 Las Palm as zwaar bew 23 Tel Avlv half bew 18 Tunis onbew 15 0 HOOOWATER donderdag VUssingen 12 04, Haringvlietslulzen 12 17. Rotterdam 1 54 -14 01. Sc.ievenlngen 0 58-13 24, IJmulden 1 40-14 03. Den Helder 4 58-17.21. Harllngen 7 24-19.54, Delfzijl 9.34- roken is gemakkelijk als je het knooit gedaan hebt. Dat is lo- hè. om een bekende reclame- aan te halen. Maar waarom we dan niets met die logica? er Jansen doet dat wèl. De Jan hebben vier kinderen, van wie Hl. de oudste, net dertien jaar It. Vader en moeder willen dat hun kinderen gezond op en en proberen daarom te ':omen dat ze gaan roken met ico's van hart- en vaatziek- longkanker, maagkwalen, pro- in met de ademhaling cn wat roker nog meer zou kunnen omen. Gerard heeft nu pre- ,de leeftijd waarop hij zou gaan edoen" met vriendjes en daar- m' iluit vader een „niet-rook-over- tomst" met zijn oudste zoon. In overeenkomst staat, dat Ge- i j vijftig gulden krijgt, maar dan mag roken tot z'n veertien- o^erjaardag. Het volgende Jaar It de „uitkering" al zestig gul- 1 het daaropvolgende jaar ze M ventig, en dat loopt zo op tot twee honderd gulden. Dan zal Gerard niet-rokend éénentwintig jaar ge worden zijn en houdt de anti-rook- toelage op. Vader en zoon vinden beiden dat dat een leeftijd is, waar op een mens verstandig genoeg is om niet meer met roken te begin nen. Ze zetten hun handtekening onder het contract en daarmee zijn- vader en zoon allebei tevreden. De zoon krijgt een extra zakcentje en vader weet dat hij toch voor de rokertjes van Gerard zou zijn opge draaid zolang die nog niet werkt, zodat zijn geld nu veel beter be steed is. De niet-rook-overeenkomst ls een idee van de Stichting Anti-Rook- plan voor de Jeugd in De Bilt. De stichting heeft het idee in een bro chure verpakt, waarin ze onder het motto „toe nou, u helpt uw kind toch altijd!" een dringend beroep doet op de ouders om dochters en zoons van het roken af te houden. Dat moet niet moeilijk zijn, want een kind dat nog nooit heeft ge rookt, heeft totaal geen behoefte aan nicotine en kan er dus makke lijk afblijven. Een heus „contract" met het kind sluiten zo gauw het dertien jaar wordt, kan helpen, en om daarbij weer de ouders behulp- zaal te zijn zit er zowel een voor beeld in de brochure om zelf zo'n contract op te maken als een kant en klare overeenkomst, waarop al leen nog de af te spreken „uitkerin gen" en de handtekeningen ontbre ken (Wat er trouwens helemaal niet bij staat is de hint dat ouders ei genlijk zelf het goede voorbeeld moeten geven, willen ze dat hun poging bij de kinderen geloofwaar dig overkomt). Want wat kost dat roken niet, alleen al aan belasting geld? Volgens de „miljoenennota" in de brochure wel 12V> miljard gul den per Jaar, waarvan de overheid bijna 17> miljard aan betaalde be lasting op tabakswaren kan aftrek ken. Zoveel miljarden die besteed moeten worden aan mensen die (mede) als gevolg van het roken ziek geworden zijn of gestorven, die zelf of hun nabestaanden uit keringen krijgen, of voor wie politie en Justitie in touw moeten komen, doordat ze in de criminaliteit be land zijn. Misschien ziet de stich ting het wel erg somber, en is de „miljoenennota" aan de hoge kant; ook de prijs van een pakje sigaret ten wordt als ƒ2,75 voorgesteld, een prijs die zeker tot 1979 nog niet gevraagd wordt. Want natuurlijk overkomt niet Iedere roker zoveel misère, maar evengoed: „Als we de grote ellende en de enorme kosten zien die het roken ons bezorgt, zou het een zeer goede zaak zijn als we gezamenlijk de handen ineen zou den slaan en ervoor gaan zorgen dat onze jeugd niet meer aan roken begint." Op welke manieren dat streven van de stichting bevorderd kan worden en hoe de overeenkomst tussen ou ders en kind er uit kan zien, staat allemaal in de brochure, die aange vraagd kan worden bij de Stichting Anti-Rookplan. of Anti-Rook-Plan dat is niet helemaal duidelijk. Helaas komen zelfs in deze duur uitgevoerde brochure slordigheid jes voor als het door elkaar gebrui ken van rook-plan en rookplan en een t in plaats van een d, maar we houden het maar op „Stichting An- ti-Rookplan voor de Jeugd," post bus 100, De Bilt. want zo staat het in het briefhoofd van de stichting. De dollar staat op de internationa le geldmarkt onder grote druk. Het Amerikaanse woord „dollar" komt van het Nederlandse woord daal der. Nog even wachten en het is zo ver: uw dollar is weer een daalder waard. En op de markt is uw gul den een dollar waard. Er is een groot verschil tussen kapi talistisch en communistisch gooc helen. En dan bedoelen we niet het gegoochel met geld, opdrachten en onkostenvergoedingen, maar echt de kunsten van zo'n man met een toverstafje en een hoge hoed. In Oost-Dultsland dienen de „kapita listische obsceniteiten" uit de goochelkunst verbannen te wor den. De voorzitter van de gooche- laarsbond daar, ene Manfred Scholtyssek, schreef in een week blad letterlijk dat deze kunst in de D.D.R. „goede, schone, socialisti sche goochelarij" behoort te zijn, waarbij de beoefenaars zich dienen te onthouden van „kapitalistische uitwassen van die kunst". Want die „vertegenwoordigen niet de Oost- duitse ethische normen" en „gooc helaars dienen zich bij de uitoefe ning van hun arbeid te richten naar wat de leiding van de partij voor schrijft". Als een Oost-Duitser goochelt, moet hij „het socialisti sche standpunt daarin tot uitdruk king brengen". En wat wat is er dan voor obsceens ln het kapitalistisch goochelen? Ook daarvan gaf voor zitter Scholtyssek een voorbeeld: dat is bijvoorbeeld „als een gooche laar zich bij een bepaald kunstje zou kunnen bedienen van een zak doek, maar in plaats daarvan een b h. gebruikt". Inderdaad is dat niet het toppunt van fijnzinnig heid, maar om nou te zeggen dat een b.h. iets typisch kapitalistisch ls, nee. Wel naar onze smaak een hoge zijden hoed, maar of de goo chelaars voortaan hun konijntjes maar uit petten of werkhelmen moeten toveren, daarover heeft Scholtyssek blijkbaar nog niet na gedacht. Nederlandse pongroepen liggen uitstekend ln de Poolse markt. Groepen als Focus (met Thijs van Leer) en Ekseption zijn al jarenlang een begrip, maar intussen eigenlijk alweer Jeugdsentiment voor de Poolse dertigers. De jongere gene ratie zoekt het meer in Kayak, Earth and Fire en Jackpot. Kran ten besteden ook steeds meer aan dacht aan Nederlandse popmuziek. Het dagblad Dzjennlk Loedowy heeft onlangs zelfs zijn hele mu ziekpagina gewijd aan Nederlandse groepen en solisten. Hun populari teit, schreef de krant, zit 'm ln de klankkleur en ln het feit dat ze niet in hun onverstaanbare moers taal, maar in voortreffelijk Engels zin gen. Alleen Britse platen zijn nog net een Ietsje meer in trek, aldus de> krant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5