Den Haag wil stadsverwarming verder uitbreiden Plan voor nieuw centrum bij CS Zorg om koopwoningen VVV: Katwijk geen familiebadplaats Nieuw gebouw voor de juridische faculteit Leiden In buurt Bernhardviaduct Kort nieuws 'Spoor-Weg-Overgang' tussen Bezuidenhout Bernhardviaduct Haagse raadscommissie: „ouderwetse visie" Asaf gastheer van een subliem koor NABEZORGING VAN DE KRANT In Leidse binnenstad DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een deel van de woningen die in de toekomst bij het Prins Bemardviaduct worden gebouwd, krijgt een verwar mingssysteem dat aangesloten op de Haagse elektriciteitscen trale kan worden en de vuilverbrandingsovens. Dit plan om het stadsverwarmingsproject in Den Haag verder uit te breiden is gisteren in goede aarde gevallen bij de gemeenteraadscommissie voor stadsontwikkeling. Het gaat om woningen die In de tweede fase van het plan Bezuiden- hout-west worden gebouwd en in de nieuwe Rivierenbuurt (de zogenaam de Kavel 6). Burgemeester en wet houders willen 6.4 miljoen gulden beschikbaar stellen om vereiste technische voorzieningen in Bezui- den-west te treffen. De stadsverwarming (waarbij ge bruik gemaakt wordt van de overtol lige warmte van de elektriciteitscen trale en de verbrandingsovens) wordt momenteel als primeur voor Den Haag aangelegd in de in aan bouw zijnde woningen in Kortenbos EXPOSITIE - Van 2 tot en met 24 december exposeert de heer J. Delfgauw in de centrale bibliotheek aan de Dr H. Colijnlaan 343 te Rijs wijk. De heer Delfgauw maakt pen tekeningen en etsen DECEMBERMARKT Schilde rijen. aquarellen, grafiek en kleine plasUeken liggen van 3 tot en met 22 december op de ..Decembermarkt" in de Pulchri Studio. Lange Voor hout 15 in Den Haag (dagelijks 10-15 uur. 's zondags gesloten). BIJ aan koop is in beperkte mate 20 procent rijkssubsidie mogelijk tot een maxi mum van 240 gulden. ORGEL Gerard Akkerhuls leidt vrijdag om 20.15 uur de kennis making met het onlangs geheel ge restaureerde orgel van de Nieuwe Kerk aan het Spul in Den Haag. Akkerhuis vertelt over bouw en res tauratie van het uit 1702 daterende instrument en vertoont er dia's bij. Ook zal hij het orgel bespelen. Vrouw omgekomen bij hulp aan dronken man AMSTERDAM - Een 21-J«rlge Fin- se vrouw is gistermorgen om het leven gekomen, toen zij een dronken man hielp bij het oversteken. Zij werd op de Amsterdamse Stadhou derskade bij de Vondelstraat ge schept door een auto die werd be stuurd door een twintigjarige Am sterdammer. De dronken man bleef ongedeerd en in het nieuwe ziekenhuis Westein- de. De gemeente voert nog bespre kingen met de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij om te bekijken in hoeverre deze maat schappij en de rijksoverheid een bij drage kunnen leveren in de verdere ontwikkeling van de stadsverwar ming. Het gemeentebestuur moet echter snel een besluit nemen over Bezuiden-west omdat de eerste paal voor de tweede fase van het bouw plan begin volgend jaar de grond in moet. Hoofdleiding B. en W. willen dat de gemeenteraad een besluit over de installatie in Be- zuldenhout-west laten nemen, ter wijl er nog geen zekerheid is over de hoofdtransportleiding tussen de cen trale en de wijk. Als deze grote ver warmingsbuis door de stad er niet komt dan heeft dat tot gevolg dat er in Bezuidenhout-west een eilandbe drijfje" moet worden geëxploiteerd. Dat zal flinke verliezen opleveren omdat het brandketelhuis en een aantal leidingen dan een te grote capaciteit hebben. Als de hoofdtran sportleiding er wel komt kunnen de panden langs de verbinding er ook op worden aangesloten. Het Centraal Station en de overkapping van het spoorwegemplacement, waarvoor door de dienst stadsontwikkeling en de Nederlandse Spoorwegen grote plannen worden voorbereid. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/UTRECHT De dienst stadsontwikkeling van de gemeente Den Haag en de projectontwikkelingsmaatschappij BV Nemeog (dochter van de Nederlandse Spoorwegen) hebben plannen uitgewerkt om het spoorwegemplacement tussen het Centraal Station Den Haag en het Prins Bernhardviaduct wonin gen, winkels en kantoren te bouwen. De plannen, die deze week in de publiciteit kwamen, worden binnen kort aan het gemeentebestuur voor gelegd. Ze vormen het „eerste stadi um", aldus een gemeentevoorllchter, gennota die in januari 1975 voor dit gebied verscheen. Het Amersfoortse architectenbu reau Articon, eveneens een dochter van de uitwerking van de doelstellin- van de Nederlandse Spoorwegen, Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Alle fracties in de Haagse gemeenteraad willen bij de behandeling van het bestemmingsplan Houtwijk (de nieuw te bouwen woonwijk bij de Oude Haagweg) een flinke reeks amendementen indienen. De wijzigingsvoorstellen zullen betrekking hebben op vrijwel alle hoofdstukken van het bestemmingsplan. BIJ de behandeling van het ontwerp- bestemmlngsplan in de gemeente raadscommissie voor stadsontwik keling werd de planologen, die zich met de eerste aanzet van de wijk hebben beziggehouden, een „ouder wetse" verkeers- en stedebouwkun- dlge visie verweten. Vooral op het gebied van het verkeer hebben de raadsleden flink wat moeilijkheden met de invulling van het plangebied. In het gebied Houtwijk moeten een kleine 4000 woningen gebouwd wor den. Wethouder Hardon (stadsont wikkeling) noemde gisteren de drie categoriën bewoners waarvoor de nieuwe wijk Is bestemd: bewoners uit stadsvernieuwingsgebieden (de zogenaamde indirecte doorstro ming) en Hagenaars die de stad „dreigen" te verlaten. De afspraak is dat er in Houtwijk ongeveer 30 procent premie-koopwo ningen komen. De WD wil van wet houder Hardon een duidelijk finan- Meer horecabedrijven op wensenlijstje Van een onzer verslaggevers KATWIJK „Wij willen geen familiebadplaats zijn" zegt J. van der Plas, directeur van de Katwijkse VW. Hij vat daarmee samen wat de VW heeft neergeschreven in haar beleidsnota, die dinsdagavond in Katwijk onderwerp van discussie was op de najaarsvergadering van de VW. De structuur van het toerisme is ook in Katwijk ln de loop der Jaren gewijzigd: vroeger werden hulzen ln de zomerperiode „omgeturnd" en verhuurd. Tegenwoordig wordt een bed met ontbijt aangeboden aan de toerist, die een veel kortere tijd ln Katwijk verblijft dan vroe ger. De bezoekes moeten hun ver- Uer en vertering „buitenhuis" zoe ken. maar van enige accommodatie is geen sprake, zegt mr. Van der Plas. Volgens de Katwijkse VW moet de gemeente meer oog heb ben voor het grote tekort aan acoommodatle ln de horecasector- Burgemeester mr C A. Bos meng de zich dinsdag ook in de discussie en wees de WV op het structuur onderzoek. dat de gemeente ver richt en dat zich met de problemen van het toerisme zeker zal bezig houden. De ^fV-voorzitter vindt echter dat de gemeente al veel eer der een visie had moeten ontwikke len over de toekomst van Katwijk als badplaats. Het bestemmings plan voor het centrum Is al vastge steld. Het is te hopen dat de ge meente bij de uitwerking van het plan haar bevoegdheid om te „stu ren" aangrijpt en de komst van horeca-bedrijven stimuleert. „Op dit moment is het ondernemerskli maat in de horecasector vrij slecht: men durft niet in Katwijk te begin nen uit angst voor allerlei regelin gen en bepalingen," aldus mr Van der Pias. „Uiteraard speelt het ka rakter van Katwijk een rol. Partij en als SGP en een deel van het CDA willen alles