Neus verloren op het kerkplein Alleen de Swapo kan ons land bevrijden Kerk en gezondheidszorg SPA Potter kritiseert Caraibische landen Prof. Albeda voorzitter ontwikkelingscoöperatie Kerstmap Missiecollecte 3,5 miljoen Spa Reine VOORBIJGANGERS Bedevaarten naar Lourdes hervormd nederland Gesprek met Willem Aantjes DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet door Aldert Schipper De mannen drongen In het dorp waar lk als kind naar de kerk ging na de ochtenddienst snel naar bulten. Op het pleintje voor de Doleantie- kerk stonden zij op hun gezinsleden te wachten, terwijl zij in hun broek- of Jaszak naar een rokertje zochten. Al snel stegen de blauwe rookplui men omhoog en kon het gesprek, dat voor de dienst was aangevangen, worden voortgezet Ikzelf was slechts een Jongen, een Vooral in de winter, wanneer het kind nog. Ik hoorde niet bij de man nen. Ik proefde nog iets na van de pepermunten, die mijn vader in zijn sterke handen had gebroken. Mijn vader kon een pepermunt van het merk King In vieren delen. Iets dat de vaders van andere kinderen, met hun kantoorhanden niet voor elkaar kregen. Die kinderen waren veel eer der door hun voorraadje van drie King-pepermunten heen. Soms be zat ik. als de dominee ..amen" zei nog enkele miniscule witte snippers en kon Lk met het laatste stukje nog net de zegen halen. helder vriesweer was. kreeg het kerk plein iets gezelligs. Des zomers wan delden de gezinnen vrij snel naar huls om in de achtertuin koffie te drinken. In de winter stonden de mannen iets langer op het plein. Of leek dat alleen maar zo? Onder die mannen was een oudere heer. In mijn ogen was hij stokoud. Hij was de grootvader van een meis je uit mijn klas. En hij had een kuifje als Colljn. Het was 1943 of 1944. Ik moet aan hem denken, daar hij stee vast na de kerk op mij afkwam. Hij greep tussen wijs- en middelvinger mijn neus. Zijn hand voelde warm aan. En hij merkte guitig op, dat hij zojuist mijn neus had afgenomen. In het begin voelde ik dan in paniek naar mijn gezicht. De oude glunder de. Toen wij beiden wat routine in de handgreep en de daarbij passende reactie hadden verworven bleef „Co- lljn" naar mijn neus grijpen. Later zette hij het lichaamsdeel weer op zijn plaats. Maar ineens was ..Colijn" er niet meer. Later, toen lk wat groter was geworden, zei vader dat hij „artikel 31" was geworden. Mijn ouders ver telden mij deze droeve wending in de kerkgang van de oude heer, toen ik hem samen met anderen tegenkwam uit de kerk. HIJ liep een andere kant uit. Deze sombere geschiedenis komt bij mij boven bij het lezen van het Jon ge Vadersboek van Nico Scheepma ker. Het is een boek vol grapjes, trucjes en spelletjes, die in mijn kin derjaren nog bestonden. Maar wie neemt er tegenwoordig nog een kin- derneus tussen wijs- en middelvin ger. En wie laat er nog het geluid van het ontkurken van een fles horen, door met een vinger het bekende „plofgeluid" te laten horen in zijn mondhoek. Een driehonderd van deze kunstjes heeft Scheeomaker verzameld en laten illustreren door Jos Houweling. (Uitg. Thomas Rap, Amsterdam; prijs vijftien gulden). Een van deze Instructieve tekenin gen staat bij dit stukje. AMERSFOORT (ANP) De Nederlander prof. dr W. Albeda is gisteren benoemd tot voorzitter van het bestuur van de interna tionale. in Amersfoort gevestigde oecumenische ontwikkelings coöperatie (EDCS) Dit bestuur zelf, dat momenteel in ons land vergadert, was gekozen door de eerste algemene ledenverga dering van de EDCS. in Oenève In augustus gehouden tijdens de jaar lijkse bijeenkomst van het centraal comité van de Wereldraad van Ker ken. In ons land werkt de coöperatie samen met de raad van kerken in Nederland. Ook is er opgericht een Nederlandse vereniging tot steun aan de EDCS, de In Leeuwarden gevestigde NVOC. Het bestuur van de EDCS bestaat uil directeur