Bewoners pensions willen nu behoorlijke huisvesting Harde realiteit zonder sentiment Bijna 2 miljoen boete en celstraf geëist Personalia 'Groei Schiphol wettigt luchthaven' 'Niet wachten tot er weer brand uitbreekt' i i Bedrijf ontduikt fiscus via Zwitserland Reders klagen over dure bemanningen Computerlijnen invullen Jeugdige dieven m)Smto^ti^tt?netH^Sesn Proefschrift over Japanse kampen werd standaardwerk CDA-Statenlid Achterstraat: Alle politici zakken in gunst publiek SWAPO meldt: 'historische overwinning' Weer jongen in water gegooid DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 TROUW/KWARTET H 9 Door F van Exter AMSTERDAM In een pension aan de Amsterdamse Kerkstraat is het koud en vochtig. De verwarming is al een paar dagen afgesloten. De vier Surinaamse gezinnen die er wonen, wassen zich met koud water. Straalkacheltjes moeten voor enige behaaglijkheid zorgen. De bewoners vermoeden dat de eigenaar hen op deze manier probeert te dwingen het pand te verlaten. Het pension moet dicht op last van de gemeente, wegens brandgevaar De gezinnen voelen er echter weinig* voor om naar een volgend pension te worden gestuurd. Als ze geen be hoorlijke zelfstandige woning krij gen blijven ze in de Kerkstraat Een Hindoestaan, die met zijn vrouw en vier kinderen in het souterrain woont: „Ik ben nu al vier jaar bezig alle instanties af te lopen om een eigen woning te krijgen. Ik ben er moe van geworden om telkens op mijn beurt te moeten wachten. Als we hier nu weggaan, komen we weer in een ander pension. Dat is geen verbetering." Hij en zijn vrouw slapen in het woon kamertje: zijn vier kinderen in sta pelbedden in twee kamertjes, die van elkaar gescheiden zijn door boardwanden. De bedden kunnen er nét in. De muren van het achterste kamer tje zijn beplakt met kranten. Ze zijn niet vochtig, maar kletsnat door de lekkage. Ook het vloerkleed is nat Alle kleren worden op het bovenste bed bewaard, om ze droog te houden. sterdam waar Surinamers en buiten landse werknemers vaak op elkaar gepropt moeten leven. mers, drong er bij de raadsleden op aan op te komen voor de belangen van de pensionbewoners. Als In de Het is een van de vijf pensions die raad binnenkort de nota over de Spanningen Het pension in de Kerkstraat is een van de honderden pensions in Am- een groep gemeente raadsleden gis teren bezochten. Dit op uitnodiging van de Overleggroep Pensions, waarin verschillende welzijnsstich- tingen zijn vertegenwoordigd. De raadsleden van de verschillende fracties konden op deze manier met eigen ogen zien wat ze veelal al wisten: dat de woonsituatie in de pensions erbarmelijk is. Rol Gersie, een Surinaamse sociaal werker: „De gevolgen van de slechte hulsvesting werken ver door. Kinderen kampen met grote onderwijsmoeilijkheden. Hoe kan je je huiswerk doen in een kamertje, waar je broers en zusters spelen, televisie kijken of op een andere manier lawaai maken? De grotere kinderen vluchten de straat op, waar ze in aanraking komen met drugs en criminaliteit. Zij vormen een kwetsbare groep. In die pensi ons zit iedereen op elkaar. Dat brengt veel spanningen met zich mee." Achterstand Huib de Vet, werkzaam bij de Stich ting Welzijn Buitenlandse werkne- distributieregeling van woningen behandeld wordt, hoopt hij dat als nog aandacht wordt gegeven aan het probleem. De Vet: „Deze groep heeft een achterstand en die moet bijgetrokken worden. De gemeente moet niet wachten tot er weer een pension afbrandt. Er moet Iets con structiefs gebeuren. Zo niet dan leidt dat tot een sterke desintegratie van de Surinamers en buitenlandse werknemers in Amsterdam. Ze zijn totaal geïsoleerd en worden lijd zaam en passief onder de situatie. „Je hoeft niet veel fantasie te heb ben om je voor te stellen wat er gebeurt met kinderen die in deze pensions moeten opgroeiea" Tijdens de rondgang van de raadsle den langs een aantal pensions kon den de bewoners niet alleen hun hart luchten, maar ook laten zien hoe ze moesten leven. Dezelfde klachten