)emocratie ook in >edrijf versterken HIER IS DAN EINDELIJK Leiding van Leger des Heils boos over brief HET CADEAUBOEK VOOR ALLE DOMINEES, PASTOORS, RABBI'S, MONNIKEN, NONNEN, OUDERLINGEN, DIAKENEN,MISSIONARISSEN ZENDELINGEN, ORGANISTEN, KOSTERS, GELOVIGEN EN ONGELOVIGEN In januari besluit over uitlevering Wackernagel O dustriebond NVV in nieuwe brochure Standpunt over behandeling Kalma fit,50 tójcfëïvfc* ZOMER KEUNINC,WACENINCEN Bij Desseaux in Oss gaat staking door Zojuist verschenen: Albert Stol NESTORIANEN "*y I T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER BESTELBON Rechtbank adviseert minister Bloedonderzoek bij wijkbewoners Billiton mogelijk Milieubescherming werkverschaffend Als een man in een brandend huis I ERDAG 10 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 i onze sociaal-economische redactie STERDAM De Industriebond NVV wil de komende jaren werken aan een versterking van de lementaire democratie en de daarbij behorende rechten en vrijheden. Daarnaast stelt de bond tot taak de democratie ook buiten het parlement uit te bouwen, met name in het rljfsleven. ADVERTENT* voornemen spreekt de Industrie- d NVV uit in de brochure „Breien een rooie draad," uitgegeven ter genheid van het driejaarlijkse dscongres, dat in mei 1978 zal den gehouden. „Breien met een e draad" is een nadere uitwer- 5 van de enkele jaren geleden schenen brochure. „Fijn is an- In die overigens nogal aakkmakende brochure sprak industriebond zich uit voor een ialistische samenleving op basis arbeidsdemocratie. Met name begrip arbeidsdemocratie wordt de jongste brochure verder uitge- rkt. 1 socialistische samenleving, die bond beoogt zal volgens „Breien jt een rooie draad" als belangrijke lerken hebben dat: I vermogens, voorzover er macht n wordt ontleend, in handen van i gemeenschap komen; er een nationaal economisch plan r it met een aanwijzend karak- ir - waarvoor de bouwstenen van r af zijn aangedragen en dat vastgesteld door het parle ment irbeidsdemocratie functioneert i nationaal, bedrijfstaks- en op be- lijfsniveau. AMSTERDAM. De actie die 56 van de 163 reclasseerders van het Leger des Heils hebben ondernomen ten gunste van de Rotterdamse hoofdinspecteur Kalma, is bij de leiding van het Leger in het verkeerde keelgat geschoten. Mensen die de maatschappij willen hervormen worden volgens de Industriebond NVV door Vadertje Staat als stiefkinderen behan deld. e bond streeft daarbij naar volledi- en volwaardige werkgelegenheid een rechtvaardige inkomensver- Knolfóntllin tiling. Een rechtvaardige inkomens- e rdeling houdt principiële gelijk- id van inkomens in. Inkomensver- hillen moeten gebaseerd zijn op aatschappelijk te rechtvaardigen rschillen in arbeidsoffer en behoef- mc Aan die doelstellingen zal overi- ins volgens de bond zowel in de ^(üdige kapitalistische als in de toe-- ^tljimstige socialistische samenleving oeten worden gewerkt. van werkgelegenheid. „Haar beleid» was in de eerste plaats gericht op de groei van de sterke sectoren en daar mee werd automatisch het vonnis geveld over de zwakke sectoren," zo wordt er opgemerkt. De bond wijst vervolgens op de her structurering van de zwakke bedrijfstakken, die 70 procent van het verlies aan arbdeidsplaatsen tus sen eind zestig en begin zeventig verklaart en op de groeiende concur rentie na da oprichting van de EEG. („Een knollentuin voor kapita listen"). de verschijning van „Fijn is an- .s" is van verschillende kanten suggereerd dat de Industriebond W binnen de kapitalistische sa- vetAeving welke verantwoordelijk heid zou afwijzen. Dit wordt nu na- - drukkeiij k ontkend De bond wijst erop dat hij zich laat leiden dpor de directe belangenbehartiging van de leden èn door de eventuele mogelijk heid de eigen doelstellingen te ver- "celijken We wegen voortdurend af en we ermijden een wanverhouding tus- en aanvaarde en opgedrongen ver- ntwoordelijkheid. Van werkne- ïersvertegenwoordigers in de raden lan commissarissen verwachten we pen heil. De PBO-organen moeten et vanaf 1 januari 1978 zonder ons ben," aldus de bond. Ie industriebond richt zijn kritiek oor het eerst ook