^Avonturieren voor jongeren is er niet meer bij' I«1 RENTE VERHOOGD T0T5'/2o/o! BEL 020-5204911 Hardnekkig vuil vraagt krachtdadige maatregelen: Nilfisk! JjIRÖ~fi Jederland heeft het hoogste percentage jeugdwerkloosheid van alle EG-landen 'Een man zonder werk staat met twee linkerhanden in de keuken' OPEN NU EEN RESERVEGELD-REKENING BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Twaalf jaar cel voor drie overvallers 1 L 1 TER DAG 10 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet (RUSSELInde EG hebben n twee miljoen jongeren Ider de 26 jaar geen werk. In 9 bedroeg dat aantal nog D.000. Deze forse stijging Ft tot grote ongerustheid leid. Regeringen, vakbonden £ide Europese Commissie feben zich over het probleem ogen, overigens nog zonder wljsbaar resultaat. De igdwerkloosheid is in 1977 ler toe dan afgenomen. Het uidetijk, de jeugd is het istede dupe van de nomische recessie. i Nederland is de situatie niet I beter. De totale rkloosheid mag dan deze aand met enkele duizenden )ijn gedaald, het aantal erkloze jongeren blijft vrij abiel. Bijna 100.000 mannen t vrouwen tot 26 jaar houden maandelijks hun hand op voor i uitkering. Dat is bijna de ilft van het totale aantal klozen, dat rond de 200.000 ammelt. „„.percentage jeugdwerklozen jf isin Nederland het hoogst. Met j 46,3 percent steekt Nederland met kop en schouders uit boven y deandere lidstaten binnen de EG.In Duitsland is het percentage jeugdige werklozen 1 26,6, bijna twintig percent lager. Binnen de Europese Commissie s het probleem van de jeugdwerkloosheid een Jagelijkse bron van zorg. In )ktober bracht de commissie ten rapport uit aan de Europese Raad over maatregelen die in de jemeenschap genomen kunnen vordert. Over dit rapport ïadden we een gesprek met Ir i. Vredeling, oud-minister van Nvjdefensie in het kabinet-Den liyl, in sinds 1 januari lid van de ■uropese Commissie. Vredeling s belast met de post sociale laken en werkgelegenheid. Hij _jnordt in het gesprek ter zijde door Nel Barendregt, die tof de Kamerverkiezingen van25 mei deel uitmaakte van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Zij is nu adjunct-chef van het kabinet van Vredeling in Brussel. door Hanneke Wijgh Is de stijging van het aantal werklo zen een blijvend verschijnsel, ook als straks de economie aantrekt? „Een blijvend verschijnsel, laten we dat niet hopen. Het is waar dat de jongeren extra hard worden ge troffen. Een aantal factoren zijn daar debet aan. Enerzijds zijn de vraag en het aanbod niet goed op elkaar afgestemd. Teveel jongeren hebben een verwachtingspatroon, dat nog stamt uit de tijd van de volledige werkgelegenheid. Ander zijds is ook het klimaat binnen de ondernemingen gewijzigd. Bij moeilijkheden gaat men niet over tot ontslag, maar men kiest voor de weg van de natuurlijke afvloeiing. Het slachtoffer van deze socialere instellllng van de werkgever zijn de jongeren, want nieuw personeel wordt niet aangenomen. In norma le tijden zorgden toch de jongeren voor vers bloed. Als de economie weer zou aantrekken, zullen ook de jongeren ervan profiteren. Maar of het afdoende geregeld kan worden, zodanig dat alle jongeren weer aan het werk komen, dat blijft de vraag." Welke andere factoren spelen een rol? „Een extra is dat de komende jaren meer jongeren op de arbeidsmarkt verschijnen dan er ouderen ver dwijnen. Het aantal zestienjarigen groeit met het jaar. In 1980 zullen het er zo'n viereneenhalf miljoen zijn. Terwijl slechts tweeënhalf mil joen 65-jarigen het arbeidsveld zul len verlaten. In 1982 is het verschil het grootst: bijna 2,3 miljoen méér dan 16-jarigen dan 65-jarigen. Pas in 1988, dus pakweg over tien jaar, komt er een zeker evenwicht tussen aanbod en vertrek. De arbeids markt blijft voorlopig overspoeld door mensen, die werk willen heb ben. Dan heb ik het nog niet eens over de grote groep vrouwen, die arbeid in loondienst willen gaan verrichten." Het is vreemd. De schoolopleiding wordt steeds beter, daar worden enorme sommen belastinggeld aan besteed. Maar aan het einde van de rit is er geen werk. „Het is te demagogisch om dat zo te stellen. Het is nog altijd zo, dat jonge mensen met een goede vak opleiding veel eerder werk vinden dan zij, die geen of een