Bisschoppen wijzen jaarorde af Hervormde jeugdraad reikt reeks nieuwe liederen aan •iJU Geen maatregelen tegen ds Ensslin Wie met een gerust geweten wat geld kwijt wil een 13e maand rente wenst, die neemt de Dekker: kerken moeten kleinschalig werken Wie572% èn Gulf en Western boycot Z.-Afrika Centrale Kerkeraad Stuttgart: Württembergse synode is om Reservegeld-rekening 5'/z% èn een De maand zónder opzegtermijn, zónder boete. ET BANQUE DE PARIS ET PARIBAS DES PAYS-BAS NV VANDAAG VOORBIJGANGER DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet ERD' UTRECHT De rooms-katholieke kerk kan niet meedoen aan de gemeenschappelijke liturgische Jaarorde, een experiment van de raad van kerken. Dit hebben de bisschoppen besloten. Verder hpbben de bisschoppen de raad van kerken een half jaar uitstel gevraagd voor hun reactie op het oecumenisch dooprapport. NEW YORK Na uitvoerige be sprekingen met de Amerikaanse raad van kerken en drie r.k. religieu ze orden ln de Verenigde Staten, die optraden namens kerkelijke aan deelhouders van Gulf and Western industries, heeft de onderneming een uitvoerig rapport over haar be leid in de Dominicaanse republiek toegezegd en meegedeeld de laatste jaren geen investeringen in Zuid- Afrika te hebben gedaan en ook niet van plan te zijn, dat ln de toekomst te doen. Dit leidde ertoe, dat de kerkelijke groeperingen, die aande len bezitten, twee resoluties introk ken, die zij van plan waren ln te dienen op de a.s. aandeelhouders vergadering. Deze resoluties vroe gen o.a. om investeringen in Zuid- Afrika te stoppen en opening van zaken te geven over het sociaal be leid van Gulf and Western in de Dominicaanse Republiek, waar de maatschappij de grootste particu liere grondbezitter is. Tim Smith, directeur van het met de Amerikaanse raad van kerken ver bonden interkerklljke centrum, dat zich bezighoudt met de verantwoor delijkheid van de onderneming voor de mensenrechten, zei, dat vele on dernemingen de laatste tijd hebben besloten niet meer in Zuid-Afrika te investeren. Een uitzondering daarop maakt Kennecott Copper, welke maatschappij onlangs besloot meer dan 100 miljoen dollar voor uitbrei ding van zijn activiteiten in Zuid- Afrika te besteden. De nationale raad van kerken zal haar gesprek ken met Gulf and Western voortzet ten om deze te bewegen zijn invloed' aan te wenden op Kennecott omzijn relaties met Zuid-Afrika te herzien. CONFERENTIES Ontmoeting jodendom-eh ris ten- dom vandaag, symposium in Nes Ammim in Israël, met name bedoeld voor predikanten en leraren, 28 maart-1 april. Sprekers prof. Heinz Kremers en prof. Talmon. Inl. en opg. Kerk en Israël, Leusden (teL 033-43244). Het evangelie in de gezondheids zorg, wereldconferentie van de Hos pital Christian Fellowship, 4-14 au gustus in de universiteit van Wales. Aberystwyth. Inl. en opg. tel. 05490- 15282. De bisschoppen hebben de gemeen schappelijke jaarorde afgewezen met een zakelijke overweging. Zij vinden het idee op zichzelf namelijk een loffelijk streven. Zij hebben ook waardering voor het feit, dat het experiment met de gemeenschappe lijke Jaarorde begonnen Is met een cyclus uit het nieuwe Romeinse le zingenboek. Maar daarna kan het volgens hen moeilijk worden. De Ne derlandse kerkprovincie kan niet als enige afwijken van de Romeinse le zingencycli. die pas vrij kort geleden, op grond van het Tweede Vaticaans Concilie, voor de hele katholieke kerk zijn vastgesteld. Doop Dat de bisschoppen niet vóór de gevraagde datum (31 december) kunnen reageren op het oecume nisch dooprapport, hangt samen met de verschijning van drie belang rijke r.