Bij Botwinnik begon groei, van Russische schaakschool Personalia Elke maand wint iemand een half miljoen gulden. (Hoe de Rabobank met uwgeld in deweer is.) U m Hm Rabobank S Lawaai op schepen zou de gezondheid schaden e mum A Kraakpanden in brand: twee mensen gedood Wettelijke maatregelen bepleit Speel mee in de Staatsloterij. DINSDAG 6 DECEMBER 1977 w-w* >s~zy f TROUW/KWARTET ..In dit land waar de arbeiders geze gevierd hebben schreef de Sovjet- meester Ujin Genewski zestig jaar geleden vlak na het slagen van de Russische Revolutie, „kan het schaakspel niet a-politiek zijn, zoals in de kapitalistische staten." De Sov jet-historicus Kagan voegde daar aan toe: „Vanuit het perspectief van de revolutionaire voorhoede is het proletarische schaak geen doel op zich. maar een middel om het cultu rele en daarmee het politieke peil van de werkende massa's In de wereld te verhogen." Op dit ogenblik worden in de USSR de grondleggers uitvoerig herdacht en hoewel de argumenten dat het schaakspel de wil staalt en het ge meenschapsgevoel versterkt enigs zins op de achtergrond zijn gedron gen. laat geen enkele autoriteit na erop te wijzen dat de bemoeienissen van de staat sinds 1917 in ieder geval hebben geleid tot een specifieke Russische schaakschool. De schaak stijl van deze school kenmerkte zich door een grote mate van agressivi teit. „de dialectische vorm van strijd". De voorzitter van de Russi sche schaakbond. Krylenko. liet in 1936. nadat Botwinnik het internati onale schaaktoernooi van Notting ham had gewonnen, in een rapport weten: „WIJ zien twee stijlen, twee speltypen, de ene is een Sovjet kunstvorm. de andere de kunstvorm van de stervende bourgeols-wereld." Arme Krylenko! Hij was niet alleen voorzitter van de Russische schaak bond. maar ook heeft hij de functie van Openbare Aanklager van het SCHAKEN Revolutionair Tribunaal en die van Volkscommissaris van Justitie bij de Opperste Sovjet bekleed. Hij is waarschijnlijk de enige mens die een term uit het schaakspel ook daad werkelijk in het maatschappelijk le ven heeft toegepast. Het gaat om het begrip „profylaxe". een schaakterm ingevoerd door Nlmzowitsch. dat zoiets betekent als „je van tevoren wapenen tegen moeilijkheden die in een verre toekomst kunnen opdoe men". Krylenko vond. zoals bij Solz- tjenitzln valt te lezen, de Juridische term „profylactische detentie" uit. Iemand kon voortaan worden gear resteerd en opgesloten, niet omdat hij een misdrijf had begaan, maar omdat hij mogelijkerwijs gezien zijn mentaliteit in de toekomst een mis drijf zou kunnen begaan. Arme Krylenko! Echt vooruit was misschien niet zijn sterkste punt. Nadat eerst bij verscheidene schaak clubs was vastgesteld dat de leden ervan in het geheel niet bijdroegen aan het verhogen van de produktie integendeel, zij bleven liever in de kantine schaken, dan zich naar het werk te spoeden werd Krylenko in 1938 met een nekschot gezuiverd „omdat hij de band tussen het schaakspel en het sociopolitieke le ven van de natie had doorgesneden. Jaren heeft het geduurd voordat de Russische schaakbond zich heeft aangesloten bij de kapitalistische in- AMSTERDAM-UTRECHT (ANP) Bij een brand in een kraakpand in de Van Beuningenstraat in Amster dam-west zijn gistermorgen vroeg een man en een kind om het leven gekomen. Een brand in een kraak pand in Utrecht liep zonder persoon lijke ongelukken af. Bij de brand in Amsterdam kwamen de 54-jarige Th. Zwaan en de zesjari ge Jolanda Perdon om. Het vuur ontstond door nog onbekende oor zaak in de benedenwoning, waar vijf kinderen alleen thuis waren, Olonka (4) en Jolanda Perdon en drie kinde ren van drie, acht en tien jaar van de familie Rietman. De brand werd