Breder kanaal kost woningen Investeringsklimaat Oude boeken gooi je niet zomaar weg» Man vermoord uit bijgeloof Kou weg Narcose verkeerd toegediend: vrouw overleden valse tandenland van europa versierd op proef andré mevrouw tankbier J I Uit recent cijfermateriaal blijkt dat I buitenlandse bedrijven dit jaar hun investeringen in ons land hebben verminderd. Anders gezegd: de fi nanciële belangen van buitenlandse bedrijven in ons land lopen wat terug. Dat is een verontrustend ver schijnsel. Zolang evenwel niet pre cies bekend is, wat de diepere oorza ken zijn. moet met het trekken van conclusie voorzichtigheid worden betracht. Het is zeer wel mogelijk, dat wij hier met een tijdelijk ver schijnsel te maken hebben. Denk baar is ook, dat deze investerings moeheid nauw samenhangt met het teruglopen van de investeringen in vrijwel alle rijkere landen in de wereld. Misschien zien de belangrijkste bui tenlandse investeerders op dit mo ment meer kansen in eigen land bijvoorbeeld in de Verenigde Staten. We noemen slechts enkele veron derstellingen. Waar het ons oir gaat, is, ervoor te waarschuwen al te vlug negatieve conclusies te trek ken, terwijl onvoldoende zakelijke en feitelijke gegevens voorhanden zijn. Hier en daar kan men namelijk al horen, dat buitenlandse onderne mers geen enkel of weinig vertrou wen meer hebben in het sociaal- economisth klimaat van ons land. Misschien zit daar wel een brok waarheid in. maar zeker is het niet. En afgaan op vage vermoedens is wel een erg wankele basis voor een nuchtere analyse. In dit verband kan ook gewezen Worden op een nogal opzichbarend artikel in het Amerikaanse financië le dagblad ,.The Wall Street Journal Eén van de redacteuren van die krant schildert in een bijdra ge een wel erg somber beeld van de economische toestand in ons land. Opvallend is dat het Amerikaanse blad beweert, zijn gegevens van vooraanstaande Nederlandse ban kiers en economen te hebben ge kregen. Dit is des te merkwaardiger, omdat „The Wall Street Journal" slechts enkele maanden geleden een Ame rikaans onderzoek publiceerde, waaruit bleek, dat het investerings klimaat in Nederland buitengewoon aanlokkelijk was. Blijkbaar is er in enkele maanden dan wel veel in ongunstige zin ver anderd in ons land. Dat nu komt ons wel wat onwaarschijnlijk voor. Andere critici wijzen erop dat veel Nederlandse ondernemers het ook niet meer zien zitten in ons land. Daaruit zou zijn te verklaren dat Nederlandse bedrijven zoveel in het buitenland investeren. Dat, aldus de critici, doe je alleen als men geen perspectief meer ziet in eigen land. Het komt ons voor dat deze veron derstelling op een denkfout berust. Uit voorhanden zijnde gegevens kan de conclusie worden getrokken dat Nederlandse ondernemers al se dert vele jaren belangrijke bedra gen in het buitenland investeren. Meestal houdt dit verband met een verdergaande specialisatie waar voor in ons land niet voldoende ruimte meer is. Terecht heeft fe voorzitter van het bestuur van de RABO-banken, de heer Lardinois, dan ook in een vraaggesprekje voor de tv uiteengezet dat het econo misch gezien zeer gezond is dat Nederlandse bedrijven in het bui tenland investeren. En wat de daling van buitenlandse investeringen in ons land betreft er is momenteel een onderzoek gaande (in opdracht van het minis terie van economische zaken) naar de dieperliggende motieven. Gezien het grote economische be lang dat ons land bij meer investe ringen heeft is het gewenst dat na dere informaties over dit onderozek spoedig bekend worden. Hopelijk kan zo'n onderzoek er toe bijdragen dat een negatieve publi catie als nu in „the Wall Street Journal" achterwege blijft. Het gevaar is namelijk levensgroot dat de negatieve publiciteit een ei gen leven gaat leiden. Als het Ne derlandse bedrijfsleven veelvuldig klaagt en buitenlandse bladen (mede daardoor) minder gunstig over ons land schrijven, draagt dat op zichzelf al bij tot verslechtering van het sociaal-economische kli maat in Nederland. