Kroon legt General Electric verbod op Hooahoudt •nderwijs voor het eerst na de oorlog in liberale handen Werkgevers wijzigen mening )ver verkiezing commissaris VS: meer overleg met NAVO-landen Vaarwel, tot betere tijden! }een afvalwater meer in Oosterschelde echtstreeks door aandeelhouders en ondernemingsraad Ri[25 km méér per volle tank. de olie die benzine bespaart. 'rovincie: niet neer sportvliegers Fietsertje gedood 'Werkende arts mag niet roken' „Verdeling van schoolvakanties niet eenvoudig" Rotterdam legt opnieuw beslag op panden Fennis Prijs 35.-. ITERDAG 10 OECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE i een onzer verslaggevers EN HAAG Het chemisch bedrijf General Electric Plastics in Bergen op Zoom mag na 1 januari )78 geen afvalwater meer lozen op de Oosterschelde. Het bedrijf mag nog wel koelwater op de jsterschelde lozen tot uiterlijk 1 januari 1985. Indien echter het deel van de Oosterschelde arop dat koelwater wordt geloosd eerder wordt afgesloten, zullen op dat tijdstip ook de lozingen leten worden stopgezet. e kroon, die dit gisteren heeft be- ist, sluit met deze uitspraak aan bij b in april 1976 verleende vergun- ig. waarin General Electric Plas- s werd toegestaan tot het eind van jaar op de Oosterschelde te lozen, n aantal milieu-organiaties en HÏrticulieren gingen hiertegen in be- iep, omdat zij ernstige gevolgen oor het milieu van de Oosterschel de vreesden. gemeente Bergen op Zoom. maar na 1 januari moet via de afvalwater persleiding naar waarde worden geloosd. De lozing via het gemeenteriool werd verplicht gesteld toen bleek dat de toegestane hoeveelheden van de stoffen die met het afvalwater op de Oosterschelde werden geloosd, met soms het zestienvoudige werden overtreden. groepen aangevallen lozingen alsnog worden gewettigd. Teleurstellend jjg vergunnlng aan General Electric Peter von Meijenfeldt. coördinator Plastics werd destijds verleend, om- van de Brabantse milieufederatie, dat het bedrijf nog een leiding moest Geheimhouding noemt de uitspraak van de Kroon aanleggen naar de Westerschelde (minister Westerterp, verkeer en wa- waardoor het afvalwater kan worden terstaat) dan ook „teleurstellend", geloosd. Momenteel loost General omdat hiermee de door de milieu- Electric Plastics op het riool van de In het besluit van de Kroon wordt een aantal particulieren en enkele politieke partijen niet ontvankelijk verklaard, omdat zij geen direct per soonlijk belang bij de zaak hebben. Verder deelt de Kroon de bezwaren van de milieugroepen niet, dat in de lozingsvergunning een aantal chemi sche stoffen niet nader wordt om schreven. De Kroon acht een zekere geheim houding noodzakelijk. De Kroon is ook niet bevreemd voor schadelijke gevolgen van de lozing van fosfaten en deelt evenmin de vrees van de milieugroepen over schadelijke ef fecten van het koel- en ketelwater, dat dan ook zolang de Oosterschelde open is. mag blijven worden geloosd. okVan onze sociaal-economische (edactie •E Ook in werkgevers- ng gaan nu stemmen op om Ondernemingsraden en aan- leelhouders rechtstreeks de lommissarissen van bedrijven a laten kiezen. Hoofdbestuur ier Mol van het NCW (christe lijke werkgevers) zei gisteren dat de tijd is aangebroken „om óch serieus af te vragen of een meer directe invloed van aan deelhouders en werknemers op de benoeming van commissa rissen niet gewenst is". De heer Mol sprak als voorzitter van ,de regionale NCW-organisatie voor midden-Nederland. Hij acht het on- [der bepaalde voorwaarden mogelijk t aandeelhouders en onderne- ngsraad elk een even groot aantal lommissarissen rechtstreeks benoe men. Eerder riep ook al VNO-voorait- ter Van Veen zijn leden op om in deze richting na te denken. Mol vindt dat de onderneming moet worden gezien als een samenwer kingsverband. Men moet dan ook de moed hebben dit tot uitdrukking te brengen in de structuur van de on derneming. Commissarissen zullen echter geen deelbelangen mogen gaan behartigen. In de raad van commissarissen moeten zij het be lang van de onderneming in haar geheel