'Fors verhogen defensie-uitgaven heeft geen zin' Team voor krepeergevallen in weekend Een spaarder kan in principe drie kanten op: Beleid derde wereld 0etóWus&e bepalend bij steun Minister Stemerdink: Pakje sigaretten 35 cent duurder Niet vastzetten. i O Vastzetten en er toch aan kunnen komen. z—T/o De Amro Bank is er voor alle spaarders. Echt vastzetten. Eis tegen artsen blijft onveranderd na hoger beroep Dr. Sytze Faber (AR) waarschijnlijk ondervoorzitter CDA Twee botsingen met elk drie slachtoffers ïfyUoknièt inhuiShebt: een ei hoort erbij. Utrechtse proef wordt zorgvuldig geanaliseerd Formatie Experimenten met beeldende vorming als eindexamenvak Nederland steunt vijf armste landen met extra bijdragen DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Stemerdink (defensie) meent dat het zinloos is om de defensiebegroting voor 1978 ineens met enkele honderden miljoenen te verhogen. „Het effect zal zijn dat het grootste gedeelte van dat geld aan het eind van het jaar gewoon over is. Het is gewoon niet mogelijk, gezien bij voorbeeld bestellingstijden zoveel geld zo gauw uit te geven," aldus Ste merdink. ADVERTENTIE De minister reageerde op de geruch ten dat in de discussie over het CDA- VVD-regeerakkoord door defensie extra bedragen zijn genoemd van tussen de 300 en 700 miljoen gulden. Stemerdink vond dat hij de defensie winkel heel wat beter achterlaat dan de boedel die hij in 1973 aantrof. Dat komt met name door het drastisch opvoeren van de aankopen van nieuw materieel. De vertrekkende minister verheelde gisteren op een persbijeenkomst in Den Haag overigens niet dat er nog belangrijke knelpunten zijn. Dat geldt met name voor de landmacht die door een te zuinige begroting van de dagelijkse exploitatie-uitgaven en door een te snelle inkrimping van het burger-personeel met grote pro blemen kampt. Stemerdink schat dat er ongeveer 120 miljoen boven de huidige financiële planning nodig is om deze problemen op te lossen. Neptunes Naar zijn zeggen is er geen extra geld nodig om de met name steeds door CDA en WD bepleite vervan ging van de Neptune-lange af- stands-patrouille-vliegtuigen door te zetten. In de huidige financiële plannen is volgens hem voorzien, zo het kabinet positief beslist zou heb ben. in de bestelling van die Neptu- nus ei^d 1978. De eerste betalingen zouden dan in 1979 beginnen. Door enkele verschuivingen zou het ook jiog mogelijk zijn die bestelling al eeder in 1978 te doen plaats vinden. Met de vervanging van de Neptunes zou Nederland ook tegemoet komen aan een belangrijk punt van kritiek Shag gaat 2,20 kosten Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De prijs van het pakje sigaretten (25 stuks) gaat per 1 februari met 35 cent omhoog naar 2,60 gulden. Het gewone pakje shag (50 gram) gaat met 30 cent in prijs omhoog naar 2,20 gulden. Deze prijsverhoging is nu definitief. Minister Duisenberg (financiën) heeft deze aldus gewijzigde verho gingen gisteren voorgesteld in de Tweede Kamer. Eerdere tegenvoor stellen vanuit de Kamer zijn daarop ingetrokken. Alle grote partijen zijn het nu eens met het nieuwe voorstel van Duisenberg. Vanmiddag zal de kamer de stemming houden. Theo retisch kan daarna de Eerste Kamer de hele verhoging nog tegenhouden, maar dat is niet te verwachten. Duisenbergs oude voorstellen waren twee kwartjes prijsverhoging voor de sigaretten en een dubbeltje voor de shag. Zijn nieuwe voorstel levert de schatkist vrijwel hetzelfde op. De ingangsdatum van de verhoging is een maand uitgesteld, omdat nu nieuwe accijnszegels voor op de pakjes moeten werden gedrukt. ADVERTENTIE van de Navo op de Nederlandse de fensie-inspanning. De ministers van defensie komen volgende week in Brussel bijeen om onder meer over eikaars defensie inspanningen te oordelen. Voor die discussie heeft het Navo-hoofdkwar- tier een rapportage over alle landen opgesteld. Ten aanzien van Neder land wordt, behalve de Neptune, met name benadrukt dat de Neder landse