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). fl 1 Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V. Nieuwendijk200, Amsterdam. Tel: 020-23 25 40, Coolsingel 83, Rotterdam, Tel: 010-13 83 05. Spuistraat 9, Den Haag, Tel: 070-63 97 12., Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Groningen, Leiden, Haarlem, Antwerpen, Gent, Enschede. DEN HAAG (ANP) De 52-jarige Surinaamse zanger R. S. Toelaran die donderdagavond voor zijn wo ning aan de Vaillantlaan in Den Haag werd doodgestoken, is het slachtoffer van een moord uit bijge loof. De Haagse politie heeft drie broers van de vrouw van Toelaran en een kennis van het drietal aange houden. die een bekentenis hebben afgelegd. Volgens de politie waren de drie broers (de 17-jarige B. D., de 20- door Barend Mensen HANSWEERT Het lot van het aan de overkant van het Kanaal door Zuid-Beveland en dus van de rest van het dorp wat geïsoleerd liggende Hans- weert-oost schijnt bezegeld. Na zeven jaar onzekerheid weten de zeshonderd bewoners van deze woongemeenschap dat hun tweehonderd woningen en hun veertig bedden tellende bejaardentehuis nu alle kans lopen te worden opgeofferd aan de verbreding van het ka naal en de daaraan verbonden sluizenbouw. De in Hansweert-oost wonende scheepsagent J. Griep vindt dit nu weer typisch zo'n geval waarin maar gewikt en beschikt wordt, zonder dat rekening wordt gehouden met de ge voelens van de mensen die er het slachtoffer van worden. Als voorzit ter van het Belangencomité Hans weert-oost en ook als raadslid van Reimerswaal (dat Hansweert onder zijn vleugelen hoedt) heeft hij niet onder steolen of banken gestoken hoe hij denkt over het meer passief volgen van ambtelijke argumenta tie, zonder dat op onderzoek van andere mogelijkheden wordt aange drongen. De raad volgde echter de voorkeur van rijkswaterstaat en hetzelfde de den onlangs de Zeeuwse staten. Alleen het PPR-statenlid W. van der Heide vond dat een woongemeen schap als Hansweert-oost niet zo maar weggevaagd kon worden en dat bij dergelijke ingrijpende beslis singen de bevolking het laatste woord zou moeten hebben. Het werd de plannenmakers echter gemakkelijk gemaakt. Van drie op lossingen voor de verbreding van het kanaal werd de meest aanbevolen oostelijke gekozen. Dit vanwege landschapsbescherming en bespa ring vah landbouwgrond. Overigens zou een westelijk tracé voor de scheepvaart, met name de duwvaart, nautisch de beste zijn. De mensen van Hansweert-oost heb ben het hunne kunnen zeggen en hun woordvoerder Griep heeft zich danig geweerd. „Maar op een hoor zitting wordt geen discussie ge voerd," aldus de voorzitter van het Belangencomité. „je merkt niet eens hoe je bezwaren bij de ambtelijke heren vallen." Het kanaal moet verbeterd worden, dat vindt hij ook. Het is zo'n honderd jaar oud en van de drie sluizen da lijk zouden kunnen gaan gedragen. „Dat is natuurlijk mogelijk." aldus de heer Griep, „hoewel sommige mensen van de praktijk het tegen spreken. Ik blijf daar buiten. Mijn vraag is alleen of het kanaal nu wer kelijk zo ingrijpend onderhanden moet worden genomen. Sinds in 1975 de nieuwe Schelde-Rijn-verbinding naar Antwerpen werd geopend is van de vaart langs Hansweert vijftig procent afgevallen. Duwvaart is niet goed mogelijk, zodat ook de kon vooien voor Vlissingen en Gent eerst naar Antwerpen varen. Het is daar om logisch dat het kanaal wordt verbeterd zodat aan kilometers om varen en oponthoud in Antwerpen een eind komt. „Maar je moet je daarbij wel aan de werkelijkheid houden. Je moet geen voorzieningen willen treffen voor zo veel duwvaart als er bij wijze van spreken op de Rijn nog nooit gezien is. Het gaat per slot van rekening alleen maar om de vaart naar Vlis singen en Gent. Naar mijn idee is het mogelijk het kanaal te verbreden en er nieuwe sluizen in te bouwen zon der dat daar grote offers voor nodig zijn. Duwtreinen komen