-k. documenten over de doop. Onlangs Is de Nederlandse vertaling van het ritueel voor het dopen van kinderen verschenen. Die van het ritueel voor het dopen van volwasse nen zal binnenkort het licht zien. Verder is een nota over het oecume nisch aspect van de doopbediening in voorbereiding. In al deze stukken staan ook praktische richtlijnen. Om verwarring te voorkomen, vooral in de zielzorg rond de doop, vinden de bisschoppen het nodig, de overwe gingen en richtlijnen in de genoemde r.-k. documenten en ln het oecume nisch dooprapport zorgvuldig op el kaar af te stemmen. door Aldert Schipper Een jaar of drie geleden begonnen een aantal theologen en gewone mensen met wat fantasie aan een onderneming, die zo op het oog evenwel weinig perspectief bood. Zij wilden een giroreke ning openstellen, waar mensen geld op konden storten, die daarmee wilden bijdragen aan hervorming van de maatschappij. Men zou zo zeggen, dat degenen, die DEN HAAG (ANP) Er zijn geen kerkelijke maatregelen genomen tegen de Westduitse dominee Ensslin, naar aanleiding van diens uitlating dat zijn dochter Gudrun, het lid van de Rote Armee Fraktion. in oktober in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim geen zelfmoord had gepleegd, zoals de officiële lezing luidt, maar vermoord is. Dit heeft de centrale Evangelische kerkeraad van Stuttgart meege deeld aan ds. R. Treumann. predi kant van de Haagse gemeente van de Duitse Evangelische kerk. Ds. Treumann had inlichtingen ge vraagd naar aanleiding van berich ten over maatregelen tegen dominee Ensslin. Vorige maand hadden 27 Nederlandse hervormde en Gerefor meerde predikanten tegen deze ver meende maatregelen geprotesteerd. De Stuttgartse kerkeraad heeft ds. Ensslin. die sinds 1974 met emeritaat is. slechts verzocht geen verdacht makingen of vermoedens uit te spre ken. Ook is door de kerkeraad nooit gedreigd dat het pensioen van de predikant zou worden ingetrokken. Wel heeft het openbaar ministerie in Stuttgart een onderzoek ingesteld naar de vraag of ds Ensslin zich heeft schuldig gemaakt aan smaad. Dit onderzoek is nog niet afgesloten. In de brief aan ds. Treumann wijst de centrale kerkeraad van Stuttgart er op dat ds. Ennslin door zijn ver dachtmakingen ook tegen zijn plich ten als predikant Indruist, die hij ook na zijn emeritaat houdt. Verder schrijft de kerkeraad dat het ln het eigenbelang was van ds. Ennslin om zich in het openbaar niet meer uit te spreken zolang de zaak in onderzoek is Met dit verzoek had de predikant ingestemd Bovendien werd met de predikant afgesproken om te probe ren na te gaan wat hij precies aan journalisten gezegd had, omdat de weergave in bepaalde bladen vol gens Ensslin aanzienlijk afwijkt van zijn uitspraken. Vader De kerkeraad vraagt om in deze zaak ondanks alle begrijpelijke opwin ding waarbij men dreigt te worden meegesleept naar de ene of de ande re kant. geen voorbarige oordelen te vellen. Vele christenen, die de kerkeraad hebben geschreven of opgebeld, zien Helmut Ensslin of uitsluitend als de zwaar beproefde vader die als eerste recht heeft zich over de nog niet geheel opgehelderde omstandighe den van de dood van zijn dochter uit te laten of uitsluitend als predikant, die door zijn openlijk geuite twijfel over de zelfmoord de verantwoorde lijke politici en beambten zwaar heeft beschuldigd en die daardoor. omdat hij steeds als dominee wordt geciteerd, de Indruk heeft gewekt, alsof de kerk achter zijn uitspraken zo staan. In de brief aan ds. Treumann be treurt de kerkeraad het dat zo weini gen beide kanten van de zaak heb ben gezien. De kerkelijke leiding heeft geprobeerd met beide rekening te houden. een goed doel