Ouders besteden bij scheiding te weinig aandacht aan kinderen kus eens.., i?oéh@ Van Minnen weg als Ombudsman Familieperikelen Vanavond documentaire en opvangprogramma op tv en radio t DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE TV-COMMENTAAR De NCRV is door de dertien eerder vertoonde afleveringen van de Familie Bellamy heen en start vanavond een voor u nog onbekende reeks van maar liefst 33 delen. Zij zitten dan aan het begin van de derde serie (van de in totaal vijf) die London Weekend heeft laten maken en de kalender wijst het jaar 1912 aan. Liefhebbers van een goed feuilleton zullen natuurlijk meteen present zijn. Er tijdens de loop van het verhaal zo af en toe inspringen levert overigens weinig bezwaren op Ik heb namelijk uit de verschillende series inmiddels enkele delen kunnen bekijken en die hebben mij in tal van opzichten geboeid Alle verhalen zijn kundig opgebouwd, de rolbezetting vertoont nergens zwakke plekken en in vrijwel elke scène zijn er door Ton Hydra spelers die de dialoog boven de middelmaat uittillen. Dit gebeurt zelfs wanneer de handeling enigszins traag op gang komt of een onbetekenend voorval moet worden uitgebeeld Wat ik hier zeg, kunt u reeds vanavond op Juistheid toetsea James, de nogal bekakte avonturier-ult-verveling maakt werk van Hazel Forrest, de secretaresse van zijn vader. Hij doet het met de in zijn tijd gebruikelijke plichtplegerijtjes en een omhaal van woordea die de aan vlot televisiewerk gewend geraakte kijker misschien zal doen uitroepen: „man. schiet nou eens cp" Zo zijn ook vaak de dagelijkse manieren; snel en recht voor z'n raap. Maar daardoor kan het ontgaan hoe knap Simon Williams en Meg Wynn Owen dat spelletje spelen en met een voortdurend wisselende mimiek invullen. Het charmante tafereeltje is een aanloop naar een uit sociaal oogpunt interessante scène. Daarin wordt getoond dat er binnen de kring van gedienstigen met betrekking tot rangen en standen net zoveel gevoeligheden bestaan als bij de „bovenlaag". Tijdens de afwezigheid van zijn ouders gelast James dat er voor hem en miss Forrest een lunch zal worden opgediend en dat erbij, tegen de regels van het huis, een fles van de allerbeste Bordeaux wordt aangesproken. Dat doet bij butler Hudson iets knappen. Iemand te moeten bedienen die zelf tot het personeel behoort, is erger dan hij kan verdragen. Tussen de grandioos als butler acterende Oordon Jackson en Simon Williams ontwikkelt zich een flitsende dialoog, waarin de spanning te snijden ls. Passend In het tijdsbeeld verplaatst het standenconflictzich van „beneden" naar „boven". Wanneer de oude heer Bellamy hoort dat Hudson zijn ontslag wil indienen, krijgt zoonlief ongelijk en eist zijn vader van hem dat hij zijn excuus zal aanbieden. Dit echter gaat lady Bellamy te ver. Deze rol wordt in de aflevering van vanavond uit het verhaal geschreven. Lady Marjorie vertrekt voor een reis naar Amerika aan boord van de Titanic, het trotse schip dat op zijn Maidentrip 14 april 1912) verging. Jammer genoeg loopt het televisiespel samen met een interessante radioserie van de NCRV. Over opvoeding gesproken ls de verzameltitel van programma's gemaakt door Janne Poort-Van Eeden en Else Film. Een recorder kan uitkomst bieden, want ze zijn vooral voor opvoeders de moeite van het beluisteren waard. Vorige week ging het over straf en beloning en deze keer komt de gehoorzaamheid aan bod. Ook nu wordt aan Jongeren en aan ouders en leerkrachten gevraagd wat zij onder dit begrip verstaan en hoe zij reageren. Het valt op, dat jongelui tussen vijftien en achttien jaar er over serieus nadenken, nuances