weren, wat naar hun mening op Sodom en Gomorra lijkt. Maar wat wij willen is heel iets anders .Totaal-pakket' In de beleidsnota somt de VW een rijtje wensen op. die Katwijk een „totaal-pakket" aan toeristische mogelijkheden moeten geven, zo als een eigen Jachthaven aan zee, goede wegen naar Katwijk, goede bewegwijzering, voldoende par- keermogelijkheden nabij het strand en het centrum, goede ver blijfsmogelijkheden in aangepaste hotels, pensions, gemeubileerde verhuurmogelijkheden, kampeer terreinen. De VW wil verder een scala aan eet- en drinkgelegenhe- den, een schoon beveiligd strand, attracties op of nabij het strand, een golf- en/of zeewaterzwembad, kinderspeelplaatsen, goede mane ges en tennismogelijkheden. .Al deze verlangens voor de bad plaats zijn niet alleen noodzakelijk vanwege de moeilijke omstandig heden voor de toerist, maar ook om de concurrentie het hoofd te kun nen bieden: andere plaatsen langs de Nederlandse kust. maar ook van de landen langs de Middellandse Zee.' aldus de VW-nota. Burgemeester Bos zegde dinsdag toe dat de gemeente er alles aan zal doen om de Zuidduinen voor recre atieve doeleinden te behouden. cieel overzicht hebben waaruit blijkt dat de premiewoningen er ook inder daad kunnen komen. De WD-er Heus zei gisteren te vrezen dat door een te grote hoeveelheid woningwet woningen in het plangebied er een financiële strop ontstaat, die terug slaat op de subsidies voor de koop woningen. In dat geval zuilen er veel meer koopwoningen in de (veel duur dere) vrije sector neergezet moeten worden, zo vreest zowel de WD als het CDA. Een exploitatieoverzicht Is volgens Hardon op dit moment ech ter nog niet te geven omdat er over de bouwsubsidies voor Houtwijk nog overleg gevoerd wordt met de rijkso verheid. Het zal overigens toch wel moeilijk worden om de bouwkosten van een groot aantal koopwoningen onder de premiegrens van zo'n 125.000 gulden te houden. De bouwkosten rijzen nog steeds de pan uit, zo werd giste ren in de commissievergadering dui delijk. Er werd voorgerekend dat de bouwkosten bijvoorbeeld in Nieuw Waldeck al 279 gulden per kubieke meter bedragen. In juni van het vo rig jaar was dat nog 200 gulden. door Adr. Hager DEN HAAG Asaf is er trots op, dat men gastheer mag zijn van het Joegoslavisch Academisch Koor „Boris Kraigher" uit Maribor. Dat die trots terecht is. kon men gister avond ln de toneelzaal van het Con gresgebouw vaststellen. Tijdens koorconcoursen maken de koren uit Joegoslavië vrijwel altijd een uitste kende Indruk. En dit studentenen semble maakt daarop geen uitzon dering. Dirigent Stane Jurgec heeft een uit voerig programma meegebracht en daaruit maakt hij een keuze voor de NCRV-opname, voor de pauzedienst van vanmiddag in de Kloosterkerk en voor het concert van morgen avond ln Pijnacker. Gisteravond kon men luisteren naar werken van onder meer Gallus. Bruckner, Lajo- vic, Mirk en andere Slavische com ponisten. Voortreffelijk getraind met drie repetities in de week, op vallend gedisciplineerd zonder star heid, uit het hoofd zingend, punctu eel. uitdrukkingsvol en muzikaal verrassend. Amateuristische koor zang. leunend tegen het professiona lisme. een voorbeeld van wat door middel van intensieve training te bereiken valt. Dit concert werd gegeven in het kader van uitwisseling met het Chr. Gemengd Koor .Asaf en het Haag se koor weet nu al. dat men straks (waarschijnlijk september 1978) naar een land gaat, waar de koor zang hoog staat aangeschreven. Geen wonder dat dit veertien jaar oude studentenkoor steeds onder dezelfde voortreffelijke begeleiding van maestro Jurgec in meerdere landen prijzen in de wacht heeft gesleept. Geen wonder dan ook. dat het voltallige publiek