~onke Dragt: Staatsprijs oor de jeugdliteratuur IÉ Dollar verder bergafwaarts ivööiüëênvraagVi Vlasfabriek dicht: ontslag 60 werknemers Mi 'och nog nieuw nultivezelakkoord Bundeling confectie t leven gaat door, ook al schrijf ik niets meer' itzonderingsbepaling voor EG |S België verhoogt officiële rente met 2 procent Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. Dat Nilfisk schoonmaakmachines kunnen meehelpen aan een nog efficiëntere produktie? Daag ons S eens uit! Industrie met minder orders ERDAG 15 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P17-RHS19 Gertie Evenhuis lijk helemaal niet bestaan. Of, wèl? Ze zien maar." rootste prijs die een auteur van jeugdboeken kan ontvangen Absurde om de drie jaar uitgereikte Staatsprijs voor Jeugdlitera- uit handen van de minister van CRM. Hij werd gisteren jandigd aan Tonke Dragt voor haar gehele oeuvre, in het iltheater te Den Haag. Reden voor een vraaggesprek met de jfster, die in 1930 te Batavia werd geboren en er haar jeugd bracht. In Nederland doorliep zij na de HBS de Academie Beeldende Kunsten in Den Haag. Daar is zij nu docente len aan de Rijkswijkse Scholengemeenschap. Ze illustreert ^Sr eigen boeken, soms ook die van anderen. sen in liggen de kinderjaren kamp, waarvan zijzelf zegt: tijn 12e tot mijn 15e jaar zat zen Jappenkamp. Er was niets en we verveelden ons. Ik op de muren en op straat, „en had ik mijn hele leven wel m. Mijn vriendinnetje en ik |oen maar een avonturenver- begonnen op alle soorten pa- Ydie we maar konden krijgen, ,c. papier toe." ten prachtig avonturenverhaal leerde zij in 1961: Verhalen van Ioeelingbroers, een edelsmid en Hef, en in 1962 verscheen De f voor de Koning; waarvan de typerend is voor deze s een verhaal van lang geleden, er nog ridders waren. Het be- op een nacht in de kleine kapel Ie heuvel buiten de stad van mau. Vijf jongelieden door- :ten daar de nacht vóórdat ze Idder zouden worden geslagen, i was de jongste van hen; hij pas zestien jaar." deze Tiuri wordt weer verno- het openingsgedeelte van Ge- ten van het Wilde Woud (1965): zon gaat onder in de zee, in het ir," zei de Dwaas van de Boshut, al het mijn broers zeggen, die n het niet. Of is het een geheim? __zijn geen gehiemen meer," zei Dwaas rimpelde zijn hoofd. geheimen meer?" herhaalde Ie noemen mij de Dwaas, maar iloof ik niet." Tiuiri keek hem plotseling met wat meer eer- „Ja," zei hij, „je hebt gelijk. i geheim mag ik nu wel vertellen, r er zijn natuurlijk vele De Ge- oen van het Wilde Woud bijvoor- d, en nog een heleboel meer. Van mige hebben we misschien nooit Dord. En sommige zullen we it begrijpen," „Nu begrijp ik niet je zegt", zei de Dwaas. itaal figuur woud is geheimzinnige gete- Met lettertekens en met ande- !n als de stijl „de stem van de jver op papier is" dan hebben hier een proefje daarvan. Zo Hjft zij, zo is zij. Een totaalfiguur van veel hedendaagse schrijf- s daarin verschilt dat zij totaal n moeite doet op de voorgrond te len, werk te „promoten", of aan weg te timmeren. Na De Zeven- png (1966) kwam Torenhoog en lenbreed; het verwierf de Nienke van Hichtumprijs van de Jan Cam- pertstichting. De Brief voor de koning kreeg in 1952 de Kinderboekenprijs, ik weet dat zo goed omdat wij toen rivalen waren op een „drietal"; tegenwoor dig werkt men met Griffels. Maar ook als schrijver kan men verheugd zijn dat deze prijs juist Tonke Dragt is toegevallen. Zij is zo veelzijdig begaafd, haar boeken zo gaaf en glashelder, in opbouw, uitwerking tot in het kleinste detail, zo precies en ragfijn in