willen steunen zelf de weg wel weten te vinden. Maar het bleek anders te zijn. In de drie jaar die sinds het initiatief van prof. J. de Graaf, ds. Wim Overdiep en dr Anne van der Meiden is verlopen is drie keer zestigduizend gulden bijeenge- haald voor 22 instellingen en groe pen, die daadwerkelijk wat doen aan zorg voor ons milieu, vrede, mensen rechten en buitenlandse arbeiders. Het fonds heet „Stichting steun fonds Maatschappijhervorming" en het mikt vooral op kleinschalige pro jecten, die dicht bij de mensen staan. „Bevrijding uit maatschappe lijk onrechtvaardige structuren is al leen mogelijk wanneer mensen zelf hun bevrijding ter hand nemen, niet door betutteling van buitenaf", zeg gen de bestuursleden van de stich ting. Geld dat zij binnenkrijgen geven zij onmiddellijk door. Ze willen geen grootschalige onderneming worden. Ze hebben zelfs onderling afgespro- Internationaal congres voor de vre de van Jeruzalem met christenen uit alle delen van de wereld. 31 januari- 2 februari te Jeruzalem. Sprekers dr. G. Douglas Young, pastor Chuck Smith en dr. Arnold T. Olson. Inl. Near East Ministry, Voorthuizen (tel. 03429-1318). ken, dat de stichting niet langer dan tien jaar zal bestaan, zodat het uitge sloten is dat het een verkalkte instel ling wordt. Wie gewoon wat geld met een gerust geweten kwijt wil, kan dat op de giro van het fonds (giro 26182 Ned. Mid- denst. Bank rek.nr 68.71.60.545) stor ten. Maar men kan ook invloed op de algemene koers van het fonds heb ben, want de stichting houdt daar voor periodiek vergaderingen. Een greep uit de groepen en instel lingen. die tot dusver geld van het fonds hebben gekregen: de Cliënten bond; een club van mensen, die wel eens te maken gehad hebben met psychiatrische inrichtingen en der gelijke en die hun best doen dat de psychiatrische zorg in ons land men selijker wordt, de Stichting Zeggen schap, die werkt aan de democratise ring van het bedrijfsleven en van overheidsdiensten; Bouw-es-wat-an- ders, een groep mensen die probeert ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) De gereformeerde godsdienstsocioloog dr O. Dekker heeft op de jaarbijeenkomst van het katholiek studiecentrum voor geestelijke volksgezondheid ervoor gepleit, dat de kerken op kleiner schaal gaan werken. Zij dienen daar voor in de leer te gaan bij de basisgemeenten. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rot terdam Tel. 010-115588 (red) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030 De studiedag was gewijd aan de „vertrossing van godsdienst en kerk". Het onderwerp werd Ingeleid door dr Dekker, lector aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en de Vlaamse godsdienstpsycholoog dr A. UleiJn. hoogleraar ln Nijmegen. Dr Dekker wees erop. dat de mensen de snelle ontwikkelingen in de sa menleving niet kunnen bijbenen. Dit geldt ook voor de christenen, wier visie grote verschillen zijn gaan ver tonen. De grote institutionele ker ken zijn echter nog steeds afgestemd oo een homogeniteit, die al lang niet meer bestaat. Hij merkte in dit verband op, dat het nog niet zo lang geleden is, dat de pastoor alleen KVP-ers onder zijn gehoor had. De dominee preekte voor de aanhang van de AR of CHU. Nu hebben pastoor en dominee alle politieke richtingen onder hun ge hoor. En al die mensen verlangen van de kerk een zinnig woord, dat deze echter (nog) niet kan geven. Dr Dekker maakte zijn opmerkingen in een forumdiscussie. In zijn inlei ding had hij bij de kerken een duide lijke tendens geconstateerd, om ook de godsdienst in dienst van de pro bleemloosheid te stellen. Volgens hem kunnen de kerken echter niet om