regering tot nu toe onduide lijk is gebleven over het aandeel dat de Nederlandse krijgsmacht op zich wil nemen in de nucleaire verdedi ging. Het gaat daarbij om de vraag of de Lance-raket, de nieuwe F-16- straaljager en een afdeling zware artillerie wel of niet met tactische nucleaire wapens worden uitgerust. Totaal-inzicht Nederland heeft daarover tot nu toe de beslissing opgehouden, omdat men eerst een totaal-inzicht wil heb ben in de behoefte aan nucleaire wapens in de komende jaren. Daaro ver wordt momenteel binnen de Navo een studie verricht. Stemer dink wil dat bij deze studie ook uitgebreid aandacht wordt besteed aan de mogelijkheid dat nieuwe niet-nucleaire wapens de rol van tactische atoomwapens kunnen overnemen. Concreet gaat het daarbij onder meer om de afweging of de nieuwe, speciaal tegen tankaanvallen ont wikkelde neutronenbom ingevoerd kan worden of dat de anti-tankbe- strijding even goed kan worden uit gevoerd met nieuw ontwikkelde niet-nucleaire anti-tankwapens. Een zelfde afweging geldt voor de lucht verdediging. Stemerdink hoopt dat zijn Navo- collega's akkoord zullen gaan met de uitbreiding van de nucleaire stu die tot ook de vervangende conven tionele wapens. „Dat zal politiek een belangrijke beslissing zijn, omdat het gaat om de mogelijke rol van nucleaire wapens in de verdediging terug te dringen," zei hij gisteren. Het is overigens de vraag of alle Navo-lidstaten die politieke beslis sing zullen willen nemen. De West- duitse Bondsrepubliek bijvoorbeeld hecht sterk aan de atoom-paraplu in de westerse verdediging en is zeer terughoudend met de uitspraken die de atoomafschrikking zouden kunnen uithollen. Paraatheid Een ander gevoelig punt in de Navo is de paraatheid van het Nederland se legerkorps. Er ligt al jaren een vereoek van de Navo dat er een tweede Nederlandse brigade perma nent in Duitsland gestationeerd moet worden. Nu de Amerikanen zelf over uitbreiding van hun troe pen in West-Duitsland denken is het van groot belang wat de Westeuro- pese Navolanden zelf doen op dat terrein. De Nederlandse landmacht studeert daar al een tijdje over maar heeft nog niet de beste oplossing gevonden. Die tweede brigade zal jaarlijks zo'n honderd miljoen gul den extra kosten, schat Stemerdink. Hij geeft er, zo is de indruk, de voorkeur aan om de Nederlandse paraatheid op andere wijze te verho gen. Daarbij wordt gedacht aan het stationeren van zwaar materieel al vast in de Bondsrepubliek, waar door alleen nog maar het personeel hoeft te reizen, dan wel het aan schaffen van speciale treinen die personeel en materieel in groten ge tale sneller kunnen vervoeren. Bij dat alles 'is overigens de vraag of Stemerdink zelf volgende week in Brussel nog wel zijn visie tegenover de Navo-defensiecollega's uiteen kan zetten gezien het snelle tempo waarin de formatie van het CDA- WD-kabinet zich voltrekt. Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van 4% Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plus rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro's Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot 8% Rapport van adviesraad: ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het beleid dat ontwikkelingslanden zelf voeren moet sterk bepalend zijn voor de steun die deze landen van Nederland krijgen. De Nationale adviesraad (NAR) zegt dit in een advies over de nota bilate rale (van land tot land) ontwikke lingssamenwerking van minister Jan Pronk. Alleen die landen die zelf een politiek voeren die is gericht op be vrediging van de eerste levensbe hoeften (basisbehoeften) en op „self- reliance" (ontwikkeling op eigen kracht) kunnen concentratielanden zijn, vindt de NAR. In ontwikke lingslanden waar dat niet het geval is moet de steun worden gegeven aan doelgroepen, buiten regeringen om. Om na te gaan wat er met het geld gebeurt bepleit de NAR veldorgani saties in de ontwikkelingslanden. Op het ogenblik wordt de controle nog uitgevoerd door de