onvoldoen de vakopleiding hebben genoten." De kneusjes worden het eerst ge troffen? „Nou, kneusjes, dat wil ik niet di rect zeggen. Het zijn veelal jonge ren die geen tijd of niet de gelegen heid hebben gekregen om een goe de vakopleiding te volgen. Door allerlei omstandigheden. Sommi gen hebben onder invloed van de hoogconjunctuur gedacht dat een vakopleiding niet echt nodig was. Er zijn er ook die op school nog niet goed wisten welk vak ze moesten kiezen. Dat is ook moeilijk te be slissen. Welke kant gaat de econo mie uit? Welke vakken zullen ge vraagd worden? Maar door de bank genomen loopt een jongen met een goede vakopleiding veel minder de kans werkloos te worden. Dat is voor jongeren een goede vingerwij zing om inderdaad alles te doen om een goede vakopleiding te krijgen. Avonturieren is er niet meer bij." Het percentage jeugwerkloosheid is in Nederland het hoogst, 46,3 per cent. West-Duitsland steekt daar met 26,6 percent gunstig bij af. „De werkloosheidcijfers in de ver schillende EG-landen zijn op het ogenblik niet erg goed met elkaar te vergelijken. Dat komt omdat in elk land weer anders wordt geregis treerd. In het ene land gebeurt dat al direct nadat men van school komt. in een volgend land pas in een later stadium. Ik weet dus niet of Nederland het hoogste percenta ge jeugdwerkloosheid heeft. Die 26,6 percent in West-Duitsland is ook misleidend. Op het instituut voor de arbeidsmarktvraagstuk ken in Neurenberg wordt ontkend dat de situatie in de Bondsrepu bliek zo veel gunstiger zou zijn als uit dit cijfer zou blijken. Ik geloof wel dat in West-Duitsland de leer- omstandigheden voor jeugdigen beter zijn dan in Nederland. De vakopleiding gebeurt er in de be drijven zelf. Daar is ook kritiek op. omdat je zo een grote invloed van de werkgevers krijgt. Maar het po sitieve effect is wel dat het aanbod meer is afgestemd op de vraag. En dat is weer van invloed op de jeugdwerkloosheid. Maar dat het verschil tussen Duitsland en Ne derland zo groot zou zijn, daar zet ik een groot vraagteken bij." De vakbeweging zet zich amper in voor de werkloze jongeren en de vrouwen. De laatste tijd komt daar weliswaar enige verbetering in, maar het accent valt op diegenen die reeds werk hebben. Nel Barendregt: „Je kunt je zelfs niet organiseren, als je nog geen werk hebt." Vredeling: „Toch moet je onder scheid maken in de consequenties. Die zijn voor iemand van achttien jaar anders dan voor een huisva der, die voor zijn gezin moet zorgen en op straat komt te staan. Ook al duurt het in beide gevallen twee maanden, voor ze weer aan het werk zijn, die twee maanden zijn van een geheel andere sociale en psychologische betekenis. Die ver schillende manieren van beleven, daar kan men niet direkt een poli tiek op baseren. We kunnen niet zeggen dat mannen tussen de 30 en de 45 jaar een voorkeursbehande ling zullen krijgen. Ik geloof niet dat dat juist is. Maar als de politiek van volledige werkgelegenheid, ook voor jongeren en vrouwen, bin nen afzienbare tijd niet tot resulta ten leidt, moet men het werk beter gaan verdelen. Dan krijgt men vraagstukken als vervroegde pensi onering, omdat het sociaal onrecht vaardig is de lasten van de wer kloosheid eenzijdig op de jongeren af te wimpelen." De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid heeft in zijn rapport „Maken wij er werk van?" becijferd dat leerplichtverlenging tot 18 jaar een verschil geeft van 30.000 arbeidsplaatsen, dus 30.000 minder jeugdige werklozen. „Verlenging van de leerplicht, in de zin van een betere vakopleiding, ik denk dat het een hele verbetering zou betekenen. Dan voorkomen we dat een aantal jongeren door eigen stommiteit of door omstandighe den thuis een goede vakopleiding missen." Is het minimumjeugdloon van in- vlqed op de jeugdwerkloosheid? „Dat wordt in Nederland wel be weerd, vooral van werkgeverszijde. Maar "ik geloof niet dat het een aantoonbare factor is. In Frankrijk en Engeland liggen de lonen voor de jongeren veel lager, maar de werkloosheid onder de Jongeren is daar minstens zo hoog als in Neder land." Het bedrijfsleven klaagt over onder scholing. De beroepsopleidingen zouden te veel algemeen gericht zijn en te weinig op de praktijk zijn afgestemd. „Daar kon