CW: akkoord irbeidsplaatsen erkt verstarrend pdeamrobank 'ntokyo Strijd om EG-visbuit hervat Beroemde beleggers THEODOOR GILISSEN N.V Overheid bekijkt structuur van x» geneesmiddelenmarkt Spoorwegen: geen fouten etere informatie per bedrijfstak Buitenlands bedrijfsleven trekt zich terug v 1 4 y. Derde wereld klaagt over beperking EG van textielinvoer Fritesbakkers willen niet terug naar drie kwartjes Kritiek op doen en laten van farmaceutische industrie J hoeven doe hl Boeken over beter wonen Wasgids textiel Mening over reclame (33) DAG 6 DECEMBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet _P 15 - RHS 17 n onze sociaal economische redactie SN AAG Het NCW (christelijke werkgevers) voelt zich ingesproken" door de vakbondseis voor overeenkomsten inza- arbeidsplaatsen. De werkgevers willen echter niet dat zo'n ik-akkoord het aantal arbeidsplaatsen vastlegt dat per bedrijf bedrijfstak gehandhaafd moet worden. Zo'n afspraak zou tot [starring leiden, en tot „blijf zitten waar je zit," terwijl de i reldeconomie juist sterk in beweging is. 4 a It betoogde gisteren NCW-secreta- 4 5 drs. Van der Meer tijdens een rsgesprek in Den Haag. Hij bena- i ukte de snelle processen in de we- Bconomie. Nederland kan die In zijn eentje tegenhouden door 5 jvoorbeeld de technologische ver- Jj euwing af te remmen. Daarom ver- a erpt Van der Meer nu ook subsidies 1 oor investeringen naar de mate «daarin die investering arbeidsplaat- n oplevert. „Zo'n toeslag voor ar- sidsplaatsen is geen goede zaak." ADVERTENTIES nnovatie us ls de regering de investeringen ge- :aJ cht wil stimuleren, moet zij premie- jeslagen geven voor „innovatie" et ontwikkelen van nieuwe pro- ukten en nieuwe produktieproces- voor investeringen gericht op ïbruik van grondstoffen (recyc- ng). en voor investeringen die ge- icht zijn op kennisoverdracht aan ]%under ontwikkelde landen. s«Wat dit laatste betreft, zouden over- Jheid en bedrijfsleven samen een Marktonderzoek op wereldschaal Iröoeten houden, om te zien waar er i ten markt is voor gespecialiseerde industriële kennis die in landen als oo Nederland voorhanden is. „We heb- ben eerder behoefte aan premies op so verandering en doorstroming dan 2> aan ötten-blijf premies," aldus drs Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Buitenlandse bedrijven zijn dit jaar begon nen investeringen terug te trekken uit Nederland. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn door buitenlandse be drijven voor 200 miljoen meer afschrijvingen verricht dan nieuwe investering ge pleegd. In 1976 waren de bui tenlandse nieuwe investerin gen nog 700 miljoen groter dan de afschrijvingen. Deze cijfers, ontleend aan stukken van De Nederlandsche Bank, werden gisteren bekendge maakt door het NCW (Christe lijke werkgevers). Al vanaf 1974 wordt door Ne derlandse bedrijven meer ge ïnvesteerd in het buitenland, dan er door buitenlandse be drijven wordt geïnvesteerd in Nederland. Kolom a hieronder betreft Ne derlandse investeringen in het buitenland, en kolom b buiten landse investeringen in Neder land (bedragen in miljarden guldens). a b 1972 2,2 1.9 1973 2,3 2.4 1974 4,2 2,6 1975 3.3 2,5 1976 2.4 0.7 1977 (1) 1.5 0,2 (1) Het cijfer van 1977 betreft de eerste zes maanden van het jaar. Van der Meer, sprekend over het subsidiëren van investeringen. Het NCW vreest nu dat de vakbon den, die werk-akkoorden eisen met de werkgevers, uit zijn op consolida tie, op behoud van bestaande werk gelegenheid. „Dat zou voor de lange re termijn