Werkgevers stemmen in iet aanpak koppelbazen Vlaminde pari? 'Terrorisme verhevigd door toedoen Bild' Surveillance slokt groot deel van werktijd politie op Man bij gevecht met politie doodgeschoten uw wensen toch weloptijd! Osborne sherry, om u de rest te doen vergeten. Royal Nederland |*g Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. bfdaannemer moet opdraaien voor niet voldane schuld <an en vrouw Uit onderzoek justitie blijkt: Agent licht gewond yensgevaarlijk Kabinet biina rond jrwond J ngerencontact ftn NW voert nimumloonactie Günter Wallraff bij verschijning van boek in het Nederlands: pttpost NSOAG 14 DECEMBER 1977 i onze sociaal economische redactie HAAG Werkgevers en vakbeweging zijn het eens geworden over een gezamenlijke aanpak a [malafide koppelbazen in de bouw. De bouwwerkgevers hebben er mee ingestemd, dat (taan een hoofdaannemer zal moeten opdraaien voor de betaling van sociale premies, wanneer van zijn onder-aannemers het erbij laat zitten op dit punt. Het werkgeversverbond VNO staat il achter deze regeling. BINNENLAND i Trouw/Kwartet J bouw kwam het de laatste tijd iker voor dat malafide koppel- 1, als onderaannemer vermomd, Jen nv of een bv de sociale pre- 1 en belastingen ontdoken. Zo- een bedrijfsvereniging de pre- •huld opeiste, ging het bedrijfje et. Dezelfde personen bleken enige tijd later in een nieuwe »f nv hetzelfde malafide spel j Js opnieuw te herhalen. erkgevers in de bouw hebben er r tijd niet voor gevoeld om de laannemer te laten opdraaien premieschuld waaraan een on- ;"innemer zich onttrekt. De werk- rs zijn hier nu toch mee akkoord in. Wel komen er „vrijwarings- aringen" voor bonafide onder- emers. Die verklaringen worden teven door de bedrijfsverenigin- °yde instanties die de premies Y Alleen onderaannemers die rende twee jaar de sociale pre- hebben betaald, komen voor verklaring in aanmerking. gevolg zal zijn dat hoofdaanne- bij voorkeur zullen werken met lannemers die een vrijwa- 'erklaring kunnen overleggen. Iers loopt de hoofdaannemer im- het risico de sociale premies s zijn onderaannemer te moeten betalen. werkgevers willen deze nieuwe Ung beperken tot contracten ;eéen de bedrijfstak. Onderaanne- i die van buiten de bouw afkom- n, zijn, zouden er dus buiten ko- te vallen. Anders zou, volgens werkgevers, de regeling in de c tijk niet goed uitvoerbaar wor- e omdat men te maken krijgt met i jchillende bedrijfsverenigingen. verenigingen bestrijken door- in ns slechts één bedrijfstak. De beweging is het niet eens met nc D,J al raa: 31 ver deze beperking die de werkgevers in de regeling wensen aan te brengen. Morgen vergadert de sociale verze-' keringsraad over het nieuwe plan van werkgevers en vakbeweging voor aanpak van de malafide koppel bazen. Deze raad zal de minister van sociale zaken adviseren. Het VNO is er voorstander van dat soortgelijke regelingen worden getroffen voor an dere bedrijfstakken waar men pro blemen heeft met koppelbazen. Het VNO spreekt over „een diep ingrij pende regeling" die zal leiden tot „belangrijke administratieve ver zwaring". Toch vinden de werkge vers dat een afdoende aanpak van de koppelbazen waard. Op verschillende bouwplaatsen heb ben de koppelbazen de laatste tijd al aanleiding gegeven tot spanningen. Werknemers die via koppelbazen werken, krijgen vaak aanmerkelijk meer loon uitbetaald. De koppelbaas ADVERTENTIE kan dat dan mede betalen doordat hij sociale premies, loonbelasting en eventueel ook nog btw ontduikt:. Hoofdaannemers vinden in veel ge vallen dat zij geen keus hebben, wanneer zij een bepaald project per sé af willen hebben. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De geünifor meerde politie besteedt twee derde van haar werktijd aan surveillance en eenderde aan bureau-activiteiten. Van de surveillancetijd wordt een derde deel besteed aan het afhandelen van allerlei voor vallen en tweederde aan „ge wone" preventieve surveil lance. Dit blijkt uit een onderzoek dat het wetenschappelijk onderzoek en do cumentatiecentrum van het minis terie van justitie (WOCD) geduren de twee weken hield onder enkele politiekorpsen uit een grote stad, een middelgrote stad en bij de rijkspolitiegroepen van enkele plattelandsgemeenten. In die twee weken werden 91 dag avond- en nachtdiensten meegelo pen door 24 onderzoekers, die alle voorvallen noteerden. Zo ontstond een beeld van de inhoud van het werk van surveillerende agenten en hun contacten met de bevolking. Uit het onderzoek blijkt verder dat de helft van alle voorvallen die sur veillerende agenten moeten afhan delen betrekking hebben op ver keerscontrole en het behandelen van verkeersovertredingen en ver keersongevallen. Daarna volgt de dienst- en hulpverlening, die onge veer eenvijfde van alle voorvallen omvat. Slechts vijfenhalf procent van alle voorvallen heeft betrek king op criminaliteit. Een van de conclusies van het rapport is dan ook dat het een mythe is te denken dat de politie altijd bezig is. misda digers in de kraag te vatten, en misdaden op te sporen. Over de hulp- en dienstverlenende taken van de surveillerende politie, die nog steeds toenemen, merken de onderzoekers op. dat deze bij veel politiefunctionarissen toch nog veel weerstand oproept. Op het platteland wordt door de politie vaker hulp geboden aan het pu bliek dan in de stad. en ook zijn de contacten tussen publiek en politie in kleine gemeenten frequenter, al dus het rapport. Wisselwerking Met langharigen, kleurlingen en opvallende slordige personen heeft de politie niet zulke goede contac ten, zo blijkt uit de observaties van de onderzoekers. "De politie behan delt hen vaak kleinerend en autori tair en omgekeerd zijn ze zelf ook geneigd zich tamelijk vijandig of onverschillig tegenover de politie op te stellen. Wat hier nu precies de oorzaak is en wat het gevolg wordt ook in het rapport niet duidelijk. De onderzoekers wijzen er slechts met nadruk op dat hier sterk spra ke is van een wisselwerking. Tenslotte vermeldt het rapport dat de Nederlandse politieman in zijn dagelijks werk op straat een vrij aanzienlijke beslissingsvrijheid be zit met betrekking tot de afhande ling van bepaalde voorvallen. ADVERTENTIE. Geluk bij een ongeluk dat een brandpolis van Royal Nederland ook de kleinste brandjes blust verzekering maatschappij nv Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij een schietpartij in de Rotterdamse Joseph- straat is gisteravond een nog onbekende man in een vuurgevecht met de politie om het leven gekomen. Een politieman werd door schoten in zijn hiel geraakt. Wie Spanje kent, kent Osborne sheny. Formateur Van Agt in gesprek met prof. Albeda, die bereid is de leiding van het ministerie van sociale zaken op zich te nemen. ADVERTENTIE 1DAM Een nog voortvluch- heeft gisteravond tijdens k- en schietpartij in Schie- d$een man en een vrouw levens- lijk verwond. Beide slachtof- jesj zijn in kritieke toestand opge- !n in het Rotterdamse Dijkzigt- enhuis waar operatief ingegre- e moest worden. K lachtoffers zijn de 25-jarige me- G. G. van O. en de 26-jarige 3e6., die in hun woning aan de Van afedorpstraat door de onbekende