enaat achter prijsverhogingen I Stank kwam vermoedelijk niet uit tanker van benoemd Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Beleggings bewijzen tot Spaar deposito's tot postgiro en rijkspostspaarbank ig Rij 25 km méér per volle tank. Aantjes MobilD de olie die benzine bespaart. akje sigaretten 35 cent duurder Nerplichte keuring voor auto's gaat door Verbree uit St. Philipsland ethouder van oudrichem teieemt ontslag Bij overval vijftig mille buitgemaakt Terugkeer van persoonsbewijs Comité in Putten vraagt tv-film niet uit te zenden Brief over leed dat dieren wordt aangedaan Hogere tarieven van logopedisten 'Genodigden' voor boottocht Arnhem mogen naar toneel =Sssss"--". VVD wil wijziging in wet beheersing niet CAO-lonen FLEUR OP H. Verheul tijdelijk rector van de VU 'Rubirose' schoon bij werf; bewijs niet te leveren Koninginnedag volgend jaar op maandag 1 mei Bonden vrezen ontslag werkers kinderbescherming ISDAG 21 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet (ADVERTENTIE) I onze parlementsredactie I HAAG De Eerste Kamer is gisteren, in aanwezigheid van ïieuwe minister van financiën mr Andriessen, akkoord ge- i met de belastingvoorstellen van het kabinet-Den Uyl voor ;end jaar. rugipetalen als het gaat om meer dan 95 galden elk. hoefde de voorstellen van het vorige kabinet niet te verdedigen van de Eerste Kamer. Dat kunnen we niet redelijkerwijs verlangen van de mi nister, luidde een verklaring van de vaste Kamercommissie voor finan ciën. Andriessen zal op een later tijdstip nog wel met de Kamer van gedach ten moeten wisselen over een aantal onderdelen van de wetsvoorstellen. HAAG (ANP) Met 35 stem- voor en 26 stemmen tegen is de ;te Kamer gistermiddag ak- |rd gegaan met het initiatief-ont- van de Tweede-Kamerleden der Doef (PvdA) en De Beer ,J) tot invoering in ons land van verplichte autokeuring. groot aantal leden van de CDA- :tie in de Eerste Kamer sprak zich uit tegen dit initiatief-wetje, omdat de keuze daarin voor een autokeuring wordt vrijgelaten tus sen een erkend garagebedrijf met keuringsbevoegdheid of een offici eel rijkskeuringsstation. Een keu ring in een dergelijk „station" zal ongeveer 39,- kosten een keu ring in een garage kan beperkt wor den tot 5,50 indien men de keuring combineert met een grote beurt. een onzer verslaggevers "ÏNTHUIZEN De gemeentesecretaris van het Zeeuwse St. lilipsland, de 31-jarige A. Verbree, die lid is van de ARP, wordt nieuwe burgermeester en gemeentesecretaris van Benthui- i. Gisteravond heeft hij reeds een ontmoeting gehad met de ^Jneenteraad. Sui Zuidhollandse plaatsje Benthui- KJDRICHEM (ANP) De CHU- thouder mevrouw A. M. Werter- ieto Zullekom van de Noordbra- ntse gemeente Woudrlchem heeft tt onmiddellijke ingang haar ont- k als wethouder en raadslid inge- md. Dit heeft burgemeester L. M. Ster van Woudrichem meege- tld. Officieel wordt gezegd dat de thouder om gezondheidsredenen Ar functie heeft neergelegd. Het is iter een publiek geheim dat de rhoudingen binnen het college al fuime tijd te wensen overlaten, nog jonge gemeente Woudri- heeft de afgelopen jaren al bestuurlijke problemen gehad, jaar geleden weigerde de raad gemeentebegroting vast te stel- waarna b en w dat zelf maar en gedaan. Vorig jaar kwam de opnieuw in het nieuws toen de de anti-revolutionaire heer H van Helden ontsloeg als wet- 1 Ier Een belangrijk aandeel in ntslag had de thans afgetreden ouder. Het beroep dat de heer D Helden tegen het ontslag heeft (ediend op grond van de wet. rdt nog deze maand behandeld or de afdeling rechtspraak van de a^ad van 8tate. dat zen kwam bijna een jaar geleden in het nieuws toen beide wethouders en een aantal ambtenaren naar later bleek ten onrechte gearresteerd werden op verdenking van het ver duisteren van post die alleen voor de toenmalige burgemeester I. J. P. Keyzer bestemd zou zijn. Naar aan leiding van deze kwestie werd de heer Keyzer, die reeds enkele jaren op voet van oorlog verkeerde met de raadsmeerderheid en een deel van het ambtelijk apparaat,toen niet- her-benoemd. Wel bleef hij burge meester van het nabijgelegen Moer- kapelle. Toen afgelopen zomer plotseling de gemeentesecretarois van Benthui zen en Moerkapelle, de heer G. J. A. Runsink overleed, werd voor Be nthuizen de vacature burgemeester annex gemeentesecretaris openges teld. Van een onzer verslaggevers