de toekomst van de on dernemingen volstrekt op het spel zetten," zei Van der Meer. „De ver starring zal de noodzakelijke veran dering in de weg staan. Op den duur zal men ontdekken dat men een schijnzekerheid heeft verkregen," aldus de NCW-secretaris over werk- akkoorden waarin zou moeten wor den vastgelegd hoeveel arbeids plaatsen een bedrijf zal houden. Daarentegen voelt het NCW wel voor overeenkomsten met rechten en plichten voor zowel vakbonden als ondernemers. Het NCW wenst afspraken over procedures om te komen tot een goed zicht op de ontwikkeling van de werkgelegen heid per bedrijfstak. Met name de organisaties van werkgevers op ni veau van de bedrijfstak zouden over meer informatie moeten beschikken ten aanzien van de ontwikkeling in hun sector. Verder zou, in NCW- ogen, een werk-akkoord bepalingen kunnen bevatten over een betere afstemming van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Te spreken valt verder over het aanstellen van men sen uit bepaalde categorieën werk nemers, zoals jongeren, ouderen, ge handicapten, gehuwde vrouwen. Als werk-akkoorden bedoeld zijn om in deze geest het veranderings proces in de economie te begeleiden, dan zijn zulke akkoorden „een goe de zaak", aldus Van der Meer. Het NCW heeft echter de indruk dat de industriebonden van de FNV bij Hoogovens toch weer een werk-ak- koord willen waarin een harde af spraak komt over het minimale aan tal arbeidsplaatsen. Ook wanneer zo'n afspraak slechts voor één jaar zou worden gemaakt, kleven er be zwaren aan, vindt de NCW-top. Na een jaar zou het namelijk voor beide partijen erg moeilijk worden het af gesproken aantal arbeidsplaatsen te verlagen, wanneer dat eigenlijk, ge zien de afzetmogelijkheden, nodig zou zijn. 7 Vf' Henri Johan Poot 1914-1970 vakbondsleider Beroemde beleggers- zoals Henri Johan Poot, die jarenlang hevige actie voerde tegen de nachtarbeid van bakkers en daarmee de uitdrukking "Op zijn poot spelen" gangbaar maakte-brachten samen met hun persoonlijke beleggingsadviseurs bij Theodoor Gilissen hun effecten portefeuille tot leven en groei. Elan, inventiviteit en een brede intercontinentale georiënteerdheid maken de specialisten bij Theodoor Gilissen Uw vertrouwde adviseurs inzake beleggingen en vermogensbeheer met een waarlijk rendement. U bent welkom voor een oriënterend gesprek, dat zeer wel nieuwe perspektieven voor U openen kan. Gaarne zenden wij "Theodoor's Journaal" ook U regelmatig toe. Belt U ons even! BANKIERS SINDS 1881 •WA/IR <MEV UW 'EFFEKJEWOIfl U-IU1LLE TOT LEVBifBKENST Nieuwe Doelenstraat 12-14 Amsterdam-C. Tel.: 020-247373* v*rbond*n m*t Bank M*es Hop* N.V. GENeVE De ontwikkelingslan den hebben zich beklaagd over de beperking van de textielinvoer in de EG omdat ze zich uit afzetgebieden weggedrukt zien waar ze een concur rentievoordeel hadden. De afgevaar digden van de derde wereld zelden dit in de textielcommissie van het AMSTERDAM De fritesbakkers zijn het niet met het Konsumenten- kontakt eens dat de prijs van een zakje patat wel met een kwartje omlaag kan. Aldus bestuurslid Vis van de afdeling Zeeland van IJsfrica Nederland, een organisatie van hou ders van friteskramen en snackbars. Het Konsumentenkontakt had er bij minister Lubbers op aangedron gen een prijsbeschikking voor patat af te kondigen. GATT (algemene overeenkomst in zake handel en tarieven), een organi satie die de wereldhandel probeert te vergemakkelijken. Doel van het gesprek in de textiel commissie ls een nieuw multivezel- akkoord, dat