op de rol van de aat: de scherpe kanten van het apitalisme zijn mede door toedoen an de vakbeweging weggeslepen, naar de fundamentele belangen van ,big bussiness" heeft de staat niet angetast. Wanneer de kwade risico's van de pije markteconomie aan de dag tre- I en. legt de overheid meestal geld op I afel ten behoeve van „het algemeen I lelang". Maar zeggenschap of doel- batige controle ontbreekt: geen 'onder dat ook de felste verdedigers an het kapitalisme in deze omstan- igheden voorstanders zijn van over- eidsbemoeienis. Dit soort staatsin- rijpen is zelfs voorwaarde geworden oor het instandhouden van hun sy- teem," aldus de bond, die daarbij erwijst naar de erfenis van 40 jaar Dcialistische kabinetten in Zweden. >e Nederlandse overheid wordt ver- eten dat zij een fikse bijdrage heeft eleverd aan de massale vernietiging „De explosieve schaalvergroting met overnames en fusies leidde tot verscherping van de concurrentie en mede daardoor tot overcapaciteit in bedrijfstakken, die uit hun krachten groeiden. De chemische vezelindu strie is zo'n bedrijfstak maar ook de scheepsbouw en de staalindu strie. De wal keerde het schip en de investeringen stokten. Wat aan geld kon worden besteed werd voorna melijk gestopt in arbeidsbesparen de machines en gebouwen," aldus de bond, die hierbij aantekent dat Akzo, Estel, Philips, Shell en Unile ver bij elkaar tussen '69 en '77 meer werkgelegenheid hebben vernietigd dan geschapen. Planning Gail Sheehy WIE NIET... Kritieke fasen in het leven van iedere volwassene. On2e persoonlijkheid is nooit defini tief gevormd, maar doorloopt steeds nieuwe fasen Deze overgangen in onze 'vofwassen' levensloop zijn moeilijk en kunnen leiden tot emotionele ontreddering Een ieder wordt met deze 'drempels' gecon fronteerd: zij zijn noodzakelijke elementen van ons levens proces die wij onder ogen moeten zien en aanvaarden. Een belangrijk boek voor aNe mannen en vrouwen! 464 blz Paperback f 29.50. Bij elke boekhandel. In de socialistische samenleving, die de Industriebond NW voor ogen staat, verloopt het economisch le ven volgens een plan dat de werkne mers zelf voorbereiden, vaststellen en uitvoeren. Kapitaalverschaffers hebben geen zeggenschap over de produktie, maar krijgen uitsluitend een vergoeding. Op nationaal ni veau functioneert een parlement en wordt een plan uitgebroed, waar voor de bouwstenen van onder af zijn aangedragen. Zo'n nationaal plan met aanwijzend karakter bevat de doelstellingen van de ge meenschap op het gebied van de produktie, inkomen- en inkomens verdeling, investeringen, werkgele genheid, collectieve voorzieningen etc. De werknemers zijn daar via hun vakbeweging nauw bij betrok ken. Ook op het niveau van de be drijfstak hebben de werknemers greep op de gebeurtenissen. „In be drijfstaksraden werken zij samen met vertegenwoordigers van de overheid het nationaal plan voor hun sector uit. Dat nationaal plan is niet dwingend van karakter," aldus de bond. In het CAO-overleg zal, zo wordt aangekondigd, worden gestreefd naar arbeidsplaatsenovereenkom sten. Aan gesprekken over herstruc tureringen zal alleen worden deelge nomen, wanneer er kan worden on derhandeld over arbeidsplaatsen overeenkomsten, dat wil zeggen over de kwaliteit en het aantal ar beidsplaatsen per onderneming. De inkomensoverhoudingen zijn in Ne derland volgens de NW-bond nau welijks veranderd: de gecorrigeerde belasting en premiedruk voor ie mand met een bruto-inkomen van 23.400 per Jaar is ongeveer 33 pro cent, bij een inkomen van 50.000 gulden is die druk 32 procent en bij 90.000 gulden 34 procent. Op de helling „Kapitalisten, die beweren „uitslui tend voor de belasting te werken" kletsen uit hun nek, constateert de bond, die afschaffing van de premie- grenzen in de sociale verzekeringen aanbeveelt. Ook de regeling van af trekposten in het belasting-systeem zou op de helling moeten. Ook in het CAO-overleg komt de inkomensverdeling aan de orde. De industriebond wil invoering van een* algemeen functiewaarderingssys teem voor iedereen, afschaffing van alle vormen van prestatiebeloning, terugdringing van de overwaarde