C. I. Itty van de wereld- raadscommissie voor deelname der kerken aan ontwikkeling, de econo me mej. F. Little, penningmeester van de raad voor wereldwijde bedie ning van de Verenigde Methodisten Kerk in de V 8.. mevr E. Ocloo. zakenvrouw en benoemd door de raad van kerken in Ghana, de ban kier K. M Philip uit Bombay, be noemd door de Indiase raad van kerken, dr. Robert A. Thomas, ver bonden aan de afdeling bedieningen overzee van de Amerikaanse christe lijke kerk (discipelen van Christus), de bankier H. G. E. Erfelt, verbonden aan de afdeling zending van de lut herse kerk van Zweden, de zaken man A. Geha uit Beiroet, benoemd door de raad van kerken van het Nabije Oosten, en H. M. Poetiray, managing director van de bank Ne gara Indonesia 1946 te Djakarta, be noemd door de Indonesische raad van kerken. De coöperatie, verstrekt sinds au gustus „zachte" leningen aan kleine ontwikkelingsprojekten in de derde wereld. Voor dit doel is internatio naal tot nu toe bijna 1.5 miljoen dollar bijeengebracht. Via de Neder landse vereniging tot steun aan de coöperatie van de wereldraad van kerken hebben 250 Nederlandse per sonen en orgamsaUes samen voor acht ton „aandelen" gekocht van de nieuwe ontwikkelingscoóperatie. door David de Beer Iedereen in Namibië is het er over eens dat het land zelfstandig moet worden. Zuid-Afrika probeert het land een marionettenregering op te dringen door middel van de besprekingen over een grondwet in de Turnhalle in Windhoek, waar de traditionele stamleiders onderhandelen. Indien daar ooit een regering uit voortkomt, zal deze afhankelijk blijven van Zuid-Afrika en „steun" van het Zuidafrikaanse leger nodig hebben. Prof. W. Albeda LEEUWARDEN Deze week is tij dens een vergadering in Leeuwar den een afdeling Friesland van de gereformeerde bond In de Neder landse hervormde kerk opgericht. Er is een voorlopig bestuur ge vormd, met als voorzitter een van de jongste predikanten van Friesland, ds. H. de Leede, 27 Jaar oud en sinds begin van dit jaar predikant in Twij- zelerheide. Er zijn in Friesland maar enkele zgn. „bondsgemeenten", in de „wouden" ten zuiden van Dokkum. De belang stelling voor de gereformeerde bond groeit echter, ook elders in Fries land. DRIEBEROEN - Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk (LCOJ) heeft een 126 pagina's tellende kerstmap uitgegeven waar in allerlei programmamogelijkhe den zijn opgenomen voor kerstvie ringen in Jeugd- en Jongerengroe pen. De map bevat vier kerstverha len en een aantal liturgiesuggesties, maar ook tips voor handenarbeid en creatief spel, gericht op het kerst feest. Foto's en tekeningen verluch tigen deze kerstmap waarin ook vanuit de praktijk van het werk in Jeugd- en jongerengroepen bezin nende bijdragen zijn opgenomen zo als „vier JIJ dit Jaar kerstfeest?" De kerstmap van het LCGJ kost 7.50 (Inclusief portokosten) te bestellen d.m.v. overmaking op gironummer 475060 o v.v kerstmap. Bijgaande tekening is uit de map overge nomen DEN HAAO Het landelijk bureau van de pauselijke missiewerken in Den Haag verwacht een recordop brengst uit de collecte, die op mis siezondag vorige maand in de r.k. kerken in Nederland is gehouden Oerekend wordt op een opbrengst van"3.5 miljoen. Dat is ruim drie ton meer dan vorig Jaar en een miljoen meer dan in 1975 GEORGETOWN (Guyana) (ANP) Volgens secretaris-ge neraal Potter van de wereld raad van kerken Is er geen ge bied ter wereld, dat zo lang en systematisch heeft geleden on der de schending van mensen rechten, als het Caraibische. Potter zei dit In een toespraak tij dens de algemene vergadering van de Caraibische raad van kerken in Georgetown Guyana. Zeil komt Pot ter uit Jamaica. HIJ noemde de regeringen van de landen tn het Carabisch gebied na volgers van koloniale regeringen. Zij gebruiken alle machtsmiddelen ten behoeve van buitenlandse belangen, en