'ronks opvolger Jcrijgt het moeilijk Tg Nederland helpt miljard armste mensen de Nederlandse ontwikkelingshulp) t Een nieuwe economische orde lijkt verder weg dan ooit [NSDAG 14 DECEMBER 1977 TROUW/KWARTET 11 aal oor Nico Kussendrager it vertrek van minister Jan Pronk als bewindsman voor [ïtwikkelingssamenwerking zal velen zwaar vallen. Pronk was ortastend, voortvarend en heeft de afgelopen jaren een feen gezicht gegeven aan het ontwikkelingsbeleid. Maar wat eft het allemaal opgeleverd en wat zou daaraan veranderen i er een CDA-bewindsman zou komen? onk zelf heeft de afgelopen anden wel eens duidelijk ge kt waarom een CDA-ontwikke- gsbeleid anders zou zijn. Hele- al toeval was dat niet: op dat enblik kwam de post voor de VdA in gevaar. Eerder liet de mi nister zich vriendelijker uit terwijl Jn voorzitter, Ien van den Heuvel, Ifs verklaarde dat de post ont- kkelingssamenwerking net zo ed door een CDA'er kon bezet irden. oP vrees binnen de PvdA is nu, dat omvang van de hulp in gevaar pn komen, dat erg sterk de na ruk zal worden gelegd op de sa- avrfenwerking binnen de Europese gemeenschap, dat de christen-de- het bedrijfsleven weer de en grotere vinger in de pap willen ieeven, en tenslotte dat zij zich veel ibefle&en laten liggen aan de vrije terfarkt, aan het spel van vraag en o|p dat laatste ging Pronk in tij- vjens een bijeenkomst van de Evert li Jermeer-stichting, in maart van dit iei$ar. De PvdA, zo zei hij, wil inves- eringen van bedrijven toetsen 4 jvaar wordt het geld ingestopt, le- 'ert het meer werk op?), is voor een jeleide loonpolitiek en een actieve ianpak voor een internationaal be- eid, dat moet uitmonden in een lieuwe economische orde. Weer regelen 'n orde meer in het voordeel van ontwikkelingslanden, betekent jk internationaal veel meer rege- in op economisch gebied dan tot x toe gebeurt. Daarom zijn veel vrije landen er ook tegen. Een nieu we economische orde zou kunnen hetekenen en dat werkgelegen- leid hier nog moeilijker wordt, om- lat er in de derde wereld meer brieken komen voor produkten beter daar gemaakt kunnen irden (de textiel is er een voor leid van). Ook zou het kunnen liden tot bijvoorbeeld duurdere coffie, omdat de ontwikkelingslan den zekerder prijzen willen voor mn grondstoffen. op de verlangens van de arme lan den werd gereageerd dan de meeste westerse staten dat deden. Pronk ligt goed in de derde wereld. Het heeft hem hier wel eens verwijt opgeleverd maar dat komt doordat hij gaat staan achter alle eisen die de derde wereld ophoest. In het jongste ontwikkelingshumeur van de Internationale Spectator') be strijdt de bewindsman dat overi gens op een aantal punten. Zo zegt hij nooit met zijn volle gewicht achter een verhoging van de olieprijzen te zijn gaan staan, nooit een algemene verlaging van de schuld van de derde wereld te hebben bepleit (slechts een uitstel van betaling), en nimmer steun te hebben gegeven aan de eis van de derde wereld voor het recht op na tionalisatie (naasting) van westerse bedrijven. Slaafs tegenover de ont wikkelingslanden ben ik nooit ge weest, zegt Pronk eigenlijk. Maar hij legt meteen uit waarom hij wèl staat achter een nieuwe economi sche orde: de huidige heeft gefaald uit het oogpunt van rechtvaardig heid. Triest is dat zo*n nieuwe economi sche orde (hoezeer een kreet ook verder weg lijkt dan ooit. Pronk heeft de afgelopen jaren moeten merken hoe groot de beperkingen voor een klein land als Nederland zijn om internationaal iets te berei ken. „Ik ben bescheidener gewor den', zei hij vorig jaar zomer nog in een vraaggesprek met deze krant. „Nu ik in de onderhandelingen meedraai