ontdekt door de 24- jarige mevrouw Perdon en twee vrienden met wie zij net thuis was. Een van hen was de heer Rietman. Zij slaagden erin vier van de kinde ren uit het huis te redden. Mevrouw Perdon liep een shock en brandwon den op. De heer Zwaan woonde op de eerste etage van het geheel uitge brande pand. Hij vluchtte naar de derde etage, waar zijn lichaam enke le uren later gevonden werd. In Utrecht werd de voormalige pas torie van de Monicakerk door brand verwoest. De kerk zelf was een paar weken geleden al afgebrand en in de pastorie woonden sindsdien kra kers. Iemand uit de omgeving belde de brandweer vanwege een brand lucht die hij rook. De brand in de pastorie werd onder meer bestreden met een hoogwerker. Burgemeester Met ingang van 1 januari is benoemd tot burgemees ter van Westdongeradeel de heer P. Visser uit Ten Boer. Hij is 35 jaar, is loco-secretaris van de gemeente Ten Boer, gereformeerd en lid van de ARP. ROTTERDAM (ANP) De geluidshinder aan boord van schepen veroorzaakt niet alleen schade aan het gehooror gaan Het overmatige lawaai, dat door motoren en andere apparatuur wordt veroorzaakt, kan tevens nadelige Invloed hebben op de bloedvaten, ademhaling, klieren, Ingewanden en de bloeddruk. Een ander gevaar van de toene mende herrie op de schepen is, dat de bemanningsleden belang rijke gevarensignalen niet kun nen horen. Er zullen op korte ter mijn wettelijke maatregelen moe ten komen, die een maximum stellen aan de omvang van de geluidshinder. Vele landen, waar onder Duitsland. Scandinavië en de Sowjet-Unie. hebben al een dergelijke regeling, maar Neder land loopt daarbij ver achterop. De Nederlandse vereniging van kapiteins en officieren ter koop vaardij meldt, dat de zeevarenden zich in de loop der jaren steeds meer zijn gaan beklagen over de geluidsoverlast op zeeschepen. De verhoogde geluidsproduktie is het gevolg van de technische ont wikkeling in de scheepsbouw. De behoefte aan grotere en snellere schepen en de inbouw van allerlei moderne apparatuur hebben er voor gezorgd, dat het lawaai sterk is toegenomen. Toegenomen De heer F. Wragge van de veilig heidsafdeling van de Duitse vak vereniging voor zeevarenden in Hamburg, die zich internationaal met het probleem bezig houdt, stelt teleurgesteld vast. dat on danks allerlei pogingen in ver schillende landen het lawaai aan boord van de schepen in te dam men de geluidsoverlast op nieuwe schepen alleen maar is toegeno men Het enige positieve resul taat is. dat de herrie van de moto ren thans minder doordringt in de verblijven van de bemanning. Er zijn volgens de heer Wragge al veel bemanningsleden, vooral zij die in de machinekamer werken, die een permanente gehoorbe- schadiging hebben opgelopen. Uit een onderzoek is gebleken, dat de geluidshinder aan boord van schepen, gebouwd in de periode 1957 tot 1974. is gestegen van 97 tot 109 decibel De landen, die een regeling op dit gebied kennen, geven voor de bemande machine kamers een toelaatbare grens van 85 tot 90 decibel aan. Maximum? Het directoraat-generaal van de arbeid in Nederland meent, dat eigenlijk een maximum van tach tig decibel gehanteerd moet wor den. Een onderzoek heeft aange toond. dat ongeveer tien procent van de mensen, die dagelijks Ja renlang worden blootgesteld aan geluiden van negentig decibel, la- waaldoof is. Dit is een onherstel bare beschadiging. Bij 85 decibel zullen altijd nog enkele mensen lawaaidoofheid kunnen oplopen. De Duitse vakvereniging voor zeevarenden heeft een onderzoek ingesteld naar het lawaai aan boord van enkele honderden nieuwbouwschepen in vele Euro pese landen, waaronder Neder land. Hieruit blijkt volgens de heer Wragge. dat het geluid in de machinekamers boven de hon derd decibel uitstijgt. De geluidsbeperkende bepalin gen van de landen, die een rege ling kennen, geven voor de be- manningsverblijven een maxi mum aan van 50 tot 65 decibel. De Duitse vakvereniging heeft ge constateerd. dat 49 procent var de schepen in de verblijven van de zeevarenden een geluidsvolu me heeft van 60 tot 65 decibel en 26 procent daarboven. Slechts een kwart van de onderzochte schepen had in de bemannings- verblijven een geluidshinder van minder dan zestig decibel. 