karaktertekening, zo waarachtig in teken ten taal. Ze zijn vol fantasie en ernst, vertrouwen in de mens. De ridderromans, waar men beloften nakomt maar ook werkelijk zoekt naar zijn eigen wezen, en of men de waarheid afweert of zoekt, en dus groeit. Vol nuchterheid ook en vol absurditeiten die het al te ernstige dat haar wel wordt verweten ruim corrigeren! Van haar boeken kun je zeggen dat ze door alle leeftijden genoten kunnen worden, door het geheimzinnige, het magische dat volgens haar in elk mens zit. En dat hij zal gebruiken of afgrendelen. Zelf zegt ze: „Ik ben een echt B- mens. Maar dat wil niet zeggen dat ik niet erg emotioneel ben tegelijk en wel degelijk met de realiteit omga." Maar ook dat doet ze tot In de klein ste details, alles klopt zo precies dat je er wel eens zenuwachtig van wordt; alles zoekt ze uit tot op de bodem. Sommige boeken lijken dan ook wel op een puzzel: Neem De Torens van Februari (1973) over we reld A en wereld B, die elkaar om het jaar raken. Je kunt A inruilen voor B, als de ene je niet bevalt. Maar dan moet je wel de formule weten. Hoe? Wie daar per ongeluk in mocht sla gen schrijft het op, om evenwel te ontdekken dat hij er reeds een vol gende overtocht niets meer van be grijpt. Wereld A is spiegelbeeld van Wereld B. „Moeilijk?" zegt Tonke grinnikend. „Dat zeggen ze vaker. Maar voor iets goeds mag je best even wat moeite doen. vind ik. Ik heb in dit boek ook de dingen weer naar het absurde getrokken: een da tum die niet bestaat (30 februari), de schrikkelmaand; de verwarringen die je daarmee kan stichten. En be staat die jongen nu wel of niet? Heet hij Tim; of toch Tom? Ja dat moeten ze zelf maar weten. Ze vragen mij zelfs naar zijn adres zeg. Dingen als De Toverberg en science fiction ko men erin voor. Maar ik ga het niet staan uitleggen. Ze leven het er zelf maar uit. Die flats kunnen natuur- n een onzer verslaggevers 1NEVE De textiel importerende en exporterende landen i het toch nog eens geworden over een nieuw multivezelak- srd. een afspraak die de wereldtextielhandel regelt. De vijftig iden die aan de textielconferentie in Genève deelnamen amen overeen om het oude multivezelakkoord, dat op 31 iember afloopt in grote trekken met vier Jaar te verlengen. ge Or in feite op het laatste moment I een overeenstemming eigen- een compromis te bereiken, iben de betrokken landen voorko- D dat volgend jaar een chaos zou staan in de textielhandel. Lang tft her er naar uit gezien dat er t tijdig een akkoord bereikt zou rden. Eerdere besprekingen in juli l dit jaar liepen vast en een week 6den besloot men de onderhande len voor onbepaalde tijd te verda- zogenaamd omdat de textielsi- le nog nader bestudeerd moest len. Binnenskamers hebben de igrijkste exporterende en im- ;rende landen toen echter ver- gepraat met als resultaat dat zij overige deelnemende landen een Dpromisvoorstel konden overleg- L Dit is gisteren geaccepteerd. b procent izaak van de bijzonder moeizame lierhandelingen was de bepaling het oude multivezelakkoord, dat derde wereldlanden Jaarlijks hun port naar de industrielanden met I procent mochten vergroten. 