is een stelsel regels betreffende de textielexport van ontwikkelingslanden naar de indus trielanden. Eerder overleg in juli was vastgelopen. Intussen heeft de EG echter een aantal afzonderlijke overeenkomsten gesloten met ver schillende landen in Azië en Afrika. Van EG-functionaris in Genève werd echter vernomen dat die afzon derlijke overeenkomsten nog moe ten worden goedgekeurd door de Europese Commissie en de minis ters van de negen EG-lidstaten. De commissie komt vrijdag bijeen, de ministers op 19 december. Het overleg in Genève duurt- nog voort maar zegslieden betwijfelen of het tot besluiten komt. Vermoede lijk wordt volgende week verder ver gaderd. (ADVERTENTIE) Klopt. Ook in Japan. Dank zij onze vertegenwoordiging aldaar. Adres: Yurakucho Denki Building. 7-1, Yuraku-cho 1-chome. Chiyoda-ku, Tokyo. Nadere informatie: Amro banken of telefoon: 020-282679. Onderhandelingen over vangstverdeling 1978 tloor Henk Thomas ïuDe negen ministers van land bouw en visserij van de Euro- >ese Gemeenschap zijn giste- en en vandaag bijeen om op- üeuw te onderhandelen over 1 ie verdeling van de visbuit in luropese wateren. Verwacht i fordt, dat de onderhandelin- n [en weinig of niets zullen ople- eren. i >p tafel ligt nog steeds het voorstel ran de Europese Commissie, het da- elijks bestuur van de gemeenschap, ii m volgend jaar en eventueel ook J 1979 de haringvangst in de foordzee geheel en al te verbieden n de vangst van tong en schol dras- isch te verminderen. Voor Neder- j indse vissers betekent deze vermin- ering voor 1978 een tongvangst van 1 -B00 ton (in 1977: 9.200 ton) en een cholvangst van 33.000 ton (in 1977: n 6.000 ton). Voor de Nederlandse ha- 15 Ingvissers resteert voor 1978 slechts en haringquotum in de zee bij West- a triand. waar slechts 700 ton haring s* )ag worden gevangen tegen nog ,2 133 ton in 1977 I Jj 'egen deze voorgestelde verdeling pteft minister Van der Stee in de vorige Visserijraad (Luxemburg, 24 en 25 oktober) fel verzet aangete kend. Toen zei hij, dat de Europese Commissie ten onrechte van mening is, dat „binnenkort op de Noordzee alleen met een schepnetje kan wor- .den gevist." „De Europese Commis sie wil kennelijk in een mum van tijd weer 500.000 ton haring in de Noord zee hebben." De Nederlandse be windsman pleit, kortom, voor een wat geleidelijker herstel van de vis- stapels. Onderschat Het lijkt er overigens op, dat Van der Stee de waarschuwingen van visse rijbiologen onderschat. Hij zei: „Wat de biologen waar vinden, is voor ons niet de hoogste waarheid. Wij moe ten rekening houden met sociale en economische omstandigheden." Dat er een spanning is tussen de biologi sche waarheid en de economische waarheid klopt. Maar dat maakt de waarschuwingen van de biologen niet minder ernstig. De visserijbiologen zien een haring- voorraad in de Noordzee van 500.000 ton (dat zijn ongeveer 2.5 miljard haringen) als een minimum. Hun voorkeur gaat uit naar een dubbele voorraad van 1 miljoen ton, een voor raad die in 1968 inderdaad bestond en die nu geslonken is tot 150.000 ton. Volgens de biologen maakt een haringstand van 1 miljoen ton jaar lijkse vangsten van 600.000 tot 700.000 ton mogelijk zonder dat op de voorraden wordt ingeteerd. Nederland wil dus koste wat kost de haringvloot, bestaande uit ruim 40 schepen varende houden, ook al is dat tegen het kleinst denkbare quo tum. Het argument: we hebben niets aan een haringvangstverbod als er over een paar jaar weliswaar veel haring is, maar geen visser om