Conflict in ARP komt tot einde 1 I Antillen niet gebaat bij vroege onafhankelijkheid Zorgen over akkoord van CDA en YYD Demonstratie voor Kalma Afspraken over beleid kabinet Mobil Dialoog sleutelwoord bij Zuidmolukkers Mevrouw Van Leeuwen neemt uitlatingen terug Spelen met vuur kost kind leven Nieuwe Rijnbrug geopend Rij 25 km méér per volle tank. Mobilll de olie die benzine bespaart. Premier Rozendal in verklaring: ARJOS-voorzitter teleurgesteld over VVD-ministers Auto negeert rood licht: vrouw gedood Onderwijsbonden hebben kritiek op toekomstig regeringsbeleid KOV eist voorrang voor onderwijs BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 - Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het conflict tussen het AR-Tweede Kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen en de leiding van de ARP is de wereld uit nu mevrouw Van Leeuwen vrijdagavodn laat op een vergadering van het partijbestuur in Utrecht haar „kritisch- politieke uitlatingen" aan het adres van partijvoorzitter Hans de Boer en mr W. Aantjes heeft teruggenomen. Ook heeft mevrouw Van Leeuwen beloofd dat zij haar aantijgingen zal staken. Behalve hoofdinspecteur Kalma en zijn vrouw (rechts) liep ook de Amsterdamse politie-afente Lisette Scholten (links) mee in de pro-Kalma-demonstratie. Lisette Scholten werd enige tijd geleden I bij de Amsterdamse politie overgeplaatst vanwege haar vriendschap met een Duitser. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Onder het motto „Vrije meningsuiting voor alle ambtenaren" hebben zich zaterdag zo'n tweeduizend mensen op het Schouwburgplein in Rotterdam verzameld om voor hoofdinspecteur Kalma te demonstreren. Aan de vreedzaam verlopen optocht, die als een slang van bijna een kilo meter lengte door de binnenstad voerde, nam naast de heer Kalma ook de Amsterdamse politiemede- werkster Lisette Scholten deel. Zij werd onlangs overgeplaatst naar de verkeersdienst, omdat zij „ongewen ste" contacten heeft met een Duit ser, die bij een Westduitse organisa tie aangesloten was, die weer contact gehad zou hebben met RAF-mede- standers. Door de aanhangers van de heer Kalma wordt over het algemeen het voornemen van de Haagse procu reur-generaal Von der Feltz om de Rotterdamse hoofdinspecteur te schorsen over een lijn getrokken met de Duitse „Berufsverbote". Circa 25 politieagenten, gemotori seerd en te paard, begeleidden de demonstranten en regelden het ver keer. De demonstratie eindigde in het Trefcentrum, waar ondermeer het Tweede Kamerlid Voogd (PvdA) en de criminoloog en oud-hoogleraar strafrecht Nagel kritiek uitten op de gang van zaken rond de affaire Kalma. Men toonde zich onder meer bezorgd over het gebrek aan openheid van de officiële instanties bij de behande ling van de zaak Kalma. Ook trekt men de objectiviteit van het onder zoek van Von der Feltz sterk in twij fel. Dit onderzoek werd gelast naar aanleiding van het meelopen van Kalma in een demonstratie na de dood van drie RAF-leden in een Duitse gevangenis. Het onderzoek is gericht op de vraag of de heer Kalma nog wel in het politieapparaat te handhaven is. De sprekers na afloop van de demon stratie waren van mening dat er eer der een onderzoek moet komen naar het functionren van het Rotterdam se politieapparaat. Zoals gemeld had het Tweede Ka merlid ernstige bezwaren geopperd tegen het feit dat zeven fractiegeno ten waaronder Aantjes en De Boer het regeerakkoord met de VVD niet hebben kunnen steunen. Ook werd de AR-leiding verweten dat zij de KVP een deel van de schuld van het mislukken van de formatie-Den Uyl in de schoenen zou hebben ge schoven. Daarbij was ook een per soonlijk scheldwoord aan het adres van Aantjes in de publiciteit geuit. Mede in verband met dit alles had mevrouw Van Leeuwen haar vertrek uit de politiek aangekondigd. Het partijbestuur heeft nu vrijdag avond na een langdurige en nogal bewogen vergadering uitgesproken het te betreuren dat het ontslag van mevrouw Van Leeuwen