Risico's voor kinderen groot De tekening van een lezer DICHTBIJ i] VERDER Trouw commentaar Palestijnen i Maatregelen voor meer veiligheid in verkeer mogelijk Sint is 644. Aldus Olympia Eerste schaatsers een museum voor rommel gevaarlijk met je matje de sneeuw in sadistisch roken anders NSDAG 6 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet arenlang stuitte de hervatting van c Geneefse vredesconferentie over et Midden-Oosten op de vraag of n wie de Palestijnse belangen zou loeten vertegenwoordigen. Dank een intensieve diplomatieke ampagne wist de Palestijnse bevrij- ingsorganisatie (PLO) van Jasser Irafat internationaal aanzien als .enige wettige vertegenwoordiger ran het Palestijnse volk" te verwer en. De Palestijnen wilden een ei- en staat. Zij wilden voor zich zelf preken. De geschiedenis had hen ;eleerd niet op anderen te vertrou wen. De PLO wilde naar Genève, wilde zelfs de staat Israël feitelijk rkennen, als de Palestijnen maar foor zich zelf zouden mogen preken. )it streven werd door Israël reso- uut genegeerd. Met de PLO zou nen nooit aan een tafel zitten. De inige mogelijke ontmoetingsplaats was het slagveld. Met de PLO. een bende van moordenaars en terro risten" viel niet te praten. Israël ijkt nu in dit standpunt te worden levestigd. Met het akkoord van de verschillende Palestijnse guerrilla groepen, afgelopen weekeinde, ge- iloten in Tripoli, lijkt de PLO Israël ;elijk te geven. Men eist het „recht op terugkeer en zelfbeschikking in elk stukje Palestina dat bevrijd is" maar „zonder verzoening, onder handelingen of erkenning van de staat Israël". Wel laat men de deur Iopen door te stellen dat men „in dit stadium" met Israël niets te maken wil hebben. De PLO lijkt echter over het hoofd te zien dat „dit stadium" wel eens beslissend kan zijn. Er is nu, na het optreden van de Egyptische presi dent Sadat, een reële kans op een doorbraak in het Midden-Oosten. Er kan nu misschien voor het eerst werkelijk worden gepraat over een rechtvaardige oplossing van het Pa lestijnse vraagstuk. Maar de PLO lijkt juist nu niet de wijsheid en het leiderschap te kunnen opbrengen om op deze geheel nieuwe ontwik keling in te springen. De PLO eiste aan het slot van het Palestijnse nationale congres, dat dit voorjaar in Cairo werd gehou den, het recht om op elke internati onale conferentie over het Midden- Oosten aanwezig te zijn. De PLO is uitgenodigd voor de voorbereiden de conferentie die volgende week in Cairo moet beginnen. Door simpel weg naar Cairo te gaan had zij tegenover Israël een sterke zet kun nen doen. Israël had het zich im mers niet kunnen veroorloven uit Cairo weg te blijven omdat de PLO daar pok zou zijn. Voor het eerst had de PLO de kans gehad mee te doen aan een conferentie, waaraan ook Israël zou hebben deelge nomen. Maar de PLO geeft er kennelijk de voorkeur aan zich op dit moment weg te cijferen. Een reële kans om als mondige partner vanaf het begin mee te praten over een oplossing van het conflict iri het Midden- Oosten, laat de top van de PLO liggen. Dat is een houding waarvoor zij weinig waardering en begrip ver dienen. Door Bert de Jong Gisteren zijn Wim Immink, Bert Kieinjan en Albrecht Pastink uit Daarle in Overijssel begraven. De drie jongens waren leerlin gen van de christelijke MAVO in Den Ham. Zij kwamen woens dagmorgen om het leven, toen zij op weg naar school door een auto werden aangereden. ADVERTENTIE Hoe oud is Sinterklaas? Niemand wist het precies. Tot Sint zelf is gaan rekenen. Met een pocket-calculator. Een Olympia LCD. Uitslag: Sint was vannacht om 12 uur: 643 jaar, 11 maanden, 29 dagen, 18 uur en 43 seconden oud. OLYMPIA B KANTOORMACHINE IMPORT BV. 060 Haag-De Werf 15-tel.Q70-299020 In Trouw van vrijdag stond een rouwadvertentie van hun drie vrien den Jan Manenschijn, Jan Nijsink en Dick Veurink met als inhoud: „Wij zijn erg verdrietig, omdat