Nederlandse am bassades in die landen. Ook minister Pronk had plannen om de ambassa des minder te betrekken bij het ont wikkelingswerk, een plan waarop hij later wat is teruggekomen. Als één van de voordelen van een aparte veldorganisatie noemt de NAR dat meer aandacht kan worden besteed aan de opvattingen van de concen tratielanden zelf. De raad legt sterk de nadruk op een herverdeling van inkomsten in ont wikkelingslanden (waardoor aan de basisbehoeften kan worden vol daan), samen met een hoge economi sche groei. Een minderheid in de werkgroep van de raad, die het ad vies heeft opgesteld, maakt bezwaar tegen de indruk die het rapport zou kunnen wekken dat de slechte resul taten in de derde wereld nu te wijten zijn aan een te sterke nadruk op economische groei. Een achtergrondartikel staat op pa gina 5. AMSTERDAM (ANP) De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. J. H. Bergsma, heeft gisteren in de zaak tegen twee artsen van de voormalige abortus kliniek „Het Sarphatihuis" bevesti ging van het rechtbankvonnis geëist. Dat wil zeggen drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 10.000 gulden. De procureur achtte bewezen dat de artsen, de 53-jarige P. D. en zijn 48-jarige collega L. N. schuld hebben aan de dood van een Belgische vrouw, die op 9mei 1974 in hun kliniek werd geaborteerd. De vrouw, die meer dan drie maanden zwanger bleek te zijn, overleed kort. na de ingreep in het nabij gelegen Weesperpleinziekenhuis, waarheen zij was overgebracht na een bij de behandeling opgetreden complica tie (perforatie van de baarmoeder wand). In verband met deze dodelijk afgelopen abortus werden de artsen in 1976 door het medisch tuchtcolle ge voor een half jaar geschorst uit hun bevoegdheid als arts. In decem ber van dat jaar volgde het vonnis van de rechtbank. De uitspraak is op 13 december. het vers gebraden K) minuten haantje van Herman Kramer. Joure ...*t ligt bij de vleeswaren Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Kamer lid dr Sytze Faber wordt naar alle waarschijnlijkheid ondervoorzitter van het CDA. Het CDA-bestuur heeft hem voor deze functie kandi daat gesteld nadat één van de twee huidige ondervoorzitters, de anti-re volutionair drs R. Zijlstra, de wens te kennen gegeven had zijn functie te willen neerleggen. In het dagelijks bestuur van het CDA, waarvan de KVP-er prof. Steenkamp voorzitter is, hebben ARP en CHU elk een ondervoorzit ter. Voor de CHU is dat mr J. L. Janssen van Raay. Dr Faber is behalve Kamerlid ook lid van het dagelijks bestuur van de ARP en hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. HOOGEZAND/DEN HAM (ANP) Bij twee ernstige verkeersongeval len zijn in totaal zes mensen omge komen. Bij een botsing op de Kiel- sterachterweg in Hoogezand werden drie mensen gedood en twee ge wond. In Den Ham (Overijssel) kwa men drie jongens uit Daarle om het leven toen zij, fietsend in de richting van de mavo-school in Den Ham van achteren werden aangereden door een automobilist. De slachtoffers van het ongeluk in Den Ham zijn allen twaalf jaar oud. Het zijn W. B. J. Immink. E Kleln- Jan en A. M. Pastink. De slachtoffers van het ongeluk in Hoogezand, waarbij in totaal vier auto's betrok ken waren en dat gebeurde toen een van de auto's bij een afslag op de verkeerde weghelft raakte, zijn de 57-jarige G. Harders en zijn vijftigja rige echtgenote, mevrouw F. Har- ders-Hilbolling, uit Gieten, en de 43- jarlge J. Borgeld uit Boertange. Andere ongelukken: de veertienjari ge Apeldoornse scholier Wim Klaren overleed na in zijn woonplaats door een vrachtauto aangereden te zijn. de dertienjarige H. Deenen uit Vier lingsbeek kwam in Overloon om toen zij met haar fiets onder een truck met oplegger raakte. Vrouw omgekomen bij hulp aan dronken man AMSTERDAM Een 21-jarige Fin se vrouw is gistermorgen om het leven gekomen, toen zij een dronken man hielp bij het oversteken. Zij werd op de Amsterdamse Stadhou derskade bij de Vondelstraat ge schept door een auto die werd be stuurd door een twintigjarige Am sterdammer. De dronken man bleef ongedeerd. ADVERTENTIE .