BREDA Twee onbekende man nen hebben gistermiddag in Breda een gewapende roofoverval dp een postagentschap gepleegd. Zij gin gen er vandoor met ongeveer vijftig duizend gulden. Ieder spoor van hen ontbreekt. De daders kwamen ge maskerd het postkantoortje binnen waarin op dat moment twee perso neelsleden en drie klanten waren. Eén van hen richtte een pistool op de aanwezigen en sommeerde hen op de grond te gaan liggen. De ander ging achter de balie en stopte het geld dat daar lag in een tas. Hierna maakten zij zich snel uit de voeten. De ministers Tuijnman (ver keer en waterstaat) en Andries sen (financiën) lachen tevre den, evenals de indieners van het wetsontwerp tot invoering van de verplichte autokeuring, de Tweede Kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (VVD) nadat de Eerste Kamer het had aangenomen. Van een verslaggever DEN HAAG Komt het persoons bewijs terug? Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft wel plannen in die richting. Het streeft naar de invoering van een persoons bewijs dat in alle twintig landen die bij de raad zijn aangesloten, wordt erkend. Het ministerscomité heeft aanbevelingen gedaan voor de spe ciale eisen waaraan het bewijs zou moeten voldoen. Deze identiteits-. kaart zou in de twintig landen als reisdocument moeten worden er kend. Het persoonsbewijs zou vijf of tien jaar geldig moeten zijn. Eventu eel zal het een nationaal codenum mer bevatten. Onder dat nummer zou de houder van het persoonsbe wijs bij de nationale autoriteiten bekend zijn. Overigens zijn de be sluiten van het ministerscomité al leen nog maar aanbevelingen aan de nationale regeringen. Vervolg van pagina 1 In de WD-fractie werd het fractie voorzitterschap gisteren in feite slechts bevestigd, aangezien twee weken geleden de heer Rietkerk al unaniem door de fractie was aange wezen. Mr Rietkerk zei als eerste prioriteit te zien de versterking, ver dieping en consolidering van de libe rale maatschappij-visie. Hij zei geen echt nieuwe lijn te zullen gaan vol gen, en wees op het voortborduren op een reeks interne studierappor ten, zoals het rapport 'Arbeid'. Dat rapport werd hier en daar in de pers progressief genoemd, hetgeen de heer Rietkerk ertoe bracht te stellen dat vanuit een liberale visie progres sief beleid mogelijk is, alhoewel dat een andere inhoud heeft dan het progressief van andere partijen, zo zei hij. In den Haag wordt verwacht, dat de Koningin vrijdag de zestien staats secretarissen van het nieuwe kabi net kan beëdigen. In de kandidatu ren is sinds maandag geen verande ring gekomen. Gezocht wordt in CHU-kring nog steeds naar een staatssecretaris voor Financiën. Bij de WD zoekt men nog een man voor exportzaken op economische zaken. Vast staat dat beide staatsse cretarissen buiten de kamerfracties van de beide partijen worden gezocht. Genoemd werden: de gevolgen van het besluit om glastuinders uit te zonderen van de BTW-verhoging, de concurrentiepositie van Nederland in de EG als gevolg van die verho ging, en een wetswijziging, waarvoor de PvdA in de Tweede Kamer een meerderheid wist te vinden. Krach tens die wijziging kunnen rijke ou ders na 1 januari de vermogensbelas ting niet langer ontgaan door hun vermogen op naam te zetten van jonge kinderen. PUTTEN ANP Het zit de bewo ners van Putten nog steeds niet lek ker dat de VARA de tv-documentai- re over hun dorp toch wil uitzenden, ook al gebeurt dat niet op tweede kerstdag maar op 30 december. Een comité, gevormd uit de bevol king van het Veluwse dorp, heeft een open brief geschreven aan VA- RA-voorzitter Kloos. Het comité schrijft daarin: 1 oktober 1944 kréég Putten een rekening gepresenteerd voor nationaal verzet, 540 dode mannen, 287 weduwen, 1200 wezen, 105 platgebrande huizen door de vij and. 30 december 1977 wil men de rekening nu nog eens aanbieden aan de weduwen en de wezen, maar nu door de VARA. In 1944 stonden wij er machteloos bij, zo zegt het comité. Maar de huizen zijn herbouwd, zo vervolgt het comité en de doden leven voort in de herinnering. De brief besluit met: „Bespaar uw medemensen nieuw zinloos leed, laat de film over Putten niet zien op de televisie." Van een onzer verslaggevers RAALTE De belangengroep „Rechten voor al wat leeft" heeft een kerstkaart en een begeleidende brief gestuurd aan „praktisch alle pastors" in Nederland. De groep vraagt