Psst...kom 's langs en kijk eens naar de lage prijzen vanonzenachtmodeenmorgenkleding ederland bang dat Frankrijk ijnverdrag niet na kan komen SPA Verontwaardiging door boek over Putten deBijenkort|J,jf °)iilips mede in studie >or walradar Rotterdam Doorgedraaide groente voor ontwikkelingshulp ;th4r duidelijkheid gevraagd over plannen voor zoutopslag inderen hebben zeling nogal ed doorstaan' Politie Rotterdam: man pleegde waarschijnlijk zelfmoord eerst m'n §CfüdMids§e opeteni Suggestie van prins Claus: Dertien mensen met vuurwapenen Spa Reine Schrijvers uiten kritiek op houding dorpelingen en kerk tijdens bezetting Niet-cao-lonen Albeda neemt wetsontwerp Boersma over 'Koopkrachtoffer in ruil brengen voor werkgelegenheid' ËRDAG 15 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet (ADVERTENTIE) 1971 tegi do<f )nei s vj 'Mien onzer verslaggevers n. IfTERDAM Het is onze- "'"M Frankrijk in staat zal Jjfóór 1980 de zoutlozingen iiitf Rijn met de algesproken iveplheid te verminderen. De mrlandse delegatie in de in- -nsitionale Rijncommissie, .jisteren en eergisteren in poJlfrdam vergaderde, heeft :enj de Fransen met klem op atijédrongen meer duidelijk- te verschaffen over de "sRien voor de ondergrondse wa, zij] U. 'tl! ig van een deel van het ;out. In het verdrag over de vermindering van de zoutlozingen op de Rijn, dat vorig jaar december in Bonn voor de Rijnoeverstaten werd ondertekend, wordt bepaald dat Frankrijk vóór 1 januari 1980 zestig kilo chloor-ionen per seconde (dat is iets minder dan honderd kilo keukenzout) onder gronds zal opslaan in plaats van di rect op de Rijn te lozen. De opslag zou in drie fasen gebeuren die elk twintig kilo per seconde om vatten. De eerste twintig kilo die in de grond wordt gespoten, is afkom stig van de kalimijnen in de Elzas. De inspraak-procedures voor deze opslag zijn grotendeels doorlopen en verwacht wordt dat binnenkort met ju I "eiHOVEN - Philips heeft van de lente Rotterdam de opdracht Ji gen deel te nemen aan een stu- oor een nieuw walradarsysteem Rijnmond. Doel van de studie vervanging van het oude radar- a]em dat Philips in de jaren vijf- eeft aangelegd. ps zal betrokken worden bij de fase, de zogenaamde aankoop- jmentatie voor een proefradar- £|?em- In de tweede fase van de ie gaat men in Rotterdam testen proefsysteem functioneert in egeleiding van het scheepvaart- eer. Philips zal nog aanvullende ies verrichten op het gebied van jrecho's. d ]ips heeft eindelijk de order ge- die beSin 1976 al min of meer d toegezegd door de overheid. deining was destijds ontstaan C( bekend werd dat de gemeente erdam overwoog de studie-op- :ht voor een nieuw radarsysteem erstrekken aan het Amerikaanse ■Ri P» DRDWIJKERHOUT (ANP) - t nu toe lijkt het erop dat de jzelde kinderen van de openba- gere school in Bovensmilde hun Jgst ernstige bejegening goed doorstaan. Mij is verteld dat op school goede prestaties leve- en thuis geen bijzonderheden onen". Dit zei de zenuwarts J. Londen, directeur-generaal van Volksgezondheid gisteravond, op bijeenkomst van de vereniging jn kindermishandeling, in në7rdwijkerhout. De heer Van Lon- noemde dit overigens opval- concern Sperry. De ministerraad moest er aan te pas komen opdat zowel bij de studie als de uiteindelij ke levering ook het Nederlandse be drijfsleven zou worden betrokken. Voor de levering van de radarappa- ratuur komt in aanmerking de Phi- lipsdochter Hollandse Signaalappa raten in Hengelo. De feitelijke order voor de levering is echter nog steeds niet gegeven. ROTTERDAM (ANP) De buiten lander, die eergisteren in een vuur gevecht met de Rotterdamse politie de dood vond, heeft vermoedelijk zelfmoord gepleegd. Sectie heeft uit gewezen dat de man een schot in het hoofd heeft gekregen, dat op een centimeter afstand is afgevuurd. Bovendien is de politie er