weten aan te geven in de verhouding met ouders en anderen en veel meer begrip en inschikkelijkheid blijken te kunnen opbrengen dan Veel ouderen veronderstellen. door Riet Diemer HILVERSUM „Een ruzie is heel normaal, maar je voelde dat achter de ruzie van mijn vader en moeder iets veel ergers zat". „Je wilde het wel uitschreeuwen, maar je liep weg, naar je kamer." „Soms beseffen oudere niet wat hun kinderen voelen." Deze uitspraken uit de mond van kinderen van oudere die op het punt staan te gaan scheiden raken in feite de kern van het AVRO-televisie en radioprogramma van vanavond: „Kind in de echtscheiding". Volgens de statistieken gaat één op de vier huwelijken in Nederland na verloop van tijd stuk. Daarbij zijn niet alleen de echtgenoten betrok ken. maar ook de kinderen. In de afgelopen tien Jaar waren dat meer dan drieduizend kinderen. Aan de gevoelens en het verdriet van deze kinderen besteden de ouders vaak te weinig aandacht omdat ze te veel bezig zijn met de eigen moeilijkhe den. Tot deze laatste ontdekking kwam Jan Aagten, programmama ker van AVRO's radio toen hij een paar jaar geleden drie programma's samenstelde over echtscheiding. Hij heeft zich voor het programma van vanavond beperkt tot die kinde ren van wie de ouders midden in een schelding zitten Volgens hem wordt er te weinig aandacht aan de kinde ren besteed in de periode van span ningen en ruzies in het gezin die daaraan vooraf gaat. Eveneens werd hem uit gesprekken met kinderen steeds duidelijker dat er nauwelijks belangstelling is voor de gevoelens van de kinderen, die zich zo machte loos voelen. Hoewel het niet de eerste keer is dat krant, radio en televisie het kind in de echtscheiding als onderwerp heb ben, is het wel zo dat de AVRO van plan is er een grootscheeps project van te maken. Na en tijdens de tele visiedocumentaire van Hans Koe koek, die van 20.40 tot 21.30 uur op Nederland I wordt uitgezonden, is er een bijbehorend radioprogramma van 21.15 tot 23.00 uur op Hilversum 2. Aan het eind van het tv-program- ma wordt een forum voorgesteld, be staande uit een maatschappelijk werker, een kinderpsychiater, een psycholoog en een pedagoog. In het radioprogramma wordt een samenvatting gegeven van de tv- documentaire. Daarna gaat het fo rum uitvoerig in op vragen en reac ties van kijkers en luisteraars. Een team van tweehonderd hulpverle ners, verspreid over het hele land ls tot 's nachts één uur en de volgende dag tussen negen en vijf uur be schikbaar om telefonisch hulp en informatie te verschaffen aan men sen, die met de problematiek van echtscheiding te maken hebben. Een gratis brochure met wenken en adressen is in een beperkte oplage van drieduizend exemplaren ver krijgbaar bij de AVRO, afdeling In- en Externe Betrekkingen, 's Grave- landseweg 48, Hilversum. Flarden Voor de televisie-documentaire trok Jan Aagten met vijftien kinderen vier dagen naar een vakantiehuis in Beekbergen op de Veluwe. Daar ver telden zij hun „levensverhaal". Het waren flarden van een heel verdrieti ge periode in hun leven. Een meisje van veertien zei: „Toen ik om twaalf uur uit school kwam, zag ik koffers in de gang staan. Onder het eten zei mijn moeder: „We gaan weg. Mam ma kan het niet langer bij pappa uithouden, 's Middags moest ik af scheid nemen van mijn vriendinne tjes en van de juffrouw. Een buur man bracht ons naar het station. Ik had het graag eerder willen weten. Het ging nu allemaal zo sneL Ik moest alles zo maar achterlaten: mijn huis, mijn school en mijn vrien dinnen. Ik heb daar veel verdriet van gehad." „Wat Ik met dit project beoog", zegt Jan Aagten, „is. dat ouders wat meer