bedienen zich daarbij van een soort parlementair palaver-systeem. De kerk Is volgens Potter het enige instituut, dat zich in de laatste vijf honderd jaar in dit gebied voor de mensenrechten heeft Ingezet. Scherp veroordeelde Potter „de duistere alliantie van multi-nationa- le ondernemingen en andere buiten landse bedrijven met de elite" van de Caraibische staten, omdat zij de kloof tussen arm en rijk in stand houden. Hij waarschuwde tegen de doctrine van de nationale veiligheid, die als voorwendsel wordt gebruikt om mensen te onderdrukken, die de heersende oligarchieën aanvallen. Drie Cubaanse kerken zijn als nieu we leden van de Caraibische raad van kerken aangenomen. Bij deze raad zijn nu 27 kerken aangesloten, waaronder de r.k. kerk. Samen heb ben zij vier miljoen leden. Er moet echte onafhankelijkheid ko men. Daaraan werkt in het land de Swapo, een bevrijdingsbeweging, die door de Verenigde Naties en de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid erkend is als de „enige authentieke vertegenwoordiger" van het volk van Namibië. Alleen de Swapo kan Na mibië bevrijden. Dit wil niet zeggen dat er geen ande re politieke groeperingen zijn die te gen het Zuidafrikaanse bewind op treden. Er zijn een stuk of tien groe peringen. maar het zijn kleine poli tieke partijen, geen bevrijdingsbe wegingen. Misschien is de SWANU (Trouw 24- 11-1977) wel de grootste van deze' partijen; het is zeker de bekendste en daardoor ontstaat zoveel verwar ring. SWANU is in 1959 opgericht (SWAPO in 1960) en was jarenlang in de voorste rij van het Namlbische verzet tegen de Zuidafrikaanse be zetting van Namibië SWANU leiders hebben een belangrijke rol gespeeld in het begin van de zestiger jaren bij de VN en politieke bewegingen in Afrika. Maar de SWANU heeft niet genoeg kader gehad om een doeltref fende internationale structuur op te bouwen en de SWANU leiders die in ihet buitenland zaten hebben de voorkeur gegeven aan de voortzet ting van hun eigen studie. Dus heeft de SWANU in 1968 de erkenning als bevrijdingsbeweging door de OAE verloren. De SWANU blijft tot vandaag een kleine politie ke partij met een integer beleid bin nen Namibië. Maar SWANU zal het land nooit bevrijden. In het buiten land zijn de SWANU leden zeer ge frustreerd. ZIJ hebben gezien hoe hun invloed in de Jaren zestig ver dween en het is niet overdreven om David de Beer was drie jaar lang medewerker van bisschop Colin Win ter in Namibië totdat zij in 1972 wer den uitgewezen. Hij is nu verbonden aan de werkgroep Kairos en ver spreidt informatie over Namibië in Nederland. te zeggen dat in internationaal ver band de SWANU meer bestaat uit klachten tegenover de SWAPO en andere organisaties (klaarblijkelijk nu ook de kerken) dan uit een meet bare politieke bijdrage. Het is triest, maar zo is de politiek van frustratie. Internationaal Daarmee vergeleken heeft de SWA PO zich opgebouwd tot een Interna tionale organisatie met een tiental buitenlandse kantoren, erkend door de VN en de OAE. De SWAPO heeft nu de verantwoordelijkheid om voor bijna 20.000 vluchtelingen In Angola en Zambia te zorgen. De SWAPO krijgt steun van de VN, de FAO, de UNESCO, kerken en regeringen (o.a. de Nederlandse regering) om deze vluchtelingen te voorzien van basis voedsel, medische zorg en onderwijs. Verder krijgt de SWAPO steun om een paar honderd kaderleden beur zen te geven voor voortgezet onder wijs. Maar de meeste vluchtelingen blijven in de kampen. De paar honderd Namlbische vluch telingen die niet bij de SWAPO ho ren zijn meestal SWANU leden, die in kleine aantallen overal ln de we reld te vinden zijn en een grotere groep anderen die ln Nairobi wonen. De niet-SWAPO vluchtelingen krij gen meestal steun van de UNHCR, plaatselijke Raden van kerken of van de Raad voor Namibië van de Verenigde Naties. De hulp van de UNHCR is meestal