•■1 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Utrechtse politie begint het komende weekeinde een proef op het gebied van het maatschappelijk werk. Het is voor het eerst dat zoiets in deze vorm in Nederland begint, al zijn er twee kleine proefjes, in februari en maart van het vorig jaar aan voorafgegaan. ANDRE KERSTENS De bedoeling is dat er een soort noodteam van maat schappelijk werkers klaar staat op tijden dat de instel lingen voor dit werk (nor maal) gesloten zijn. Het gaat om de opvang van mensen die in acute maatschappelij ke nood verkeren, en die doorgaans in het (vrije) weekend aan hun lot worden overgelaten. In totaal gaan 77 maatschappelijk werkers, onder wie drie van de politie aan het experiment deelne men, overigens zonder dat ze ervoor betaald zullen worden. De proef krijgt ook een we tenschappelijke begeleiding. Een werkgroep andragologie (wetenschap van hulpverle ning) van de rijksuniversiteit van Utrecht neemt de gele genheid waar om een onder zoek te doen. Men wil name lijk weten of er veel krepeer gevallen zijn, en zo Ja in hoe verre daarvoor een speciale opvangmogelljkheid buiten de kantooruren noodzakelijk is. Verder wil men weten of de problemen van de mensen die hulp zoeken niet te groot zijn voor de gekozen vorm van hulpverlening, die name lijk gericht is op een soort eerste opvang. Tenslotte wil len de onderzoekers weten of de experimentele opzet vol doet, en zo nee, in hoeverre er verbeteringen wenselijk zijn. De proefneming zal dertig weekenden duren (tot en met het weekend van 28 juni 1978). Veertig instellingen van maatschappelijk werk verlenen steun aan het pro ject. In ploegjes van twee zul len de maatschappelijke wer kers vier diensten draaien, zodat de gehele periode van het weekend (te beginnen met vrijdagmiddag vijf uur) gedekt wordt. De kosten van het experi ment worden gedragen door de gemeente Utrecht, de mi nisteries van binnenlandse zaken en CRM en het Konin gin Wilhelminafonds. Een overleggroep, die uit deze fi nanciers gevormd wordt, zal na afloop de gegevens van het onderzoek nader bestu deren. Zoals gezegd zijn in februari en maart van het vorig jaar al eens twee proeven genomen. Toen hebben politieagenten 67 mensen die in acute nood verkeerden doorgegeven aan het maatschappelijk werk. Gebleken is dat de slachtof fers toen voornamelijk men- se waren die leden onder rela tie-problemen. Men heeft toen sterk de overtuiging ge kregen dat aan deze hulpver lening buiten de kantooruren behoefte bestaat. De werkgroep van de Utrechtse universiteit ver wacht Intussen dat het aan tal hulp-behoevende mensen ditmaal veel groter zal zijn, omdat hulsartsen, ziekenhui zen, pastorale werkers en wijkverpleegkundigen van de proef op de hoogte zijn. Zij zullen ongetwijfeld cliënten doorverwijzen. Er wordt dan ook rekening mee gehouden, dat de mensen die de weekenddiensten verrichten wel eens de handel vol kun nen hebben. In gevallen van uiterste nood zullen de maat schappelijke werkers het op vangcentrum kunnen verla ten om ter plekke hulp te verlenen. (Men denke bij voorbeeld aan mensen die dreigen zelfmoord te plegen als ze geen hulp krijgen). Maar het voornaamste werk van de vrijwilligers zal toch zijn de klachten aanhoren, en de slachtoffers verwijzen naar instellingen waar per manente hulp kan worden geboden. Tijdens de weekein den is slechts in beperkte mate echte opvangcapaciteit voorhanden. Het opvangcen trum is gevestigd in het hoofdbureau van politie aan het Paardenveld in Utrecht. Geen van de deelnemende in stellingen kan namelijk vol doende ruimte bieden. Maar, als het experiment blijkt in een grote behoefte te voor zien, en permanent zal wor den, blijft dit niet in het hoofdbufeau gevestigd. Vervolg van pagina 1 De heren Van Agt, Wiegel en Van der Grinten hebben gisteravond inmid dels overeenstemming bereikt over