zie ik dat de marges klei ner zijn dan ik dacht dan ze wa ren." Wie de vertrekkende minister verwijt dat internationaal zo wei nig is bereikt, overschat de moge lijkheden. Iets wat overigens de bewindsman zelf in den beginne ook heeft gedaan. dat de internationaal gedane belof ten (meer dan 0,70 procent van het bruto nationaal produkt aan hulp) is nagekomen. Vrees dat onder een CDA-bewind sman de omvang in gevaar zou komen stoelt niet op de feiten. Bin nen de WD is wel eens gefluisterd over een vermindering met 750 mil joen, maar volgens de ontwikke lingsdeskundigen van die partij in de Kamer hoeft daarvoor geen angst te bestaan. Het CDA zegt in zijn ontwerpprogramma dat de Ne derlandse ontwikkelingsinspan ning mag terugvallen, en dat verde re verhoging mogelijk moet zijn naarmate het „stuwmeer" lager komt te staan. Toegezegd Dat stuwmeer wil wat. Herhaalde lijk wordt bepleit zaken waarvoor geen geld is, dan maar uit het stuw meer te betalen. Wat niet kan, om dat het gaat om aan ontwikkelings landen toegezegde bedragen, die nog niet besteed kunnen worden. Dat heeft dan te maken met de landen die Nederland voor de hulp heeft uitgekozen, en die veel geld ineens niet kunnen verwerken (bij voorbeeld doordat de mankracht ervoor ontbreekt). In dat opzicht is de hoogte van de Nederlandse steun versluierend (bedragen zijn toegezegd maar nog niet overge maakt), terwijl ook allerlei andere zaken er de afgelopen jaren onder zijn gebracht, die tot dan toe niet onder de post ontwikkelingssa menwerking vielen. Kwaliteit Beperkingen Bij het mislukken van het grond- stoffenoverleg in Genève onlangs maakte hij zich daarover schijn baar niet zo druk. Er zijn, zei Pronk, belangrijker zaken, en hij noemde de bilaterale ontwikke lingssamenwerking (van land tot land). Onder zijn bewind is daar over een nota uitgekomen en steeg de Nederlandse ontwikkelings- genoemd als zijn opvolger) heeft ifNetetaK Pronk daar nota's over laten ver- ul ^deriand sa schijnen, maar van de grond geko- men met Zweden het emge land men is die herstructurering niet. De regering had dan ook de wind niet mee: in tijd van grote werkloosheid moet je mensen niet aan boord komen met verhalen dat meer werk moet worden overgeheveld naar de ontwikkelingslanden. Verschillen Een herstructurering (andere in richting) van de Nederlandse eco nomie heeft daarmee te maken. Sa men met collega drs. Ruud Lub bers van economische zaken (ook Zo steun aan bedrijfstakken die door invoer uit de derde wereld in moeilijkheden kwamen( de textiel opnieuw), opvang van Surinamers en bewustwording in Nederland. .Voorlichting', zegt Pronk over dat laatste, terwijl zijn tegenstanders het over .propaganda' hebben. „Sam-sam" met de derde wereld is „Troef", maar het zijn ook de na men van twee bladen die onder het bewind-Pronk het licht zagen, om kinderen en de man en de vrouw in de straat te overtuigen van het nut van ontwikkelingssamenwerking. Best onder Pronk vinden sommi gen, maar er zitten gevaarlijke kan ten aan; beïnvloeding en zo. Belangrijker echter dan de omvang van de hulp, de grootte van het bedrag, lijkt echter de kwaliteit er van. Waar komt het terecht, wie hebben er voordeel van, worden grofweg gezegd er gouden bed den van gekocht, of schooltjes van gebouwd. De kwaliteit van de hulp heeft de afgelopen jaar veel aan dacht gekregen. Bij de ontwikke lingssteun worden drie normen gesteld: Jan Pronk: overtuigd van zijn eigen gelijk. de mate van armoede de behoefte aan hulp, en het ontwikkelingsbeleid van het derde land zelf (schooltjes of gou den bedden, om het simpel te blij ven stellen). Daarnaast is sterk