er op het ogenblik toch niet door en de eon- ventionele vaart (hoofdzakelijk op Frankrijk varende spitsen) zou zich een paar jaar naar de omstandighe den moeten schikken door ook via de Schelde-Rijn-verbinding of bij mooi weer via de Zandkreek en het Kanaal door Walcheren te varen. Kundig? Boven: een aantal bedreigde woningen. Onder: sluis te Hansweert teert de jongste van 1914. Rijkswa terstaat wil het vaarwater geschikt maken voor een onbelemmerde duw vaart. De sluizen bij Wemeldinge vervallen, die bij Hansweert worden vernieuwd. Zij moeten met een leng te van 280 meter en een breedte van 24 meter duwkonvooien kunnen ver werken. De waterkeringen langs het acht kilometer lange kanaal worden verstevigd omdat de blijvende getij dewerking in de Oosterschelde erin merkbaar zal zijn. „Dat is allemaal mooi." zegt de heer Griep, „maar het wil er bij mij niet in dat er tweehonderd woningen en daarmee een zeer plezierige woon plaats voor moeten worden afgebro ken. Er zijn dan ook tegenwerpingen te maken. Men moet bijvoorbeeld niet praten over besparing van land bouwgrond. Als je zeshonderd men sen uit hun huizen jaagt, zul je elders grond in beslag moeten nemen om hun weer onderdak te verschaffen. Een onderzoek van mijn kant heeft geleerd, dat men er in scheepvaart- kringen min of meer verbaasd over is dat men de verbetering van het ka naai op een dergelijke schaal wil aanpakken. Dat wordt helemaal niet gevraagd Overigens vindt men dat het veel veiliger zou zijn de nieuwe kanaal uitgang naar de Westerschelde aan de westkant te projecteren tussen Hansweert en het dorpje Schore. Dat is ter hoogte van de Kapellebank. Rijkswaterstaat voelt daar niet voor. omdat de zandplaten in de onbere kenbare Westerschelde zich na men selijk ingrijpen wel eens onbehoor „Het zou vooral de moeite waard zijn de mogelijkheid te onderzoeken de nieuwe sluizen te bouwen en de vaart ondertussen gaande te houden door middel van afdamming. Er wordt al te vaak op deskundigheid vertrouwd, maar deskundigen zijn nog niet altijd „kundigen". „Let wel. ik wil niet met een blind doek oplopen Het is bij dergelijke projecten altijd erg moeilijk te zeg gen wat het beste is. Maar wat de bewoners van Hansweert-oost zo dwars zit is dat zo'n kwestie vrijwel niet bespreekbaar is. Ze krijgen geen gehoor, want wat in de ambtelijke wereld de één zegt durft de ander niet tegen te spreken „Ondertussen wordt er heel wat leed veroorzaakt. Het trieste ervan is dat je het. niet eens de kracht van een doorslaand argument kunt geven. Er zijn zulke „grote" belangen in het spel dat zo'n handjevol mensen zich daar toch niet tegen kan verzetten Nou. voorlopig zijn we dat wel van plan. Maar of het lukt is wel de vraag." HET WEER door Hans de Jong jarige D. D. en de 27-jarige B. D.) er sterk op tegen dat hun zuster acht maanden geleden introk bij Toela ran. Zij geloofden dat de zanger on geluk bracht in de familie. Dat bij geloof heeft volgens de politie er toe geleid plannen te beramen Toelaran om te brengen. De oudste van de broers beraamde het plan, de jong ste van het drietal deed „het vuile werk". De aangehouden kennis van de drie broers belde bij de zanger aan. waarna de drie broers hem op wachtten. De minder koude lucht heeft giste ren snel verder terrein gewonnen. In een groter deel van het land gebeur de toen wat zich dinsdag al in het uiterste zuidwesten had afgespeeld: sneeuw, ijzel, regen en gladheid op de wegen. In het noorden viel het overigens wat mee. Na het middag uur begon het in zuid-Friesland ge leidelijk gladder te worden door „drizzle" (motregen), maar niet in die mate dat de vaste wandelaars op hun stoeltje bij de gasverwarming bleven. Apropos... de aardgaskraan toch maar niet te hoog opdraaien zoals ik een paar bijdragen terug voorstelde, want aldus een brief schrijfster uit De Bilt er is nog altijd een energieprobleem. Ik wil ook graag haar veel betere advies doorgeven: „Trek maar eens