basislevenskos- ten, die van de VN beurzen. De niet-SWAPO mensen beschuldi gen de SWAPO dat zij ai de hulp krijgen; terwijl er onder de SWAPO leiders vrees is dat de anderen ge makkelijker individuele steun krij gen dan de duizenden die in de SWA PO kampen zitten. Verantwoordelijkheid Maar in Nederland hebben wij een verantwoordelijkheid tegenover die genen die voor de bevrijding strijden en vooral tegenover diegenen die een kans hebben om te slagen. Dat is ook een belangrijk criterium van de We reldraad van Kerken voor hulp van uit het Programma ter Bestrijding van het Racisme. De kerken in Namibië en Bisschop Colin Winter in ballingschap hebben nauwe banden met de SWAPO. Maar er kan nooit sprake zijn van een vereenzelviging, wel kan er een kritische dialoog zijn. Ln Namibië is het Evangelie een bevrijdende bood schap; voor de meerderheid van de Namiblërs is de SWAPO de enige beweging die een ware politieke be vrijding kan verzorgen. Genoeg re den voor een kritische dialoog tus sen de kerk en de SWAPO; genoeg reden voor steun aan de SWAPO ln het buitenland. (ADVERTENTIE) Natriumarm bronwater zonder koolzuur AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraal 131 Tel. 020-913456 Tele* 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel. 05200-17030 door A. H. van der Mersch Onze voorouders waren verstoken van de zegen van de geneeskunde zoals wij die kennen. Ziek-zijn was bovendien een kostbare aangelegenheid. Vandaag de dag leven we in een verzorgingsstaat, ook op het gebied van onze gezondheid. In het kader van een serie studiedagen van de Stichting Studiecentrum Integratie Gezondheidszorg met als thema „Toe- komstdenken in de gezondheidszorg" sprak prof. dr. J. C. M. Hattinga Verschu- re. hoogleraar in de ziekenhuisweten- schappen, over de ..Grenzen van de groei". HIJ vergeleek de gezondheidszorg met een super- maakt. waar de patiënt binnenkomt met zijn boodschappenmand. Artsen, verpleegkundigen en andere hulpverleners doen er wat in van hun eigen kunnen. Want leder wil vanuit zijn beroep zo goed mogelijk een bijdrage leveren. Bij de kassa gekomen rekent het Ziekenfonds voor ons af. De kassa rinkelt totdat op het Ministerie van Volksgezondheid de haan kraait: „Het wordt te duur". Een gezondheidszorg zoals prof. Hattinga Ver- schure die schetst zou ons tevreden moeten stellen, niettegenstaande de financiën een verde re groei belemmeren. Dr H. Festen, voorzitter van de Centrale Raad voorde Volksgezondheid, schreef echtér kortgeleden een artikel onder de titel: „Onze gezondheidszorg op het verkeerde pad". HIJ begon zijn artikel met: „Het is een opvallend feit dat tegelijkertijd dat de genees kunde om zo to zeggen haar grootste triomfen viert, de kritiek op de gezondheidszorg en haar beoefenaars ontstaat en met de dag toeneemt". naar mantelzorg en zelfzorg, dan zou er juist vanuit de kerken een eigen inbreng moeten zijn. Oefenplaats Ingewikkeld Uitstdcend geschikt •nar natriumarm dieet Toch doen medische, verpleegkundige en andere beroepen alle moeite om de kwaliteit van hun werk te verbeteren. Voor de patiënt wordt het gezondheidsapparaat echter met de dag giganti- scher en Ingewikkelder. Hoe is deze ontwikke ling te stuiten? Het Departement van Volksge zondheid vermeldt in de Rijksbegroting 1978 een aantal maatschappelijke gegevenheden, waar mee het volksgezondheidsbeleid moet rekenen. Als eerste wordt genoemd de nagenoeg onbe perkte vrijheid om op het gebied van de gezond heidszorg risico's te nemen. b.v. onze keuze van voeding, ons gedrag ln het verkeer. We kunnen zelf veel doen aan onze gezondheid. Reeds enkele Jaren pielt prof. Hattinga Verschu- re voor een verschuiving van de beroepsmatige zorg naar de z.g mantelzorg en zelfzorg, respec tievelijk de zorg ln het gezin of burenhulp en de zorg van leder voor zijn eigen gezondheid. Dit betekent