[elasse-alcohol wordt terk gediscrimineerd" Strafklacht tegen Vulcaansoord welfde olieprijs Waarschijnlijk EG legt staalinvoer aan banden Dollar daalt verder litiek won het van doelmatigheid L' Alcohol Eerste van vier 'allesladers' Bij autoschade betalingsgarantie Brochure over brandbeveiliging '•"tra inkomsten voor derde wereld' OrmasBB Sharp üüi elektronische kasregisters #\ORMAS BV textielonderhandelingen goed Ministers keuren *d Enschedé wil steun aan textiel EG niet eens over opvolger Witteveen iOAG 21 DECEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RS 15 - H 17 ten onzer verslaggevers ;CHT De produktie van melasse-alcohol (melasse is pulp van suikerbieten, waarin nog hoeveelheden suiker zitten) dreigt in moeilijkheden te komen. De beide grote Nederlandse iolproducenten hebben al prijsconcessies moeten doen om hun markt te kunnen behouden, ndien ziet het er naar uit, dat melasse-alcohol in de toekomst volledig „gediscrimineerd" gaat en. aer klaagde president-commis- H. J. Louwes van de Zuid landse Spiritus-Fabriek, giste- i de jaarvergadering van de rfatieve Suiker Unie. Hierbij Mij erop, dat maar een beschei- Mel, namelijk tien procent, van Jjcns land geproduceerde alco- 4 graan wordt gemaakt. ir Louwes noemde twee ooiza- de problemen. Allereerst it, dat het Europese Hof in burg de markt- en prijsbe- ig van de nationale monopo- iwettig verklaarde. De gevol- van waren minder „rust" op •kt en lagere prijzen voor agra- alcohol; ook voor de export. Idien werden de producenten :hol in ons land daardoor ge- aanzienlijke prijsconces- doen teneinde de importen te TV tbehoud ip marktbehoud gerichte be ien hadden, aldus de heer B. stellig succes en wel in die de invoer van alcohol bijna tot stilstand kwam. De keer- ■bn de medaille was echter een; daling van de gemiddelde' ■Ffpprijs van de alcohol en zo- £5* van de winstgevenheld. (Eer- ^ad voorzitter drs K. C. van «sjen van de Suiker Unie erop San, dat de resultaten van de ^Nederlandse Spiritus-Fabriek iDflrin de Suiker Unie een belang ruim zestig procent t( terugliepen). ^♦vattend kwam de heer Lou- It de slotsom, dat het uiteen van de monopolies in Frank- n West-Duitsland tot prijsbe- anleiding heeft gegeven en dat de grote Nederlandse alcohol- 613fcenten daardoor ongaarne Ddgedwongen hun toevlucht ■■en nemen tot prijsconcessies jn markt te kunnen behouden. ve een daling van de winstge- ^eid voor de fabriek, heeft dat evolgen voor de bietenprijs die eren krijgen. rstel «en is de Europese Commissie en plan gekomen, dat orde zou n scheppen in de nu bestaande •rdarde toestand. Dit plan zou over ilf iaar in werking moeten tre- De produktie van alcohol in ons land bedraagt thans 650.000 hec toliter. Ruim de helft hiervan is bestemd voor de gedistilleerd- industrie, terwijl nog eens een kleine tien procent wordt ver werkt in produkten voor mense lijke consumptie, zoals azijn, essences, geneesmiddelen, par fum en kosmetica. Daarnaast is ongeveer dertig procent van de produktie be stemd voor industrieel gebruik als oplosmiddel, dan wel voor chemische omzettingen. De res terende tien procent wordt ge bruikt voor de produktie van brandspiritus. Slechts vier bedrijven houden zich in ons land met fabricage van alcohol bezig. De Zuid Ne derlandse Spiritus-Fabriek ZNSF (eigendom van de Cen trale Suiker en de Suiker Unie) neemt zestig procent van de pro duktie voor haar rekening, Gist- Brocades ongeveer dertig pro- ^cent en Akzo zo'n zeven pro cent. Ten slotte bereidt Bols haar eigen alcohol. De import is van geen bete kenis. den. In grote lijnen komt dit plan erop neer, dat aan alle traditionele producenten van agrarische alcohol een gegarandeerd afzetquotum én een richtprijs worden toegewezen. Er zit echter een hele grote „maar" aan dit plan; de melasse-alcohol wordt niet in de regering opgeno men, maar hiervoor in de plaats zou de wijn-alcohol komen. lassë-alcohol