een hemd of een warme trui aan". De lange onderbroek hoeft dus niet, maar het andere is toch meege nomen... Al om half elf gistermorgen meldde zich de waarnemer uit een lente achtig Middelburg. Daar was het toen zeven graden boven nul, tien graden warmer dan op dat tijdstip in Groningen. In Roosendaal werd gisteravond plus acht graden geme ten. daar dus allang geen gladheid meer die daar daags tevoren uren achtereen had geduurd door getreu zel van het dooifront. Het kwik in Gorredijk stond gisteravond op plus drie plus vier, stad Groningen plus drie graden. Het depressiekemtje, dat dinsdag morgen bij de westelijke ingang van het Kanaal kwam kijken had weinig puf meer. Het vulde een etmaal later op boven het zuidwestelijk deel van de Noordzee. Veel belangrijker voor de verdere aanvoer zachte oceaan- lucht is een diepe stormdepressie (centrum iets boven 960 milibaar) ten zuidwesten van Engeland die op reis naar de Ierse zee en later de F&röer, kortom het oude vertrouwde paadje. Deze depressie staat er ga rant voor, dat de koude lucht niet direct weer terugkeert. Natuurlijk- ...het is wijd en zijd bekend: boven Skandinavië ligt een hogedrukge- bied van meer dan 1035 millibaar, maar het moet toch zo langzamer hand ook wel tot de massa zijn door gedrongen dat dit alleen bij ons geen sterke ijsvloer kan opbouwen vooral niet bij een voortdurende uit breiding van dit maximum naar de Alpen of zuidoost-Europa.. Volgens de Amerikaanse computers (niet erg betrouwbaar, zeggen sommige insi ders. wordt wel degelijk naar geke ken. zeggen anderen) zal de drukver- deling er ook volgende week maan dag nog ongeveer net zo bijliggen met hogedruk boven Skandinavië en lage druk ten zuidwesten van Engeland. Alsjeblieft..de Erhal- tungstendenz speelt weer mee. an ders gezegd: het parool is: blijf waar je bent en verroer je niet. „Een verandering voor de verande ring is geen verandering", aldus een van onze Zeeuwse medewerkers dinsdagavond op het moment dat het bij hem nog vrij koud was en hij keek daarbij vooruit naar de datum van nieuwe maan. te weten tien de cember. Ik weet niet of hij er nu nog zo over denktIn Friesland zegt men het anders: „een oosterdooi. een zekere dooi." Van Jan Visser op Marken kreeg ik de weersvoorspelling voor de hele winter dus tot en met februari in de Verenigde Staten toegestuurd: on der normale temperaturen in Cana da. te zacht weer, gemiddeld, in een groot gebied in het zuidwesten van de Verenigde Staten en een kleine in het zuidoosten inclusief Florida. In New York en omgeving is het fifty- fifty. In het „Weekly Weather and Crop Bulletin" staat ook te lezen dat de Sowjet-Unie in november betrek kelijk zacht en nat weer heeft gehad. In Europees Rusland was de tempe ratuur meest boven nul en regende in hel algemeen hogere C?., temperaturen'-^'/ het. Misschien interesseert het u ook nog te weten dat in maart van dit jaar de sneeuw op noord-IJsland ge middeld negentig centimeter dik was en maximaal op 15 maart te weten 108 centimeter. Van 21 tot 27 november is het bijzonder koud ge weest in delen van de Verenigde Staten met in International Falls een record lage temperatuur van minus 33 graden Celsius. HOOOWATER vrijdag 9 december. Vlissln geri 0 19-12 38. Haringvlielsluizen 0 18-12.42. Rotterdam 2 14-14 27. Scheveningen 1 21-13 43. LI muiden 1.58 14 18. Den Helder 0 07 18 45 Harilngen 8 13-2055. Delfzijl 10 13-22 54 Van een onzer verslaggevers ARNHEM Door het verkeerd toe dienen van narcose is de 70-jarige mevrouw M. B. van der Beek-Kam perman dinsdag in het St Elisabeth Gasthuis te Arnhem overleden De doodsoorzaak is komen vast te staan nadat de anatoom-patholoog dr J. Zeldenrust gisteren sectie heeft verricht op het stoffelijk over schot. Een leerling-anesthesiever- pleegkundige. die het laatste jaar van haar opleiding volgde, heeft de narcose niet via de luchtpijp maar via de slokdarm toegediend. De vrouw moest een nieroperatie on dergaan. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis werd de narcose toege diend onder toezicht en verantwoor ding van een anesthesist. Achteraf, zo is verklaard, bleek de buis ver keerd te zijn aangebracht omdat alle aandacht werd gericht gezien haar leeftijd op het hart van de vrouw. De 26-jarige leerllng-anesthesiste. een gediplomeerd verpleegkundige, had de ingreep al herhaalde malen onder toezicht toegepast. Het onge val is bekendgemaakt aan de In spectie voor de Volksgezondheid en aan de hoofdofficier van justitie tn Arnhem. onder redactie van Loes Smit Hoe verder je in Europa naar het noorden gaat, hoe lichter van kleur de kunstgebitten zijn die de men sen daar dragen. Een Italiaan bij voorbeeld mag dan spierwitte tan den hebben, als het een prothese is lijkt dat maar zo. Zou je een „Itali aans" kunstgebit naast een Zweeds leggen, dan zou al gauw opvallen dat dat Italiaanse veel donkerder van tint is. Dat komt niet doordat ze in Italië een donkerder soort tanden maken, want de meeste kunstbijters en -kauwers komen uit het dwergstaatje Liechtenstein. Miljarden lossen tanden en kiezen maken ze daar per jaar, zodat je Liechtenstein rustig Europa's valse tanden-land mag noemen Een groot deel van Liechtenstein leeft van de valse tanden, weet de Amerikaanse krant Los Angeles Ti mes Het landje maar nèt 157 vierkante kilometer groot en inge klemd tussen Zwitserland en Oos tenrijk is eigenlijk één grote val se tand. en de meeste inwoners werken er allemaal in dezelfde branche. Niet minder dan 44 kunst tanden-fabrieken en -fabriekjes staan er. De Liechtensteiners zelf hebben er de beste baantjes. Maar ook voor het gewonere werk in de fabrieken moet personeel gevon den worden en die rekruteren de bedrijven in Oostenrijk. Elke werk dag reizen vijfhonderd Oostenrijk se vrouwen per bus door de haar speldbochten in de Alpen naar hun werk in Liechtenstein. De prijs van de tanden varieert van zo n tachtig cent tot 1.85 per stuk, de inkoopsprijs voor de groothan del elders in Europa wel te ver staan. Het is het passend maken van een gebit, het werk van de tandarts en van de laboranten dat een gebit duur maakt. Er zijn wel negentien kleuren en veertien ma ten in. Met de hand worden de tanden stuk voor stuk bijgetint. want er zijn klanten die losse tan den met een barstje of andere be schadiging en zelfs met nicotine- aanslag willen hebben. Letterlijk met goud behangen was de bekende Amerikaanse pianist Li- berace, toen hij dezer dagen in Lon den arriveerde. Alleen al twee van zijn zes ringen zijn samen een slor dige miljoen gulden waard, en een derde exemplaar mag er ook wezen dat heeft de vorm van een vleugel compleet met toetsen en klepje en is bezet met diamanten. Om zijn hals droeg hij een diamanten hanger in de vorm van een L, verder een gou den horloge met diamanten dat min stens zestigduizend gulden waard is en een nerts jas. Allemaal gekregen, verklaarde hij trots, en inderdaad mag deze Liberace zich in een grote schare bewonderaar(sters) verheu gen, die hem wellicht hebben „ver sierd". Maar je vraagt je wel af hoe zo'n man nog kan spelen. Niet meer dan twintig procent van de totale produktie is van porse lein. Tanden van dat materiaal zijn duurder, maar je hebt er dan ook veel langer wat aan. Desondanks dragen de meeste Europeanen plastic namaak-gebitten, in tegen stelling tot de Amerikanen. Daar is 65 procent van de valse tanden van porselein gemaakt. De meeste Liechtensteiner tanden vertonen vage rozige, gelige en grijzige kleur tjes. niet één tand is spierwit, want. zeggen de fabrikanten, als oudere mensen zich ineens met stralend witte gebitten vertonen ziet ieder een gelijk dat het valse tanden zijn. En dat is nergens voor nodig. Een goeie valse tand ziet er even echt uit als een van jezelf. Voorlopig is er voor het dwergstaa tje nog heel wat werk aan de winkel op het gebied van de valse tanden- produktie Sinds kort hebben ze er daar een