1 binnen de Europese Gemeen- i waar de laatste jaren enige ïerdduizenden arbeidsplaatsen de textielindustrie zijn verloren laan, bestond grote weerstand te il die zes procentsregeleing. Het luwe multivezelakkoord nu, gaat I voorheen uit van een zes procent portgroei voor de derde wereld tar maakt voor de EG-landen een pondering. In totaal valt ongeveer [procent van de wereldtextielhan- i onder het nieuwe akkoord. I EG mag zich echter houden aan Eiraken met afzonderlijke Alli en Aziatische landen die de en weken zijn gemaakt Zij Verheugd Aan zulke uitlatingen merk je dat Tonke Dragt niet de nobele, ernsti ge, afstandelijke schrijfster is die al leen over ridderdeugden schrijft. „Ik ben bang voor fanatieke mensen, die overal recht op af sturen. Ik stuur ze liever een zijkant op, die van het absurde. „Wat denk je dat erin zit van Jezelf, als kind? Verlangen?'.' „Dat weet je niet hè Ik was nog klein, in Indië. Toch die wouden in Torenhoog en Mijlenbreed (1969) zijn door iemand exact de tropische wou den genoemd. Ja, dat verlangen heb ik wel, de liefde voor dat obsessieve groen, dat tropische. Het geheimzin nige ook; want daar kan toch maar van alles gebeuren. Landschappen, dingen, die komen toch wel terug denk ik; Je neemt scherp waa als Je klein bent. In Indië was je tenslotte een vreemdeling. Mijn moeder, die er toch veel langer was geweest was er bang voor, alleen mijn vader was veel vertrouwder met het land; hij hield ervan. Over de Staatsprijs: „Ik voel me een soort papegaai die telkens maar het zelfde moet zeggen. De hele dag bellen, telegrammen, telefoon, soms om 7 uur al, bloemstukken, maar ook nare telefoontjes. Verzoeken van uitgevers om nieuw werk: hoe zou ik daar nu aan kunnen voldoen! Natuurlijk ben ik apetrots. Maar ook bang, wat ontregeld: mag ik van nu af alleen maar goeie boeken schrijven? Ik ben nu met mijn denk- rede bezig, maar dat kan ook niet even een vlot praatje zijn, daar moet ik heel protocollair meningen om trent de jeugdliteratuur poneren. Nou. ik wéét er een paar! Tegelijk ben ik nuchter genoeg om te weten dat alles betrekkelijk is; volgend jaar heeft iemand anders die prijs, en dan is dit vergeten. Schrijven, dat is tenslotte waar het op aan komt. Ik ben blij met mijn baan op de Rijswijker Scholengemeenschap; schrijven alléén is zo'n verschrikke lijk geïsoleerde Job. Kinderen reiken je ook zoveel aan, stimuleren Je, zonder dat zelf te merken. Die prijs: nu ja, 't is fijn dat ik nu een soort sleuteltje in handen heb: misschien mag ik nu eindelijk eens een boek in veel kleuren maken, dat kon nooit. Kón ook niet, tenzij in co-produktie. Geen antwoord Schrijven, waarom? Dat kan een schrijver aan een andere eigenlijk niet vragen. Hij kent het antwoord: „Ik ben zo geboren". Op het „waar óm?" Is geen antwoord." Toch. zou je 't blijven doen als er nooit ant woord, nooit respons, kwam?" „O nee! Ik ben tenslotte een mens, ik heb al zo 'n afkeer van kille afstan delijke mensen, zonder respons. Ons schoolcabaret zal bij de prijsuitrei king het gedicht van Edwars Lear „spelen", het lied van de zee en de zeef. Andere mensen staan aan de oever, ze worden geroepen maar gaan niet, later zeggen ze „Hadden we toch maar „Ja, je wordt zo geboren. Daar kun je niets aan ver anderen. Even weinig als een van je blauwe ogen en je wipneus. Schrij ven: natuurlijk is het ook zelfbeves tiging, zelfexpressie Ja? Zou ik dan twaalf maal schrijven en her schrijven? Toch: een mens heeft ge hoor nodig. Erkenning, liefde, tegen werking desnoods. Niets is dodelij ker en verwoestender dan onver- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar blijft op de voornaamste valuta markten ln Europa, Amerika en Japan terrein verliezen. In Amsterdam zakte de Amerikaanse munt gisteren ln tot 2,3025. Dat ls ruim 2 cent beneden het slot van dinsdag bij 2,3290 lag. Volgens valutahandelaren werd de markt gekenrtierkt door onzekerheid. De omvang van de handel was niet groot Tonke Dragt