Rijk vindt vervuiling Smeerpijp niet ernstig Ttouwring kwijt? Sociale premies iets goedkoper Werknemers eisen vertrek directeur Plan nieuwe middelbare horeca-school Handel in nep-medicijn levert 57 miljoen op Osborne sherry, omude rest te doen vergeten. Rij 25 km méér per volle tank. MobilD de olie die benzine bespaart. Milieuorganisaties: afvalwater 'dodelijk' Royal Nederland |gj Bezetters Ierse AKZO-vestiging vragen hier steun Veel voorkeur voor vervroegde pensionering Amsterdammer verdacht van zwéndel Premielast voor werkgevers omlaag Fitheid. Sociale werkplaats Appingedam Gezondheid. Nieuwe organisatie boeren en tuinders Aanvraag voor adoptie later in onderzoek Van der Stoel vraagt soepele houding Israël METZLER- Grote huisbaas procedeert om dwangbevelen Nu houding van protestanten tegenover café veranderd is VRIJDAG 9 DECEMBER 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Deskundigen van het rijk zijn niet bang, dat de nieuwe „Smeerpijp" in de Eems leidt tot ernstige vervuiling van het Waddengebied. Volgens milieuorganisaties echter kan het ongezuiverd afvalwater uit de Smeerpijp schadelijk, zelfs dodelijk zijn voor het biologisch leven in de Eemsmond. In de nabijgelegen Duitse badplaats Borkum is men ernstig bevreesd voor strandverontreiniging en stankoverlast. De milieuorganisaties, waaronder de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Stichting Werkgroep Eemsmond en de Duitse gemeente Borkum, keerden zich gis teren voor de Raad van State tegen minister Westerterp (verkeer en wa terstaat). Westerterp heeft vorige week bepaald, dat drie fabrieken van Koninklijke Scholten Honig (KSH) in het Groningse Foxhol vanaf 1 december mogen lozen op de Smeer pijp. De milieugroepen en Borkum willen schorsing van dit besluit. Vreemd moment Hun juridische medewerkers betoog den gisteren, dat de beslissing wel op een vreemd moment genomen is. De stankoverlast in Oost-Groningen, veroorzaakt door de huidige lozingen op de kanalen, zal nauwelijks afne men. Een belangrijk deel van het afvalwater komt namelijk nog steeds in de kanalen terecht. Daarbij komt, dat de verwerking van aardappelzetmeel en de daarmee ge paard gaande grote lozingen binnen enkele weken afgelopen zijn. „Bij wijze van spreken om vijf minuten voor twaalf wordt de betrekkelijk schone Waddenzee opgezadeld met een gigantische vuillast van 75 ton per dag", aldus mr. K. van der Zwiep namens de milieugroepen. Ir. J. H. Janssen van het Rijksinsti tuut voor de Zuivering van afvalwa ter (RIZA) wierp tegen, dat vóór 1972 dagelijks zo'n zeventig ton geloosd werd op de Waddenzee. Soms was de vuillast nog groter. „Nimmer hebben die lozingen geleid tot situaties van ernstige verontreiniging", aldus de RIZA-man. Hij gaf toe, dat Nederlandse en Duitse deskundigen het niet eens zijn over de gevolgen van de „smeer pijp" voor het milieu. Duitsland meent, dat de Smeerpijp veel min der vuil dan 75 ton zou mogen ver werken. Ir Janssen kondigde aan, dat Duitse en Nederlandse deskun digen daarom, vanaf volgende week, samen een onderzoek gaan in stellen. Raadsel Het was de milieugroepen en de gemeente Borkum een raadsel wel ke waarborgen minister Westerterp plotseling heeft gekregen omtrent de zuiveringsplannen van KSH. Me dio november was daarvan nog geen sprake. Westerterp heeft keer op Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland een polis heeft voor al uw kostbaarheden. verzekering maatschappij nv Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De bezetters van de AKZO Ferenka-fabriek in het Ierse Limerick hebben gisteren de werknemers van AKZO-vestigingen in Nederland