nieuw, reusachtig werk terrein bij: een aantal ontwikke lingslanden. waar de inwoners nu pas aan het dragen van kunstgebit ten begonnen zijn Werkloosheid zit er voor de Liechtensteiners in elk geval niet in. Twee tandtechnische instituten op het Rotterdamse Mathenesserplein bejubelen in advertenties hun ei gen produkt in alle toonaarden. Kunstgebitten dus. die ze in zo'n instituut erg snel kunnen aanme ten. Erg goed ook, beweren ze bei den (in een overigens ander Rotterdams instituut hebben we dat inderdaad zelf ervaren), zó goed zelfs dat ze hun klanten allebei een garantie bieden. „Niet goed geld terug", adverteert het ene instituut dat, zegt „gewoon erg goede gebit ten" te maken. Het andere, dat beweert het kunstgebit tot ..gebits kunst" verheven te hebben, geeft een gebit zelfs „gratis een maand op proef". En als het niet bevalt? Geld terug, maar dan natuurlijk ook het gebit terug. Misschien dat een ander dat dan weer een maand lang mag proberen? Nee. dat klopt niet. Want de „gebitskunstenaar" verklaart zijn garantie aldus nader: dat u uw geld volledig terug krijgt als u na een maand zijn gebit gedragen te hebben niet tevreden zoudt zijn Zijn gebit dus. Waaruit alleen maar te concluderen valt. dat de kunstenaar steeds voor zich zelf een nieuw gebit maakt en jou „met zijn tanden in jouw bek" laat gaan om een kleine variant op Polanski's beroemde Dracula-film „met jouw tanden in mijn nek' te gebruiken. André Van Duin is niet alleen „me neer Dik Voormekaar", hij heeft het. gemeten naar zijn prachtige, bijna anderhalve eeuw oude molen aan het Braassemermeer ook „dik voormekaar", constateert Gertom de Beer in de NCRV-gids. Niet te verwonderen dus dat André het heerlijk vindt om thuis te zijn. .Hij houdt van de rust daar, maar zo'n stuk natuur in Je onmiddellijke om geving en zoveel bewonderaars zouden er best eens voor kunnen zorgen dat het rondom de molen juist erg onrustig is. Maar nee hoor: D'r Jopen twee honden bulten. Woef en Dreumes. Die Woef is een Sint Bernhard. Onstuimig. Wil al tijd spelen. Door hem blijven de mensen wel uit de buurt. En door het bordje „Verboden toegang" aan de weg. Nou ja, zondags wor den hier nogal eens puzzeltochten georganiseerd. Maar dat heb je na tuurlijk gauw als Je in de enige molen van Rijnsaterwoude aan het Braassemermeer gaat wonen" De Westduitse verpleegsters zijn niet zo tevreden meer. Niet dat ze meer geld willen hebben of zo. nee. ze willen anders aangesproken wor den Ze hebben genoeg van dat eeuwige ge-zuster Volgens het „Handelsblatt" voelen de meesten van de ongeveer tweehonderddui zend verpleegsters in dat land veel meer voor da zakelijke aanspreek titel „mevrouw". Veel ziekenhuis artsen zijn het met de vrouwen eens. maar. merken die op. er zijn ook nog mannelijk „zusters" en voor hen is het helemaal hoog tijd om een nieuwe naam te bedenken In de toekomst komen er waar schijnlijk veel meer tankauto's op de weg Niet alleen met allerlei ge vaarlljke stoffen, maar vooral met bier De „Bier-Drive G.m.b.H." in Hellbronn-Berlijn zou zijn gerste nat tenminste voortaan op die ma nier naar de tappers willen bren gen. weet de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel. Als de methode van dat bedrijf inderdaad veel lagere transportkosten ople vert zoals beweerd wordt en andere brouwers mee gaan doen. komen er heel wat biervaten be schikbaar om als regenton of bloe- menbak te worden gebruik Want het bier zal uit de tankauto dan niet meer worden overgeheveld in de bekende vaten, maar in tanks van een speciaal ontwikkelde kunststof. Die worden in de kelders van restaurants en andere tapperij en gezet en gevuld met een kant en klare steriele zak vol bier. die steeds voor een volle verwisseld moet worden. In café of restaurant kan er dan via een lange leiding direct uit de tank getapt worden Wonderlijk genoeg zou het bier er nog lekkerder op worden ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5