daardoor volledig wordt gediscrimineerd. Dit betekent een grote kans op dumping-achtige concurrentie uit landen als Frank rijk en Italië, die een regelrechte bedreiging is voor de bietentelers én voor bedrijven als de Zuid Neder landse Spiritus-Fabriek. Energie Aan het slot van zijn betoog ging de heer Louwes nog in op alcohol als energiedrager. Zuivere alcohol heeft calorisch namelijk dezelfde waarde als benzine. Voor hem staat vast dat die grond stoffen, waaruit verhoudingsgewijs goedkoop en met weinig energie al cohol kan worden gefabriceerd, steeds grotere aandacht gaan krij gen. Dit zeker in een energie-arm continent als het onze. Tot die grondstoffen behoort, naar zijn me ning, stellig melasse en in het alge meen die planten, die de vergistbare suiker meteen bevatten. Hij wees erop dat in Brazilië een zeer ambitieus plan bestaat om tegen het jaar 2000 driekwart van de geïm porteerde olie door alcohol uit sui kerriet te vervangen. Uit het suiker riet wordt dan geen suiker meer gemaakt, maar alcohol. Bovendien levert de uitgeperste stengel meteen de brandstof voor de fabriek en zo doende is geen (geïmporteerde) energie nodig. Het plan voorziet in een oppervlakte van 80 miljoen hec tare suikerriet en in de bouw van 3.500 nieuwe alcoholfabrieken. Dichter bij huis namelijk in Frankrijk blijken soortgelijke plannen te bestaan. Daar wordt ge dacht aan het „veranderen" van wijngebieden in de zuidelijke vlak ten in suikersorghum (sorghum is een plant met een hoog suikergehal te in de stengel) gebieden. De eerste van een reeks van vier „allesladers" (motorvrachtschepen van 21.500 ton), die Van der Giessen-De Noord voor Nedlloyd bouwt, is onlangs van stapel gelopen. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Degenen die hun auto all-risks hebben verzekerd bij Centraal Beheer in Apeldoorn, be hoeven bij schade aan hun wagen de reparatiekosten voortaan niet meer uit eigen zak voor te schieten. Op 1 januari gaat deze verzekeraar de garagehouders namelijk de betaling van de reparatie garanderen. Gebleken is dat auto's na reparatie langer dan noodzakelijk bij de gara gehouders blijven, omdat dezen contante betaling verlangen bij afle vering. Niet elke automobilist heeft voldoende geld achter de hand om direct aan die wens te kunnen vol doen. De betalingsgarantie van Cen traal Beheer stelt hem in staat, zon der contante betaling, toch zijn auto direct na reparatie mee te nemen. Het eigen risico van de verzekerde valt buiten de betallngsgarantie. AMSTERDAM Gezien de risico's van brand tijdens de bouw, heeft het Veiligheidsinstituut in Amsterdam een brochure samengesteld met de titel „Brandbeveiliging in de Bouw". Het boekje bevat richtlijnen tot het voorkomen en beperken van brand op bouwwerken, in bedrijven en op andere plaatsen. Daarnaast worden de gedragsregels bij brand behan deld en de brandblusmiddelen. De brochure is te bestellen bij het Veiligheidsinstiuut, Hobbemastraat 22 in Amsterdam. De prijs bedraagt 3.40. Kortom, zo klaagde de heer Louwes, SD66rDlint de goedkoopste agrarische alcohol v wordt vervangen door de meeste dure agrarische alcohol. „De politie heeft het geheel gewonnen van de doelmatigheid," zo voegde hij hier aan bitter toe. Op grond hiervan kwam hij tot de conclusie, dat deze regeling onaan vaardbaar is voor de Nederlandse (en Belgische) landbouw, omdat de me- De plantengroei dus de landbouw zal een steeds belangrijker bron van energie gaan worden. Hier ligt een mogelijkheid om én de land bouw én de hele economie een im puls te geven naar een nieuwe zin volle produktie, die alle kenmerken van een „speerpunt-industrie" in zich kan hebben, zo besloot de heer Louwes. ABALLODA De Organisatie van Olie Exporterende en (OPEC) zou de prijzen van ruwe olie per 1 januari met 5 liet procent moeten verhogen en met de meerdere inkomsten hlll1kkelingslanden steunen. De president van Venezuela zei ls?Dt de vergadering van OPEC-ministers, die zich over de tijzen voor volgend jaar beraadt. Het is overigens onwaar- "hlijk, dat de olieprijzen zullen worden verhoogd. ADVERTENTIEI vanaf 11295.