Contract van de eeuw' oor Philips-concern SER wil internationale grondstofakkoorden Wat is net zo veilig als beleggen in een zeldzame zegel? Fiscaal voordeel ,butterfahrten' sterk ingedamd 81% 81% 81% O Westland Utrecht De waardestukken van de der Saoedi-Arabië stelt werkgelegenheid veilig r Nieuw vrachtplatform Hypotheekrente per 13 dec Pleziervaart in de boot fO 12/0 Hypotheekbank nv lERDAG 15 DECEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P21-RHS23 J. G. Wolters ._RDAM In Eindhoven kan de vlag uit nu Philips ten lange leste de kolossale telefonie- r van Saoedi-;Arabië in de wacht heeft kunnen slepen. De combinatie Philips, Ericsson en Bell ja heeft daartoe een felle strijd moeten voeren met een tweetal Amerikaanse telecommuni- giganten, te weten ITT (International Tel and Tel) en Western Electric. Ook deze beiden n op als leiders van een combinatie. e opdracht van Saoedi-Arabië de Nederlandse Philipsbedrij- recies betekent kan in zoverre loeilijk worden vastgesteld, dat iet te zeggen valt voor hoeveel :n en voor hoe lang de telefo- der werk betekent. Volgens hilips-woordvoerder moet met iking tot de uitvoering van de eerst nog over details worden üken met de regering van Sa- Krabië. verwachten echter niet, dat in [abrieken, die zich met de order bezig houden, noemenswaar- altbreidingen nodig zullen zijn. eschikbare capaciteit is daar lig, dat we de order volledig innen." Wel staat vast, dat de ;elegenheid bij de Philips-be- n in Den Haag en Leeuwarden zullen zich voornamelijk met brieksmatige uitvoering van de bezig houden) voor een aantal is veiliggesteld en op het huidi- iveau zal kunnen worden ge haald. 1980 klaar de bedoeling, dat de order in ir (dus eind 1980) klaar moet It althans, in zoverre het gaat aandeel van Philips en Erics- le de telefooncentrales zullen Het gaat hierbij voor Philips allernieuwste PRX („compu- ;uurde") telefooncentrales en Ericsson om de zgn. AXE-cen- s Deze laatste zijn zonder meer tbruiken te zamen met de Phi- rentrales. In totaal moet het te- innet in Saoedi-Arabië een uit- ling ondergaan met 470.000 lij tot ongeveer 660.000 lijnen (aan togen). «rel Philips van de totale order bedrag van ongeveer 1 miljard ir (een kleine 2,5 miljard gulden) alt, komt dit bedrag lang niet maal in Nederland terecht. Een it deel hiervan heeft nl. betrek- op lokaal te maken kosten, voor n, materialen enz. Er komt nl. I wat meer kijken dan alleen tr de bouw van de telefonie-appa- loeten in Saoedi-Arabië kabels m. gelegd, (het kabelonderdeel ndforder zal de NKF in Delft, die tot de Philips-groep behoort, (haar rekening nemen) centrales den gebouwd en vervolgens wor- vooreien van de apparatuur, moet onderhouds- en uitvoe- personeel worden opgeleid, tom, een groot aantal lokale voorzieningen is nodig wil het geheel straks aan de eisen van de opdracht gever voldoen. Acht miljard Omtrent de grootte van de totale order doet Philips geen mededeling. Uit publikaties van het betrokken ministerie van PTT in Riad in Saoe di-Arabië is echter gebekend gewor den, dat het om een order gaat ter grootte van ruim 8 miljard gulden. Aangezien Philips en Ericsson hier van een kleine 5 miljard gulden krij gen, blijft dus ongeveer 3 miljard voor Bell Canada over. Aan Bell Ca nada is de operationele kant van de order toebedeeld. Anders gezegd, Bell Canada zal zich gaan bezig hou den met de oprichting van lokale telefoonmaatschappijen, die het te lefoonnet moeten exploiteren. Ook zal Bell Canada voorlopig met het onderhoud worden belast en mensen ter plaatse opleiden. Al met al activiteiten die Bell Cana da voor een langere periode (5 jaar) aan Saoedi-Arabië zullen binden dan Philips en Ericsson. Overigens is het wel zeker, dat Philips, die al eerder orders zij het van veel kleinere omvang ontving van de regering van Saoedi-Arabië, aanzienlijk meer mensen naar dit land zal moeten uitzenden dan er momenteel voor haar werken. De voorgeschiedenis van de telefo- nie-order, soms wel eens betiteld als „het contract van deze