'Oorbeschermers' Uit een ander onderzoek onder ruim 5 000 mensen, die in de ma chinekamer werken, blijkt dat 136 bemanningsleden schade aan beide oren hadden opgelopen. De heer Wragge dringt erop aan, dat de mensen in de machinekamer oorbeschermers dragen. Om het geluid aan boord van schepen te beperken stelt de heer Wragge een aantal maatregelen voor, die genomen moeten wor den bij de bouw van nieuwe sche pen De bemanningsverblijven moeten zo ver mogelijk verwij derd komen te liggen van de aan- drijfmotoren. Zij moeten worden voorzien van geluidabsorberend materiaal. De motoren moeten zo gebouwd worden, dat zij het min ste geluid geven. De transmissie kanalen moeten worden geïso leerd Hetzelfde geldt voor de ven tilatiesystemen. Op de uitlaatpij pen moeten geluidsdempers komen. ternationale organisatie, die later de FIDE zou worden. Nog in 1929. toen de Wereldschaakbond al bestond, kwamen de Russen met een eigen Arbeiders-schaakinternationale en pas toen het duidelijk werd dat een isolement geen verbetering van het spelpeil betekende, hebben zij zich bij de FIDE aangesloten, overigens zonder ooit contributie te betalen. De opbloei van de Russische schaak school is begonnen bij de triomf van Botwinnik in Nottingham 1936. Zijn zege haalde de voorpagina van de Pravda en bij zijn thuiskomst kreeg hij van de Russische staat een privé- automobiel. hetgeen in die tijd als de hoogste onderscheiding voor een So vjet-burger moet worden be schouwd. Sindsdien hebben de Russen de schaaktoernooien beheerst. Waren de schakers tot die tijd armoedzaai ers die slechts met grote moeite het hoofd boven water konden houden, de Russische spelers kregen naast vele privileges, alle sociale zekerhe den, die een kleine zelfstandige zich maar kan wensen. Zo langzamerhand zijn de Russi sche schaakautoriteiten er wel ach ter dat het schaakspel zijn beoefe naren eerder a-sociaal maakt dan revolutionair, maar niettemin blij ven zij er prijs op stellen, het scha ken als een typische Russische be zigheid te zien en wijzen zij er met enig sarcasme op dat de volkssport in de Verenigde Staten het pokeren is. Alleen het hyper-individualisme van Fischer heeft de Russische schaakschool in paniek kunnen brengen, maar Fischer heeft zich als een Leautaud teruggetrokken en het is al zeer de vraag of hij een match van Karpof zou winnen. Nu na zestig jaar is het misschien wel passend nog even de beroemde winstpartij van Iljin Genewski te laten zien. In 1925 won deze meester, die als eerste een proletarische schaakrubriek in de USSR is begon nen. in Moskou van de toenmalige wereldkampioen Capablanca. Wit: Capablanca. Zwart Iljin Ge newski. 1. e2-e4 c7-c5 2. Pbl-c3 Pb8-c6 3. g2- g3 g7-g6 4. Lfl-g2 Lf8-g7 5. Pgl-e2 d7- d6 6. d2-d3 Pg8-f6 7. 0-0 0-0 8. h2-h3 a7-a6 9. Lcl-e3 Lc8-d7 10. Ddl-d2 Tf8-e8 11. Pc3-dl Ta8-c8. <2wart heeft zich nogal passief ogesteld. Tegenwoordig wordt direct op b5 aangestuurd.) 12. c2-c3 Dd8-a5 13. g3-g4 Te8-d8 14. f2-f4 Ld7-e8 15. g4- g5 Pf6-d7 16. f4-f5 b7-b5 17. Pe2-f4 b5-b4 18. f5-f6! Lg7-f8! als zwart op f6 slaat, volgt onaangenaam Pd5.) 19. Pdl-f2 b4xc3 20. b2xc3 e7-e6 (Uitste kend, zwart sluit de koningsvleugel af, om zijn handen vrij op de dame vleugel te hebben.) 