dienen, aldus de heer Mol. Eerst afwijzend Tot voor kort stond ook het NCW nog volledig afwijzend tegenover verkiezing van commissarissen van uit personeel en aandeelhouders. Gevreesd werd dat de raden van commissarissen dan zouden uiteen vallen in twee kampen, wat de be stuurbaarheid van de onderneming zou frustreren. Vorig jaar nog vertolkte NCW-secre- taris drs Van der Meer op persoonlij ke titel dit standpunt in het CDA- congres. Dat congres besloot toen toch tot het standpunt dat eenderde van de commissarissen moet worden gekozen door de werknemers, een derde door de aandeelhouders, en het resterende eenderde deel door de aldus aangewezen commissarissen. Het regeerakkoord van PvdA, CDA en D'66 sprak zich ook Jiiervoor uit, met eventueel zelfs een rechtstreek se verkiezing half om half. Het re geerakkoord van CDA en WD gaat echter niet verder dan de afspraak deze kwestie voor te leggen aan de Sociaal-Economische Raad. bEN BURG (TEXEL) (ANP) Ge deputeerde Staten van Noord-Hol- and willen het recreatieve vliegver keer boven Texel inkrimpen en mo gelijk geheel laten verdwijnen. Dit iVor onder meer uit de weigering tl van G.S. de parachutistenschool op het vliegveld een nieuw onderko men te laten bouwen. Het college wijst er op dat het vliegverkeer bo- ven de Wadden en boven de Texelse I natuurgebieden beperkt zal moeten worden. Zij kwamen tot deze uit- spraak nadat door milieuorganisa- I ties bezwaarschriften waren inge- 4 diend tegen bouwplannen op het' at terrein STELVEEN In Amstelveen is iderdagmiddag een 11-jarig fiet- rtje overreden door een bestelau- De toedracht van dit dodelijke ïgeval is de Amstelveense politie iet duidelijk, want de getuigenver- laringen zijn tegenstrijdig. Een j"dame in een geruite jas die het onge il luk gezien heeft, zou uitkomst kun nen brengen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Artsen zouden niet meer moeten roken als zij aan het werk zijn. Het hoofd bestuur van de Koninklijke maatschappij ter bevordering van de geneeskunst spoort de leden daartoe aan. Dat gebeurt via een „aanbeveling" in het blad van de KNMG, „medisch contact". Het hoofdbestuur beveelt ook „dringend" aan niet te roken in instellingen van gezondheidszorg, met name in ziekenhuizen en poli klinieken. In medisch contact spreekt het KNMG-bestuur uit, „dat roken, in het bijzon der van sigaretten, schadelijk is voor de gezondheid". BRUSSEL (Reuter, ANP) De Verenigde Staten zullen bij hun onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de bewapening meer rekening houden met de gevoelens van hun Westeuropese bond genoten. Zodra bij die onderhandelingen belangrijke Westeuro pese defensie-belangen betrokken raken zal Washington-zijn bondgenoten beter raadplegen dan voorheen. Dat was één van de belangrijkste uitkomsten van het beraad dat de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen gisteren in Brussel afsloten. Amerika heeft in het verleden verschillende malen de Westeuropeanen het gevoel gegeven dat het over hun hoofden heen zaken deed met de Sowjet-Unie. Tijdens de ministersconferentie van deze week hebben met name West-Duitsland en Engeland duidelijk gemaakt dat zij zeggenschap willen hebben in het Amerikaanse beleid voor zover daar bij Westeuropese belangen op het spel staan. Daarbij wordt vooral ge dacht aan de Amerikaans-Russische onderhandelingen over beperking van de strategische bewapening (het SALT-overlég). Zo'n SALT-akkoord kan gevolgen hebben voor de Ameri- a loor Piet Hagen roor het eerst sinds de oorlog komt het ministe- van onderwijs in libérale handen. Onderwijs s altijd een typisch „confessioneel" departe- nent geweest. Bij wijze van uitzondering heb- )en de christen-democraten vier jaar de socia- ist Van Kemenade gedoogd. Nu mag de WD- E fr het ook eens proberen. 