schllllgheld en negaUe. Schrijven op een onbewoond eiland? Nee, daar geloof ik niet in. Dacht Je dat Robin son al die dingen in elkaar gezet had als Vrijdag niet zou zijn tegengeko men? In de gevangenis, en nooit meer eruit mogen, dan zou Je uit verveling wel gaan krabbelen en schrijven, maar 't zou op de duur doven. Het zou immers nergens aan komen." „Lees je veel?" „Zeer veel. Vanaf Jules Veme, Tolkien, C. S. Lewis, Alan Garner, ook gek op Borges, en een Canadese schrijfster van kinder boeken, haar romans kende ik ook. Dat zijn de grootsten, die voor kin deren én groten schrijven. Die hok ken zijn zo vreselijk! Leeftijden op je boeken; peuters in crèche, kleu ters in kleuterklas, zesjarigen naar basisschool, pubers op midden school: ik vind het benauwend. Goed, de groep die net leert lezen is heel bijzonder, en die heeft heel aparte boeken nodig. Maar zij die 't meest te kort komen zijn toch de tieners. Terwijl er voor hen zoveel boeken zijn. Maar ze worden hen niet aangereikt." Tekenen „Een kind van 13 wil immers romans lezen. Ik ben toch geen kind?" „Dat nu wil ik doorbreken. Dat trap be klimmen, tree een, tree twee en dan opeens tree zeven. Ja dan kom je wel bij Biggies terecht." „Wat is moeilij ker: „Schrijven of tekenen?" „Te kenen is veel gemakkelijker natuur lijk. Je kunt zo abstract blijven als Je maar wilt, en de interpretatie overlaten. Schrijven: gevoelens, emoties uitdrukken, dót is moeilijk. De letter komt tenslotte voort uit het beeld: tot mijn 25 heb ik gete kend. Tekenlerares zijn: ik doe het graag, vindt alleen jammer dat het vak zo onderschat wordt ln onze intellectualistische opvoeding. „Ben jij een A mens? O, dan zul Je wel geen wiskunde kunnen." Woedend word ik op zulke leraren, ouders. Als ik al 'ns straf geef laat ik ze een opstel maken; doen ze nog leuk ook. Maar 't sterft van de taalfouten. Terwijl die er, als ze „dictee" heb ben. opeens uit zijn. Omdat dan het vakje „taal" openstaat, 't Is om ra zend te worden." In Frankfort was het al niet andere gesteld. Ook hier moest de dollar opnieuw een veer laten op een diep tepunt van DM 2,1227, tegen een slot van de voorgaande dag van DM 2,1550. Volgens de geldhandel moet de druk op de dollar worden gezien tegen de achtergrond van de negatieve resul taat van de besprekingen, die de presidenten van de centrale banken van de voornaamste westerse indu strielanden maandag en dinsdag in Bazel hebben gevoerd. Zoals gemeld, werd geen overeenstemming bereikt over een gezamenlijke actie tegen de koersdaling van de dollar. Met name niet, omdat de Amerikaanse mone taire autoriteiten niet wakker blij ken te liggen van het koersverlies. Ze gaan ervan uit, dat het handelse- venwicht zich wel vanzelf zal herstel len als de dollar goedkoper wordt en munten als de Duitse mark, Zwitser se frank, gulden en de Japanse yen ln waarde stijgen. Hoewel ln Washin- ton is meegedeeld, dat de Ameri kaanse Federal Reserve Bank (het centrale banksysteem) zich de laat ste weken wat intensiever heeft be zig gehouden met de valutahandel dan voorheen, gaat het, volgens de handel, hier toch voornamelijk om pogingen een al te grote wanorde op de valutamarkten te voorkomen en niet om een wezenlijke steun aan de dollar. Duitse export Stereotiepen „Ik vond bij Nederlands de gramma tica minstens zo moeilijk als wis kunde." „Daar heb Je het nu! Precies hetzelfde zegt mijn zusje van hóór taalstudie Frans! Je doet al die din gen met dezelfde hersendelen! De zelfde stereotiepen kom je bij rechts en linkshandig tegen. Daar de hele maatschappij