kwamen telkens terug: In het Amsterdamse Stedelijk Museum is de kunstenaar Harold vaak wonen de gezinnen, die veelal Cohen bezig met zijn tekencomputer. Dat is een soort wagentje dat "idend over papier zwarte lijnen achterlaat. Deze lijnen zijn niet en «ESm bewonere hebben ^ast «Jf", con,ouren di.e mogen inkleuren. Voor da. werk van kakkerlakken, muizen eri ander neetl net muse"*n scholen uitgenodigd, maar individuele bezoe- ongedierte; sanitaire voorzieningen ^ers niogen ook meedoen en wel op woensdag-, zaterdag- en zijn minimaal: enzovoorts zondagmiddag. Harold Cohen blijft tot 8 januari met z'n computer karretje in het Stedelijk. DEN HAAQ Uit een recent onder^ zoek is g$Héken dat het rendement in de zeevaart sterk achterblijft bij de nopn die in 1975 door het rapport Vierèeh werd vastgesteld. In dat rapport werd destijds gezegd dat t wilde de Nederlandse scheepvaart' een toekomst hebben voor aftrek van belasting en financieringskos ten een jaarwinst van 13,5 procent op het geïnvesteerde vermogen no dig was. Een en ander maakte de heer J. Groenedijk, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse redersvereni ging bekend op de jaarvergadering in Den Haag. Hij klaagde vooral over de hoge bemanningskosten. volgens de heer Groenedijk de hoog ste ter wereld. De reders stellen daarom voor sa men met de regering en de vakbewe ging een oplossing te zoeken voor verbetering van de fiscale positie van de Nederlandse zeevarenden. De bemanningskosten kunnen voorts in de hand worden gehouden door verhoging van de arbeidspro- duktivitelt aan boord van de sche pen. De redersvereniging wil techno logisch beter uitgeruste schepen met minder, gekwalificeerde mensen. Tenslotte vroeg de voorzitter van de KNRV er begrip voor, dat de Neder landse zeeschepen in sommige vaar ten met Aziatische gezellen moeten kunnen blijven varen. De vakbewe ging is hiertegen, maar volgens de heer Groenedijk is het alleen op deze manier mogelijk de concurren tie het hoofd te bieden. Voorrang AMSTERDAM (ANP) De of- ficier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank, rar. J. de Goederen, heeft wegens belas tingfraude tegen een 51-jarige ondernemer een gevangenis straf gëist van 12 maanden (waarvan vier voorwaardelijk) en een boete van 400.000 gul den. Een boete van anderhalf miljoen gulden wilde de officier daarbij opgelegd zien aan het bedrijf waarvan de verdachte hoofdeigenaar is. Dit bedrijf zou in de periode tussen 1968 en 1975 zeven miljoen gulden aan inkomsten niet hebben opgege ven bij de vennootschapsbelasting door de verkoop van produkten aan de VS „om te leiden" over Zwitser land. In Zwitserland en Liechtenstein wa ren hiervoor twee ondernemingen opgericht die belast werden met de aileenvertegenwoordiging van deze produkten in de VS. De „spaarpot" die zo ontstond, was volgens de ver dachte ondernemer nodig om de Amerikaanse afnemers langere kre dieten te kunnen verlenen, en ook om een researchbedrijf in Zwitser land te flnanciëren. Dit researchbe- drljf bleek echter kort na de oprich ting te zijn geliquideerd. De constructie was de ondernemer aangeraden door een belastingex pert. Deze overleed twee dagen na dat het onderzoek tegen het bedrijf op gang was gekomen door een on handige manoeuvre met zijn eigen jachtgeweer. „Je vraagt je af hoe zoiets ooit uit moet komen als het Iets handiger wordt gespeeld" was mr. De Goederens commentaar op wat hij de grootste fiscale fraude zaak noemde die hij ooit was tegen gekomen. De raadsman van de ondernemer concludeerde tot vrijspraak. Volgens hem betrof het hier in feite een door de fiscus niet goedgekeurde aftrek post. zij het dan een grote. (Met de belastingen is Inmiddels een com promis gesloten over de terugbeta ling van het verschuldigde). Van een valse aangifte, kon volgens de advo caat niet gesproken worden. Boven dien. betoogde hij, «ouden de gelden die in Zwitserland neersloegen tezij- nertljd toch zijn teruggevloeid naar de aandeelhouders van het bedrijf of in