SV ook tegen druk bestand' Hoofdrol voor John Alexander Myers weer coach Spasski: vorm langzaam terug &#Y V5" i Irabanders vertrouwen op goede afloop tegen Eintracht Voor nationaal honkbalteam Zesde partij afgebroken taalhandbalsters n volgende ronde Davis Cup voor Australië een aparte wet inelheidssporten "V* O, V* O-V* 6 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet p 13 - RHS 15 Matty Verkamman Us TERDAM PSV waant zich al in de volgende UEFA Cup- ïe. De 2-0 marge van 23 november, de kwetsbaarheid van de nstander en vooral de eigen vorm, doen de Brabanders /ast in een goede afloop van de tweekamp met Eintracht jnschweig geloven. Daar is veel voor te zeggen. Want PSV is enaakbaar, wekt de indruk dat het momenteel alles aan kan. [zeker het karwei van morgen. directe optimisme voor het on- rljleld geladen gevecht in Bruns- l valt wel te verklaren. Want al f Eintracht twee weken geleden I lang niet tegen, 2-0 werd het Jl En dat betekent, dat de club ej Neder-Saksen straks moet aan- Precies om die reden voelt zich bij voorbaat veilig, g g» ei Rijvers noemde in de dagen, •n «afgaand aan de eerste wedstrijd, idei overwinning met één goal ver- imefcu al voldoende. „Dan zie ik ge- iscl <g mogelijkheden voor de return," i v&telde de kleine man onbevangen, ne €)en ging Rijvers overigens nog wel tijn^ van de allerminst ontzag inboeze mde indrukken, die hij van Ein- e vqcht in de wedstrijden tegen MSV iscl ïsburg en Fortuna DüsseldorI had PLjgedaan. an< i h w nogmaals, PSV taxeert het rvaftrekpunt als uiterst gunstig, 'ijrmister naar Willy van der Kuylen nta^ BRUNSWIJK Trainer Bran- ko Zebec zal morgen in de UEFA Cupwedstrijd tegen PSV in Brunswijk zeker een drietal spelers moeten missen. In de tweede wedstrijd voor de derde ronde van het toernooi zal Eintracht Braunschweig ook niet kunnen beschikken over middenvelder Dietmar Erler. Frank Holzer en Rainer HoUmann. die al voor de wed strijd van tien dagen terug in Eindhoven waren geblesseerd, zijn voorts nog niet van hun verwondingen genezen. Het is zeer de vraag of Paul Breitner dan weer fit zal zijn. Hij wordt behandeld wegens een beenvliesontsteking aan de hiel. Zebec zegt: „Ik geloof j niet dat Breitner voor woens- dag hersteld zal zijn." Ook i Breitner toonde weinig opti misme. wiens meespelen als gevolg van een dijbeenblessure morgen trouwens lang niet zeker is „Echt niet meer dan vijftig procent kans") die zondag in het Olympisch 8tadion zei: „Eintracht zal wel net zo spelen als Ajax. En dat is gunstig voor ons. Zolang het geen probleem voor ons is om de kansen te benutten, kun nen we rustig op de tegenaanval vertrouwen." Die tegenaanval. De Rijvers-equipe hanteert dat wapen dit seizoen voor het eerst veelvuldig. Zij het, in te genstelling tot zo veel andere clubs, op attractieve en creatieve wijze. Het in Nederland ongeëvenaarde loopvermogen, de inmiddels opge dane routine en de „speelse" kwali teit zorgen voor een carroussel met-uitschieters (is: counters) waar de tegenstander op den duur dol van wordt. Zei Ruud Krol zondag mis moedig: „Ze flitsen je aan alle kan ten voorbij, je weet op den duur niet meer welke kant Je op moet lopen. Dit PSV is voor Ajax in ieder geval veel te sterk. Net als in de tijd van het grote Ajax, ontwikkelen de „waterdragers" zich daarbij tot puike krachten. Poort- h kandidaten AMSTERDAM De Amerikaanse coach Ernie Myers, die de laatste jaren steeds als manager/coach van het nationale honkbalnegental is opgetreden, zal ook in 1978 als zodanig fungeren. Het had in de bedoeling gelegen dan in 1978 Hamilton Richardson, die dit seizoen voor de laatste maal als actie! speler bij Sparta is opgetreden, deze taak zou overnemen. Richardson wil echter nog enige