die haring te vangen. Aan dit standpunt lijkt de Europese Commissie tege moet te willen komen. Op 25 oktober is in Luxemburg toegezegd, dat de commissie in maartyaprii volgend jaar met alternatieve maatregelen ter bescherming van de visstapeis in de Europese wateren zal komen. De ministers willen namelijk kunnen kiezen uit meerdere beschermings modellen, zodat de biologische en de economische belangen evenwichti ger kunnen worden afgewogen. Ex treem gezegd: de ministers willen ergens kunnen kiezen tussen de twee uitersten: een totaal vangstverbod tot de visstapeis geheel op peil zijn. een vangstvermindering met uit zicht op een redelijke voorraad na bijvoorbeeld tien of twintig jaar. Waarschijnlijk is nu. dat de minis ters vandaag niet verder zullen ko men dan de vaststelling van de vis vangsten voor de eerste drie maan den van het komende jaar, in af wachting van de alternatieve be schermingsmaatregelen van de Eu ropese Commissie. Dan is er nog een ander conflict, dat zeer nauw samenhangt met de ver deling van de gemeenschappelijke visbuit. Dat is de kwestie van de nationale exclusieve visserijzones. De Europese Commissie vindt, sinds de instelling van de 200 mljls econo mische zone op I januari 1977, waar door er een gemeenschappelijke Noordzee ontstond, dat iedere lid staat vrije toegang heeft tot de wate ren. en dus ook de vis, van de andere lidstaten. Dit uitgangspunt van Brussel, dat natuurlijk zeer aantrekkelijk is voor lidstaten die zelf weinig vis in hun kustwateren aantreffen, wordt ge steund door de meeste EG-lidstaten uitgezonderd Groot-Brittannlë en Ierland, die verreweg de visrijkste kustwateren hebben. De Britten en Ieren willen daarom exclusieve vis serijzones tot 50 zeemijl uit de kust, terwijl „Brussel" en de continentale EG-lidstaten niet verder willen gaan dan 12 zeemijlen (de territoriale zo nes van nu gaan tot 6 zeemijlen). Zij beroepen zich daarbij op het Ver drag van Rome en de Toetredings verdragen. Fabrikanten en importeurs van geneesmid delen liggen niet wakker van de vaak forse kritiek op hun doen en laten. Zij hebben immers altijd een slaapmiddel binnen hand bereik. Deze als grap bedoelde opmerking werd onlangs gemaakt op een persbijeen komst van Nefarma, de organisatie van de farmaceutische industrie in ons land. Nefar ma zegt echter zich wel degelijk aan kritiek te storen, „want vaak is die onjuist". om de prijzen van ge neesmiddelen te druk ken. Dat bleek uit het betoog van de landsad vocaat in het kort ge ding, en uit latere mede delingen van minister Lubbers (Economische Zaken). Navraag op diens ministerie leert, dat er weliswaar op korte termijn geen nieuwe maatregelen te verwach ten zijn, maar dat er wordt gewerkt aan een onderzoek naar niet min der dan de hele structuur van de geneesmiddelen markt, van producent importeur tot gebruiker. Alleen in bijzondere ge vallen grijpt de overheid in voor de afronding van dat grote onderzoek. Door het geven van meer informatie wil Nefarma daar verandering in brengen. Echter, ook die informatie blijkt voor fikse kritiek vatbaar. Neem de prijzen van ge neesmiddelen: Volgens Nefarma vor men de kosten van ge neesmiddelen maar „een fractie van de totale kos ten van de gezondheids zorg". Fout, heeft staats secretaris Hendriks (Volksgezondheid) ge zegd. „De kosten van ge neesmiddelen belopen ongeveer tien tot twaalf procent van de totale kosten. Dat is écht niet weinig," vindt Hendriks. Volgens Nefarma is de overheid te optimistisch over het nut van