wij onze vrienden door een ernstig verkeers ongeluk op weg naar school hebben verloren. Zij waren allen 12 Jaar; net zo oud als wij. Wij bidden de Heer Jezus. Hij is de grote Kindervriend. Wij vragen Hem, of Hij hun vaders en moeders, broertjes en zusjes wil helpen en troosten want voor hen is het verdriet nog veel groter dan voor ons." Deze advertentie geeft iets weer van de diepe indruk die deze ramp op de gemeenschappen van Daalre en Den Ham heeft gemaakt. De ontredde ring en de gevoelens van machte loosheid en troosteloosheid worden clichématig met „verslagenheid" aangeduid. Directeur D. A. Koebrug- ge van de MAVO in Den Ham vertelt hoe de school die woensdagmorgen, nadat alles bekend was geworden ontredderd is leeggelopen. De volgende dag (donderdag) zijn de drie jongens in elke klas van de 214 leerlingen tellende school herdacht. Opvallend was hoe de lagere klassen met de leeftijdgenoten van de slachtoffers zich het snelst van de klap schenen te herstellen. Als ik vrijdag wacht voor een "ge sprek met de directeur van de MAVO, hoor ik in een van de lokalen ODGn brief het bekende lied van Tom Naaste- r pad zingen: „Eens, als de bazuinen klinken." Later begrijp ik van de heer Koebrugge dat er wordt gerepe teerd om 's maandags tijdens de begrafenis te zingen. Wie de toedracht van dit ongeluk hoort vertellen, moet tot de conclu sie komen, dat het onder deze on gunstige omstandigheden van jaar getijde, tijdstip en weg overal in ons land had kunnen gebeuren. Het ver haal is zo weinig uitzonderlijk. Op de donkere B-weg tussen Daarle en Den Ham fietsen dagelijks hon derden kinderen. Er is geen fietspad. De situatie op deze weg is gelijk aan die op vele wegen elders op het plat teland. Soms wordt er door de ouders actie ondernomen en gepro testeerd. Maar het blijft dikwijls bij een individueel protest. Zo legt een verontruste vader uit Nieuw-Vennep me de toestand in de Haarlemmer meerpolder uit. Langs de vrij smalle wegen van noord naar zuid liggen geen fietspaden. Maar wel is er veel en zwaar verkeer, dat langs de kinde ren dendert. De vader uit Nieuw-Vennep wijst nog op het volgende: geen fietspa den, maar er ligt in de Haarlemmer meer van noord naar zuid wel een achtbaans autoweg. De vergelijking gaat niet helemaal op; overigens maakt dit beeld duide- Gevaar op lijk, dat bij de planning in het verle den weinig rekening is gehouden met fietsers en nog minder met kin deren. Het fietspad komt nauwelijks in de plannen voor. Schemer Het ongeluk gebeurde woensdag morgen omstreeks tien over half acht. Het was nog niet helemaal dag geworden. Een groepje van zes kin deren fietste van Daarle naar de school in Den Ham. Een automobi list, ook uit Daarle, die onvoldoende oplette, reed de fietsers in volle vaart aan. Er was geen remspoor op de weg. De aanrijding kwam zo hard aan, dat een van de twee meisjes, die dertig meter voor de vier jongens fietste, door een weggeslingerde fiets van een jongen werd gewond. Drie jongens werden gedood. De vierde kwam er goed af. De (gemeentelijke) autoriteiten heb ben de neiging de oplossing te zoe ken bij de kinderen. Zo schreef de burgemeester van Haarlemmermeer onlangs in de regionale pers een open brief aan de jeugdige wegge bruikers. Het was een oproep om voorzichtig te zijn. Zo'n brief is nooit weg. Maar je lost er niet zoveel mee op. Het schrijnende van het ongeluk tus sen Daarle en Den Ham is, dat de kinderen netjes twee aan twee reden. De verlichting van hun fietsen was keurig in orde. Ook de Haarlemmermeer is geen uit zondering. Het probleem doet zich overal voor. Thuis begin je te ver moeden wat er op weg naar school gaande kan zijn als je zoon zegt: „Vanmorgen streek er weer een vrachtauto langs m'n arm". Mijdrecht en omgeving is de laatste tijd opgeschrikt door de dood van twee kinderen. In Vinkeveen veron gelukte een leerling