bedenktijd waarna opnieuw een beroep is gedaan op Myers. Het was bekend dat de Amerikaan vorig Jaar. na het toernooi om het Europees kampioen schap honkbal dat in Haarlem is gehouden, met spijt afscheid had genomen. Myers komt vermoedelijk eind mei reeds naar ons land. Er zal echter in tegenstelling tot vorige Jaren geen selectie worden samengesteld. Myers zal de spelers in de competitie observeren en daarna een keuze maken. De Haarlemse Honkbalweek, die van 12 augustus tot en met 20 augustus voor de tiende maal zal plaatsvinden, zal als een tralningjweek fungeren. Waarschijnlijk niet alleen voor Oranje, want er zullen zo goed als zeker een aantal ploegen deelnemen, die kort daarna uitkomen op het toernooi om het wereldkampioen schap, dat voor de eerste maal in Europa 24 augustus tot 12 september in drie Italiaanse steden. Bologna. Parma en Rimini zal worden gehouden. Tijdens deze zware toernooien zal Myers Richard son meer en meer gaan betrekken in de functie van manager/coach. Leen Volkerijk zal als derde coach meegaan. Willy van de Kerkhof, dit seizoen aan zo'n dertig duels actief, vertoont nog allerminst vermoeidheids verschijnselen. Op de foto scoort hij PSV's tweede treffer tegen Ajax. Doelman Piet Schrijvers wordt mer een lob gepasseerd. vliet, Lubse, Deijkers, zulke hoog vliegers zijn dat in principe niet. Maar in het geoliede PSV van dit moment leveren zij stuk voor stuk wel een zeer gewaardeerde bijdrage. Collectiviteit en individualisme heb ben zich op het oog probleemloos verenigd. Niets wijst erop dat de vorm binnen kort wel eens minder zal kunnen worden. Hoewel, bijvoorbeeld, een Willy van de Kerkhof sinds de com petitiestart op 14 augustus inmid dels al een kleine dertig wedstrijden heeft gespeeld (competitie, beker, UEFA Cup, Nederlands elftal), is er door Max Pam ITEST BERLIJN (ANP) Neder land heeft maandagavond in West Berlijn de laatste wedstrijd voor pouie A van het zaalhandbaltoer- nooi om het wereldkampioenschap in de B-groep (dames) tegen Noor wegen met 12-10 gewonnen. Bij de ust was de stand nog gelijk: 5-5. k»or dit resultaat kwalificeerde Ne erland zich voor de eindfase van et toernooi, waarin vijf plaatsen oor het toernooi om het „echte" ereldkampioenschap te vergeven ijn. Eerder had Nederland gelijk- espeeld tegen West Duitsland (10- 0) en gewonnen van Spanje (15-9). AMSTERDAM/BELGRADO De zesde matchpartij tussen Boris Spasski en Viktor Kortsnoj is giste ren na de veertigste zet afgebroken in een stelling, die er remise-achtig uitziet. Spasski die opnieuw werd geconfronteerd met het Frans, koos dit keer voor de rustige hoofdvari ant, maar veel bereikte hij niet. Wel iswaar kreeg hij een meerderheid op de damevleugel, maar het actieve zwarte stukke nspel was een voldoen de compensatie. In de afgebroken stand is het materiaal zo gedund dat remise het meest voor de hand ligt, al kan Spasski het misschien nog even proberen. De laatste drie partijen zijn overi gens van zeer goede kwaliteit, het geen er op wijst dat Spasski, die een slow-starter is, langzaam zijn vorm terug krijgt. De stand is nu 3'/«-r/. 1 afg. partij). Kortsnoj kreeg trouwens voor de partij een onaangename mededeling te verwerken: de Russische autori teiten hebben zijn vrouw en zijn 19- jarige zoon een uitreisvisum gewei gerd. Wit: Spasski Zwart: Kortsnoj 1. e2-e4 e7-e6 2. d2-d4 d7-d5 3. Pbl-c3 Lc8-b4 4. e4-e5 c7-c5 5. a2-a3 Lb4xc3 6. b2xc3 Pg8-e7 7. Pgl-f3 (Opnieuw speelt Spasski het anders. In de tweede partij koos hij voor het scherpe 7. Dg4 en in de vierde partij voor 7. a4. De tekstzet is overigens zeer gebruikelijk) 7Lc8-d7 8. d4xc5 (Hier had Spasski met 8. a4 de methode van de vierdematchpartij kunnen volgen) 8Dd8-c7 9. Lfl- d3 Ld7-a4 (Deze zet is vooral be doeld om a4 te verhinderen, een zet die uiteraard was gevolgd als zwart achteloos Dc5x had gespeeld) 10. Lcl-e3 Pb8-d7 11. Ddl-bl Pe7-c6 12. Pf3-d4 Pd7xe5 13. Ld3-b5 (Lf4 Pf3t) 13. .Dc7-a5! (13. Lb5x 14. Db5x geeft wit een duidelijk overwicht) 14. Lb5xa4 Da5 xa4 15. 