logere BTW op aardgas ichadelijk voor economie Rorento Er is iets mis aan het valutafront ABN Bank Toekomst Veneta wankel H:U Vraag onze man in Abu Dhabi. Produktie iets hoger jrof. Odell: 'besluit is inconsequent, Rationeel en kortzichtig' FINANCIËN EN ECONOMIE Gasunie wil geen Algerijns gas aandeelhoudersrekeniiig Zeer ingrijpende maatregelen onafwendbaar EG-commissie zeer somber over staal Textieloverleg Genève weer op lange baan Invoering opslag debetrente. „Bedachtzame belegger' zeiden ze van de heer Bergsma. Totdat ze hoorden wat voor rendement hij maakte. Ook niet iets voor u,zo'n Amro Obligatie-beleggingsrekening? DAG 9 DECEMBER 1977 flTERDAM Het besluit van de regering het aardgas door de verhoging van de BTW izienlijk duurder te maken en de export er van ai te remmen, is inconsequent, irrationeel en :uigt van grote kortzichtigheid. Uiteindelijk zullen deze maatregelen er toe leiden, dat de derlandse economie zwakker wordt in plaats van sterker, zo schrijft dr. P. Odell. hoogleraar aan Erasmusuniversiteit in Rotterdam, in het Engelse vakblad Petroleum Economist. Odell meent vendien dat de aardgasvoorraden in Nederland veel groter zijn dan officieel wordt aangenomen. Trouw/Kwartet P 17 - RH 21 - S 19 advertentie Rotterdamse hoogleraar wijst er dat een van de motieven achter gasbesluit van de regering het ven is de gulden wat minder rk te maken om zo de concurren tie van de industrie ten op- ite van het buitenland te verbete- n. Vanuit dat standpunt bezien is f volgens Odell „volslagen incon- ;nt," dat de BTW op energiedra- verhoogd wordt van vier tot ittien procent. Het directe en indi- effect zal zijn, aldus de hoogle- dat de kosten van de industrie jer worden, onder meer doordat vakbeweging compensatie zal ei- voor de hogere kosten, waardoor concurrentiepositie slechter It. zo stelt de Nederlandse rege- het verhogen van de prijs is Ëoeld om het energieverbruik af te men. Odell geeft toe dat dit mis- opgaat, maar hij noemt ook redenering inconsequent, om- kt zij geen rekening zou houden jet een belangrijke economische namelijk dat winst het grootst als gebruik gemaakt kan worden goedkope grondstoffen. Nu it het er op neer, aldus de hoogle- ROTTERDAM - De Nederlandse Gasunie voelt weinig voor de aan voer van Algerijns aardgas per pijp leiding en blijft de voorkeur geven aan transport per tanker in vloeiba re vorm. Aanvoer per pijpleiding wordt in theorie mogelijk in 1984 of 1985 omdat dan een pijpleiding ge reed komt tussen de Sahara en de Noord-Italiaanse stad Bologna. Deze verbinding kan aangesloten worden op de nu reeds bestaande leidingen in Europa, waardoor Sa- hara-gas rechtstreeks naar Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk, West- Duitsland en Nederland gepompt kan worden. Voor de Gasunie is het echter de vraag of deze methode goedkoper is dan het vervoer van vloeibaar gas per tanker. Daarnaast wijst men erop, dat de bestaande leidingen tussen Neder land en Italië volkomen Noord-Zuid- gericht zijn en dat het een kostbare zaak zou zijn daarin verandering te brengen. Bovendien meent de Gasu nie dat vervoer per tanker veel flexi beler is dan per pijpleiding. Er zijn tal van plaatsen in West-Europa, waar vloeibaar aardgas aan land ge bracht en opgeslagen kan worden, zodat er geen gevaar is dat men plotseling zonder gas komt te zitten. In het geval van een pijpleiding be staat die mogelijkheid wel, aldus de Gasunie, als die slechts uit één buis bestaat. Milieudeskundigen vinden zoals bekend transport en op slag van vloeibaar gas te riskant. De heer R.R. Jager Gcrlings. Direkteur van het ABN kantoor in Abu Dhabi. Nederlander, :oals vrijwel alle managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Jager Gerlings uitstekend is ingevoerd in Abu Dhabi. Het emiraat met 't hoogste inkomen per hoofd van de bevolking. Allerhande projecten op 't gebied van wegen, irrigatie, gezondheidszorg, etc. worden momenteel in hoog tempo uitgevoerd. Anders gezegd: ook vop: de Nederlandse ondernemer mogelijkheden te over. Het adres van de heer Jager Gerlings is: Algemene Bank Nederland, Sh. Hamdan Street, P.O. Böx 2720, Abu Dhabi. Telex: 2401. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Vijzelstraat 32, Amsterdam. Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. raar, dat het goedkope Groningse gas „steriel" in de grond blijft, ter wijl de economie de last te dragen krijgt van dure energie. De Nederlandse regering ziet het groeien van de wereldhandel als de advertenties De belegging gericht op rendement. Extra gemakkelijk gemaakt met een rorentos voordelige "rekening-courant" in aandelen. Documentatie? Stuur een envelop met Uw naam en adres aan: rorento. Antwoordnummer 1957 (525). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711 (toestel 157). regelrecht rendement oplossing van de economische crisis, met als gevolg dat zij voorstander is van een naar buiten gerichte econo mie. „En dan komt zij met het be sluit de export van aardgas af te remmen Odell meent dat als alle landen zo te werk zouden gaan, het niveau van de wereldhandel eer der lager dan hoger zou worden. „Dit doordat deze kostbare grondstoffen dan gebruikt worden voor relatief onbelangrijke zaken: en in wat voor positie zouden de Nederlandse ex porteurs zich dan bevinden?" Odell vindt het getuigen van grote kortzichtigheid dat de Nederlandse regering de eigen gasvoorraden bere kent aan de hand van een „irratione le" methode, namelijk door simpel weg alle geschatte reserves in de nu bekende velden bij elkaar op te tel len („en daarbij niet eens in aanmer king neemt dat dit soort schattingen altijd bewust aan de lage kant wor den gehouden"). Volgens de Rotter damse hoogleraar is er niet de ge ringste twijfel, dat de gasvoorraden in het jaar 2001 vele malen groter zullen zijn dan de 1.300 miljard ku bieke meter, die de Nederlandse Gasunie voorspelt. Dit vooral, om dat als de prijzen stijgen, de voorra den groter worden, als gevolg van het feit, dat dan meer velden geëx ploiteerd kunnen worden. Hoe gevaarlijk het is af te gaan op officiële cijfers meent Odell te kun nen aantonen door te wijzen op ver gissingen in het verleden. In 1967 stelde de Gasunie dat de produktie van aardgas nooit hoger zou kunnen worden dan veertig vijftig miljard kubieke meter per jaar, te meer daar men er van uitging dat de totale voorraad ongeveer duizend miljard kubieke meter bedroeg. In beide gevallen zat de Gasunie vijftig procent te laag, als men uit gaat van de nu als juist geponeerde cijfers. Volgens Odell zijn ook die getallen echter veel te laag. Uit dit alles trekt de Rotterdamse hoogleraar 'de consequentie, dat de Nederlandse economie door toedoen van de regering geschaad zal worden en dat de omringende landen gedu peerd worden, doordat een goedkope grondstof wordt „verspeeld". „De man in de bijbel, die zijn talent be groef in plaats van er mee te woeke ren, kreeg ze uitgemeten van zijn meester: en precies hetzelfde zal ge beuren met diegenen in Nederland, die het beleid uitstippelen, als ze op deze manier doorgaan." HILVERSUM Het voortbestaan van Veneta, de Verenigde Nederlandse Tapijtindustrie, is onzeker. Het bedrijf bevindt zich in een uiterst wankele positie. Tot deze conclusie komen commissarissen en accountants in het jaarverslag. Uit de stukken over het op 30 juni afgesloten boekjaar blijkt dat het verlies van 4,4 miljoen groter was dan de nog aanwezige financiële re serves van 2,7 miljoen. De rest van het verlies is ten laste van een nieu we rekening gebracht. In de afgelopen drie boekjaren is totaal 7,9 miljoen verloren. Daar door is de toestand zo kritiek, aldus de directie, dat dit ongetwijfeld zal leiden tot zeer ingrijpende maatrege len, tot welk alternatief ook