op rechtshandigen is ingericht en ik links ben heb ik wel gezorgd dat ik met beide handen handiger ben dan wie ook. Naar nog steeds zeggen ze niet tegen links handige kinderen; Leg jij Je blaadje even in spiegelbeeld op Je tafel! „De stomste dingen. Wat tekenen aan gaat: bepaalde mensen zijn nu een maal geheel grafisch ingesteld; Rembrandt zal altijd schilder blij ven; zo ben ik geneigd tot het fan tastische, maar tegelijk nuchter en realistisch genoeg om daar dan alles over uit te pluizen. Zo lees ik nu over astronomie, hoewel ik de helft niet snap, omdat ik nieuwsgierig ben. Dol op wiskunde, ook op schaken. Ik wil weten hoe de dingen ln elkaar zitten." „En nu? Over schrijven gesproken?" Van creatief schrijven zal de eerste maanden niet veel komen. Gelukkig heb ik een vertaalopdracht. Als ik weer ga schrijven zal ik even moeten vergeten dat ik die prijs heb gehad. Ach; alles is zo betrekkelijk. Als er geen Tonke Dragt meer is. (en ik ben niet gelovig, dood is dood) dan weet Tonke Dragt daar ook niets meer van af. Het leven zal doorgaan. Ook al schrijf ik na vandaag nooit meer iets." „Is dat waarschijnlijk, denk Je." „Nee." In haar maandelijkse overzicht heeft de Westduitse Bundesbank, de Duit se centrale bank, erop gewezen, dat de voor de Westduitse economie zo belangrijke exportmarkt niet alleen te lijden heeft van de economische windstilte ln de buurlanden, maar ook van de Jongste koersstijging van de mark, die verband houdt met de sterke koersdaling van de dollar. In de periode van 1 oktober tot 9 december heeft de Bundesbank voor ongeveer 9 miljard gulden aan devie zen moeten opkopen om al te heftige koersschommelingen (vooral van de dollar) tegen te gaan. Er kon echter niet worden voorkomen, dat de mark ten opzichte van de dollar en andere valuta's duurder werd met alle ge volgen vandien voor de concurren tiepositie van het Westduitse be drijfsleven. Een vooraanstaand bankier. Will- fried Guth van de grootste West duitse handelsbank, de Deutsche Bank, heeft gezegd, dat een aan dui delijkheid niets te wensen overlaten de verklaring van president Carter nodig is wil men de problemen rond de dollar de baas worden. HIJ zei van mening te zijn, dat speculanten dit maal niet in hoofdzaak verantwoor delijk zijn voor de daling van de dollar, hoewel hun optreden de situ atie wel heeft verergerd. Guth zei, dat er zeker grenzen zijn gesteld aan de mate. waarin de nlet- Amerikaanse centrale banken de dollar zullen verdedigen. Hij bena drukte tevens, dat de daling van de dollarkoers de olieproducerende (OPEC) landen voor ernstige proble men heeft geplaatst wat betreft hun investeringen en de vaststelling van de olieprijzen. Hij deed een beroep op Amerika niet langer de zaak op zijn beloop te laten, maar de buiten landse centrale banken te steunen ln hun politiek. BRUSSEL De Belgische Nationa le Bank heeft besloten het disconto (officiële rentevoet) met onmiddel- t lijke ingang van zeven tot negen i procent te verhogen. Op 2 december jl. werd het Belgische disconto van zes tot zeven procent verhoogd. De bank heeft niet meegedeeld waarom zij tot de verhoging heeft besloten maar het is wel duidelijk dat zij beoogt de druk op de Belgi sche frank enigszins te verminderen. De laatste tijd wordt het Belgische geld op de wisselmarkten aangebo den als bij-effect van de voortduren de koersdaling van de dollar. Dat heeft tot gevolg dat de frank op of maar nauwelijks boven zijn laag ste interventlekoers binnen de „muntslang" wordt verhandeld en er voortdurend steunaankopen