0-0 (de pointe van het zwarte sp^l is dat wit geen Db7x kan spelen wegens Tb8 en damewinst) 150-0 (15Dc3x? 16. Db7) 16 Dbl-b3 Da4xb3 17. c2xb3 Tf8-c8 18. Pd4-b5 Pe5-g4 19. Pb5-d6 Pg4xe3 20. f2xe3 Tc8-c7 21. a3-a4 (Wit moet zo snel mogelijk van zijn meerderheid op de damevleugel ge bruik maken) 21..Pc6-e5 22. b3-b4 b7-b6 23. e3-e4! (Als deze zet niet mogelijk was zou wit minder goed staan) 23.,böxc5 24. e4xd5 e6xd5 25. Tfl-dl c5xb4 26. c3xb4 Pe5-c4 27. Tdlxd5 Tc7-d7 28. Pd6-f5! (Deze mo gelijkheid moet wit al bij de 23e zet gezien hebben) 28Td7xd5 29. Pf5-e7t Kg8-f8 30. Pe7xd5 Ta8-d8 (Wit heeft nog steeds een meerder heid op de damevleugel, maar de stukken van zwart staan actiever) 31. Pd5-c3 Td8-d2 32. a4-a5 Td2-c2 (Vooral niet 32. Pe3? wegens 33. b5 Tg2x 34. Khl Tb2 35. b6 b6x 36. a6) 33. Pc3-b5 a7-a6 34. Pb5-d4 Tc2- d2 35. Pd4-c6 Td2-b2! (Er dreigde weer b5) 36. Tal-dl g7-g5 (Wit had een kleinigheidje bij de hand( Td8 mat) 37. Tdl-d3 (Eindelijk voorkomt wit Pe3, maar misschien was 37. Td8t Kg7 38. Ta8 een mogelijkheid) 37. ,h7-h5 38. h2-h3 h5-h4 39. g2-g3 h4xg3 40. Td3xg3 f7-f6 afgebroken. bij hem geen sprake van enige ver moeidheid. Integendeel, juist hij was zondag de autoriteit uitstralen de uitblinker tegen Ajax. PSV er vaart het ongeslagen record sinds medio augustus ook zeker niet als een toenemende druk. René van de Kerkhof meent in dat opzicht: „Het is een mooie serie hoor, die zestien wedstrijden in de competitie, maar we staan daar nuchter tegenover. We weten dat er dit seizoen eens een dag zal komen, waarop we tegen een nederlaag aanlopen. Nou, dan is er nog niets aan de hand. We leven van wedstrijd naar wedstrijd." Ajax was dus een ideale tegenstan der, zo kort voor het tweede treffen met Eintracht Braunschweig. Nieu weling Ernie Brandts zegt daarover: „Het ging in de eerste plaats om de toppositie in de eredivisie, maar die wedstrijd was met het oog op Ein tracht tevens een mooie gelegenheid om nog eens te zien hoe we er tegen een aanvallende ploeg voorstaan. In de eerste he, was Ajax te zwak om ons onder d-a c te zetten, na rust was er wel he ^eeid zoals dat waar schijnlijk ook ensdag zal zijn. We stonden toen oi^*»r druk. maar had den de zaak toch goed onder contro le. Ajax heeft gedreigd, maar nau welijks kansen gekregen." Alleen in het eerste kwartier was PSV tegen Ajax even in moeilijkhe den. Geen waarschuwing voor Brunswijk, waar ongetwijfeld spra ke zal zijn van een tumult! Jan van Beveren: „Als Je zo'n begin ziet. dan denk ik ook wel eens: wat hebben we nou voor een ploeg? Maar direct daarop slaan we toch weer toe. Dét is typisch PSV." SYDNEY Neal Fraser heeft John Alexander in Sydney uitge roepen tot een van de grootste Davis-Cupspelers aller tijden. Dat gebeurde na de zwaar bevochten overwinning van de 26-jarige Alexander op de Italiaan Adriano Panatta in het voorlaatste enkelspel van de finalewedstrijd (3-1) van het toernooi om de loodzware trofee. „Ik kan Alexander niet genoeg lof toezwaaien. Hij speelde twee singles en het dubbelspel en won de beker voor ons," aldus Fraser. Alexander, die in 1968 zijn Davis-Cupdebuut maakte, zei dat hij zich gelukkiger voelde dan na welke partij ook die hij in zijn carrière had gespeeld. Na de derde set van de tennisthriller leek Panatta recht op de overwin ning af te stevenen, waardoor de stand in de finale 2-2 zou zijn gewor den. Op dat moment had Panatta een set voorsprong (4-6 6-4 