de kas van de belastingontvanger. Dit proces van „vertraging", bedoeld om de exportfinanciering te verge makkelijken, noemde hij een toe laatbare constructie. De officier kon digde aan alles ln het werk te zullen stellen „om dit terrein dat door on dernemers zo naarstig wordt bewan deld" tot een minimum te beperken. Naar zijn smaak zijn de belasting diensten op dit punt veel te snel bereid onderhands een regeling te treffen. DEN HAAG (ANP) - Twee 14-Jarige jongens hebben de afgelopen twee maanden 28 Inbraken gepleegd en tien kelderboxen ln flatgebouwen open getrapt. ZIJ kregen bij zes In braken assistentie van twee jongens van 14 en 16 jaar. De Jongens heb ben inmiddels bekend. De waarde van de totale bult ls 35.000 guldea De Jongens hadden, volgens de poli tie, vooral belangstelling voor ge- luids-apparatuur, kantoorbenodigd heden, rekenmachines, auto-acces soires, hengels en kaarsen. De poli tie weet niet precies hoe groot de braakschade is, maar volgens een woordvoerder is die wel aanzienlijk. De buit verkochten de jongens aan onbekenden om van het geld patat, snoep en bier te kopen. Voorzitter De vereniging voor water- leidingbelangen in Nederland heeft de scheidende voorzitter ir. H. Ha- verkate benoemd tot erelid. Tot zijn opvolger werd gekozen ir. L. C. W.' Wentzel, directeur van de Tilburgse waterleidingmaatschappij. Directeur De oprichters en toekom stige aandeelhouders van de Gelder se Ontwikkelingsmaatschappij (GOM) hebben als directeur bei noemd dr. ir. L. J. Groen te Apel doorn. De heer Groen (49) zal 1 maart 1978 zijn functie aanvaarden. Hij is bedrijfsdirecteur van Van Gel der Papier in Apeldoorn. De voorlo pige raad van commissarissen heeft als voorzitter voorgedragen mr. S. J. Wijnperle, lid van Gedeputeerde Staten in Gelderland. lijn is om pensions die brandgevaar lijk zijn te sluiten. Maar bij gebrek aan alternatieven, verhuizen de be woners naar andere gebrekkige pen sions, die nog net niet brandgevaar lijk verklaard zijn. Daarbij doen de eigenaars van de panden goede zaken. Omdat bewo ners van de pensions veelal zelf niet financieel in staat zijn de huur op te brengen, moet de gemeentelijke So ciale Dienst jaarlijks ongeveer ne gen miljoen gulden aan de particu liere pensionexploitanten uitbeta len. Aan deze situatie lijkt voorlopig nog geen einde te komen, omdat de gemeente niet in staat.blij kt de pen sionbewoners aan eigen woonruimte te helpen. De Overleggroep Pensions vroeg gisteren aan de raadsleden nog maals om bij burgemeester en wet houders aan te dringen op een voor rangsbehandeling voor de bewoners bij de toewijzing van woningen. Al leen op deze manier zou er daadwer kelijk iets aan de slechte en gevaar lijke behuizing gedaan kunnen wor den. De aanwezige raadsleden wa ren het daarmee eens. door Ton Hydra Dat van een proefschriit na jaren een tweede druk in boekwinkels de aandacht trekt, behoort tot de zeldzaamheden. Zo een uniek boek is het levenswerk van mevrouw dr D. van Velden: De Japanse burgerkampen. Wie de dramatische slotfase van Nederlands bewind in de Oost en de rol van het keizerlijke Nippon wil bestuderen, kan niet om deze bron heen. Indrukwekkend is de wijze waarop de schrijfster zeil slachtoffer van de internering die tijd reconstrueert en naar vele kanten analyseert. Bezonkenheid en gewetensvol speuren naar de toedracht houden hier het sentimentele verhaal buiten de deur. Mevrouw Van Velden vóór en na de oorlog lerares op Java vertelt dat zij niet uit eigen beweging de Japanse interneringskampen heeft gekozen tot onderwerp van haar proefschrift. Het waren onder meer wetenschappelijke medewerkers aan de „Indische collectie" van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu- Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL „Mijn verwachting is dat het aantal van 24.000 mensen, die nu op Schiphol werken, zeker zal groeien tot 40.000 in 1995. Weer een reden om de luchthaven goed te laten functio neren. Maar vanaf het ogenblik dat je die 40.000 