de problemen van de samenle ving heen. Hoe kan de kerk bijvoor beeld de werklozen werkelijk troos ten. wanneer zij zich niet met het vraagstuk van de werkloosheid be zighoudt? Dr Dekker zei. dat de kerk zich om wille van het individu (haar troostende functie) zich uitdrukke- STUTTOART De conservatieven hebben hun meerderheid ln de syno de van de evangelische landskerk van Württemberg onverwacht verlo ren. Volgens de voorlopige uitslag van de synode verkiezingen zijn zij gezakt van 49 naar 43 van de negen tig direct gekozen synodeleden. De groep „Open Kerk" heeft nu 25 sy nodeleden. terwijl 22 synodeleden tot de middengroep worden gere kend. De kerk van Württemberg kwam de laatste maanden enkele malen in het nieuws. De synode kortte de subsidie aan de studentengemeente te Tüblngen, omdat deze zich niet wilde dlstanciëren van haar werk groep „Christenen voor het socialis me" en de vader van Gudrun Enss lin (een emeritus-redlkant van deze kerk) kreeg een spreekverbod, toen hij de Westduitse autoriteiten be schuldigde van moord op zijn dochter. lijk met de maatschappij moet be zighouden (haar uitdagende functie). Dr Uleyn verweet dr Dekker, dat deze een therapie voorstaat, die ge baseerd lijkt te zijn op de overtui ging. dat de kerk alleen relevant kan zijn als ze nog meer maatschappijbe trokken wordt en haar ethisch-poli- tieke invloed versterkt. Het zou vol gens dr Uleyn wel eens kunnen zijn, dat de mensen heel andere wensen ten aanzien van hun kerk hebben, namelijk een antwoord op de ele mentaire vragen naar de zin van leven en dood. BANQUE •Tot f 5.000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. #Indien U in de loop van 1978 minder dan de helft van Uw gemiddelde jaarsaldo opneemt krijgt U 1 maand extra rente. Voor meer informatie kunt U een folder aanvragen. #Spaar bij de Banque via Uw eigen Bank-Post- of Gemeentegirorekening. Telefonisch kunt U een rekening openèn of informatie aanvragen. Bel 020-51204911 en vraag naar afdeling Telébanque. U kunt ook terecht bij een van de onderstaande kantoren. Amsterdam-Arnlicm-Brcda-Dordrccht'Einilhoven-Enschcdc-CroninKcn-Dcn Haag-Haarlem-Heerlen* HenKelo-Maastricht-Nijmej*en-RoermonJ-Rotterd;ïm-Utrecht*Venlo-Weert. door Haro Hielkema Alleen op hoogtijdagen zongen wij vroe ger op de lagere school eens wat anders dan louter psalmversjes. Met kerst, pasen en pinksteren mocht bij onze gereformeerde meester het gezan- genboek open. Voor een schoolkind een verademing: je keek ernaar uit, je leefde van feest naar feest. En op de zondagsschool was het toch net zo. Op feestdagen zong je het lekkerst op het kerst feest bij voorbeeld, wanneer „Wie zingt mee" voor een ruime sortering (maar niet altijd top kwaliteit) zorgde. „Boven de starren" was zo n topper, zo'n apocrief lied dat Je huizenhoog liet galmen. Zodra de oliebollen en appelflappen echter weer achter de kiezen waren, was het gedaan met dat buitenparlementaire gezang. Dan werd op maandagmorgen weer een psalm vers op het bord geschreven. Dan was het weer maaanden wachten, tot Je zo tegen pasen „U zij de glorie" mocht zingen. Er Is Inmiddels heel wat veranderd. Over nieuwe liederen (want dat waren die kerstversjes voor ons) valt nu niks meer te klagen. Scholen en zondagsscholen zijn rijkelijk gevoed met teksten en liedjes van Hanna Lam en Wim ter Burg, van Frits Mehrtens en Wil'.em Barnard, van Hans Bouma en zelfs Louis van Dijk. De ene nieuwe liederenbundel na de ander sl verschenen. De landelijk Jeugdraden, de zondagschoolverenigin gen en allerlei andere service-instanties reikten alle mogelijke liedjes, versjes en gezangen aan. Fred Kaan. een