6-2). De tien minuten rust leken Alexander goed gedaan te hebben. Hij nam in de vierde set tenminste een voor sprong van 3-0. Maar Panatta kwam zeer sterk terug. HIJ leidde met 6-5 en kon de partij uitserveren. Bij de stand 30-30 sloeg de Italiaan een dubbele fout. Dit betekende het keerpunt in de wedstrijd. Panatta raakte uit zijn concentratie en gaf de game weg toen hij daarna een volley veel te wild behandelde. Twee games later gaf Panatta wederom zijn servi ce uit handen, waardoor Alexander de vierde set kon grijpen met 8-6. De strijd was echter nog lang niet gestreden. De vijfde en beslissende set zou nog één uur en 22 minuten in beslag nemen. Alexander nam op nieuw een ruime voorsprong: 5-2. Hij werd hierbij geholpen door twee dubbele fouten van Panatta, die er in de hele partij elf sloeg. Panatta wist nog steeds niet van wijken en haalde weer op tot 5-5. Pas in de twintigste game gaf de Italiaan zich gewonnen na een schitterende serie groundstrokes van Alexander. Vol gens de Australiër was het een van de zwaarste partijen uit zijn loop baan geweest. „Het spijt me ontzet tend voor Adriano, die heel erg te leurgesteld moet zijn na zo'n lange partij. Ik zou dat ook geweest zijn," aldus Alexander. De „held van Syd ney" wist geen precies keerpunt in de partij aan te geven. „Ik denk dat daar wel 35 momenten aanspraak op kunnen maken," zei hij. De laatste enkelspelpartij tussen Tony Roche en Barazzutti was toen van geen belang meer. Bij de stand 10-9 voor Roche in de eerste set kondigde scheidsrechter Frank Hammond uit de Verenigde Staten al aan dat er na die set niet meer doorgespeeld zou worden. Het groot ste deel van het publiek was inmid dels al naar huis gegaan. Toen het 12-12 was besloot Hammond de par tij te beëindigen. De Australische aanvoerder Neal Fraser kon zijn geluk niet op. „Elke keer als ik een krant kocht las ik dat we geen Newcombes en Rosewalls meer hebben. Nu hebben we een John Alexander". Voor zijn Italiaan se collega Nicola Pietrangeli was al les ongeveer zo uitgekomen als hij tevoren verwacht had. „Diep in mijn hart dacht ik dat Australië met 3-2 zou gaan winnen. Ik had er niet op gerekend dat wij het dubbelspel zou den winnen." EN HAAG Er komt geen aparte et op de snelheidssporten. Dit ant- oord gaf minister Van Doorn van RM aan tweede kamerlid Dolman an de PvdA. Dolman had de mlnis- rs van CRM, Verkeer en Water- Haat en Binnenlandse Zaken ge raagd een dergelijke speciale wet maken, omdat naar zijn smaak rveel ongelukken gebeuren in de lelheidssporten. Volgens minister an Doorn, die ook namens de ande bewindslieden antwoordde moet wel alles aan gedaan worden om veiligheid van coureurs en pu- Biek zo goed mogelijk te waarbor- in. Kamerlid Dolman had zich tot ministers gewend na het dodelijk ïgeluk dat zich in de zomer van 75 tijdens wegraces in Oss had «rgedaan. irecteur NOC ir. R. C. W. von Bose (41), tot VOOr irt directeur van de Nederlandse li Vereniging, zal op 1 januari 1978 i directeur bij het Nederlandsch lympisch Comité in dienst treden, ij volgt in deze functie de heer A. J. ihuwer op, die het NOC op 1 april 1 verlaten. t heer Von Bose begon zijn loop- lan als beroepsmilitair en trad in 65 in dienst van de ANWB. waar verschillende functies bekleed- In 1972 werd hij door de ANWB detacheerd bij de Nederlandse li Vereniging. e Koninklijke Nederlandse Wieler- lie heeft een derde kandidaat voer tt hoofdbestuur. Naast de eerder lar voren geschoven heren Brou- fr en Van der Groen is M. J. J. M. iits van Waesberghe uit Breda be id gevonden zitting te nemen in :t bestuur van de unie. waarin de ltste weken verschillende vacatu- ontstonden De heer Smits van Aesberghe trad als public rela- msofficer van een bierbrouwerij