gisteravond zo enthousiast was. heeft de plannen onder de titel „Spoor-Weg-Overgang" uitgewerkt. Met de voorstellen wordt de grote afstand tussen de wijk Bezuiden- hout-West en het Haagse centrum overbrugd en moet het hart van Den Haag een nieuwe impuls krijgen. Realisatie Eind 1979 of begin 1980 moet een begin gemaakt kunnen worden met de realisatie van de plannen aldus Articon, dat spreekt over de bouw van 200 woningen in vier tot zes bouwlagen. Voor kantoorruimte wordt gedacht aan 13.500 vierkante meter, voor winkels en banken 1000- 1500 vierkante meter en voor een detailhandelsschool 3000 vierkante meter. In de plannen wordt gespro ken over 333 parkeerplaatsen. Het PPR-raadslid F. Verduyn Lunel heeft gisteren in de vergadering van de raadscommissie voor stadsont wikkeling aangedrongen om zowel het ambitieuze bouwplan bij Hol lands Spoor als het nu bekend ge worden project bij het Centraal Sta tion zo snel mogelijk te laten beoor delen door de Haagse gemeenteraad. Overigens zei de PPR-er beslist niet gecharmeerd te zijn van de plannen. Tw,ee weken geleden kwam een plan in de publiciteit om het oude station in Den Haag, Hollands Spoor, in de toekomst om te dopen in Hollands Poort en op en rond het complex kantoren, winkels vergaderruimten, cafe's en restaurants, een bowling en een sportzaal in te richten. Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. LEIDEN De Juridische faculteit van de Leidse universiteit neemt 7 december een volledig gerenoveerd gebouw in de Hugo de Grootstraat in de oude binnenstad in gebruik. Met het opknappen van dit gebouw, waarin tot voor twee jaar geleden de sub-faculteit farmacie was gehuisvest, is een bedrag van bijna vier miljoen gulden gemoeid. De juridische faculteit heeft met het nieuwe gebouw nu twee concentraties van gebouwen gekregen. Tevens is er een einde gekomen aan de sterk verbrokkelde huisvestingssituatie van de faculteit. Het ene gebouwcomplex is het Gravensteen, één van de oudste gedeelten van de Leidse bebouwing en het andere is het complex aan de Hugo de Grootstraat, waar al geruime tijd het juridisch studiecentrum was ondergebracht. Onderdelen van de facul teit die voor kort elders in de Leidse binnenstad waren gehuisvest waren o.a. het economisch instituut, fiscaal en notarieel recht, het documentatiebu- reau voor Oosteuropees recht en de studenten en examen-administratie. De nu vrijgekomen gebouwen in de binnenstad zullen waarschijnlijk voor het grootste deel gebruikt gaan worden door de faculteit der letteren. Dit ln afwachting van het gereedkomen van een groot opgezet nieuwbouwplan in de binnenstad; waarin o.a. deze faculteit en de universiteitsbibliotheek zullen worden ondergebracht. Op de foto het gerenoveerde pand ln de Hugo de Grootstraat Verkeersstructuur MONSTER De gemeenteraad van Monster is akkoord gegaan met het voorstel om een bedrag van ruim 23.000 gulden uit te trekken voor het inschakelen van een verkeerstech nisch bureau. Om de verkeerspro blematiek in goede banen te leiden wil de gemeente de verkeersstruc tuur in de gehele bebouwde kom aan een studie onderwerpen. Uit gangspunten hierbij zijn: het weren van doorgaand verkeer uit de be bouwde kom, evenwichtige sprei ding van het herkomst-bestem- mlngsverkeer over de toegangsstra ten en verminderen van de verkeers intensiteiten op kwetsbare plaatsen. De structuurschets zal worden op gesteld door het Ingenieursbureau Dwars, Heerik en Verhey. De ge meente is naar het bureau toege- stapt, omdat het verkeersplan voor de kom van Monster, waarmee een proef van zes maanden genomen is, er niet of nauwelijks in slaagde het doorgaande verkeer in de richting van Den Haag om te leiden. Voorbereidingsbesluit