steun gevraagd voor hun streven de Ferenkafabriek draaiende te houden. „Als arbeiders in dezelfde multinati onal roepen wij jullie op ons te hel pen AKZO er toe te dwingen de fabriek in Limerick open te hou den," aldus de inhoud van een pam flet, dat leden van het Ierlandcomité namens de Ferenkabezetters onder andere uitdeelden bij de poorten van Ketjen in Amsterdam. Ferenka in Limerick werd ruim vijf jaar geleden geopend en had 1400 arbeiders in dienst. Enkele weken geleden liet AKZO de bezetters we ten dat de fabriek gesloten zou wor den. De fabriek in Ierland werd be zet om te voorkomen dat de fa- brieksleiding al vast machines zou weghalen. De bezetters van Ferenka noemen de lonen en arbeidsomstandigheden bij Ferenka uiterst slecht. De onder neming ontving van de Ierse rege ring in totaal 55 miljoen gulden sub sidie en behoefde de eerste vijftien jaar geen belasting te betalen op winsten, die het land werden uitge voerd, aldus de bezetters. Zij klagen er bovendien over dat zij niet vrij hun vakbond mochten kiezen. „Ik hoop, dat er gauw een van mijn vriendjes met geld binnenkomt". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Zes op de tien Nederlanders zien in vervroeg de pensionering het beste mid del voor verkorting van de ar beidstijd. Aanzienlijk minder, mensen nog geen drie op de tien geven de voorkeur aan extra vakantiedagen of minder werkuren per dag. Deze voorzichtige conclusie kan getrokken worden Uit een on derzoek, dat verricht is door medewerkers van de Katholie ke Hogeschool. Het ministerie van sociale za ken,' dat het onderzoek betaal de, ziet er een „belangwekken de aanzet" in voor verder on derzoek. Met conclusies moet men nog voorzichtig zijn, meent het ministerie. Enkele uitkomsten zijn: Zestig proceht van de Ne derlanders is tevreden met de hoeveelheid vrije tijd. Bijna niemand vindt, dat hij of zij te veel vrije tijd heeft: ruim 36 procent zou wel meer vrije tijd willen hebben. Bijna tweederde deel meent, dat het „niet zo gemak kelijk" is om bij een andere werkgever gelijkwaardig werk te vinden, qua inkomen en an dere arbeidsvoorwaarden. Slechts zeven procent meent, dat dat zeer eenvoudig is. Aan de geëquèteerde vrou wen is gevraagd, of zij zich door mannelijke collega's ge discrimineerd voelen. Bijna negentig procent koestert geen gevoel van discriminatie. Als een vrouw en een man hetzelf de werk doen, dan zijn de ar beidsprestaties even goed. zo meent 95 procent van de vrou wen en een iets leger percenta ge mannen (ruim 92). ADVERTENTIE Wie Spanje kent, kent Osborne sherry. keer gezegd, dat er zekerheid zou moeten bestaan over de zuiverings plannen en de financiering ervan. Vertegenwoordigers van de bewindsman gaven gisteren ophel dering. Als de KSH-produktie van aardap pelzetmeel volgend jaar doorgaat, zal dat gebeuren in samenhang met de produktie van (nu nog) concur rent Avebe. Deze coöperatie heeft inmiddels de verantwoordelijkheid op zich genomen te zorgen voor de zuivering van het afvalwater. De mogelijkheid van een gebundelde produktie is overigens nog in studie bij de nieuwe KSH-topman Van Heusden. Ook bleek gisteren, dat minister Van der Stee (landbouw) steun heeft toegezegd voor de uitvoering van de zuiveringsplannen. Deze mededelingen namen echter de zorg bij de milieuorganisaties niet weg. „Het is zeer de vraag of er volgend jaar al zoveel aan zuivering gedaan kan worden als Westerterp wil. Wij zijn bang dat de voorlopige vergunning aan KSH volgend na jaar gewoon verlengd wordt, vol doende zuivering of niet", aldus Van der Zwiep. Staatsraad mr J. M. Kan zei dat er in het geschil „zo spoedig mogelijk" een