Kind moet weten bij wie het hoort f Trouw commentaar 'Niet blijven hameren op tijdelijkheid van verblijf in pleeggezin ooooooo Herverdeling van inkomens (1) Herverdeling van inkomens (2) Decoratiebeleid Periode in een tehuis moet niet te lang duren Anti-vries weer Weer nieuw deel ringweg in gebruik kinder-sterrencursus overvol kerstkaart belangrijk beleefd stuur een brief wetenschappelijk iTERDAG 10 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Hel was al lang bekend dat sommi ge overheidsuitgaven vooral ten goede komen aan mensen met ho gere inkomens. Dat geldt bijvoor beeld de subsidies voor toneel en orkesten. Het geldt echter voor nog veel meer uitgaven, en in een grotere mate dan tot nu toe werd gedacht. Het Sociaal en Cultureel Planbureau, een instelling van de regering, heeft hierover deze week een opvallend rapport uitgebracht (dat overigens wel een aantal zwak ke plekken vertoont). Dit planbureau onderzocht in dit rapport met name de uitgaven voor onderwijs en volkshuisvesting, voor zover deze aan individuele burgers kunnen worden toegerekend. De conclusie was dat de tien procent van de bevolking met de hoogste inkomens in 1975 gemiddeld 7000 gulden per huishouden hadden ont vangen, tegen slechts 500 gulden per gezin voor de tien procent van de bevolking met de laagste inko- Het gaat hier om een kwart tot een derde van de totale overheidsuitga ven. die vooral de hogere inkomens ten goede komen. Het laat zich dan ook raden dat het beleid tot verklei ning van verschillen in inkomen door deze effecten wordt door kruist. Dat beleid komt vooral tot uiting via belastingen en sociale pre mies die globaal hoger worden met het stijgen van het inkomen, en aan de andere kant de sociale uitkerin gen die vooral de lagere inkomens ten goede komen. Toch blijft dit herverdelende beleid grotendeels nog overeind. Belastin gen, premies en uitkeringen bren gen het verschil tussen top-tien van de inkomens en „bodem-tien" te rug van zeven-op-een naar vijf-op een. De uitgaven voor onderwijs en volkshuisvesting voeren het verschil weer op tot 5,3-op-een. Het herver delende beleid wordt dus, om ook dit maar in een cijfer uit te drukken, voor vijftien procent ongedaan ge maakt. Wat toch ook nog een aan zienlijke aantasting betekent. Het is wel eens goed dat mensen met inkomens van boven het gemid delde van rond 25.000 gulden deze feiten in gedachten nemen wanneer er wordt geklaagd over de hoge belastingen en premies, en wanneer wordt geprobeerd lasten af te wen telen op andere groepen. De over heid blijkt niet de eenzijdige „nivel- leerder" waarvoor zij vaak wordt aangezien. De overheid legt aan hogere inkomens zwaardere lasten op, maar deze inkomens krijgen er ook meer voor terug van diezelfde overheid. Iets heel anders is de vraag of de overheid nu maar moet stoppen met uitgavensoorten, die herverdelend werken. Deze uitgaven hebben pri mair een ander doel dan dienstbaar te zijn aan een inkomensbeleid. Het gaat om uitgaven voor hoger en voortgezet onderwijs, voor kinder bijslag en studietoelagen voor stu derenden, voor premies voor wo ningbouw, en belastingderving ten gunste van mensen met een eigen woning. Als deze uitgaven zouden worden ingekrompen naar de mate waarin zij onevenredig de hogere inkomens begunstigen, zou de kwa liteit van de beroepsbevolking snel cn drastisch afnemen, en zou de woningnood sterk toenemen door dat eT minder wordt gebouwd en goediope woningen bezet blijven door mensen die best meer zouden kunnen en willen betalen. Dat wil niet zeggen dat nu alles maar bij het oude moet blijven. De kern van het probleem