prijs maatregelen: „grote be sparingen zijn niet te verwachten." De jongste, al weer enke le maanden oude maat regel, gericht tegen de Nederlandse tak van de geneesmiddelengigant Hoffman-La Roche, doet anders vermoeden. Het bedrijf spande een kort geding aan, omdat de prijzen van librium moesten dalen met meer dan dertig procent en die van valium met percen tages tussen vijftien en dertig. De rechter wilde geen streep halen door de maatregel. Omdat de groothandel een wel zeer grote extra-voorraad van de twee geneesmiddelen had aangelegd, moest de consument erg lang wachten op prijsverla ging. Librium werd twee weken geleden pas goed koper, valium wordt dat eerst in de loop van deze maand. Heil De overheid ziet wel heil In verdere maatregelen Volgens Nefarma wor den geneesmiddelen ln ons land verhoudingsge wijs goedkoper. „Het blijkt, dat de prijzen zich uiterst gematigd hebben ontwikkeld, ln vergelij king met de sterk stij gende kosten Van het le vensonderhoud." Nefar ma beroept zich op cij fers van het CBS (Cen traal Bureau voor de Statistiek). Nefarma heeft het door het CBS geschetste prijsverloop van geneesmiddelen ver geleken met dat van an dere groepen produkten. De conclusie: de prijzen van geneesmiddelen zijn, op die van rookwa ren na, in acht jaar het minst gestegen. Pakket „Misleidende informa tie," is het commentaar van het Konsumenten Kontakt in Rijswijk, „het gaat in de CBS-cij- fers om de prijzen van een pakket geneesmid delen, dat in 1969 is vast gesteld. Sinds dat jaar zijn zeer veel nieuwe, duurdere geneesmidde len op de markt ge komen." Inderdaad, is de reactie van CBS-zijde. „Nieuwe produkten worden niet meegerekend voor het prijsverloop. Slechts als een produkt uit de markt genomen wordt, kiezen wij een nieuw, verwant artikel voor prijsbereke ningen. Verder blijft het pakket ongewijzigd." Als daarbij bedacht wordt, dat de consump tie verschuift naar nieu we. duurdere medicijnen (zoals staatssecretaris Hendriks onlangs zeil moet de conclusie wei zijn, dat Nefarma al te gunstig oordeelt over het prijsverloop van genees middelen. De informatie van Nefar ma vermag ln elk geval de consumentenorgani saties niet te vermurwen. „De overheid kan nog heel wat doen om de prij zen te drukken," zeggen zij. De Consumenten bond hoopt, dat het gro te „structuuronderzoek" vitale gegevens oplevert voor een straffere aan pak. Zowel Consumen tenbond als Konsumen ten Kontakt wensen ver betering van de wetge ving. waarmee de over heid iets kan doen aan de prijzen. Het Konsu menten Kontakt denkt daarbij aan iets nieuws: artsen zouden niet lan ger de merkgeneesmid delen mogen declareren bij de ziekenfondsen, maar de zogeheten lo co's. die goedkoper zijn. Het Konsumenten Kon takt verwacht daarvan een sterk matigend ef fect op de prijzen. THEO KOELS CditclUkmi! 1Inid-je ni<t Ooit met een „goed ver keerd" kaartje in de trein gezeten? Donder dag 27 oktober kocht ie mand op het station Haarlem een retour Am- sterdam-Amstel. Toen de conducteur kwam knippen, bleek het kaar tje te zijn afgestempeld op de 25e. Op de opmer king dat er dan aan het loket een fout was ge maakt, kwam het beken de antwoord: „De spoor wegen maken geen fouten. Natuurlijk niet, maar mogelijk kan de contro leur toch even naar Haarlem bellen. Op Amsterdam-Centraal een echt „foute" passa gier had dan al tien keer kunnen verdwijnen komt hij met de uitslag: het kasregister staat goed afgesteld. En of de reiziger maar 20,75 wil betalen; de prijs van een retour