1 Het ministerie van onder- M%ijs werd ingesteld in 1918. Daarvóór had de minister binnenlandse zaken ich over het onderwijs ont- U |ermd, maar sinds de beëin- n Iging van de schoolstrijd as een aparte bewinds- n nodig om de snel stij- ide begroting en de eiende administratie te leren. De eerste heuse lister van onderwijs was Ir. J. Th. de Visser van de JHU. Na zijn ambtstermijn zeven jaar is het depar- nent beurtelings door iis te lijk, historische, an- ■revolutionaire en rooms- atholieke ministers be- and. Er waren maar wei- ig uitzonderingen op die igel. Drie maal mocht een Ttegenwoordiger van de rijzinnig-Democraten dit voelige departement be- eren: mr. H. P. Marchant het tweede kabinet-Co- n van 1933 tot 1935. dr. B. O. Schrieke in het veer tiendaagse vijfde kabinet Colijn in 1939 en G. Bolke- stein in het Londense twee de kabinet-Gerbrandy van 1942 tot 1945. Na de oorlog is de socialist prof. dr. G. van der Leeuw er heel even tjes aan te pas gekomen (kabinet Schermerhom- Drees 1956-1966), maar van 1946 tot 1973 waren de be langen van het openbaar en vooral ook het bijzonder on derwijs veilig in confessio nele handen. Onrust De socialist Van Kemenade heeft de afgelopen vier jaar voor veel onrust in het con fessionele kamp gezorgd. De discussie over de vrij heid van onderwijs laaide hoog op en het bijzonder onderwijs kondigde een toe stand van verhoogde waak zaamheid af. Toen er nog sprake was van een tweede kabinet-Den Uyl had Van Kemenade inmiddels wel zoveel vertrouwen gewon nen, dat hij in een nieuwe combinatie CDA-PvdA zou mogen terug komen, maar de argwaan bleef. Zeker bij politici als Hermes (KVP) en Van Leijenhorst (CHU). Maar ook wel bij anti-revo lutionairen, die de minister overigens hartelijk steunden. De vraag Of de beschuldigingen aan het adres van Van Kemena de terecht waren, moeten de historici maar uitzoeken, de vraag die nu van belang is wat het bijzonder onder wijs van een liberale minis ter te verwachten heeft. Het regeer-akkoord van WD en CDA waarborgt in krachtige termen de vrij heid van onderwijs. Dat was ook niet anders te verwach ten, nadat het verkiezings programma van de VVD elke aantasting van dit grondrecht had afgewezen. De eerste reacties uit het bijzonder onderwijs zijn op dit punt ook positief. De voorzitter van de protes tants-christelijke school raad, H. Gunneman, zei deze week dat hij blij was met deze garantie in het ak koord. Op andere punten (basisonderwijs en midden school) was hij diep teleur gesteld, maar dat is een an der verhaal. Het weekblad van de Ka tholieke Onderwijs Vereni ging commentarieerde in Mr. H. P. Marchant, mi nister van onderwijs in het tweede kabinet-Co- lijn. dezelfde geest, maar was niet helemaal gerustgesteld door de schone woorden van het akkoord. „Op grond van welke motieven stelt de WD zich plotseling zo posi tief op tegenover het bijzon der onderwijs", zo vroeg het blad zich af. En verder: „De politieke ge schiedenis doet vermoeden dat de daden van de WD in dit opzicht wel eens nega tiever zouden kunnen uit vallen dan nu uit dit ak koord blijkt. Hoe men ook over het akkoord denkt, niet weg te cijferen is dat de nieuwe bewindsman uit een nest komt waarin de voor keur voor het openbaar on derwijs altijd sterk opgeld heeft gedaan". Zou de rooms-katholieke Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een andere verdeling over het jaar van de schoolvakan ties is niet zo'n eenvoudige zaak. Minister van Kemenade (onderwijs) zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Ginjaar- Maas en Smit-Kroes (belden VVD). Moeilijkheden ziet de minister on der meer in de samenhang van de vakanties tussen lager en voortgezet onderwijs. Bij het laatste type on derwijs is het hele leer- en examen programma sterk afgestemd op de huidige vakanties. En ook zijn de mensen gehecht aan de samenhang tussen de vakanties en christelijke feestdagen. Ook de zomervakantie als eind van het lopende en begin van het nieuwe schooljaar en de internationale sa menhang van de schoolvakanties spelen een belangrijke rol. Ondanks deze moeilijkheden wil de minister toch ook wel komen tot een regel matiger verdeling van de vakanties. Een departementale werkgroep be studeert overigens dit probleem al enige tijd, zo laat hij de Kamerleden