is dat de voorzieningen van de overheid wel in principe voor iedereen open staan. maar dat in de praktijk be paalde bevolkingsgroepen er toch niet toe komen deze voorzieningen te benutten. Wat de onderwijsuitga ven betreft; het beleid is er de Formateur Van Agt heeft al bij voorbaat alle ministers en staatsse cretarissen uit zijn nieuwe kabinet getypeerd. Dat worden stuk voor stuk vrouwen en mannen, die toe gerust zijn met wijsheid, bekwaam heid, collegialiteit en gezondheid naar lichaam en geest. Mensen, die nooit zullen kunnen worden aange duid als luiaard, ijdeltuit of non valeur of te wel niksnut. Het ziet er naar uit, dat die mensen straks een politiek van versobering door Cisca Dresselhuys UTRECHT Het grootste probleem voor een pleegkind ls het feit, dat hij zich nergens bij voelt horen: bij zijn eigen ouders niet meer. omdat hij daar vandaan ls gehaald, omdat dezen hem om de een of andere reden niet zelf kunnen opvoeden, en bij zijn pleegouders ook niet, omdat hij steeds weer met z'n neus op het feit gedrukt wordt, dat dit maar „tijdelijke ouders" zijn. Pas wanneer een pleegkind een zeke re mate van zekerheid heeft bij wie hij nu eigenlijk hoort, bij wie hij onder alle omstandigheden terecht kan, waar zijn thuis is, kan hij zich goed ontwikkelen. Daarom is het fout, om, wanneer een kind eenmaal in een pleeggezin is opgenomen, steeds maar te blijven hameren op het feit (zoals de voogdij-instellingen en de kinderbescherming doen) dat het om een tijdelijke zaak gaat, want in de praktijk is gebleken dat van deze kinderen maar een bijzonder klein percentage ooit nog bij de ei gen ouders terugkomt. Dit zegt dr Tonnle Weterings in haar proefschrift „Het pleeggezin als op voedingssituatie". waarop zij giste- Kloof ren in Utrecht gepromoveerd is. Voor dit proefschrift heeft zij met 46 Jon gens en meisjes van vijftien tot acht tien jaar, die jaren geleden al eens bij een eerder pleeggezinnenonder- zoek waren betrokken, gepraat over hun leven. Ook met de pleegouders werd gesproken. pleeggezin (zodat de periode van een jaar in het tehuis niet te ver wordt overschreden). De natuurlijke ou ders moeten voortdurend betrokken blijven bij de uit-huis-plaatslng van hun kind. waarbij hun het gevoel gegeven moet worden, dat er een maatregel genomen wordt ten gun ste van dat kind, maar dat dit geen schande betekent voor henzelf, om dat zij „ontaarde ouders" zouden zij. Zij moeten voelen dat zij als natuur lijke ouders best een goede emotio nele band met hun kind kunnen hou den, ook al zijn ze niet in staat om zelf voor de opvoeding te zorgen," zegt Tonnie Weterings in een ge sprek over haar onderzoek. laatste jaren al duidelijk op gericht hier iets aan te doen. De uitgaven voor basisonderwijs stegen veeJ sterker dan die voor hoger onder wijs. Tevens zijn plannen opgesteld om de studiefinanciering anders aan te pakken, waarbij meer met lenin gen en minder met giften (beurzen) zal worden gewerkt. De cijfers van het sociaal en cultureel planbureau hebben nog eens duidelijk gemaakt hoezeer dit deel van het onderwijs beleid een juist beleid was, dat voortzetting behoeft. Ook zou gekeken moeten worden naar de ruim twee miljard gulden die nu vooral de (rijkere) bewoners van een eigen woning ten goede komen. Dat is het gevolg van de lage theoretische huurwaarde die voor inkomstenbelasting bij het in komen moet worden opgeteld. Het verdient overweging deze huur waarde geleidelijk aan op te trek ken in de richting van de werkelijke economische huurwaarde, en het vrijkomende geld opnieuw te be stemmen voor bevordering van het eigen woningbezit, maar