uitspraak gedaan zal worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amster damse politie heeft een 58-jari ge Amsterdamse zakenman ge arresteerd op verdenking van een zwendel die hem 57 miljoen gulden heeft opgeleverd. De man heeft bekend dat hij twee Oostenrijkse firma's heeft op gelicht door nep-antibiotica te leveren. De hoofdstedelijke politie heeft de man aangehouden, nadat de Oosten rijkse politie zich al twee jaar met de zaak heeft beziggehouden. Het ver dere onderzoek zal moeten lelden tot vervolging in Nederland, omdat Ne derlandse staatsburgers niet uitgele verd kunnen worden. De zwendelaffaire ls begonnen in de jaren '73 en '74. toen de Amsterdam mer een contract sloot met een be drijf in het Joegoslavische Skopje, waaraan hij voor 57 miljoen aan anti biotica zou leveren. Die levering, zo werd overeengekomen, zou gebeuren via twee firma's in Wenen omdat het geldverkeer tussen Oostenrijk en Joegoslavië soepeler gaat dan tussen Nederland en Joegoslavië. De Ween- se tussenhandelaren stortten een borgsom bij een bank die de Amster damse zakenman zou kunnen opne men als hij de antibiotica geleverd' had. En de Joegoslavische firma zou op zijn beurt bij levering aan de Oostenrijkse bedrijven betalen. Maar de Joegoslaven betaalden niet. De firma in Skopje liet weten dat er moeilijkheden waren met de invoer en vroeg uitstel van betaling aan de Oostenrijkers. Ondertussen zag de Amsterdammer kans met valse voor spiegelingen en handelspapieren de door de Oostenrijkers gestorte borg som van 57 miljoen gulden los te krijgen. Omdat de Joegoslaven nog steeds niet betaald hadden, begonnen de Weense tussenhandelaren tegen hen rechtszaken. Daarbij rezen twijfels aan de eerlijkheid van de Nederland se zakenman. Rommel Een onderzoek naar de 1 partij antibiotica, die Opgeslagen was in een veem bij Zürich, wees uit dat deze handelswaar niets uitstaan de had met farmaceutica. Het is waardeloze rommel gedekt met val se verklaringen van echtheid. Waar de 57 miljoen is gebleven is nog een raadsel. De Amsterdammer heeft tegen de politie gezegd dat hij er goederen voor gekocht heeft, maar verder wil hij er niets over kwijt. Over de uiteindelijke bestem ming van de antibiotica wil hij ook niets meer loslaten dan dat het be doeld was voor een land in de derde wereld. Van onze socaal economische redactie DEN HAAG De sociale premies worden volgend jaar iets goedkoper. Voor de werkgevers gaat de premielast wat omlaag, en voor de werknemers een fractie omhoog. Wel wordt de WAO- premie fors opgetrokken. Maar tegelijk wordt ook de premievrije voet voor de WAO flink verhoogd, zodat de uiteindelijke premie last nauwelijks verandert. AOvcnrenTie De modale werknemer met 28.500 bruto inkomen volgend jaar zal op zijn loonstrookje zien dat 6.088 aan sociale premies zal worden ingehou den. Dat is 79 gulden meer dan hij kwijt zou zijn als de premies voor 1978 onveranderd waren gelaten. De werkgever zal voor een modale werk nemer 6973 aan werkgeverspre mies moeten bijbetalen. Volgens de premietarieven van 1977 zou hij 111 gulden meer kwijt zijn geweest, zo dat de werkgever wat goedkoper af Hieronder volgen de premietarieven in procenten zoals bekendgemaakt door het ministerie van sociale za ken. De kolom bevat de premies die worden ingehouden op het loon van Van een onzer verslaggevers APPINGEDAM Een deel van de werknemers van de so ciale werkplaats in Appinge dam heeft het aftreden geëist van directeur J. C. Meijer. Dit gebeurde op een vergadering van 40 van de 270 werknemers. Eerder hadden 117 man al een handtekening gezet onder een verklaring waarin het sociale