i ien aangevallen. Tijdens de g^itpartij werd geschoten en werd een mes gebruik gemaakt. Bei- lachtoffers werden aanvankelijk het Nolet-ziekenhuis in Schie- vervoerd. In verband met de ieke toestand werd het tweetal r naar het Dijkzigtziekenhuis ge- iht. Vervolg van pagina 1 Albeda heeft van de formateur be paalde garanties gevraagd over het te voeren sociaal-economische be leid. Hij heeft voldoende toezeggin gen gekregen dat die garanties in de voren had geschoven, als een weige ring in de lijn der verwachting zou liggen. Volgens AR-voorzitter De Boer is deze indruk echter onjuist. „Er be- stond een kans dat de drie, zelfs ook regeringverklaring zullen worden Boersma indien hij gevraagd zou verwerkt. Om welke punten het ging worden, een ministerspost zouden wilde hij niet nader verklaren. aanvaarden. Die kans zou afhangen Gisteren werd de weigering van prof. van bet gesprek met de formateur. Goudzwaard om minister van ont- t wikkelingssamenwerking te worden Het ging daarbij uiteraard om de officieel. Na de eerdere weigeringen vraag in hoeverre Van Agt garanties van de antirevolutionairen Boersma ^on bieden dat de betrokkenen hun inzichten over het te voeren beleid voldoende gestalte zouden kunnen geven", aldus De Boer. onze onderwijsredactie lofeTERDAM Het NW-jonge- xmtact gaat actie voeren tegen Don's. De Don's zouden de leer- Jen, die intern een opleiding voor Tster volgen, geen minimumloon letalen. Don's is een verzamelnaam van ien kapperszaken in Noord-Hol- ie«l. Zij hebben te zamen een kap- [iopleiding georganiseerd voor 45 nflingen van 16 jaar. Twee dagen erfde week wordt theorie gegeven. dag wordt in een van de filialen n, erkt. De overige twee dagen be iden de leerlingen een streek- erfool of een vormingsinstituut, icrfdat ze op 16-jarige leeftijd nog iltelijk leerplichtig zijn. (voor sociale zaken) en De Gaay Fortman (voor justitie) kwam de be slissing van Goudzwaard niet meer als een verrassing. Voornaamste re den om te weigeren, zo liet Goud zwaard gisteren weten, is het feit dat er nu een minderheidskabinet tot stand komt in een samenleving waarin grote tegenstellingen leven. „In een tijd waarin bezuinigingen en matiging van inkomens onontkoom baar zijn, zou een daadwerkelijk ex traparlementair kabinet mijns in ziens de voorkeur hebben verdiend vanwege de minder sterk polarise rende invloeden die daarvan op de samenleving uitgaan," aldus Goud zwaard. Overigens is er ook volgens Goudzwaard momenteel geen weg terug naar de PvdA en moet het nieuwe kabinet een eerlijke kans krijgen. De weigering van Boersma, De Gaay Fortman en Goudzwaard heeft giste ren in de CDA-gelederen wel voor enige opschudding gezorgd. Temeer waar de indruk was gewekt dat deze weigering voortvloeide uit het be raad dat de drie in het weekend hadden gehad met de AR-voorzitter Hans de Boer en de fungerend frac tievoorzitter van het CDA, Aantjes. Men begreep niet goed waarom de AR drie kandidaten als eersten naar De kritiek in CDA-kring was zoda nig dat De Boer zich gedwongen zag in een officieel persbericht de ge ruchten tegen te spreken dat de AR Van Agt expres een blauwtje had willenlaten lopen. In dat persbericht wijst De Boer erop dat ook het par tijbestuur van de AR het eens was met het tot stand komen van het CDA-VVD-kabinet. „Wanneer be slissingen zijn genomen, worden zij uitgevoerd conform de afspraak. Antirevolutionairen mogen lastige mensen zijn, zij houden zich aan hetgeen ze toezeggen. Personen die door mij worden voorgedragen, zijn serieuze kandidaten." Er was volgens De