dan zo te verdelen dat meer mensen uit lage re inkomensgroepen kans zullen zien een eigen huis te kopen. „Wanneer het in een gezin niet goed gaat en de kinderen moeten om de een of andere reden het huis uit (naar een kinderbeschermingsinstel ling), dan ls het zaak om vanaf het allereerste begin te kijken of er een kans inzit, dat de kinderen na ver loop van tijd met allerlei hulp tochi weer in het ouderlijk huis kunnen terugkeren. Zit deze mogelijkheid erin, dan moet er vanaf het begin met de ouders gewerkt worden aan de terugkomst van de kinderen. De kinderen moeten de tussenliggende tijd dan in een tehuis verblijven, want in een dergelijk geval is plaat sing in een pleeggezin niet aan te bevelen. Overigens moet zo'n periode in een tehuis eigenlijk niet langer dan een jaar duren. Vooral Jonge kinderen gaan bij een langer tehuisverblljf al allerlei afwijkend gedrag vertonen, waardoor ze later moeilijker relaties kunnen leggen." „Zit het er vanaf het begin niet in, dat de kinderen terug kunnen naar de eigen ouders, dan moet er al snel gewerkt worden aan plaatsing in een „Als de mogelijkheid om terug te gaan naar de eigen ouders na gede gen onderzoek, niet aanwezig blijkt te zijn, vind ik dat Je de nieuwe pleegouders niet voortdurend onder een soort dreiging moet zetten, dat het maar om een tijdelijke zaak gaat. Wanneer je dat steeds maar blijft benadrukken, zijn die ouders doods bang om een emotionele band met hun pleegkinderen aan te gaan. Zo'n kind kan immers van de ene dag op de andere (dat denken ze dan ten minste) bij hen weggehaald worden? En wanneer Je je te veel aan elkaar gehecht hebt, doet dat maar extra pijn. Een rot situaties, zowel voor de pleegouders als de pleegkinderen, die die onoverbrugbare kloof van ,ik hoor hier niet, ik kan hier zo weer weggehaald worden' voortdurend voelen," zegt Tonnle Weterings. Veel waarde Uit haar gesprekken met de oudere pleegkinderen is verder naar voren gekomen dat deze kinderen zeer veel waarde hechten aan het optreden van hun pleegouders. Dat betekent, dat zij best in staat zijn om zich bij voorbeeld aan te passen of een be paalde vervelende karaktertrek wat te corrigeren. Tot nu toe was het altijd zo, dat. wanneer er moeilijkhe den met een pleegkind waren, on middellijk gezegd werd: „geen won der, dat dat kind moeilijk is, het is immers een pleegkind", daarmee dat Tonnle Weterings kind en de pleegouders de mogelijk heid ontnemend om lets ten goede te veranderen aan de situatie. Wanneer een pleegkind problemen heeft in een pleeggezin, komt dat volgens Tonnie Weterings meestal niet vanwege zijn problematische achtergrond, maar gewoon omdat er iets mis is met de verhoudingen in het nieuwe gezin. Zij vindt het goed koop en makkelijk om alle moeilijk heden maar op het verleden van het kind te schuiven. De beste relatie De beste relatie tussen pleegkind en pleegouders vond zij in gezinnen, waar de pleegouders het kind heel duidelijk laten voelen dat het daar hoort, dat het daar altijd terecht kan met alle mogelijke rottigheid en problemen, maar waar tegelijkertijd normaal gesproken wordt over de natuurlijke ouders van het kind. waar dezen niet als een stelletje boe mannen worden afgeschilderd, maar als mensen die bij het kind horen. maar om de een of andere reden de opvoedingstaak niet aan konden. De kinderen voelen zich rustig, wanneer er op deze manier over hun eigen ouders gepraat en gedacht wordt. Ze hoeven zich niet voor hen te schamen, ze kunnen met hen, wanneer ze dat willen, een goeie, emotionele band onderhou den, maar ze hebben tevens het ge voel dat ze nooit tegen