Nederlander die het in Engeland tot predikant ln de presbyteriaanse kerk bracht, sprak een paar jaar geleden over „wegwerpliede- ren": liederen, die hij zelf elke week maakte prullenmand ingingen, omdat ze in een volgende dienst toch niet bruikbaar meer waren. „Versjes" komt al lang niet meer op elk rapport voor. „Wij leerden elke week een psalm" hoor je dan ook verontruste ouderen zeggen; „maar dat is er tegenwoordig niet meer bij..". Inderdaad, maar de school- en zondagsschoolkinderen heb ben daar ook geen tijd meer voor. De hoeveel heid liederen, die hen aangeboden wordt, is zo groot dat er op het schoolbord op maandagmor gen geen psalmverzen meer geschreven worden Verzen opzeggen Is er ook niet meer bij. Liederen behoren gezongen te worden. Of gespeeld in musicals. De hervormde jeugdraad te Driebergen heeft met het oog op het naderende kerstfeest een nieuwe serie liederen uitgegeven; in een tekst boekje en op de grammofoonplaat. „Van feest tot feest" is het thema, dat wij op de lagere school al hadden kunnen bedenken. Het zijn liedjes en melodietjes die op de diverse feesten gezongen kunnen worden; op school en zondags school. maar ook thuis. nadat hij zijn preek af had, en die maandag de Tot de stoet met feestgangers en feestzangers 1 tegen te gaan dat het Leidseplein in Amsterdam verloedert. De laatste tijd doen nogal wat vrou wengroepen een beroep op het fonds. De bijdragen die het fonds binnen krijgt zijn in het algemeen maar klein. En de kas begint aardig leeg te raken. Toen het fonds begon was er een startkapitaal van anderhalve ton. Dat is nu op en het ziet er nu naar uit dat het dit jaar niet zal lukken, de zestigduizend gulden bij een te krijgen, die het fonds tot dus ver elk jaar heeft weten uit te keren. Tenzij er in december wat extra bin nenkomt. Er gebeurde niets Vandaag donderdag 15 dec. 197! Op de terugweg van het kerkhof*]* ik van het aanbod om per auto tf gebracht te worden afgezien. Ee wandeling langs de rivier en docf het valavond-park trok mij erg 't Was toch kouder dan ik dacht Langs de rivier sprongen me de tranen in de ogen. Auto's zoefde over de smalle dijk. En daarlang een nog smaller voetpad. Ik i passeerde een man die waarschijnlijk bang was om tegi mij op te botsen, want hij steldeL keurig in de berm op om mij doa laten. Ik dacht even aan Indonej terug. En tegelijk snoof ik iets vj die onbestemde geur van overriL vruchten en rottend blad op. M#en dat zal wel toeval geweest zijn. IITEI kwam langs de plek waar een lojkf f groot opgespoten dijklichaam liLAA» wachten op de verbinding met dr andere oever. Even overwoog ik P f*1 hier al de dijk te verlaten en oveflne zandvlakte naar huis te lopen, mrlar dat verwierp ik. Ik had 't al eens itioi gedaan en dat zand daar kan behoorlijk mul zijn. Zo liep ik dor het park. Vrijwel alleen. Een port die in zijn huisje iets zat te lezenj keek even op om mij plichtmatifjédri te knikken.'t Was stil in't park. te vond ik. M'n oog viel op een vogelen die eenzaam in een boom zat. Wa„ een duif? Je moet voorzichtig zijf? met ornithologische bepalingen.12011 zat er alsof hij dood was. zo stil. Maar toen, net toen ik dacht: 't li, hier wel een verzorgingshuis v oude vogels, toen hoorde ik een I enorm getjilp en gekwetter. Bij kassen was het een leven van jewelste. Een auto van de k /I parkbewaking passeerde mijvl Verder zag ik niemand. Zelfs bij II restaurant was 't een uitgestorven, Q boel. Alleen liep ik door de uitgang:;! over de brug en de boulevard op. n" gebeurde niets. Hoe goed was datg Er was al zoveel gebeurd Daar R., achter me. Op de begraafplaats e!ver; met de mensen daar en hun verdE Want je krijgt er soms behoefte a£ R dat er niet altijd iets gebeurt. ps z fa het egel :eer. ips NED. HERV. KERK irec, Beroepen te Makkum: E. C. Poei. te Hoogvliet; te Ouderkerk a.d,fps sel: C. v.d. Bergh te Rotterctée"1 Zuid; te Bergen (toez.): M. den D td' te Londen. f Beroepbaar: H. O. Molenaar, C(| Jolstraat 74. Scheveningen. r™ tnt GEREF. KERKEN Pl Aangenomen naar Duisburg-Rij ort (wijk Keulen/Bonn): drs L. PI* sen te Munnikenzijl. juli GEREF. KERKEN (VRIJG.