hebt bereikt, moet een verdere groei worden opgevangen in de Markerwaard. Tegen die tijd heb je inmiddels mooie woongebieden zoals Almere, Lelystad en zelfs Purmerend zou ik erbij willen betrek ken. Op die manier krijg Je een verschrikkelijk fijn evenwicht." dat Je zo'n aanvullende luchthaven gefaseerd ontwikkelt". Deze visie is van drs. J. M. Achter straat. directeur van het sociogra fisch bureau „De Meerlanden" en lid van de provinciale staten van Noord Holland voor het CDA. De heer Ach terstraat heeft zich in het bijzonder verdiept in de ontwikkeling van de luchtvaart, voor zover die binnen de Haarlemmermeer c.q. de provincie Noord Holland valt. In het maandblad Schipholland, uit gave van de N.V. Luchthaven Schip hol, zegt hij in een vraaggesprek heel duidelijk een voorstander te zijn van de komst van een tweede nationale luchthaven, maar dan in de zin van een aanvullende luchtha ven, omdat die ontwikkeling naar zijn mening de enige mogelijkheid is om in de toekomst de groei van het luchtverkeer op een verantwoorde manier op te vangen. Minder hinderlijk Achterstraat is ervan overtuigd, dat er een tweede luchthaven moet ko men. omdat er dan flexibeler kan worden geopereerd. Bepaalde hin derlijke functies zouden dan op een minder hinderlijke plaats onderge bracht kunnen worden. Maar wat er ook gebeurt, die aanvullende functie moet verbonden blijven met het ge beuren op Schiphol. Achterstraat is nadrukkelijk van mening, dat de twee elkaar aanvullende luchtha vens onder één directie moeten wer ken. Het heeft ook geen enkele zin de bestaande infrastructuur, in de vorm van banen, stationsgebouwen en be drijven op Schiphol te vernietigen. De nadruk moet, volgens hem, lig gen op de aanvullende functie. Hij zegt daarover: „Ik weet niet of het kan maar ik pleit er alleen maar voor Vijftien jaar Dat die aanvullende luchthaven in de Markerwaard moet komen is voor Achterstraat een duidelijk gegeven. Hij vindt dat de luchthavenfuncties te veel zijn verweven met de noorde lijke randstad, en met name met Amsterdam. Een reden te meer om die functies in die regio te handha ven. Hij is zich er goed van bewust dat het een zaak is die pas over vijftien jaar gaat spelen. Het CDA heeft in de Staten gepleit voor uitbreidingsmogelijkheden van de luchthaven, ook voor het stationsgebouw, echter tot het ogen blik dat je die aanvullende luchtha ven ter beschikking krijgt. Achter straat zegt hierover: „Ik vind het niet verantwoord om Schiphol voor die tijd enige beperkingen te gaan opleggen. Schiphol moet blijven groeien, binnen het kader van het vierbanen-stelsel. Je mag ook niet kunstmatig het aantal vliegbewe gingen terug gaan brengen. Er zul len ongetwijfeld, van de kant van diverse politieke partijen, weerstan den te verwachten zijn wanneer Schiphol noodgedwongen bepaalde capaciteiten moet gaan vergroten." Zes miljard gulden Recente cijfers geven aan dat de groei van het aantal passagiers niet zo snel verloopt als was voorzien. Is een tweede (aanvullende) luchtha ven nog nodig? Vooral als we er van uitgaan dat de bouw van een lucht haven ln de Markerwaard zeker zes miljard gulden gaat kosten. Dat de prognoses wat lager zijn ko men te liggen dan een tijd geleden het geval was, vindt het Statenlid zeer positief. En het past uitstekend in zijn straatje. Het betekent dat hij meer tijd heeft gekregen om zich te beijveren voor het tot stand komen van die tweede luchthaven in de Markerwaard. „Als wij die ontwik keling niet hadden doorgemaakt, dan waren wij in de tachtiger jaren verschrikkelijk vastgelopen. Dan was er zeker een moment gekomen dat er zoveel vliegtuigbewegingen kwamen die, binnen het kader van het vierbanen-stelsel, niet meer ver werkt hadden kunnen worden. Dan hadden wij heel dringend de vraag gehad: Nu een vijfde baan of het aantal bewegingen terugschroeven, want wij hebben die aanvullende luchthaven niet op tijd. Zes miljard gulden. Achterstraat is niet zo gauw onder de indruk van geldbedragen. Zo lang er nog