- excl.btw Btilhaven. RemWanfllüan 9 Tel (030)787844* Telex 40130 J levering vla dealers AMSTERDAM De Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie SOBI heeft bij de procureur- generaal in Amsterdam een strafklacht ingediend tegen de bestuurderen van het intussen failliet gegane vulcaansoord. Tevens heeft SOBI een nieuwe tuchtklacht tegen de accoun tant van Vulcaansoord inge diend bij de Raad van Tucht van het NIVRA. In de eerste strafklacht stelt SOBI, dat de bestuursleden van Vulcaans oord met feitelijke medewerking van de curator een economisch delict hebben gepleegd. Zij zijn het eerste vennootschapsbestuur dat een rech terlijk bevel van de Ondernemings kamer zou hebben genegeerd. Dit bevel hield in dat voor 26 oktober een nieuwe Jaarrekening 1974-1975 moest worden opgemaakt. De op 26 mei door de ondernemingskamer vernietigde jaarrekening toonde een winst van 1,4 min in plaats van een verlies van enkele tonnen, aldus SOBI. Een nieuwe jaarrekening is volgens de Stichting van belang voor degenen, die schade-acties overwe gen tegen die oudbestuurders die voordeel hebben getrokken uit de onjuistheid van de oude jaarreke ning, i.e. de Amerikaanse grootaan deelhouder Howard. De klacht bij de NIVRA betreft het ernstig tekort schieten bij de contro le van de jaarrekening. Op grond van de resultaten in de eerste negen maanden en in de ver onderstelling dat de verbetering in de sector schadeverzekering zal aan houden, meent Ennia een groei van de winst per aandeel van ruim 15 pet in 1977 te mogen verwachten. De nettowinst per aandeel bedroeg in 1976 20,71. Ennia zag in de eerste drie kwartalen van dit jaar de omzet (premie-inkomen plus beleggingsop brengsten) stijgen met 15 pet tot 1297 min. De totale nettowinst nam toe met 22 pet tot 32,7 min bij een kostenstijging van 7 pet. Intcrnatio-Muller sprak in zijn be richt over het eerste halfjaar van 1977 de verwachting uit, dat de winst over de tweede helft van 1977 niet veel zou afwijken van die in dezelfde periode van 1976. Als gevolg van een bij verschillende branches stagne rende bedrijvigheid in de sedertdien verstreken maanden wordt thans vastgesteld, dat de resultaten over het tweede halfjaar zullen achterblij ven bij die over dezelfde periode van 1976 en dat het verwachte jaarresul taat niet zal worden bereikt. In au gustus zei het bestuur dat de voor uitzichten er op wezen, dat de jaar winst die van het voorgaande jaar enigermate zou overtreffen. Toen werd 30,1 min verdiend, waaruit een dividend van 3,60 per aandeel van 20 werd betaald. Intradal (Holding van verkoop- en produktiemaatschappijen die vroe ger binnen het Erdalconcem werk ten) heeft in het per eind juni alge- AMSTERDAM De daling van de dollar heeft zich gisteren voortgezet ondanks de steeds sterkere aanwijzingen dat de OPEC-landen de olieprijs in 1978 niet zullen verhogen. Als de olie niet duurder wordt is dat gunstig voor de Amerikaanse beta lingsbalans, omdat de VS veel olie importeren. In Amsterdam kwam de dollar giste ren opnieuw lager dan hij ooit eerder geweest was. De koers brokkelde vergeleken met maandagavond af van 2,2940 tot 2,286. Bankbiljet ten van een dollar zakten twee cent naar 2,34. Wie echter dollars aan de bank verkoopt krijgt daar slechts 2,24 voor. Amerikaanse toeristen in Zürich kwamen gistermorgen tot de pijnlijke ontdekking dat zij aan de balie van een bank voor het eerst minder dan twee Zwitserse franken kregen in ruil voor hun eigen natio nale munteenheid. In de notering voor het officiële handelsverkeer wankelt de dollar met Zw. Frs. 2,0025 op de rand van de psychologisch belangrijke twee frankengrens. Maandag was de koers nog Zw. Frs. 2,015. Hoe sterk het Zwitserse betaalmid del is blijkt