( )Z€ Beroepen te Dronten: S. de Vries i Blokzijl. CHR. GEREF. KERKEN OR Bedankt voor Damwoude: A. Jt n kerk te Aalten. jjze Bgei GEREF. GEMEENTEN igst Bedankt voor Katwijk: J. Mijndlber te Ridderkerk. op t: 't li. Beroepingswerk die voor de teksten en melodieën zorgden, beho ren onder meer Eveline Stern, Karei Deurloo, Kees de Bruïne, Hans Bouma en Karei Eykman een tweetal, dat met al hun kwaliteiten thuis hoort in het rijtje dominee, dichter, schrijver, pastoor, koning, keizer Joop Stokkermans is behalve componist ook een van de uitvoerenden op de grammofoonplaat met Harry de Groot, Bert Paige en Rinus van Galen. Een bonte club, die met elkaar twintig liedjes heeft gecreëerd. Met het schriftelijke be geleidingsmateriaal, dat de plaat vergezelt, is een eenvoudige musical uit te voeren. De liedjes zijn gemakkelijk te zingen. De 12,50, die naar de hervormde jeugdraad te Driebergen (postgiro 482.800 onder vermelding „Van feest tot feest") overgemaakt moet worden, is dan ook zeker niet over de balk gegooid. Toch is het geheel nogal vlak en gladjes: veel liedjes lijken op elkaar. En soms denk je werke lijk dat de tv-serie „Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen" weer opgevoerd wordt. „Er is veel vraag naar muzikaal omlijstingsmateriaal voor de kerkelijke feestdagen" schrijft de her vormde jeugdraad op de hoes van de plaat. „Op deze wijze zijn wij aan die vraag tegemoet geko men." Jammer dat de componisten van de twin tig liedjes niet wat sprankelender melodieën hebben kunnen bedenken. Een groot verschil met de kerstmusical „Immanuel", die Dick Klomp vorig jaar met Jonge doopsgezinde Am sterdammertjes op de plaat zette en die een ontroerende vertaling van het kerstevangelie in deze was. De boekjes met muziek en tekst zijn ook apart te bestellen in hoeveelheden van vijf exemplaren voor zes gulden. Meer informatie ook over de musical van Eveline 8tern Is verkrijgbaar bij de hervormde jeugdraad, postbus 114 in Drieber gen, tel. 03438-6341. Alan Brash Alan Brash, de plaatsvervangi secretaris-generaal van de weri raad van kerken, gaat deze orgi satte volgend jaar juni verlaten, keert na veertien jaar terug zijn land, Nieuw-Zeeland. Bi wordt volgend jaar 65, maar hii nog niet van plan te gaan rustl C Zijn kerk, de presbyteriaanse ke van Nieuw-Zeeland, heeft hem mclijk tot voorzitter (moderator) kozen. Brash Is vooral bekend worden als de man van het were diakonaat. Nadat hij eerst op pos in Singapore en Londen had werkt, werd hij in 1970 in Gen! directeur van CICARWS, de af ling van de wereldraad van kerk voor interkerkelijke hulpverleni vluchtelingenwerk en dienstbeto In 1974 werd hij plaatsvervange secretaris-generaal van de were raad. N Ds. Th. A. Vos Op de leeftijd van 74 jaar is dinsd overleden de hervormde emeriti predikant ds. Th. A. Vos te Arnhe Ds. Vos stond in Nieuwe Pek< (1932), Meppel (1937) en van 1948 zijn emeritaat in 1968 in Arnhe Daarnaast zette hij zich in voor belangen van verstandelijk geha dicapte kinderen. Zo was hij een de oprichters en jarenlang hoofdl stuurslid van de oudersverenigii Filadelfia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2