noodzakelijk is geworden. Het bestuur „accep teert haar verklaring dat zij haar kritisch-politieke uitlatingen van de laatste weken ten aanzien van de partijleiding en de heer Aantjes te rugneemt", zoals dat staat in een communiqué dat vrijdagavond werd gepubliceerd. Het beleid van voorzitter De Boer tijdens de formatie-Van Agt kreeg het unanieme vertrouwen van het partijbestuur. Het sprak tenslotte zijn hoop en vertrouwen uit dat het nieuwe kabinet zijn werk voortreffe lijk zal doen. UTRECHT (ANP) De 9-jarige Pe ter Ruitinga uit Utrecht is zaterdag om het leven gekomen, toen hij met een paar andere kinderen in een zandbak aan het spelen was met vuur. Op een gegeven moment gooi den de kinderen een vat op het vuur, waarin later olie bleek te zitten. Dit vat explodeerde. De jongen overleed in het Academisch ziekenhuis van Utrecht aan zijn verwondingen. ARNHEM (ANP) De laatste of ficiële daad van minister Wester terp van verkeer en waterstaat was zaterdag het openen van de nieuwe Rijnbrug bij Arnhem. De nieuwe brug, de Roermondpleinbrug, heeft ongeveer honderd miljoen gulden gekost, waarvan veertig miljoen gulden voor rekening van het rijk kwam. De nieuwe brug, die vanochtend om vijf uur voor het verkeer is opengesteld en die bestemd is voor de verwerking van het Arnhemse stadsverkeer, vormt een tweede verbinding tussen de stadsdelen noord en zuid en zal, naar verwach ting, 25.000 tot 30.000 voertuigen per etmaal „verwerken". De ruim 33 jaar oude en in de oorlog vernielde Rijnbrug werd za terdag tijdens de festiviteiten om gedoopt in de John Frostbrug, naar de Britse oude-generaal majoor John Frost, die in 1944 bij de Slag om Arnhem dagenlang een oprit van deze brug bezet gehouden heeft. Voor de John Frostbrug, waarover dagelijks 66.000 auto's rijden, bete kent de nieuwe brug een belangrij ke verlichting. Er zal nu hopelijk een einde komen aan de dagelijkse files bij deze brug. Gelijk met de opening van de brug werd zaterdagmiddag het startsein gegeven voor de bouw van het pro ject Kronenburg, een nieuw stads deel van Arnhem, waar in 1980 60.000 mensen zullen wonen. ADVERTENTIEI 1 van een onzer verslaggevers BOVENSMILDE In discussies over het Molukse vraagstuk in Assen en Bovensmilde is het afgelopen weekeinde opnieuw de nadruk gelegd op de dialoog. Zowel op de dialoog tussen Vervolg van pagina Zuidmolukkers in Nederland en in Indonesië als op die tussen de verschillende Zuidmolukse groeperingen in Nederland. WILLEMSTAD (ANP) „In de regeerperiode van het huidige kabinet zullen de voorbereidingen voor de onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen concretere vormen gaan aannemen. Daarbij is de regering zich ervan bewust dat de Antillen niet gebaat zijn met een voortijdige politieke onafhankelijkheid zolang voor vele belangrijke zaken nog geen bevredigende regeling is getroffen of bindende afspraken zijn gemaakt". Dat zei premier Rozendal van de Nederlandse Antillen in een staten vergadering, waarin hij het rege ringsprogramma van zijn kabinet voor de komende vier jaar bekend maakte. Premier Rozendal zei dat geen datum voor onafhankelijkheid wordt genoemd voordat overeen stemming is bereikt over de uitein delijke staatskundige vormen van In Assen organiseerden de liberale Jongeren (JOVD) een gespreksavond waar onder andere Noes Solissa, die net een reis naar Indonesië gemaakt heeft, het woord voerde. Hij vertelde dat hij in zijn RMS-ideaal versterkt was, maar dat hij de aanhang die dit ideaal in Indonesië heeft niet kon afmeten. Solissa waagde zich niet aan duidelijke uitspraken. Volgens hem moeten er eerst meer mensen de Molukken en Indonesië bezocht heb ben voordat er conclusies getrokken kunnen worden. Hij is sterke voor stander van het op gang brengen van een dialoog tussen de Zuidmoluk kers hier en die in Indonesië. Op de twee dagen durende bijeen komst in Bovensmilde, waar het ove rigens aan grote belangstelling ont- ZWOLLE (ANP) - Voorzitter Klaas