no dig zijn om te voorkomen dat de frank „uit de slang barst", dat wil zeggen meer dan 4.5 procent daalt ten opzichte van de hoogst geno teerde munt van het slang-arrange ment. de D-mark. De andere mun ten ln de slang zijn de gulden en de kronen van Denemarken en Noor wegen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE voorzien veelal in een bevriezing van de export naar de EG op een peil van 1976. Speciaal op het gebied van ondergoed, katoenen stoffen en over hemden heeft de EG flink de rem gezet op de import uit landen als Hong Kong, Zuid-Korea en Japan. Volgens de in Genève bereikte over eenkomst mogen de afspraken van de EG evenwel slechts een tijdelijk karakter dragen. De EG-delegatie in Geneve heeft daarop verklaard dat de door de EG gemaakte afspraken die voor tfén Jaar gelden binnen het textleloverleg van Geneve niet voor discussie vatbaar zijn. Overi gens heeft de EG-delegatle voor de ondertekening van het akkoord het voorbehoud gemaakt dat de EG-mi- nisterraad met de bereikte overeen komst kan instemmen. De ministers komen op 19 en 20 december bijeen. STEENBERGEN (ANP) De vlasfabriek Dinteloord in Steenbergen (NB) gaat dicht, vermoede lijk in mei volgend jaar of iets eerder. Het besluit tot liquidatie is deze week genomen. De ongeveer zestig werknemers zijn voor ontslag aangemeld bij het arbeidsbureau. Met de vakbonden probeert het bedrijf tot een afvloeiingsregeling te komen. Secretaris L. Kusters van de NEVEC, de Nederlandse Economische Vere niging voor de Confectie-Industrie zei in een eerste reactie verheugd te zijn dat er ln ieder geval nog een multivezelakkoord is tot stand geko men. Dat acht hij beter dan dat ieder land met een ander moet proberen tot afspraken te komen. Bovendien is de overeenkomst van Genève be langrijk omdat de akkoorden tussen de EG en de Aziatische/Afrikaanse landen vallen onder de paraplu van het multivezelakkoord. Zonder deze paraplu geen overeenkomst tussen de EG en landen als Hong Kong. De heer Kusters gelooft niet zo erg in het tijdelijke karakter van de be perkte EO-invoer. Landen als Frank rijk en Engeland die nog een vrij sterke confectie-industrie hebben, zullen daar wel voor zorgen. DEN BOSCH De Nederland se Herstructureringsmaat schappij (Nehem) heeft een hulpprogramma opgezet voor de loonconfectiebedrijven in Nederland. Via een coöperatieve vereniging van loonconfectionairs, waarbij de kracht van de individuele onderne mers wordt samengebundeld, hoopt men het huidige bestand van circa 50 bedrijven met ongeveer 1500 werknemers te. kunnen stabiliseren, aldus de Nehem. Tot op heden hebben zich 32 bedrij ven als lid aangemeld. Deze 32 on dernemingen verschaffen werk aan 1000 mensen. Waar verwacht wordt dat het komende seizoen een loon- capaclteitstekort zal ontstaan, is het een gunstige ontwikkeling bin nen deze coöperatie de produktie- mogelijkheden zo goed en zo rede lijk mogelijk te coördineren. Verwacht wordt dat in de komende 'maanden nog een vijftal bedrijven zich zal aanmelden. Het merendeel van de 50 loonconfectiebedrijven houdt zich bezig met de fabricage van het „betere" kledingpakket. De coöperatie heeft ten doel de aan wezige capaciteit te bewaken, de rentabiliteit te verhogen via werk methode- en kwaliteitsverbetering, het machinepark optimaal te benut ten en uit te breiden door middel van machine-pooling en haar leden ondersteuning te geven ln al haar andere bedrijfsproblemen door het bieden van een volledig manage ment Volgens president-commissaris Ir C. 8. Knottnerus heeft de fabriek nog