wel uit het feit dat de dollar tegenover deze munt in iets meer dan drie jaar een derde van zijn waarde heeft verloren. Alleen al in 1977 ging er 20 procent vanaf en gerekend sinds ongeveer 20 novem ber 10 procent. Maar ook ten opzichte van de Ster kere Europese munten doet de Zwit serse frank het goed omdat deze munt nu eenmaal als vluchthaven geldt in periodes van monetaire on rust. Begin november kostten hon derd Zwitserse franken op de Am sterdamse wisselmarkt nog 108 tot 109 gulden, in de eerste week van december was dat ƒ111 tot ƒ112, maandag werd 112,78 genoteerd en gisteren 114,46. Wat de dollar verder betreft, een bescheiden steun door de Bundes bank kon niet voorkomen dat de Amerikaanse munt ten opzichte van de mark daalde van DM 2,1165 tot 2,105. sloten boekjaar 1976-1977 16 pet meer omzet behaald dan in hec voor gaande boekjaar. De omzet steeg van 141,1 min tot 163,7 min. Het bedrijfsresultaat steeg van 10,8 min tot 11,8 min, maar door een hogere post belastingen daalde de nettowinst iets van 5,3 min tot 5,1 min zo blijkt uit het Jaar verslag. Bij Ubbink (plastics) heeft de gang van zaken in 1977 zich gunstig ontwikkeld. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden verwacht de directie het lopende jaar af te sluiten met een omzetstijging in gul dens van ca. 15 pet. ten opzichte van 1976. De omzet in 1976 bedroeg ruim 38 min. Wat de nettowinst betreft verwacht de directie een stijging ten opzichte van 1976 van omstreeks 10 pet. te behalen. In 1976 bedroeg de nettowinst bijna 1,8 min. De vakbonden willen dat de Nino- weverij in Enschede waar 250 man werken niet dicht gaat zolang het onderzoek naar herstructurering van de weverijen in ons land niet is afgerond. Dat standpunt hebben de vakbonden verkondigd in een verga dering van de Beleidscommissie voor de Katoen-, Rayon- en Linnen industrie, waarin vertegenwoordi gers van werkgevers, werknemers en overheid zitten. De uitzonderlijke schommelingen van de koffieprijzen hebben de fl- nanciële uitkomsten van DOUWE EGBERTS in negatieve zin be ïnvloed. Douwe Egberts zal dit Jaar met een aanmerkelijk lager resul taat afsluiten dan in voorgaande jaren. Dit had mede tot gevolg dat de totstandkoming van de samen werking met de Amerikaanse Con solidated Foods vertraagd werd. al dus de raad van bestuur in de perso- neelskrant „D.E. Melange". In 1976 was de nettowinst van Douwe Eg berts 59,5 min bij een omzet van 1.7 miljard. i vraaggesprek verklaarde de $-arabische minister Yamani, gee OPEC-conferentie niet tot ivarrijsverhoging zal besluiten. Dit afdidoor kranten uit Saoedi-Ara- happ het gezaghebbende Middle Economie Survey bevestigd, ve Saoedi-Arabië, willen ook ec/«atar en de Verenigde Arabi- Emiraten geen olieprijsverho- Daarentegen verlangen Libië, je en Irak een prijsstijging tot ocent. Koeweit wil het prijs- «tuk bij voorkeur van de agen- irappen teneinde de eenheid in Sekartel te bewaren. Het land es medio 1978 een prijsbesluit nemen. a openingstoepsraak zei presi- Perez van Venezuela, dat zijn reid is bij te dragen aan de mdkoming van een eenst'em- 'sluit over de olieprijzen, die middeld liggen op 12,70 dollar at (159 liter). Wel meende hij, fevriezing van de prijzen scha- zal zijn voor de wereld, de Jling van olie zal aanmoedigen l»n waardeloos offer van de j! zal vragen. k. a V Pe les CARABALLEDA (Veneiuela) Caraballeda, op 60 kilometer afstand van de Venezolaanse hoofdstad Caracas, is een zwaar bewaakte veste. Het hotel Melia Caribe, waar de OPEC-confe rentie wordt gehouden, is omge ven door een ondoordringbaar kordon van zwaar bewapende militairen. Marine-vaartuigen bewaken het aan de kust gelegen hotel van de zeezijde. Vanuit de lucht hou den legerhelikopters voortdu rend een oogje in het zeil. Via een geïmproviseerde landings plaats voor helikopters worden de delegatieleden van en naar het hotel vervoerd. Dit alles om gebeurtenissen als in