de Vries van de Arjos (de Jongerenor ganisatie van de ARP) heeft zater dag op een vergadering de Arjosraad verklaard zeer teleurgesteld te zijn over enkele representanten van de WD, die in het nieuwe kabinet zit ting zullen nemen als minister. Men sen als Wiegel en Van Aardenne noemde hij „figuren die overduide lijk gebrek aan inzicht in de werke lijk maatschappelijke vraagstukken hebben gedemonstreerd." Klaas de Vries noemde Van Aarden ne de man achter de tegenbegrotin- gen van de WD. Volgens de Arjos- voorzitter was Van Aardenne verder ook nog de felste bestrijder van mi nister Lubbers. brak, hield de heer Hielkema van CRM een toespraak waarin hij nog eens de goede wil toonde van zijn ministerie in het oplossen van aller lei Molukse problemen, maar vol gens de Molukkers in de zaal was hij weinig concreet en verwees hij te snel en te veel naar andere instellin gen. Ook hij wees met nadruk op de noodzaak van een goede dialoog, en dan deze keer tussen de mensen van CRM en de Molukkers. Identiteit Eli Rinsampessy, als antropoloog verbonden aan de universiteit van Nijmegen en leider vari de Pattlmu- ra-beweging, signaleerde een roepen om identiteit bij met name Jonge Zuidmolukkers. Maar volgens hem roepen ze te veel en doen ze er te weinig aan. Rinsampessy en zijn Ge- rakan Pattimura hebben het traditi onele RMS-ideaal laten vallen en in Bovensmilde kwam hij daar, in het bijzijn van stevige RMS-aanhangers, rond voor uit. Dat leverde een zinni ge dialoog op tussen hem en een meisje dat het geloof en het vertrou wen in de RMS zeker niet verloren had. Rinsampessy hamerde erop dat het tijd werd voor de Zuidmolukkers in Nederland dat ze hun eigen cul tuur en eigen tradities een nieuwe inhoud gaven. Hij signaleerde tevens het gebrek aan democratisering van de hiërar chische structuur binnen de Zuid molukse gemeenschap en vond het noodzakelijk dat het leiderschap op een echt democratische manier tot stand kwam. Hij benadrukte de hervormings voorstellen waarover met de PvdA overeenstemming was bereikt, en die ook, zij het in gewijzigde vorm in het CDA-WD-regeerakkoord zijn opgenomen, nog steeds hard nodig te vinden. Die verklaring was nodig omdat Van Agt voor de Duit se tv vorige week precies het tegen overgestelde had gezegd. Letterlijk zei hij daar: „De socialisten hebben gedacht dat ze beslist jaren achte reen aan de regering zouden blij ven. en dat ze hun plannen voor maatschappijhervorming zouden kunnen verwezenlijken. En in zo verre is het zeer belangrijk dat er een einde is gekomen aan de rege ringsmacht van de socialisten". Duidelijk in verlegenheid gebracht toen hij met deze uitspraak gecon fronteerd werd zei Van Agt zater dag: „Deze uitspraak van mezelf heeft mij achteraf ook verbaasd. Hij is me ontglipt. Die uitspraak deugt niet, mijn gebrekkige kennis van het Duits is er de verklaring voor. Eigenlijk had ik willen zeggen dat we genoeg hadden van het ror- m a tie gedram van de socialisten", aldus Van Agt. In het beraad van de nieuwe minis tersploeg is zaterdag een aantal afspraken gemaakt: Het wetsontwerp van de huidige minister van sociale zaken Boers- ma om ook de lonen die niet per collectieve arbeidsovereenkomst (CAO) zijn geregeld te kunnen ma tigen, zal worden overgenomen door het nieuwe kabinet, maar wij zigingen daarop zijn niet uitge sloten. Ten aanzien van de drie Duitse oorlogsmisdadigers die nog steeds in ons land gevangen zitten zal het kabinet de beleidslijn volgen dat, zo individuele gratiëring van één of meer der drie overwogen gaat wor den, daarover overleg gepleegd wordt met de Tweede Kamer en met vertrouwensmensen uit kringen van het voormalig verzet, en de concen tratiekampslachtoffers. Deze proce dure, vervat in de motie Voogd is in 1973 door het toenmalige kabinet Blesheuvel met de Tweede Kamer overeengekomen, nadat de toenma lige minister van justitie Van Agt tevergeefs had geprobeerd de Ka mer mee te krijgen voor collectieve vrijlating van