eeuw", speelt al enkele jaren. Aanvankelijk was uitsluitend een consortium onder lei ding van Philips benaderd door de regering van Saoedi-Arabië voor de telefonie-order. Tot dit consortium behoorden o.a. de Duitse Groep Phi- lipp Holzmann en Continental uit de Ver. Staten. Hoewel dit door Philips is ontkend met zoveel woorden, zou dit consortium een in de ogen van Saoedi-Arabië veel te hoge inschrij vingsprijs hebben genoemd voor de order. Volgens Philips zou het hier niet om een inschrijving zijn gegaan, maar meer om een studie die wel licht tot een inschrijving had kun nen leiden. en heeft nu dus na een zorgvuldige evaluatie van alle offertes officieel de opdracht gekregen van het minis terie van Saoedi-Arabië als zijnde de meest concurrerende inschrijver. „Nu de keuze is gemaakt", aldus Philisp „moeten alle technische puntjes op de „i" worden gezet". Het is nl. zo, dat de opdracht niet hele maal zonder risico's is, niettegen staande Philips-mensen twee Jaar lang getracht hebben alle zaken op een rijtje te zetten en zoveel morge- lijk ernaar hebben gestreefd de pro blemen. die om de hoek komen kij ken aan te geven. Voor wie het mocht interesseren, het gehele draai boek van de offerte is zo'n drie meter dik als alle paperassen op elkaar zouden worden gelegd. Philips is ui teraard bijzonder ingenomen met het verkrijgen van de order. In de gehele telefoonindustrie staat de werkgelegenheid nL sterk onder druk. Op de Amsterdamse beurs werd de telefonie-order positief ontvangen. Onmiddellijk na het bekend worden van het nieuws vloog de koers van het Philips-aandeel bij grote omzet ten omhoog. Pauze In elk geval ontstond er na deze mislukking voor Philips van een nogal langdurige pauze totdat in maart van dit jaar door Saoedi-Ara bië een internationale inschrijving werd opengesteld op de telefonie- order. Philisp schreef hierop in te zamen met Ericsson en Bell Canada nv'bn, Klirrc Hoge rente! De Amro Kapitaalmarktrenterekening. De Amro Kapitaalmarktrenterekening: voor rentebewuste spaarders en beleggers. Gedu rende de gehele looptijd van 5 jaar bent u verzekerd van een hoge actuele rente. Het rentepercentage is gekoppeld aan het gemid delde rendement van staatsleningen met een resterende looptijd van 3 tot 8 jaar, dat wordt gepubliceerd door het C.B.S. Dit rendement zal maandelijks worden bijgesteld en wordt verhoogd met een opslag van 0,5%. Voor de maand december is het percentage: /WU/ f' /O onze redactie economie N HAAG Om de voedsel- ireiening in de wereld op gere termijn te verbeteren it de Sociaal-Economische ld, het belangrijkste advies lege van de regering, voor aanleggen van buffervoor- en en internationale grond- ffen-overeenkomsten. een „Ontwerp-advies inzake het voeren Grondstoffenbeleid" con cert de SER dat het voedselte- alleen kan worden opgeheven een grotere voedselproduktie in ontwikkelingslanden. Die landen eten daarbij door de ontwikkelde den worden geholpen door voor loende hoge en zekere afzetprij- te zorgen. Primair, stelt de SER. aarbij het elimineren van scherpe schommelingen waarbij met ne buffervoorraden een rol kwi spelen. amaast is ook de trendmatige wikkeling van het wereldmarkt- jspeil voor agrarische produkten belang. De rijke landen zullen Prijsstijging met het oog daarop bereid moeten zijn afspraken te maken in het kader van internationale overeenkomsten en bij hun interne landbouwbeleid rekening willen houden met de daar uit vloeiende verplichtingen. Daar toe zijn volgens de SER nieuwe land bouwpolitieke instrumenten nodig. (De poging te komen tot internatio nale grondstoffenovereenkomsten leed twee weken geldeden in Genève opnieuw schipbreuk op onwil van de rijke landen). Dezelfde problemen Voor agrarische niet-voedselgrond- stoffen (hout, katoen, jute, huiden, leer en tropische genotmiddelen als koffie en thee) geldt volgens de SER ongeveer dezelfde problematiek als voor voedselgrondstoffen. Voor veel ontwikkelingslanden zijn ze het be langrijkste exportartikel, terwijl de opbrengsten uit