eermalen in contact met de wieler- •ort TIP Even eenc tip, voor het geval u nog de vakantie zou moeten plannen: ga dit Jaar nou eens naar Argenti nië. Akkoord, het kost een paar centen maar Je krijgt er wel waar voor Je geld. Rust vooral. Vindt dat nog maar eens dicht bij huis. En heel weinig Hollanders, tenminste, de komende maanden Juni en Juli uitgezonderd want dan wordt er het wereldkampioenschap voetbal gespeeld. Maar dan is het er toch winter en dus niet de tijd om op het zilverwitte strand te gaan liggen waar die gezellige rakkertjes op hun blote voeten zo ongeëvenaard met de voetbal goochelen langs de boorden van de azuurblauwe kust of gezellig door de pittoreske ne derzettingen aan de rand van de stad te dwalen. Doen hoor. Van wie die tip afkomstig is? Om te beginnen van Maarten van Wame- len. Die is een maand of wat gele den op verzoek van de KNVB eens gaan kijken waar Argentinië pre cies ligt. De verre neef van Ton Zwikstra kwam terug met enthou siaste verhalen. Vooral de hotels in de A-klasse zijn prima, heerlijk zachte bedden, koelkastje op de kamer, tv in de hoek (gelukkig nog zwartwit, dan merk je ten minste dat je weer eens een plekje hebt ontdekt waar nooit toeristen ko men), de consumpties zijn ook heerlijk koud en dèèr rennen de obers tenminste nog voor Je. Aan bevolen! De tweede tip kwam van Herman Kuiphof. Hij schreef hem zelfs in het weekblad Spits. Herman is na melijk een jaar of vijf geleden eens een dag of wat in Argentinië ge weest. Een heerlijk land, geen wan klank vernomen. Behalve dan na tuurlijk het publiek bij de voetbal wedstrijden. Die mensen zijn nog zo zaa&élig kinderlijk. Als ze na afloop verloren hebben willen ze de tegenstander nog lynchen. Heer lijk. En in de praktijk valt het voor een Westeuropeaan best mee want het lukt niet altijd. Die verhalen over ontvoeringen? Vertel Herman wat. Vijf Jaar gele den was Johan Cruijff er ook bij, maar niks ontvoering hoor. Dus als die nog eens terug wil gaan, zeg voor het wereldkampioenschap, geen vuiltje aan de lucht. Trou wens Herman zelf is toen ook niet ontvoerd, moet er dan nog een be ter bewijs geleverd worden voor de tmjk rust in dat fantastische land? Vriendelijke mensen allemaal. En die schoenenpoetsertjes. Goed- kóóp, goedkóöp. De derde tipgever was Jan Zwart kruis, de Frantisek Fadrhonc van Ernst Happel zal ik maar zeggen. Samen met dokter Frits Kessel is hij de afgelopen week naar Argenti nië geweest om te kijken of ze pille tjes mee moesten nemen voor in het water. Ook niet nodig. Een heerlijk land vond Zwartkruis het ook. Gezellig, overal op straat ge wapende militairen. Kom daar hier maar eens om. Als Je er een nodig hebt zijn ze nergens te vinden. Dat gaat in Argentinië heel wat beter. „In Argentinië heb ik geen banko vervallen, ontvoeringen, kapingen of gijzelingen meegemaakt Je kunt daar ten minste nog veilig op straat lopen," aldus Zwartkruis dit weekeinde voor de NCRV-mlcro- foon. O zo. dat is wel even iets anders. Prima vakantielandje hoor. En die folders dan van Amnesty International en die berichten in de krant? Kom nou toch Al die verha len dat er tussen de 5.000 en 6.000 politieke gevangenen zijn, dat er tussen de 2000 en 5000 mensen door ontvoeringen en politieke moorden verdwenen zijn, dat er gemarteld wordt in de gevangenissen, dat pre sident Videla in één Jaar driemaal ternauwernood ontsnapt is aan een moordaanslag, dat de Monteneros- beweging en enkele andere guerril la-groeperingen voortdurend aan slagen plegen en daar ook tijdens het komende wereldkampioen schap mee door zullen gaan? Onzin allemaal, verzinsels. Je ziet het toch zelf. Van Wamelen is niet eens opgepakt, Kuiphof en Cruijff zijn niet ontvoerd, het beursje van