hun zin naar die ouders terughoeven. Opvallend was het, volgens Tonnie Weterings, dat er in pleeggezinnen vaak meer moeilijkheden zijn met meisjes dan met jongens. Volgens haar komt dat, doordat met name de pleegmoeders vaak een vastom lijnd idee hebben over hoe hun pleegdochter moet zijn: lief. aan- hankelljk. gezellig, leuk samen win kelen en afwassen enz. Wanner zo'n meisje niet aan die opvattingen vol doet, zijn de moeders vaak erg te leurgesteld. Ook speelt een bepaal de aantrekkingskracht tussen de pleegvader en de ouder wordende pleegdochter wel eens een rol: de moeder voelt zich hierdoor bedreigd ln haar relatie met haar man. Zij ziet liever niet, dat haar man en de doch ter veel met elkaar omgaan, het meisje voelt dit en trekt de straat op. waarna ze de naam krijgt, dat „ze met ledereen aanpapt". Voogdijinstellingen Over de voogdljlnstelllngen is Ton nie Weterings niet altijd even goed te spreken. Met name de driemaan delijkse controlebezoeken, waarvan volgens haar een zeer dreigende, ne gatieve werking uitgaat, zou ze lie ver afgeschaft zien. „Pleeggezinnen hebben begeleiding nodig, vooral in het begin. Maar begeleiding is heel wat anders dan dat er één keer per drie maanden een maatschappelijk werker langs komt om te controleren of alles goed gaat en of het kind geen moeilijkhe den veroorzaakt. Zowel voor de kin deren als voor de ouders is dat een moeilijk te verteren punt. een be zoek. waar ze iedere keer weer tegen op zien. Het zou wat anders zijn, wanneer de maatschappelijk werker de eerste maanden zeer regelmatig zou komen om samen met de ouders en het kind te bekijken hoe alles zo plezierig mogelijk geregeld kan wor den. Dus geen optreden als een con trole-ambtenaar. maar als een hel pende hand," meent zij. Een begin met dit nieuwe optreden van voogdljlnstelllngen, met betrek king tot de begeleiding van pleegge zinnen en pleegkinderen, zal waar schijnlijk ln september 1978 ge maakt worden, wanneer vier voog dij instellingen met een nieuw te ont wikkelen begeleidingsmethode zul len gaan werken (de katholieke voogdijvereniging in Eindhoven. Jeugdzorg ln Tilburg. Kinderhulp in Rotterdam en de katholieke voog dij vereniging ln Den Haagt HET WEER door Hans de Jong en matiging moeten uitvoeren. Hoe die uitvoering zal verlopen, weten wij niet. Eén ding durven wij echter al te voorspellen: deze ministers hoeven straks bij hun aftreden niet bedacht te worden met een lintje. Immers: welk commandeurschap of grootkruis kan nog opwegen tegen lauweren, die Van Agt al bij voor baat aan zijn vrouwen en mannen heeft gegeven? De al zo lang beloofde herziening van het decoratiestelsel begint straks bij de ministers zelf. Het kan mij misschien een deel van mijn populariteit kosten, voorop gesteld dat ik die heb, en misschien schudden betweters wel hun grijze hoofd, maar ik zie er de eerstkomen de tijd geen winter in voor de schaatsliefhebbers. Er is gezegd: de koude lucht uit Rusland ligt op de loer. denk er om jongens hij ls dicht bij, let dus even op boven noord- Italië ligt een depressie en die zou wel eens eèn oostelijke wind in het leven kunnen roepen, ach ik zie dat meer als „wlshfull thinking". Het gaat tenslotte om de realiteit wil een weerman geloofwaardig blijven. En die realiteit is dat er boven Fin land een hogedrukgebied ligt dat zijn voetstuk echter in de verkeerde richting laat uitzwaaien, namelijk de Balkan. Zolang hij dat doet blijft de hogedrukas van noord naar zuid verlopen en waait de wind op het continent overwegend uit de zuid oost-; tot zuidhoek. Aanleiding voor elfstedenkoorts zou misschien ge rechtvaardigd