MONSTER Voor de bebouwde kom van de gemeente Monster is door de gemeenteraad wederom een voorbereidingbesluit genomen. Vo rig jaar november was al eerder een dergelijk besluit vastgesteld. De studie rond het ontwerpplan is ech ter nog niet afgerond en om nu te voorkomen dat er ongewenste be bouwing in het gebied verschijnt nam de raad wederom een voorbe reidingsbesluit. Garantie MONSTER Het verzorgingste huis complex Wittebrug heeft de gemeente Monster verzocht een aanvullende garantie te verlenen tot een bedrag van 1.112.700,-. De ge meenteraad ging hiermee akkoord in haar vergadering van deze week. Aangezien een sluitende exploitatie van het complex mogelijk is, waren er geen beletselen om dit verzoek te weigeren. Het verlengen van de met de Stichting Bejaardencentrum Wittebrug aangegane rekening-cou rant overeenkomst ondervond even min moeilijkheden in de raad. Sloop SCHIPLUIDEN De gemeente raad van Schipluiden heeft in haar vergadering deze week een bedrag van 95.000,- uitgetrokken voor de sloop van het voormalige schoolge bouw aan de Schoolstraat 3 te Den Hoorn. De school is in zeer slechte staat en zal ook in verband met het overigens nog in voorbereiding zijn de bestemmingsplan „Zuydmade" verwijderd worden. De peuterspeel zaal „De Hummelhof" wordt in de toekomst verplaatst van de School straat naar de oude opslagruimte van de dienst openbare werken ach ter de Hof van Delftstraat. Bloemenveiling NAALDWIJK - De Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemen veiling in Honselersdijk zal in maart volgend jaar uitgebreid zijn tot een oppervlakte van 140.000 m3. Als de laatste bouwfase afgesloten Is zal naar schatting voor een half miljard gulden aan bloemen en planten om gezet worden. Voor 1977 werd de omzet op 25 miljoen gulden geschat. In 1975 werd een omzet van 12 mil joen gulden bereikt: de bebouwde oppervlakte van de velling bedrOEg toen 60.000 m:. Van 16 tot en met 19 maart 1978 zal het Westland op de manifestatie „Westland 18NU" zijn teelt- en kweekprestaties presente ren aan binnen- en buitenland. De manifestaties bevatten een overdek te expositieruimte van 10.000 m3. Scholen De Leyens ZOETERMEER Per 1 februari 1978 zullen in De Leyens (een deel van Puytenwegh de Leyens) de eer ste kleuterscholen en lagere scholen in gebruik genomen worden. Het zijn twee roomse, twee protestantse en twee openbare scholen. Koningin Wilhelminalaan VOORBURG Ten behoeve van de aanleg van een ongelijkvloerse krui sing Utrechtsebaan-Prins Bernhard- laan en de aanleg van de oprit van uit Voorburg in de richting Utrecht wordt de Voorburgse Koningin Wil helminalaan per 5 december voor alle verkeer op het deel dat aan de voorzijde van het station Voorburg loopt afgesloten. Verkeer vanuit Den Haag kan zo niet meer via de Utrechtsebaan Voorburg binnenko men. De taxi-standplaats bij het station wordt verplaatst naar de achterzijde. Fietsers moeten ge bruik maken van de Laan van Nieuw Oost-Indië, Zwartelaan en Westeinde. Beeld DE LIER Op het pleintje voor het gemeentehuis in De Lier zal binnen kort een beeldje worden geplaatst. Op verzoek van de gemeente heeft mevrouw Blok uit Rotterdam een ontwerp gemaakt Het beeld stelt een jonge vrouw voor. die een tros druiven in haar hand houdt. In haar andere hand houdt zij een mand met groenten. Volgens het college van B en W „een passend kunstwerk voor een gemeenschap waarin de tuinbouw zo'n belangrijke rol speelt." Het ls de bedoeling het beeld te plaatsen op het natuurste nen blok midden op het plein. De kosten van dit beeld, dat in brons wordt uitgevoerd, zijn 30.000,-. Voor meer nieuws uit de regio pag. 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6