export betrekkelijk langzaam toenemen. De SER acht het afsluiten van goederenovereen komsten (waarnaar in het kader van de UNCTAD wordt gestreefd) op zichzelf wenselijk. Rekening moet echter worden ge houden met de sterk uiteenlopende karakteristieken van verschillende grondstoffen. De SER geeft daarbij de voorkeur aan een geïntegreerde benadering van de problematiek van grondstoffenprijzen en -verwerking in overeenkomsten tussen producen ten- en consumenten-landen, waar bij moet worden voorzien in gemeen schappelijke financiering en beheer van buffervoorraden. De vooruitzichten ten aanzien van de voorziening van Nederland met agrarische niet-voedselprodukten geven, aldus de SER, geen reden tot zorg. Een uitzondering maakt de SER voor hout als grondstof voor de papierproduktie. Ten aanzien van de energiegrond stoffen acht de SER internationale afspraken eveneens noodzakelijk. Verloopt het overleg op internatio naal gebied echter teleurstellend, Met het binnenloodsen van een vlieg- bruik genomen. Toen het toestel werd tuig van de Saudi-Arabian Airlines geopend, verscheen de kerstman met werd gisteren op Schiphol een nieuw cadeautjes voor de kinderen van de deel van het vrachtplatform in ge- Haarlemmermeer. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met sonder gemeentegarantie ABN 5 Jaar 1 jaar 15 15 8.75 8.5 8.75 85 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2- 1.5/2.- 8.75 8.5 8.75 8.5 Bouwfonds 30 jaar 5 Jaar 2 jaar 15 1.5 15 93 89 87 9.3 89 8.7 Centraal Beheer 10 jaar - 85 85 Ennia 10 jaar - 8.5 85 Nat NederL 10 jaar 5 jaar 85 85 85 85 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 9- 9- Rabo-Hyp-Bank 5 Jaar 1.5 9.- 9 RPS 5 Jaar 8.5 85 Stad A'dam 5 jaar 1- 8.5 85 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2- 2.- 88 92 85 9- 94 85 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Er zijn weer enkele verhogingen in de rentepercentages te melden. Het opmerkelijkste deze weck is dat alle banken nu minimaal, voor een vijf jaar vaste lening, op 8.5<* staan. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) dan moet Nederland „met kracht" streven naar een verdere verlaging van het energiegroeipercentage via een zuiniger verbruik. Met betrekking tot de voorziening van metalen voorziet de SER weinig problemen. Op grond van de ver moedelijke ontwikkeling van vraag en aanbod is voor enkele metalen wel een prijsstijging in de komende jaren te verwachten. Hier staat te genover, dat de relatieve prijsstij ging van deze metalen (goud, kwik zilver. lood, tin, zilver, zink en wol fram) het zoeken naar nieuwe erts voorkomens en de ontwikkeling van nieuwe winningstechnieken zal sti muleren zodat de voorziening weer voor geruime tijd zal zijn verzekerd. Als mogelijke nationale of EG-maat- regelen ter vermindering van de im portafhankelijkheid van metaalert sen noemt de SER: bevordering van exploratie en winning binnen de EG, het aanleggen van strategische voor raden, spreiding van invoer, het zoe ken naar vervangende metalen en recycling. BRUSSEL (ANP) De fiscale voordelen bij korte boottoch tjes op zee de zogenaamde butterfahrten worden sterk beperkt. Het betreft tochtjes op zee, die met name vanuit het noorden van ons land worden georganiseerd, tot buiten de territoriale wateren. Mensen die zo'n uitstapje maken, hebben de gelegenheid tegen sterk verlaagde prijzen land- bouwprodukten, voornamelijk boter, te kopen Boter, kaas en andere landbouw- produkten kunnen zo goedkoop worden aangeboden, omdat er uitvoerrestituties op worden ge geven. Die gelden namelijk voor alle boter (en andere landbouw- produkten), die vanuit de Europe se Gemeenschap worden uitge voerd. In beginsel is er tot dusverre geen limiet aan de hoeveelheden, die de „botervaarders" aan land mo gen brengen. De enige praktische grens is, dat elke burger van de Europese Gemeenschap voor on geveer 200 rechtenvrij van bui tenaf de Europese Gemeenschap mag invoeren. Beperkingen De ministers van Landbouw van de Europese Gemeenschap heb ben nu strengere beperkingen ge maakt De 14.000 ton boter, die elk jaar langs deze weg werden verkocht, leverden de Europese Gemeenschap te veel financieel verlies op. Met ingang van 1 februari 1978 zal iedere EG-burger van buitenaf nog maar 1 kilo boter. 