dus: niet voor ieder wissewasje deskun dige hulp inroepen en meer aandacht voor een gezonde leefwijze. De kerken Van overheidswege wil men de gezondheidsvoor lichting en -opvoeding ondersteunen. Prof. Hat tinga Verschure vroeg op bovengenoemde stu diedag welke andere instanties hierin ook nog een taak hebben. Als voorbeeld noemde hij de kerkgenootschappen. Omdat dit een facet van een veel bredere problematiek was, kon daar niet uitgebreid op worden ingegaan. De kerken hebben altijd aandacht gehad voor mensen in nood. Al kunnen over de manier waarop dit gebeurde de meningen verschillen. Veel instellingen van gezondheidszorg zijn ont staan dankzij activiteiten van individuele ge meenteleden. Indien er nu in de meeste zieken huizen naast de andere medewerkers ook zieken huispastores werkzaam zijn, dan is dat vooral bereikt door het Initiatief van een zelfstandige Interconfessionele werkgroep. Grenzen In kerkelijke en levensbeschouwelijke groepe ringen wordt veel gesproken en geschreven over abortus en euthanasie. Het is goed dat dit ge beurt. Maar wanneer iemand ziek is, vraagt hij niet eerst naar de ethische principes van de arts. Hij wil geholpen worden. In het verleden verwachtte men ook in de kerken dat kennis en macht van de wetenschap veel lijden zouden kunnen besparen. Het is niet ln strijd met het begrip naastenliefde wanneer we nu aanvaarden, dat er grenzen zijn aan de triom fen van de geneeskunde. Indien er echter een verschuiving nodig is van beroepsmatige hulp De christelijke hulpverlening wordt nu niet meer getypeerd als de gezonde die zich over de zieke buigt. Ook buiten de institutionele christelijke hulpverlening doen velen dit werk met veel liefde. Christenen zullen zich echter meer dan ooit vanuit hun overtuiging moeten verdiepen in de ervaring van de zieken. Christelijke instellin gen kunnen daarvoor een goede oefenplaats zijn. In onze samenleving weten we te weinig wat ziek-zijn betekent totdat we er persoonlijk mee geconfronteerd worden. Sommigen fingeren een ziekte om werk te verzuimen, anderen daarente gen verwaarlozen een ziekte om zo snel mogelijk weer in de prestatiemaatschappij mee te draai en. Een deel weet echter dat er geen terug mogelijk is en ziet zijn leefwereld kleiner wor den, zijn actieradius beperkter. Gesprekken Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Purmerend: A. Pronk te Heinkenszand; te Blaricum: A. de Savornin Lohman te Badhoeve dorp-Lijnden. GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlemmermeer-Oost- zljde: C. Zeeman te Blrdaard. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Zuidwolde (Gr.) en te Ulrum: P. Houtman kand. te Zwolle. Dr. E. J. Kuipers Dr. E. J. Kuiper te Haarlem zal in de buitengewone algemene vergade ring van de remonstrantse broeder schap zaterdag 17 december in Den Haag, worden voorgedragen ter be noeming tot hoogleraar aan het se minarium der remonstranten te Lei den. Het is de bedoeling, dat hij prof. dr. G. J. Hoenderdaal opvolgt, van wie tevens in deze vergadering afscheid zal worden genomen. Re monstrantse aanstaande predikan ten krijgen hun wetenschappelijke theologische opleiding aan de rijks universiteit te Leiden. Het semina rie fungeert vanaf het eerste studie- Jaar als aanvulling. Prof. Hoender- daal (67) ls vanaf 1958 hoogleraar aan het seminarie geweest, sinds 1960 gecombineerd met een buiten gewoon hoogleraarschap aan de uni versiteit ln de geschiedenis van het Arminlanisme en de verhouding van christendom en cultuur. Dr. Kuiper (48) is thans nog remonstrants predi kant te Haarlem. J.W. A. Nieuwenhuijsen Per 1 Januari is tot functionaris alge mene zaken van de remonstrantse broederschap benoemd mr. J. W. A. Nieuwenhuijsen. Via een speciale re geling werd hij kort geleden al pro ponent bij de broederschap. UTRECHT Dit jaar zijn 11.187 'pelgrims uit Nederland