zijn bij een oost-west verlopende as, bijvoorbeeld als er een verbinding kwam tussen Lenin grad of Helsinki met Aberdeen. Maar als op zoveel andere terreinen des levens worden er geen lieve koekjes gebakken en aangezien het niet ln mijn karakter ligt die dingen mooier te maken dan ze zijn, krijgt u hier dus doodgewoon de kale feiten. De prognose is: een anti-vries week end bij zuidoostelijke, later zuidelij ke winden die bovendien nog toene men op het naderbij komen van een storingsfront. Dat bracht vrijdag middag al regen in zuidwest Enge land en noordwest Frankrijk, ook wij zullen daar ln de loop van zater dag niet vrij van blijven. De mogelijkheid bestaat dat er in het noordoosten van het land nog een graadje grondvorst voorkomt, maar in het grote gebeuren speelt dat vrijwel geen rol, het zijn aflei dingsmanoeuvres. Op het prognosekaartje van de En gelse weerdienst zijn de fronten van een opvullende depressie ten zuiden van IJsland (975 millibar) ons land zondag dicht genaderd. Het winter- maximum boven Finland is dan nog wel sterk: 1040 millibar, maar afge zwakt tot het gebied ten oosten van de randstaten. Voor maandag (op het andere kaartje) tekenen de com puters dit hogedrukgebied al ergens boven de Oekralene (1034 millibar), terwijl dan de fronten van de opvul lende IJslanddepressie Nederland bezig zijn te passeren. Inmiddels is bij de zuidpunt van Groenland een volgende depressie gearriveerd, ook bepaald geen kleine jongen met 964 millibar in de kern. afkomstig uit het Grote Meren-gebied. Vóór de frönten van deze nieuwe rustverstoorder de Britse eilanden en later ook ons land van onbesten dig weer zullen voorzien, passeert er dinsdag eerst een ruggetje van hoge re druk met wat opklaringen en hoogstens een bui. Die opklaringen kunnen mogelijk ook later op maan dag al manifest worden in het wes ten van het land- Vervolgens is er woensdag een vervolg van de on standvastigheid te verwachten vooral ook omdat een hogedrukge bied van 1030 millibar ten zuiden van Sable Island zich op weg be geeft naar de Azoren. En een hoge drukgebied daar bevordert de aan voer van nieuwe storingen naar West-Europa. De natuur gaat dus zo zijn eigen gangetje en West-Europa blijft geo riënteerd op de oceaan of we dat nu plezierig vinden of niet. Of het gan getje nu wel precies zo is als de Engelse computers het weergeven, is natuurlijk nooit helemaal zeker, maar over het algemeen zijn instru menten goed op het Atlantisch ge beuren afgestemd, beter dan bij voorbeeld op de zuidelijke circula ties uit Afrika, zoals we in de voor bije zomer meer dan eens hebben kunnen vaststellen. AMSTERDAM (ANP! - Het noor delijke deel van de Amsterdamse ringweg (rijksweg 10» tussen de Am- stelveenseweg en de Europaboule vard wordt 14 december voor het verkeer opengesteld. In september was al de zuidelijke rijbaan in ge bruik genomen. De openstelling van het ruim twee kilometer lange traject betekent een verdere ontlasting van de oost-west verbindingen ln Amsterdam-Zuid en de tuinstad Buitenveldert. Het autoverkeer in de richtingen Den Haag en Coentunnel kan thans via de oprit bij de Europaboulevard op de ringweg komen. Volgens de gemeente ls nu voorlopig een einde gekomen aan de uitbrei ding van de ringweg. Een aanslui tend deel over de Amstel tot aan de rijksweg Amsterdam-Utrecht wordt vermoedelijk pas In 1978 voltooid. Verwacht wordt, dat rijkswaterstaat in 1978 met de bouw van een brug over de Amstel begint. HOOOWATER zondag II december. VUutrv gen 147 14 10. HartngvlteUluizen 203-14 23. Rotterdam 3 56 16 14. Schever.lngen 3 04 15 21. IJmulden 3 37-15 