vrijwel zeker van dat de schotwond is ver oorzaakt door een kogel uit het Ba- retta-pistool, dat de man bij zich had. De man had verder een kogel in het bovenbeen, die afkomstig was uit een politiekarabijn. Inmiddels is de politie achter de identiteit van de man. Het is de 31-jarige Marokkaan Shmoli H. uit Fez. De politie is er achter gekomen, dat Shmoli de bewuste avond in een woning in de Josephstraat onder handelingen voerde over heroïne handel met een paar Surinamers. Tijdens onenigheid, die hierbij is ontstaan, heeft de Marokkaan een pistool getrokken en een schot afge vuurd op de Surinamer M. Deze werd in een been geraakt en opgeno men in het Dijkzigt Ziekenhuis. M. staat onder arrest. de bouw van de installatie kan wor den begonnen. Aangenomen wordt dat, conform de afspraak, de instal latie voor het begin van 1979 kan draaien. De tweede installatie zal echter niet, zoals in Nederland algemeen werd aangenomen, in de Elzas verschij nen, maar bij de sodafabrieken in Lotharingen. Hiervoor moeten ech ter nog proeven worden genomen en technische voorbereidingen worden getroffen, zodat de vrees bestaat dat met de bouw meer tijd gemoeid zal zijn. De derde installatie zal waar schijnlijk weer in de Elzas, bij de kalimijn, worden gebouwd, maar hierover bestaat nog geen zekerheid. De sodafabrieken in Lotharingen lo zen calciumchloride, terwijl de kali- mijnen in de Elzas natriumchloride lozen. Volgens de leider van de Ne derlandse delgatie, ir A. de Graaff, maakt dat echter weinig verschil," omdat het verdrag spreekt van het terugbrengen van het lozen van chloor-ionen. Ook is Frankrijk alleea gehouden de eerste installatie in de Elzas te bouwen: de andere kunnen op andere plaatsen worden neer gezet. Een eventuele vertraging in de uit voering van de plannen betekent dat de zoutvracht die de Rijn bij binnen komst in Nederland draagt, voorals nog nauwelijks zal verminderen. De Rijnoeverstaten hebben afgespro ken de lozingen te bevriezen op de in 1972 geloosde hoeveelheid. Toen ver dween driehonderd kilo chloor-ionen per seconde in de Rijn: twee kilo uit Zwitserland, 135 kilo uit West-Duits- land en 163 kilo uit Frankrijk. Met de eerste fase wordt de zoutvracht met zes procent verminderd. Bij de besprekingen in de internatio nale Rijncommissie (waarin ambte naren van Zwitserland, Frankrijk, West-Duitsland, Luxemburg en Ne derland zitting hebben) is overeen stemming bereikt over een aantal ADVERTENTIE gevaarlijke stoffen, die op de zogehe ten „zwarte lijst" moeten worden ge plaatst. Die „zwarte lijst" behoort bij het eveneens vorig jaar december ondertekende verdrag ter bescher ming van de Rijn tegen chemische verontreiniging. In dat verdrag wordt bepaald dat van de gevaarlijk ste stoffen in geen van de vijf Rijnoe verstaten meer dan een bepaalde hoeveelheid mag worden geloosd. Het is de bedoeling de lozing van deze stoffen uiteindelijk geheel te verbieden. De uitwerking van dit verdrag zal veel tijd vergen, omdat eerst moet worden vastgesteld welke de gevaarlijkste stoffen zijn en wat van iedere stof maximaal mag wor den geloosd. Daarna moeten per stof en per bedrijfstak de termijnen wor den vastgesteld waarbinnen de sane ring haar beslag moet krijgen. De internationale Rijncommissie heeft nu elf stoffen genoemd, die op de „zwarte lijst" moeten komen. Deze stoffen en de verbindingen van deze stoffen waarvan de lozing uit eindelijk tot nul moet worden terug gebracht zijn: kwik, cadmium, al- drin, endrin, dieldrin, chloordaan, heptachloor, hexachloorbenzeen, hexachloorcyclohexaan. polychloor- bifenylen (PCB's) en DDT. Deze kinderen willen blijven wonen in hun Noordhollandse geboortedorp De Kwakei dat tussen Uithoorn en Aalsmeer ligt De inwoners van Kwakei demonstreerden gisteren op het Haagse Binnenhof voor de bouw van meer woningen in hun dorp. Al zes jaar is er geen woning meer bijgekomen omdat de rijksoverheid niet nog meer mensen aan de geluidshinder van Schiphol wil blootstellen. De Kwakelaars vinden dat het met die hinder wel mee valt. ADVERTENTIC. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer. Joure 't ligt bi] de vleeswaren HILLEGOM In Nederland zou men eens moeten onderzoeken of tomaten, komkommers en andere groenten die op de veiling doorge draaid zijn, niet geconserveerd kunnen worden in plaats van ver nietigd. Ze zouden dan ter beschik king kunnen komen van de ontwik kelingssamenwerking, bijvoor beeld ten behoeve van noodlijden de kinderen in ontwikkelings landen. Prins Claus, als voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers, opperde gisteren dit idee in de te Hillegom gehouden vergade ring van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond. Het doorgedraaide produkt, meen de de prins, zou waarschijnlijk zo danig aangeboden kunnen worden dat er geen oneerlijke concurrentie ontstaat voor commerciële produk- ten, bijvoorbeeld in de vorm van een mengsel van groenten. Boven dien moet het mogelijk zijn deze hulp buiten de commerciële kana len te houden. Nederland zou de distributie van deze groenteconserven zelf kun nen verzorgen, maar dan wel via de daarvoor geschikte organisaties, zoals het wereld voedsel-program- ma of particuliere instellingen. Experiment Uit de begroting voor ontwikke lingssamenwerking van het minis terie van Buitenlandse Zaken zou den gelden beschikbaar kunnen worden gesteld. Men zou met een beperkt experiment kunnen begin nen, zo meende prins Claus. De voorzitter van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, de heer P. J. Verhoef, bood de prins uit het solidariteitsfonds van deze organi satie een cheque van tienduizend gulden aan voor kleine landbouw activiteiten in zendings- en missie gebieden. In dezelfde vergadering sprak mi nister Van der Stee (Landbouw en Visserij). Hij voorspelde een ver hevigde concurrentie voor Neder lands vroege tomaten als Grieken land, Spanjle en Portugal tot de Europese Gemeenschap zullen zijn toegetreden. „Het duurt niet lang meer. Ze heeft zojuist van oor gewisseld." ARNHEM Opnieuw heeft het spe ciaal opgerichte vuurwapenteam van de recherche dertien Zuidmo- lukkers aangehouden voor het bezit of het verhandelen van vuurwapens. Zoals bekend zijn in november 33 mensen, voornamelijk Zuidmolukse verdachten aangehouden. De thans aangehouden mensen zijn voor on geveer de helft afkomstig uit het woonoord Vaassen De overigen wo nen elders over het land verspreid. In verband met het lopende onder zoek wil de politie geen nadere gege vens verschaffen. Natriumarm bronwater zonder koolzuur Uitstekend geschikt ■oor natriumarm dieet Van een onzer verslaggevers PUTTEN In Putten is onrust onstaan over een door Willem G. van Maanen en Koos Groen geschreven boek handelend over het drama dat zich op 1 en 2 oktober 1944 aan de bevolking van dit Veluwedorp voltrok, nadat een aanslag was gepleegd op een auto met Duitse militairen. Er werd een meedogenloze razzia gehouden waarbij ruim zeshonderd Puttenaren werden weggevoerd. Meer dan vijfhonderd van hen kWamen in concentratie kampen om. De schrijvers, van wie Van Maanen sinds tien jaar in Putten woont, trachten-in hun na de Kerst te verschijnen boek oorzaken en verklaringen te vinden. Hetzelfde gebeurt in een op tweede kerstdag via Neder land 1 van 21.50-23.10 uur door de VARA uit te zenden documentaire getiteld „Put ten op de Veluwe/Het spoor terug naar de tragedie van 1944." Volgens de VARA is deze uit zending niet naar het boek gemaakt, maar moet zij wor den gezien als een parallello- pend werkstuk. Van Maanen en Groen hebben overigens meegewerkt aan de totstand koming van de documentaire waarvoor verder tekenen Henk