kleine krant Trouw de Deze week nieuwe regering H/ Skiën of naar school Zuid-Afrika 1 Dit is een proefmodel van De kleine krant. Het echte formaat wordt een halve krantepagina per week. De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Erik Terlouw Brieven en reacties, naar: Trouw, Postbus 859. Amsterdam 6 DECEMBER 1977 Geld taboe De politie in Amsterdam mag geen cadeautjes meer aannemen. Alleen met Kerstmis en Nieuwjaar raag in bepaalde gevallen een kleine attentie in ont vangst worden genomen. Geld is taboe. Ook aan poli- tie-agenten afzonderlijk mogen geen presentjes worden gegeven. Wel aan een heel bureau. Maar wel ke bakker bakt zulke grote taarten dat iedereen een punt krijgt? Flauwe kul Woonwagenbewoners hou den hun kinderen vaak thuis van school. Leren le zen en schrijven en een beetje rekenen is nog wel handig, vinden sommigen. maar de rest is flauwe kuL Dan kunnen de kinderen beter thuis blijven om hun vader en moeder te helpen. Maar de gemeentebesturen en de minister van onder wijs zijn het daar niet mee eens. Er is leerplicht tot je zestiende. Ook voor kinde ren in woonwagens. Want die worden vast niet alle maal schroothandelaar. Liever de M De letters M en W worden door Sinterklaas het mee gegeven. Omdat ze grootst lijken. Volgens 1 kade, de fabrikant van c coladeletters, berust dit een misverstand. Alle ters wegen precies veel. Alleen de I is lich Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Waarschijnlijk nog deze week zal Koningin Juliana het nieuwe kabinet beëdigen. Ruim een half jaar na de verkiezingen van 25 mei is er dan toch een ploeg nieuwe ministers om het land te regeren. Het wordt een regering van twee partijen: het CDA (christen-democratisch ap pèl) en de WD (volkspartij voor vrijheid en democratie). Samen hebben ze 77 van de 150 zetels in de Tweede Ka mer. Een krappe meerder heid, zeker als je weet dat 7 Kamerleden van het CDA te gen het akkoord met de WD waren. Voorzitter van de minister raad (minister-president of premier) wordt Dries van Agt, de vroegere minister van justitie en bij de verkiezingen aanvoerder van het CDA Tweede voorzitter (vice-pre- mier) wordt Hans Wiegel, lijsttrekker van de WD. Dag Klaas' Wat wil de nieuwe regering? Dat staat te lezen in het re geerakkoorddat de twee partijen gesloten hebben. Men wil de uitgaven van de overheid beperken. De kos ten van onderwijs, huizen bouw, politie, ambtenaren, leger, enz. lopen nu tegen de honderd miljard gulden per jaar. Elk jaar wordt dat meer, en CDA en WD willen het zuiniger aan doen. De partijen hebben afgespro ken dat mensen met lage in komens er niet op achteruit mogen gaan. Dat geldt voor de groep die niet meer ver dient dan 28.000 per jaar. Mensen die het iets beter hebben (de „middengroep" tot ongeveer 56.000 per jaar) moet het „zo mogelijk" ook niet slechter krijgen. Wie meer dan 56.000 per jaar verdient kan er wel op achteruit gaan. Bezuinigen bij de overheid is niet makkelijk. Het wordt dan ook afwachten waar de klappen gaan vallen, zeker als straks blijkt dat er nog meer bezuinigd moet worden. Vooral de Partij van de Ar beid en de vakbeweging zijn bang dat de zwakkere groe pen toch de dupe worden. Ze vrezen dat de WD de hoge inkomens teveel wil sparen en de middengroep teveel de hand boven het hoofd zal houden. Dat zou betekenen er gaan klappen vallen bij de dat mensen met A.O.W. of overheid zelf: minder geld bijstandsuitkeringen toch voor onderwijs, woningbouw iets moeten „inleveren". Of en dat soort zaken. Wereldkampioen karate Otto Roethof uit Amsterdam is wereldkampioen karate ge worden voor het onderdeel koemite. Het is de eerste keer dat een niet-Japanner indivi dueel winnaar wordt. Karate is een oude vechtmet hode die meer dan duizend Jaar geleden ontstaan is in China. Op het ogenblik zijn er alleen in China al driehon derd karatestijlen bekend. In Japan heeft Karate zich ont wikkeld tot sport. Karate is een vorm van zelf verdediging. waarbij je door slaan en schoppen probeert je tegenstander uit te schake len. Het is de kunst Je vijand te treffen op gevoelige plaat sen. Als sport is karate geluk kig minder wreed. Regel is dat je elkaar niet mag aanra ken. Toch kan deze sport erg spectaculair zijn en dat is waarschijnlijk de reden waarom steeds meer mensen karate gaan beoefenen. Volgens de Budobond (bond voor aziatische gevechtsspor- ten, adres: Laan van Meer- dervoort. 