54. Den Helder 7.56-20 23. Har lingen 1003 2238, Delfzijl 12 05 HOOOWATER maandag 12 december Vlierin gen 2 32 14 51. Hartngvlietslutien 3 52 15 00. Rotterdam 4 43-17 06. Seheveningen 3 53-16 00. IJmulden 4 25-16 41. Den Helder 8 40-21 00. Har Itngen 10.40-23 13. Delfzijl 0.29-12.57 Nog één les en dan zit de cursus sterrenkunde voor kinderen, de eerste in ons land, er op. Volgende week zaterdag krijgen zo'n zeven tig kinderen tussen tien en vijftien jaar, de eersten die hier ooit een speciaal voor hen samengestelde sterrencursus hebben gevolgd, een les over sterrenkijkers en ver schijnselen aan de sterrenhemel, en daarmee hebben ze in vijf lessen heel wat opgestoken over zon en maan, planeten en sterren hemel De meesten wisten er trouwens al aardig wat van toen ze aan de cur- tJ sus begonnen, zegt de heer Jacobs i nn de Volkssterrewacht „Simon Stevin" in het Brabantse Hoeven, waar de cursus gegeven wordt. •Sommige kinderen brachten zelf- gemaakte plakboeken mee met ,eV dingen er in. die zelfs op cursussen voor volwassenen nog niet ter spra ke komen. Uit hun vragen blijkt wel. dat ze echt al een beetje op de hoogte zijn van wat sterren en pla ten voor dingen zijn." De volkssterrewacht is met de kin dercursus begonnen, omdat er steeds hevig geïnteresseerde kinde ren met hun ouders meekwamen, die de cursus elementaire sterren kunde voor volwassenen volgden. Die gaat echt te hoog voor een kind en zo bedachten ze bij de sterre- wacht een speciale kindercursus. Ze hadden gedacht op zaterdag ochtend een kind of dertig les te geven, maar zodra het nieuws be kend werd stroomden de belang stellenden toe. Zoveel, dat er met een al een zaterdagochtend- en - middagcursus moest komen en nog eens zeventig kinderen op een der de en vierde cursus moesten wach ten. Die begint eind januari Waarom willen kinderen zo graag veel over sterren en planeten we ten? „We hebben dat gevraagd." zegt de heer Jacobs, „en bij de meesten bleek de belangstelling ge wekt door een les. Sommigen hadden er op school iets over gehoord, anderen op de schoolradio, of van hun ouders die zelf een cursus deden. Er zijn ook kinderen bij die wég zijn van de ruimtevaart en van daaruit dan weer wat meer over sterren en pla neten willen weten." De opkomst is steeds erg groot geweest, geen cursist heeft een les verzuimd, of het moest wegens ziekte zijn. Aan de paar opgaven die thuis uitgewerkt moesten wor den, hebben ze vol overgave ge werkt. Zo kregen zede opdracht een hoogtemeter te maken. Sommigen hadden hun hele meccanodoos om gekeerd en daar een heel gevaarte van in elkaar gezet. De cursus is trouwens omgevlogen: „Bij de op één na laatste les stonden ze ge woon verbaasd dat het zo snel ge gaan was. Het spijt de meesten wel dat het na 17 december afgelopen is." Voorlopig zit de kans er niet in om de cursus nog eens te doen. De januarilessen zitten tot de nok toe vol, wat niet wil zeggen dat daar mee ook alle geïnteresseerde kinde ren „op" zijn. „We hebben nog een hele waslijst liggen. Daar staan nog wel tachtig kinderen op die ook zo graag op de cursus willen, maar dat kan toch niet eerder dan in het volgende najaar. De januaricursus eindigt in maart en dan staan voor ons de topmaanden voor de deur Dan wordt het hier zo druk met schoolklassen en andere groepen die de sterrewacht bezoeken, dat niemand meer tijd voor lesgeven over heeft" „Als de nacht op zijn donkerst is, is de zonsopgang nabij". Dat stond in een brief van een gevangen geno men vakbondsleider van de Latijns- Amerikaanse arbeiderscentrale CLAT aan CLAT-Nederland, en die Nederlandse afdeling heeft deze