aan hun kinderen denken. Dat ze gaan zeggen: ik mag toch wel eens opletten. We hebben de docu mentaires aan de vaders en moeders laten zien (een moeder en vijf vaders weigerden te komen). Er waren moe ders, die zeiden: „We hebben dit nu voor het eerst van onze kinderen gehoord." De bedoeling, ook die van de hulp verleners die bij het project zijn betrokken, is, dat de kinderen de ruimte krijgen om over hun angst te praten. Niets werkt zo slecht en zo lang door dan onverwerkt verdriet Vaak wordt de kinderen door ande ren gevraagd over thuis en over za kelijke dingen, zoals waar ze nu gaan wonen en bij wie, maar ze hebben zo weinig gelegenheid om over hun gevoelens te praten. En dan komen er bekentenissen als van een jongen, die zegt: „Iedere keer na een ruzie bad ik: oh Heer, geef mij een goed gezin". Of van het meisje: „Ik was altijd gespannen. De sfeer was erg rot Ik zag op den duur wel dat het bij vriendinnetjes thuis een heel andere sfeer was. Er was gezel ligheid en er was meer rust. Maar bij ons was altijd ruzie. Er heerste wat" Conclusies worden in de documen taire niet getrokken, maar Jan Aag ten gelooft dat voor de goede kijker toch wel een paar zaken duidelijk worden, bijvoorbeeld dat het ver keerd is om kinderen langdurig ge tuige te laten zijn van scènes, maar ook dat het verkeerd is hen te lang in onkunde te laten over de situatie, zodat het uit eikaar gaan plotseling werkelijkheid wordt Speciaal vandaag Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Johan van Minnen zal zijn functie als Ombuds man bij de VARA beëindigen. Argument voor deze beslissing is dat er geen goed contact zou zijn tussen hem en de redactie van VARA-Visie. BIJ de komst van VARA-Visie in oktober van dit jaar werd de tv- rubriek de Ombudsman opgenomen in het totale informatieve program ma VARA-Visie. Of Van Minnen bij de VARA een andere functie krijgt kan de VARA- persdienst nu nog niet meedelen. Evenmin kan worden toegegeven dat het gerucht Juist is dat Frits Bom. verslaggever van het NOS- Journaal. de opvolger van Van Min nen wordt Ook Koos Postema gaat VARA-Visie dat hij samen met W. L Brugsma presenteert, per 1 januari verlaten Hij zou bij het begin van VARA- Visie gezegd hebben drie maanden proef te willen draaien Nu hij in het nieuwe Jaar weer Groot uur U gaat maken vindt hij dat hij naast Haagse Kringen en de radioprogramma's die hij voor de NOS brengt, zoals Langs de Lijn en Met het oog op morgen, te veel hooi op zijn vork krijgt Verder hebben Gerrit Erenberg en Letty Kosterman laten weten niet langer VARA-programma's voor te levisie aan te willen kondigen, zoals in de nieuwe opzet gebeurt. Johan van Minnen /tl/I Inderdaad Met schrale, gesprriniren lippen Kan kussen zéér dewn Labdlo houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die venonrt, verzacht en beschermt Zomer Winter (Met Labello als ondergrond, bhjft lipstick langer mooi.) uw» Lauriiu Ituuui u» De AVRO brengt een docu mentaire over het Kind in de echtscheiding. Via de radio wordt het programma vanaf 21.30 voortgezet, o.m. met ant woorden op telefonische inge diende vragen. Ned. 1/20.40 De NCRV begint aan een nieuwe serie van De Familie Bellamy. Ned. 2/21.30 In Formule 3 plus geeft drs. J. den Uyl zijn visie op de poli tieke ontwikkelingen. De jour nalisten dr. S. Faber en H. van Wijnen stellen hem vragen. Ned. 1/22.05 In Hier en nu zijn: (onder voorbehoud) een gedramati seerd programma over de over leden negerleider Biko, de vraag of Manusama naar Am- bon reist en een gesprek over de AR met De Gaay Fortman Ned. 202.20 Tot de oudste godsdienstige melodieèn behoren de Veda gezangen uit India. Ze zijn te beluisteren in het KRO-pro- gramma Voor God en goden. Hilv. 4/15.30 Het AVRO-programma kind in de echtscheiding wordt op de radio tot elf uur voort gezet. Hilv. 2/21.15 Radio vandaag HILVERSUM I (298 m ra FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws. 702 Het levende Woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamu* 7.30 Nieuws 7.41 (S) Hier en nu 735 (S) Van daag donderdag. 