atastrofaal tekort an baksteen gevreesd Hogere rente op Premiespaarbüjetten met variabele looptijd. Meubelindustrie sterk gegroeid Pandbriefbiljetten angzaam proces fsterving dreigt 8 7 West land Utrecht Verlaging bepleit ente in Bondsrepubliek Dollar onder druk na nieuwe onzekerheid financien en economie - jnfabrikanten: 'Het loopt niet zo'n vaart' Itimulans verbruik en investeringen Bierconsumptie iets gestegen Kerstboter toont noodzaak tot beter prijsbeleid Van meubelen komt helft uit het buitenland In Amsterdam twee cent lager Vijfploegendienst bij PEN door minister ontraden Fokker dreigt buitenspel te raken Staat leent tegen 8,25 pet Hypotheekbank nv IAG 14 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet P 15-RHS17 ten onzer verslaggevers HEM In ons land dreigt volgend jaar een „catastrofale" situatie te ontstaan, door een t van zo'n 450 miljoen bakstenen. Dit gevaar is er, zélfs als er voor de nabije toekomst geen ling wordt gehouden met een mogelijk verdere toename van het verbruik van bakstenen. (ADVERTENTIE) alarmerende uitspraak deed ter S. van Eijkelenburg van gemeen Verbond Bouwbedrijf l) gisteren in Arnhem op de teendag" van de Vereniging derlandse Baksteenindustrie. is de AVBB-vooizitter heeft de de afgelopen maanden al toe- ide problemen gekregen met ksteenvoorziening. In oktober let minder dan dertig procent b ondervraagde bouwbedrijven agnatie in de aanvoer van ste- kampen. In vele gevallen dat de levertijd niet wordt omen en bovendien breidt de rste zich uit tot vervangings- lalen, zoals kalkzandsteen en steen, aldus de heer Van Eijke- rg. lorzitter van de Vereniging de •landse Baksteenindustrie, drs fsseling, zal het allemaal niet zo er. De mededelingen uit de wereld over een tekort aan ste- ip vele bouwplaatsen spoort, zo i, niet met de ervaringen van de eenfabrikanten. Voorts merkte dat de veronderstelling van de emers, dat de produktie van leen in 1978 op het peil van 1977 niet helemaal met de werke- Bid klopt. De produktie zal vol- jaar hoger uitkomen. ten ien hebben de baksteenfabrie- it jaar alle zeilen moeten bijzet- Aangezien behalve uit de pro- ^tie ook uit voorraad kon worden J^iverd was het, aldus de heer Wes- mogelijk „met hangen en ^gen" aan de vraag te voldoen. jenen gingen niet alleen vlot van rerven, maar de prijzen konden ideweg ook worden aangepast liet peil van de lijstprijzen. Hier- ling van de baksteenindustrie in de toekomst. n discontoverlaging zou, volgens t instituut, vergezeld moeten gaan n beperking van de bedragen die banken bij de centrale bank mo- i verdisconteren omdat uitbrei- ng van de kredietverlening tot oei van de geldcirculatie leidt en de inflatie aanwakkert. (Op de sselmarkt in Frankfort, waar al ruime tijd grote bedragen in dol- rs worden omgezet in Duitse mar en en Zwitserse franken, gaan ge- chten dat de Bundesbank deze sek tot een discontoverlaging zal ergaan). Bedreigd Bouwvoorzitter S. J. van Eijkelen burg: „vrees" bij kan worden opgemerkt, dat enke le jaren geleden nog prijsconcessies moesten worden gedaan in de vorm van kwantumkortingen. Dit om de (te) hoge voorraden baksteen te ver minderen en zodoende de bank- schuld te drukken. Howel het dus (eindelijk) goed gaat, is de baksteenindustrie niet zonder zorgen. In dit verband noemde de heer Wesseling drie problemen en wel: het risico dat sommige steenfa brieken zonder grondstof (klei) ko men te zitten; de prijsbeheersing, op grond waarvan het geheel of gedeeltelijk is verboden kostenstijgingen door te berekenen; de onzekerheid over de ontwikke- [i een onzer verslaggevers fiJHEM Voor de steenfabrieken in dat gebied dreigt een Kzaam proces van afsterving, indien het ontwerp-streekplan Mden-Gelderland ongewijzigd zou worden aangenomen. ibleek in de persconferentie, ter gelegenheid van de jaarlijkse „Baksteen- f' in Arnhem. Juist in de gebieden waarop de betrokken steenfabrieken r de geschikte grondstof zijn aangewezen, wordt de verlening van irondingsvergunningen drastisch beperkt, zo