Boer dan ook geen sprake van dat de AR „een spelletje speelt met het voordragen van ministers-kandidaten. Ik heb de betrokkenen dringend geadviseerd de benoeming te aanvaarden. Zij meenden uiteindelijk om politieke en persoonlijke redenen tot een nee te moeten komen. Ik respecteer dat," aldus de AR-vooraitter. Twee politiemensen reden gister avond omstreeks 6 uur in een sur veillancewagen de Josephstraat in en zagen plotseling een man hard wegrennen. Toen ze een onderzoek wilden instellen en uit de auto stap ten, trok de buitenlander zijn pis tool en begon te schieten. Hij vuurde verschillende schoten af in de richting van de agenten, die daarop terugschoten. Een van de kogels trof de politieagent Slinge- land. De schutter nam hierna de benen en de collega van de gewonde agent zette de achtervolging in. De buiten lander stormde een snackbar bin nen en hield de eigenaar en zijn vrouw onder bedreiging met het vuurwapen vast. Bang voor het le ven van het echtpaar durfde de poli tieman de snackbar niet binnen te gaan en vroeg om assistentie. Na tien minuten nam de buitenlan der de eigenaar van de zaak mee naar achteren, die even later hevig geschrokken terugkwam. De agent ging daarop naar de achterdeur van de zaak, maar de dader had al via de achtertuinen de benen genomen. Even later ging een van de politie mensen een ander pand in de Jo sephstraat binnen. Op het moment, dat hij binnenkwam, werd er op hem geschoten. De kogels misten hem op een haar na. De politieman schoot toen met zijn karabijn terug en zocht buiten het gebouw dekking. Het pand werd daarop door gewapende politiemannen enige tijd belegerd. Toen na enige tijd niets meer van de dader werd vernomen, drong een van de agenten, voorzien van een stalen helm en een kogelvrij vest, het ge bouw binnen. Achterin trof hij de nian levenloos aan. „Als u zich nu eens een klein beetje bezeerde, zou ik mijn EHBO-trommel kunnen gebruiken." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Westduitse boulevardblad Bild-Zeitung, met een dagelijks verkochte oplage van ruim viereneenhalf miljoen exemplaren de grootste krant van We6t-Europa, en soortgelijke bladen hebben de escalatie van het terrorisme in West-Duitsland in de hand gewerkt. De terroristen werden als onmensen bestempeld, waardoor er voor hen geen weg terug meer was. ADVERTENTIE Dit zei gisteren de 35-jarige Westduitse journalist Gün- ther Wallraff bij de verschij ning van de Nederlandse ver taling van zijn geruchtma kende boek ..Der Aufmacher. Der Mann der bei ,Bild' Hans Esser war", door Van Gennep in Amsterdam uitgegeven. De oplage bedraagt 13.000 exemplaren, waarvan er al 9000 aan de boekhandel zijn verkocht, volgens uitgever Rob van Gennep „een heel behoorlijk aantal." De Nederlandse uitgave is, anders dan de Duitse, onge censureerd. Op bevel van de rechter, ingeschakeld door de uitgever van Bild-Zeitung, Springer Verlag, moest in de oorspronkelijke editie een aantal passages worden weg gelaten. Ze zijn in de Neder landse uitgave onderstreept, HoOgteZOÜ waarbij is aangegeven op Welke wijze Wallraff ze veran derd heeft, of helemaal heeft geschrapt. moeilijkheden in de weg te leggen. Dat de Nederlandse vertaling op komst was, kan Springer niet ontgaan zijn, omdat daarmee in het Nieuwsblad voor de boek handel uitgebreid is geadver teerd. Springer kwam wel in actie, toen ondermeer in Nederland het plan werd opgevat de te levisie-documentaire over het verblijf van Wallraff op de redactie van Bild uit te zenden. Desondanks heeft de Vara enige tijd geleden een bekorte