de verdeling van de ministersposten: tien voor het CDA en zes voor de VVD. Het CDA zal voorts negen staatssecretarissen krijgen, de VVD vijf. Informateur Van der Grinten heeft gisteravond in antwoord op een brief van PvdA-fractieleider Van Thijn ontkend dat zijn informatie een nieuwe (extra-parlementaire, red.) fase zou zijn ingegaan met de zes tegenstemmer in de CDA-fractie. Hij ziet dan ook niet in. waarom hij nog met de PvdA, zoals door Van Thijn gevraagd was, een gesprek had moeten hebben. In CDA-kring werd er overigens op gewezen, dat ook al zou je willen spreken over een extra-parlementaire fase. overleg met de PvdA niet voor de hand ligt. De extra-parlementaire fase is ont staan tijdens goedlopende onder handelingen met de WD. maar is geen reden om nu ineens weer met iemand anders te gaan praten, zei men in CDA-kring. Deze visie gaat lijnrecht in tegen de mening die ex-formateur Burger (PvdA) heeft op het gebeuren. Hij heeft, zei hij ons gisteravond, in 1973 bij de formatie van het kabinet-Den Uyl precies dezelfde situatie meege maakt. „De AR-fractie was toen ver deeld. Ik kon de tegenstemmers dus niet meerekenen voor de parlemen taire steun aan het kabinet. Natuur lijk wist ik. dat op grond van de staatsrechtelijke opvattingen in de AR. deze mensen niet direct een motie van wantrouwen zouden steu nen. maar dat maakte geen ver schil." ..Ik had dezelfde opdracht als Van der Grinten nu en ik heb in die situatie gemeend, mijn opdracht te moeten teruggeven. Dat was niet leuk, niet voor mijzelf en niet voor de PvdA. Die beslissing schiep een staatsrechtelijk precedent. De Ko ningin mag er van uitgaan, dat een volgende keer bij eenzelfde op dracht hetzelfde wordt gehandeld Het verschil tussen Van der Grinten en mij is dat ik toen formateur was en hij nu informateur Hij mag dus wel verdergaan met extra-parlemen taire mogelijkheden, maar dit is dan duidelijk een fase, waarin alle partij en weer gehoord moeten worden aldus Burger Van onze onderwijsredactie DEN HAAG - Staatssecretaris De Jong (onderwijs) heeft gisteren een commissie geïnstalleerd die experi menten met beeldende vorming en •muziek als eindexamenvakken in het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs moet gaan voorbe reiden. In het mavo en havo wordt al enige jaren geëxperimenteerd met deze vakken als eindexamenvakken, maar in het VWO kon dat tot nog toe niet. Er liggen nu al zestig aan vragen van scholen die aan het ex periment willen deelnemen. De staatssecretaris verwacht van de commissie, dat zij voor 1 maart 1978 rapport uitbrengt en tevens aan geeft welke scholen geschikt zijn om deel te nemen aan de experimenten. Bovendien moet de commissie aan geven wanneer de experimenten kunnen starten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vijf van de armste landen ter wereld, te weten Bangla- desj, Birma. Sri Lanka, Sierra Leone en Malawi, krijgen van Nederland 135 miljoen gulden extra aan ont wikkelingshulp. Dit heeft minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) gisteren aan de Tweede Ka mer meegedeeld. Met het geld dat al gereserveerd is op de begroting van 1978 kunnen de landen in- voergoederen uit Nederland finan cieren. Bangladesj ontvangt hulp ter groot te van 45 miljoen gulden. Birma voor 30 miljoen gulden en Sierra Leone voor 10 miljoen gulden. De hulp aan deze landen wordt gegeven In de vorm van een schenking. Sri Lanka en Malawi ontvangen de hulp in de vorm van „zachte" leningen, met een rentepercentage van 2,5 procent De vijf landen zijn gekozen na een vergelijkende studie op grond van de laatste gegevens van alle ontwik kelingslanden met een gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking van minder dan 375 dollar per Jaar. Daarbij zijn ondermeer de handel en betalingsbalans-positie en de schuldenlast vergeleken. „Als u geen tijd hebt om ons naar het park te rijden, dan zullen we hier moeten oefenen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3