om de „ganse zuchtende schepping" inzonderheid de dieren te gedenken en wijst erop dat „alles mag en kan gebeuren met de dieren in Nederland." Er zijn nog steeds 20.000 kettinghon den en op katten, ratten en konij nen, honden en apen worden zeer langdurige en pijnlijke proeven ge daan zonder verdoving ten behoeve van de farmacie, kosmetische indu strie en oorlogvoering. In zeventig procent van de openbare slachthui zen worden de dieren niet altijd goed bedwelmd, waardoor varkens bijvoorbeeld vaak levend in het hete broeiwater belanden, aldus de be langengroep. „Verkondig het evan gelie aan de ganse schepping (Mar cus 16:15). Zou dit een vergeten op drachtzijn?" zo vraagt de groep zich af. Ze wijst de geestelijken erop dat zij eens een kerstdienst aan dit on derwerp kunnen wijden. DEN HAAG (ANP) De particulie re tarieven van logopedisten zullen met ingang van 21 december met ten hoogste drie gulden twintig per uur worden verhoogd; maar het uur tarief mag dan niet hoger liggen dan 48,20 gulden. ARNHEM (ANP) Arnhemmers die zaterdag 17 december meenden een boottocht met het gemeentebes tuur van Arnhem te kunnen maken ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Rijnbrug (de uitnodigin gen waren echter vals), mogen gratis een toneelstuk bijwonen. Op don derdag 19 januarig geeft toneel groep Theater een speciale voorpre mière van het blijspel „opgestaan- plaats vergaan" van Neil Si mon. In de pauze biedt het gemeen tebestuur de gasten een consumptie aan. Zaterdag meldden zich ruim twee honderd mensen voor de boottocht. Ze hadden een uitnodiging gekre gen, die vals bleek. De boot zat al vol met officiële genodigden en een tweede boot was op korte termijn niet beschikbaar. 0vet meet inJoïltl £die£ I T- 1 Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders 8% Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar, 7lA%, 4 jaar 1{A% en 5 jaar 8%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis in Nederland is toegestaan. 81% Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met een vaste rente van 7V<% tot 8 lA%. Deposito's komen na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis in Nederland kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemea Van sociaal economische redactie DEN HAAG Ook de WD in de Tweede Kamer lijkt akkoord te zul len gaan met het wetje tot beheer sing van niet CAO-lonen. als minis ter Albeda van sociale zaken alsnog enkele wijzigingen aanbrengt. Dit blijkt uit de nadere schriftelijke re actie van de WD op het wetsont werp. Morgen komt het in de Twee de Kamer in behandeling. De PvdA is er in principe voorstander van, en ook het CDA streeft nu alleen nog naar tesktverduidelijking op een aantal punten van het wetsontwerp. De WD-reactie, ontworpen door de nieuwe fractieleider Rietkerk, on derstreept nogmaal het belang van loonmatiging over de hele linie. Er kend wordt dat verwerping van het wetsontwerp, nu het eenmaal is in gediend, de indruk kan wekken dat men die loonmatiging niet zo be langrijk zou vinden. Toch wil de WD niet daarom maar akkoord gaan met het wetje. Wel zegt Riet kerk dat de WD-fractie bereid is er nog eens over te denken, vooral wanneer de minister aan een aantal ernstige WD-bezwaren tegemoet zou willen komen. De WD wil onder meer dat de ge bruikelijke prijscompensaties per 1 januari zonder meer worden toege staan, ook voor niet-CAO-loners. Ook loonsverhogingen die berusten op „bestendig gebruikelijk bedin gen" zouden zonder meer moeten worden doorgelaten. Volgens het huidige wetsontwerp zijn dit soort gebruikelijke verhogingen alleen toegestaan wanneer er ergens iets op schrift over is vastgelegd. Ook vindt de WD dat de CAO-lonen onder bepaalde omstandigheden onder werking van het wetje moeten komen, zodat er geen rechtsonge lijkheid ontstaat tussen CAO-loners en niet-CAO-loners. (ADVERTENTIE) Kerstman moe? 