ring van hoofdarbeid ten opzichte van handarbeid en Invoering van gelijke ploegendiensten- en reistoe slagen, ongeacht de functie. De sterke stijging van de collectieve lasten voert de bond terug op de massale stromen sociale uitkerin gen en overheidssubsidies. De „vrije" overheidsbestedingen zijn zelfs gedaald. De beheersing van de groei van de collectieve uitgaven moet daarom beginnen bij degene die die onbeheerste en ongewenste druk veroorzaakt: het particuliere bedrijfsleven. Aantasting van de hoogte van de uitkeringen en van de échte overheidsuitgaven die sinds de oorlog nagenoeg constant zijn gebleven wordt onaanvaardbaar genoemd.Tenslotte kondigt de indu striebond de experimentele oprich ting van een multinationale vak- bond aan: in samenwerking met de internationale vakbeweging zal wor den nagegaan welke multinationals in aanmerking komen voor een we reldwijde organisatie van het daar werkende personeel. „Gezien het aantal multinationale ondernemingen met een Nederland se hoofdzetel èn de verantwoorde lijkheid van het rijke westen tegeno ver de rest van de wereld, zijn wij bereid een dergelijk experiment te adopteren," aldus de Industriebond NVV. k» De leiding heeft zich gisteren gedis tantieerd van de actie van de reclas seerders. De dames en heren hadden voor het uitdragen van hun mening niet de naam van het Leger des Heils mogen gebruiken, zo meent de lei ding. De betrokkenen hebben een reprimande gekregen. Bovendien zijn maatregelen genomen om her haling te voorkomen. Een van die maatregelen is dat voortaan geen brief of communique waarin de naam van het Leger voorkomt, mag uitgaan zonder de paraaf van de commandant. Het hoofd van de afdeling reclasse ring van het Leger, mr. H. J. R. Fijn, is één van de ondertekenaars ge weest van de thans gewraakte brief. Hij was gisteren niet voor commen taar bereikbaar. Volgens een woord voerder van de groep van 56 zou mr. Fijn van de Leger-leiding het drin gende verzoek hebben gekregen geen contact te hebben met de pers. Intussen is van de zijde van de groep ondertekenaars nogmaals gezegd dat hun actie niet was bedoeld om sympathie te betuigen met de zaak waar Kalma voor staat, maar dat het er om ging bezwaar te maken tegen de manier waarop het justitieel ap paraat in de zaak-Kalma heeft ge handeld. De groep heeft bovendien volstrekt niet de Indruk willen wek ken dat de ondernomen actie een speciale actie van het Leger was. De groep Is ook verbaasd over de reactie van de Leger-leiding omdat er eerder acties zijn ondernomen. Bijvoor beeld tegen de behandeling van dienstweigeraars. Toen had de Le ger-leiding geen enkel bezwaar. OSS (ANP) - De staking bij de tapijtfabriek Desseaux in Oss gaat door. Gisteren hebben de stakers in een vergadering met de vakbonds bestuurders Cor Flipse (industrie bond NW) en O. Hendrix (industrie bond NKV) een voorstel van de di rectie verworpen. Dat voorstel kwam erop neer dat het omstreden functie-TJassificatiesysteem op nieuw zou worden besproken met de vakbonden en een vertegenwoordi ging van het personeel. Ook was de directie' bereid de financiële gevol gen van de staking te bespreken. Volgens een woordvoerder van het Arbeidersmachtcomité, een niet er kende pvakbond die nauwe relaties onderhoudt met de Socialistische Partij, iblijven de stakers vasthou den aan een eerdere eis, namelijk dat de directie concreet moet toe zeggen dat niemand in loon achter uitgaat. „Maandag, op de eerste sta- kingsdag wilde de directie ook al praten. Dan moest wel het werk worden hervat. Het nieuwe voorstel komt op hetzelfde neer", aldus het Arbeidersmachtcomité. Cor Flipse toonde zich na de weige ring van de stakers teleurgesteld. „Dit voorstel betekende naar mijn mening een oplossing die de stakers met beide handen hadden moeten aangrijpen. Ze zouden de actie met opgeheven hoofd hebben kunnen beëindigen". De rol van de vakbon den is door de houding van de sta kers volgens Flipse uitgespeeld. „Door het functie-klassificatlesys- teem opnieuw bespreekbaar te ma ken heeft de directie ons inziens de belangrijkste eisen van de stakers ingewilligd. De stakers