de nadruk gelegd op steun aan de al lerarmsten In ontwikkelingslan den. Tiidens Pronks verblijf aan het Haagse Plein brak het inzicht door dat economische groei alleen (meer produceren) niet zaligma kend is. De rijken in de derde we reld worden er rijker door, de ar men alleen maar armer. Die aandacht voor de onderliggen de groepen is Pronk niet aan alle kanten in dank afgenomen, wat bij voorbeeld blijkt uit de twee slachtigheid van het jongste advies van de Nationale adviesraad voor ontwikkelingssamenwerking. Je moet hele landen er bovenop tillen, wordt dan gezegd, en niet alleen bepaalde groepen daar. Pronk zelf zal onmiddellijk toege ven dat het Nederlandse beleid is gericht op lotsverbetering van de armsten aan gene zijde van de oce aan. „Dat is een politieke keuze," schrijft hij in het ontwikkelings nummer van de Spectator, en wel omdat een beleid dat alleen aan de elite ten goede komt zou leiden tot verdere verpaupering van juist die armste groepen. Dat verdient de naam ontwikkeling niet, vindt de bewindsman daar zelf van, en hij heeft gelijk. 'Politieke keuze' Onder een CDA-minister hoeft aan het beleid in dat opzicht niet zo gek veel te veranderen. In het ontwerp programma wordt nadruk gelegd op kleinschalige projecten in de derde wereld, de waterleiding en de opslagplaatsen voor graan in de WAT NEDERLAND DOET jaarlijkse uiigaven aan ontwikkelingshulp 1968-62 Vat betreft die grotere greep op de iconomie zijn er inderdaad me- ïingsverschillen met het CDA. Voorzitter prof. Piet Steenkamp iegt daarover dat je moet proberen globaal' in te grijpen, „omdat je liet altijd vanuit één punt kunt )eoordelen wat nodig is." De CDA- eidsman haalt dan OostrEuropa lan als afschrikwekkend voor beeld. ,Je moet een bepaalde vrij- leid in het economische leven ïouden.' fn zijn ontwerp-verkiezingspro- gramma praat het CDA over recht matige belangen van met name de ontwikkelingslanden, over een rechtvaardiger wereldhandel en over rechtvaardiger prijzen voor grondstoffen en andere produkten uit de derde wereld. In het PvdA- program daarentegen is sprake van een internationale grondstoffeno- vereenkomst. Zo'n akkoord heeft in het brand punt gestaan van veel overleg tus sen arme en rijke landen de afgelo pen jaren. Pronk heeft zich er altijd sterk voor gemaakt, maar het is de vraag of zijn opvolger dat ook in die mate zal doen. VAN ELKE GULDEN VOOR HULR.. samenstelling van de totale jaarl'jkse hulp van nederland de 0ntw1k- r Bijdragen van herken ^Vkeungslan- groepen.&yanisahes inNederl^ den Afgebroken Niet dat de inzet van de PvdA- bewindsman in deze veel heeft ge holpen: een grondstoffenovereen- komst (zekerder inkomsten voor de ontwikkelingslanden) komt er voorlopig niet. Het overleg daaro ver tussen Noord en Zuid daarover is nog geen twee weken geleden afgebroken. Op de slotzitting in Genève kon Pronk niets anders doen dan 25 miljoen dollar aanbie den, als blijk van goede wil, voor het geval zo'n fonds er toch nog eens mocht komen. Wat hem ap plaus opleverde, net zo goed als hij vorig jaar^ tijdens de wereldhan delsconferentie Unctad (Nairobi, Kenia) de handen op elkaar kreeg. Toen las hij namens een aantal gelijkgezinde landen een verkla ring voor, waarin minder afwijzend Landen welke directe hulp per jaarjvan Ned. orJvangeft. Kon pct joor e«x»gen) ontvingen en/of ont vangen (kndaarwvmnng. Havens, transport, brug - genbouw.irrigotip Landen waar Nederland se vrijwilligers en uitge zonden deskundigen werkzaam zijn Armste tanden (Dn* fcnj- qen van Nederland uilsku- fénd «Hen*ogen) en inkomen speelden bij Pronk een belangrijke rol. en zullen dat ook bij zijn CDA-opvolger moeten doen; welvaartsverdeling In stede van welvaartsvermeerdering alléén. 