1 kilo kaas. 1 kilo vlees en 2 kilo andere land- bouwprodukten (waaronder sui ker) mogen meebrengen. Velen zullen het dan niet meer de moei te waard vinden om voor het be machtigen van een verhoudings gewijs zo geringe hoeveelheid goedkope landbouwprodukten de kosten van een bootreisje neer te tellen, zo menen de ministers van Landbouw. Een andere kwestie, die minister Van der Stee aan de orde had willen stellen, is niet in bespre king geweest. Nederland had de Europese Commissie om meer goedkope kerstboter willen vragen. Ons land, dat van de totale hoe veelheid van 52.000 ton van deze boter 4.000 ton kreeg toegewezen, had meer willen hebben omdat de verkoop van kerstboter in ons land een succes is. Toen bleek dat de Bondsrepubliek, welk land ook méér wilde, dit verzoek had laten vallen omdat er geen geld voor subsidie van deze boter meer be schikbaar was, roerde minister Van der Stee deze kwestie maar niet meer aan. Meer financieel en UTRECHT Directeur Boom van de banketbakkerij Boom in Zwolle heeft zich bereid verklaard om de aandelen In het bedrijf over te dra gen aan de zeventig werknemers. De pconnmKph nipiiwv nn werknemers, die het bedrijf al sinds CCOnomiSCn nieUWS Op 21 november bezet houden uit on vrede met het sociaal en financieel DEfT. 17 beleid van de directeur, hebben dit te horen gekregen. ADVERTENTIES De pandbrieven, spaarpandbrie- ven en pandbrief biljetten van de Westland/Utrecht zijn niet alleen een veilige maar ook een eenvoudige manier om uw geld in hypotheken te beleggen. Het zijn waardestukken aan toonder, ze hebben een niet te lange looptijdzij n er in handzame cou pu res. laten u een grote mate van vrijheid en zijn permanent verkrijgbaar. Bij afgifte wordt geen aankoopprovisie berekend. De waardestukken van de Westland/ Utrecht bieden u bovendien de zekerheid.die alleen de expertise en de ervaring van een specialist in hypotheken u kunnen geven. Pandbrieven Pandbrieven zijn stukken aan toon der met een gemiddelde looptijd van ongeveer 5 jaar en langer. Ze hebben een nominale waarde van f 1.000.- en zijn dagelijks ter beurze verhandelbaar. De rente wordt jaarlijks uit gekeerd. De stukken zijn verkrijgbaar bij handelsbanken.commissionairs in effekten en onze kantoren. N.B.: De afgiftekoers bedraagt 100"». te vermeerderen met opgelopen rente? Spaarpandbrieven Spaarpandbrieven a f 1.000.- zijn (xik aan toonder en ter beurze ver handelbaar. De rente wordt niet jaar lijks uitgekeerd, maar na 5 jaar wordt er f 1550.- op elk stuk betaald: het nominale bedrag plus rente. Spaarpandbrieven zijn verkrijg baar bij handelsbanken.commissi»!- nairs in effekten en onze kantoren. N.B.: De afgiftekoers bedraagt 100"».te vermeerderen met opgelopen rente vanaf 14 februari 1977. Pandbriefbiljetten Pandbriefbiljetten zijn waarde papieren aan toonder met een looptijd van 5jaar in coupures van f 1.000. en f 10.000.De rente klimt op van 5;,j"n na twee jaar tot 8 na vijf jaar volgens samengestelde interest. Voor de aankoop kunt u zich wenden tot uw adviseur voor ver zekeringen en belastingen en lot onze kantoren. N.B De huidige afgifteprijs bedraagt f 1.000. resp. f 10 000. I Coupon voor informatie. J Stuur mij per omgaande nadere infi irmatie over de I door mij aangekruiste spaar beleggingsvormen. Pandbrieven Spaarpandbrieven Pandbriefbiljetten IllgnIHrm irgrl. MllgrunrH nan IWW Int /.««Ti. Naam Adres Woonplaats I Tel.nr. j 'Invullen en ongefrankeerd opsturen aan I Westland Utrecht Hypotheekbank nv. Antwoordnr. 7738. Amsterdami. TRI2 Rentepercentages, koersen en afgiftepnjs behoudens wijzigingen na 14 december 1977. Kanlcxen óm hel gehele land Hoofdkantoor Amsterdam Sarpnatslraal 1020-252525.1st 41 en 42 j 0t|R Nfy. GULDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23