naar Lour des geweest. Zij werden vervoerd met zeventien extra treinen en 22 vliegtuigen. Bijna alle Nederlandse bisschoppen en vele priesters na men aan een bedevaart deel. RANGOON De regering van Birma heeft tienduizend bijbels in de taal van het land laten drukken. Dit gebeurde na een klacht van christen-parlementsleden, dat er zo weinig bijbels waren en de kerken geen geld hadden om bijbels te laten drukken. OSLO Meer dan een derde deel van de zeventienhonderd kerken in Noorwegen moet op zondag geslo ten blijven als gevolg van het tekort aan predikanten, volgens een rap port van de (lutherse) kerk van Noorwegen. UTRECHT „De verdiensten van Johannes de Heer hadden ten minste gehonoreerd kunnen worden door het opnemen van één van zijn liederen in het Liedboek voor de kerken," aldus de laatste stelling bij het proefschrift, waarop drs. G. W. Marchal aan de rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de theologie. Het proefschrift zelf ging over een schrijver uit de oud christelijke kerk, Didymus de Blin de. (Nu) dr. Marchal is hervormd predikant te Eilecom en De Steeg. UTRECHT De algemene ver gadering van beraad van de remon strantse broederschap, die in 1978 reeds ln maart gehouden zal wor den, heeft als thema „De geloof waardigheid van de kerk". BREMEN De Westduitse evan gelisatievereniging „Goede boeken voor allen" heeft zich een schip van 6882 brt aangeschaft, dat 250 passa giers kan vervoeren. De bedoeling is in Afrika en Azië havens aan te doen en in de betreffende landen te getui gen door middel van boekenten toonstellingen, conferenties en der gelijke. Als voorbeeld heeft gediend het schip „Logos" (2139 brt) van Organisatie Mobilisatie. ADVERTENTIE Zouden er in de kerken niet meer gesprekken op gang moeten komen tussen gezonde mensen, hulpverleners, zieken en gehandicapten? Artsen zullen daarbij hun witte Jassen uit moeten doen ook figuurlijk. Hulpverleners zullen hun deskun digheid, de organisatie en het systeem waarin ze werkzaamk zijn niet als dekmantel mogen ge bruiken. Dat gebeurt waarschijnlijk veel meer dan zijzelf beseffen. In de relatie van mens tot mens zullen patiënten en gehandicapten in hun situatie dan beter begrepen kunnen worden. Daaraan gekoppeld zal in de kerken meer plaats moeten ingeruimd worden voor persoonlijke voorbeden. Laten we ook luisteren naar degenen die geloven door deze voorbeden genezen te zijn. Als we denken aan de kleiner wordende wereld van zieken en gehandicapten dan is daarover vanuit het geloof zeker iets te zeggen. Is in het licht van de Bijbel het kleine vaak niet meer waard dan het grote, zoals de penning van de arme meer waard was dan de gift van de rijke? Zo krijgen we een andere kijk op het leven van de gehandicapte. Een andere vraag Is of we dan ook beter begrij pen wat het betekent te leven in verdrukking of ln onderontwikkelde landen, wanneer we ons werkelijk verdiepen ln wat het betekent beperkt te zijn ln eigen mogelijkheden. Het gaat er om dat gezonde mensen zich probe ren te verplaatsen in de leefwereld van de zieke en gehandicapte, luisterend naar wat de Bijbel hierin te zeggen heeft. A. H. van der Mersch is secretaris van de Christelijke Vereniging van Zie kenhuizen en Diakonessenhuizen. Verder deze week in HN: De ARP als machtsfactor verdwenen Peter Idenburg: Het marxisme ver waarloost de menselijke natuur Reportage uit Cuba: Castro houdt met van Havanna Theodor Ebert over terrorisme en ge weldloze actie Het Liedboek is WHASP De instant-gelijkhebbers en de milieu ellende Ik neem vrijblijvend proefabonnement 2 maanden H.N. voor 5. Naam: Straat: Plaats: J Tel.nr.: Ab.prijs f 31,- per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan Ant woordnummer 1776 Den Haag Bellen kan ook: 070-612111 HN is ook In de losse verkoop verkrl|g-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2