Jan Zwartkruis is niet eens gerold. Terwijl je hier maar eens over straat moet zien te lopen zonder onmiddellijk vermoord te worden. Om nog maar te zwijgen over de ontvoeringen en kapingen die hier dagelijks worden uitge voerd. Argentinië? Een fantastisch, heer lijk, rustig paradijsje in deze woeli ge tijden. Je kunt er trouwens op veel plaatsen ook nog met Duits terecht. Doen, allemaal. BOYS „Desnoods gaan we als Argentina- boys naar het wereldkampioen schap", aldus Ruud Krol in het ochtendblad De T. waar hij dit soort eieren altijd wel kwijt kan. Het draalt om de extra-centen die er voor de Oranje-voetballers rond het toernooi in Argentinië te ver dienen zijn. Inter Football heeft er al een prachtig plannetje voor ge maakt. De sponsors hebben zich in rotten van vier opgesteld. Er is maar één klein probleem: de WCS, de voetballers-vakbond ligt dwars. Die wil dat IF officieel be kend zal maken dat men niet meer aan commerciële arbeidsbemidde ling doet Anders kan de WCS bij de FNV niet met goed fatsoen aan komen dragen met een contract met IF. Inter Football denkt daar echter niet over. Wij houden ons alleen als adviseur bezig met voet ballers in transferonderhandelin gen, aldus dat bureau. De komende dagen dient die strijd uitgevoerd te worden. Eén ding staat vast de Argentina-boys ko men er niet want de KNVB gaat akkoord met de Inter Football voorstellen. Martin Snoeck, vertegenwoordiger van de spelersvakbond, maakt deel uit van de commissie die het met IF eens moet zien te worden. Dat maakt de merkwaardige positie van de WCS in het wereldje van de profvoetballers nog eens duidelijk. De WCS is eigenlijk een club van Arie Groeneveld en een club van Van Veen in één. Enerzijds is er de grote groep van spelers die het (dik wijls) nog met contracten onder het minimumloon moet stellen, ander zijds zijn er de topvoetballers die ook top-salarissen verdienen. Die belangen lopen niet parallel. Dat is dan ook de reden waarom aan de top nogal wat spelers zich afkeren van de WCS en daar treurige driestulvers-romans over verkopen terwijl ze volgaarne bereid zijn zeer hoge bedragen uit te keren aan bemiddelaars die niet geheimzin nig doen over vergoedingen. Zo kan de WC8 het naar de FNV niet verkopen met het huidige IF in zee te gaan terwijl diezelfde WC8 het aan enkele leden niet kan ver kopen om het miljoen van Inter Football te laten lopen. Hoe moet die zaak dan opgelost worden? IF heeft al aangekondigd de 'adviseurs' taak niet te zullen laten schieten. De WCS wil de FNV niet laten schieten. Maar er is alle ruimte binnen het sectiebe- stuur om de WCS een stemmenne- derlaag te bezorgen. Zoiets zal er dan ook komen: méér geld voor de bestbetaalden. Halen, hebben en houden in het betaalde voetbal. Voor de tekorten moet CRM opdraaien. TRAINER Sinds kort is het erg in om zoge naamde kritische grapjes over George Knobel te maken. Na Jaren van om het zacht uit te drukken wankel beleid is hij de eerste uit het bestuur van de sectie betaald voetbal waar ze zelfs bij Studio Sport over vallen. Wekelijks onder houd. Eigenlijk zou je je schouders op moeten halen over zo'n geval Kno bel. Hij is in die positie terecht gekomen door het besluit dat actie ve trainers geen bestuursfunctie kunnen uitoefenen. Een bèsluit dat misschien voor de spelersvertegen woordiger nog enigszins te verdedi gen is. want die stoppen toch voor ze 40 zijn. maar voor trainers die tot hun pensioen meegaan nauwelijks is staande te houden. Om die overhaast ingevoerde „niet- actieven "-regel te kunnen omzeilen wordt er nu met medewerking van het sectiebestuur zo gehannest. Knobel is geen lid meer van de trainersvakbond, hij noemt zich zelf adviseur, zit wel op de bank maar staat na afloop