niet uitgesloten. I zien de steenfabrikanten als een regelrechte bedreiging voor het rtbestaan van deze tak van industrie, en daaraan is dan ook uitdrukking tven tijdens de hoorzittingen over het ontwerp-streekplan Midden- lerland vorige week. de grondstof klein ontbreekt het niet. „We hebben voor eeuwen en iwen genoeg," aldus de heer Wesseling. irkloosheid len het de steenfabrieken in die streek onmogelijk zou worden gemaakt iwe gebieden te ontgronden, zullen er vele mensen werkloos worden. :ct wordt het werk van 2.000 mensen in de steenfabrieken zelf op de tocht [et en bovendien zullen de werknemers in andere bedrijfstakken daarvan nadelen ondervinden. Te denken valt, zo bleek, aan transportbedrijven chauffeurs. schat wordt, dat hiermee in totaal zo'n 12.000 arbeidsplaatsen zijn fcoeid. [EL Een verlaging van het Westduitse disconto (de officiële ate) zou een belangrijke stumulans kunnen betekenen voor de vesteringen en het particuliere verbruik in de Bondsrepubliek, t zegt het Instituut voor Economisch Onderzoek in Kiel in zijn Ifjaarlijkse economische rapport. Op het ogenblik bedraagt de ficiële rentevoet van de Westduitse centrale bank 3,5 procent. Wat het eerste punt betreft merkte de voorzitter op, dat de baksteenin dustrie zich „wezenlijk bedreigd" voelt. Hoewel er in ons land klei genoeg is. moeten de steenfabrikan ten hemel en aarde bewegen om een vergunning voor het winnen van deze grondstof te krijgen. Bovendien zijn de procedures zeer langdurig. Bij het tweede punt tekende de heer Wesseling aan dat de situatie voor de steenfabrieken op een ramp zou zijn uitgelopen, als de verkoopprijzen zich niet hadden hersteld. Het door het ministerie van Economische Za ken toegestane prijspeil, maakt ove rigens de produktie van gewone ma chinale baksteen tot een „dubieuze" zaak. Ten aanzien van het derde punt zei de voorzitter nog, dat er weinig kijk is op de situatie na volgend jaar. De 'voorspellingen spreken van een te ruggang na verloop van enkele jaren. Vandaar dat er aarzelingen zijn bij het uitbreiden van de produktieca- paciteit, temeer omdat daarmee in vesteringen van miljoenen zijn ge moeid. Volgens de heer Wesseling is het zelfs niet uitgesloten, dat er in de toekomst nog eens een sanering no dig zal blijken te zijn. Schaarste De magere winstmarge op gewone machinale steen („al jaren achtereen knabbelen de prijsvoorschriften aan de winstmarge") heeft ertoe geleid, dat sommige steenfabrieken in de afgelopen jaren het loodje hebben moetenleggen. De andere steenfa brikanten zijn in die tijd de produk tie gaan verleggen naar (duurdere) exclusieve baksteen. Door deze twee ontwikkelingen is een schaarste aan „gewone" baksteen ontstaan. Overigens, zo merkte de heer Wesse ling op, is een heel wezenlijk element in het toenemend verbruik van bak steen de geweldige uitbreiding van het assortiment. „We kunnen bij wij ze van spreken net zoveel kleuren leveren als de verfindustrie; vandaar dat de baksteen is herontdekt." Produktie Zodoende kon de produktie dit jaar worden uitgebreid met 165 miljoen tot 2.175 miljoen stuks metselbak- steen. Uit de voorraad werden nog 85 miljoen stenen verkocht, zodat er in totaal 2.260 miljoen werden ver kocht; 50 miljoen meer van vorig Jaar. Bovendien nam de invoer veel sterker bij dan de uitvoer. De importen vooral uit België en in mindere mate uit de Bondsrepu bliek wekken het besef hoe goed koop de Nederlandse bakstenen zijn en geweest zijn, zo voegde de heer Wesseling hieraan toe. Wat de expor ten betreft merkte hij op, dat die op geen enkele manier worden vermin derd, omdat de steenfabrieken, afge zien van de prijzen die daar gemaakt kunnen worden, de buitenlandse af zetmarkten op den duur wel eens hard nodig zouden hebben. Intussen zal het van de winter (streng of zacht) afhangen, of er op voorraad zal worden geproduceerd. Dan zou het wel een „ouderwetse" winter moeten worden. Hoewel de produktie volgend jaar wat hoger zal liggen, zal het aanbod toch niet veel groter zijn, omdat de voorraden tot een minimum zijn teruggelopen. verbruik zal met 3.5 tegen 3 procent toenemen en de vraag uit de over heidssector met drie tegen één procent. Het instituut zegt dat de economi sche recessie, waarvan de afgelopen zomer sprake was, zich niet heeft voortgezet in het vierde kwartaal. Toch zullen de loonsverhogingen in 1978 vermoedelijk uitgaan boven het peil dat niet mag worden overschre den wil men de economische ople ving in stand houden. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse bierdrinkers hebben de eer ste tien maanden van dit jaar maar een druppeltje meer gedronken dan vorig jaar: 9.477.252 hectoliter, wat 0,3 procent meer is dan een jaar tevoren. De bierexport steeg in die tien maanden met 6,5 procent tot 2.289.375 hectoliter. De invoer daal de in de periode januari tot en met augustus met 5,3 procent tot 232.639. hectoliter. Deze cijfers, afkomstig van het Cen traal Brouwerij Kantoor, zijn mee gedeeld in de bestuursvergadering van het Produktschap voor bier te Amsterdam. Als gevolg van de ontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkt wordt met ingang van 17 december de rentevergoeding: op Premiespaarbüjetten met een looptijd van 5 jaar (was 13U%) op Premiespaarbüjetten met een looptijd van 4 jaar (was 7V2%) op Premiespaarbüjetten met een looptijd van 3 jaar (ongewijzigd) op Premiespaarbüjetten met een looptijd van 2 jaar (was 63/.%) Percentages afgerond en berekend op basis van rente op rente. De rentevergoeding op alle overige spaarvormen is ongewijzigd. NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Gezien de succesvolle verkoop van kerstboter meent Kon- sumenten Kontakt. dat de Europese Commissie het landbouwprijsbeleid drastisch moet wijzigen. Als de prijs daalt wil de consument namelijk best roomboter kopen, aldus deze consumentenorganisatie. Ook voor andere produkten waarin overschotten bestaan, gaat dat vol gens Konsumenten Kontakt op. Daarom wordt bepleit dat op over- schotprodukten prijssubsidies wor den gegeven, „in plaats van dure exportsubsidies". Volgens Konsumenten Kontakt zijn alle door de Europese Gemeenschap beschermde landbouwprijzen te hoog. Genoemd worden vlees, fruit, graan en zuivelprodukten waarvoor de garantieprijzen, zo wordt gezegd, destijds al te hoog zijn opgevoerd. Met name wordt ingegaan op het rundvlees. Voor rundvlees geldt, al dus Konsumenten Kontakt, al jaren lang een te hoge garantieprijs. De consument is daardoor steeds min der rundvlees gaan kopen, met als gevolg dat regelmatig overschotten ontstaan. Als het beschikbare geld voor deze garantieprijsregel wordt gebruikt voor consumentensubsi dies, zal de verkoop stijgen, zo is de gedachte. ROTTERDAM In Rotterdam is de Stichting vakopleidingen schoonmaakbedrijven en -diensten (SVS) opgericht. De stichting heeft als doel het stimuleren en organise ren van vakopleidingen in de schoonmaakwereld. Zowel werkne mers (industriebonden) als werkge vers zullen in het stichtingsbestuur zijn vertegenwoordigd. Het werkbu- reau van de nieuwe stichting is ge vestigd in het Bouwcentrum. DEN HAAG (ANP) De arbeidsproduktiviteit in de Nederland se meubelindustrie is in de afgelopen tien jaar sterk verbeterd, zo blijkt uit een overzicht van Dufex, de exportvereniging van de Nederlandse meubelfabrikanten te Haarlem. De omvang van de produktie is in de periode van 1966 tot 1976 met 52 procent toegenomen, terwijl de per soneelsbezetting terugliep van 17.300 tot 16.300 man; een daling van ongeveer zes procent. Het aantal fa brieken veranderde weinig: in 1966 waren er 465 en in 1976 waren er nog 460. De geldomzet steeg in deze peri ode van 538 miljoen tot 1.370 miljoen; een stijging van 155 procent. In het eigen land verkochten dè Ne derlandse meubelfabrikanten in 1976 voor 1.110 miljoen, vergeleken met een afzet van 538 miljoen in 1966. De export heeft zich in de afge lopen tien Jaar ongeveer vervijfvou digd; die bedroeg in 1976 260 mil joen tegen 54 miljoen in 1966. De invoer van