wordt besloten. Als zekerheid voor de door de bankier verstrekte leningen 3,4 BRUSSEL (ANP) - De staalindu strie in vrijwel alle negen lidstaten van de Europese Gemeenschap werkt momenteel op niet meer dan 60 procent van de maximale capaci teit. De leveringen van ruwstaal blij ven in het laatste kwartaal van dit jaar nog 20 procent beneden de vooruitzichten, zo heeft de Europese Commissie meegedeeld. De produk- tieramingen waren al eerder, naar beneden, herzien tot 32 miljoen ton. In het eerste kwartaal van dit jaar zal naar schatting niet meer dan 30 miljoen ton staal geproduceerd wor den. Volgens de Commissie zal de werktijdverkorting bij de staalbe drijven nog toenemen. De staaluitvoer van de EG is sinds begin 1977 sterk gestegen. Deze ligt nu op het gemiddelde niveau van 1974, maar de prijzen zijn 40 tot 45 procent lager dan destijds. De Euro pese Commissie verwacht een zeer moeilijk eerste kwartaal van 1978. Slechts door zeer strenge anti-crisis maatregelen zullen de moeilijkhe den kunnen worden overwonnen. min) en het krediet in rekening-cou rant 3,8 min) is hypotheek gege ven op het onroerend goed te Hilver sum en zijn de voorraden en de han delsvorderingen verbonden. Voor een lening van 2,5 miljoen door de Nationale Investeringsbank is ook onroerend goed In hypotheek gegeven. PHILIPS zal over 1977 een onver anderd interimdividend uitkeren van 60 cent per aandeel van 10. De NV Gemeenschappelijk bezit zal tot een gelijke uitkering overgaan. FRIESCH-GRONINGSCHE Hy potheekbank verwacht een ruim 40 procent hogere brutowinst dan de 50,6 miljoen van 1976. Toen werd netto ƒ24,5 miljoen verdiend. Op grond van het resultaat wordt voor gesteld het dividend op de volgestor te aandelen van 10 te verhogen van 2,88 tot 3,30. De houders van aan delen van 1.000 (waarvan 20 pro cent gestort) krijgen 282 (220). DE PLOEG (weverij) heeft in het op 30 juni geëindigde boekjaar de netto-winst verdrievoudigd van 170.000 tot 510.000. De netto-om zet bedroeg 33,9 (32) miljoen. Groei van de omzet wordt in de eerste plaats gezocht in het buitenland; ge- De Gedistilleerd Groep Neder land, een volledige dochteronderne ming van Heineken, heeft aan Aan neming Maatschappij J. P. VAN EESTEREN een onderdeel van OGEM Nederhorst Bouw, opdracht verstrekt voor de bouw van een dis tilleerderij groepskantoor, poortge bouw, energiegebouw, alcoholfa- briek, hulpgebouwtjes en bijkomen de terrein- en rioleringswerken op een terrein in Zoetermeer. Met de opdracht is een bouwsom gemoeid van ca. 20 min. De bouw tijd zal ongeveer 14 maanden in be slag nemen. werkt wordt aan een steviger positie in Engeland. Orders zijn ook ontvan gen uit het Midden-Oosten. Bij de Ploeg werken 250 mensen. AMEV verwacht dat de Jaarwinst 15 procent hoger zal zijn dan in 1976. In de eerste negen maanden werd 49 (40,4) miljoen verdiend) bij een omzet van 1,20 (1,07) miljard. VERENIGDE GROFSMEDERIJ. EN te Amsterdam sluit de poorten. Voor de 25 werknemers zal ontslag worden aangevraagd. Het bedrijfje was gezamenlijk eigendom van Kon. Grofsmederij in Leiden, VMF en RSV. GENeVE Het overleg in Oenève over een nieuw multivezelakkoord is voor onbepaalde tijd verdaagd. Dit betelcent dat op 31 december wan neer het huidige multivezelakkoord afloopt er geen nieuwe overeen komst zal zijn tussen de industrie landen en de derde wereld. Het mul tivezelakkoord regelt de textieluit- voer uit de ontwikkelingslanden naar de industrielanden. Het overleg, dat plaatsvindt onder auspiciën van het GATT (Algemene overeenkomst inzake handel en ta rieven) was in juli ook al eens vast gelopen en toen verdaagd. In een verklaring van de vijftig aan de con ferentie deelnemende landen staat dat zij „meer tijd voor studie nodig hebben". Het grote geschilpunt is dat onder het lopende akkoord aan de ontwik kelingslanden wordt toegestaan hun export jaarlijks met zes procent