'Binding' dorpen, in stede van de havens en de vliegvelden. „Goed toegeruste particuliere or ganisaties kunnen daarbij worden ingeschakeld," zeggen de democra ten verder, en dat is iets wat ook Pronk de afgelopen jaren heeft ge daan. Zulke instellingen zijn dan bijvoorbeeld de algemene Novlb, maar ook de ICCO (protestants) en Cebemo (rooms-katholiek). Zij kunnen veel beter om de regerin gen in de hoofdsteden in ontwikke lingslanden heen, en hun werk doen op het platteland waar de hulp doorgaans het hardste nodig is. Het gevaar bestaat dan wel dat als zulke instellingen groot worden, iets voor gaan stellen, ook zij te maken krijgen met het zittende be wind in de derde wereld, dat niet zelden meer uit is op eigen belang, dan op iets minder armoede voor die groepen die het slechtste af zijn. Iets om rekening mee te hou den. Spreiding van kennis, macht In het WD-programma staat het bedrijfsleven voorop. De afgelopen jaren heeft dat géén invloed gehad, zegt Pronk, wat niet helemaal waar is. Onbindlng van de hulp heeft slechts op beperkte schaal plaats gevonden. Binding wil zeggen dat derde landen gehouden zijn de steun te besteden in Nederland, zodat Nederlandse bedrijven er voordeel van hebben. Dat Is wel uitgebreid: het mag nu ook uitge geven worden in het land zelf, of in andere ontwikkelingslanden, in veel gevallen. Slecht hoeft besteding in Neder land natuurlijk niet te zijn. In het aanvankelijke regeerprogramma was sprake van de bijzondere kun digheden van Nederland. Aan de ene kant kan dat worden uitgelegd als bevoordeling van het bedrijfsle ven, aan de andere kant ook als bijvoorbeeld het bouwen van dij ken in Bangladesj of India. Meer giften en meer ongebonden hulp met nadrukkelijk de aard van de besteding ervan in het achter hoofd, moeten de uitgangspunten zijn van het Nederlandse beleid te genover de derde wereld. 'Inwoning' Voor zover tenminste dat beleid door een minister voor ontwikke lingssamenwerking wordt ge maakt. „Zonder portefeuille", wat betekent dat de desbetreffende be windsman inwoont bij zijn collega voor buitenlandse zaken. Pronk heeft dat nadrukkelijk parten ge speeld. Mr Max van der Stoel maakte bijvoorbeeld het beleid binnen de Europese Gemeenschap, vaak tot woede van Pronk, wat de persoonlijke verhoudingen ten de- partemente niet ten goede is geko men. Niets voor niets is de WD voor een staatssecretaris voor ont wikkelingssamenwerking in plaats van een (invloedrijker) minister. Wat ook kwaad blped heeft gezet is Pronks voornemen een veldorgani satie in het leven te roepen, die na zou moeten gaan wat met het Ne derlandse ontwikkelingsgeld ge beurt. bulten Van der Stoels am bassades In de derde wereld om. Vreemd Is dat niet, omdat de am bassades vaak de deskundigheid missen en niet zelden tezeer ver eenzelvigd worden met het beleid van regeringen in ontwikkelings landen, dat niet altijd de armsten daar hoeft ten goede te komen. Ook werd namens Van der Stoel gesproken tijdens het Parijse noord-zuid gesprek wat overigens eveneens de mist in ging. Het CDA zal geneigd zijn minder uit de Europese boot te vallen, en ook meer het ontwikkelingsbeleid een onderdeel laten zijn van de buitenlandse politiek. Daarnaast zal het bewind van een christen democratische bewindsman, naar het zich laat aanzien, duidelijk in toon verschillen. De scheidende mi nister was alom nadrukkelijk aan wezig en overtuigd van zijn eigen gelijk wat hij vaak ook had. Pronks opvolger zal het moeilijk, krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11