uit spraak nu op de wenskaarten voor dit jaar afgedrukt. Vier van die kaar ten zijn er, alle houtsneden van de Wageningse kunstenaar P. P. Bata en allemaal de onderdrukking van de Zuidamerikaanse arbeider voor stellende. Wie op postgiro 1918108 (ten name van CLAT-Nederland te Utrecht, met vermelding „kerstkaar ten") 2,45 stort, krijgt één zo'n setje van vier kaarten thuisge stuurd, wie 4,80 overmaakt twee sets, drie sets worden toegezonden voor 6,80, vier voor 8,80 en vijf voor 11.20. Wie er nog meer wil hebben kan het beste even bellen met CLAT in Utrecht: 030-319675. 'AM nacMt op lijn donkcM M. Middernacht Wie na dit magi sche tijdstip nog een tv-program ma wil uitzenden heeft ln een on derontwikkeld land als het onze speciale toestemming van de rege ringscommissaris voor de omroep nodig. Meestal gaat het om belang rijke zaken als een circus of een bokswedstrijd. (Uit het „geheel herziene Omroep- ABC" van de KRO-gids 8tudio). De kassier van een bioscoop ln Ge nua schrok zo van twee gewapende bandieten, dat hij hun onmiddel lijk zonder enig protest de hele kas met inhoud overhandigde. Toen ze het geld binnen hadden, werden de heren opeens erg beleefd: ze zou den zo graag ook de doos met cho colaatjes meenemen die op het bu reau stond. „Je doet maar." mom pelde de onthutste kassier, waarop de overvallers hem zonder één cent of snoepje achterlieten. Nadat hij al veertien Jaar in Sow- jet-kampen, gevangenissen en psy chiatrische inrichtingen had door gebracht, werd de 33-jarige, uit de Oekraïene afkomstige dissident Jo- slf Michallowitsj Terèlja in april van dit Jaar opnieuw ln een psychi atrische inrichting opgesloten. De laatste „ziekenhuisopname" was een gevolg van de open brief die hij een Jaar geleden aan de president van de KGB, de geheime dienst van de Sowjet-Unie. had gericht. In die brief had hij geschreven dat hij bij een vroeger verblijf in een psy chiatrische inrichting in Sitsjiowka getuige was geweest van mensonte rend misbruik in de psychiatrie. Terélja wordt nu dus weer „ver pleegd" in een gewone psychiatri sche inrichting, hoewel zijn vrouw die zelf arts ls. van mening is dat haar man geestelijk volkomen ge tond is. Desondanks wordt hij be handeld met een zenuwstillend middel dat in veel landen toege past wordt, maar bij onnodig ge bruik bijverschijnselen en angst veroorzaakt. De diagnose, zoals de behandelende psychiaters die aan mevrouw Terèlja hebben doorgege ven, luidt „paranoïde schizofrenie." Zoals gebruikelijk is ook in Terèl- ia's geval niet bekend hoe lang hij met deze medicijnen „behandeld" moet worden. Brieven met het beleefd gestelde verzoek om Terèlja vrij te laten, kunnen gericht worden aan de di recteur van de inrichting waar hij wordt vastgehouden. De kliniek heet Beregovo Psychiatrie Hospi tal en het bijbehorende adres luidt: 88SR, Ukralnlskaya SSR - Za- karpatskaya oblast Beregovsky ralon, g. Beregovo Oblastnaya Psikhlatricheskaya Bolnitsa. Een tweede brief kan gericht worden aan het hoofd van de medische staf van hetzelfde ziekenhuis, op het zelfde adres. Aan het adres van de directeur moet het woord .nachal- niku" toegevoegd worden, aan het medisch hoofd „glavnomu vra- chu." De naam van Terèlja wordt in 't Engels gespeld als Iosif Mik- hailovich Terelya. Veel walvissen mogen er niet meer gevangen worden, maar de Japan ners hebben een foefje bedacht om onder die Internationale afspraak uit te komen. Volgens het tijd schrift Artls vingen ze vorig Jaar 225 walvissen extr?, en plakten er het etiketje „voor wetenschappelij ke doeleinden" op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5