de Bie en Jan Roe- lands. De Puttense gemeenteraad, daartoe opgeroepen door het college van B en W zal waar schijnlijk vanavond de in zijn midden vertoevende com missaris van de koningin in Gelderland, mr Geertsema. verzoeken zijn invloed aan te wenden om de tv-uitzending, niet, althans niet op tweede kerstdag te laten doorgaan. In de weekendbijlage van het Veluws Dagblad en de Amersfoortse Courant kwam zaterdag een vraaggesprek voor met een der schrijvers van het boek, Willem van Maanen. Wat hij daarin zegt over de wijze waarop de be volking van Putten het dra ma over zich heen heeft laten gaan en over de verantwoor delijkheid daarvoor van de kerk, met name Puttens her- vormd-gereformeerde bonds- gemeente, heeft behalve on rust over de inhoud van het boek en de tv-documentaire grote verontwaardiging ge wekt. Burgemeester jonk heer mr. W. F. Quarles van Ufford is hevig verbolgen over: „de beledigende manier waarop hij de kerk aanvalt en de bijzonder onaangena me wijze waarop hij een vol strekt verkeerde voorstelling van zaken geeft." Klachtenregen Een klachtenregen uit de be volking heeft het college van B en W aanleiding gegeven in de maandagavond gehouden raadsvergadering een verkla ring af te leggen. Daarin werd diep betreurd dat op tweede kerstdag een documentaire over de Puttense tragedie wordt uitgezonden. Er wordt niet gesproken over een „met het boek verband houdende documentaire" en ook wordt de VARA niet genoemd- De bedoeling is echter duide lijk al geeft de burgemeester toe dat over de inhoud van de tv-uitzending vanzelfspre kend nog niets te zeggen valt. Het gaat echter vooral ook om het tijdstip van de uitzen ding. „Als je een dergelijke documentaire wilt uitzenden (maar waarom moeten de toen geslagen wonden tel kens weer worden opengere ten?). doe dat dan niet juist met kerst maar in oktober. In die maand is per slot van rekening het verschrikkelijke drama in 1944 gebeurt." Men heeft zich in Putten bij zonder gestoten in wat Van Maanen in het vraaggesprek zegt over de gelatenheid van de Puttense bevolking. Een citaat: „Omdat de kerk op de Veluwe, en ik doel nu op de gereformeerde bond in de hervormde kerk, de mensen weerloos maakt. Alle gezag is van God gegeven, leert de kerk. In andere kerken wordt de mensen voorgehouden dat men zich tegen een bepaald soort gezag, bijvoorbeeld dat wat de Duitsers uitoefenden, mag verzetten. De gerefor meerde bond accepteert iede re vorm van gezag. De Put tense dominee en de kerke- raad hebben in de oorlog het Duitse gezag dan ook geac cepteerd. De dominee had zijn kudde stevig onder de duim. Niet voor niets heeft het verzet in Putten en op de hele Veluwe nauwelijks iets voorgesteld." Dit laatste heeft ook bij oud verzetsmensen kwaad bloed gezet. Een van hen, de heer J. "van de Kemp uit Voorthui zen. vindt het verschrikkelijk dat volgens hem toegespeel de informatie de verantwoor delijkheid van de aanslag in de documentaire bij de ver keerde man, de doodgescho ten Berend t)ijkman alias Piet van de Veluwe wordt gelegd. Van verraad, van een directe opdracht uit Londen en van de liquidatie van iemand die te veel wist is, zoals hij zegt, geen sprake geweest. „Als Van Maanen wil beweren dat het verzet op de Veluwe van geen betekenis is geweest dan is dat een pertinente on waarheid." Verzet Van Maanen is overigens zelf in het verzet geweest. Hij was lid van de groep Joop Wester weel, die Joodse vluchtelin gen aan onderdak hielp. In het interview zegt hij verder zich te hebben verbaasd over de enorme sterfte van de Put tenaren in de kampen. Die was verhoudingsgewijs het hoogste van alle groepen. „Ook dat is tegen de achter grond van het geloof ver klaarbaar. De mannen dach ten dat ze in de hel terecht waren gekomen en ze vonden dat ze hun straf moesten on dergaan zonder enige vorm van