wel eens iets van waar zijn. Ja. In Duitsland, waar de vak opleiding deels in bedrijven plaats vindt, is er zoals ik al zei, een betere aansluiting op de praktijk." Moet het Duitse opleidingssysteem wofden overgenomen? „Wellicht met vermijding van de fouten. Maar dat is mijn eerste in druk. Hier is nog weinig onderzoek naar gedaan. Een van de voorwaar den zou moeten zijn dat de jonge ren niet gebruikt worden als goed kope arbeidskrachten." Aan de andere kant is er ook sprake van overscholing. Iemand met een mavo- of lts-opleiding wil geen onge schoold werk meer doen. „Wij hebben dat vraagstuk een beetje kunnen.ontlopen in het ver leden omdat we gemakkelijk kon den putten uit het arsenaal gastar beiders. Daardoor kon het loon voor handarbeid betrekkelijk laag gehouden worden. Maar daarnaast is er sprake van onderwaardering van de handenarbeid in verhou ding tot de hogere beroepen. Socio logen en andere welzijnswerkers kunnen mooi praten over de her waardering van de handarbeid. In feite komt het er op neer dat we meer zullen moeten gaan betalen voor dat soort werk." Zou er daarnaast een betere sprei ding moeten komen van onaantrek kelijk werk? „U bedoelt dat een Europees com missaris ook eens bij de reinigings dienst moet gaan werken? Dat zou wel eens heel goed kunnen zijn voor die Europees commissaris. Ik ben daar eigenlijk niet op tegen." Dus u zou bij de reiniging willen werken? „We leven in een boze wereld, dat kan ik tegen een blad als Trouw wel zeggen. Ik denk niet dat de mensen hiertoe zijn over te halen. Maar dat deze dingen er in gehamerd moeten worden dat het allemaal niet zo normaal is, dat je de happy few hebt, een klein groepje gelukkigen, dat werk doet wat leuk is en daar nog fors voor betaald wordt, terwijl de anderen altijd schobberdebonk- achtig blijven. Maar onmiddellijk de straat opvliegen als een bedrijf gesloten wordt. Dat is een volko men onacceptabele situatie om op die manier verschil tussen mensen te maken. Onze maatschappij is Ik vind dat iemand, of het nu y y een 'hij' of een 'zij' is, zelf moet kunnen bepalen of hij In loondienst wil gaan werken. Aan de andere kant is het wel zo, dat in onze maatschap pij. zoals die reilt en zeilt, de gevol gen voor een getrouwde vrouw, die werkloos wordt, minder erg zijn dan voor een man in die positie. Minder dramatisch, omdat zij al tijd op het huishouden kan terug vallen. Die uitspraak zal me wel niet in dank worden afgenomen, maar het is de realiteit dat in het rollenpatroon van onze maatschap pij het hwshouden tot de taak van de vrouw wordt gerekend. Een man zonder werk staat met twee linker handen in de keuken. Hij is tot volstrekt nietsdoen gedoemd. Een vrouw niet. die kan de afwas doen of gaan strijken. Het huidige rollenpatroon is nu eenmaal gebaseerd op een beetje uitbuiting van de vrouw. Dat is zo. en dat kun Je niet van de ene dag op de andere dag veranderen. Vrou wen zijn nu eenmaal veel elasti scher, ze zijn niet zo gauw voor een gat te vangen. Daaruit mag men niet de conclusie trekken dat dus vrouwen minder actief hoeven te zijn op de arbeidsmarkt. Een vrouw die van het huishouden baalt, heeft precies even veel recht op werk als een man. De categorie ongetrouw de vrouwen, ouderen, alleenstaan den, wordt doorgaans eenzijdig ge troffen. Voor hen geldt de problematiek van de werkloosheid even flfl sterk als voor de jongeren. J J nog niet ingesteld op een rigide vorm van regelend optreden, maar dat we er meer naar toe moeten, is alleen al uit rechtvaardigheid een noodzaak." Welke maatregelen worden vanuit de Europese Commissie gestimu leerd? „Een andere opzet van de vakoplei dingen. Na een theoretische onder bouw zal meer op de praktijk ge richt onderwijs moeten worden ge geven. Dat project willen we met geld vanuit het Sociaal Fonds gaan stimuleren. Daarnaast het schep pen van werkgelegenheid door middel van premies aan bedrijven. En het creëren van arbeidsplaatsen in de overheidssector, bijvoorbeeld in de bejaardenzorg. Deze publieke sector hebben we met name ge noemd, omdat daar een ontstellend gebrek aan personeel is. Overigens kunnen wij de lidstaten niets dwin gends opleggen, we kunnen alleen stimuleren." Extra werk in de publieke sector betekent