denken daar kennelijk anders over". De vakbon den werden pas donderdag betrok ken bij de staking. Enkele stakende leden hadden daarom gevraagd. De beide industriebonden hebben bij Desseaux slechts enkele leden. De staking is wel van begin af aan on dersteund door het Arbeiders machtcomité. ADVERTENTIE f bert Stol Ir'"- STÖBIANEN oitdciqanq yan, Ijl christenvolk -V.' -IHAM De ondergang van een christenvolk Met een woord vooraf van Dra. Harry van Mierlo Omvang 160 pagina's. Paperback 17,50. Dit boek gaat over het oudste, maar waar schijnlijk minst bekende christenvolk dat er op de wereld bestaat: de Nestorianen. Een godsdienstige minderheid, voornamelijk ge concentreerd in- Syrië en Irak, die vrijwel sedert het begin van onze jaartelling zware vervolgingen heeft moeten verduren en nu met totale ondergang bedreigd wordt. Het is vrij zeldzaam dat een journalist zich bcBighoudt met een onderwerp uit de kerkgeschiedenis Albert Stol heeft net in dit boek gedaan. De bijzondere reden daarvoor is dat het merkwaardige verleden van deze vrijwel vergeten groep zich ongewijzigd manifesteert in het heden. Dat de (Nestorianen hun cultuur tot op de huidige dag goed geconserveerd hebben, betekent niet dat zij door de eeuwen heen een kalm en ongemoeid bestaan hadden. Integendeel. de dynamiek van deze geloofsgemeenschap was zó sterk, dat zij terecht de kwalificatie ,,'s werelds grootste zendingskerk" verdient. Hoewel vrijwel alles wat Stof hier beschrijft onbeïnnde stof is voor de geïnteresseerde Midden-Oosten-liefhebber, is zijn verhaal tóch ,bekend. Het is namelijk altijd weer dezelfde, treurige geschiedenis. Een minderheids* groep met een groots verleden wordt in het imperialistische tijdvak uitgespeeld door de grote mogendheden. De geschiede nis van de Nestorianen is dezelfde als die van <J!e Koerden, de Armeniërs, de Joden, enz. Of, om het iets nauwkeuriger te steflen, de geschiedenis loopt uit op steeds weer hetzelfde drama. Als deze volken niet meer in het straatje van de grote machtspolitiek passen, worden zij losgelaten en opgeofferd ean de plaatselijke machtspolitiek. De westerse nieuwsmedia zijn mede schuldig aan ih.et doodzwijgen van deze tragiek. Wat geen duidelijke binding heeft aan de grote politfèK, is blijkbaar onverkoopbaar nieuws. Dat Albert Stol met dit boek op een journalistieks manier die ban van de nieuwsmedia wist te doorbreken, is een dubbele verdienste -van de schrijver, die zich toch al veel moeite en vooral zoekwerk heeft getroost om dl: vrijwel onbekende, maar daarom niet minder aangrijpende relaas van de geschiedenis der Nestorianen over het voetlicht te brengen. j Van Albert Stol zijn eerder verschenen: Mmtin Luther King Om het goud van Mexico Golda Meïr De beulen staan tereiiht Zwarte September Schijn en werkelijkheid in de Sehel. n U kunt het boek „Nestorianen" bestellen d.m.vJ onderstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop. zonder postzegel) aan de uitgever: 7onrt mii Zend mtj bockhandel: «X. Albert Stol. NESTORIANEN. De ondaigang «n een chnsteo- volk. Paperback 17,50. Datum: Bankrek. of gironummer: Doorhalen wat u niet wenst. AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) De rechtbank ln Den Haag zal donderdag 12 januari het verzoek behandelen van de Westduitse justitie aan Neder- op 24 november J.L beval de raadka lonH nm Rol nn 1 n nAitomKor In enne Har Amelorrlemea raoblhanlr Ar. land om het op 10 november in Amsterdam gearresteerde RAF-lid Christoph Wackerna gel (26) aan de Bondsrepubliek uit te leveren. Dit heeft de Haagse officier van justitie, mr C. van Steenderen, medege deeld. Hij heeft de vordering tot het in behandeling nemen van het uitleveringsvereoek bij de rechtbank ingediend. De rechtbank die het verzoek op een openbare zitting behandelt, brengt aan de minister van justitie advies uit of zij het uitleveringsverzoek al dan niet toelaatbaar acht. De beslis sing daarover is echter aan de minis ter voorbehouden. De kamer van de rechtbank die het uitleveringsverzoek behandelt zal worden gepresideerd door rnr J. A. J. M. van Goethem. De rechtbank zal dan geen strafzaken