weten. De resultaten van deze stu die zullen met de organisaties van belanghebbenden besproken worden. Geen beslaglegging Leprafonds verliest kort geding tegen bureau Ben Essing Van een onzer verslaggevers ALKMAAR Het Leprafonds is niet gerechtigd beslag te leggen op een deel van de opbrengst van de onlangs gehouden actie „Geef om de natuur", zo heeft de president van de rechtbank in Alkmaar, mr. H. F. Haak, gisteren bepaald. Hij deed uitspraak in een kort ge ding dat het Leprafonds had aange spannen tegen het organisatiebu reau Interessing. Dit bureau, waar van Ben Essing directeur is, organi seerde onlangs de actie „Geef om de natuur" en begin van dit jaar ook de .inzamelingsactie „Driemaal M" voor het Leprafonds. De opbrengst van deze actie was voor het fonds dermate teleurstel lend, dat men Essing betichtte van wanprestatie en beslaglegging eiste op ongeveer vier miljoen gulden van de overigens ook teleurstellende op brengst van „Geef om de Natuur" van het Wereld Natuur Fonds. Mr. Haak stelde vast dat het bureau Interessing zijn honorarium voor de actie „Geef om de natuur" reeds in juli van dit jaar heeft overgedragen aan een derde. Ook achtte hij de gronden voor de beslaglegging on voldoende deugdelijk. Het niet doorgaan van een NCRV- televisieuitzending bij voorbeeld een van de oorzaken van de geflopte lepra-actie achtte hij niet te wij ten aan Ben Essing. Het Leprafonds is veroordeeld tot de kosten van het geding, zijnde vijfhonderd gulden. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De gemeente Rot terdam heeft op nog eens honderd panden van de „krottenkoning" H. J. P. Fennis beslag laten leggen. De huiseigenaar was net in beroep ge gaan tegen het beslag, dat de ge meente een week geleden had laten leggen op 306 van zijn panden (ruim duizend wooneenheden). De heer Fennis, die in de oude stads wijken van Rotterdam circa vijfdui zend woningen bezit waaraan hij niet of nauwelijks onderhoud pleegt, is de gemeente Rotterdam ruim één miljoen gulden schuldig. De gemeente heeft via bouw- en woningtoezicht op kosten van Fen nis verbeteringen laten aanbrengen aan een groot aantal van diens pan den. De huiseigenaar heeft opnieuw dertig dagen de tijd om in beroep te gaan tegen de nieuwe beslaglegging. Daarna kan de gemeente de panden verkopen. Voor de huurders van de ruim vier honderd panden waarop nu beslag ligt, heeft deze zaak geen gevolgen. De gemeente heeft verklaard er op te zullen toezien dat ook aan deze panden het normale onderhoud wordt gepleegd. Daarnaast zal de gemeente doorgaan met het onder zoeken van de vele klachten van bewoners van Fennis-huizen. Waar nodig zal de gemeente de hulseige naar aanmanen tot reparaties. Blijft de heer Fennis in gebreke, dan zal de gemeente opdracht geven het noodzakelijke onderhoud te verrich ten. Kosten daarvan zullen bij Fen nis in rekening worden gebracht. Weigert hij die te betalen, dan zal andermaal beslaglegging volgen. „Hallo, Betty! Weet je nog een paar uitdrukkingen, die bij een aantal hcerlijkc-taart-etendc volwassenen in de smaak zouden vallen?" kaanse kernbewapening in Europa. Op een persconferentie zei de Ameri kaanse minister Vance gisteren over de Europese verlangens: „Ik geloof dat we ons overleg moeten intensive ren zodra wij erg ingewikkelde zaken aanvatten." In hun slotcommuniqué besteedden de ministers van de NAVO-landen veel (maar bedekte) aandacht aan de schendingen van de mensenrechten in de Oosteuropese landen. Zij ver wijten de Oostblok-landen dat zij „geen bevredigende antwoorden" hebben gegeven op „punten van kri tiek" over de naleving van de ak koorden van Helsinki. In die akkoor den is erkenning van bepaalde rech ten voor ieder individu een belang rijk onderdeel. schrijver van dit commen taar gedacht hebben aan de schoolstrijd tussen confes sionelen en liberalen in de vorige eeuw? Of herinnerde hij zich de rapporten van de Teldersstichting (van de WD), waarin werd uitge legd hoe kostbaar de verzui ling in het onderwijs was? Schoolstrijd Het kan ook zijn dat de arg waan