van een wed strijd de pers niet te woord omdat hij (dus) geen trainer is. Een droevige affaire. Maar het is nog droeviger om dan maar door te gaan met aanwijzen van Knobel als de joker. Zeker in de profvoetballe rij waar veel meer en veel grotere jokers rondlopen. RECLAME Sinds zo'n twee weken valt er aan het sponsornamen-beleid van Stu dio 8port nauwelijks meer een touw vast te knopen. Basketbal clubs heten daar Ineens naar de plaats waar ze vandaan komen. Maar volleybalclubs verschijnen wel weer in volle glorie en met commercieel voorvoegsel op de buis, terwijl Frans Henrichs ook rustig een half uur lang reclame mag maken in gezelschap van een stilstaande racewagen. Het zijn de voorboden echter van een nieuw beleid. Binnenkort zul len er vla CRM richtlijnen komen voor het noemen en het in beeld brengen van sponsornamen terwijl ook de reclameborden-sjouwerij dan ingeperkt zal worden. CRM vindt namelijk dat er thans sprake is van oneigenlijke concurrentie met de STER-reclame, iets waar de sponsors al enkele Jaren geleden op waren gekomen. Om daar nu iets aan te doen, zullen er regels worden opgesteld waar 8tudio Sport en an dere radio- en televisieprogram ma's in de toekomst aan zullen moeten voldoen. In de zaalsportwereld zijn de eerste tekenen van paniek al merkbaar, want zonder de uitbundige gratis reclame op televisie en radio zullen ongetwijfeld nogal wat sponsors die zo'n goed oog hebben voor de noden van de sport er zo snel moge lijk de brui aan gaan geven. RADIO Nog maar nauwelijks zijn de sud- derlapjes, andijvie A la crème en kruimige eigenheimers achter de kiezen of daar zit onze J. C. Brak al bij de radio. Zeker woensdag avond? Midden in dc week. in het uur vóór Langs de Lijn zendt de VARA tus sen vijf voor half zeven en half acht op Hilversum II het programma „Tussen start en finish" uit. Eindredacteur van het geheel is Hidde van der Ploeg, maar het pro gramma wordt gedragen door pre sentator Henk Spaan die alom aan wezig is. Zo rond de klok van zeven uur heeft hij zijn eigen column waarin hij woest te keer gaat tegen het topje van de ijsberg met mis standen dat nu weer bekend is ge worden. Daarvoor en daarna is hij paraat om interviewers of geïnterviewden die het al te bont maken even op de vingers te tikken. Voor de intervie wers niet zo erg maar voor de geïn terviewden lijkt het soms alsof er weer zo'n VPRO-Jongen door de brievenbus staat te schreeuwen „Ik zie het wel, u bent wèl thuis." Harry Vermegen is een van die ver slaggevers die we ook hier weer tegenkomen. Zijn onderwerpen zijn altijd wat van frivole aard want Harry durft alles of hij z'n microfoon nu voor of achter de plank moet houden die hem van de buitenwereld scheldt „Maar Harry was dan ook erg voor het kabinet dat er nu komt." zegt Spaan als Vermegen duidelijk heeft gemaakt dat hij damesvoetbal onsmakelijk vindt. Hidde van der Ploeg geniet voorna melijk faam door de wijze waarop hij vragen stelt. „Cees Akerboom. Slavia Praag?"; „Jan Dekker. Een nieuwe krachtproef?" of „Jan Jan- broers, als ik zeg winnen, wat zeg jij dan?" Voor de rest moeten we het er maar op houden dat hij een stevige vinger in de pap heeft als de onderwerpkeuze ter sprake komt Wat die keuze betreft ligt „Tussen start en finish" niet zelden nog al erg ver voor op al het andere dat de radio aan niet op het actuele sport gebeuren afgestemde programma's heeft te bieden. De jus van Henk 8paan maakt het eenzaam aan de top. Algemeen klassement na zeven etappes: 1 Tussen start en finish. 2. Langs de Lijn, 3. Sportcafé, 4. Sport na Sport. 5. NCRV 8port*how. 6. Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld, 7. AVRO's Sportpanorama.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15