de drie. Minister van der Stee (landbouw) zal ook Antilliaanse zaken voor zijn rekeningnemen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Wiegel, als mi nister van binnenlandse zaken dat zou doen, maar premier Van Agt vindt dat Wiegel die nog geen minis terervaring heeft, zijn handen al vol zal hebben aan binnenlandse zaken en zijn vice-premierschap. Het vice- premierschap is een extra verant woordelijkheid in dit kabinet dat het nog bijzonder zwaar zal krijgen. Het betekent dat alle „hands" aan dek moeten om de zaak overeind te houden en dan kan Wiegel de Antil len er niet nog eens bij hebben, aldus Van Agt die zei dat hij het daarover met Wiegel volledig eens was geworden. De minister-president heeft het laatste woord in competentiever- schillen tussen verschillende minis ters. Als het om politiek gevoelige zaken gaat zal hij daarover ook met vice-president Wiegel overleggen. Van Agt verwacht overigens grote saamhorigheid in de nieuwe minis- tersploeg.„Ten eerste door de inner lijke gezindheid en ten tweede door hetgeen ons van buitenaf te wach ten kan staan." de Antillen. Ook moet volgens de premier nog overeenstemming be reikt worden over de buitenlandse betrekkingen, de defensie, de afba kening van de zeegrenzen, de schul den aan Nederland en de voortzet ting van hulp uit Nederland (tech nisch en financieel). Premier Rozendal noemde als groot ste probleem in de Antilliaanse ge meenschap de grote werkloosheid, met name onder jongeren. Daarom wordt op de Antillen speciale aan dacht besteed aan de uitvoering van constructiewerken, de oprichting van een bijscholingsinstituut en de emigratie van werkzoekenden, aldus Rozendal. Het Antilliaanse kabinet wil de ko mende Jaren voorts het accent gaan leggen op een verandering van de staatkundige vorm, sanering van de financiën, herziening van het onder wijssysteem, aldus premier Rozen dal in zijn regeringsverklaring. „Zo kan-ie wel blijven staan. We kun nen zo gemakkelijk naar het trottoir lopen." UTRECHT (ANP) De 32-jarige mevrouw T. den Bode uit Utrecht is zaterdag bij een ongeluk in haar woonplaats om het leven gekomen. Zij stak met haar twee kinderen op een voetgangersoversteekplaats over, toen ze werd aangereden door een automobilist, die door rood licht was gereden. De vrouw overleed op weg naar het ziekenhuis. De 24-jarige P. van Rijbroek uit Ve- ghel is in de nacht van vrijdag op zaterdag in St. Oedenrode omgeko men. toen hij met zijn auto tegen een boom botste en daarna in een sloot terecht kwam. Bij een ongeluk in Leersum is zon dagmiddag de 14-Jarige Jan van Spanje omgekomen. Hij vloog met zijn bromfiets uit de bocht en kwam in een naast de weg liggende sloot terecht. HIJ kreeg de bromfiets bo venop zich en verdronk. De 24-jarige Linde ufflng-den Ou den uit Eist is zaterdagochtend in Oosterhout om het leven gekomen, toen zij met haar auto tegen een vrachtwagen botste, die een oprit indraaide. Een verkeerde inhaalmanoeuvre heeft zaterdag het leven gekost aan de 76-Jarige J. Visser uit Amster dam. De man reed met zijn auto over de Apollolaan, toen hij rechts werd Ingehaald en vervolgens gesne den door een andere automobilist. De heer Visser verloor hierdoor de macht over het stuur en reed tegen een boom. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) is fel Aan het slot van de bijeenkomsten gekant tegen de nieuwe bestuursvorm voor de openbare school, zoals wordt J voorgesteld in het regeer-akkoord CDA-WD. De ABOP (38.000 leden) vertegen woordigt de meerderheid van leerkrachten in het openbaar onderwijs. noemde Noes Solissa de opkomst zeer teleurstellend. Voor een deel was dat te wijten aan het feit dat een aantal sprekers het had laten afweten. ADVERTENTIE Volgens het regeer-akkoord moet het bestuur over open bare scholen zoveel mogelijk worden overgedragen aan be stuurscommissies volgens ar tikel 61 van de gemeentewet. De overheid (meestal het ge meentebestuur) houdt dan wel een vinger in de