gevoed is door de drei ging van bezuinigingen op onderwijs. In het verleden heeft de WD drastische be snoeiingen op onderwijs voorgesteld. De vrijheid van onderwijs is een groot goed, maar nieuwe christe lijke lerarenopleidingen, kleine dorpsschooltjes voor bijzonder onderwijs en le vensbeschouwelijke ver scheidenheid op leerplange- bied) om maar wat te noe men) moeten wel betaald worden. Zou de vrijheid van onder wijs in de komende jaren langs die weg toch bedreigd worden? Maar laten we niet te som ber zijn. Met name rooms- kathoüeken kunnen hoop putten uit het feit dat ooit een liberale minister (Mar chant) tijdens zijn minister schap bekeerd werd tot de rooms-katholieke kerk (en om die reden uit het kabi net en uit zijn partij trad). Wie weet. Zojuist verschenen: Documentaire over de ondergang van Nederlands-lndié door J. C. Bijkerk Tweede, herziene en uitgebreide druk. Omvang 284 tekstpagina's en 32 bladzijden foto's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag. De eerste druk van deze voortreffelijke dokumentaire was vrijwel onmiddellijk uitverkocht, en deze tweede druk voorziet dan ook ongetwijfeld in een behoefte. Onderstaande recensies geven blijk van de grote waardering waarmee het boek door de landelijke pers is ontvangen. „Een aangrijpend dokumentDe schrijver is bij het verzamelen van gegevens voor zijn nauwgezette verslaggeving grondig te werk gegaan. Hij heeft niet alleen een indrukwekkend aantal boeken geraadpleegd, maar ook een uitgebreide korrespondentie gevoerd met vele hoofdpersonen uit het drama." (EINDHOVENS DAGBLAD). „Een dokumentaire in de beste zin van het woord. Over de laatste jaren van het Nederlandse gezag over de Indische Archipel zijn reeds verscheidene literaire werken verschenen, maar „Vaarwel, tot betere tijden" is kompleter, nauwkeuriger en niet in de laatste plaats dramatischer (NIEUWE APELDOORNSE COURANT). „Een bijzondere dokumentaire die ons steeds meer ging boeien. Bijzonder vooral omdat de lezer betrokken wordt bij zowel de „grote politiek" rond de ondergang van Nederlands-lndië als bij de heel persóónlijke belevenissen." (A. Kamsteeg in het NEDERLANDS DAGBLAD). „Een boek van kwaliteit Bijkerk betoont zich een zeer bekwaam verteller - tevens een opmerkelijk komponist van zijn boek door het invoegen van relazen uit dagboeken Het is een sterk boek, zowel historisch als dramatisch en om te lezen bijzonder boeiend. Een aanwinst in de literatuur over de ondergang van ons koloniale rijk, die toch al met te dik gezaaid is." (J. E. Koch in het UTRECHTS NIEUWSBLAD). „Bijkerks boek is om meer dan één reden belangwekkend. Het bevat b.v. een goed nageplozen reconstructie van de capitulatie voor de Japanners in 1942; een exact en toch meeslepend verhaal over een schipbreuk in die dagen; en de beschrijving van een wat onwezenlijke sfeer in de politieke kringen van toenDaarbij profiteert de schrijver op gelukkige wijze van het dagboek van mevr. A. C. van den Hout-Bennink, die bewijst een scherp waarneemster geweest te zijn. Als zij de schipbreuk beschrijft, die zij in 1942 meemaakte aan boord van de 'Poelau Bras', in volle zee door de Jappen gebombardeerd, wordt dat bepaald een onvergetelijk verhaal." (W. F. Stafieu in TROUW) U kunt dit boek bestellen door gebruik te maken van onderstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan de uitgever: T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Jhr. mr. A. W. L. T/arda van Starkenborgh Stachouwer Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-lndie Schout bij nacht K. Doorman (links) in gesprek met Dr. H. J. van Mook, sept. '41. Zend mi' v?a boekhandel: BESTELBON ex. J. C Bi|kerk VAARWEL. TOT BETERE TUDEN! Dokumentaire over de ondergang van Nederlandsch-lndie Prijs geb. 35.- Naam: Straat: Plaats: Datum: Bankrek.- of gironummer: Doorhalen wat u niet wenstCP-3 Beeld uit de slag in de Javazee: drenkelingen van de getorpedeerde Kortenaerzien de geallieerde krui- serlmie voorbijstormen. 27 tebr. '42.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3