automatisch een verhoging van de collectieve uitgaven. Het CDA-VVD-kabinet, dat aanstonds in Nederland zal gaan opereren, zal voor een dergelijke verhoging weinig voelen. „Dat zou mij van het CDA ver schrikkelijk tegenvallen, als dat nu plots met de WD niet meer kan." In hoeverre wofdt de verantwoorde lijkheid van de afzonderlijke rege ringen inzake de jeugdwerkloosheid afgeschoven op de Europese Com missie? „De neiging bestaat een enkele keer dat de lidstaten zeggen: de Europese Commissie moet het pro bleem maar oplossen. In sommige gevallen is dat terecht, als de pro blematiek, zoals in de staalsector, internationaal is. Maar het werk van de Europese Commissie mag door geen enkele regering als alibi worden gebruikt om zelfs niets aan de Jeugdwerkloosheid te doen. Daarvoor is het probleem te ern stig." De Duitse schrijver Günther Grass heeft in een interview met de NRC gezegd dat naar zijn mening het probleem van de jeugdwerkloosheid met voorrang moet worden opgelost. Hij zei letterlijk: „Wanneer ze het over wegbereiders van het terroris me hebben, kan ik alleen maar zeg gen, dat dit de ondernemers zijn, die weigeren gebruik te maken van de gelegenheid om nieuwe werkgele genheid voor jongeren te scheppen." „Ik ben altijd huiverig om één cate gorie klip en klap tot duivels te verklaren. In dit geval de onderne mers. De rest zou bestaan uit blan ke engelen met witte vleugels. Je zou net zo goed de vakbeweging de schuld kunnen geven, omdat die het vraagstuk al te lang heeft ver waarloosd." Als we de schuldvraag even terzijde laten. „Ik weet niet of bij volledige werk gelegenheid het terrorisme zal ver dwijnen. Ik waag het te betwijfe len. Het terrorisme in de Bondsre publiek kan men niet wijten aan die jongeren, die gedreven door de werkloosheid tot wanhoopsdaden overgaan. De terroristen daar ko men uit geheel andere milieus." Kent u een werkloze jongere in uw omgeving? „Nee. in de familie zit iedereen nog in de leerplichtige leeftijd. Het pro bleem speelt nog niet." Bent u ooit zelf werkloos geweest? „Ja. ik heb een paar maanden bij het afbeidsbureau ingeschreven ge staan. Maar dat bezorgde me geen naar gevoel. Ik wist dat ik een baan zou vinden. Het maakt een heel verschil met als ik nu opeens werk loos zou worden." (ADVERTENTIE COED BANOUE NIEUWS met ingang van 16 decembera.s. Dit zijn alle voordelen: 5'A% rente m.i.v. 16 december (was 5%) 13e maand (extra) rente, gerekend vanaf 1 januari 1978, voor alle trouwe spaarders geen opnamekosten of boete tot f 5.000,- per maand direkt opvraagbaar, daarboven geldt één maand opzegtermijn U kunt sparen via uw eigen bank-, post- of gemeentegirorekening een rekening kan telefonisch worden geopend AFDELING TÉLÉBANQUE en open een reservegeld-rekcning of vraag een folder aan. U kunt ook terecht bij een van de onderstaande kantoren. PARIBAS IhW AMSTERDAM ARNHEM BREDA DORDRECHT EINDHOVEN ENSCHEDE - GRONINGEN DEN HAAG Z HAARLEM HEI RI.EN HENGELO - MAASTRICHT-NIJMEGEN - ROERMOND-ROTTERDAM UTRECHT - VENLO-WEERT MOORDRECHT (ANP) - Het ge rechtshof in Den Haag heeft vrijdag in hoger beroep drie Jongelui uit Moordrecht wegens een gewapende overval op een postkantoor in Nieu- werkerk aan den IJssel veroordeeld tot in totaal twaalf jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De 20-jarige J. U. kreeg met vijf Jaar de hoogste straf. Hij was samen met de 23-jarige L. M., die vier jaar opge legd kreeg na een eis van vijf jaar. op 27 april het postkantoor binnen gegaan. Terwijl de klanten met een pistool in bedwang werden gehou den. werd de loketbediende een klei ne 20.000 afhandig gemaakt. Ook werd van een bezoeker de tas leegge schud en meegenomen. De 21-jarige O. T., die drie jaar gevangenisstraf kreeg, wachtte hen voor het post kantoor in een auto op, waarmee ze vertrokken. De drie wisten zich na de overval nog maanden schuil te houden. De officier van justitie was in beroep gegaan omdat hij de totaal opgeleg de straf van acht jaar te laag vond. ADVERTENTIE Ongeëvenaarde schoonmaakkracht. Eén van de véle redenen om Nilfisk in huis te halen. De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk b v - Diemen. Tel. 020 - 99 43 01. toestel 113

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11