twee honderd miljoen in een failliete fa briek Nederhorst wordt gestopt, vindt hij dat zes miljard in een twee de luchthaven bijna altijd ls verant woord. Maar zes miljard is ook an ders goed te praten: „Zeg dat hon derdduizend mensen hinder onder vinden van het geluid dat vliegtui-. gen produceren. Als die honderddui zend mensen dat nu ln mindere mate ondervinden doordat wij zes miljard erin Investeren. Dat is zes tigduizend gulden per persoon: dat verdient iemand in twee jaar tijd op een huis." Vracht en charters „Als je praat over een aanvullende luchthaven, dan ga je je afvragen wat er nu overgebracht moet wor den naar zo'n eventuele tweede luchthaven. Dat is geen eenvoudige zaak. Het vrachtverkeer wordt steeds meer verweven met het per sonenvervoer. het efficiënte gebruik van de grote Combi-vliegtuigen is hier een voorbeeld van. En dikwijls is het noodzakelijk om gewone vliegtuigen overdag voor personen vervoer en 's nachts voor vracht te gebruiken." Achterstraat is van mening dat moet worden gekeken welke func- Drs. J. M. Achterstraat ties bijzonder zijn. Hij vindt bijvoor beeld de General Aviation niet op Schiphol thuis horen. Hij vindt het geen zinnige zaak dat een grote startbaan voor kleine vliegtuigen wordt gebruikt. Daarnaast vindt hij het een zeer grote ergernis dat de chartervluchten met name op zon dagochtend de sfeer in de omgeving verpesten. Vooral in Buitenveldert, Zwanenburg en ook in een plaats als Abbenes. Hij vindt dat je geen be drijven en mensen moet verplichten te verhuizen naar de Markerwaard, want. zegt hij, dat kun je altijd doen op basis van vrijwilligheid. Verticaal Er kunnen zich ontwikkelingen voordoen waardoor je misschien een heel andere benadering van de zaak kunt introduceren. Dan moet je ook de soepelheid hebben: Mensen, we gooien het beleid om! Krijgen wij verticaal opstijgende vliegtuigen, dan vervalt het hele probleem van de aanvliegroutes. Wij hebben nu. geloof ik. een maximum van 40 be wegingen per uur op één baan. dan kun je dat misschien opvoeren tot 60 per uur. Dan kun je met het vier- banenseteisel toch nog een geweldig aantal vliegbewegingen verwerken. mentatie die er haar toe hebben aan gespoord. Na te zijn begonnen aan de doorlich ting van de vrouwen- en kinderkam pen op Java, kwam zij tot de ontdek king dat er sprake was van een sys teem dat zich uitstrekte over alle Aziatische gebieden waar Japan zijn vlag had geplant. Uit de vele achter haalde rapporten, dagboeken van gevangenen en allerlei naoorlogse publlkaties bleek haar vervolgens dat de feitelijke waarde zeer ver schillend was. Anders gezegd: zij moest uit een grote hoeveelheid sub jectief materiaal een zo objectief mo gelijk beeld samenstellen Reuzenkarwei Zelfs de verslagen van het Internati onale Rode Kruis geven onvoldoen de indruk van de toestanden in de Japanse kampen, omdat de samen stellers buitenstaanders waren. Zij hadden er bijvoorbeeld geen idee van hoe een in hun ogen goedbedoel de maatregel voor de gevangenen zelf kon uitpakken. „Het verloop van de oorlog in de Pacific heeft steeds grote invloed uitgeoefend op het beleid dat de Japanse regering volgde tegenover haar krijgsgevangenen en burgerge- interneerden". Zo begint dr. Van Vel den haar reuzekarwei en dan volgt er een bewonderenswaardig beknopt en toch helder overaicht van de op komst en de ondergang van het Ja panse imperialisme. Bijzonder scherp belicht zij ook de gedachtengang achter maatregelen tegen blanken en hoe de bevelen werden doorkruist door een histo risch gegroeide sympathie voor Ne derlanders. die bij een deel van de Japanse militairen levendig bleef. Een schril contrast met deze ge hechtheid aan oude, vriendschappe lijke contacten vormden de uit To kio komende orders om de geestelij ke invloeden van het Westen te blok keren. Dr. Van Velden schetst het raffinement waarmee de Japanners te werk gingen om blanke bevol kingsgroepen in de bezette gebieden zo snel en geruisloos mogelijk te laten verpauperen. Mentaliteit