beleid van de directeur werd afgewezen. Werknemers met een geestelijke handicap zijn voor deze handteke ningenactie niet benaderd. De heer Meijer zou te veel naar het econo misch belang kijken en het sociaal beleid daaraan ondergeschikt maken. Inmiddels heeft het bestuur van de werkplaats besloten een onderzoek commissie in te stellen. De gemeen teraad van Termunten, één van de negen gemeenten die deelnemen in de gemeenschappelijke werkplaats regeling, heeft geëist dat dit een on afhankelijke commissie moet zijn. Ook raadsleden van andere gemeen ten hebben toegezegd zich met de zaak te zullen bemoeien. De eerste vergadering waarin het sociale beleid werd aangevallen da teert al uit 1972, een jaar na de benoeming van de huidige directeur. Daarna is de zaak blijven sudderen. ADVERTENTIE LB30 Met *n Itho luchtbevochtiger. Als dc verwarming aan is en de luciil te droog wordt, verdampt dc Itho luchtbevochtiger zoveel vocht als nodig is.Clczond voor u, uw planten en huisdieren. LB 20 KI. 183,-; LB 30 FI.2H0.-. i Itlio B.V.Schiedam Onlangs werd een provinciaal klach tenbureau voor sociale werkplaatsen opgericht in Groningen, met het doel klachten uit de verschillende werk plaatsen te onderzoeken. Volgens het bureau zijn de klachten uit Appingedam het ergst. Er zou vaak werk worden geëist van werk nemers die daartoe door hun handi cap niet in staat zijn. Directeur Meij er geeft wel toe dat hij de nonnen in de werkplaats strenger hanteert, maar dat gebeurt volgens hem op een rechtvaardige wijze. Het heeft nogal veel kwaad bloed gezet dat de werknemers volgens de heer Meijer de werkplaats als een soort vakantieoord willen zien. Bin nenkort komt er een zwartboek uit met een overzicht van de klachten. Bovendien zal het beleid daarin wor den doorgelicht. Zo zouden er onvoldoende mogelijk heden zijn voor het deponeren van klachten en daaraan gekoppelde be roepsmogelijkheden omdat in de desbetreffende procedure de directie zelf een zware rol speelt. Hierover zijn door het PvdA-Kamerlid B. Spieker vragen aan de minister van sociale zaken aangekondigd. UTRECHT Onder de naam „Agrarische Beleidsorganisatie" is in Utrecht een nieuwe lan delijke organisatie van boeren en tuinders opgericht. De nieuwe vere niging, voortgekomen uit het Actie comité Boeren en Tuinders, streeft naar een land- en tuinbouwbeleid, dat boeren en tuinders een beter inkomen biedt dan het huidige. Dit ligt volgens de organisatie vaak on der het minimumloon. De vereniging stelt zich verder ten doel overschotsituaties, zoals melk poeder- en boterbergen, te voorko men. Het huidige beleid wordt afge wezen, omdat veel boeren en tuin ders gedwongen worden hun bedrijf te beëindigen door de jaarlijkse vaststelling (in Brussel) van veel te lage prijzen. Tenslotte wil de vereni ging zich inspannen voor meer in spraak van boeren en tuinders in het te voeren land- en tuinbouwbeleid. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van justitie heeft besloten vanaf 1 januari 1978 nieuwe aanmeldingen van aspirantpleegouders voor de adoptie van een buitenlands kind pas voor behandeling aan de Raden voor de Kinderbescherming door te sturen, wanneer zij voor onderzoek in aanmerking komen. Het ministe rie wil eerst alle onderzoeken naar aanleiding van aanmeldingen van vóór 1 juli 1976 zo spoedig mogelijk laten afwerken. Men verwacht dat men met deze gevallen tussen 1 april en 1 juli wel klaar zal zijn. Intussen zullen geen nieuwe onderzoeken meer worden ingesteld naar aanlei ding van verzoeken na 1 juli 1976. Pas wanneer alle aanmeldingen van vóór die datum onderzocht zijn. wordt bekend gemaakt welke