van het Her mann Wesselink College in Amstel veen. Hij was met zijn brommer op weg néar school. Tussen Mijdrecht en Vinkeveen op de Mijdrechtse Dwarsweg kwam een leerling van de Maranatha-MAVO om het leven. Vorige week donderdag vergaderden in het gemeentehuis van Mijdrecht verontruste schoolleiders en ouders met vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en de politie. Het ini tiatief van deze bijeenkomst was uit gegaan van de leiding van de depen dance van het Hermann Wesselink College in Mijdrecht. Drs R. Prast, con-rector te Mijdrecht zegt over de toestand: „Als men woonwijken bouwt en gelegenheid schept voor industrievestiging wor den er wel wegen voor auto's aange legd, maar de fietsers worden ver geten." Naast zijn kritiek op de bestuurders geeft Prast toe, dat het gedrag van de kinderen op de weg erbarmelijk kan zijn. Adjudant E. Lutjes, groepscomman dant van de rijkspolitie, heeft weinig goede woorden voor het verkeersge drag van de schoolkinderen. Het probleem is vooral, dat de kin- dem op de basisschool tot en met worden begeleid in het verkeer. Ze krijgen verkeersles. Op weg naar school en huis kunnen ze onder hoe de van de moeder-klaar-overs veilig oversteken. Maar zodra de kinderen naar het voortgezet onderwijs gaan worden ze gacht „groot" te zijn en de gevaren van het verkeer te kunnen trotseren. Het „erbarmelijk" gedrag is dan verklaarbaar. Maatregelen In de discussies over de verkeerson veiligheid draait het steeds om het zelfde. Men voelt zich machteloos tegenover de gegroeide situatie. Toch ligt een aantal maatregelen en beleidsbeslissingen voor de hand. die het risico voor de schoolkinderen kunnen verminderen. De volgende vier punten zijn zeker van belang: 1. Een betere begeleiding van de kin deren. Tijdens de vergadering in Mijdrecht werd besloten weer met verkeersas sen te beginnen. Adjudant Lutjes kondigde verder een verscherpte controle aan. „Als de scholen aan en uit gaan zullen er speciale patrouil les op de weg zijn." Een actie onder de kinderen is nuttig. Vooral in de lagere klassen van het voortgezet onderwijs. Maar er wordt weinig mee opgelost. Nogmaals, de toedracht van het ongeluk in Den Ham is een bewijs. 2. Aanleg van fietspaden De aanleg van ruime fietspaden is in de eerste plaats nodig voor de veilig heid. De kinderen hebben gewoon recht op een veilige route. Opvallend was, dat wethouder J. P. G. Roos van Mijdrecht in de vergadering van vo rige week veel verontrusting weg nam met zijn mededeling, dat langs de gevaarlijke Industrieweg en Mij drechtse Dwarsweg binnen afzienba re tijd een fietspad wordt aangelegd. Ook andere verbeteringen stelde hij ln het vooruitzicht. Het is een miljoe nenproject. 3. Betere spreiding van scholen over de regio's Veel gefiets en getrek kan worden voorkomen door een betere sprei ding van de scholen. Bij het beoorde len van aanvragen voor het stichten van scholen voor voortgezet onder wijs en het plaatsen op het scholen plan wordt in Den Haag het begrip „redelijke afstand" gehanteerd. In het gefiets over de plattelandswegen met druk verkeer is weinig redelijks te ontdekken. Hoe dan ook, bij de beoordeling van de aanvragen zou scherp op de verkeersonveiligheid moeten worden gelet. Het raadple gen van een gedetailleerde kaart al leen is niet voldoende. Op het ogenblik studeert een com missie op het probleem van de groot te van de scholen. Uitgangspunt van de studie moet zijn, stelde staatsse cretaris K. de Jong vast. „het welzijn van de leerling". Als de commissie vindt, dat het welzijn van de kinde ren moet beginnen bij het verlaten van het huis is een uitkomst van de studie al te voorspellen: meer en dus kleinere streekscholen. 4. Dc lessen beginnen 's morgens later. De moeilijkheden bij het opstellen van lesroosters zijn haast onoverko melijk. Toch moet er een winterroos- ter worden opgesteld met een later begin van het eerste uur. De kinde ren hoeven dan niet meer in dit Jaar getijde in de gevaarlijke schemer te fietsen. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er e Postbus 859, en boekenbon. NIET BIJ BROOD ALLEEN Het is weer zover. De Leeuwarder Courant bracht gisteren op de voorpagina het traditionele plaat je van de eerste schaatsenrijders., De Friese hoofdstad heeft een' paar recordjagers, die de smalle ijzers al onderbinden als het ijs nauwelijks een hond kan dragen. In dit geval was het Uur U: maan dagochtend om 8.30. Locatie: een ondergelopen stuk land bij de Grote Wielen. Het ijs hield, al kraakte en bewoog het nog dunne laagje af en toe ijzingwekkend De temperatuur hield zich giste ren in het noorden trouwens echt in winterstijl. Op verreweg de meeste plaatsen daar bleef het kwik de hele dag onder het vries punt en zodoende werd de eerste ijsdag van het naseizoen een feit. Gorredijk bleef hangen op -1.5 graad celsius (maximaal), de stad Groningen -3 graden tegenover Roosendaal +3 graden. In Gro ningen dreef al vanaf de vroege ochtend stratusbewolking bin nen, die de zon afschermde en de nachtelijke kou conserveerde. In de loop van de middag werd van uit Groningen ook motsneeuw ge meld. Om vijf uur waren sommige velden al witachtig. Het hogedrukgebied boven Zuid- Scandinavië heeft zijn zwaarte punt verplaatst naar noord-Zwe den, terwijl de barometers overal zijn gaan dalen in Zuid-Scandina- vië. midden-Europa en onze om geving. Tegelijkertijd trekt een depressie in ontwikkeling (990 millibar) naar Brest op, maar gis teravond waren er ook Britse stemmen die het kanaal van Bris tol als doel opgaven. Hoe het ook zij de zuidoostelijke wind krijgt gaandeweg een meer zuide lijke component: een nadeel voor de winter. Er wordt gaandeweg zachtere lucht aangevoerd, het eerst in België waar het vandaag al +4 tot 9 graden wordt. Later, in hoofdzaak na vandaag, zal het ook in Nederland zo komen, het eerst in het zuiden en midden, later misschien in het noorden, maar het is niet zeker of de zachte lucht daar ook de grond zal berei ken. Er wordt door deze actie in feite voor ons hele land meer be wolking en enige neerslag (sneeuw overgaand in regen) in uitzicht gesteld en later ook een afneming van de vorst gevolgd door temperaturen boven het vriespunt. De heiigheid gisteren en het ruigvriezen duidden al op verandering. Hoe het verder zal gaan, hangt af van de afweerreactie van het Noordeuropese hogedrukgebied. Feit is dat de oostelijke wind nu krachtig opleeft over Zuid-Scan- dinavië en dat een depressie uit Moskou (20 cm sneeuw daar giste ren) naar het westen komt. Het feit. dat het maximum zich in westelijke richting en dus tegen de draad in beweegt, zou een aan wijzing kunnen zijn voor het lan ger voortduren van de huidige winterse drukverdeling in Noord- Europa. Nu betekent dit niet voor ons land automatisch koud of streng winterweer. Ook de oceaandepressies spelen wat dit betreft een rol en het zou wel eens kunnen zijn dat er een tempera- tuurverscherping zal plaatsvin den tussen het zuidwesten en noordoosten van het land waarbij laatstgenoemd gebied meer op de winter georiënteerd blijft. De computerkaart uit Washington voor zaterdag geeft weinig aanlei ding tot optimisme voor de schaatsliefhebbers; de lage lan den blijven volgens die kaart ook dan binnen het beheer van zachte stromingen uit zuidoost nu het maximum het zo'n stuk hogerop zoekt. Klas zes van de christelijke basis school 't Hoeckertje in Maassluis meer bewolking j - .'3 s heeft het weer ln de bijzonder natte novembermaand vastge legd. Drie maal daags is ln symbo len het karakter aangegeven (re genwolk, zon); er kwam een zeer duidelijke blokgrafiek van de neerslag tot stand (gemiddeld 5,5 mm per dag in Maassluis), en ver der zijn er kleurige lijnen van de temperatuur en luchtdruk ge maakt, anecdotisch becommen tarieerd ln een dagelijks overzich tje met cijfers en knipsels. HOOOWATER woensdag 7 december VUsslngen 10.45-23.24. HartngvlieUlulzen 10 58- 23.28, Rotterdam 0.23-12.42. Schevenlngen 11.58-. IJ muiden 0.08-12.35, Den Helder 3 28- 16.29. Harllngeo 5.43-18.54. Deltzijl 8.01-20.55 StaUon Weer temp. 7-19 uur Amsterdam onbew. 