versie van die docu mentaire uitgezonden. De Westdeutsche Rundfunk (WDR) liet het werkstuk op de plank liggen, omdat het uitgangspunt van de reporta ge „bedrieglijk" zou zijn. Rob van Gennep zei gisteren geen problemen met Sprin ger Verlag te verwachten, al sloot hij ze niet uit. Tot nog toe heeft de Duitse uitgever, voorzover valt na te gaan. geen pogingen ondernomen ook de Nederlandse éditle In „Verslaggever van Bild" beschrijft Wallraff de gang van zaken op de redactie van het boulevardblad, dat in Westr Duitsland op iedere hoek van de straat te koop is. Zijn kennis onüeent hij aan zijn eigen ervaringen, die hij opdeed door onder de naam Hans Esser vier maanden lang in de huid van een Bild- reporter te kruipen. Als Hans Esser („tot in de puntjes gekleed, gekortwiekt en onder de hoogtezon tot succesfiguur gebakken") zag hij van nabij hoe op de redac tieburelen van Bild de waar heid geweld wordt aange daan, hoe geïnterviewden worden blootgesteld aan draaiingen en intimidatie, hoe hetzes tegen andersden kenden worden gevoerd. „Ik wilde", schrijft hij in zijn boek, „zelf aan den lijve on dervinden hoe dit geweldige en geestelijk gewelddadige apparaat functioneert." ïn deze krant heeft Koos van Weringh op 21 oktober al aandacht besteed aan het jongste boek van Wallraff, die eerder bekendheid ver wierf met de reportages die hij bundelde in ,,'t Gewone kapitalisme" en „Ongewen ste reportages". Over het ver slag van Bild schreef Van We ringh: „Wallraff laat zeer overtuigend zien, dat nieuws door het blad gemanipuleerd wordt, dat het gemaakt wordt als het er niet is en toch de krant vol moet. Nieuws, dat niet past in de visie van het blad, wordt niet gebracht. Sociale thema's ko- •men niet of nauwelijks aan de orde." Zelfmoord Wallraff zei gisteren dat een buitenlander zich eigenlijk geen voorstelling kan maken van wat Bild betekent. Zelfs een vergelijking met het door hem genoemde dagblad De Telegraaf gaat naar zijn me ning mank. Om aan te dui den hoeveel macht Bild-Zei tung uitoefent, citeerde hij de Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt, die eens heeft gezegd dat een vooraanstaand politicus poli tieke zelfmoord zou plegen, als hij iets tegen Bild zou ondernemen. Wallraff noemde het ook op vallend dat de rechtbank in Hamburg zo snel tegemoet ls gekomen aan de eis van Springer de verkoop van zijn jongste boek stil te leggen. Zo'n grote bereidwilligheid was naar zijn mening nooit eerder aan de dag gelegd. Het boek is, gecensureerd, nu weer te koop. Waarschijnlijk mede dank zij de acties van Springer waren er begin deze maand al meer dan 200.000 exemplaren van de Duitse editie verkocht. Overigens bereidt het Sprin ger-concern een nieuw proces voor, naar Wallraff gisteren meedeelde. Daarin zou wor den geëist dat alle citaten van redactiechefs uit het boek worden geschrapt. Wallraff is Inmiddels bezig met een vervolg op zijn ont hullingen over Bild. In dat vervolg, waaraan een aantal Bild-redacteuren in het ge- helm meewerkt, zal ook aan dacht worden besteed aan de slachtoffers van de praktij ken die het blad zich veroor looft. Die slachtoffers kunnen, als ze juridische stappen tegen Bild willen ondernemen, een beroep doen op een steun fonds dat de naam draagt: „Als Bild liegt vecht erte gen." Naar dat fonds gaat ook het honorarium dat Wall raff voor zijn boek ontvangt. Günter Wallraff: Verslaggever van Bild. Vertaling: Joke Moerbeek en Yvonne Schol ten. Van Gennep, Amster dam. Geïllustreerd, 188 blz. 18,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3