december 1975 te voorkomen. Toen vond nl„ zoals bekend, in Wenen een aanval van terroris ten plaats op het hoofdkwartier van de OPEC en werd een aan tal delegatieleden tijdelijk ge gijzeld. ÏHEDE De regering moet met een financieringsregeling in voor de textielindustrie in ite. Dat staat in een motie die van Enschede iem heeft aangenomen. De vraagt de regering versnelde èring van gerichte financie- h motie wordt ook gevraagd om tddellijke en doelmatige con op de textiel-import. ïmeenteraad debatteerde in :rgadering deze week over de tegenheid in de textiel-indu- mtraal daarbij stond het ver tin duizend arbeidsplaatsen bij iem [erg iele N Cei de Spinnerij Nederland. Dit is een gevolg van herstructurering in de textielindustrie. BRUSSEL (AP) De ministers van financiën van de Europese Gemeen schap zijn het er nog niet over eens wie zij namens de EG kandidaat zullen stellen voor de directeurspost van het Internationale Monetaire Fonds. Deze functie wordt volgend jaar vacant omdat de Nederlander dr H. J. Witteveen zich niet voor een tweede ambtsperiode beschikbaar heeft gesteld. BRUSSEL De Europese ge meenschap heeft op het nip pertje weten te voorkomen, dat de negen lidstaten op staalge- bied „een ieder-voor-zich-poli- tiek zouden gaan voeren en, op nationaal niveau maatregelen gingen nemen om de eigen staalindustrie van de onder gang te redden. De negen mi nisters van buitenlandse zaken zijn nu akkoord gegaan met voorstellen van de Europese Commissie, die een adempauze moeten verschaffen. Ook stem den de ministers in met de door de commissie gevoerde onder handelingen met textielexpor- terende landen. Via aparte overeenkomsten met staalexporterende landen (Japan, Zuid-Afrika, Zuid-Korea, Spanje en de landen van de Europese Vrijhan delsassociatie (EVA), de Oostblok landen en Brazilië) wil de EG de invoer van goedkoop staal afrem men. In die overeenkomsten zullen behalve de naar de EG te exporteren hoeveelheden staal, ook de prijzen worden vastgelegd. Hierdoor kun nen de staalprijzen van EG-fabri- kanten op een hoger en redelijker niveau komen, zo meent commissa ris E. Davignon. Volgens hem moe ten de staalprijzen volgend jaar met minstens 10 tot 15 procent stijgen om te voorkomen, dat 1978 een „rampzalig staal jaar" wordt. Vanaf 1 januari a.s. zullen de EG- lidstaten al een extra-heffing toepas sen op importen van staal, die onder een bepaalde, nog vast te stellen, basisprijs op de Europese markt worden gebracht. De maatregel is maar drie maanden van kracht en moet de Europese Commissie in staat stellen de onderhandelingen met bovenstaande „goedkope" lan den te beginnen. Douane De basisprijs die uitgangspunt voor de extra heffing zal zijn wordt vast gesteld aan de hand van de laagste kostprijs (plus transportkosten) die in het desbetreffende land geldt bij bedrijven waar tegen normale con- pi» t currerende voorwaarden wordt ge- «eld op tal el produceerd. De douanediensten moeten controleren of bij de import van staal van de basisprijs wordt afgeweken. voorts besloten de reeds bestaande minimumprijs voor betonstaal te handhaven tot eind volgend jaar. Deze voorgeschreven prijs ligt op 550 tot 570 gulden per ton, afhankelijk van de kwaliteit. Maar de raad heeft ook besloten voor twee andere pro dukten, namelijk staafstaal en warmgewalste rollen zulke verplich te minimumprijzen voor te schrij ven. Deze nieuwe minimumprijzen zullen zo snel mogelijk worden gepu bliceerd. Ze gelden eveneens tot 31 december van het volgend jaar en ze bedragen voor staafstaal 690 gulden per ton en voor warmgewalste rollen 685 gulden per ton. Ook voor de interne staalmarkt heeft de Europese Ministerraad een aantal maatregelen getroffen. In de eerste plaats is er het verbod voor de Europese staalproducenten om hun prijzen aan te passen aan de import- prijzen. Verder wil men komend jaar, In drie etappes de aanbevolen staal prijzen in de gemeenschap