1 0 De Bilt onbew 2 0 Deelen onbew. 2 0 Eelde zw bew. -3 0 Eindhoven onbew. 2 0 Den Helder onbew. 0 Rotterdam onbew. 1 0 Twente onbew. I 0 Vltsslngen onbew. 4 0 Zd Limburg onbew. 2 0 Aberdeen geheel bew 7 0 Athene half bew. 9 0 Barcelona zw. bew. 15 4 Berlijn onbew. I 0 Bordeaux regen 11 1 Brussel onbew. 6 0 Frankfort onbew —0 0 Oenève geheel bew -0 0 Helsinki geheel bew. -2 0 Innsbruck onbew. 2 0 Klagenfurt geheel bew. —3 0 Kopenhagen geheel bew. —0 0 Lissabon zw bew. 17 11 Locamo onbew. 5 0 Londen zw bew. 7 0.2 Luxemburg onbew. -0 0 Madrid Malaga regen geheel bew. 7 15 4 0 Mallorca zw bew 19 3 München mist —8 0 Nice licht bew. 13 0 Oslo onbew —4 0 Parijs licht bew. 4 0 Rome licht bew. 14 0 Spilt onbew 10 0 Stockholm geheel bew. 3 0 Wenen geheel bew -4 0.4 Zürlch Casablanca geheel bew. motregen —1 18 0 1 Istanbul Ucht bew. 3 0 Las PaJmaa licht bew. 22 0 Tel Avlv -egen 19 2 Tunis lalf bew. 17 0 1 [onder redactie van Loes Smit Egypte heeft al zijn Alamein-mu- seum vol overblijfselen uit de ge vechten in Noord-Afrika tussen ge allieerde en Duitse troepen in de tweede wereldoorlog, aangevuld met replica's en originele brokstuk ken uit Arabisch-Israëlische oorlo gen. Daar komt nu een tweede oor logsmuseum bij: zondag wordt met veel vertoon vlakbij Mersa Ma- troech 160 kilometer ten oosten van El Alamein en ook aan de Mid dellandse Zeekust een museum ter nagedachtenis aan de Duitse heer Rommel geopend. Manfred Rommel, zoon van de vroegere veldmaarschalk, is uitgenodigd om de opening met zijn aanwezigheid luister bij te zetten en verder zullen de ambassadeurs er bij zijn van drieëndertig landen die bij de twee de wereldoorlog betrokken geweest zijn. Veldmaarschalk Erwin Rommel, die in 1944 zelfmoord pleegde, was van 1940 tot eind 1942 opperbevel hebber van de Duitse en Italiaanse strijdkrachten in Noord-Afrika. Hij werd er verpletterend verslagen door veldmaarschalk Montgomery („Montgomery of Alamein"). Rom mel, bijgenaamd „de woestijnvos, zou een kilometer of drie van Mersa Matroech zijn hoofdkwartier heb ben gehad in een grot op een rots achtig schiereiland; van daaruit leidde hij de operaties en in die grot is nu ook het museum ingericht. In dit Rommel-museum zullen wa pens en andere uitrustingsstukken te zien zijn, die Rommels troepen bij hun terugtocht achtergelaten hebben. Zoon Manfred heeft al toe gezegd zijn vaders persoonlijke be zittingen voor de collectie af te zullen staan, waaonder de maar schalksstaf die Rommel tijdens de slag bij El Alamein bij zich droeg, en een groot aantal kaarten van het oorlogsgebied. Het plan voor het Rommelmuseum is afkomstig van generaal Saad Mamoum, nu burgemeester van Cairo, maar ln de Arabisch-Israëli sche oorlog van oktober 1973 bevel hebber van het Egyptische Tweede Leger. Zoals de meeste Egyptische officieren was generaal Mamoum diep onder de indruk van de disci pline onder de Duitse militairen. Egyptes president Anwar Sadat heeft daar als jong kapitein ook een tijdje last van gehad. Hij kwam zelfs in de gevangenis terecht de Britse bezetters verdachten hem van spionage voor Duitsland en nog ging zijn bewondering zo ver dat hij in de cel Duits studeerde. De Egyptische autoriteiten ver wachten dat het nieuwe museum, dat zo'n 260 kilometer ten westen van Alexandrië te vinden is, veel buitenlandse toeristen zal trekken. En ook Europese ondernemers zien wel brood in het Rommel-museum. De Egyptische regering heeft ten minste al uit diverse Europese lan den verzoeken gekregen om in de buurt van