8-24 Werk woord. 830 Nieuws 8 36 Gymnastiek voor de vrouw 8 45 (S) Wie weet waar Willem Wever woont? 9 45 (S) Onder de boogtoon. 1030 Nieuws. 1033 (S) In 't zilver, bejaardenprofframma. 12 00 (S) De Kilima Hawauans Show. 12.15 (S) Boer en tuinder 12.26 Medehngen t b v land en tuinbouw 12 30 Nieuw* 12 41 (S) Hier en nu 1155 (Si Mid dagpa uxed imst. 13 15 (S) Een uur natuur 14.15 (S> NCRV- Globaal, gevarieerd programma. (1530 Nieuws 17.30 Nieuw*. 1732 (S) Hier en nu. 18 00 (S) De kerk vandaag P P 18 1» D"06 NCRV 1830 Nieuws. 18.41 (S) De wereld zingt Gods lof 19 15 Leger des Heils kwar- tier. 19 50 NCRV-leerhuis. 20 00 (S) Draai schijf. 21 20 Eén. twee. uit de maat 21.40 Kunst met een grote K, kunst met een kleine k. kunst met een C (U 22.00 De eerste dag. lezing. 22-25 Zojuist verschenen. 2230 Nieuws 22 40 (S) Politiek weekovemchL 22.50 (Sl Van onze correspondenten. 23 00 (S> Klanksnoer. klassieke muziek. 23 55-24 00 Nieuws. HILVERSUM II (488 «n en FM-kanalen) AVRO: 07 00 Nieuws. 07.11 Ochtendgym nastiek. 07 20 AVRO-klok (08 00 Nieuws. 08 11 Radio-journaal.) 08.50 Morgenwijding. NOS 09.00 De gebeurtenis, documentaire. 00 35 Waterstanden. AVRO 09.40 De Neder land se Schoolradio. 11 00 Radio Lawaaipa- pegaai. 10.10 Arbeidsvitaminen, verzoek platen (11 00 Nieuw* 11.03 Radiojournaal). 11.30 Rondom twaalf, gevarieerd program ma 12.15 Soortpanorama. 13.00 Nieuw* 13.11 Radiojournaal. 13.25 Beursplein 5. 1330 Middagje AVRO: muziek, informatie en service (16.00 Nieuws. 16.03 Radiojour-, naai) 17.00 13-Speciaal, jeugdprogramma. 17 40 Nederlands-Israébtisch Kerkgenoot schap. 17.55 Mededelingen. 18 00 Nieuw* 18.11 Radiojournaal. IKON: 18.30 Kleur; informatie en commentaar over zaken van kerk en samenleving AVRO: 19.00 Aspec ten. kunstrubriek. 20.00 Nieuws 20.05 Kin- de (taferelen, grammofoonplaten. 21.15 Kind in de echtscheiding, documentaire NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen: 23.05 Actualiteitenoverzicht Radio-TV, 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag Vandaag en om 23.52 Even op adem komen, yoga 23 55-24.00 Nieuw* HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) TROS: 7 02 <S) Met Peter gaat het beter. 9 03 (S) De Hugo van Gelderen Show. 11.03 (S) Verzoekplaten. 12.03 (S) Boter. Klaas en Prijzen. 14.03 (S) Polderpopparade. 16.03 (S) Europarade NOS: 18 03 De vacaturebank. 18 10 (S) NOS-maal. TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 (S) Soul Show. 22.02 (S) Sesjun -jazz en blues live 23.02 (S) Close-up. 00.02 (S) De Hugo van Gelderen Show. 01.02-0730 (S) De Nachtwacht HILVERSUM IV (FM-kanalen) NCRV: 7.00 Nieuw* 7.02 <S> Badinene. 9.00 Nieuw* 9.02 (S) Aan woorden voorbij - gedachten ter overweging. 9.10 (S) Solo: nieuwe grammo foonplaten. 10.00 (S) Klassieke en moderne kamermuziek 11.59 Bericht Solidandad. 12 00 (S) Rondom de Zonnekoning (II). 14.00 Nieuws 14.02 Spektakel: politieke gedich ten. 14.30 (S) Kollege van alledaags en zeld zaam. 15.30 Voor God en Goden (IX). 