aan meldingen dan voor onderzoek in aanmerking zullen komen en in wel ke periode die zullen worden afge werkt. Het aantal onderzoeken en de wachttijd zullen voortaan wor den afgestemd op het aantal kinde ren dat verwacht mag worden. De nieuwe regeling van justitie sluit aan op de beslissing van de staatsse cretaris van justitie dat Raden van Kinderbescherming geen voorrang meer mogen geven bij gezinsonder zoeken ter verkrijging van een bui tenlands adoptief-kind. Hij wilde hiermee gelijke wachttijden voor alle aspirant pleegouders bevorde ren. Door de vele verzoeken om voorrang en het verschil in wachttij den in de diverse arrondissementen was de ongelijkheid volgens hem onaanvaardbaar geworden. de werknemer. De kolom Wg betreft de premies die de werkgever daaren boven moet afdragen. De meeste premielasten worden over werkgever en werknemer verdeeld. Sommige premies (AOW/AWW) worden echter geheel door de werknemers betaald, en andere (AWBZ. AAW. Kinder bijslag) geheel door de werkgevers. Sociale premies worden niet. zoals belastingen, geheven over de inko menstoppen van hoge inkomens. De premie AOW/AWW. AAW. AWBZ en kinderbijslag (AKW en KWL) wor den geheven tot een inkomen van 41.750 (was voor 38.800). Wie meer verdient, betaalt over dat meerdere dus geen premie meer. Voor de pre mies WAO (arbeidsongeschiktheid), WW (werkloosheid) en ZW (ziekte wet) wordt de premie geheven over maximaal 55.900 (was 51.200). De premie ZFW (ziekenfonds) gaat over maximaal 30.680 (was 28.600), 'waarbij werknemers met op 1 no vember van dit jaar een brutoloon van 36.200 of meer (vorig jaar 33.650) met ingang van volgend jaar uit het ziekenfonds moeten, en dus een eigen particuliere verzeke ring tegen ziektekosten moeten ne men. met bijbehorende premie. De vier eerste premies in het staatje gelden voor alle inkomens, d rest geldt alleen voor werknemers. Wn Wg AOW/ AWW 12,0 (11,9 AWBZ 2.86 (2,65) AAW 2.5 (1.9 AKW 0,8 (0.8 WAO «.1 3.65) 6.6 (6.05) ZWF 4.1 4.1 4.1 (4.1 ZW 1.25 1,25) 6.SS (6.9 WW 9.7 0,45) 0.7 (0.65) KWL 2.4 (2.5 LB30 Met "li Itho luchtbevochtiger. Te droge lucht mnnkt u luste loos. Dc Itho luchtbevochtiger vult dut vochltckoi't automatisch aan. U voelt zich fitter! Een hele winter lang. I.B 20 KI. 183..; LB 30 KI.2H0,-. Itho B V Schiedam BRUSSEL (ANP) - Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken vindt dat het in het belang van Israël is. als het zich in de komende besprekingen met Egypte soepel opstelt. Na de eerste dag van de NAVO- ministersconferentie verklaarde de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, dat de westelijke lan den, graag zouden zien dat Israël een soepele houding aanneemt, „zonder Israël te willen betuttelen en volkomen erkennend dat er heel reële veiligheidsbelangen op het spel staan". Indien het binnenkort in Cairo be ginnend overleg niets oplevert zou. na de grote verwachtingen die het bezoek van president Sadat aan Je ruzalem heeft gewekt, een escalatie en radlcalisatie in de Arabische lan den kunnen optreden die niet alleen maar voor Israël schadelijke gevol gen zou kunnen hebben ,,Ik hoop dat Israël een maximum aan flexibi liteit zal opbrengen in de komende onderhandelingen," aldus minister Van der Stoel. bril: ieders oogmerk! ROTTERDAM De handels en in vesteringsmaatschappij „HIM" bv, evenals het Gemeenschappelijk ad ministratiebureau „GAB" één van de maatschappijen van de Rotter damse huisbaas Fennis is in 143 gevallen ln verzet gekomen tegen de door de gemeente uitgevaardigde dwangbevelen. Deze dwangbevelen waren uitge vaardigd omdat de HIM weigerde de kosten te betalen die de gemeente had gemaakt