plus 15 boete. De volgende conversa tie: „Geen denken aan". „Dan zullen we proces verbaal moeten opma ken". „U gaat uw gang maar". „Komt u mee naar de spoorwegrecher che" (het kost de passa gier zeker een half uur). „Ik krijg 20.75 van u". „Nee, er is in Haarlem een fout gemaakt, lk be taal niet". „Dan wordt procesverbaal opge maakt". „Dat vind ik goed". Vervolgens krabbelt de kleine blonde conduc teur terug: „Ik heb toch liever dat u dat geld be taalt". „Ik heb liever dat u proces-verbaal op maakt". De conducteur: „Ik geef u nog vijf dagen de kans om te betalen, zo niet dan wordt dat ver baal toch nog opge maakt". De passagier schrijft een brief naar de spoorwe gen, legt uit dat hij een goed kaartje heeft en vraagt de NS 3,75 over te maken; ae pnjs van een enkele reis Amster- dam-Amstel, die hij 's avonds heeft moeten kopen. Weken later bellen de Spoorwegen op met de aanvankelijke medede ling dat alleen betaald kan worden, als dat nieuw gekochte kaartje wordt opgestuurd. Op de vraag waarom dan wel terug zou worden be taald, komt de aap uit de mouw: Inderdaad stond de kas in Haarlem ver keerd afgesteld. En de Spoorwegen maken geen fouten? NX Er komen steeds meer brochures, boekjes en boeken aan de markt, die de consument ln het algemeen en de doe-het- zelver in het bijzonder, voorlichtipg geven over gerieflijk(er) wonen. Kennelijk ziet Focus-El- sevier hierin ook brood, want deze uitgeverij is dezer dagen met vier boeken gekomen ln de serie „Wegwijs naar meer wooncomfort". Ge lijktijdig is aangekon digd. dat er nog twee deeltjes in bewerking zijn. De thans uitgebrachte fraaie boekjes hebben betrekking op centrale verwarming, sanitair, warmte- en geluidsisola tie en tenslotte open haarden. De boekjes die nog volgen behandelen vloeren, wanden en pla fonds (in één) en woon- ideeën met houten stel lingen. Mijn indruk is dat degenen die zo'n kar wei moeten laten uitvoe ren er méér aan hebben, dan degenen die de klus zelf (grotendeels?) kun nen opknappen. De prijs per deeltje ls 12,90. Ongeveer gelijktijdig heeft het Bouwcentrum, dat al een serie van acht tien brochures over beter bouwen en wonen had lo pen, de negentiende uit- gave uitgebracht. Die be handelt het onderwerp hout in huis. De uitvoering van deze Bouwcentrum-brochure is (evenals die van de an dere) veel minder mooi dan die van de Elsevier- boekjes. Maar hier te genover staat dat, naar mijn mening, de doe-het- zelver er méér aan heeft. Bovendien kosten de uit gaven van het Bouwcen trum maar de helft van de prijs van de boekjes van Elsevier, namelijk 6.70. In Europa bestaan nog steeds twee vari anten van behandelings symbolen voor textiel. Dit is een situatie die de consument voor de nodi ge problemen kan stellen. De Vereniging Textiel- etikettering voor Was- en Strijkbehandellng VTWS heeft nu een inter nationaal bruikbare „wasgids" samengesteld, waarop de twee meest gebruikte varianten naast elkaar staan. De gids is gemaakt ter gele genheid van het twintig jarig bestaan van de VTW8, die nog opmerkt dat Jarenlang overleg tot nu toe niet heeft geleld tot een internationale uniforme behandeling- etikettering. De wasgids is te bestel len door 2,IS over ie maken op postgiro 666402 ten name van de VTWS, Jan van Nassau straat 44, Den Haag. Peter Koelewijn (zangncr): «en produkt zonder publi citeit is als een fles wijn zonder etiket. Meestal is het etiket beter dan de inhoud van <ie fles. (Bijeengebracht door FHV/BBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17