16.00- 17.00 (S) Bij voorkeur verzoeken van jong en oud. TV vandaag 18.55 J 19.05 AVRO: AVROS 3*20 20 05 A/RB Karr 2015 Maah NEDERLAND 1 11.00 HOS/NOT SdooMMwa* 14 00 Schoo9H>i»WH 1O30 TELEAC: Algamaar «ou«*»ngH»o- 1045 21.S0 NOS: Dan Haag vandaag 22.05 Formule 3 ptus 22.50 Journaal NEDERLAND H 18.45 NOS: Paspoort Informatie voor Joegos- 18.55 NOS: Journaal 1934 NCRV: Partington 18.14 MAiAa. de kleine kapftem. jeugdserie 1935 Oe Dik Voor Mekaar ehow 20.00 NOS: Journaal 20.25 NCRV: De mini-voetöeNhow 2130 De famriie BeHemy. iv-sehe 22-20 Hier en Nu 23.00 Standpunt 23.70 NOS Journaal 1253: „Dit is de juiste plaats, vrien den," zei heer Jacob van Uylen. „Precies zeshonderd Rijnlandse el- lematen van de Uylenborgh. En deze jong krachtige eik merkte ik met het wapen der van Uylens. Ziet hier, seigneur Verholen, hoe trots ons bla zoen gedragen wordt door de schors van deze edele boom." Hij hief zijn lantaarn en toonde de smid het familiewapen, dat met kundige hand was uitgesneden... Ontroerd keek smidje Verholen de boom eens aan. Dat was hem dus, de boom, waar boekhandelaar Gozewijn van Uylen tevergeefs naar had gezocht... Intussen was de trouwe Kobus reeds aan de arbeid getogen. Eerst had hij voorzichtig de dikke sneeuw laag weggeschept, en vervolgens was hij aan het graven gegaan. „De grond is hard, meester Bijna stijf bevroren zou ik zeggen," mompelde hij. „Toch zetten we door. Ko bus," zei de heer Jacob. „Als wij van Uylen iets in ons hoofd hebben, wel sakkerloot! Dan komt het voor el kaar óók!" „Goed gesproken, heer Jacob!" prees smidje Verholen. „Tenslotte ben ik er óók nog. Vele handen maken licht werk, zeggen ze wel eens. Geef op die spade, help ik mee. Zo klaren we dat wer Jei in een wip!" Ijverig zwoegden mannen door; net zolang tot ze n(j, gat gegraven hadden, dat groot noeg was om er de schatkist in kunnen neerlaten. „Ik heb het voel, dat ik afscheid neem van ser belangrijke periode in mijn leve zei Jacob van Uylen en hij wierp n éénmaal een blik op zijn schatki „Toen vermande hij zich en i „Kom aan, makkers! Nu gauw sakkerlootse gat weer dicht en dfn de sneeuw er weer netjes heen..." FERD'NAND ng ser lid o n ad „Ik geloof van niet. Er stond nog wel een krabbeltje onder in het hoekje van de laatste bladzijde waar ik niet helemaal uit wijs kon worden, maar ik dacht dat het maar over de katjes ging, waarvan er eentje toch nog onverwacht mooi was geworden en zij dus zijn naam had veranderd van Roetmop in Lucifer. Edward, je wilt toch niet zeggen dat je oom Arnold daar niets aan gedaan heeft, toen hij merkte dat je niet dood was?" „Dat heeft hij niet gedaan." „Maar zou hij daar dan niet toe gedwongen kunnen worden? Me neer Random zou je nooit buiten zijn testament hebben gelaten als hij niet geloofd had dat je dood was." „En hoe moet je dan bewijzen wat een dode wel of niet gedaan zou hebben? Wij hadden een fikse ruzie gehad, en hij heeft inderdaad zijn testament veranderd. Dat zijn fei ten, en de wet heeft nu eenmaal een stomme voorliefde voor feiten." „Wanneer heeft hij het veranderd toen je wegging, of toen hij dacht dat je dood was?" Even keek hij haar boos aan. Toen lachte hij en zei: „Pieker daar nu maar niet over. lie ve kind! En ik praat ook liever niet over onze familieaangelegenheden met andere mensen. Wij doen de vuile was maar liever binnenshuis." Dit leek zo veel op wat hij gezegd had kunnen hebben tegen het schoolmeisje van vijf jaar geleden dat het haar onaangenaam verraste. Zij had er aan moeten denken ver der haar mond te houden, maar dat had zij niet gedaan, en hij had haar op haar nummer gezet. En in plaats van het werkelijk erg te vinden, kwam het haar heel vanzelfspre kend voor. Zij bloosde, maar zij lachte ook, en zei ietwat beteuterd: „Neem mij niet kwalijk het was eruit voordat ik het wist." Meteen ontstond er een