een voldoende voorraad grondstof om tot mei te draaien, terwijl er contracten zijn die moeten worden nagekomen. Ondanks de vrij gunsti ge prijzen voor het produkt blijft de fabriek zitten met een tekort van een paar ton per jaar. De onkostenpost die de meeste hoofdbrekens kostte was de aan het Waterschap West-Brabant verschul digde heffing voor lozing van afval water per jaar twee ton. Het bedrijf wilde een installatie bouwen, waarin het afvalwater van het vlasroten zou worden gezuiverd met behulp van anaerobe zonder zuurstof levende bacteriën. Deze methode, uitge dacht bij de Landbouwhogeschool in Wagenlngen, is sinds kort in gebruik bij de Centrale Suiker Maatschappij ln Halfweg. Zo'n installatie bij de vlasfabriek zou een investering van 3,5 miljoen kosten. Het waterschap wilde uit het heffingsgeld wel subsi die geven, maar de subsidie van het ministerie van Economische Zaken die men ook nodig achtte werd door dat ministerie geweigerd. Ook de mi nister van Landbouw had niet veel belangstelling, vertelde Ir Knott nerus. Ir. Knottnerus vreest, dat de ophef fing van zijn bedrijf funest zal zijn voor de vlasteelt ln Nederland. Er wordt hier (in het zuidwestelijk zee kleigebied, de Wleringermeer, de Haarlemmermeer, in geringe mate ook ln de Noordoostpolder en Oro- nlngen) ln totaal nog vijfduizend hectare vlas geteeld. Vroeger was het gemiddeld dertigduizend hectare per Jaar. EUROGAS: Het havenschip Vlis- singen is akkoord gegaan met de grondverkoop aan het bedrijf Euro- gas Terminals, voor de vestiging van een gastankpark in het midden zeeuwse Sloegebied. Het gaat in eer ste instantie om de uitgifte van een vier hectare groot terrein en het op tie verlenen op een terrein van twaalf hectare. Eurogas Terminals, een gezamenlij ke activiteit van Paktank, Phs. van Ommeren en Thljssen-Bomemisza Europe zal ln drie fasen worden op gebouwd. SCHUTTERSVELD: De exploita tie ln de eerste negen maanden van 1977 heeft nog tot aanzienlijke ver liezen aanleiding gegeven. Volgens de directie mag echter verwacht wor den dat het tweede halfjaar tot een bescheiden positieve bedrijf sul t- komst zal leidea Door de verliezen van het eerste halfjaar zal 1977, naar verwacht wordt worden afgesloten met een negatief resultaat. Het ver lies zal echter lager uitvallen dan over 1976 2.2 miljoen). WERELDHA VE: Deze beleg gingsmaatschappij komt met een 7 procent converteerbare obligatiele ning van ƒ30 miljoen. Het is een tenderlening, wat betekent dat be langstellenden zelf opgeven welke koers zij voor de obligaties wensen te betalen. De uitglftekoere wordt zo doende eerst na sluiting van de In schrijving (22 december) vastge steld. De onderneming heeft voorts laten weten onderhands aandelen te zullen plaatsen tegen een koers „dicht bij de huidige beurskoers". DEN HAAG Vorige maand zijn de nieuwe orders voor de Nederlandse industrie zowel uit het eigen land als uit het buitenland afgenomen. Dit is een van de uitkomsten van de maandelijkse conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het 'oordeel van de ondernemers over hun orderontvangst onderging ln vergelijking met oktober weinig verandering, maar het oordeel over de orderpositie vertoonde ln verge lijking met einde oktober een ver schuiving van het oordeel „nor maal" naar het oordeel „klein". Eind november noemde 54 procent (was 57 procent) der ondernemingen de orderpositie normaal, 4 procent (was eveneens 4 procent) sprak van groot en 42 procent (was 39 pet) sprak van klein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19