Niet minder schokkend is het hoofd stuk over de mentaliteit die er bij de Japanse militair werd ingestampt. Hij had maar twee mogelijkheden: overwinnen of de dood. want overga ve was minderwaardig en onteerde zijn familie. Dit verklaart waarom de Japanners hun gevangenen min achtten. „Jullie hebben geen vader land meer", zeiden ze Na de bevrij ding van Nederland en de terugkeer van koningin Wilhelmina sloegen zij de Nederlandse gevangenen wat ho ger aan, „omdat ze weer een vader land hadden." Verbazingwekkend is de door me vrouw Van Velden verzamelde hoe veelheid informatie, die het doen en laten van de Japanners voor Wester lingen iets begrijpelijker maakt. Onthullend zijn de door haar be schreven psychologische reacties van gevangenen, waarbij tussen mannen en vrouwen frappante ver schillen aan de dag treden. Van niet minder belang voor nadere bestude ring van de gebeurtenissen zijn de hoofdstukken over het Japanse wan beheer in de interneringskampen en over de gang van zaken bij de bevrij ding van de gevangenen. Het boek bevat een lijst van de inter neringskampen. herkomst en over plaatsing van gevangenen (waarbij opvalt dat ln vele gevallen het aantal doden niet bekend is), overdrukken van officiële documenten, verorde ningen en kaarten, een uitgebreide bibliografie plus index en een ver dubbeld aantal illustratie veelal ge maakt door geïnterneerden. Geen van de ooggetuigen van de Japanse bezetting zal een zo veelomvattende bijdrage kunnen leveren aan de ge schiedschrijving als mevrouw Van Velden in de herdruk van haar stan daardwerk. meer dan dertig Jaar na Japanse kampcommandant, naar een tekening van Frieda Holleman. de bevrijding Een indrukwekkend staaltje van geest- en daadkracht. De Japanse burgerkampen, door dr. D. van Velden. 628 bl*. en 40 bit. illustraties, 75.-. Uitgave van T. We ver, Franeker herdruk 1977. DEN HAAG Het vertrouwen in demissionair minister-president Den Uyl is sinds augustus vermin derd: Van de 939 door het NIPO (Nederlands instituut voor de pu blieke opinie) ondervraagde Neder landers zegt 41 procent (ln augustus was nog 51 procent) na de formatie periode van Den Uyl vertrouwen ln de minister-president te hebben. DAR ES SALAAM (Reuter) - SWAPO, de Zuidwestafrlkaanse volksorganisatie, heeft ln oktober 82 Zuidafrikaanse soldaten gedood in een „historische slag". De slag moet de grootste tot nu toe zijn ln de veldtocht van SWAPO tegen het Zuidafrikaanse gezag in Namibië (Zuid-west-Afrika). een voormalige Duitse kolonie die met volmacht van de oude Volkenbond door Zuid- Afrtka werd beheerd en die dit land onder de Verenigde Naties tegen hun wil verder bestuurt. De „mi nister voor buitenlandse betrekkin gen" van 8WAPO, Peter Mweshi- hange, zei dat de Zuidafrikanen ln de slag ln het noordoosten van Na mibië werden „teruggeslagen". Ook ln D'66 fractieleider Terlouw en CDA-voorman Van Agt daalde het vertrouwen van respectievelijk 44 naar 38 procent en 38 naar 33 pro cent VVD-fractievoorzltter Wiegel zakte ook ln de gunst, zij het minder sterk. Het vertrouwen in hem ver minderde van 22 (ln augustus) naar 20 procent ln november, aldus de NIPO-steekproef. Onder de geïnterviewde PvdA-stem- mers ls het geloof in Den Uyl even eens afgenomen. In maart was dat 91 procent, in augustus 92 en ln november 87 procent, zo geeft het NIPO-staatje aan. Onder CDA- s temmers was dat zelfs van 30 pro cent (maart), 29 procent (augustus) naar 13 procent nu. Van de CDA- stemmers antwoordde thans 81 pro cent veel vertrouwen ln Van Agt te hebben, tegen 85 procent ln augus tus en 74 procent ln maart AMSTERDAM Een twaalfjarige jongen is dinsdagavond door een of meer jongens ln het water gegooid in de buurt van het Amsterdamse station Sloterdijk. De jongen wist zich te redden In verband met het onderzoek naar de identiteit van de jongens die hem in het water gooi den wordt het slachtoffer vereocht zich bij de hoofdstedelijke politie te melden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9