meubelen is echter veel sterker gestegen en wel van 161 miljoen tot 1.029 miljoen. Dat betekent dat de helft van de meube len, die het Nederlandse publiek koopt, afkomstig is uit het buiten land. De Nederlandse fabrieken had den in 1966 nog een marktaandeel van 75 procent in het eigen land. SRV: De groothandels van de SRV (samen rationeel verkopen) in Nijmegen en Veenendaal voeren fu siebesprekingen. Het is de bedoeling dat het Nijmeegse distributiecen trum (35 personeelsleden) wordt ge sloten. Aan achttien personeelsleden is aangeboden een betrekking te aanvaarden bij een van de drie ande re SRV-vestigingen in ons land: Veenendaal, Raalte en Someren bij Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar had het ook gisteren weer zwaar te verduren op de voornaamste Europese valutamarkten. Het uit blijven van enige mededeling na afloop van de bijeenkomst in Bazel van de presidenten van centrale banken van de voornaam ste westerse landen was wel de belangrijkste reden voor nieuwe onzekerheid rond de dollar. Eindhoven. Voor het overige perso neel zal ontslag nodig zijn, aldus bestuurder O. Bender van de Unie BLHP. Volgens hem draait SRV-Nij- megen met verlies. CONTROL DATA: Dit bedrijf heeft een opdracht gekregen tot de levering van het grootste computer systeem dat ooit in ons land is ver kocht. Met het contract is een be drag van 18 miljoen gemoeid. Afne mers zijn het Energieonderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Petten en het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation (NSP) in Wageningen, die de apparatuur samen zullen ge bruiken en ook exploiteren door re kentijd ter beschikking van anderen te stellen. Thans wordt reeds samen gewerkt met een twintigtal bedrij ven en instellingen. DEN HAAG (ANP) Minister De Gaay Fortman van- binnenlandse zaken is van mening dat de overheid in zaken als invoering van een vijf ploegendienst geen voortrekkers functie moet vervullen. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de Pvda- tweede kamerleden. Het gaat om het voornemen van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland (PEN) een dergelijke vijfploegendienst als experiment in te voeren. Volgens de PvdA-Kamer- leden heeft de directie van Hoog ovens in een brief aan de minister bezwaar tegen dit plan van de PEN aangetekend. In kringen van de internationale va- lutahandel is men de mening toege daan, dat het achterwege blijven van een slotcommuniqué een aanwijzing is voor het bestaan van een ernstige controverse tussen West-Europa en de Ver. Staten met betrekking tot enigerlei vorm van steunverlening van de kant van Amerika aan de dollar. Dit niettegenstaande de Amerikaanse staatssecretaris van fi nanciën, Anthony Solomon, maan dag nog verklaarde, dat de Ver. Sta ten sterker dan voorheen zouden trachten de koersschommelingen van de dollar op de wisselmarkten binnen de perken te houden. In Europa vooral in de Bondsrepu bliek neemt de weerstand tegen het aankopen van omvangrijke dol larbedragen teneinde zo te voorko men dat de koersen van tal van Europese valuta's de pan uitrijzen met alle gevolgen daarvan voor de export van de betrokken landen bij voortduring toe. In groeiende mate valt te beluisteren, dat Europa er weinig voor voelt om de dupe te worden van oneerlijke concurrentie door de VS en om op te draaien voor het grote Amerikaanse tekort op de handelsbalans. Niet afwijzend Overigens zou de Federal Reserve Board, het Amerikaanse centrale banksysteem, niet helemaal afwij zend staan tegenover een steunverle ning aan de dollar. Een dergelijke actie vereist, zo is van de kant van de Federal Reserve Board verklaard, echter een politieke beslissing. En die moet de Amerikaanse regering nemen. Deze zegt op haar beurt ech ter, dat eerst Japan en West-Duits- land maar eens over de brug moeten komen met economische maatre gelen. Op de Amsterdamse valutamarkt verloor de dollar gisteren twee cent. Nadat maandag was gesloten op 2,3540, zakte de koers van de Ame rikaanse munt