verzet. Als ze een schop in de handen kregen geduwd begonnen ze te graven, zich drukken was er niet bij. Ze gingen nooit naar de dokter, ze kregen alle ziekten die zich maar in de kampen voorde den, ze klitten aan elkaar, hielden zich aan elkaar vast. voedden elkaar met hiemwee en als er mensen uit de groep uitvielen bleven de anderen ontredderd achter. Al deze dingen samen heb ben geleid tot de enorme sterfte onder de Puttenaren en dit terwijl de mannen uit Putten een lichamelijke con ditie hadden die tienmaal be ter was dan die van anderen in de kampen. Als je je dit realiseert, dan denk je toch: had de kerk de mensen niet moeten wape nen? Had de kerk de mensen niet bij moeten brengen dat verzet mogelijk is en dat Je je niet bij alles behoeft neer te leggen." Van Maanen konden wij he laas niet bereiken om hem commentaar te vragen op de storm van verontwaardiging 'die hij in Putten heeft veroor zaakt De VARA meent dat moeilijk tegen een tv-uitzen ding als deze kan worden ge protesteerd als in feite nie mand nog weet wat zij in houdt. „Weloverwogen heb ben wij deze documentaire op het schema gezet," aldus deelde VARA ons mee. „Een verzoek om het niet uit te zenden althans niet op twee de kerstdag heeft ons nog niet bereikt. Als het komt lijkt het vooralsnog moeilijk eraan te voldoen. Het is ove rigens wel vreemd dat daar de commissaris van de konin gin voor ingeschakeld moet worden. Ze kunnen het toch ook zelf vragen?" Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG De aanstaande mi nister van sociale zaken, dr Albeda, zal het wetsontwerp van zijn voor ganger Boersma inzake beheersing van niet-cao-lonen overnemen. Al beda heeft hierover al afspraken ge maakt met formateur Van Agt. toen deze hem vroeg minister van sociale zaken te worden. Deze afspraak is een onderdeel van de „garanties" die Albeda van de formateur heeft gekregen. Het is hierdoor vrij zeker geworden dat het wetje van Boersma de eind- streep*zal halen, ondanks de ruime kritiek die de VVD er tot nu toe op heeft uitgeoefend Ook van CDA- zijde in de Tweede Kamer is trou wens de vraag gesteld of dit wetje wel nodig is. Verwacht wordt echter dat uiteindelijk in elk geval een gro te meerderheid van de CDA-fractie vóór het wetsontwerp zal stemmen. Een complicatie doet zich nog wel voor doordat de behandeling van het wetsontwerp nog steeds niet de finitief op de agenda van de Tweede Kamer is gezet. De Kamer wacht op het nieuwe kabinet. Het was de be doeling dat het wetsontwerp nog dit ja&r wordt afgehandeld, omdat het 1 januari van kracht zou moeten wor den. Deskundigen in de Kamer ach ten het echter technisch niet onmo gelijk wanneer het wetje pas begin januari definitief zou worden afge handeld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Veel leden van de industriebonden NVV en NKV wil len in beginsel wel een „koopkracht offer" brengen in ruil voor het be houd van werkgelegenheid. Dat blijkt uit een „tussenstand" die de bonden gemaakt hebben aan de hand van telefoontjes met een groot aantal districtsbestuurders. In veel districten zijn de leden al geraad pleegd over het eventueel „inleve ren" van een stukje prijscompensa tie. in de overige districten gebeurt dat nog deze week. Cijfers over aan tallen voor- en tegenstanders kun nen de bonden pas in de loop van volgende week verschaffen. Vorige week werd de spits afgebeten door de leden bij Hoogovens IJmui- den. In meerderheid verklaarden zij zich bereid een deel maximaal 1.5 procent van de prijscompensatie volgend jaar af te staan. Dat deel mag uitsluitend gebruikt worden voor het behoud van werk. Volgens de industrie bond NW kan Hoogo vens de bijdrage van de leden wel vergeten als het bedrijf niets wil weten van een eerlijker verdeling van het werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3