't Zal 1600 Fleurop- bloemisten niet gebeuren. Zij bezor gen uw Kerstwensen in geuren en Kleuren. Fleurop Interflora staat ervoor in. Koninginnegracht 135,'s-Gravenhage. AM8TERDAM (ANP) Prof. dr H. Verheul (42) is benoemd tot tijde lijk rector magnificus van de Vrije Universiteit als opvolger van prof. mr J de Ruiter die minister van justitie in het kabinet Van Agt is geworden. Prof. Verheul, gewoon hoogleraar in de natuurkunde, was één van de twee conrectoren van de VU. Het bestuur van de Vereniging voor wetenschappelijk onderwijs op ge reformeerde grondslag, waar de VU van uitgaat, heeft inmiddels de pro cedure in gang gezet voor de benoe ming van een permanente rector magnificus. Daarvoor dient het ad vies te worden afgewacht van het college van dekanen, dat overlegt met de universiteitsraad. DEN HAAG (ANP) Aangezien de verjaardag van Koningin Juliana (30 april) volgend jaar op een zondag valt. zal zoals gebruikelijk Ko ninginnedag de daarop volgende dag. maandag 1 mei. worden ge vierd. Dit heeft gisteren de Rijks voorlichtingsdienst meegedeeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De samenwerkende bonden van overheidspersoneel zijn bang, dat 700 werkers in de particu liere beschermlnè werkloos zullen worden. Morgen zullen zij die angst onder de aandacht brengen van de nieuwe minister van justitie, mr J. de Ruiter. De ABVA en de KABO (aangesloten bij de FNV) en de NCBO (CNV bond) willen niets weten van het plan van ex-minister Duisenberg (fi nanciën) om 'overblijvend' over heidsgeld in de kinderbescherming voor andere doeleinden te gebrui ken. Het uitgetrokken bedrag wordt niet opgemaakt, omdat het aantal kinderen, dat wordt toevertrouwd aan instellingen van kinderbescher ming, afneemt. De bonden willen dat de kwaliteit van de zorg wordt verbeterd met het vrijkomende geld. De werkers in de kinderbescher ming zijn te zwaar belast, en dat komt hun werk niet ten goede. De overbelasting blijkt, volgens de bon den, 'uit het veelvuldig voorkomen van 60-urige werkweken, het stijgen de ziekteverzuim en de problemen bij het opnemen van verlofdagen'. In het belang van de kinderen willen de bonden naar hun zeggen, hun verzet tegen de overheidsplannen 'voorlopig' beperkt houden tot een handtekeningenactie. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vooralen van een „gascertificaat", dat bewijst dat het schip geheel schoon is en vrij van gevaarlijke en giftige gassen, ligt de Noorse tanker Rubirose 5228 ton sinds gisterochtend bij de werf Niehuis en Van den Berg in Rotterdam voor reparatie en het plaatsen van een nieuwe hulpmotor. Het zal heel moeilijk zijn te bewijzen dat dit schip ver antwoordelijk is voor de stankgolf, die zich twee da gen geleden over heel Zuid west-Nederland tot Hilver sum toe heeft verspreid, en die velen toeschrijven aan een clandestiene lozing op de Westerschelde door dé Rubi rose. De Rotterdamse politie heeft na het gecoördineerde onder zoek, dat zij samen met rijks waterstaat en de rijkspolitie in Zeeland uitvoerde zelfs twijfels: „Naar de tijd van de stankgolf te oordelen," aldus een woordvoerder van de Rotterdamse politie, „ver moeden we niet dat het schip de ooizaak van de stankgolf is." En een functionaris van de Rotterdamse gemeentelijke haven- en loodsdienst. die moest beslissen over het al dan niet toelaten van de Ru birose in het Rotterdamse havengebied, zei ons: „Het is misschien een wat vreemde zaak door de internationale verhoudingen. Als het schip uit Amsterdam was geko men, was alles heel wat ge makkelijker uit te zoeken. Maar het schip kwam uit Antwerpen ,en door de con currentieverhoudingen tus sen de Belgische en Neder landse havens worden er veel zaken verzwegen. Wij weten niet, wat het schip in Antwer pen heeft gelost. Onze men sen hebben bij hun onder zoek slechts een schoon schip aangetroffen en een certifi caat moeten afgeven. Dat on derzoek is niet alleen gedaan ten behoeve van het Rotter damse havengebied, ook de werf wenste het schip niet te ontvangen zonder een certifi caat. Die els stelt een werf altijd; reparaties aan een schip zonder certificaat vor men een onaanvaardbaar ri sico, dat kan mensenlevens kosten. Lozing? Inderdaad heeft de Rubirose toestemming gevraagd spoel water met resten chemicaliën te lozen. Dat hebben zowel Antwerpen als Rotterdam geweigerd, omdat de opgege ven in het spoelwater aanwe zige chemicaliënresten een doordringende stank zouden opleveren. Maar waar is dat spoelwater dan geloosd? Op de Westerschelde of in open zee? De opgegeven chemica liënresten stinken wel maar lossen op in water, zijn niet gevaarlijk, en worden snel af gebroken in zeewater. Het is nu allemaal niet meer na te gaan. „Dit ging heel gemakkelijk, pap. We hoefden alleen maar te zeggen: op rekening."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3