pap, maar de betrokkenen (ou ders, leerkrachten en ande ren) kunnen het beleid meer zelf bepalen. Dit voorstel is afkomstig uit het verkiezingsprogramma van de WD. Ook D M heeft eerder gedachten in die rich ting ontwikkeld. Voorstan ders van zulke bestuurscom missies zien er een mogelijk heid tot democratisering van de openbare school in. Op de vergadering van de ABOP bleek men het idee van de bestuurscommissie te verwerpen. Voorzitter Jan van den Bosch waarschuwde tegen „verbijzondering" van het openbaar onderwijs. De beste garantie voor een de mocratisch bestuur is dat de door de kiezers gecontroleer de overheid rechtstreeks ver antwoordelijk is, uiteraard in goed overleg met ouders en docenten. Eens met ontwerp Het congres van de ABOP sprak uitvoerig over het wetsontwerp op het basison derwijs, dat is ingediend door de aftredende minister Van Kemenade. De bond stond in grote lijnen achter het ont werp. ABOP-secretaris Jo- han Terpstra zou het onaan vaardbaar vinden wanneer de nieuwe minister uit presti- ge-overweglngen het zo nood zakelijke wetsontwerp zou intrekken. Bij de bespreking van de in houd van het wetsontwerp bleken de leerkachten hun ei gen functie met gepaste be scheidenheid te bezien. Ze vonden het overdreven om schoolhoofden voortaan di recteur te noemen en onder wijzers leraar. Blijf maar ge woon schoolhoofd, onderwij zeres) en kleuterleid(st)er zeggen, vond het congres. De stagenota van de schei dende minister werd afge keurd. Een nieuwe nota is nodig, waarin de onderwijs kundige opzet van de stage duidelijker naar voren komt. Arbeids- en leerovereen komst mogen niet ontkop peld worden door stagiairs met een zakcentje af te schepen. Ton van Capelleveen, secre taris onderwijs, toonde zich bezorgd over de gevolgen van de verzuiling. Door de be stuursvorm van het bijzon der onderwijs wordt de mede zeggenschap van leerkrach ten vaak onmogelijk. „De werknemers In het onderwijs hebben daar geen bal te ver tellen", zei Van Capelleveen. Verder meende hij dat de ver zuiling soms funeste gevol gen had voor begeleidings diensten en dergelijke. „De principes van de verzuiling leiden tot een strijd die ge voerd wordt om de strijd, niet om de beste uitvoering van een plan." De katholieke onderwijs ver eniging (43.000 leden) heeft in een motie haar bezorgdheid uitgesproken over het toe komstige regeringsbeleid. Op de Jaarvergadering in Eind hoven werd de eis gesteld dat het onderwijs voorrang zal behouden in het beleid van het kabinet. Verder vroeg de K.O.V. maat regelen ter bestrijding van de groeiende werkloosheid on der kleuterleidsters, onder wijzers en leraren Ten aan zien van de vrijheid van on derwijs toonde de K.O.V. zich verheugd over de toezeggin gen in het regeer-akkoord. Maar men was niet helemaal gerust op de nakoming van die beloften. Vandaar dat de motie aandringt op uitvoe ring van het aangekondigde beleid. Kostwinnaar De grootste onderwijsbond in ons land besloot verder te onderzoeken of aansluiting bij een vakcentrale wenselijk is, en zo Ja, bij welke centrale: NKV of CNV. Zo mogelijk zal op de volgende Jaarvergade ring worden beslist. De afvloeiingsregeling voor leerkrachten aan katholieke scholen blijft ongewijzigd. Dat betekent dat het onder- scheld tussen kostwinners en niet-kostwinners gehand haafd blijft. Bij Inkrimping van de school zullen niet- kostwinners eerder in aan merking komen voor ontslag. Wel ia bepaald dat er niet gediscrimineerd mag worden tussen gehuwden en onge- huwden en tussen mannen en vrouwen. Dat betekent dat ook de man (eerder) voor ont slag in aanmerking kan ko men wanneer zijn vrouw meer dan de helft van het gezamenlijk Inkomen ver dient. Tenslotte besloot de K.O.V. een nieuw fonds te vormen voor hulp aan collega's in ontwikkelingslanden. Een klein deel van de jaarlijkse contributie wordt al bestemd voor onderwijs In de derde wereld. Men wil deze inspan ning nu opvoeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3