te vergroten. De Verenigde Staten hebben daar weinig mee te maken omdat ze eigen akkoorden hebben met de derde wereld. Voor de EG- landen is die zes procent echter on aanvaardbaar veel. De EO-minis- ters van buitenlandse zaken zullen op 19 en 20 december het definitieve mandaat vaststellen voor EO-on- derhandelaar Tran Van Thin. DEN HAAG De industriële pro duktie in ons land is in oktober iets minder dan één procent gestegen in vergelijking met september. Hier mee bleef de produktie nog een klei ne twee procent onder het niveau van een Jaar eerder. In september lag de industriële pro duktie nog een kleine vier procent onder die van het vorige Jaar. Dit valt op te maken uit de voorlopi ge berekeningen van het cbs Het door het cbs samengestelde index cijfer van de gemiddelde industriële produktie per dag, gecorrigeerd voor seizoenbeweging, bedroeg voor oktober 119 tegen 118 voor septem ber; 12l voor oktober van het vorige jaar en 122 voor september van het vorige Jaar. CINDU-KEY EN KRAMER leed ook in het derde kwartaal verlies, hoewel verhoudingsgewijs wat min der dan in het eerste halfjaar. De directie verwacht niet dat verlies over heel 1977 nog ls te ontkomen. Omzet over de eerste drie kwartalen; 296 (265) miljoen. im een onzer redacteuren IdSTERDAM Dollar ver st verder terrein. Dollar in rstel. Mark omhoog. Gulden dieptepunt. „Slang" be- eigd. Krantekoppen van de atste dagen, die er geen twij- over laten bestaan dat er ts mis is aan het valutafront, is sprake van valuta-onrust i dat niet voor de eerste keer. ir het allemaal om draait is de k ollar. De Amerikaanse munt heeft w n opzichte van de belangrijkste (Uuta's in de wereld een peil bereikt at sinds de tweede wereldoorlog et meer is voorgekomen. Een ver- e koersdaling lijkt niet uitgeslo- i, hoewel er de laatste dagen enige itering valt te constateren in de egatieve waardering voor de dollar. I' u «tergrond van de waardedaling ■tor de dollar we hebben het al ccr geschreven is vooral het aan- inlijke tekort van Amerika in zijn «del met het buitenland. Voor een slangrijk deel het gevolg van im- orten van olie ten behoeve van de lergievoorziening in de VS. t Amerikaanse regering is de re- knte ontwikkeling van de dollar tot «verre vrij laconiek tegemoet ge sden Van enige steun aan de eigen it is vrijwel geen sprake. Op zich is dit wel verklaarbaar. De lage koers van dit moment komt ;ijds de Amerikaanse uitvoer ten goede (de Amerikaanse produk- ten worden goedkoper), wat een po sitieve invloed moet hebben op de handelsbalans. Omgekeerd worden goederen uit het buitenland (te den ken valt aan Japanse produkten bij voorbeeld) in Amerika duurder, het geen een gunstige uitwerking moet hebben op de binnenlandse bedrij vigheid in de VS. Duitse mark Meer problemen biedt de onder druk staande dollar voor een aantal Euro pese landen. Met name voor Duits land dat zijn munt, de mark, in waar de heeft zien stijgen naarmate de dollar verder het loodje moest leg gen. Zo hebben bankkringen in Duitsland er al op gewezen, dat de koersdaling van de dollar, of de koersstijging van de mark, een ge vaar betekent voor de verdere groei van de Westduitse export. En het is nu eenmaal zo, dat als de export van de Bondsrepubliek bij de verwach tingen achterblijft dat gevolgen kan hebben voor het zo broodnodige her stel van de economische bedrijvig heid in tal van industrielanden in de wereld. Een verkODend Duitsland ls name lijk ook een kopend Duitsland. In dit verband mag wellicht in herinnering worden geroepen, dat het niet zon der betekenis was dat tijdens de jongste jaarvergadering van het In ternationale Monetaire Fonds op Duitsland (en op Japan) een beroep werd gedaan om een bijdrage te leve ren aan het economische herstel in de wereld door meer produkten uit andere landen te kopen. Sprekende over de daling van de dollar en de daaruit voortvloeiende