behandelen. Er zullen in het paleis van justitie in Den Haag speciale veiligheidsmaat regelen worden getroffen. De rechtbank zal wel bekendmaken of zij het uitleveringsverzoek op grond van het uitleveringsverdrag al of niet toelaatbaar acht, doch haar advies aan de minister van justitie is geheim. Tegen het advies van de rechtbank zal Wackernagel in cassa tie kunnen gaan bij de hoge raad in Den Haag. Wackernagel en de tweede Duitser, Gert Schneider (28), die na een vuur gevecht met de Amsterdamse politie gewond raakten, werden gearres teerd. verblijven nu in het gevange nisziekenhuis in Scheveningen. Om dat dit in het arrondissement Den Haag ligt, behandelt de rechtbank daar het uitleveringsverzoek en niet de rechtbank in Amsterdam. Arrestatiebevel Er is tot nu toe geen verzoek tot uitlevering van Schneider ontvan gen. Wel heeft een rechter van in structie in Kalserslautern (Duits land) vorige maand een arrestatiebe vel tegen 8chneider uitgevaardigd. Wackernagel en Schneider worden in Nederland verdacht van poging Waarom dan nu bezwaar tegen de gevolgde procedure? Over de zaak zullen de hoofden van de reclasse ringsbureaus van het Leger des Heils volgende week overleg plegen in een beleidsvergadering. ARNHEM (ANP) Na dringende verzoeken van de wijkbewoners die wonen rond het Billiton-bedrijf in Arnhem, hebben b. en w. van die plaats voorgesteld mee te werken aan onderzoeken naar het loodge- halte ln het bloed van de bewoners die om zo'n onderzoek vragen. De door TNO te verrichten onderzoe ken zullen naar verwachting onge veer tienduizend gulden kosten. Ook zal een representatieve steek proef mogelijk zijn naar het loodge- halte in het bloed bij personen van zeven tot twintig jaar. Eerder al wer den ruim 700 kinderen tot en met zes jaar onderzocht. Alle Nederlandse dagbladen zullen met ingang van 1 janua ri 1978 hun abonnementsprij zen met 10 cent per week ver hogen. De minister van Economische Zaken heeft, op grond van de gestegen kosten, hiervoor toe stemming verleend. Met ingang van 1 Januari a s. worden de abonnementsprij zen als volgt: per maand per kwartaal per half jaar per jaar 15.47 46.40 92.80 183,40 Wij verzoeken de abonnees, die hun abonnementsgeld via bank of giro overmaken, wel gebruik te maken van de ac cept-girokaart die hun wordt toegezonden. De nieuwe abon nementsprijs is daarop aange geven. Met betrekking tot de abon nees. die een machtiging heb ben verstrekt tot automati sche periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zul len wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan. als bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. tot doodslag op de drie rechercheurs en het tezamen en in vereniging in bezit hebben gehad van een pistool, patronen en een handgranaat. mer der Amsterdamse rechtbank de gevangenhouding van beide Duit sers voor dertig dagen. Deze kan nog twee keer met eenzelfde termijn wor den verlengd en dan moet de zaak bij de strafkamer van de rechtbank ln Amsterdam worden aangebracht. De laatste termijn van dertig dagen verloopt op 24 februari volgend jaar. ROTTERDAM (ANP) - Het be drijfsleven krijgt het steeds drukker als gevolg van de uitbreiding van de milieubescherming. De omzetten in de milieu-industrie stijgen snel. Dit blijkt uit een rapport van het Ameri kaanse adviesbureau Impact Servi ce, dat ln de komende negen Jaar in de Verenigde 8taten een verdrievou diging van de markt voor produkten tegen water- en luchtveront reiniging verwacht.De Investering in de V8 van de Industrie op het gebied van milieubescherming zullen toe nemen van 2.5 miljard dollar ln 1980 en tot 5 miljard dollar in 1985. Vorig Jaar bedroegen de investeringen 1.4 miljard dollar. ADVERTENTIE HET NIEUWE BOEK VAN HAAS J.R.M. Maas, psychiater Het tasten naar en het omschrijven van fun damentele menselijke verhoudingen ll,so Contact Tijdsdocument Van dezelfde auteur: Bomen spreken f 11,90 lie druk Stenen hebben pijn f 12,90 6e druk UITGEVERIJ BERT BAKKER AMSTERDAM af en toe eens blaf fen. Hij kijkt om deze tijd al tijd naar Lassie

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9