in verband met ernstig achterstallig onderhoud aan panden van de HIM. Nu de HIM in verzet is gekomen wordt een openbare verko ping van de panden waarop beslag is gelegd verhinderd. Er ligt nu op 405 panden (meer dan 1000 wonin gen) beslag. Over alle dwangbevelen zullen afzonderlijke procedures wor den gevoerd bij de kantonrechter of als het bedrag van het dwangbe vel de 1500,- overschrijdt r- bij de rechtbank. Bekend is dat met deze procedures jaren gemoeid kunnen zijn. Voor de huurders zijn hieraan geen consequenties verbonden Wat er ook met de panden gebeurt, de huurders kunnen er in blijven wo nen. De gemeente blijft erop attent dat ook die panden waarop beslag ligt, goed worden onderhouden. In tussen heeft HIM ook beroep inge steld bj de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Stichting christelijk middelbaar beroepsonderwijs ln Groningen heeft het initiatief genomen voor oprichting van een middelbare horecaschool. Dit zou de eerste protestants-christelijke school van deze soort in Nederland worden. De Groningse scholenge meenschap heeft inmiddels een advies gevraagd bij de protestants-christelijke be- sturenraad te Voorburg om de schooi op te nemen In het plan 1979 tot en met 1981. Verwacht wordt dat deze raad de aanvraag bij het mi nisterie van onderwijs zal steunen. „In het verleden bestond er in protestants-christelijke' kringen nooit behoefte aan een dergelijke opleiding Dat hing samen met de afwijzen de houding, die men over het algemeen aannam tegen het hotel- en caféwezen," aldus directeur G. K. Hovingh. De horeca-sector raakt ech ter allengs meer algemeen ge accepteerd en daarom ls het zinvol dat Hierop door een protestants-christelijke in stelling wordt ingehaakt, meent hij. In het rooms-ka- tholieke zuiden van ons land lag dit altijd al anders. Daar bestaan middelbare horeca- scholen in Heerlen en Til burg. Ook zijn er dergelijke scholen in Amsterdam en Wageningen, terwijl er inmid dels één is toegewezen aan Zwolle. De zesde school, die naar de heer Hovingh hoopt, in Gro ningen zal komen, zal het ge hele Noorden als „voedings- gebled" hebben, omdat hier nog geen enkele middelbare horeca-school van welke sig natuur ook. bestaat. Wel zijn er enkele opleidingen in deze sfeer van lager niveau, zowel in Leeuwarden als in Gro ningen. Leerlingen-aantal De heer Hovingh verwacht dat het aantal leerlingen on geveer 250 tot 300 kan bedra gen. De scholengemeenschap telt thans een christelijke MEAO-school (316 leerlin gen) en een christelijke mid delbare landbouwschool (211). Er wordt aan gewerkt om beide scholen in één ge bouw onder te brengen. Sa men met een eventuele hore ca-school zou de scholenge meenschap naar schatting dan op een leerlingental van achthonderd uitkomen. Vier jaar De opleiding aan een middel bare horeca-school duurt vier jaar, inclusief één jaar stage. In het derde leerjaar bestaat de mogelijkheid dat speciali satie in een economische en een meer praktische richting. Behalve leerlingen van de la- gere horeca-opleidingen wor den ook leerlingen met diplo ma's mavo, lager midden- standsonderwijs, drie jaar vwo of havo en gelijkwaardi ge diploma's tot de school toegelaten. Na de middelbare kan men ook toegelaten worden tot een hogere hotelschool Leer lingen van een middelbare horeca-school kunnen zich ook zelfstandig vestigen en verder kunnen zij terecht in leidinggevende functies in de I horecasector. Eveneens be- hoort een baan als chef civie- I le dienst in een ziekenhuis. verzorgingscentra, toeleve- fr ringsbedrijven en dergelijke tot de* mogelijkheden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3