tijdelijk in tot 2,3340. Later gold 2,3360. Het his torische dieptepunt van de dollar in Amsterdam ligt bij 2,33. In Frank fort bereikte de dollar een laagte- punt van DM 2,155, vergeleken met een slot van maandag van DM 2,1831. BREMEN (DPA) Wanneer de Westduitse vliegtuig- en ruimte vaartindustrie wordt geherstructu reerd, zal Fokker daar niet bij be trokken worden. Dit verwacht voor zitter E. Hilbrink van de centrale ondernemingsraad van VFW-Fok- ker. Volgens Hilbrink verlopen de gesprekken tussen Fokker en VFW over de scheiding in „een goede ver standhouding." Zowel de bedrijfsleiding van Fokker als de betrokken Nederlandse vak bonden hebben echter al te kennen gegeven, het niet eens te zijn met de plannen voor samenwerking tussen VFW (zonder)-Fokker met Messer- schmidt-Boelkow-Blohm. Wanneer Fokker en VFW scheiden zal Fokker voorlopig nauwelijks meer een rol spelen, zo meent men in het Neder landse kamp. REISS: De gunstige ontwikkeling van de zaken bij Handelsvereeniging voorheen Reiss en Co. in het tweede halfjaar heeft een zodanige invloed op de bedrijfsuitkomsten van 1977 gehad dat thans volgens de directie de verwachting gerechtvaardigd lijkt dat, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, de winst ten min ste op het niveau van vorig jaar zal uitkomen. Intussen wordt al een bo nus betaald van 7(was 5) procent in aandelen. SPRINGSTOFFEN: De KNSF In Muiden verwacht over 1977 een goed dividend uit te kunnen keren. Over 1976 werd 20 pet. betaald. Ook nu is KNSF nog afhankelijk van de In komsten uit verhuur en uit de effec tenportefeuille. Hoewel de deelne ming Muiden Chemie volbezet is en zeer tevredenstellend wej-kt, zullen de uitkeringen van het bedrijf de komende jaren nog niet veel voor stellen. Tijdens een buitengewone aandeelhoudersvergadering merkte het bestuurt nog op, dat 1978 er voor Muiden Chemie eveneens goed uit ziet. De orderportefeuille van het be drijf. waarin men samenwerkt met de Duitse Dynamit Nobel, is goed gevuld.' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Duisen- berg van financiën heeft vlak voor het einde van de rit nog een nieuwe staatslening aangekondigd. Het gaat om een 8,25 procent 15-jarige lening per 1979-1993 volgens het ten dersysteem. Bedrag en koers van de lening zullen na sluiting van de inschrijving (op 20 december) worden vastgesteld. De storting op de lening dient op 19 januari te geschieden. De aflossing vindt plaats in 15 jaar lijkse termijnen te beginnen op 15 ianuari 1979. Vervroegde gedeeltelij ke of gehele aflossing is vanaf 15 Januari mogelijk tegen 103 procent. De nieuwe lening heeft een hogere rente dan de voorgaande, die van 4 oktober dateert. Deze droeg nl. een rente van 7,75 procent. De looptijd van deze lening was 20 Jaar, tegen de nieuwe lening 15 Jaar. Het bedrag van de vorige lening werd na in schrijving bepaald op 150 miljoen gulden en de koers van inschrijving op 99 procent. Ook voor de nieuwe lening wordt het tendersysteem gehanteerd. Dat betekent, dat de beleggers zelf de koers kunnen aangeven waartegen zij bereid zijn op de lening in te schrijven. pleven (ADVERTENTIE) olgens het Kielse instituut één in de vijf grote instellingen voor onomisch onderzoek in West- uitsland zal de economische be- ijvigheid in de Bondsrepubliek ilgend jaar opleven. Het dringt hter aan op loonmatiging en een vooruitziend belastinghervor- ingsplan van de Westduitse rege- ïg. oor 1978 verwacht het instituut een leneming van het Westduitse bruto itionaal produkt (de marktwaarde an alle goederen en diensten sa- en van 3.5 procent reëel (dus na >rrectie voor prijsstijgingen), tegen rie procent in 1977. Het particuliere In coupures van f 1 000.- of f 10 000.- Aan toonder loopti|d 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 5¥«% na twee iaar tot 8'/«% na vijf jaar Volgens samen gestelde interest Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam. Sarphatistraat 1020-25 2525. tst 41 en 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17