Mersa Matroech toeris tencentra te mogen bouwen. Hij had weliswaar geen wapens bij zich, maar toch is een jeugdige Newyorkse jongen na zijn arresta tie het bezit van een gevaarlijk voorwerp ten laste gelegd. De inva lide jongen werd opgepakt nadat hij geprobeerd had een oude man te beroven door hem met zijn elle- boogkruk te bedreigen. Met het „gevaarlijke voorwerp" in het pro ces-verbaal werd dan ook die kruk bedoeld. Voor kinderen moet deze nieuwe vinding ideaal zijn: een ski-mat van plastic, altijd glad en makkelijk op te rollen en onder je arm mee te nemen. Je kunt er mee sleeën, maar het verschil n^et een gewone slee is dat je met je plasticje veel gauwer je evenwicht verliest. De ski-mat is een Zwitsers nieuwtje en het best bruikbaar in dikbesneeuwde gebieden, want je voelt natuurlijk wel alles door het dunne plastic heen. .er waarschijnlijk de ooizaak van dat hart- en vaatziekten en long kanker bij hen minder voorkomen" zegt de Britse arts R. W. Slllett die samen met twee collega's van Lon- dense ziekenhuizen een onderzoek je heeft gedaan, Tien pijp- en siga- renrokers hielpen daarbij: vijf mannen die nooit iets anders ge rookt hadden en vijf die tussen drie en zeventien jaar geleden de siga ret verruild hadden voor de sigaar. Na zes uur zonder rokertje kregen ze elk een kleine sigaar, en toen die op was bleek dat het gehalte aan koolmonoxyde en nicotine in het bloed van de vroegere sigarettenro kers vele malen sterker was toege nomen dan in dat van de rokers die het hun leven lang op sigaar of pijp hadden gehouden. De onderzoe kers concludeerden daaruit dat ex- sigarettenrokers net zo hard inha leren als voorheen, want ln feite hadden ze na het roken van dat ene sigaartje evenveel rommel ln hun bloed als toen ze nog sigaretten rookten. Het heeft weinig zin om stugge sigarettenrokers te overreden maar liever op pijp of sigaar over te stap pen. Die laatste kunnen weliswaar minder schadelijk zijn dan sigaret ten, maar zolang rokers blijven in haleren heeft zo'n overstap geen enkel voordeel. „Pijp- en sigarenro- kers die nooit aan de sigaret ge weest zijn, inhaleren niet, en dat ik Zelfs de slavenhandelaars waren niet zulke sadisten als de Ameri kaanse en Canadese rechters en advocaten die optreden als agen ten van kwaadaardige, wraakgieri ge vrouwen die willen schelden. Dat beweren tenminste de onge» veer 75.000 leden van de internatio nale vereniging „mannengelljkheld nu" in een petitie aan de commissie voor de mensenrechten van de Ver enigde Naties. Ze vragen de com missie een onderzoek in te stellen naar het echtscheidingssysteem ln de Verenigde Staten en Canada, want vooral daar zouden niet mis te verstane wantoestanden heer sen: vaders worden er vervolgd, ge vangen gezet, uit de ouderlijke macht ontzet en financieel en gèes- telijk kapot gemaakt. Vaders moe ten er ook de advocaat van hun vrouw betalen en zelfs hun ex- vrouw onderhouden als ze een voortreffelijke baan kan vinden, en het beste deel van de boedel krijgt toegewezen. In 95 procent van de gevallen krijgt de vader zijn kinde ren nooit of vrijwel nooit meer te zien, aldus nog steeds „mannenge lljkheld nu" aan de VN-commissle. Voorlopig valt er ln elk geval nog heel wat te emanciperen. Is er ooit kritiek op het geweld ln de Lv.-serie De Wrekers geweest? „Ons geweld is het geweld van Tom en Jerry. Dat is iets anders dan het geweld van Baretta of Starsky en Hutch. Het geweld ln De Wre kers is anders, wordt anders bena derd dan het geweld in Baretta. Zoals trouwens in De Wrekers alles anders benaderd wordt: liefde, sex, moord, het gewone, het ongewone. De kfacht van De Wrekers is, dat 8teed en Purdy en Gambit en al die andere karakters niet geëngageerd zlln." (Patrick MacNee. nu 55 jaar en nog steeds optredend als Eèrste Wreker John Steed, in Studio). i

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5