verhogen. Op 1 januari al moet er vijf procent bijkomen, op 1 april nog eens vijf procent, waiarna later nog een derde verhoging van de staalprijs zou moe ten plaatsvinden. Die aanbevolen prijzen (referentieprijzen) zuUen scherp gecontroleerd worden door middel van een certificatensysteem. Ook de handel moet aanbevolen prijzen hanteren. In de Europese Ministerraad van maandag en dinsdag in Brussel is Om de Europese Commissie in staat te stellen met een Europees her- structureringsbeleid voor de staal sector te beginnen moet er geld op tafel komen. De ministers zijn er in Brussel mee akkoord gegaan, dat de commissie daarvoor 32 miljoen eu- ropese rekeneenheden (ongeveer 90 miljoen gulden) krijgt. Hoe die som gefinancieerd moet worden zal later worden uitgemaakt. De Europese Commissie zal voor 1 april 1978 her- structureringsvoorstellen op tafel leggen. Europa heeft zich, voor wat de nieuw besloten maatregelen betreft, gehouden aan internationale afspra ken zoals die in de GATT (de Alge mene Overeenkomst Inzake Handel en Tarieven) eri in de OESO (Organi satie voor Europese Samenwerking en Ontwikkeling) bestaan. Europees commissaris Davignon zei in Brussel: „we moesten iets doen. De Europese staalindustrie had de keus tussen het failliet, nationalisa tie, of tijdelijke import beperkingen, gevolgd door bilaterale afspraken." Textiel De reactie van Nederlandse zijde in Brussel was: „het stemt tot voldoe ning dat we tenslotte tot maatrege len hebben kunnen besluiten. „Het is jammer dat het zo moet, en re stricties in de internationale han delsverkeer zijn nooit een genoegen, maar gezien de huidige cirsis was dit het beste wat we doen konden. De ministers hebben uiteindelijk hun goedkeuring gegeven aan het nieuwe multivezelakkoord. dat is een afspraak over de handel tussen de textiel exporterende landen uit de derde wereld en de textiel impor terende industrielanden. De Euro pese. Commissie die namens de EO in Genève onderhandelde, had zich al eens verklaard n?et het nieuwe multivezelakkoord maar de minis terraad moest daar nog zijn flat aan geven. De aanvaarding door de EG-minis- ters betekent dat het nu zeker is dat de nieuwe textielovereenkomst per 1 januari in werking kan treden. In het algemeen is het nieuwe akkoord een voortzetting van het oude wat inhoudt dat de ontwikkelingslanden hun export naar de Industrielanden jaarlijks met zes procent mogen uit breiden. Tegelijkertijd werd in Ge nève echter overeengekomen dat re kening zou worden gehouden met de aparte regelingen die de EG met afzonderlijke landen in de derde we reld heeft getroffen. Daarin is slechts een importgroei voorzien die varieert van 0.3 tot 4 procent. Deze afzonderlijke regelingen functione ren binnen het multivezelakkoord. De EG was sterk gebrand op beper king van de import om een verdere werkloosheid onder textielarbeiders te voorkomen. Er zijn er al enkele honderdduizenden verloren gegaan, waarna er nog 3,6 miljoen over zijn. Hongkong De ministers zijn het gisteren in Brussel overigens maar op het nip pertje eens geworden. De Engelsen lagen dwars omdat hun kroonkolo nie Hongkong er in de onderhande lingen met de EG wat bekaaid is afgekomen. Hongkong mag volgend Jaar slechts 0.7 procent meer expor teren naar de EG dan in 1976. De Britse minister van handel Dell leg de zich echter bij de meerderheid in de ministerraad neer. Minder moeite hadden de ministers met het feit dat voor enkele gevoeli ge produkten zoals katoenen garens en weefsels volgend jaar maximaal 220.000 ton in de EO mag worden ingevoerd. De Europese Commissie had dat met de afzonderlijke landen afgesproken. Deze hoeveelheid lag weliswaar 14.000 ton boven de limiet die de ministers aanvankelijk had den gesteld maar ze tilden er niet zwaar aan. Deze produkten komen namelijk uit arme ontwikkelings landen als India en Pakistan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15