21. h3-h4 Tc8-b8 22. h4-h5 Tb8-b6 23. h5xg6 h7xg6 24. Pf2-dl (Anders speelt zwart Da3 en komt vla b2 naar binnen.) 24 Pd7-e5. 25. Dd2-f2 Pe5-g4 26. Df2-h4 Pc6-e5 27. d3-d4 (27. Ld2 Tdb8 28. Lh3 Tb2 29. Pd2x Tb2x 30. Lel Ph2!) 27 Pg4xe3 28. Pdlxe3 Da5xcc3 29. d4xe5 Dc3xe3 30. Klg-hl? (Een fout die door de hele schaakpers is f'-lil. j A I a .1 A A r es aB__fSs jbab m A i i.ii gegaan. Kh2 was beter.) d6xe5 31. Tfl-f3. 31.e5x(4! 32. Tf3xe3 f4xe3 Dh4-el Tb6-b2 34. Delxe3 Td8-d2 Lg2-f3 c5-c4 36. a2-a3 Lf8-d6 37. D< a7 c4-c3 en wit gaf het op. MAX PAM G«me«nte Ten Boer De burgemeester der gemeente Ten Boer brengt ter algemene kennis dat de raad dezer ge meente in zijn vergadering ge houden op 30 november 1977 heeft besloten te verklaren dat bestemmingsplannen worden voorbereid voor een gedeelte van het buitengebied van de gemeente en voor bepaalde ge deelten van de bebouwde kom men in de gemeente, een en ander zoals is aangegeven op de bij het besluit behorende kaart Bij dit besluit is bepaald dat voor in dit besluit aangege ven werken, geen bouwwerken zijnde, en werkzaamheden, een aanlegvergunning is vereist. Het besluit met bijbehorende tekening ligt op de gemeentese cretarie voor een ieder ter inzage. Ten Boer, 6 december 1977. De burgemeester voornoemd, J. M. Zandbergen. JUWELEN, GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19. tel 023-320481 Haarlem (t*i de Ridderstraat) Van de 7'/«<3fc obligatielening 1968 ten laste van de Hervorm de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Arnhem, zijn uit geloot: 2 obligaties a 1.000.- nos. 39 en 100. 1 obligatie 500.- no. 269B. Betaalbaar per 15 februari 1978 ten kantore van: Ingwerscn 6i Co. N V. te Amsterdam; N.V. Slavenburg's Bank te Groningen. De Trustee N V. Trust- en Verificatiekantoor. iedereen leest de krant altijd en overal. Elke maand zijn er ruim 700.000 prijzen ie winnen, waar onder hei half miljoen, het kwart miljoen en zo'n 20x de honderd duizend. Elke loterij heeft 3 trekkingen. Met elk lot speelt u dui 3x mee. Op gemiddeld 4 van de 10 loten valt een prijs. Een heel lot kost f25,- en *n vijfje f 5,-. U kunt ze vanaf de eerste maandag van dc maand kopen de Staatslolcrijkanlorcn. De adressen vindt u in de Goude Gids. De uitslagen komen op v. e in dc krant. Per giro spelen kan ook. Zelfs automatisch. Alle informatie: 070-653951 Vrij beroep heeft veel aan creatieve bank. Hoe laat u uw geld het beste vooru werken? Niet door de zaak voor onbe paalde tijd te laten rusten als u eenmaal een keuze hebt gemaakt. Niet door geen aandacht te besteden aan ogenschijnlijk kleine verschillen in rente en provisie. Creatief beleggen. U laat uw geld het beste voor u werken via de Rabobank, die beleggingszaken creatief en slagvaardig benadert. En zo hoort 't. Slagvaardig maatwerk. Looptijd en omvang van een termijndeposito is maatwerk en moet in nauw overleg met de bank gekozen worden. Termijn- planbrieven, obligaties, aandelen, pandbrieven en verschillende spaarvormen, zijn een mix van mogelijkheden om tot de meest gunstige samenstel ling van uw beleggings portefeuille te komen. Hoog rendement Het beheren van individuele effectenportefeuilles doet de Rabobank tegen scherpe tarieven. Het verzilveren en afrekenen van coupons en dividendbewijzen doet de Rabobank zó snel, dat er van rentever lies geen sprake is. En een werkdag na uw opdracht tot koop of verkoop hebt u de bevestiging binnen. Laat de Rabobank creatief en slag vaardig met uw vermogen omgaan. Dat scheelt! Om te beginnen is de Rabobank altijd heel dicht bij u in de buurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12