239. Den Haag) zijn er nu al zo n 15.000 karatespe- lers in ons land Karate is nog niet zo populair als Judo (40.000 spelers), maar de sport is wel in opkomst. AMSTERDAM Directeu ren van reisbureaus zijn boos op minister Van Kemenade van Onderwijs. Zij vrezen een strop van vele duizenden gul dens. Dit komt omdat veel ouders dit jaar niet met hun kinderen op wintersportva kantie gaan. Minister Van Kemenade heeft namelijk de ouders verboden hun kinde ren buiten de schoolvakan- „ties om mee op reis te nemen. De grote drukte in de winter sportcentra is rond de feest dagen. Veel mensen hebben dan geen zin of geen tijd om met vakantie te gaan. Zij gaan liever in Januari of fe bruari als het in de skidorpen rustiger is. Zij namen hun kinderen mee op hun winter se uitstapje. Zij vroegen dan aan het hoofd van de school, extra verlof. Vragen Minister van Kemenade heeft daar nu een stokje voor gestoken. Aan het begin van dit schooljaar heeft hij een brief aan de hoofden van de scholen geschreven. Hij ver bood de extra wintersportva kantie. Kinderen moeten van hem op school zitten, omdat ze volgens de wet leerplichtig zija De WD-kamerleden me vrouw Ginjaar-Maas en me\ vrouw Smit-Kroes hebben^ minister Van Kemenade schriftelijk gevraagd om de 14 zomervakantie korter te ma- Y\ ken. In plaats van zes weker*/1 bij voorbeeld vier weken De l twee overige weken zouden J dan bij de kerst- en de paas- vakantie kunnen worden ge trokken L !'V Premier Vorster heeft de verkiezingen in Zuid-Afrika gewonnen. Zijn Nationa le Partij kreeg zoveel stemmen, dat zij in het parlement 135 van de 165 zetels gaat bezetten. De overige 30 zetels zijn voor een paar kleine oppositie-partijen. Tot zover lijkt alles normaal. In elk land ter wereld worden om de zoveel jaar verkiezingen gehouden. Met winnaars en verliezers. Dat hoort bij het spel. Waarom is het in Zuid-Afrika toch an ders? Omdat in Zuid-Afrika alleen de blanken mochten stemmen. Nu wonen er in dat land zo'n 4 miljoen blanken. Een klein aantal, vergeleken bij de 18 miljoen zwarten, de tweeënhalf miljoen kleurlingen en bijna één miljoen Azia ten. Dat betekent dat dik 21 miljoen mensen niet mee mochten stemmen, terwijl er wèl over hen wordt beslist. Veel zwarten en kleurlingen willen in hun eigen land meer te vertellen heb ben. Zij willen ook niet in aparte steden wonen. Zij willen niet altijd de slechtste baantjes hebben tegen minder geld. Zij willen goed onderwijs voor hun kinde ren. Zij willen gelijke rechten. De blanken hebben dat toch nog toe kunnen tegenhouden. .Zij willen de zwarten heel langzaam enige invloed geven, maar dan nog in aparte landen, de zogenaamde thuislanden. Apart heidspolitiek wordt dat genoemd, de zwarten en de kleurlingen apart van de blanken. Het verzet tegen de apartheid wordt steeds groter. Vanuit de zwarte bevol king van Zuid-Afrika klinken steeds luider de protesten. In Soweto is vorig jaar en ook dit jaar de opstand uitge broken. De doden en gewonden waren nauwelijks te tellen. Vanuit het buitenland wordt bezorgd naar de ontwikkelingen in Zuid-Afrika gekeken. Ook vanuit Nederland. Men vraagt Vorster meer naar de zwarten te luisteren. Als hij dat niet doetzal er gauw een burgeroorlog losbreken tus sen de blanken en de zwarten, zo vrezen zij. Maar Vorster wil van dit alles niets weten. Hij heeft in oktober de maatre gelen nog verscherpt. Zwarten mogen geen oppositie meer voeren, niet ln de krant en niet in speciale anti-apartheid sorganisaties. Het buitenland heeft scherp op deze maatregelen gereageerd. Het dreigt met een boycot. Maar Vorster blijft doof. Hij heeft zijn politiek tot inzet van de ver kiezingen gemaakt De blanken moes ten maar beslissen of zij het met zijn maatregelen eens waren. En zie In gro te aantallen hebben zij voor Vorster gestemd. Dat verklaart de grote verkie zingsoverwinning. Vorster zal nu minder dan ooit bereid zijn naar goedwillende mensen te luis teren. Het buitenland houdt zijn hart vast. Want hoe lang zal het nog duren, voor in Zuid-Afrika de zwarten tot de oorlog overgaan? mast

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29