vraag naar „harde" valuta's als de Duitse mark, de Zwitserse frank en ook de Japanse yen is het goed ook even stil te staan bij de „slang", het Europese valuta-arrangement, dat overigens inmiddels deze naam ten onrechte draagt. Immers van de „slang" maken alleen nog maar deel uit West-Duitsland, Nederland, Bel gië/Luxemburg, Noorwegen en De nemarken. In deze slang wordt de dienst thans uitgemaakt door de Duitse mark. Door de aanhoudende stijging van deze muntsoort wordt het voor de overige slanglanden steeds moeilij ker de koersontwikkeling van de Duitse mark te volgen. En dat moe ten deze landen nu juist wel op grond van de gemaakte afspraak, dat de waarde van de ene munt ten hoogste 2,25 procent mag afwijken van de andere ten opzichte van een overeengekomen spilkoers (midden- prijs). Het ls tegen deze achtergrond dat bij voortduring aanpassing stemmen opgaan om te komen tot een zekere aanpassing van de onder linge koersverhoudingen in de slang. In Brussel, waar de ministers van financiën van de slanglanden deze week bijeen waren is echter geen beslissing op dit punt geno- aovertentie In verband iner de recente opslag van 1% op de stijging van de tarieven op debetrenre voor kredieten de geldmarkt zal met ingang in rekening-courant worden van 9 december 1977 een ingevoerd. HOLLANDSCHE BANK-UNIE men. Zij zagen de slang direct nog niet in groot gevaar verkeren en daarom werd besloten alles voorlo pig nog maar bij het oude te laten. Vooral Denemarken was erop tegen nogmaals een waardevermindering van zijn kroon te moeten onder gaan. En Nederland zou. naar ver luidt, een devaluatie (kunstmatige waardevermindering) van de Belgi sche frank (hèt zorgenkind in de slang) ongaarne zien, bevreesd als ons land is voor een verslechtering van de concurrentiepositie van de binnenlandse Industrie. Wat een devaluatie van onze eigen gulden betreft, tal van deskundigen hebben de laatste tijd het vóór dan wel tegen daarover uitgesproken. Toch moet wel worden vastgesteld, dat een dergelijke stap voor ons meer na- dan voordelen met zich zou brengen, dit vooral gezien tegen de noodzaak van de bestrijding van de inflatie. De dagen, dat onze gulden tot de harde valuta's mocht worden gerekend liggen achter ons. ons aardgas ten spijt. Intussen ls echter het overschot op onze betalingsbalans veranderd in een tekort terwijl er de laatste tijd in het buitenland nogal wat ongunsti ge publikaties zijn verschenen over de economische situatie in ons land. Tegen die achtergrond moet de lage re waardering van de gulden op de valutamarkten worden gezien. Wie van zijn dollars af wil. zal niet bij voorkeur zijn toevlucht zoeken in onze gulden met alle nadelige gevol gen vandien voor de koersontwikke ling van de gulden binnen de slang. Toen de heer Bergsma destijds met het Amro Obligatiefonds in zee ging, had hij daar zo z'n redenen voor. Hij had eerder al wat bcleggingservaring opgedaan; de zekerheid van participeren in het Amro Obligatiefonds stond hem daarom wel aan. Dat betekende dat de Amro voor Bergsma streeft naar een hoge uitkering met zo min mogelijk risico. Ook dc verdere loop van zaken kwam Bergsma goed uit. Storten cn opnemen naar eigen inzicht, met een minimum van f 50,-. Van elke mutatie een keurig overzichtelijk afschrift met waardebcrekening ontvangen. Als vroeger iemand zich wel *ns wat laatdunkend uitliet over z'n „bedachtzaamheid", had Bergsma daar heus wel z'n antwoord op. Maar nu heeft hij een standaardmanier om iemand wat dat betreft 't zwijgen op te leggen: hij toont gewoon het rcndcmentpcrcentagc over 't afgelopen jaar. En eerlijk gezegd heeft 't hem zelf ook wel een beetje verrast, die ruim 81 Kwam neer op een uitkering van f 12,40 per participatie op jaarbasis Die Bergsma overigens automatisch j heeft laten hcrbclcggcn door Amro.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21