warm, be haaglijk gevoel tussen hen. Hij her innerde zich hoe hij zich altijd op zijn gemak had gevoeld in Susans gezelschap. Misschien zou dit op de lange duur een tikje saai worden. Hij vroeg zich af of dat zo zou zijn. Het zou best kunnen, maar mis schien ook wel niet. Ineens zei hij: „Je bent eigenlijk niet veel veran derd." Jij ook niet. Dat heb ik dadelijk al gezegd." Opnieuw fronste hij zijn wenk brauwen. „De meeste mensen zouden zeggen dat ik behoorlijk veranderd was Zij schudde het hoofd. „Ik geloof niet dat mensen ooit echt vèfandefén. Soms komt één bepaald iets boven drijven en dan zie je daar meer van dan je vroeger deed, maar Patricia Wentworth A.W.Sijthoff Alphen dat is geen echte verandering. Ap pels worden geen peren, en frambo zen veranderen nooit in pruimen. De mensen hebben zo hun eigen specia le tintje, en dat houden ze. geloof ik." Hij zei: „Zure druiven en rotte mis pels! Je kunt wel gelijk hebben. Ik moet je wel waarschuwen dat ik beslist thuis hoor m de rotte-mispel- categorie. Zelfs jouw vlekkeloze re putatie kan geschaad worden als wij praktisch hand in hand op komen draven. Zie je, ik heb helemaal geen bevredigende verklaring kunnen ge ven voor die viereneenhalf jaar, en ik begrijp van Emmeline dat er heel wat interessante verhalen de ronde doen. Dat doet haar verdriet, vr< ik, maar daar kan ik niets aan ver; deren." „Je zou kunnen zeggen waar je weest was." „Tot mijn spijt kan ik daar onmofiTT lijk over praten." Weer die kla van bitterheid in zijn stem. Er lag iets in die toon die Sus pijnlijk aandeed. Iemand die zich bitter voelt, is zo kwetsbaar. Maar hij vervolgde: „De theorie n e6 de meeste aanhangers schijnt te dat ik onder een valse naam in gevangenis heb gezeten, maar zijn een paar heel goede varianl op waarin ik het land ontvlucht h omdat ik een man heb gedood in duel, of ben geroyeerd als lid mijn club omdat ik vals gespei ?r heb bij het kaarten." Susan zei: „Ik wou dat je nu eelr( iets verstandigs zei!" Haar woord er klonken oprecht en een beetje bo e „Dat is te veel moeite. BurlinghrJ is een moedig man. nietwaar9 heeft mij echt de baan van re meester aangeboden, weet je. dat zeg ik je niet in vertrouw! »d want als hij dat aan Emmeline he verteld, zal iedereen binnen epn kring van dertig kilometer of zo 1 hele verhaal wel gehoord hebb En dat betekent dat mijn oom nold het ook heeft gehoord waarschijnlijk de reden is waar! Burlingham het gedaan heeft." Zij zei: „Dat klinkt afschuwelijl Wordt vervol ell oe lir< flus '01 lis 80 Horizontaal. 1. Verlof, 2. watergeest plaats In N.H. 3. vogelbek- oude lengtemaat-zijtak Donau, 4. kleveri ge stof-gymnastiektoestel-rond- hout, 5. bezitt. voornaamw.-soort- muzieknoot. 6. muzieknoot-voer- tuig-Europeaan, 7. plaatsje bij Trier- vaartuigen-famiüelid, 8. gemeente- weide-gekneed ,meel, 9. ingang-bui tenhaven. Verticaal. 1. gebarenspel, 2. lof- uniek-voegwoord, 3. sierplant-zoutr ziedenj. 4. natuurlijk waterbekken- moerasvogel-nummer (afk.) 5. zijtak Rijn-erg-onheil aanbrengende go din. 6. bamboestaketsel-graafwerk- tuig, 7. sine dubio (afk.)- soort bijl kleurstof. 8. dierengeluid-geurig heid-water in Friesland. 9. verpak king. Oplossing vorige puzzel Hor. 1 lap, 5. net, 8. relatie, 10. Amer, 12. slap. 14. man, 15. Eem, 17. tra, 18. aster, 20. akant, 21. Niobe, 22. sel 24. pet, 26. rag. 27. Est. 29 Isar, elke, 32. podagra. 33. Ase, 34. enl Vert. 2. aren, 3. per, 4. baret, 5. nis eelt, 7. ram, 9. opa. 11. markies, arabesk. 15. ester. 16. mening. Ans, 19. Rie, 23. radar, 24. pit. taps, 27. elan, 28. tel, 30. roe, 31 ei

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4